Sfe£eldóe(3oirta/iit Hervatting van besprekingen in een bijzonder onaangename sfeer Noordelijken speelden stommetje NAM IL ZWEEG 131 MINUTEN René Pleven heeft nieuw Frans kabinet gevormd Strijd teqen het water In Amsterdam bezweek een dijk ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1951 42ste JAARGANG No. 12356 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht, 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 FEESTKLOK OVER PASTOOR BEUKERS \7AN de gelegenheid, dat pastoor Beukers, herder van de St. Pe- trus-par. te Leiden in retraite is, ma ken we een vrijpostig en stoutmoedig gebruik, alvast de klokken te lui den over het gouden priesterfeest, dat op Maria-Hemelvaart zal wor den gevierd. Dank zij de moderne techniek is dat luiden met het om draaien van 'n knop te bewerkstelli gen. Zo zouden wij, op journalistieke manier de feestklokken aanzettend, even gemakkelijk als het omdraaien van een knop, schone klanken kun nen uitgieten over het gezilverde hoofd van de gouden herder, wel luidende klanken in een harmonieus samenspel, zuivere klanken van on ze oprechte mening. Doch ons be kruipt het vermoeden, dat de jubi laris, met zijn verfijnd, muzikaal gehoor, onmiddellijk zou bespeuren, dat de klokken, ofschoon technisch vaardig, niet met de hand wor den geluid en dat wat het nadeel is bij alle techniek, in 't bijzonder bij die van het klokkenluiden de persoonlijke toon ontbreekt. De persoonlijke toon nu, welke hij van ons verwacht, houdt in, dat we zeer bescheiden moeten zijn met lofprijzingen en de klokken niet mogen laten jubelen over de persoon van de gouden feesteling, maar over zijn ambt. Weliswaar zijn per soon en ambt in de jubilaris met el kaar gehuwd tot één ziel en één vlees en ook dit is zeer be paald een groot genadegeheim als van Christus en de Kerk doch het is juist deze „geestelijke brui loft" in het goud, welke het onkies en Gode onwelgevallig schijnt te maken er de grote trom over te roe ren, in dit geval er de vijf klokken over te luiden. Ook hier geldt, dat wat God ver enigt en wrocht in de stilte van het hart, geen mens store door luid ruchtig zich daarin te mengen. Op grond van deze overtuiging zullen we er ons van onthouden, de jubi laris te prijzen in zijn priester schap, omdat we er zeker van zijn, dat, in zoverre hij lof verdient, hem deze ook zal geworden in overvloe dige mate. Misschien, ja, zeer zeker, zullen de parochianen het bij het eerste horen niet billijken, dat wij bij dit gouden feest alleen maar het doopklokje laten klepelen en niet alle vijf klokken feestelijk la ten galmen. Wat echter op het eer ste gebaar nuchter en koud lijkt, spruit voort uit een warme, dank bare genegenheid voor de persoon van de jubilaris en uit een waarach tige hoogachting voor het priester lijke ambt. Gaat het om het ambt te huldigen, dan behoeven we de per soon des priesters daarin niet te be trekken, want de ambts-drager is Christus zelf, de priesters zijn de werktuigen, waarvan Hij zich, of zij waardig of onwaardig zijn, be dient. Daarom is er alle reden bij een gouden priesterjubileum feest te vieren, omdat we in de priester Christus huldigen en, vanzelfspre kend, met te groter hartelijkheid van mens tot mens doen we dat, wanneer de priester in zijn particu lier en ambtelijk leven overeenstemt met de geboden, „als de cither met de snaren". Goede priesters zijn voor een volk een gave Gods. Wij gaan de perken der bescheidenheid wel niet te buiten, indien we de gouden herder van de St. Petruskerk een goede priester noemen! Een goede priester is een gave Gods. Wanneer deze goede gave ons in 't goud wordt aangeboden, is 't een on gezochte titel de feestklokken te lui den, de registers van het orgel open te trekken, de koren te laten jube len, hem om zijn trouw met geschen ken te vereren en voor hem te bid den, opdat om in de trant van ons vaderlandse volkslied te spre ken God hem zal regeren „als een goet Instrument" en „Hy cracht wil gheven, dat ick u helpen mach". Die kracht zij de jubileren de herder toegewenst, opdat hij, na de plichten van zijn edel ambt naar vermogen te hebben nagestreefd, zal ontvangen: „Van Godt myn Heer dat soet, Daer na so doet ver- langhen, Mijn Vorstelick ghemoet...." V°Or HET EERST na een week zijn de delegaties te Kaesong weer T samengekomen. Het is een buitengewoon merkwaardige bijeen komst geworden, waarop niet bepaald een hartelijke sfeer heerste. Bij na twee en half uur hebben de Amerikanen, Chinezen en de Noord- en Zuidkoreanen stommetje gespeeld en naar elkaar zitten kijken. Aange zien dit niet bepaald de manier is om vorderingen te maken, kon het communiqué uit het geallieerde hoofdkwartier niet anders mededelen dan het feit, dat de Amerikanen een reeks voorstellen hadden ingediend en dat de Noordelijken halsstarig weigerden hierover te spreken. Zij wensten slechts één punt te behandelen: De Chinese en Noordkoreaanse eisen ten aanzien van een demarcatielijn. Toen vice-admïraal Turner Joy zijn tegenvoorstellen had ingediend wachtte hij op het antwoord van de Noordkoreaanse generaal Nam' II. Maar Nam II zei niets en 131 minu ten lang deed niemand een mond open. DAN GAAN WE MAAR WEER Al die tijd zat de Noordkoreaan onrustig sigaretten te roken, terwijl hij met zijn vingers of zijn sigaret tenaansteker op tafel trommelde. Hij keek vaak op zijn horloge. Af en toe schoof een van zijnt stafoffi cieren hem een briefje tóe, maar Nam II bleef zwijgen. Tenslotte begon het Joy te verve len. Zonder zelfs maar zijn keel te schrapen, nam hij plotseling het woord en merkte op, dat de bespre kingen vastgelopen schenen te zijn „Heeft u een voorstel om uit deze impasse te geraken?" vroeg hij de Noordkoreaan. Nam II antwoordde na een ogen blik zwijgen, dat de impasse verbro ken kon worden, door de 38ste pa rallel aan te nemen als demarcatie lijn. En omdat dat nu juist het punt was dat de impasse had veroorzaakt haalden de geallieerden hun schou ders op en verlieten Kaesong. Het persbureau „Nieuw China" heeft Vrijdagavond bericht, dat de communisten opnieuw geprotesteerd hebben tegen „schendingen van de neutrale zone door de V.N." Radio Peking haalde een bericht aan uit Pjongjang van de volgende inhoud: „Daar de strijdkrachten van de V.N. tot 'tweemaal toe de overeen komst van 7 Augustus hebben ge schonden door uit de lucht een vrachtauto van onze delegatie te mitrailleren na Panmoendjon in de neutrale zone te hebben beschoten, heeft onze delegatie opnieuw schrif telijk geprotesteerd bij de tegenpar tij. Het antwoord van de andere partij was geheel onbevredigend. Het protest wees er op dat na her haalde schendingen van de over eenkomst, de tegenpartij lasterlijke verklaringen had uitgegeven. Dit kan niet anders dan het vermoeden wekken, dat de daden van de tegen partij niet verklaard kunnen worden uit toevalligheden". Het nieuwsbureau verklaart ten slotte, dat zijn correspondent uit het Noordelijke hoofdkwartier heeft ver nomen, dat generaal Nam II op de vergadering van Vrijdag „nogmaals het gegronde en redelijke voorstel had gedaan om een militaire demar catielinie op de 38ste breedtegraad vast te stellen". In het communiqué van het achtste leger wordt gemeld, dat strijdkrach ten van de V. N. ten Zuidwesten van Kaesong kleine terreinwinst he ben behaald. Vijandelijke tegenaan vallen werden afgeslagen .aldus het communiqué. Geallieerde bommenwerpers heb ben in de afgelopen nacht 200 voer tuigen, 5 onderkomers. 160 gebouwen en 20 spoorwagons vernietigd. Ruim 2000 voertuigen werden op de Noord koreaanse wegen waargenomen. Het Wereldjeugd festival Gedurende de eerste zes dagen van het wereldjeugdfestival in de Russi sche sector van Berlijn hebben 250.000 leden van de F.D.J., de communisti sche Duitse jeugdbeweging, een clan destien kijkje in West-Berlijn geno men. Dit getal werd gistermiddag be reikt doordat tienduizenden blauw- hemden, ondanks de communistische verordeningen, geen notitie van het ijzeren gordijn namen. Westelijke verslaggevers hebben tal van deze jongelui geïnterviewd. Eén wande ling door een vrije stad bleek in de meeste gevallen voldoende tegen wicht tegen jaren propaganda. Er komen reeds berichten dat de organisatoren van het festival aan de dijk zijn gezet, omdat zy gefaald hebben. |^A WEKEN VAN ONDERHANDELEN is de kabinetscrisis in Frankrijk eindelijk opgelost. De pogingen van Pleven om een kabinet te vor men, kwamen nog even op losse schroeven te staan, toen de M.R.P. het niet eens bleek te zijn met de houding van de formateur ten aanzien van de subsidiëring van het bijzonder onderwijs. Gistermiddag zegde ook deze partij echter haar steun toe, zodat Pleven vanmorgen de nieuwe regering aan president Auriol kon voorstellen. In de loop van de mor gen werd het kabinet aan de Nationale Vergadering voorgesteld. Middenpartijen zijn de basis Het nieuwe kabinet, gevormd na bijna 24 uur onafgebroken onderhan delen, telt twee vice-premiers met ver-strekkende bevoegdheid om de kwesties met betrekking tot de bewa pening en de landsverdediging te coördineren. Zij zijn Georges Bidault, vice-premier voor de defensie, die in deze hoedanigheid de conferenties van het Atlantisch Pact zal bijwonen, en René Mayer, vice-premier voor economische en financiële zaken, tot wiens taak de coördinatie van de wa penproductie zal behoren. Van Qatenin tKaieaan* matei De Nederlandse oorlogsbodem Hr. Ms. „Van Galen", die Hr. Ms. „Everl- sen" heeft afgelost, opereert thans in Koreaans water. Op de foto bo ven, zien we een oude traditie gehandhaafd; Elke middag dekschrobben! Op de foto beneden gaan de Jantjes passagieren. Het is alles heel an ders dan thuis in Holland, maar een ding is precies hetzelfde gebleven: de regen. Het nieuwe Kabinet. Het Kabinet is als volgt samenge steld; premier: René Pleven (links- radioaal); vice-premier, belast met economische en financiële aangele genheden: René Mayer (radicaal); vice-premier, belast met de landsver dediging :Georges Bidault (M.R.P.) buitenlandse zaken: Robert Schuman (M.R.P.); justitie Edgar Faure (ra dicaal); Bourges-Maunoury (radi caal); onderwijs: André Marie (radi caal); binnenlandse zaken: Charles Brune (radicaal); handel: Jean-Marie Louvel (M.R.P.); arbeid: Paul Bacon (M.R.P.); huisvesting: Claudius Pe tit (links-radicaal); overzeese ge biedsdelen: Louis Jacquinot (onaf hankelijk); landbouw: Joseph Laniel (onafh.); verbonden staten van In- do-China: Jean Letourneau (M.R.P.); hervorming burgerlijk bestuur: Ro bert Lecourt (M.R.P.); gezondheid: Paul Ribeyre (onafh.); P.T.TPaul Antier (onafh.); koopvaardij: André Morice (radicaal), openbare werken: Antoine Pinay (onafh.); pensioenen: Emmanuel Temple (onafh.); binnen landse en buitenlandse handel: Pier de Pfihlin (M.R.P.); begroting: An dré Courant (onafh.); voorlichting: Robert Buron (M.R.P.)- ministers van staat: Henri Queuille (radicaal) on Maurice Petsche (onafhankelijk). Moeilijkheden op het laatste nippertje. Na de mededeling dat er een rege ring was gevormd deed zich nog een moeilijkheid voor wat betreft de por tefeuille van verbonden .staten in Indo-China. Pleven bood de post weer aan Jean Letourneau (M.R.P.) aan. Deze weigerde echter. Twee uur na de bekendmaking dat de regering gevormd was, waren de besprekin gen over deze kwestie nog gaande. Later verklaarde Letourneau zich bereid in functie te blijven. Na be sprekingen. die de gehele nacht duur den, was Pleven gereed om vanmor gen om half acht zijn nieuwe rege ring aan president Auriol aan te bie den. Pleven krijgt vertrouwensvotum. De Franse nationale vergadering heeft met 390 tegen 222 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in de regering-Pleven. Sjahrir weer eerste minister? In Indonesische diplomatieke krin gen in Europa bestaat de mening, dat Soetan Sjahrir, leider van de socia listische partij in Indonesië voor het einde van dit jaar weer minister president van de republiek zal zijn. Ofschoon Sjahrir zich verscheide ne jaren buiten de politiek gehouden heeft, zou hij thans tot de overtui ging gekomen zijn, dat de verzwak king der Indonesische regering zoda nig is geworden, dat hij het als zijn plicht geschouwt, het premierschap weer op zich te nemen. De Indonesi sche socialisten geloven, dat presi dent Soekarno thans bereid is, weer een beroep op Sjahrir te doen. VONK EN DOMPER |"\e besprekingen te Kaesong zijn hervat, maar dat doet niets af van 't feit, dat zij gedoemd zijn in de bekende Babylonische conferentie sfeer te geraken. Het is nu al zo. dat iedere Chinees of Noord Koreaan. on der hetgeen hij zelf zegt. iets anders blijkt te verstaan dan zijn tegenpartij er met de beste wil van de wereld uit kan opmaken Het lijkt ons nogal vermetel, om met de uitgebreide ervaring, die we bezitten ten aanzien van conferenties tussen Westerse diplomaten en zet- baasjes van Stalin, iets positiefs te verwachten van deze besprekingen over een wapenstilstand De melodie is altijd weer dezelfde en goed be schouwd, is hetgeen er thans in Kae song gebeurt niets anders dan een voortzetting van de oorlog op een ander terrein. Het gaat er niet in de eerste plaats om een regeling te treffen of een toe stand van vrede te scheppen. Veeleer trachten de communisten een propa- gandastrijd te voeren in ideologische zin en daaruit alle voordelen te put ten, die mogelijk zijn. Men zal er goed aan doen eventuele toekomstige onderbrekingen van de besprekingen te Kaesong niet op te vatten als ge beurtenissen. die op het laatste nip pertje een op handen zijnde vrede dwarsbomen. Het ligt in de aard van deze conferentie, dat de Chinezen door hun troepen in het neutrale ge bied te zenden een vreedzame oplos sing van de oorlog in Korea schijn baar in de waagschaal stellen, om een paar dagen later met Oosterse hoffe lijkheid nun verontschuldigingen aan te bieden. Immers, zij hebben de tijd, omdat ze niet naar vrede verlangen. Zij hebben hun taak in de Sovjetstrijd om de wereldheerschappij en op dit laatste zijn zij ingesteld; niet op een vreedzame regeling van het conflict in Korea. Pas als het plan van hun baas door Korea in gevaar zou ko men zijn zij bereid de wapens op dat front te strekken. r%e Chinese soldaat of ruimer ge- zien de communistische soldaat in het algemeen zal er zich weinig van aantrekken, dat hij vier maanden In zijn loopgraaf moet blijven wegens een conferentie om dan weer naar het front gestuurd te worden. Hi.i is een oorlogsautomaat, die van het ene slagveld naar het andere gaat en zich in een wereld van vrede een be klagenswaardige werkloze zou vin den Met de Amerikaanse soldaat is dat anders. Hij is opgevoed in een wereld waar men betere idealen kent dan een helm en een geweer. In zijn solda tenpak zit een burger die vrede en rust verlangt. Langerekte besprekin gen die tenslott" op niets uitlopen, zullen zijn moreel geen goed doen en zij zullen er zeker niet toe bijdragen zijn begrip voor de houding van de diplomaten der V N, te vergroten, temeer omdat de Koreaanse oorlog hem verre van sympathiek is. Moskou kent de oprechte vredes wil van het Westen en speelt er een handig spelletje mee. Het jongleert met de hoop en de vrees van millioe- nen. die uitzien naar het ogenblik, waarop de oorlogsdreiging van de wereld zal worden afgenomen. Tel kens tracht het een vonk van hoop in een donkere wereld te brengen, maar zodra deze opgloeit, gaat de domper erop en is het donkerder dan ooit. Liet onderkennen van een dergely- ke tactiek en zich er tegen wape nen is de enige oplossing. Men moet een realist durven zijn. Toen de wapenstilstandsbespre kingen in Korea begonnen, wierp de Sovjet Unie zich op de laatste voor bereidingen van de oi'ganisatie ener haatcampagne, die gedekt wordt door de mooie naam van „Wereldjeugdfes tival". Terwijl de wapenstilstandsbespre kingen in Korea werden afgebroken en het festival in Oost Berlijn in volle gang was, werd er plotseling een vre desduif van de Opperste Sovjet ge signaleerd. Rusland wilde een ver drag tussen Amerika. Engeland, Frankrijk, Peking-China en de Sov jet-Unie tot het veiligstellen van de vrede Men heeft zich toen afgevraagd, hoe een land onder dergelijke omstandig heden met zo'n belachelijk voorstel durfde komen. Er werd met Ameri kaanse voortvarendheid gewag ge maakt van het feit. dat Stalin de re solutie van het Amerikaanse congres, die hem een maand tevoren was toe gestuurd. niet had „willen" en „dur ven" publiceren. fiyiaar prompt is het antwoord geko ld* men. Op zijn persconferentie van Woensdag moest Truman vertellen, dat de tekst van de onderhavige re solutie letterlijk in ae Russische bla den van de vorige avond was opge nomen. En nu komen we weer in het be kende schuitje, dat naar Babyion voert Frankrijk begint er voorzich tig op te wijzen, dat er misschien een conferentie van de grote vijf mogelijk is zonder dat de autoriteit van de V.-N. geschaad zal worden. Engeland zegt. dat het misschien wel goed is, om in ieder geval elke gelegenheid aan te grijpen, die eventueel. En Stalin lacht, want hij ziet weer dat vonkje opgloeien in de harten van millioenen. die naar vrede ver langen. Dat zal een terugslag geven! Er bestaat een kinderverhaaltje over een zeehond, die naar de scha penscheerder ging om zijn wolvacht te laten verwijderen. Als de juffrouw van de eerste klas het vertelt heb ben de kleintjes plezier Tn hun ver beelding zien ze die glibberige zee hond in een scheerstoel gaan zitten. Dat is te dwaas, zelfs voor de fantasie van een kind. Maar bij die vredesduif van Stalin kijken een heleboel grote mensen nog niet eens ongelovig. En toch zal die zeehond eerder wol leveren dan Stalin vrede De grote regenval in Amsterdam dreigde gisteren een ramp ten ge volge te hebben, toen omstreeks 1 uur de dijk langs de Haarlemmertrek vaart ter hoogte van de Patria biscuitfabrieken aan de Haarlemmer weg over een lengte vqn 8 meter bezweek. In brede stromen zocht het water zich een weg naar een brede sloot, die tussen deze dijk en de spoordijk loopt. Niet alleen dat het gebied, waarover het water stroomde, grote scha de ondervond op sommige plaatsen stond in de tijd van een ogen blik 80 cm. water maar de waterstand van de sloot was door de zware regens van de laatste dagen zo gestegen, dat dit kanaaltje het water niet kon verwerken. Nu dreigde er ernstig gevaar voor de spoordijk. Het treinverkeer werd afgeremd en in allerijl schoten arbeiders van Pu blieke Werken, die even buiten Sloterdijk werkzaam waren, toe en de ze wisten het onheil te keren. Met auto's zand. kruiwagens en z andzakken is men twee uren bezig ge weest en het resultaat was, dat men het gat zover gedicht had, dat er nog slechts enkele straaltjes water doorkwamen. Tegen half vijf werd een stevige beschoeiing aangelegd, waarna men begon met het leegmalen van het ondergelopen land. Zau het mo gen Angstig-nieuwsgierig staat de kleine jongen bij haar; hij mist de moed haar aan te raken, doch zou het zo graag doen. Draagster van het glin sterende gouden galon en het stram me, militaire uniform is een van de drie „drum majorettes" die deelge nomen hebben aan een parade, wel ke Woensdag in Londen werd ge houden. Treinramp in Louisiana Bij Simmesport in de Amerikaanse staat Louisiana zijn een personentrein en een volle trocpentrcin op elkan der ingereden. Overal in het rond liggen lijken verspreid, aldus een eer ste mededeling van de politie. Het ongeluk gebeurde in het afge legen Morcsagebied, ongeveer 100 km. ten Noord-Westen van Baton Rouge. De troepentrein vervoerde 500 mariniers. Volgens een medede ling van de politic zijn er 12 doden en 40 gewonden. Een passagier van de personentrein „The Southern Belle", verklaarde, dat het eerste rij tuig van de troepentrein volkomen uitbrandde. Mariniers verklaarden, dat drie of vier van hun officieren zich onder de wrakstukken bevin den. Om hulp te ontbieden moest men eerst enkele kilometers door het moe rassige gebied naar de dichtstbijzijn de telefoon afleggen. Vreugde en geluk liggen in de waardering van een ding.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1