S)e ftridóeSoti/fca/nt Vredesvoorstel van de Sovjet Unie vindt overal weinig vertrouwen Wakker blijven Stemmen uit de vrije wereld Geen nieuwe verdragen zonder respect voor de oude Ridgway wacht op garanties Stokes en Harriman arbeiderswoningen te bezoeken Abadan Indonesische regering zal krachtig ingrijpen Hoogterecord van Amerikaans raket Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1951 42ste JAARGANG No. 12353 AMERIKA: Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 (Richaid Siafteó (tij. Sjah aan Si&czië r\E VERENIGDE STATEN hebben nog geen officieel antwoord gege- ven op het Sowjet voorstel tot het sluiten van 'n vijfmogendheden- pact voor het waarborgen van de wereldvrede. Wel legde gisteravond een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Mc.Der- mott, een verklaring af, waarin hij het doel van het Sowjet-voorstel een poging noemde, om het Amerikaanse volk in slaap te wiegen. „Het is nog niet zeker", zo zeide Mc.Dermott, of de V.S. een officieel ant woord zullen zenden aan de Sowjet Unie. Het Kremlin is in die mate te kort geschoten in het nakomen van zijn verplichtingen, dat de we reld het vertrouwen in en de achting voor de Russische diplomatie verloren heeft. Het ligt voor de hand, dat wij eerst respect eisen voor oude verdragen, alvorens wij nieuwe, gaan sluiten." McDermott zeide voorts, dat het geen zin had, dat de Sowjets nieuwe verplichtingen op zich nemen, zo lang zij het vertrouwen van de we reld in hun woord niet hadden her steld door bestaande verplichtingen na te komen. Het handvest der V.N. was een plechtig vredespact waar aan alle leden-landen, met inbegrip van China, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, de V.S. en de Sowjet- Unie, hun goedkeuring gehecht had den. „Wij voor ons bschouwen het door de Sowjet-Unie voorgesteldè vredes pact tussen de vijf grote mogendhe den als onderdeel van een propa- ganda-campagne. Wel betekenend achtte McDermott het, dat het Russische volk geen ge legenheid had zich op de hoogte te stellen van de desbetreffende reso lutie van de Amerikaanse senaat. McDermott zeide, dat de Ameri kaanse resolutie geformuleerd werd in openbare discussie gedurende vele maanden en gevormd werd door de openbare mening, terwijl het Russische document, „in de be slotenheid, die alle plannen van het Kremlin omgeeft", opgesteld was. PROPAGANDAVAL Volgens Mc.Dermott was het Rus sische voorstel voor een vijfmo- gendheden-verdrag nooit iets anders geweest dan een propagandaval. Het was altijd vaag en nimmer welom schreven geweest. Alle leden van de V.N. hadden de verplichting op zich genomen om hun geschillen vreedzaam op te lossen en zich te onthouden van het gebruik van of de bedreiging met geweld. Indien deze elementaire verplichtingen door alle leden, de Sowjet-Unie incluis, werden nageleefd, zou de vrede ver zekerd zijn. „Er bestaat meer be hoefte aan het nakomen van het handvest der V.N. en andere ver plichtingen, die het Kremlin pro beert te saboteren, dan aan een nieuw pact met de grote mogendhe den". McDermott wees er op, dat ter wijl de brief van Sjwernik werd opgesteld, de Russische „haatcam pagne" tegen deV.S. in Berlijn op touw gezet werd. Hij veronderstelde, dat president Truman de resolutie van Moskou naar het congres zou sturen. Er was niets nieuws in de Russische mede deling. Tenslotte verklaarde de woord voerder van het State Department, dat de V.S. zich trachten voor te bereiden op de verdediging tegen agressie. „De wereld weet, waarom wij verdragen hebben gesloten met de landen van Zuid-Amerika en de landen van het Noord-Atlantisch gebied en waarom wij binnenkort nog een ander verdrag met Austra lië en Nieuw-Zeeland zullen teke- BR1TS COMMENTAAR. Het Britse ministerie van buiten landse zaken toonde zich Dinsdag in zijn commentaar op het Russiche voorstel tot het houden van een vijf-mogendhedenconferentie uiterst terughoudend. In regeringskringen heeft men de neiging het voorstel als een „nieu we propaganda-actie" van de Sowjet Unie te zien. Sedert de op 25 Juni door Malik ingeluide Russische vredescampag ne, is er niets gebeurd, zo verklaart men, dat er op wijst, dat de Sowjet- Unie inderdaad bereid is tot een vergelijk met de Westelijke mogend heden te komen. De twijfel der officiële woordr voerders is des te groter, aange zien de jongste meningsuitwisseling tussen Morrison en de Prawda in het ministerie van buitenlandse za ken grote teleurstelling heeft ver oorzaakt. Tussen Londen en Washington zullen mogelijk besprekingen wor den gehouden over het Russische voorstel. Uit alles kan men afleiden, dat dergelijke besprekingen slechts op initiatief van Truiman zullen plaats vinden. DADEN GEEN WOORDEN. Het ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag verklaarde naar aanleiding van het Russische voor stel het volgende: Geen enkele po ging mag worden verwaarloosd, wel ke een redelijke kans biedt om te geraken tot een oplossing van de ge schillen, die de vrede in gevaar brengen. Dat een overeenkomst tus sen de grote vijf daarvoor echter het aangewezen middel zou zijn, valt moeilijk in te zien. Immers, de doelstellingen en de organisatie der V.N. zijn er volledig op berekend de vrede te waarborgen, indien alle partijen daartoe oprecht medewerken. Dit geldt met name voor Korea, waar onnoemelijke ellende voorko men had kunnen worden, indien zo wel de Sovjet-Unie als de regering te Peking zich van den beginne af aan de zijde van V.N. hadden ge schaard. 103-jaügje te Jde in Sliente Indien de regeringen te Moskou en te Peking daaraan meewerken, bestaat de mogelijkheid, dat ook de Chinese volksregering haar plaats in de V.N. inneemt. Alle maatregelen om de vrede te handhaven, de atoom energie onder controle te stellen en de lasten der bewapening te vermin deren, kunnen dan genomen worden door de Verenigde Naties. Primair is en blijft, of de Sov jet-Unie bereid is in het kader der VN met de overgrote meerderheid der vredelievende naties mede te werken om het periodieke uitbre ken van geweld of een nieuw we reldconflict te voorkomen. Zij zal dit moeten bewijzen door daden, die voor de hand liggen en die door ieder weldenkend mens .kunnen worden opgesomd. In plaats daarvan heeft de Sovjet- Unie een z.g. „vredescampagne" ont ketend, bestaande uit een vreemde mengeling van beschudigingen aan het Westen en anderzijds vredelie vende betuigingen, die door haar eigen handelingen bijna dagelijks worden weersproken. Een vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandse zaken te Parijs achtte een vijf mogendhe den pact overbodig en verwees even eens naar de V.N. als instituut voor het waarborgen van de vrede. In Ottawa zeide Lester Pearson, minister van buitenlandse zaken, dat het Russische voorstel de jong ste spruit is van een tactiek, die er op gericht is de vrije wereld in slaap te sussen en daarna te over meesteren. De wapenstilstandsbesprekingen te Kaesong zijn nog steeds niet hervat. Generaal Ridgway deelde Maandag mede, dat hij bereid was het overleg te heropenen, indien de Chinezen vol doende waarborgen gaven, dat het in cident te Kaesong zich niet zou her halen. Deze waarborgen zijn nog steeds niet gegeven. De onderhandelaars van de V.N. zijn, naar gemeld wordt, gereed om naar Kaesong te reizen, zodra de communisten een deugdelijke garan tie geven, dat de conferentiezóne neu traal blijft. Het lijkt zo een heel gewoon plaatje: Een oude dame, die een praatje maakt met de buren. Toch is het iets zeer bizonders. Want de dame, die hier «o gezellig met de buren zit te keuvelen, hoopt 12 Aug. a.s. haar 103de rerjaardag te vieren. Het is de Wed. W. Jansen uit het plaatsje Ide it Drente. D« oude dame is nog goed ter been, want ze loopt nog elke dag een paar rondjes ora het huis heen. De Sjth van Perzië in gesprek met de Britse Lord Privy Seal Richard Stokes, leider van de Britse delegatie naar Perzië ter bespreking van het olie geschil. Dit gesprek had had plaas na een lunch met de Sjah. De Perzische olie Het Perzische kabinet heeft in een speciale vergadering besloten bij En geland te protesteren over uitlatin gen van de Britse consul-generaal in Chorramsjahr, Charles Capper, zo verluidt uit officiële Perzische bron. Capper zou Zondag tegenover ver slaggevers te Abadan hebben ver klaard dat Hoessein Makki, secretaris van de Perzische oliecommissie, en perschef Mazda „gevaarlijke elemen ten" waren, die uit Abadan moesten worden teruggeroepen, als voorwaar de voor het beginnen van de bespre kingen te Teheran. De kabinetsvergadering, die drie uur geduurd heeft, is gehouden ter bespreking van een aide memoire van Richard Stokes, waarin deze het Britse standpunt uiteen had gezet, zoals hfj dat gisteren reeds monde ling aan de Perzische delegatie had kenbaar gemaakt. Stokes en Harriman werden Dins dagochtend door Makki rondgeleid langs de arbeiderswoningen van de Anglo Iranian. Duizenden arbeiders riepen „Leve Hoessein Makki, de voorvechter van de rechten van Per zië". Ondanks de grote hitte leidde Makki zijn gasten ook naar het „ten tendorp", waar 10.000 Perzische ar beiders wonen. Hij hield daar voor een grote menigte arbeiders een re devoering, waarin hij er op wees, dat de arbeiders van de Anglo Iranian Onveiligheid op Java IN VERBAND MET DE onveilighe id in West-Java, die nog met de dag toeneemt, is het bestuur van de Masjumi overgegaan tot het doen „bevriezen'' van haar afdelingen in enige gebieden, zoals in het Indra- majuse, in de gebieden buiten de stad Tjiamis en in de omstreken van Garut. Voor de leden van de Masju mi in deze gebieden is een instructie uitgevaardigd om stappen te nemen ter waarborging van de veiligheid van hun levens in deze onveilige ge bieden", verklaarde Kijai Isa An- shary, voorzitter van de Masjumi in West-Java. Wordt communistische partij verboden? De onveiligheid is volgens de heer Isa Anshary behalve aan de beken de sociaal-economische factoren, in grotere maten aan politieke facto ren te wijten. In dit verband noemde hij het feit dat het huidige kabinet Sukiman-Suwirjo wel gesteund wordt door het parlement, doch niet door de grote meerderheid van het volk buiten het parlement. Het is verkeerd om in de mening te verkeren, dat een kabinet sterk kan worden genoemd, indien het wordt gesteund door de meerder heid in het parlement, terwijl het in feite geen vertrouwen kan ver krijgen van de maatschappij", zo verklaarde Kijai Isa Anshary. Niet beleidvol. Hij voegde hieraan toe, dat vele door het kabinet genomen stappen „niet beleidvol" kunnen worden ge noemd. Ofschoon 't kabinet een vo tum van vertrouwen heeft kunnen verwerven van het parlement, wil dit niet zeggen, dat het parlement zal verzuimen, het beleid van het kabinet aan een scherpe critiek te onderwerpen. De heer Isa Anshary verklaarde het zeer te betreuren, dat premier Sukiman en minister Wahid Masjim (beide van Masjumi) niet aanwezig waren in de zitting van het kabinet voor het behande len van de benoeming van de gou verneur van West-Java. Hij wilde echter geen verklaring geven, waar om deze ministers toen niet aanwe zig waren. „Het is de mening van vele frac tieleiders in het parlement, dat het van de elementairste levensvoor waarden verstoken waren en ingrij pende hervormingen nodig waren, om hun een behoorlijke levensstandaard te verzekeren. Na het bezoek vloog Harriman naar Teheran terug. De oliecommissie van het Perzische kabinet heeft Dinsdag in een spe ciale bijeenkomst een schrijven van minister Stokes bestudeerd, waarin deze een algemene uiteenzetting geeft van zijn standpunt t a v. het Brits-Perzische oliegeschil. Men ver wacht dat de commissie een antwoord zal opstellen, dat op een Woensdag avond te houden bijeenkomst aan de Britse delegatie zal worden overhan digd. Stokes zal dan uit Abadan te Teheran zijn teruggekeerd. Op een Dinsdagavond te Abadan gehouden persconferentie, heeft mi nister Stokes medegedeeld, dat de staf-employé's der „Anglo-Iranian" er op staan, dat zij hun werk zullen kunnen verrichten in een organisa tie, die op technisch en administra tief gebied volstrekt doelmatig werkt en die in hoofdzaak Brits personeel in dienst zal hebben. Stokes deelde verder mede beraad slaagd te hebben met hoge functions rissen van de „Anglo-Iranian" en met leden van de gemengde Britse raad gevende commissie der maatschappij. FESTIVALDEELNEMERS BEZOEKEN WEST-BERLIJN Vele deelnemers aan het Oostbor lijnsc wereldjeugdfestival brengen een bezoek aan West-Berli.jn, waar speciaal voor hen 50 jeugdtehuizen zijn geopend. Het aantal bezoekers van de tehuizen is echter veel gro ter dan men verwacht had (Maan dag 18.000, Dinsdag 30.000), met het gevolg dat enige tehuizen Dinsdag avond geheel waren uitverkocht en hun gasten niets meer te bieden hadden, aldus een verklaring van Berlijnse gemeente-ambtenaren. Do organisatie der Westbcrlijnse studenten heeft via de radio de Westbcrlijnse bevolking opgeroepen om voedsel bij te dragen. In de op roep werd gezegd, dat een van de jeugdhuizen 1500 warme en 500 koude maaltijden uitreikte aan fes- tivalbezoekers, die naar eigen zeggen Dinsdag geen rantsoenen zouden hebben ontvangen Westbcrlijnse functionarissen wil den zich niet over de financiering uitlaten. „De kwestie is nog niet ge regeld", zo verklaarden zij. D« „New York Times" meldt uit West-Berlijn, dat volgens de politie Dinsdag ongeveer hónderdduizend deelnemers aan het wereldjeugdfes tival een bezoek aan West-Berlijn hebben gebracht. NOORS-NEDERLANDSE ATOOMBESPREKINGEN. Atoomdeskundigen uit Nederland en Noorwegen zijn twee dagen te Os lo bijeen geweest om plannen te be spreken voor de toekomstige samen- werking tussen beide landen ter fi- zitting werd bijgewoond door de nanciering van de nieuwe splijtoven procureur-generaal en de chef van tc Kjeller. de staatspolitie. Soortgelijke besprekingen zullen Na afloop der bijeenkomst zeide J drie maal per jaar worden gehou- de minister van voorlichting. Mono-den. De volgende bijeenkomst zal muto, tot de pers: „Het is de plicht j waarschijnlijk eind November plaats der regering om krachtige maatre- vinden, wanneer het nieuwe atoomin- al dan niet voort blijven bestaan van het huidige kabinet grotendeels afhangt van het standpunt van de Masjumi. En ik ben er zeker van, dat het hoofdbestuur van de Masju mi ook bewust is van het feit, dat het grootste deel der Islamieten in Indonesië reeds ontevreden is ten aanzien van vele door dit kabinet genomen maatregelen", verklaarde de heer Isa Anshary. Kabinet beraadt zich Er waren niet zoals anders ge bruikelijk is notulisten en steno grafen aanwezig bij de Dinsdag gehouden vergadering van het Indo nesische kabinet, waarop de veilig heid van Indonesië werd behandeld in verband met de ongeregeldheden van de laatste dagen. De kabinets gelen te nemen tegen alle anti- tionale acties en bewegingen, welke het gezag aantasten en orde en veiligheid verstoren. Alle gezagsapparaten hebben de instructie ontvangen om vastbera den op te treden, met in acht ne ming van de thans geldende wetten en bepalingen. Minister Jnomonutu, die zich wei gerde uit te laten toen hem werd gevraagd, of de Communistische partij tot een verboden organisatie zal worden verklaard, zeide dat er volgens hem wel degelijk verband bestaat tussen de ongeregeldheden in Oost en West-Java. i- j stituut te Kjeller is geopend. DollarsvoorSpanje Op grond van het leningsprogram ma, dat door het Amerikaanse con gres is goedgekeurd, heeft de export import bank te Washington nieuwe credieten ten bedrage van in totaal 5.600.000 dollar aan Spanje verstrekt. Hiervan is circa 2.400.000 dollar be stemd voor verbetering van de elec- triciteitsvoorziening in het gebied van Madrid en de rest voor ontwik keling van de Spaanse productie van mineralen. KERK IN BOEDAPEST MOET WIJKEN VOOR STALIN- MONUMENT De gemeenteraad van Boedapest heeft besloten de „Rcgnum Maria- num"-kcrk te slopen teneinde ruim te te maken voor de oprichting van een groots monument voor Stalin. Dit monument maakt deel uit van het wedcropbouwplan van de stad Boedapest. Britse dokters dreigen met staken De Britse regering is Dinsdag avond gezwicht voor het dreigement van twintigduizend Britse huisart sen om met ingang van negentien Augustus as. hun werkzaamheden te staken, indien hun eis. dat hun salariswenscn voor een scheidsrech terlijke uitspraak aan een derde, on afhankelijke partij zullen worden voorgelegd, niet zou worden inge willigd. De minister van gezondheid Marquand en zün collega voor Schotse zaken McNeil hebben dit Dinsdagavond in een schrijven aan het comité van de Britse algemene medische dienst medegedeeld. De Deense regering heeft de V. N. medegedeeld, dat zij het parlement zal verzoeken in te stemmen met het opleiden van een bataljon troe pen, dat in geval van nood ter be schikking van de organisatie zal worden gesteld. Opgemerkt wordt dat Denemarken, als lid-staat van het Noordatlantisch verdrag, reeds een contingent troepen ter beschik king van generaal Eisenhower heeft gesteld. Ook wijst de Deense rege ring er op, dat zij het volledig uit geruste hospitaalschip „Jutlandia" ter beschikking van de Verenigde Naties in Koreaanse wateren heeft gesteld. Amerikanen in Europa worden opgeroepen Het hoofd van de selectiedienst van het Amerikaanse leger, gene- raal-majoor B. Lewis Hershey, heeft Dinsdag tc Neurenberg meegedeeld, dat de V.S. voorbereidingen treffen, om alle Amerikaanse mannen in Europa tussen 18'j jaar en 26 jaar op te roepen. Tot dusver vielen Amerikaanse jongelui in Europa, zoals zoons van leden van de strijdkrachten, studen ten en employe's bij het leger en de hoge commissie, buiten de dienst plicht. Hershey, die in het afgelopen weekeinde in de Amerikaanse zone is aangekomen, zei, dat hij ten aan zien van deze kwestie besprekingen met functionarissen van het States Department in Duitsland zou voeren. Hij liet niet uitkomen op hoeveel recrutcn hij rekende, maar waarne mers te Neurenberg schatten het aantal op ongeveer 10.000. Kolentekort in Engeland Cokes op de bon Het Britse ministerie van brand stoffen heeft Dinsdag bekendgemaakt, dat van 15 Augustus af huisbrand cokes zal worden gerantsoeneerd. Tot dusver was cokes de enige brandstof, die nog vrü te krijgen was. Van officiële zijde wordt verklaard, dat deze maatregel het vormen van voorraden voor de winter mogelijk zal maken. Zoals bekend wordt voor de ko mende winter weer op een ernstig kolentekort gerekend. Een vijf ton wegende Viking-raket van de Amerikaanse marine, die in Amerika is vervaardigd, heeft bij proeven te White Sands (Mexico) een hoogte bereikt van 210 kilome ter, hetgeen een record betekent voor een enkelvoudige raket, aldus maakt de Amerikaanse marine be kend. De raket bleef op het hoogste punt tien minuten in de lucht en bereikte naar schatting een snelheid van bijna 9.000 kilometer per uur. De raket kwam ongeveer 65 kilometer ten Noordon van haar uitgangspunt op de grond terug. De grootste hoogte, die een enkel voudige raket tot nog toe behaalde, was 162 kilometer. Dit geschiedde 17 December 1946 in White Sands bij proeven met een omgebouwde Duit se V-2. Met de jongste proefneming, die werd bijgewoond door de Ameri kaanse minister van het leger, Frank Pace, wilde men de juiste gesteld heid van de lucht op meer dan tach tig kilometer boven de aarde en de reactie van raketten leren kennen ter informatie voor de Amerikaanse chefs der staven. Kogeltje... Denken is de enige zaak. die niets kost en veel opbrengt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1