De Nederlandse padvinders hielden grote ontvangst Sc famftatee te ffiad Jócht Oostenrijker is Europees kampioen Olympia-jollen ZONDE R SCHULD DINSDAG 7 AUGUSTUS 1951 DE LEiDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 FEEST IN BAD ISCHL Dochter van Lord Baden Powell rookte een Hollands pijpje In het feestelijk versierde skaf- kamp heeft de staf van het Neder landse contingent Zondagmiddag ruim tweehonderd buitenlandse pad vindersleiders ontvangen ter gele genheid van de verjaardag van H K. H. Prinses Irene. De leiders van alle buitenlandse contingenten ontvingen Zondagmor gen een keurig uitgevoerde uitnodi ging voor de bijwoning van deze „teaparty". Bij het contingent van India werd de uitnodiging opgevat als bestemd te zijn voor het gehele contingent. Zodoende kwamen deze twee en zestig deelnemers aan de jamboree naar het Nederlandse stafkamp. De leider der Indiase pad vinders begreep spoedig, dat er een misverstand in het spel was en hij liet de troep inrukken. Drie leden van de India-staf bleven op de bij eenkomst. Bij het stafkamp van Nederland was de erewacht betrokken door zeeverkenners. Mr. J. W. M. Rade maker en dokter H. J. B. van Wel, de kamparts, ontvingen de gasten namens het Nederlandse contingent. De buitenlanders tekenden een register en werden vervolgens naar de leider van het Nederlandse con tingent, M. J J. Kavelaars gebracht. De hoogste leiders van de interna tionale padvinderswereld waren op de- ontvangst aanwezig. Aan alle gasten werd een gestopte Goudse pijp aangeboden; dit aandenken werd op zeer hoge prijs gesteld. In het Nederlandse stafkamp was Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gramof. 8.00 Nieuws en weerberichten 8.18 „Tussen twee plaatjes gezegd". 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. (9.30 9.35 Waterstanden) VPRO: 10.00 „Lees in de vacantie een boek", cau serie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.35 Voor de huis vrouw. 11.00 Gram 1200 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Gram. 14.00' Gesproken portret. 14.15 Gram. 1500 Voor de jeugd. 15.30 Pianorecital. 15.40 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Gram. 17.25 Idem. 17.45 Regeringsüitzending. Prof. Dr. R. van Dijk: „De Chinese volksplan ting in Kalimanten Barat". 18.00 Nieuws. 18.15 Accordeonmuriek. 18.45 „Kunnen Christenen en Hu manisten politiek samenwerken?'", causerie. 19.00 Instrumentaal kwar tet. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek overzicht. 20.15 Omroeporkest. 20.45 „Tussen zes en tien",,, hoorspel. 22.15 Gram. 22.45 „Lichaam en ge zondheid", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gewijde muziek 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte muziek.. 11.30 Gram. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Vo caal dubbelkwartet. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Ban- jomuziek. 13.50 Gram. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Gram. 16.15 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Lichte mu ziek. 18.00 Koorzang. 18.30 Harpmu ziek 19.00 Nieuws en weerberichten 19.15 Instrumentaal Septet. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar over de werkzaamhe den van de „International Conventi on of Evangelicals". 20.15 Gram. 20.25 Metropole orkest ep solist. 21.00 „Wapenkunde", causerie. 21.15 Omroeporkest en solist. 22.10 Gram. 22.20 Wereld-Jamboree. 22.30 Man- nenkwartet. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. SPORT een kleine tentoonstelling ingericht waarvoor grote belangstelling be stond, zoals trouwens ook voor de specifieke Nederlandse tractatie „nieuwe haring" die aan de gasten, ter gelegenheid van de verjaardag van de prinses, werd aangeboden. Beschuiten met mais De „beschuiten met muisjes" oogstten wel enige hilariteit, want de muisjes werden door sommige buitenlandse gasten voor mais aan gezien, en „beschuiten met mais" De Oostendrijkse padvinderleider ir. Klaren ontving van het Neder landse contingent 2 borden van Delfts blauw. Op de rand van deze borden is de volgende tekst aange bracht: „Nationale padvindersraad Nederland jamboree Oostenrijk 1951". Als herinnering aan deze dag werd aan alle bezoekers nog een Gouds asbakje en andere specifiek Neder landse producten aangeboden. Op deze internationale ontvangst was ook de dochter van wijlen lord j twee dames het water uit en met een Baden Powell - Lady Betty Baden prachtig doeipunt werd het 1—4. Powell aanwezig, die zich de waarmee ZIAN beslag legde op het Goudse pijp best liet smaken. kampioenschap 2e klasse. ATHLETIEK. Tijdens wedstrijden te Hull won onze landgenote Fanny Blankers- Koen de finale van de 100 yards in vitatie in 11 sec, met geringe voor sprong op de Engelse Gloria Golds- borough. Fanny Blankers-Koen had haar serie gewonnen in 11,3 sec. na een niet al te beste start. Met haar tijd van 11 sec evenaar de Fanny Blankers-Koen het Britse record op dit nummer, alhoewel op een grasbaan werd gelopen, die ta melijk zwaar was, tengevolge van de in de morgen gevallen regen. WATERPOLO ZIAN KAMPIOEN. Maandagavond werd in de zwem inrichting „De Zijl" de beslissings wedstrijd gespeeld tussen de dames- ploegen van H.Z. en P.C. en ZIAN, met als inzet het kampioenschap 2e kl. dames van de 2e kl. der K. N.Z.B. Onder grote belangstelling werd om kwart over zeven afge zwommen. Niet lang duurde het of ZIAN had uit een goede aanval een 01 voorsprong. De vreugde bleek echter van korte duur, want nadat een ZIAN-dame het water werd uit gezonden, kon de strafworp worden benut (11). Ondanks heftige po gingen van H.Z. en P.C. werd het voor rust 12 voor ZIAN. De twee de helft was veel fanatieker en na dat twee vechtersbazen het water waren uitgezonden, werd het na vele pogingen 13. Nogmaals gingen Van onze Jamboree-correspondent 15.000 Jongens van 40 verschillende naties Vrijdag 3 Augustus is het feest der broederschap, de wereldjambo ree, weer begonnen. Uw verslaggever had het genoe gen, als enige Hollander aan de daadwerkelijke opbouw van het grote kamp, dat schitterend gelegen is in het Salzkammergut in Ober- OsteiTeich, mee te werken. Dit werkkamp stond onder leiding van de Bundesfeldmeister (Chief-scout) van de Oostenrijkse padvinders. De laatste week kwamen 300 voor trekkers ons aantal van 25 verster ken. Deze werken ook thans in di verse specifiek voortrekkersdien sten, zoals politie- en bewakingsver- keer en transport, post- en tele foonstation en gezondheidszorg, voedselvoorziening en administratie. Hoewel deze Jamboree de „Jam boree der Eenvoud" wordt genoemd en het aantal deelnemers slechts de helft bedraagt van dat der vorige jamboree in Moisson (Frankrijk), is het aantal nationaliteiten toegeno men en bedraagt thans 40. Bijzondere waardering ondervond het' Amerikaanse bezettingsleger Oostenrijk, dat aan de padvinders autoriteiten een aantal jeeps er vrachtwagens, met chauffeur, ter be schikking stelde. 's Lands wijs, 's lands eer. Na jaren doet ook Duitsland weer mee. Wanneer deze jongens, die zich rustig gedragen, marcheren, worden ze voorafgegaan door pad vinders met guitaren, die hun liede ren begeleiden. Er was een grote groep met meer dan 45 guitaristen bij het défilé dat bij de opening voor de autoriteiten werd gehouden. De Schotten hebben natuurlijk hun onafscheidelijke doedelzak en hun rokje weer meegebracht. Zo heeft ieder land zijn bijzonder heden. De Jamalca-negers bijvoor- Eur. kampioenschap Olympia-jollen FRAAIE RACE VAIN KOOS DE JONG Na een spannende race, waarin hij opnieuw zijn kwaliteiten toonde, heeft de Oostenrijker, dr. Wolfgang Erndl die er in slaagde in de laat ste wedstrijd als derde te eindigen beslag gelegd op het Europees kam pioenschap Olympia-jollen. Deze zevende en laatste wedstrijd heeft een voortreffelijke zege ge bracht voor de Nederlandse vertegen woordiger, Koos de Jong. die door deze prestatie de Engelsman Charles Currey de vierde plaats in het alge meen klassement juist afsnoepte. Het werd gistermiddag een voor- de-windse start, waarbij de Noor, Morits Skaugen, die te vroeg weg was, terug werd geroepen en zodoen de al direct in zeer slechte positie kwam. Hij wist na talrijke duels de Zwitser, dr Alfons Oswald, die in deze race een slechte boot had. tenslotte nog naar de laatste plaats terug te wijzen. Daarmee waren de kansen op het kampioenschap voor dr Oswald, die vrijwel voortdurend de leiding in het algemeen klassement heeft gehad, verkeken Vooral toen de Oos tenrijker, dr. Erndl. in het laatste kruisrak naar de finish verrassend van de lage wal af. kwam opzetten en de in de derde positie liggende En gelsman volkomen onverwacht met slechts een halve meter verschil op de finishlijn sloeg De Nederlander De Jong nam van start af de leiding en heeft deze niet afgestaan. Met de snelle Dynamite gaf hij de anderen geen kans, ook de in het laatste stuk sterk aanvallende Fransman Roger Tiriau niet. Daar mede sloot de Nederlander deze serie wedstrijden zeer goed af. De Engelsman Currey kreeg op de. derde plas een aanval van de Frans man te verduren Het werd een duel beeld brachten hun eigen bananen mee, waarvan de meesten hier nog in de zon moeten rijpen. Finland verscheen thans met 80 man, waar van er 25 een behoorlijke muziek kapel vormen. Ze dragen geen pad- vindershoeden maar blauwe ronde mutsjes met een wit kruis er over heen. Ook Hongaren zijn aanwezig, com pleet met pluimen van poesta-gras. Ze wonen thans in echter in Oos tenrijk. Extra applausje voor Nederland. De band van de Nederlanders kreeg een extra-applausje voor de werkelijk vakkundige wijze, waarop de tamboerijmaitre zijn stok in de lucht wierp en precies weer opving. Zo iets heeft men hier beslist nog nooit gezien. Het aantal Britse deelnemers be draagt 3000, dat is 20 pet. van het totaal. Op de openingsavond werden op de toppen der omliggende ber gen grote vuren ontstoken door de bergbewoners, wat een fantastische aanblik bood. De 500 padvinders uit Nederland arriveerden Donderdagochtend 2 Aug. Er zijn mensen bij uit Leiden en omgeving. Ik zal trachten hen nog tc spreken te krijgen. Daarover schrijf ik dan een volgende keer. Het Jamboree-terrein is verdeeld in 9 sub-kampen, genaamd naar de Oostenrijkse bondslanden, resp. Weenen, Karnten, Tirol, Nieder- Osterreiche Ober-Osterreich, Steier- marken en Vorarlberg. En dit zijn zo de eerste indruk ken. Iedereen hier is vol optimisme over het welslagen van deze 7e Jam boree; de ver rachtingen zijn hoog gespannen en door de eendracht, die de padvinders over de gehele wereld tezamen bindt, is het succes wel haast verzekerd. VOETBAL. VERTREK VAN* SCHAAP NAAR FRANKRIJK VERTRAAGD. De Gooispeler Rinus Schaap, die zoals bekend een contract heeft ge tekend voor de Franse tweede klas se profclub Toulouse, zou gisteren naar z'n nieuwe woonplaats Frankrijk vertrekken. Samen met van Stoffelen, die ook in deze club uitkomt, zou hij de reis ondernemen, doch op het laatste ogenblik heeft hij afgezegd. Deze aarzeling is een gevolg van het bezoek, dat een ver tegenwoordiger van de KNVB Za terdagavond aan Schaap heeft ge bracht. Deze heeft aan de Gooispeler uiteengezet, dat het in het contract genoemde bedrag van 20.000, eerst moet worden vastgezet op een Franse bank, zodat hij volledige ze kerheid heeft over de uitkering van de geldelijke beloning. Zodra hier over zekerheid verkregen is, zal Schaap in October naar Toulouse vertrekken. NEDERLAAG VAN D.S.O. De vierde neder laag wedstrijd van DSO is de grootste nederlaag gewor den welke tot nu toe is gespeeld. DHZ uit Rotterdam was het die met 60 wist te zegevieren. Zij die deze wedstrijd gezien hebben konden ge nieten van het goede spel der Rot terdammers. Het geheel klopte als een bus. Voor DSO was er geen door komen aan. De DSO-ers hebben kun nen constateren wat door training bereikt kan worden, want zo gaat het niet goed. De nieuwe competitie staat voor de deur en er zal aange pakt dienen te worden. In een zwaar bezet Vet.-tournooi, uitgeschreven door de Haagse Voet balvereniging Maasstraat, waaraan DSO met een Vet.-elftal deelnam, be haalde zij met 6 punten uit 4 wed strijden de eerste prijs. Een prestatie die er zijn mag wanneer men daar bij bedenkt, dat DSO met 10 man speelde. Een grote beker was de be loning. Een junioren-elftal van DSO, dat deelnam aan een Junioren-tournooi, uitgeschreven door de voetbalvereni ging Delfia te Delft, kwam thuis met de tweede prijs. Behandel Uw kostbare zijde en Uw rayon met de speciale zorg die deze stoffen verdienen. VlVa (ütl SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE Het sop van de ragfijne Vivgion-vlokjes is een waarborg voor ruisende zijde en prachtige kleuren. waarin de steeds meer inlopende Ti- tia overwon, maar de boten bleken elkaar te hebben geraakt, want beide zeilers brachten een protest vlaggetje in de stag aan. Na langdurige beraadslagingen heeft de wedstrijdcommissie tenslotte het protest van de Engelsman toege wezen. Wegens een ongeoorloofde loef-manoeuvre, welke een aanvaring tot gevolg had, werd de Fransman gediskwalificeer. Hierdoor schoven alle deelnemers na de tweede plaats, welke de Fransman vanmiddag be zette, een plaats op. De difinitieve uitslag van de ze vende race is: 1. Nederland, Koos de Jong; 2, Oostenrijk, dï. Wolfgang Erndl; 3. Engeland, Charles Currey; 4. Italië, dr. Rinaldi Renaldo; 5. Noor wegen, Morits Skaugen; 6. Zwitser land, dr. Alfons Oswald; 7. Frankrijk Roge Tiriau (gediskwalificeerd). De einduitslag luidt: 1. Oostenrijk 33 1 pnt.; 2 Zwitserland 31.2 pnt.; 3. Italië 31 pnt.: 4. Nederland 30.1 pnt.; Engeland 29.1 pnt.; 6. Noorwegen 22.1 pnt.; 7 Frankrijk 20.1 pnt. KON. ZEILVERENIGING „SNEEK" 100 JAAR. Van Vrijdag 10 tot Zaterdag 18 Augustus dus in de week die aan de Sneek-week voorafgaat zal er in Sneck feest worden gevierd. De Koninklijke Zeilvereniging „Sneek bestaat namelijk 100 jaar. Zij heeft vooral sinds 1934 in nationale zeilers kringen grote bekendheid gekregen, omdat zij sinds dat jaar in iedere Augustusmaand een „Sneek-week" organiseert. Al veel langer dan een eeuw zijn er op het Sneker-meer zeilwedstrij den gehouden. Voor zover bekend had de eerste wedstrijd plaats op 8 Maart 1767, de verjaardag van Stad houder Willem V. In het begin van de 19e eeuw werd begonnen met jaarlijks uitwedstrijden te hou den en dit heeft er tenslotte toe ge leid, dat in 1851 de Zeilvereniging „Sneek" werd opgericht. Deze ver eniging heeft meerdere malen ko ninklijke belangstelling gehad en in 1925, toen de vereniging het „admi- raalzeilen" op het Sneker-meer hield, werd haar door Koningin Wilhelmi- na het praedicaat „Koninklijk" toe gekend. In 1948 heeft het prinselijk gezin het admiraalzeilen op het Sne ker-meer nog eens aanschouwd. DAMMEN W. HUISMAN WEER KAMPIOEN VAN LEIDEN. Door in de laatste 2 ronden om 't Damkampioenschap van Leiden op fraaie en overtuigende wijze te win nen, is W. Huisman wederom Dam- kampioen van Leiden. In de partij W. Huisman—W. Heemskerk verkreeg Huisman na een ingewikkelde en in teressante opening enig voordeel. Na dat Heemskerk in het middenspel een positiefout had gemaakt, was hij ge dwongen een schijf te offeren en verloor later de partij. J. Zaalberg en W. Huisman speelden een moderne opening. In het middenspel forceerde Huisman op fraaie wijze schijfwinst en won later de partij. A. Sladek en J. Slingerland speelden een ingewik kelde partij, waarin Slingerland al spoedig de beste papieren had. In het middenspel werd Sladek ge dwongen een sohijf te offeren en moest na enkele zetten capituleren. I. Teleng en A. Sladek speelden een rustige partij, waarin al spoedig tot remise besloten werd. Ook de partij W. Kleijn Jr.—I. Teleng eindigde in remise. W. Heemskerk en W. Kleijn Jr. speelden een klassieke partij, waarin Heemskerk enig voordeel be haalde. Door fraai spel, geholpen door enkele positiefoutjes van zijn tegenstander, wist Heemskerk deze partij te winnen. In de Ie klasse is de beslissing nog niet gevallen, hoewel J. de Vink de beste papieren heeft. De uitsla gen luiden hier: P. v. d. PutttenM. Brinks afgebroken; C. B. Janssens F. Schild 20, J. de VinkH. Brou wer 20, H. BrcuwerC. B. Jans sens 02, F. Schild—J. de Vink 0—2, W. Kleijn Jr.—B. v. d. Putten 1—1. De eindstand in de Hoofdklasse luidt: 1. W. Huisman 11 pnt., 2. W. Heemskerk 8 pnt., 3. J. Slingerland 7 pnt., 4. J. Zaalberg 7 pnt., 5. W. Kleijn jr. 4 pnt., 6. A. Sladek 3 pnt., tl Bij koninklijk besluit is ingesteld het „Kruis voor Recht en Vrijheid". Dit onderscheidingsteken zal wor den toegekend aan Nederlanders, die met de strijdkrachten van de Verenigde Naties hebben gestreden. I. Teleng 2 pnt. In de le klasse luidt de stand: 1. J. de Vink 10 pnt. uit 6 partijen, 2. C. B. Jansens 75, 3. M. Binks 64, 4. H. Brouwer 66, 5. F. Schild 56, 6. W. Kleijn Sr. 3—6, 7. B. v. d. Put ten 15. Alleen M. Briks kan nog gelijk komen met J. de Vink. DUIVENSPORT. Postduivenver. „De Vooruitgang" (Nieuwkoop), Wedvlucht vanaf Vilvoorder (Belg.) op 5 Aug. Afstand 138 km. In concours 70 jonge duiven. Gelost om 7.20 u. Eerste duif om 8.56 uur. Uitslag: A. v. Leeuwen 1, 2, 5, 8, 9, 13, 15, 16 en 17; J. W. Woerde 3 en 12; D. v. d. Helm 4; H. v, d. Neut 6, 10 en 14; A. C. van Koert 7 en P. Oosterman 11. Jeugdgroep L.P.C. Zaterdag 4 Aug. hield de Jeugdgroep van de Leidse Postduivenclub een wedvlucht met jonge duiven vanaf Apeldoorn, le duif te 3.36.24 uur, laatste duif te 4.25.58 uur, J. Driessen 1, 7, 14, 15: H. Vogefenzang 2, 3; H. Zwart 4, 9, 19; J. v. d. Weele, 5, 12; N. Vogelen zang 6; J. Optcndrees 8; H. Keyzer 10; H. Neyssen 11; J. Veilbrief 13. 16, 21; K. Peter 17, 20; B. Brandt 13. J. v. d. Weele behaalde een le prijs met aangewezen duif. Leidse Concourscommissie. Wedvlucht met oude duiven op Zon dag 29 Juli vanaf Orleans 503 km). In concours 160 vogels, gelost te 6.10 uur met N.W. wind. le duif te 15.12.58 uur, laatste duif te 19.24.13 upr. H. Moenen, 1, 3, 17; H. v. Riet 2, 10, 13, gebr. de Groot 4; H van Alphen 5, 20; J. Dekker 6; C. Hoo- geveen 7; D. Uythoven 8, 14, 18; J van Dort 9; P. v. Griensveen 11; D. v. d. Leek 12; P. Gijsman 15. H. Wallaart 16; D. v. Mosseveld 19 Wedvlucht met jonge duiven op Zondag 29 Juli vanaf Roermond. Aantal vogels 890, gelost te 8.30 uur met wind uit Oostelijke richtingen, le duif te 10.34.48 uur, laatste duif te 10.53.27 uur. P. v. d. Berg 1; H. Schouten 2; J. Otten 3; J. J. Mulder 4; J. v. Dort 5; W. Vijlbrief 619, gebrs. de Groot 718; A. Kop 811; P. van Leeuwen 9; S. Nieuwenburg 10; J. v. Tongeren 12; F. Bink 13; P. Gijsman 14; W. v. d. Arend 15; G. v. d. Reijden 16; A. v. Weeren 17; M. Jongeleen 20. P.V. „Warmond" Wedvlucht van af Maastricht, afstand 171 km'. Z.W. wind. Aankomst 1ste vogel 12.11.03, laatste vogel 12.29.55. P. v. d. Drift 1, 2, 10; J. Diemei 3, 4, 6; J. Niekerk 5, 11; W. v. Winsen 7, 8; Q. Beugels- dijk 9. 43) XV De trein die de volgende morgen tegen half elf van Bruchholm ver trok, bracht Erich Thiessen en Mei- nert naar Furstheim. Dc jonge dokter had zich gedurende deze da gen aan zijn praktijk onttrokken. Hij kon dit gemakkelijk doen, daar hij, buiten de vrouw van de kapitein die zeer ongesteld was, geen ernsti ge zieke patiënten had. In dc toe stand van Stina's moeder was weinig verandering gekomen. Alhoewel alles in het werk gesteld werd om haar de gezondheid weer te geven, meende men toch dat zij niet meer van het ziekbed zou opstaan. Tot geruststelling van Stina had Mei- nert niet nagelaten een andere col lega, die sedert jaren in het huis van kapitein Wendt verkeerde, te waarschuwen. Daarna had hij van Stina afscheid genomen en was naar het 9tation gegaan, waar Erich "fhlessen hem wachtte. Trots het late uur waren beide vrienden de vorige avond lang by elkaar gebleven en hadden hun me ningen aangaande de geheimzinnige zaak zonder ophaal aan elkaar ver teld. Tot een overeenstemmende oplossing waren beiden niet geko men. Zij wisten niet wat zij over het geval moesten denken: was Wendt onschuldig, had hij uit noodweer gehandeld, of had hij uit koele bloe de de moord begaan!? Maar hoe was het verklaarbaar, dat, wanneer Wendt zijn mededinger niet had ge dood, Lenzmann aan de hoofdwon de was gekomen? Het was allerzins onzinnig, zelfs niet te denken, dat een derde per soon de coupé zou binnengeslopen zijn. Na de vuistslag, welke Lenz mann aan Wendt had gegeven, stortte de kapitein neer. Nu zou de insluiping juist moeten gebeurt zijn tussen het in zwijm vallen van de kapitein en zijn ontwaken! Wie zou die steek in het hoofd gegeven heb ben en waarmee? „Heeft u de coupé gezien?" vroeg Erich Tiessen na een poosje aan zijn vriend. „Neen," zei Meinert. „Nu, dan is het noodzakelijk dat wij morgen vroeg, vooraleer wij verder gaan. een nauwkeurig onder zoek in de loco doen." „Waarom''" „Dat is nog al duidelijk. Zou niet een scherp voorwerp van het pla fond kunnen gevallen zijn en op het gekomen? Zou dat onmogelijk zijn. Ik meen van niet.' „Zeker," antwoordde Meinert Ell- mers, „maar dan zou dat wel ont dekt zijn; zowel mr. Braudeis, als mr. Brenner en de commissaris Friedeberg hebben de coupé met alle nauwkeurigheid onderzocht." „Het instrument kan, terwijl Lenz mann zich misschien over zijn te genstander, die op de grond lag, heenboog, uit het net op diens hoofd zijn gevallen, zei mr. Thiessen. „Dat zou niet onmogelijk zijn, wanneer de wonde door genoemd mes is toegebracht," antwoordde Meinert snel, „maar het zou een ander werktuig kunnen geweest zijn, want kapitein Wendt had, zo als u gezegd heeft, nog andere mes sen bij zich. „Wat voor soort waren dat en waar zijn die gebleven," vroeg Mei nert verrast. „Er waren gereedschappen bij met scherpe en met stompe punten, zoals de metselaars ze gebruiken", ant woordde mr. Thiessen. „En waar zijn deze gereedshap- pen nu?" „Dat weet hij zelf niet precies meer; hij heeft het pak ofwel bij het pakhuis aan het station of bij de plaats van afvaart der boot afge geven." „Dit pak moet in elk geval wor den gevonden! Ik ben ervan over tuigd, dat wij daarin de oplossing zullen 'vinden, Erich!" riep dr. Ell- mers opgewonden uit. „Laten wy het hopen!' antwoord de de advocaat, lachend over de opwinding van zijn vriend, die al maar liefst ogenblikkelijk zou opge broken zijn, om de opsporing van het pak te ondernemen. „Laat ons thans op de eerste plaats gaan sla pen. Ik ben doodmoe en morgen komt er alweer een dag" Met deze woorden namen de vrienden afscheid met een warme handdruk en met een hoopvol hart. Erich Thiessen wachte zijn vriend reeds met ongeduld, toen hij van zijn. morgenbezoek bij de zieke aan het station aankwam. Hoewel ook hij, van een nader onderzoek van de coupé niet veel heil ver wachtte, wilde hij het toch niet ach terwege laten. Zij zochten de sta tionschef op. en mr Thiessen kreeg van hem. toen hij zich bekend maakte als de verdediger van de verdachte en diens naam noemde, bereidwillig de sleutel van de wa gon. Op verzoek van het parket was de wagon nog ongebruikt gebleven en stond op dezelfde plaats ter zij van de goederenloods, waar hij ge plaatst was die morgen, volgend na de moord en het vinden van het lijk van Lenzmann. Een fijne stofwolk dwarrelde op, toen Erich Thiessen de coupé open de. Ook was heel het inwendige van de coupé met een stoflaag be dekt en was zelfs over de plek on der de zitbank verspreid, waar het bloed van de overleden woekeraar was gevloeid. Erich Thiessen trad alleen de coupé binnen. Maar met hoeveel behoedzaamheid hy ook rondkeek, nergens vond hij iets, dat hem een aanwijzing kon geven op welke wij ze de woekeraar zijn dood had ge vonden. Alles bevond zich op zijn gewone plaats. De gaslamp met haar ronde bol, de beide netten voor de bagage boven de banken, alles was er. niets ontbrak. De advocaat liet onderzoekend het raampje zakken. Het werkte ge regeld, evenals het andere. Ten overvloede opende hy ook de deur er tegenover, langs welke de kapi tein de coupé te Furstheim verla ten had, en stapte uit. Maar ook aan de buitenzijde vin de wagon was niets opmerkelijk te zién. evenmin als de rest van de wagon, waar hij langzaam omheen wandelde. Hy sloot vervolgens de deur en begaf zich weer naar zijn vriend. Vervol gens gaf hij de sleutel aan de sta tionschef terug, en een half uur later spoorden zij naar Furstheim, waar zij tegen de middag aankwa men. Daar beiden nog niet ontbeten hadden, begaven zij zich eerst naar een bij het station gelegen restaura tie en bestelden een eenvoudig maal. Daarna gingen zij op zoek naar het pak met werktuigen, dat kapitein Wendt hetzij aan het stati on hetzij aan de afvaart der boot had afgegeven. Aan het station vonden zij niets, on toen zij aan de aanlegplaats kwa men was deze nog 'gesloten. Daar de boot hier slechts twee maal daags placht aan te leggen, des morgens om 10 uur, en des na middags om 4 uur, ging de sluis wachter in die tussentijd zijn dage lijkse bezigheden na, en keerde pas een half uur' voor de aankomst der boot trug om de weinige passagiers te helpen of de vrachtgoederen te verzorgen. Hoe ergerlijk dit opont houd ook was. er was niets aan te doen en de beide vrienden benutten de tijd van wachten, om een kleine wandeling te maken door de stille stad en langs haar kleine haven.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6