Gesneuvelde met 'n sterk Engelse matroos keerde terug verhaal over vergeten mensen Wat deden wij met de Pauselijke richtlijnen EEN EILAND VAN VREDE WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1951 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Twintig maal Sociale Studieweek (Van onze speciale verslaggever) ROLDUC, 7 Augustus Zojuist is onder de luister van Limburgse gemoedelijkheid, in de historische abdij van Rolduc, met op de achtergrond de fanfares van het internationaal muziekconcours in Nederlands oudste mijnstad Kerkra- de, de twintigste sociale retraite ge sloten. Deze keer was de befaamde studieweek, stichting van dr. Poels, een voortzetting van de Encyclieken- herdenking, begonnen in Rome. en nu via het Rotterdamsche stadion naar Zuid-Limburg gekomen. Dit is ons duidelijk geworden in deze drie dagen: door de herdenking van beide sociale zendbrieven van onze Pausen moet de huidige span ning, die de laatste tijd bestaat tus sen arbeidersbeweging en andere standen, worden gebroken en zal op wens van Roermonds coadjutor mgr. dr A. Hanssen ten spoedigste weer staan in het teken der samenwerking Op een van de praatavonden merkwaardig en joviaal instituut tij dens de Rolducse week heeft ba ron Van Voorst tot Voorst, de on langs bestreden voorzitter van de landelijke Sint Adelbertvereniging, in alle oprechtheid gezegd, die sa menwerking te begeren. En als we goed hebben gezien, beleefden de oude wandelgangen rondom Rolducs prachtige kloostertuin tijdens het vrije uur menig vertrouwvol beraad, dat hoop schenkt voor een snelle verbroedering. Het is inmiddels de persoonlijke verdienste van de voor zitter der Studiedagen hoofdaalmoe zenier K. Roncken, tot een uiterste bezinning te hebben aangespoord. En hij meende terecht, dat dit niet moei lijk behoeft te zijn, waar toch hier, méér dan elders, de pauselijke ge dachten in practijk worden gebracht. Bevrijding van de mens uit de Dit verschijnsel is slechts gecamou fleerd door de devaluatie van het geld en heeft aan het sparen een an dere zin gegeven. De vraag is nu, of in de nieuwe ordening van dit alles het materia lisme zal heersen of het Christen dom. Waar het denken van de mens staat onder invloed van het sociale en econonïische klimaaf, moet in on ze tijd een harde zakelijkheid van de mens worden geconstateerd, waarin hij nochtans de krachten der natuur moet gebruiken voor de op- meenschappclijke taak gaan vervul len en in de planning van onze tech nische tijd behulpzaam zijn. Boven alles moet men zijn plicht kennen tegenover God. De geest van de nieuwe tijd droomt er van, de mens op aan vaardbare wijze te humaniseren, maar dan zo, dat de persoonlijkheid in hoge christelijke deugden weer! tot gelding kan koonen. Gebonden aan het goede, ons door de Schep per voorgehouden, zal de mensheid een offer moeten brengen voor de toekomst, grootmoedig tegenover God, lankmoedig tegenover de me demens. Het was waarlijk een visie, die dr. Gerats zijn gehoor heeft geschon ken. Reeds in de voorafgaande les sen was gebleken, hoezeer de spre kers zich hadden gericht op het jongste geschrift van Guardini over „het einde van de nieuwe tijd". Maar geaccentueerd heeft ook pater Ge- rats zich op dit werkje beroepen. En hij heeft onbeschroomd het on middellijke vooruitzicht getekend. Grote kans voor Christus. Mgr. Hanssen heeft een waardig en opwekkend slot geanaakt aan dit driedaagse samenzijn van sociaal werkende Katholieke Nederlanders. „Er is bekwaamheid nodig om bij onze activiteit het juiste midden te treffen", aldus Z.Exc. En hij wees op de noodzakelijkheid, dat juist Ka tholieken binnendringen in onze mo derne maatschappij om er de liefde van Christus uit te dragen. „Onze liefde van heden kan morgen ge rechtigheid zijn. En onze sociale orde moet als vrucht de vrede Gods heb ben." We kunnen klagen over het hei dens worden van de wereld, maar het is toch, zoals mgr. Hanssen zeide „een grote kans voor Christus". Mo ge die kans, mede dank zij de Rol ducse Studiedagen niet worden ge mist. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Er zijn nog andere actuele proble men duidelijk gesteld. Prof. mr. J. van der Ven en na hem ook prof. N. Goetstouwers O.P. uit Antwerpen, verdedigden het beginsel van de~me- de zeggenschap. Verder zijn er het subsidiariteits- en pluraliteiisbegin- sel. Op ander niveau werd de kader vorming bepleit en werd gesproken over de personeelsvereniging in ver band met het bekende standpunt van ons Episcopaat. Nochtans werd een nuance bepleit, zoals werd betoogd, dat het ideaal van een eigen stukje grond geen verouderd romantiek be hoeft te zijn. Het stemt verheugend,^dat in de oude Mijnstreek in tegenwoordig heid van zoveel „kompels" een mijn- directeur in eigen persoon les komt geven en in katholieke zin het vraagstuk van de standenstrijd be handelt, zoals die thans dreigt na de klassenstrijd. Het was met name drs A. C. J. Rottier, ondernemer, waarn. directeur van de Staatsmijnen, die het ordeningsvraagstuk onderscheid de in indelings- en toedelingsvraag- stuk, óók van belang in verband met de middengroepen. Hij oordeelde, dat deze groepen recht hebben op eigen organisatie en meende verder, dat de handentarbeid nog te vaak wordt onderwaardeerd. In nivellering zag deze lesgever een groot gevaar, waar tegenover hij stelde samenwerking, die vrij is van groeps- of standegoïs- me. Toen op Rolduc werd gesproken over de rechten van de mens, werd die mens steeds weer en terecht be schouwd in het gezinsverband. Zó gezien moet die mens worden bevrijd uit de massa en bewust wor den gemaakt van zijn waardigheid. De Antwerpse Dominicaan heeft de ze grote gedachte onderstreept en daarbij opgemerkt, dat massa iets anders is dan volk. De massa wacht op de aandrift van buiten af; maar een volk is zich eigen verantwoor delijkheid bewust. De massa is wel de grootste vijand van de democra tie, zoals reeds Paus Pius XII ip een van zijn Kerstboodschappen heeft verklaard. Concluderend kan worden gezegd, dat de visie op de mens van onze tijd doorgaans niet bemoedigend is. Maar wie steunt op de pauselijke uitspra ken en op de zuivere leer van de Kerk, blijft de waarheid nabij. Lijnen, die uitlopen op de toe komst. Welke zijn intussen de onmiddel lijke vooruitzichten? In een studie, waarbij met scherp oog in de prac tijk werd gespeurd, is pater dr A. Gerats uit Heerlen met een antwoord gekomen, waaromtrent hij opmerkte dat het is gebaseerd op een fantasie, die nochtans redelijk is. Dr Gerats is realist, die in het he den lijnen heeft ontdekt, die uitlo pen op de toekomst. Hij had een merkwaardige tegenstelling ontdekt in de maatschappelijke ontwikkeling er zijn thans minder arbeiders nodig, maar méér employes; er zijn minder producenten, rr/aar meer consumen ten. Dat betekent, dat we op weg zijn naar een maatschappij, die het distributievraagstuk tot haar eerste grote opgave maakt; dus niet het vraagstuk om de productie. Daaruit volgt een uitbreiding om de per soonlijke diensten. Deze ontwikke ling komt zelfs voor onder commu nistische regiem. Gevolg ook zal zijn een volksverschuiving. En zo groeit een ander mensentype dan de vorige generatie. De nivellering in onze dagen noem de dr Gerats een internationaal ver schijnsel, veroorzaakt door groeien de afkeer van handenarbeid en door meer belangstelling voor intellec tuele arbeid. Dan is er de steeds kleiner wordende betekenis van het kapitaal; er kan thans méér worden geproduceerd met minder kapitaal. ALPHEN AAN DEN RIJN PEUTER VAN 3% JAAR OP ONTDEKKINGSREIS. Het 31/2-jarig jongetje Hennie Mol, onende Conradstraat alhier, wiens moeder ziek is, was hedenmorgen op avontuur uit. Om 8.30 uur was hij met zijn autopet de deur uit gegaan, de Alphense Brug overgetrokken en via de drukke Pieter Doelmnnstraat het station gegaan Dus parkeer de hij bij hotel Toor zijn „voertuig", zoals grote mensen dit plegen te doen en betrad het perron van de spoorwe gen. De eerstkomen trein naar Leiden stapte hij zonder aarzelen in en pas bij de controle aan het station van bestemming liep zijn avontuur vast. Men heeft hem toen linia recta teruggestuurd naar Alphen aan den Rijn. waar hij zeide vandaan te ko men. Aan dit station, waar hij zich erg thuis bleek te voelen en de amb tenaren al door maar handjes gaf, vertelde hij aan de politie zonder twijfelen, wie hij was en waar hij woonde. Toen de politie hem wilde afleveren waar men hem nog niet had vermist corrigeerde hij zelfs de route, waarlangs men hem naar huis wilde brengen, want zo en zo was het korter en minder druk Een militaire auto van de A.A.T. uit Amsterdam is op de Herenweg gaande in de richting Leimuiden. be stuurd door M. H. G„ geraakte, toen moest worden uitgeweken voor een links op de weg staande vrachtauto, met de linker wielen zo klem in de berm van de weg. dat hij door een ander militair voertuig op dreef moest worden geholpen. De berm is over een lengte van 40 meter erg bescha digd en eist voorzichtigheid van het verkeer. BOSKOOP SPOEDVERGADERING VAN GEMEENTERAAD In verband met de aanbieding van een geldlening door de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten, ten behoeve van de bouw van 18 wo ningwetwoningen aan de Goudse Rijweg, zal de gemeenteraad op Donderdag 9 Augustus a.s. voor middags te 11.45 uur in openbare spoedvergadering bijeen komen. De gemeente Boskoop was voor deze geldlening op de wachtlijst geplaatst B. en W. achten de voorwaarden van deze lening aanvaardbaar, waar om zij de raad voorstellen deze le ning aan te gaan. AARLANDERVEEN Geslaagd. Te Den Haag slaag de de heer Harry Herr voor de acte handtekenen L.O. HAZERSWOUDE Geboren: Elisabeth H. M. d. v. M. P. H. Bakker en C. W. Dongelmes. Ondertrouwd: N. J. Verkleij en A. M. Kerkvliet. LANGERAAR TER-AARDE-BESTELLING IN VADERLANDSE GROND Maandag arriveerde in de parochie het stoffelijk overschot van de in Dec. 1943 in Duitsland overleden P. v. Beijeren Bergen Henegouw. Deze jongeman was in Duitsland door de bezetter van die tijd tewerkgesteld, en overleed ten gevolge van een on geval. Maandagavond werd in de pa rochiekerk het Rozenhoedje voor zijn zielerust gebeden, en Dinsdag morgen werd een gezongen H. Mis van Requiem opgedragen, waarna het stoffelijk overschot ter ruste werd gelegd op het R.K. Kerkhof te Langeraar. LEIDERDORP MEISJE TE WATER. De tweejarige M. L. uit de Prinsen straat in Leiden raakte hedenmorgen te water bij het spelen aan de Zijl Voorbijgangers schoten ogenblikke lijk te hulp en brachten het meisje op het droge Het meisje was bewusteloos en had veel water naar binnen gekregen De E.H.B.O.-auto uit Leiden, toegerust met een zuurstof apparaat was ogen blikkelijk ter plaatse. Door snel in grijpen kon het leven van het slacht offer worden gered. Het meisje is naar het Acad. Zie kenhuis te Leiden vervoerd. Haar toestand is goed. Gemeenteraad. De raad van Leiderdorp komt Vrijdag a.s. te kwart voor acht in vergadering bij een. Op de agenda staat o.m.: Ver lening van een subsidie aan het Chr. Lyceum te Alphen a. d. Rijn; be zoldiging secretarissen en ontvan gers; verhoging van het crediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten; aangaan van een geldlening voor woningbouw; verzoek van de Vebo te Leiden om garantie vón gemeentewege. Personalia. Van de plaatselijke Middenstandscursus werd het diplo ma behaald door: mej. G. Corts, mevr. Van LedenAmmerlaan en de heren P. Tijssen, J. Voordouw, J. Hilders, J. de Jong, B. van Leeuwen, T. Rijnsburger, B. van Wieringen, G. v. d. Zwaft. NIEUWKOOP Geboren: Cornelia Adriana, d. van G. van Diemen en A. C. Oudshoorn; Anna Maria, d. van Th. Tersteeg en R. B. Pieterse. Gehuwd: J. W. van Klaren 40 j. en E. J. Pietersen 34 j. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN Uitbreiding. De laatste jaren is het gemeentebestuur er steeds op uit bouwgrond in handen te krijgen. In verband met de grote woning nood een lofwaardig streven. Voor doortrekking van een nieuwe weg Commandeurslaan-Schipperssteeg, Nieuwstraat, is thans door de ge meente aangekocht de binnentuin met koestal en wagenloods, grenzen de aan de Rijnstraat, doch in het sa- neringsgebied aan de nieuw gepro- jecteeerde weg liggend, een en an der eigendom van de erven F. Meijer. In het goud. Het echtpaar Nic. OudshoornVreeburg, Overrijn 2, hoopt Zondag a.s. het gouden hu welijksfeest te vieren. Gelegenheid om de feestelingen te complimente ren zal er zijn op Overrijn 7 (St. Willibrorduscollege) Zondagmiddag van half drie tot vier uur. R-demonstratie. De landelijke rijvereniging „Irene" gaf op het ter rein bij het Raadhuis een demon stratie, die vele belangstellenden trok. 's Avonds was er een levende stoelendans bij de muziektent aan de Noord-Boulevard voor dames en heren van 20 jaar en ouder, georga niseerd door V.V.V. Ook dit num mer had veel bekijks. Concert. De muziekvereniging Rijnsburg" gaf gisteravond een in strumentaal concert in de muziek tent, waarvoor veel belangstelling was. KATWIJK Geboren: Arend z. van J. Kuyt en E. Keur; Martina d. van J. Ouwe hand en K. de Niet; Elisabeth d. van C. van Dijk en A. v. Duyvenbode; Petrus Johannes z. van P. H. Meijer en C. C. van Kampen; Pieter z. van P. Ouwehand en G. v. Beelen; Ca- tharina d. van H. H. van Manen en S. G. Kroon; Jacob z. van J. de Vreugd en D Plokker; Margaretha d. van W. Tulen en J. M. Verhart; Elisabeth d. van C. van Duyvenbode en E. van der Kwaak; Petrus J. M. z. van H. A. Topper en M. J. Brou wer; Johannes z. van J. A. de Bruy- ne en C. van der Gugten; Dirk z. van P. Krijgsman en D. Haasnoot. Ondertrouwd: H. de Jong en D. van Klaveren. Getrouwd: M. Voorn en N. C. Ra- vensbergen; A. B. Varkevisser en J. Guyt; A. van der Plas en J. J. Guyt; W. Rietveld en A. Imthorn; J. Vos en J. van Delft. Overleden: A. Ouwehand 70 j., wedr. van J. M. Parlevliet. LEIDSCHENDAM Geboren: Joanna H. M. d. v. A. L. Tas en M. C. Pesschier; Gerardus J. z. v. G. Brouwer en J. B. Groes- kamp. Ondertrouwd: Mattheus J. v. Rijn en A. C. Verhagen. Overleden: A. H. Mausers 4 j. z. v. N. Muusers en J. D. Boers. DE ZILK Flink. Een zusje van 2 jaar viel in het bijna 1 m. diepe bad aan de Zilkerduinweg, dat door een zand zuiger daar is ontstaan. Haar 10-jarig zusje sprong onmiddellijk gekleed te water en redde de kleine. OEGSTGEEST Brand in kiem gesmoord Van middag ontstond er door kortsluiting brand in de tram, die van Noordwijk naar Leiden reed. Het vuur dat zich in de automaat niet zo goed kon uit breiden, zag zich geplaatst tegenover de Oegstgeester brandweerleiden, die toevallig bijna allemaal in de Leidse buurt wonen. In korte tijd was het vuur gedoofd. VOORSCHOTEN GOUDEN JUBILEUM J. WAASDORP Gisteren herdacht de heer Waasdorp in intieme kring het feit dat hij 50 jaren geleden in dienst trad van de N.V. Zilverfabriek „Voorschoten", alhier. Mr. S. A. C. Begeer, directeur, vond het een heel bijzonder feit, de jubilaris te mogen feliciteren. De jubilaris is er als één uit de Middeleeuwen. Er is steeds een prettige verstandhouding ge weest en hij heeft zich in het bedrijf zeer verdienstelijk gemaakt. Even eens voor het muziekgezelschap „Benvenuto" en de EHBO. Thans heeft hij personeel in opleiding, waarvan spr. hoopte, dat het het zelfde peil zal bereiken als de heer Waasdorp. Na het aanbieden van de gouden medaille van de Kon. Ned. Edelmetaal Bedrijven, een enve loppe nvet inhouJ. een kist sigaren en extra vacantie hoopte de heer Begeer, dat hij de jubilaris weer met dezelfde moed en opgewektheid in het bedrijf zou terugzien. Vervolgens sprak jhr. ir. A. C. von Weiier. directeur van de Ko ninklijke Begeer, de heer Waasdorp toe. In 1919 was U reeds één der pi- WEERSVERWACHTING Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur. Vanavond enkele opklaringen, daarna overwegend zwaar be wolkt met op de meeste plaat sen tijdelijk regen. Matige af en toe vrij krachtige wind, aanvan kelijk uit Oostelijke richtingen, later weer draaiend naar Zuid of Zuid-West. Weinig verande ring in temperatuur. 9 Aug.: zon op 5.12 en ondtr 20.18; maan op 13.00 en onder 22.05 uur. vader en moeder Channelworth, woonachtig in een Engels dorpje, het droeve bericht, dat hun zoon Mike in de tweede helft van 1943 door oor logshandelingen om het leven was gekomen. Mike was matroos bij de koopvaardij en zoals later bekend werd, zonk het schip, waarop hij voer, tengevolge van een duikboot- aanval der Jappen. Er heerste grote verslagenheid in het Engelse dorpje, want Mike stond bekend als een levenslustige jongen en er waren heel wat meisjes, die op hem „hoopten". Er werden kerkdien sten voor de gesneuvelde gehouden en midden in het dorp verrees een gedenkzuiltje, waarop de naam van de stoere matroos voor het nage slacht werd bewaard. Ieder jaar, op de gedenkdag, legde men bloemen bij het zuiltje en tijdens de lange winteravonden vertelden de vaders gelijk dat vaders in een zeevaren de natie betaamt het verhaal van matroos Mike, die de dood in de golven vond. Maar plotseling is in deze gang van zaken verandering gekomen. Mike is teruggekeerd! Zo ineens, op een Maandagochtend, toen moeder Channelworth met de was bezig was, stapte Mike het plaatsje achter het huis op en zei, of hij nooit weg was geweest: „Hallo, die moeder!" Moeder vond het echter niet zo ge. woon. Ze liet een kluit groene zeep door haar handen glibberen en viel flauw. Ook een buurvrouw, drie zus jes en een bakker vielen van hun stokje en de eerste, die zich bij het zien van Mike staande kon houden, was de pastoor, hetgeen niet te ver wonderen valt, omdat deze uiteraard meer dan de andere dorpelingen was ingesteld op aangelegenheden tussen dood en leven. Heel voorzichtig is de pastoor toen Mike's vader gaan waarschuwen en ro is langzamerhand het heeft wel een weekje geduurd het dorp vertrouwd geraakt met de gedachte, dat het gedenkzuiltje gesloopt kon worden. Maar nu het verhaal van Mike! Eind 1943 werd de vrachtboot, waarop hij voer, door de Jappen ge torpedeerd. Door storm en zeestro mingen dreef de reddingsvlot, waar op Mike zich met twee andere schip breukelingen had geïnstalleerd in Zuid-oostelijke richting. Wekenlang zwalkten zij rond en alleen Mike wist dit avontuur, ondanks honger en ont beringen, te overleven. hier geen menseneters huizen. Hij was dus op het ergste voorbereid en des te groter wa zijn verbazing, toen hij een nederzetting vond van blokhutten, waarin blanken leefden. Zij droegen ouderwetse kleding. De mannen kniebroeken en dikke kou sen, de vrouwen °er lange rokken. Beide sexen droegen het haar zeer lang. Deze eilandbewoners waren zeer verbaasd, toen ze daar opeens dc En gelse matroos voor zich zagen staan, maar ze behandelden hem zeer vrien delijk. Aanvankelijk verstond Mike de taal niet. Na verloop van tijd raakte hij er echter enigszins in thuis en toen er eenmaal een gesprek ge voerd kon worden, bleek, dat de Hollanders, hadden eeuwenlang geen contact met de rest van de wereld Op zekere dag kwam hij op een eenzaam strand terecht en als goed geaard Engelsman ging hij er ogen blikkelijk op uit, om eten te zoeken. Nadat hij het strand verlaten had, vond hü al spoedig iet. van zijn ga ding en na enkel* dagen was hij zo ver aangesterkt, dat hij een onder zoekingstocht kon beginnen. Tijdens deze tocht kwam hij bij een door steile rotsen omgeven bin nenzee, waarboven dichte dampen hingen van een warme vulcanische bron. Door de dampwolken heen hoorde hij stemmen, maar op zijn roepen, kwam geen antwoord. Nu moet ik toch uitkijken, dacht Mike, want de hemel zal weten, of eilandbewoners nakomelingen waren van de bemanning van een Hollands zeilschip, dat daar in 1680 gestrand was. Men toonde de matroos het wrak nog van het oude schip en en kele voorwerpen, die tot de inventa ris van het schip hadden behoord. Aangezien de eilandbewoners de nodige eeuwen achter waren en nog nooit iets vernomen hadden over ra dio, auto, vliegtuig en stoomschip sloeg Mike aan het vertellen. Erg enthousiast waren zijn toehoorders niet over de vorderingen, die de we reld gemaakt heeft sinds hun voor ouders op het eiland strandden Eer lijk gezegd interesseerden die hele ontwikkelingsgang hun geen klap. Lamalek, Lamarotte zullen ze vermoedelijk gedacht hebben. Bijna drie-honderd jaar heeft deze gemeenschap geen contact gehad met de overige wereld, maar zó waren ze toch nog niet afgestompt, dat ze er behoefte aan voelden. Zij stelden er prijs op hun eigen patriarchale leventje te blijven lei den en de radio de radio te laten. Zondags kwamen ze allen tesamen, om te luisteren naar de oudste man het opperhoofd die dan voorlas uit een bijbeltje, dat er na zoveel eeuwen intensief gebruik nogal be duimeld uitzag. Mike kwam zover, dat hij de taal van deze lieden een oud Hollands dialect perfect leerde spreken. Hij begon een propaganda-actie, om de bewoners aan te zetten tot het bou wen van een groot vlot, waarmede getracht moest worden de bewoonde wereld te bereiken. Maar de eilanders wilden niet. Zij hadden gehoord, hoe de boot van Mike getorpedeerd was en zagen meer heil in hun eilandje. Het Engelse matroosje is toen al leen aan het bouwen gegaan en op zekere dag was zijn vlot zeewaardig. „Dus jullie gaan niet mee?", vroeg hij nog eens. „Alsjeblieft niet", zei het stam hoofd. „Doe de groeten maar aan Hol land!" Mike vertrok alleen en na een avontuurlijke reis kwam hij m Nieuw Zeeland terecht. Daar vertel de hij van „Het eiland der vergete- nen". Avontuurlijke lieden infor meerden alras, hoe zij het eiland zou den kunnen bereiken. Maar Mike vertelde het niet. „Laat die mensen maar", zei hij, „dan blijft er tenminste nog een plekje waar het rustig is".En ge lijk heeft hij. laren in het bedrijf en met welbe hagen heb ik tegen deze pilaar aan geleund. Als heel de wereld uit Waasdorpen had bestaan, aldus de heer von Wciler, was er thans niet zoveel onheil. Hartelijk dank voor uw prestaties voor de Kon. Begeer. Uw medische hulp in het bedrijf was steeds in orde. Ik voel mij, al dus spr. erg gelukkig, U met dit Ju bileum tc mogen gelukwensen. Hierbij overhandigde hij hem de gouden medaille van dc Maatschap pij voor Nijverheid en Handel met het daarbij behorend getuigschrift. Ten slotte sprak nog dc heer P. Kriek, voorzitter van het jubileum fonds. Hij dankte de heer Waasdorp hartelijk voor de prettige samen werking, maar bovenal voor de spon tane medewerking verleend aan de sociale instellingen van het bedrijf. Spr. overhandigde hem een enve loppe met inhoud. KINDEREN EERDER NAAR SCHOOL De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft goed gevonden, dat dc lagere scholen in Voorschoten dit jaar kinderen, die voor 1 Januari 1952 de leeftijd van zes jaar bereikt hebben, reeds in September op dc scholen toelaten. Deze uitzonderingsbepaling geldt alleen voor het begin van de cursus in 1951. Normaal moeten kinderen, die in September naar school gaan, voor 1 October zes jaar zijn. Ouders, die kinderen hebben, die tussen 1 October en 1 Januari a.s. zes jaar worden, kunnen dus nu in overleg treden met 't hoofd van de Openbare of een van dc Bijzondere scholen om ze reeds op school geplaatst te krijgen. Personalia Geslaagd te Voor schoten aan dc N.V. Zilverfabriek ..Voorschoten" alhier, voor het di ploma zilvorsrr/id, hetwelk onder leiding staat van de Stichting „Be- meter', de heron D. W. Ottc te Leiden en G. Alblas te Voorschoten Geboren: Andriena Dirkje dr van O. Grocneveld en R. C. Kol; Antho- nius Johannes Nicolaas zn van J. N. van Vclzen en D. G. van den Boo gaard; Maria Cornelia dr van D. A. Deelen en M. A. Götze, Abraham Bernardus zn van A. B. Wesselo en A-S- de Bode. Geboren tc Leiden Wilhbrordus Gerardus Cornelis zn van J. C. van Benten en J. G. Ver sluis. Gehuwd: J. G. Valcntijn 29 jaar en W. M. van Wijngaarden 28 jaar Overleden: C. J. van der Voort 62 jaar wednr. N. Gordijn. WARMOND Geboren: Thcodorus Maria Christianus z. van H. L. Verhaar en A. M. Vcrmeij; Catharina Christina Gertrude d. van G. Melgers en A. G. Edel; Adrianus Antonius Jozef z. van W. C. Welsink en J. C. Touw; Johannes Martinus Gerardus z. van A. F van Dijk en J. Versluijs; Elisa beth d. van M. D. Bergman en W. C. Starrcnburg Getrouwd: Ch. Balkenende jm. 24 j. en H. A. M. Mulder 29 j.; J. P. Burgmyer 28 j. en A. M A. de Feij- ter 21 j. Overleden: P. C. van Leeuwen 45 j„ cchtg, van W. M. van Kempen; W. M. E. Schnabel 94 j„ wed. van P. J. Koning. WASSENAAR Mooie opdracht. Het verbete ren van dc Provinciale weg Middel burgWest SouburgVlisscingcn is bij ondershandse overeenkomst op gedragen aan dc N.V. „Priori" tc Wassenaar voor de som vn 274..400. ZOETERMEER Aanrijding. Gistermorgen vond een aanrijding plaats op dc Stations straat tussen een auto en een rij wiel met hulpmotor. Er werd enige materiële schade aangericht. De rijkspolitie heeft de zaak in onder zoek. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 8 Aug. Kaas. Aan voer 390 partijen. Prijzen: le soort 2.12—2.20 2e soort 2.00—2.10 en zware tot 2 37 pei kg Handel matig ROELOFARENDSVEEN, 7 Aug Groente. Kropsla 2.00—5.90, bloemkool 818, tomaten 3840 per 100, snijbonen 1 2.303.00, idem II 2.00—2 30, idem III 2— en doorgedraaid, idem stek 1.00—1.10, pronkboncn 1.351.50 prinsessebo- nen 3.705.00, dubbele stambonen 2.803.60 per 10 kg. Augurken D 6.40—7.90, idem D.A 7.90, idem E 1.60—1.75 idem CD 3.70—3.80 per 25 kg. VEUR, 7 Aug. Groente. Tomaten 16—67, bloemkool 10—23, sla 2 7.80. andijvie 55.30, komkom mers 1022. stambonen 3440, snijbonen 30—36, meloenen 4066 cent, perziken 1024 cent. TER AAR. 7 Aug. Groente. Snij bonen 2.804.10, idem B f 2.00— 2.70, stamprincessen 3.60, idem B 2.10, stokprincessen 4.704.80, witte pronkers 1.20, spekbonen 1.60 alles per 10 kg.; andijvie 12 ct„ tomaten 33 cent alles per kg. Augur ken: fijn 7982 cent. fijnbastera 40 —43 cent, basterd 27 cent, grof A 28 29 cent, AB 25 cent, CD 15—16 cent en E 57 cent alles per kg.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3