Amateur-tuinders mogen lapje grond houden België heeft genoeg tomaten Televisie wordt gehinderd door een hoge boom te Bussum Mishandeling in gevangenis gaf geen zachter vonnis Een opeva^sppookje op de Veluwe Opmerkelijke creatie van een massa-regiseur DINSDAG 7 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURAN'l l'WEEDE BLAD - PAGINA DE REGERING WIJZIGT WETSONTWERP Uit de thans verschenen Memorie van Antwoord van de regering aan de Tweede Kamer nopens het wets ontwerp „Regeling aangaande enkele rechtshandelingen met betrekking tot landbouwgronden", blijkt dat de re gering een aantal wijzigingen in dit ontwerp heeft aangebracht. Zo zou de wet oorspronkelijk ook van toepassing zijn op stukjes grond, welke bij woonhuizen behoren, in dien daarop slechts enige vorm van landbouw wordt uitgeoefend, of in dien de grond daartoe onmiddellijk geschikt is. De belangen van de landbouw zijn, zo zegt de regering, met de overdracht van die percelen niet of slechts in zeer geringe mate gemoeid. Men denke aan moestuinen, aan een aantal fruitbomen, welke bij een woonhuis behoren. Vandaar dat nu in het ontwerp een bepaling is opgenomen, dat de wet niet van toepassing is op land, hetwelk een gebruiskeenheid vormt met een niet bij een landbouwbedrijf behorende woning. Aan deze bepaling is een op- pervlaktegrens van 50 are verbon den. Voorts is uit de definitie van land de benaming „woeste grond" ge schrapt, zodat de wet daarop niet van toepassing zal zijn. Naar aanleiding van opmerkingei. wordt thans voor gesteld om het ontwerp niet op bos bouw van toepassing te doen zijn. Ten aanzien van de verkoop van landbouwgronden ir het openbaar heeft de regering een regeling op genomen, krachtens welke verkoop in het openbaar afhankelijk wordt van voorafgaanl verlof van de Grondkamer. Dit verlof gaat verge zeld van de vaststelling van de maxi mumprijs, welke ir de veilingsvoor- waarden dient te worden vermeld. Voor de verkopen, welke krachtens de wet in het openbaar moeten plaatsvinden, wordt dit verlof zonder nader onderzoek door de Grondka mer gegeven; de vrijwillige openbare verkoop daarentegc. wordt naar na genoeg dezelfde landbouwkundige normen getoetst als de onderhandse verkoop. Over het recht van voorkeur van de pachter heeft de regering zich langdurig en met zorg beraden. Bij gebrek aan voldoende kapitaal zal pacht veelal de voorkeur verdienen boven eigendom. Bij het toekennen van het voorkeursrecht wordt dan ook alleen gedach* aan diegenen, voor wie de verkrijging in eigendom verantwoord is. In het algemeen kan gesteld worden, dat voor de pachter, die voor de keus staat zijn bedrijf op te geven of boven zijn kracht te kopen hier een uitermate moeilijke beslissing ligt. De regering zal er zich dan ook ernstig over beraden over de wenselijkheid om de pach ters die beslissing enigermate te ver gemakkelijken. Zij is tot de overtuiging gekomen, dat het nadeel van de aangeduide gevaren kleiner is dan het nadeel, wanneer de pachter in beginsel geen kans zou worden gelaten. De rege ring ziet dan ook geen reden het voorkeursrecht van de pachter in beginsel onaanvaardbaar te heten, omdat daarvan ook een onjuist ge bruik zou kunnen worden gemaakt. P.T.T. zuinig met papier Naar de „Tel." verneemt heeft de directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, een commissie voor papier-bezuiniging benoemd in ver band met de zeer kritieke papier situatie in ons land. In een recente dienstorder heeft de commissie een beroep geplaats aan het gehele P.T.T.-personeel, om zelf voorstellen te doen voor een zuinig en doelmatig papierverbruik. Zeer waardevolle reacties zijn daar van het gevolg geweest Verschillen de modellen en formulieren zullen in de toekomst in een kleiner formaat verschijnen en aan beide zijden wor den bedrukt. Briefpapier zal tot de helft van de grootte worden terugge bracht en labels meermalen moeten worden gebruikt. Duitslands grenzen voor Neerlands groenten gesloten BELGIE ZET TOMATEN-UITVOER STOP Bezoldiging herhalingsplichtigen Het eerste kamerlid Molenaar (V.V.D.) heeft de volgende schrifte lijke vragen gesteld aan de minis ters van Financiën en van Oorlog en van Marine: 1. Is het de ministers bekend, dat vele werkgevers bereid zijn, op het militaire inkomen van dienstpichtig en reservepersoneel," dat voor her halingsoefeningen onder de wape nen moet komen, een aanvulling te verstrekken, opdat het verschil tus sen het normale inkomen uit de dienstbetrekking en dit militaire inkomen wordt ondervangen.? 2. Zijn de ministers niet van oor deel, dat het in de eerste plaats de taak van de overheid is om voor een behoorlijke bezoldiging van hen, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen, zorg te dragen.? 3. Zijn de ministers bereid, op grond van het feit, dat vele werkge vers bereid zijn, onverplicht een aanvulling te geven op het militaire inkomen, te bevorderen, da deze aanvulling wordt vrijgesteld van afdracht van vereveningsbeffing? Ambonnezen kunnen beter teruggaan Tijdens een z.g. „voorzitterfo rum" dat ter gelegenheid van een conferentiekamp van de democra- tisch-socialistische jongerenbeweging „De Nieuwe Koers" de afgelopen week op de Veluwe werd gehouden, gaf de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, zijn persoonlijke visie op het „probleem der Ambon nezen". „Deze mensen", zo zei hij o.a., „zijn door verkeerde voorlichting naar Nederland gekomen.Er is hier echter geen emplooi voor hen. Uit drukkelijk is door de Indonesische regering gezegd, dat zij in Indonesië geen gevaar lopen. Deze bewering wordt bevestigd door degenen, die in hun geboorteland bleven en daar rustig kunnen wonen. Een enkele persoon uitgezonderd, zouden dezt gerepatrieerden in de toekomst be ter doen naar Indonesië terug te ke ren. Wat de Indonesische kwestie be treft deed de minister mededeling, dat binnenkort weer besprekingen zullen worden geopend en dat de toespraak van Sukarno aan de Oost kust van Sumatra gehouden over de annulering van de R.C.T.-over- eenkomst gunstige prespectieven biedt. De minister was de overtuiging toegedaan, dat de in het Indonesi sche conflict gevolgde weg nog al tijd de beste was; een doorzetting van het gewapende conflict had on herroepelijk tot en breuk geleid. Daze breuk is er thans niet. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat de West-Duitse regering met ingang van heden de invoer van groenten uit Nederland geheel heeft stopgezet. Vandaag beginnen te Boon bespre kingen tussen Nederlandse en West- Duitse autoriteiten om te trachten de impasse waarin de Nederlandse groenten-export is geraakt te over winnen. Over de duur der stopzetting kan nog niets worden medegedeeld. In leidende kringen van de Ne derlandse tuinbouw heeft men met verbazing en ongenoegen kennis ge nomen van het bericht van de West- Duitse regering, dat met ingang van Dinsdag de invoer van Nederlandse groenten geheel is stilgelegd. Voor zover in deze kringen be kend, hebben de Nederlandse en West-Duitse regeringen over de groentenkwestie geregeld overleg met elkaar gepleegd. Toen bekend werd, dat de Nederlandse invoer het beschikbare bedrag aan Duitse zijde overschreed, is intensief overleg ge pleegd, dat onder meer tot gevolg had, dat met ingang van Maandag morgen van Nederlandse zijde be perkingen op de uitvoer naar West Duitsland werden gelegd. Zonder enig nader bericht. Zonder enig nader bericht en zon der commentaar heeft thans de re gering te Bonn de grens voo; Ne derlandse groenten gesloten. Dit oe- richt is gisteren in de namiddag in Den Haag ontvangen en heeft naast ongenoegen ook teleurstelling ge wekt, omdat het in de lijn der ver wachtingen lag, dat Duitsland deze kwestie niet zelf zou bedisselen, maar in gezamenlijk overleg met Neerland zou oplosen. Men is er dan ook van overtuigd, dat tijdens de op 8 en 9 Augustus te voeren onderhandelingen een be hoorlijke oplossing zou worden be reikt en dat Nederland zoals werd afgesproken, in elk geval tot deze tijd de uitvoer in beperkte mate zou kunnen voortzetten In Nederlandse tuinbouwkringen gist men naar enig motief, dat de West-Duitse regering zou kunnen hebben gehad. He' motief van marktverstoring komt, naar inzicht van deze krin gen, niet in aanmerking, omdat in Duitsland grote vraag bestond, waardoor de Nederlands^ produc ten tegen hoge prijzen verkocht werden. Men meent dan ook, dat van concurrentie tegen Duitse produc ten geen sprake kan zijn geweest. Hoewel het door West Duitsland beschikbaar gestelde bedrag vuor gi centen-invoer uit Nederland over schreden was, merk* men op, dat de Duitse uitvoer naar Nederland gro- tei is dan de invoer van Nederland se producten. De financiering van deze invoer zou volgens leidende Uunbouwknnger- niet tot moeilijk heden aanleiding kunnen geven. Tenslotte merkte men op, dat de maatregel van de West-Duitse re gering de uitvoer van fruit en vrueh- tenDulp niet raakt. Die kan normaal doorgaan. Het ANP verneemt, dat België mei ingang van W'.ensdag 8 Augus tus de invoer van tomaten uit Ne derland geheel stop zet. Dc Belgi sche regering heeft deze maatregel genomen op grond van het land bouw protocol onder het motief, dat België op het ogenblik voldoende tomaten voor de eigen markt pro duceert. In tuinbouwkringen wurdi mede in verband met de Duitse slopzet ting, gevreesd voor een ernstige val van de prijzen der tomaten Men is in onderhandeling met een aantal la- briekeu om deze in te schakelen, teneinde een overvloed van tomaten op de Nederlandse marlet zoveel mogelijk op te vangen door dit pro duct te verwerken tot puree torna tensap enz. Voorts wor.dr verno men, dat België waarschijnlijk a s. Woenslag de invoer van s:a uit Ne- derlcT.u weer zal toestaan. Deze maatregel heeft eigenlijk betrekke lijk weinig betekenis, omdat het in Neuerland met de grote aanvoeren van sla reeds gedaan is. Bussumse studio vandaag in proefgebruik In afwachting van het besluit en het standpunt van de regering heeft de Nederlandse Televisiestichting gisteren een nieuwe stap gezet naar de verwezenlijking van haar plannen in de eerste (experimentele) periode. In de studio in Bussum kwamen ver tegenwoordigers van Philips, het da gelijks bestuur der Nederlandse Te levisiestichting en de door de omroep verenigingen aangewezen medewer kers bijeen om de tijdelijke televisie studio in gebruik te nemen. Namens Philips-N.S.F. sprak ir. A. W. M. Paling een begroetingswoord, waarin hij zeide, dat juist deze mor gen enkele Amerikaanse televisie experts de Bussumse studio hadden bezichtigd. Zij hadden medegedeeld, dat in Amerika menige studio klei- is. Daarom zal deze studio de eerste tijd zeker bruikbaar kunnen zijn. Namens de Philips' programma- groep, die voorlopig een adviserende taak zal vervullen, sprak de heer P. Beishuizen. De practische inspeelpc- riode kan nu beginnen, zo zeide hij. In de eerste dagen zullen de omroep medewerkers de studio-installatie en wijze van werken grondig moeten bestuderen, voorts zal een werksche- a worden vastgesteld. In de komende weken kan op deze wijze ervaring worden opgedaan voor het ogenblik, waarop de Neder landse televisie officieel zal starten. Wordt het huis afgebouwd? vraag prof. Kors. De voorzitter van de Nederlandse Televisiestichting, prof. dr. J. B. Kors O.P., sprak en dankwoord tot Philips voor de medewerking, die is en zal worden verieend. Het is wel meer gebeurd, aldus prof. Kors. dat van een gebouw de eerste steen werd ge legd zonder dat het werd afgebouwd. Wij leggen hier ook de eerste steen zonder te weten of het werk door kan gaan. Van de zijde der rege ring, die met haar toezeggingen aar zelt, is nog steeds geen antwoord ontvangen. En daarop dient toch te worden gewacht. Toch heeft het be stuur van de stichting ten slotte be sloten: te beginnen en rustig te ver trouwen op de toekomst. Hopelijk zal de regerig de mededeling kunnen doen, dat men kan doorgaan. Vervolgens werd het gezelschap door ir. Paling rondgeleid en werd de studio bezichtigd. In de grote, nog wat kale ruimte van de eigenlijk studio, waar alle decormateriaal nog moet worden aan gebracht, stonden verscheidene ca mera's. waaronder de nieuwe van Philips-NSF opgesteld, en vanzelf sprekend ook de microfoons. Ir. Pa ling legde de werking van de toe stellen uit. In de «studio zijn drie ruimten voor decoropstelling, ook is er een mogelijkheid voor het spelen van balcon- en trap scènes. De ma chinekamer en de technische afdelin gen: als regiekamer, controle en re- gelkamer, werden eveneens bezich tigd. Heden zal met de practische werkzaamheden een aanvang wor den gemaakt. Na een conferentie tussen het be stuur van de televisiestichting en de leidende adviseurs van de Philipsstaf zullen deze laatsten in de AVRO-stu- dio bijeenkomen met de medewer kers, die door de radio-omroepver enigingen zijn aangewezen. Ook zul len in de komende dagen sollicitan ten, die bij de televisie arbeic hopen te vinden, worden getest. Alle werk zaamheden in de komende weken zul len van voorbereidende aard zijn. Wat de technisch», zijde betreft, de straalzenders zijn reeds in de toren van de studio Bussum opgesteld voor de „beam" naar Lopik. In Bussum moet nog een hoge hinderlijke boom worden geveld. Als dit in de loop van de volgende week is geschied, ligt de ruimte naar Lopik vrij. Lichting 1950-11 gaat op actie Oefening „Mars" duurt 10 dagen De opleiding van de dienstplichti gen van de lichting 1950II, die in het najaar van 1950 als recruten in werkelijke dienst zijn gekomen, is thans zover gevorderd, dat zij geoefend kunnen worden in groot verband. Uit de onderdelen, waarbij zij werden ingedeeld, is samenge steld de 31e regimentsgevechts groep. Deze gevechtsgroep zal van Maan dag 13 Augustus t/m Woensdag 22 Augustus oefeningen houden. De ge vechtsgroep zal onder wisselende omstandigheden oefenen tegen an dere onderdelen, o.m. tegen de ba taljons welke thans voor herhalings oefeningen in de legerplaats bij Oirschot verblijven. Voor zover de gevechtsacties tij dens deze oefening niet op militaire terreinen konden worden ontwor pen, werd zeer veel medewerking ondervonden van de betrokken bur gemeesters en grondeigenaren. Na de oefening zal de 31e regi mentsgevechtsgroep op Donderdag 23 Augustus te Meppel defileren. „TWEE STEDEN'' IN DEN HAAG VERDWIJNT. De Hollandsche Bank-Unie N.V. heeft na overleg met Rijk en ge meente, het hotel „De Twee Steden" aan de Hofweg in Den Haag ge kocht. Een van de bekendste Haag se hotels zal hierdoor gaan verdwij nen. De Hollandse Bank-Unie N.V. is tot de aankoop overgegaan, nadat alle pogingen om het hotel voort tc zetten hadden gefaald cn geen ko per te vinden bleek, die het hotel wilde blijven exploiteren. Zodra de situatie in het bouwbe drijf dit toelaat, zal het gebouw in grijpend worden veranderd. De voorgevel zal in de rooilijn onge veer vijf meter achterwaarts, wor den teruggebracht. De vernauwing van de Hofweg aan de Buitenhof zijde zal hierdoor verdwijnen en het verkeersvraagstuk ter plaatse worden opgelost. Verder zal een aanzienlijke, voor verhuur bestemde kantoorruimte worden geschapen, afgezien van de ruimte, die de Hollandse Bank-Unie N.V. voor haar bedrijf nodig heeft. Het hotelbedrijf zal vooralsnog door een pachter worden voortgezet. „Tel." KINDERVERLAMMING IN EEN MEISJESKAMP. In een J. H. C.-meisjeskamp te Wapenveld heeft zich een licht geval van kinderverlamming voorgedaan. De patiënte is naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht en voor het kamp is, op last van de medische autoriteiten, een quarantaine inge steld. Reder, tot ongerustheid is er niet, zo vernam het A. N. P. KINDER-WAGEN. De Apeldoorncr L. H. D. vond het nodig, dat zijn driejarig zoontje al vroeg met de geheimen van het chauffeursvak moest worden ver trouwd gemaakt. Pa zat naast zijn kind cn liet het jongske zijn auto besturen. De Apeldoornse politie meende dat toch niet te kunnen toe staan, ze maakte gisteren proces verbaal tegen de vader op. UREN DWALEN dooi de bossen van de Veluwe per. ongeluk op een auto weg verzeild raakt, kan men daar een verkeers bord aantreffen, dat de automobilist waarschuwt voor overstekende herten. Dit bordje doet sprookjes achtig aan in het nuchtere Nederland, waar doorlo pend gepraat wordt over overbevolking, zodat het idee, dat ei' nog een plaats zou zijn, zo ongerept en uitgestrekt, dat zij als natuuurreservaat dienst doet. een onwerkelijkheic schijnt. Deze wijdse omgeving is een kleine maand gele den verrijkt met eer. nieuw sprookje, dat hoewel kunstmatig staan vele voor een paar uur in een andere we reld voert, waar 'n atoom bom en koude oorlog on wezenlijke dingen zijn er» waar de grote liefde met haar hoogte- en dieptepun ten in al haar grootsheid heerst. Midden in deze bossen ongeveer 10 km. van Apel doorn verwijderd, heeft de bekende Nederlandse mas- sa-regisseur Carel Briels een sorookjeswereld opge bouwd. die in de eerste da gen na de opening reeds zodanig de aandacht en belangstelling heeft ge trokken, dat deze „moedi ge Nederlander" een uit nodiging van Amerika ont vangen heeft, om ook daar de organisatie van zo n sprook j espark op zich tc nemen. Wij schrijven „moedigi Nederlanderomdat wij menen, dat Carel Briels deze titel toekomt. In deze tijden nu de gehele we reld en niet in geringe mate ook Nederland, over stelpt wordt met (misluk te) festivals, tentoonstel lingen, shows en wat dies meer zij. komt Carel Briels met plannen te voorschijn hun ontwerp 'zó ge aanraakte in goud deed veranderen. Dit komt wellicht, om dat hij in zijn organisaties groots en origineel is. Zo ook zijn nieuwe crea te. Carel Briels heeft (te recht) gemeend dat de opera in Nederland de laatste jaren te veel van het toneel verdwenen is. Hij heeft nu een „Opera- fantasie" ontworpen, die de bezoeker in vogelvlucht enige indrukken van een aar.tal bekende opera's geeft. Nu dient men de opzet in het juiste licht te zien. Men kan niet verwach ten. dat in de twee uur. die men in het park van Carel Briels vertoeft een opera in zijn geheel ten tonele wordt gebracht en daar er 5 werken op het program de en over haat, toen men volkomen opging in het gezang van de ministrelen en toen alles veel en veel meer beleefd wera dan in het jachtige leven van de 20e eeuw, De be zoeker is al zo zeer onder de indruk van zijn omge- Duor do bussen klinkt reeas de muzieK van v cr uis Riguletto en bü een primitieve balustrade wordt iiali gehouden. Men ziet niets in de on- aoovaringoare duisternis om zich neen maar dan worai piots in het bus een ving gekomen dat hij dit lichtje zichtbaar. Rigoletto, alleen maar uit het diepst de hoinar. die zijn meester van zijn hart kan beamen wil doden uit wraak voor en hij voelt een beetje de ontering van zijn docti- weemoed opkomen naar ier, sluipt nader. Langzaam vervlogen en door hem wordt het lichter. De bai- nooit beleefde tijden, die /.aal verrust uit het bos en echter een aureool hebben we zien dc vorst met de van beter en mooier Veel dochter van de nar in de paleistuin verschijnen. Hier oreekt de opera at. De declamator, die een be schrijving van de opera ,egeven heeft vertelt met ocwogen stem het verdere verloop van het spel een welkomstgroet. Het licht ma staan, is het duidelijk, dat de bedoeling van de „fantasie" een andere is. dan het spelen van opera's. XXX EEN oud-Hollands ge veltjc vormt de ingane van het park Wanneer daar in avonduren de poorten ge opend worden staat er een heel legertje .ceremonie meesters" klaar, om de be zoeker te ontvangen. In grote groepen wordt men langs feëriek verlich te paden geleid, om ten slotte bij een groot meer te geraken, in het midden waarvan zich een klein eilandje bevindt. Terwijl men daar gedul dig staat te wachten Een torentje verscholen tussen bossen, dat tot dan toe aan de aandacht van DlotselinB^verïicht enTier '™«P ™n bazuirihlazer/ hiarpr, wn l'eeds maken de lampion- oazumbiazers blazen ..een jragers zlch gereed, om de uezoekers naar het volgen- Je toneel te voeren. Het roerende spel van Carmen, waar het wufte meisje door de hand van de verstoten minnaar sterft de ontvangst van de knap pe zeeofficier op de brui loft van de ongelukkige Madame Butterfly en ten slotte het drama van Pal- las dit alles speelt zich a£ in het tijdsbestek van twee uur. Als slot verzamelen zich alle groepen weer rond het meer waar op het eilandje en groots ballet deze tocht XXX VOOR BERUCHTE W A.-COMMANDANT Mr A. Zondervan, in de bezettings jaren de beruchte commandant van de W. A„ hoorde gistermorgen voor de tweede maal voor de Bijz. Raad van Cassatie vijftien jaar tegen zich eisen. Reeds in December 1949 kwam mr. A. M. baron Van Tuyll van Se- rooskerken tot deze conclusie, maar de Raad heeft toen eerst een onder zoek doen instellen naar beweerde mishandelingen die Zondervan tij dens zijn detentie zou hebben onder gaan Huiveringwekkend noemde de ver dediger. mr. Th. Muller Massies tc Amsterdam, thans de rapporten over deze mishandelingen. Systematisch hebben in het openbaar folteringen plaats gehad, die zó ernstig waren, dat men nauwelijks kan geloven, dat dit door Nederlanders gedaan is. De verdediger die er bovendien op wees, dat Zondervan tot een andere levens overtuiging is gekomen, vertrouwde dat een en ander tot een lagere straf zou kunnen leiden. De procureur-fiscaal vond het niet nodig in het publiek in te gaan op de ernstige mishandelingen, die ook dooi de Parlementaire Enquêtecommissie zijn geopenbaard. Hij was van me ning. dat hierdoor het voorarrest van Zondervan ernstig is verzwaard en concludeerde daarom tot vernietiging van de opgelegde straf van 20 jaai en tot veroordeling tot 15 jaar gevange nisstraf met aftrek. De Raad heeft het beroep van Zon dervan echter verworpen en hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 jaar met aftrek van voor arrest. De Raad heeft daarbij overwogen verplaatst zich. Op hei meer wordt een gondel zichtbaar en voordat dc toeschouwer van zijn ver- veel-soortige lichtschijn. Uit het bosje komen ell ies cn samen met trouba dours wordt het ballet van Faust opgevoerd. Doodstil wordt het. Dc tot^dan611 to^Z°1uidruchtifi naar een goed plaatsje DIT is geen opera, maar gramofoonplatenmu- ziek, hebben zwartkijkers gezegd. Inderdaad, de spe lers in de diverse scènes durfd lijken, dat velen hui- door de lichteffecten en verig zijn pogen gadeslaan Carel Briels. de man van het moderne sprookje, (ve len in Nederland kennen hem reeds van zijn origi nele loterij „Het Ganzen bord") lükt in feite wel wat op de koning van her sprookje die alles wat hij bosrijke omgeving een ro mantische stemming voelt opkomen begint plotseling een declamator die „er gens" vandaan komt, de proloog. Hij vertelt van de .goe de oude tijd" toen men uren kon aromen over lief- zochten. verstommen men voelt de stilte eerst goed. als dc laatste tonen versterven en het eilandje langzaam weer in duistev gehuld wordt XXX Dromerig blijft men staan, maar veel tijc wordt ook nu weer niet gegeven, want de „Opera - fantasie' .s een .non-stop Drogramma. De groepen, die aan de in gang zijn ingedeeld, wor den door hun begeleiders, die kenbaar zijn aan kleu rige lampions, weggeleid. begeleid worden door operamuziek op gra- mofoonplaten. Maar wil men dan in de tijd van twee uur een vijf tal volledige opera's met eerste klas krachten in ex- tenso uitgevoerd zien? Dit is de bedoeling van Carel Briel niet geweest. Door de bezoeker een kleine blik te gunnen in het rijke land van de ope ra heeft hij willen trach ten dc belangstelling voor dit hoge kunstgenot wak ker te schudden de nieuws gierigheid naar een ..echte" opera te prikkelen en daar in is hij volledig geslaagd. dat de leidende functie, die Z. vrijwel dc gehele oorlog in de verderfelijke actie van de N.S.B. heeft gehad en zijn persoonlijke verantwoordelijkheid, een zwaardere straf zouden rechtvaar digen dan die welke het gerechtshof heeft opgelegd Er is*echter rekening gehouden met de jeugdige leeftijd, waarop hij in 1933 tot de N.S.B toe trad Zondervan was toen 23 jaar cn zijn persoonlijke belangeloosheid. De Raad erkende dc ernstige mis handelingen. die Z. heeft moeten on dergaan. Maar reeds eerder is be slist, dat met zulke mishandelingen geen rekening mag worden gehou den bij het bepalen van de strafmaat. De betrokkene kan in dergelijke mishandelingen aanleiding vinden om ten aanzien van een deel van de straf gratie te vragen. RIETMATTFNFABRIEK IN LICHTERLAAIE. Gistermiddag is de rietmattenfa- briek van dc gebroeders Prosman te Gouderak, aan de Hollandse IJssel gelegen, gedeeltelijk door brand ver nield. De schade wordt op een ton geraamd, ze wordt door verzekering gedekt. In een verzengende hitte moesten de brandweren van Gouda. Haas trecht, Stolwijkersluis en Ouderkerk aan den IJssel c'e strijd aanbinden tegen het vuur, dat woedde in een vijftigtal rietoppers. een hoge stapel balen stro en twee loodsen, die alle verloren gingen. De brandweren wis ten de omvang van de brand tot dit gedeelte van hot bedrijf te beperken. Een drietal loodsen en een partij riet matten bleven gespaara. Na zeven uur blussen was men het vuur meester. DUIF BEZORGT ZEEUWE BOER DUIZEND GULDEN EN EEN MOOIE FIETS. Zaterdagmorgen om 10.23 uur meldde duivcnsportliefhebber Staf Dusardijn, in het dagelijks leven boer tc Groede, Zeeland, dat zijn eerste duif, Vrijdagmorgen gelost, het hok was komen binnenvliegen na een tocht van bijna duizend kilometer uit Dax Zuid-Frankrijk. Daarmee won hij de hoofdprijs, 1000, van de gro te, jaarlijks terugkerende wedvlucht, georganiseerd door dc Bond van Bre dase Postduivenliefhebbers. Die vlucht bracht voor het Konin gin Wilhelminafonds ruim duizend gulden in het laatje en ook nog een fiets voor Staf Dusarduijn, beschik baar gesteld door laatstgenoemd fonds. Precies 3429 duiven hebben dc tocht gevlogen, waarvan het grootste deel afkomstig is uit Nederland-be neden-de-rivieren. Van dc 24 vluch ten die de bond heeft georganiseerd heeft Dusarduijn er verscheidene ge wonnen. Zoals verleden jaar, toen hij maar liefst drie prijzen van 1000 in de wacht sleepte. Ook dit jaar ging het hem niet slecht. Zijn duif kwam ec uur eerder binnen dan de vol gende, en toen het Zaterdagmiddag een uur was had hij al zeven vogels geklokt. Verliezen zijn er bijna niet geweest. De duiven hebben fraai weer gehad. Slechts enkele uren nadat de eerste duif geklokt was, had men bijna alle dieren binnen. „Parool". BOERDERIJ TE MEDEMBLIK GEHEEL AFGEBRAND. Gisteravond om tien uur is tenge volge van hooibroei brand uitgebro ken in een grote boerderij tc Medem- blik, bewoond door de gebroeders De Groot. Gistermiddag was men dc hooiberg met hoolstekers langs gegaan, daar toen al hooibroei werd geconstateerd. Tegen dc avond meende men het ge vaar te hebben bezworen. Om tien uur echter stond de boerderij vrij plotseling in lichter laaie cn mede door de Zuidelijke wind werd ook het woonhuis êen prooi der vlammen. De gehele boerderij en het woonhuis brandde tot dc grond af. De inboedel ging verloren. De scha de wordt geschat op f 50.000 en wordt vermoedelijk geheel jdoor de verze kering gedekt. BEURS - Q VERZICHT BEURSOVERZICHT. De nieuwe week werd ter beurze zeer kalm ingezet. De markt bood «en verlaten aanblik, de handel was ge ring en de fluctuaties bleven beperkt. Behalve een enke! maatschappijbe- richt (HVA, Javaasehe Bank, Hol- landsche Kunstzode Industrie) is er dit weekend niets geweest we» eer. stimulans voor de beurs vormde

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5