hutspot/# STENO BIOSCOPEN ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Harriman en het Suez-kanaal Diplomatieke waarnemers in Lon den hebben de mogelijkheid weer sproken, ,dat Trumans bijzondere gezant, Harriman, in zeer nabije toekomst een bezoek zou brengen aan Egypte om te helpen bij de re geling van de Suez-kanaalkwestie. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Engeland geen voorstellen in die richting had ont vangen. (President Truman heeft Donderdag verklaard, dat hij geen bezwaar zou hebben als Harriman een bezoek zou brengen aan Cairo „als hij daar behulpzaam zou kunnen zién"). Batallngsmoellijkheden West Duitsland en de bezettingskosten Naar van goedingelichte Duitse zijde heden werd vernomen is de Westduitse vice-kanselier Bluecher voornemens er bij kanselier Aden auer op aan te dringen, dat laatst genoemde naar Washington zal gaan teneinde een persoonlijk beroep op president Truman te doen tot ver laging van de bezettingskosten. Zowel in Westduitse als in geal lieerde kringen vreest men, dat een ernstige crisis in de verhoudingen tussen de geallieerden en West- Duitsland in het komende najaar of de winter zal uitbreken als gevolg van het niet betalen der bezettings kosten door West-Duitsland. Besprekingen tussen de Westduit se minister voor financiën en geal lieerde deskundigen over de wijze, waarop de bezetitngskosten kunnen worden voldaan zijn deze week vol gens mededelingen van geallieerde zijde in een impasse geëindigd. De geallieerde bezettingskosten voor het lopende financiële jaar be dragen 6,6 milliard mark. West- Duitsland heeft berekend, dat uit hoofde van overdracht van vorig jaar en andere uitgaven het totale te betalen bedrag 9,3 milliard mark zal bedragen. In de gewone begro ting is voor de bezettingskosten slechts een bedrag van 5,8 milliard mark uitgetrokken. De Westduitse minister van financiën is bereid een deel van, doch niet het gehele ver schil door middel van een aanvul lende begroting te dekken. Naar verluidt hebben de geallieer den er op aangedrongen, dat de Westduitse regering een verdere be lastingverhoging moet doorvoeren, doch van Duitse zijde is hierop ge antwoord, dat de belastingheffing in West-Duitsland reeds het verzadi gingspunt heeft bereikt. De geallieer den hebben voorts Duitse suggesties voor het opnemen van een buiten landse lening voor het dekken van een deel der bezettingskosten van de hand gewezen. BLUECHER VRAAGT ONTSLAG UIT GEZAGSORGAAN ROERGEBIED Vice-kanselier Bluecher van West- Duitsland heeft kanselier Adenauer schriftelijk verzocht, van zijn func tie van leider van de Westduitse de legatie in het internationale orgaan voor het Ruhrgebied ontheven te worden, zo is Vrijdag van gewoon lijk betrouwbare politieke zijde ver klaard. Bluecher schreef, het niet in overeenstemming met zijn prestige als politicus te achten om deze func tie te blijven uitoefenen. NIEUWE ANTI-TANKGRANAAT De Westelijke geallieerden hebben een nieuwe Canadese anti-tankgra- naat goedgekeurd, zo heeft de Ca nadese minister van defensie Broo ke Claxton meegedeeld Met de pro ductie is reeds begonnen. De gra naat zal tot de standaarduitrusting gaan behoren. GEMEENTERAAD VAN STALIN GRAD ZAL COVENTRY BEZOEKEN Te Moskou is Vrijdag bekend ge maakt, dat de burgemeester en le den van de Sovjet-gemeenteraad van Stalingrad een uitnodiging heb ben aanvaard om Coventry, in En geland, te bezoeken. Deze medede ling werd op een persconferentie fedaan door een lid van de Britse elegatie van Coventry, die een be zoek van drie weken aan de Sovjet- Unie heeft gebracht, waarbij ook Stalingrad werd bezocht. Nehroe uit Congrespartij? Te New Delhi wordt van volko men betrouwbare zijde vernomen, aldus A.F.P., dat de Indische minis ter-president en minister van bui tenlandse zaken Nehroe besloten zou hebben uit de leiding der con grespartij te treden; ook zou hij be dankt hebben als lid der parlemen taire partijcommissie. Volgens politieke waarnemers be staan er ernstige meningsverschillen tussen Nehroe en de voorzitter der congrespartij Tandon. Het aftreden van de minister voor verkeerszaken, dat kortgeleden plaats vond, was het gevolg van door Tandon uitge oefende druk. Nehroe is de leider der vooruitstrevende elementen van de congrespartij, terwijl de conser vatieven zich achter Tandon scha ren. Het besluit van Nehroe bete kent dat hij in de partij zelf de handschoen heeft opgenomen en zijn tegenstanders zal bestrijden. De conservatieven onder Tandon zijn van mening dat de ministers voor hun beleid verantwoording schuldig zijn aan het partijbestuur. Weer olieverschepingen uit Abadan De spanning in Teheran en Aba dan, de centra van het Brits-Perzi sche olie-conflict, was gisteravond aanmerkelijk verminderd, nadat de eerste tastbare resultaten van het overleg met de Engelse minister Stokes waren bekend geworden. Beide partijen sturen op het ogen blik aan op een hervatting van de olieverschepingen uit Abadan, die eind Juni gestaakt werden. Er wordt een voorlopige oplossing uit gewerkt voor de kwitanties, die de kapiteins der tankschepen voor de olie moeten tekenen. Een kwestie, die ook de betaling betreft. Voorts poogt men gezamenlijk om de betrekkingen tussen het Engelse en Perzische personeel van de An- glo-Iraanse Olie Maatschappij te verbeteren. Makki, de Perzische functionaris, wiens aanwezigheid te Abadan in dit verband door de Britten ongewenst is genoemd, is in Teheran aangekomen „om uit te rusten en voor een doktersbehande ling". Hij werd door een geestdrif tige massa verwelkomd. PATIËNTEN IN HONGAARSE ZIEKENHUIZEN BEROOFD VAN GEESTELIJKE BIJSTAND De directies van de ziekenhuizen in Hongarije hebben aan de artsen, de verplegers en verpleegsters de opdracht gegeven, dat zij patiënten niet mogen wijzen op de mogelijk heid tot het ontvangen van de sa cramenten, omdat dit een schending zou kunen betekenen van de per soonlijke vrijheid van de patient. Slechts wanneer een zieke uitdruk kelijk als zijn wens te kennen geeft de Sacramenten te willen ontvangen mag iwen daartoe gelegenheid geven. Priesters hebben in de ziekenhui zen geen toegang teneinde te vermij den, dat zij, gedreven door 'n over dreven en onverantwoorde ijver aan de patiënten hun wil zouden opdrin gen. 65.2 milliard voor militaire toewijzingen Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft de wet op de mi litaire toewijzingen, waarvoor 65,2 milliard dollar is uitgetrokken, aan genomen en naar de Senaat doorge zonden. Tevoren was een amendement verworpen, dat wat de financiering betreft zes divisies als het maximum wilde stellen, dat Amerika aan grondstrijdkrachten naar. West- Europa zou zenden. De democratische senator Tom Connally heeft aan de pers ver klaard, dat naar zijn persoonlijke mening de V. S. misschien meer dan zes divisies voor de strijdmacht van het Atlantisch Pact zouden moeten leveren. Volgens Connally heeft Bradley uiting gegeven aan zijn vrees, dat door de prijsstijgingen het 814 milliard dollar tellende pro gramma van hulp aan het buiten land misschien niet genoeg militaire hulp aan de bondgenoten van Ame rika zou kunnen geven. Bradley had echter niet om een verhoging van het bedrag gevraagd, aldus Connally De aanneming geschiedde met 348 tegen twee stemmen. Koning Faroek van Egypte heeft in het Palm Beach Casino in de nacht van Donderdag op Vrijdag 50 millioen francs verloren het zwaarste verlies, dat ooit een spe ler geleden heeft. De bank daaren tegen won in dezelfde nacht 100 mil lioen francs de grootste winst van het huidige seizoen. Koning Faroek speelde baccaraat en chemin de fer. LEIDSE MYTYLSTICTING ZET HAAR WERK VOORT. Geestelijk-gezonde, doch lichame- lijk-gebrekkige kinderen vinden in ons land slechts spaarzame gelegen heid, een vorm van onderwijs te vol gen, die speciaal is ingericht voor het geven van een normale opleiding en die tezelfdertijd aan hun speci fieke behoeften tegemoet komt. Slechts vier van dergelijke inrichtin gen is Nederland rijk, waaronder de Mytyl-school te Amsterdam, die nu haar driejarig bestaan reeds ver heugende resultaten heeft opgeleverd. Vorig najaar heeft zich in Leiden een comité gevormd, om de behoef ten aan en de mogelijkheid tot de stichting van een dérgelijke school in de Sleutelstad te peilen. De be langstelling, zowel als de bereid heid, om voor dit doel te offeren, bleken voldoende te zijn, om de po gingen voort te zetten, zodat in Fe bruari j.l. de ..Mytyl-stichting voor Leiden en Omstreken" in het leven werd geroepen, die verwezenlijking van een dergelijke school in Leiden tot doelstelling had. Naar wij vernemen zijn deze plan nen thans, in een zover gevorderd sta dium, dat binnenkort overleg kan worden gepleegd met de instanties, wier medewerking noodzakelijk is, en die reeds getoond hebben, belangstel ling voor dit streven te koesteren. Hoewel de Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind. die lan delijk voor de belangen van deze kinderen opkomt haar actie tot de tot stand koming van een school in de Sleutelstad de eerste jaren nog niet met succes bekroond denkt te zien, heeft de Leidse stichting het vaste voornemen, deze school binnen afzienbare tijd te verwezenlijken. Het stichtingsbestuur wordt momenteel gevormd door mevr. G H. van Dijk- Bosman, voorzitster, A. W. Tholen (giro 559034) secretaris en A. J. de Vrind penningmeester. Zaterdag, 11 Augustus Om te beginnen hebben we nieuws voor de Leidse Priesterstudenten. Wie mee wil met de bedevaart naar Heiloo, a.s. Maandag, moet zich spoedig mogelijk aanmelden bij de heer Wim van Velzen, Oude Varkens, markt 4, Leiden. De volgende r a.s. Dinsdag, maken de priesterstu denten een excursie naar redactie, zetterij en drukkerij van „De Leidse Courant". De deskundige rondleiding vangt aan om half drie Verzamelen voor de ingang van het gebouw, Pa- pengracht 32 Mogen wij nog even bijzondere.aan dacht van de ouders vragen voor de R. K. Vacantie-bezigheden? Elders in dit blad vindt U weer het pro gramma voor de komende week Let op: a.s. Woensdag, Maria Hemelvaart, niets aan de hand. Ook a.s. Maandag middag hebben alle groepen vrij. Vrijdag woidt het programma beslo ten met een heerlijke boottocht voor alle groepen. En als dit alles volgen de week ten einde is, wilt U dan in gedachte eens een ogenblikje stil staan bij de geweldige prestatie, die het comité, de leiders en leidsters hebben verricht, door uw spruiten drie weken lang aangenaam bezig te houden? Een applausje voor deze stoere werkers(sters)! Ook voor de R. K. Volleybalclub „Cycloon*' hebben we nieuws. A.s. Zondag is het de uitgaansdag naar Noordwijk of Noordwijkerhout, waar onderlinge wedstrijden gespeeld zul len worden. Verzamelen om kwart voor elf aan de Alexanderstraat. Mee- nèmen een boterham voor de middag en eventueel ook 's avonds, sportcos- tuum en een goed humeur! Aankomst in Leiden 's avonds om zeven uur De leden worden aangespoord op de onderlinge competitie te komen. Om goede wedstrijden tegen andere clubs te spelen is training noodzake lijk. De heren deden het verleden week tegen Zuidwijck lang niet mis selijk! Een gelijk spel was het ver dienstelijke resultaat. Het tweede herenteam verloor echter tegen Zuid. wiick. Dus: meer trainen! En nu geachte lezers, lieve leze ressen, nemen wij afscheid van U. Voor ons is thans het lang verbeide uur aangebroken, waarop onze va- cantie begint. Enige weken lang zult U geen Hutspot lezen. Enige weken zullen wij ons niet vermoeien met gouden huwelijken, gebroken enkels, clubnieuws, enz. enz. Geen bekende Leidenaars, geen Lekke Dak, niets! Alles wat Leids is, zij ver uit ons hart verbannen. Voor ons nog slechts een vreemd land, met vreemde mensen, 's Morgens niet weten waar we 's avonds het moede hoofd ter ruste zullen leggen. Niet weten onder wiens tafel we on- voeten zullen steken, om een eenvoudig stuk brood te eten, Iedere ochtend weer staan we voor een dag vol verrassingen. We zullen wande len aan vreemde kusten, dwalen door Burgerlijke Stand Geboren: Apolonia Johanna Ma ria d. van J. G. de Haan en S. van den Broek: Jacobus z. van A. Barn- hoorn en J. de Jong; Hendricus z. van J. W. van Polanen en J La Lau: Hubertine Hillegonde Clazina Ma ria d. van J. J. Dingjan en F. M. J. H. Kupers; Johanna Christina Ge rarda d. van G. W. Domburg en C P. Stapper: Petrus Martinus z. van E. C. Westgeest en M. W C. Hooij- mans; Robertus Hendricus Cornelis z. van C. J. van der Laan en C. J. van der Weijden; Barbera Anna d van G. H. Lammerée en E. W. Ro- meyn. Overleden: P. S. de Vogelaar wed. van Jansen, 75 j.; E. de Haan, huis- vr. van Nijhof, 55 j.; G. Mieremet d. 1 jaar; A. Piette m. 29 j.; J. Th Knijnenburg m. 47 j.; E. van Lavie- ren d. 5 jaar. geheimzinnige wouden. En als de avond valt, zullen we ergens tussen het eenvoudige volk aan de dorps pomp staan, om het dorpsnieuws te bespreken. Zo eenvoudig zijn wij wel, zeker wanneer we op vacantie zijn.We zullen luisteren naar de wind, die fluistert door de bladeren van exotische bomen; we zullen bloemen plukken voor iemand, we nog niet kennen. Luisteren naar het zoet getokkel op een mandoline en de weemoedige zang, die door een gitaar begeleid wordt. Zo zullen wij ver zijn van alles wat ons een jaar lang bezig gehouden heeft. Om dan terug te keren met een hoofd vol nieuwe indrukken en een hart, dat heimwee hebben zal naar wat ons thans nog onbekend is. Straks rate len onder ons de treinwielen. In hun eentonig lawaai zullen wij de melo die horen van een toonloos, maar verrukkelijk lied: Ver weg, ver weg, ver weg, ver HET LEKKE DAK. Vandaag hadden we zóveel nieuws over het Lekke Dak, althans over een uitvloeisel daarvan, dat we het elders in dit blad geplaatst hebben. Het artikel over de „Rommelspeel- plaats" zij van ganser harte in Uw grote belangstelling aanbevolen! En verder? Och, het wordt eentonig. Het druppelt nog steeds, zowel de regen door het Lekke Dak als de bij dragen die binnenkomen om het Lekke Dak te repareren. Ook deze week was er weer een totaalbedrag van dik honderd gulden, om precies te zijn 109,50. Weer een druppel op de gloeiende plaat. Weer een lading dakpannen. Is Uw dakpan er al bij? De Stichting voor Kath. Sociale Jeugdzorg (St. Franciscus Liefde werk), Nieuwe Rijn 52, Leiden, giro 230414, wacht er op met grote span ning! STADSKOK TYP FN 10 vinger syst. til blind rhytm. 4 talen (190 letter. 2-3 maanden klaar. Aanvang dagelijks Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 66 TEL. 26668 Doktersdienst. A. s. Zondag, 12 Augustus zal de dienst worden waar genomen door: dr. Lahr. van Leeu wen, Stoffers, Teeuwen en Veldhui zen. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 11 Aug. 13 uur tot Zaterdag 18 Aug. 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok Rapenburg 9, tel. 24807 en de Apo theek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, tel. 26274. IN DE LEIDSE Luxor „Louise Lotte". De Lei denaars kunnen blijkbaar niet ge noeg krijgen van de twee aardige meisjes Louise en Lotte, die elkaar in een vaoantiehuis ontmoeten en daar tot de ontdekking komen, dat ze tweelingzusjes zijn. Nadat ze alle geheimen aan elkaar uitgewisseld hebben, maken ze een plannetje, om haar gescheiden ouders weer te her enigen. Dat plannetje slaagt! Eien charmante rolprent, die wegens gro- belangstelling geprolongeerd werd. Voor 14 jaar en ouder. Trianon In „Ben je vrij vana vond", draait alles om Eddy Frank Sinatra die zich bij deze gelegenheid doet kennen als een verwoed honkballer. Tegen een ver leidelijk aanbod van een aantal gok kers is hij echter niet opgewassen. Zijn ploeg, die eerst de ene na de andere wedstrijd won, gaat regelma tig verliezen. Katherine, de ver loofde van Eddy, die ontdekt, dat haar verloofde de schuld draagt van alle nederlagen, geeft hem de bons. Maar dat is iets, wat het hart van de ex-favoriet niet verdragen kan. In een beslissingswedstrijd laat hij zijn oude vorm weer zien en als hij na afloop aan Katherine vraagt: „Ben je vrij vanavond?" zegt zij natuur lijk „Ja". Muziek, songs, gratie en humor sieren deze idylle op. Een vlotte film, die alleen wat verstrooiing wil brengen. Voor alle leeftijden. Lido. „Verraad in St. Louis" is een film voor de liefhebbers van spanning en avontuur. De staat Texas wordt geplunderd door gueril- lanbenden en drie compagnons vinden op zekere dag hun bedrijf platgebrand. Dat is niet bepaald naar hun zin. Zij gaan op zoek naar de daders en via een charmant zan geresje, dat bij de plunderingen be trokken is weten zij de gehele or ganisatie te achterhalen. Maar eerst dan brandt de grote strijd los. De kogels fluiten door de lucht en ver raders pogen hun slag te slaan. Maar natuurlijk komt het ogenblik van vergelding. Het recht zegeviert over het onrecht en daardoor gaan de bioscoopbezoekers, de zich tij dens de film danig zullen opwinden weer gerust naar huis terug. Een zeer spannende film, die de liefhebbers van het vechtgenre veel genoegen bezorgen zal. Boven 14 jaar. Rex. Heeft een aardige vacan- tiefilm „Lord Wanhoop", waarin Bob Hope zijn grappen en grollen vrijgevig uitdeelt. Als gentleman- komiek brengt hij heel Amerika in opschudding door zich uit te geven voor edelman. Later blijkt hij ech ter een acteur te zijn. Een climax bereikt de film, als de edelman ver telt, dat hij niet aan vossenjacht kan deelnemen, omdat hij iets aan zijn been heeft en van die gelegenheid meteen gebruik maakt, om er met lieftallige keukenmeisjes vandoor te gaan. Wie van lachen houdt, kan hier terecht. Geschikt voor alle leeftij den. Casino: Nachtclub „De gouden kooi". Èen avonturier, die met smok kelen zijn kost verdient, heeft een bijzondere aantrekkingskracht voor vrouwen. Daar hij er van houdt om met geld te srryjten en het smokke len hem niet voldoende opbrengt, trouwt hij een naar hij vermoed rijk Engels meisje, dat voor zijn charme gezwicht is en haar verloof de in de steek gelaten heeft. Het meisje blijkt arm en na deze ont dekking verlaat hij haar, op zoek naar echte buit. Uit geldgebrek ver koopt hij zijn paspoort aan een smokkelaar, een vliegtuigongeval en het teleurgestelde meisje in Engeland leest in de krant, dat haar echtge noot om het leven is gekomen. Zij keert terug naar haar vroegere lief de, maar na een paar gelukkige ja ren komt de doodgewaande echtge noot weer boven water en blijkt ook ene goed chanteur te zijn. De film is soms zeer sterk gespeeld, doch het einde is weinig elegant. Er moet een moord en zelfmoord gepleegd wor den om het „happy-end" te bereiken. Voorbehouden voor strikt volwasse nen. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN DE W.V. VOLKSFEESTEN. Het programma van de jaarlijkse volksfeesten van de Wilhelmina-Ver- eniging vermeldt de volgende hoogte punten. De feestelijkheden vinden plaats op het IJsclubterrein. Om 2.30 uur op Vrijdag 17 Aug. vindt de of ficiële opening plaats in het ijsclub gebouw, door de voorz., de heer W. A. Lam. Daarna is er groot kinder feest met medewerking van Nic. de Vreede, prestidigitateur en de ver maarde poppenkast van het Rotter dams „AJhoy". Des avonds om 8 uur begint het avondfeest met bijzon dere attracties, zoals de bekende „Gerry en Ferry", liedjes en leut met een gitaar en The Oosteny's rij- wiel-balance act enz. Op Zaterdag 18 Aug. is er op het terrein om 10.30 uur kindervoorstel ling van „Mabesta" met de „grote sprekende Pop", enz. Des middags is er voor de groten puzzle-rit voor auto's, motoren, bromfietsen en ge wone fietsen. Vertrek vanaf het feestterrein om half drie. Vermoede lijke tijdstip van binnenkomen is ge steld op half zes. Zaterdagavond om 8 uur groot avondfeest met optreden van „The Batwini's, „The Two Corty's", Cas van Dijk, tenorzanger met een bril- lant programma, Bernard Barends, de populaire humorist-conferencier en Cor de Rooij, aan de vleugel. Beide avonden concerteert de plaatselijke muziekvereniging „Crescendo". Op het terrein zijn als gewoonlijk vele attracties. Het traditioneel slot der beide avonden is een groot schitte rend vuurwerk. Laten we nu eens met z'n allen dit feest blijde en eensgezind mee vieren! Ongerechtigheden. Een 17-ja rige jongen werd door de loodsbaas van de Nederlandse Spoorwegen op heterdaad betrapt, toen hij zich op het pad van de misdaad begaf en 1 doos sigaren gapte uit een pak, dat in de goederenloods was opgeslagen. Hij is aan de politie overgeleverd, die proces-verbaal opmaakte. Tegen een 16 jarige jongen en een 28 jarige man, beiden alhier, werd door de politie proces-verbaal opgemaakt, respectievelijk wegens diefstal en heling van een partij oud lood, koper en andere oude me talen, ten nadele van de fa. S, N. v. N. alhier. Door de firma J. v. N, alhier werd aangifte bij de politie gedaan van diefstal van een geldkistje waarin zich een behoorlijk bedrag aan geld zat. De politie heeft de zaak in onderzoek. DE TRANSPORTARBEIDERS KRIJGEN NIEUW VAANDEL. De pl afd. van de R. K. Transport- arbeidersbond „St. Bonifacius" krijgt een nieuw vaandel. Het zal op Zondag 19 Augustus a.s. worden gewijd en in een feestvergadering des avonds in de Sint Josephzaal officieel in gebruik worden genomen. Het vaandel, dat van een zeer mo rn maaksel is, werd vervaardigd in de paramenten-ateliers van de firma J. L. Strater te Hilversum. In afwijking van de gangbare op vatting die ^an een vaandel verwacht dat het een rijk versierd pronkstuk is, ging de ontwerper hier uit van de gedachte, dat elke overdaad moest worden vermeden, terwille van een sterke werking en een forse indruk. De bisschop-martelaar staat on het vaandel afgebeeld in zijn bloearode mantel fel afstekend tegen de crème achtergrond en houdt in de linker hand het zwaard dat hem trof door het H. Boek heen, dat hij als bescher ming tegen ae borst hield gedrukt. De werking van dit eenvoudig sil houet is erop berekend tot op verre afstand te spreken. Elke overbodige verstoring van dit effect is achterwe ge gelaten. In St. Bonifacius moet elk lid van de Transportarbeidersbond iets van zichzelf terugzien; moet doorzettings vermogen, oplettendheid en een krach tige activiteit betrachten die ontdaan is van alle ongewense afleiding. De soberheid, kracht en durf zijn de accenten, die de ontwerper zonder ge zochte kunstzinnige eigenaardigheid heeft laten spreken in dit eenvoudige waardige vaandel. Ongetwijfeld zullen- de leden van deze afdeling die dag een ongewone feestvreugde ondergaan nu zij na vele jaren van zorgen voor dit doel straks de kroon op het werk gezet zullen zien. H.D.C. Bekerwedstrijden Nu de bekerwedstrijden hun voltooiing na deren, zijn slechts enkele wedstrij den welke de aandacht opvragen. Vorige week werden de belangrijke partijen gespeeld en wel die tussen de heren Hb de VosHk de Vos en M. de Groot—C. Verboom. De eerste partij werd door Henk de Vos ge wonnen, Verboom moest winnen om een kans op de beker te hebben. De partij verliep spannend met voor deel voor de Groot, die de winst in handen had, maar deze over het hoofd zag, waardoor Verboom toch de begeerde punten veroverde. De 'heren Hk de Vos en C. Verboom hebben beide 20 punten uit de 11 partijen bemachtigd en zullen nu in 3 partijen elkander het bezit der be ker bekampen. De eerste partij die gespeeld werd, leverde 2 punten op voor C. Verboom. De overige uitsla gen luidden: Groep I A. v. d. EntJ. Zald 11; J. DisselW. Baart 02; A. v. d. Ent—P. v. Tol 1—1; P. v. Tol—J. Zaad 20. Groep II: E. Masmeijer—G. Bouw man 0—2; A. BijlP. H. Spek 02; J. PontE. Masmeijer 20; G. Bouw manJ. Pont 20. De afgebr. partij tussen A. de Groot en G. Bouwon'an eindigde in remise. In groep II zijn het G. Bouw man en J. Pont die het meest naar de bovenste plaats grijpen, beiden hebben nu 14 punten terwijl A. de Groot er 13 heeft. BODEGRAVEN In de faculteit der geneeskunde der vrije universiteit te Amsterdam is benoemd tot lector in de anatomie de heer dr. J. Langman te Amster dam. Dr. Langman werd 21 October 1923 te Bodegraven geboren. LANGERAAR „Altior". Onder voorzitterschap van de heer G. D. Verhoef, hield de R.K. sportver. „Altior" haar jaar vergadering Een welkomstwoord werd gesproken tot alle aanwezi gen en zeer speciaal tot de geest, adv., kap. A. Saers, tot de trainer en oud-trainer. De voorz. deelt mede, dat de com petitie begint op 9 Sept. voor de senioren- en junioren-elftallen en op 8 Sept. voor de aspiranten. Aan de ze competitie zal worden deelgeno men met 4 senioren-elftallen en 2 junior en-elf tallen, terwijl er waar schijnlijk 2 aspiranten-elftallen zul len mee spelen. Verder dankt de voorz. de leden die hulp hebben verleend bij de werkzaamheden op het terrein, hierdoor is veel geld ge spaard kunnen worden, Dan feli citeert de voorz. het 4e elftal, dat het afdelingskampioenschap had weten te behalen. Dank werd ook gebracht aan de leden die hebben deelgenomen aan de sportdag, geor ganiseerd door D.E.S. te Kudel- staart en daar de eerste prijs wisten te behalen. De secr., de heer B. Akerboom, leest dan het 6e jaarver slag voor, waarin het wel en wee der vereniging in het afgelopen jaar de revue passeert. De penningmees ter, de heer Th. A. Hijdra, mocht bij zijn financieel verslag een optimis tischer toon aanslaan dan vorig jaar. Er mocht nu een winst geboekt wor den van 245.26. Bedroeg de omzet vorig jaar 2890.93, nu was het 4482.30. Een flinke vooruitgang dus. Namens de controlecommissie ver klaarde de heer S. v. Straalen de administratie en het beheer correct in orde bevonden te hebben. Op voorstel van de commissie werd aan de penningm. décharge van zijn be heer verleend. In de controlecom missie voor het boekjaar 1951-1952 werden benoemd de heren S. v. Straalen, Harry Pieterse en J. Ba der. De aftredende bestuursleden G D. Verhoef, W. v, d. Hoorn en H- Sassen zagen zich bij acclamatie herbenoemd. Bij de verkiezing van de elftal-commissie werden gekozen de heren C. Pieterse Gz., P. Valen- tijn, H. Otto, Th. Hydra en A- v. Lammeren. Bij besprekingen over reglements wijziging wordt besloten hierover eerst contact op te nemen met de L.T.B. Voorts wordt bepaald, dat men als men zijn lidmaatschap wil beëindigen, men dit schriftelijk moet doen. Door de g. a. wordt nu in een kernachtig speechje benadrukt dat van sportbeoefening een opvoe dende kracht moet uitgaan. Van deze mooie theorie komt vaak in de practijk zo weinig terecht. Daarom hield spr. de leden nog eens glas helder voor, dat de sport zodanig be oefend moet worden dat we er zelf beter van worden. Hierna bespreekt de voorz. nog een idee om het contact tussen be stuur en leden en elftalcommissie te verbeteren. Ter verbetering van de financiën zijn er plannen tot het houden van een fancy fair. Van de rondvraag werd een vrij druk gebruik gemaakt en leverde een geheel nieuwe regeling op voor de inning van de contributie, alsme de een regeling ten aanzien van het betalen van reiskosten voor inval lers en ook nog werkploegen voor het terrein. Ook het vraagstuk van asp. leiders wordt onder de loupe genomen en er zal getracht worden hiervoor geschikte personen te vin den. LEIMUIDEN Onderwijs. Na de vacantie zal er in de scholen weer enige veran dering komen. De heer A. v. Velzen onderwijzer aan de St. Jansschool is benoemd tot onderwijzer te Haar lem.'Me j.. H. Rodenburg, onderwij zeres van de St. Jozefschool is be noemd te Didam en de heer N. H. Maat onderwijzer aan de Ohr. school is verplaatst naar Rotterdam. NIEUWKOOP Muziek. Op vier achtereenvol gende Maandagen zal het fanfare corps „Eensgezind" een concert ge ven, waarbij gecollecteerd zal wor den ten bate van het Anjerfonds. Op 6 Augustus heeft het eerste con cert plaats gehad. Maandag 13 Augustus a.s. wordt de tweede uivoering egeven op het terrein bij het H. Hartgesticht. De twee laatste concerten zullen worden gegeven op Maandag 20 en Maandag 27 Augustus a.s. resp. op het terrein van de heer H. J. M. Vrijmoed en nabij het café van de heer Aartman in het Zuideinde. Aanvangtijd is 8 uur "s-avonds. ROELOFARENDSVEEN Personalia. Te Utrecht slaagde voor het diploma lerares nuttige handwerken mej. A. Klein. RIJNSATERWOUDE Weer kortebaan-draverij. Don derdagavond besloot het bestuur van de Draverij vereniging Rijnsa- terwoude Vooruit dit jaar weer een Kortebaandraiverij te organiseren en wel op Woensdag 29 Augustus des namiddags om 2 uur.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2