Bedrijven zijn een patiënt, die doorlopend ziek is Regering heeft zich beraden over Grondwetsherziening DINSDAG 7 AUGUSTUS 195f OE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Gemeenteraad van Alphen a d. Rijn Voorzitter had grieven over oprichting van Prot. Avondschool Zo eensgezind als de raad was toen bij de opening van de Maandag avond gehouden zomerse zitting burgemeester Witschey een woord van gelukwens richtte jegens het Koninklijk Huis i.v.m. de verjaardag van Prinses Irene, zo verdeeld waren de zinnen toen het kwam tot het aannemen van begrotingswijzigingen van grote bedragen o.a in verband met zonder voorkennis van de raad uitgevoerde werkzaamheden en het exploitatietekort (ruim 129.000.—) bij de gemeentelijke utiliteitsbedrij- ven alsmede i.v.m. de stichting van een avondschool verbonden aan de Christelijke dag-ambachtsschoó). 37 Begrotingswijzigingen. Niet minder dan 37 begrotings wijzingen had de raad deze avond te verwerken. 27 ervan betreffen de begroting van 1950. Al deze voor stellen kregen de leden enkele dagen tevoren ter hand. Het merendeel der raadsleden had geen gelegenheid ge vonden ze behoorlijk te bestuderen. Enkele dezer voorstellen betreffen belangrijke bedragen, Een ervan ruim 129.000.inzake het exploi tatietekort van de bedrijven. De heer Ruijssenaars noemde dit een bittere pil. Voor hem is dit geen volkomen verrassing. Maar dat er een briefje op tafel gevonden wordt bij de aanvang van de zitting vindt spr. toch wel wat laat, om nog een verantwoord oordeel te vellen. Belemmerend ten deze werkt ook, dat het in Mei beloofde verslag nog steeds niet is ontvangen. Spr. be treurt deze gang van zaken. De heer Kroon vraagt de behande ling van deze 27 wijzigingen uit te stellen tot de volgende vergadering, opdat de leden tijd hebben voor het vormen van een juist oordeel. De voorzitter wijst erop, dat het college met de moeilijkheid zit, dat G.S. op aanneming hiervan wachten. Het betreft voor een groot deel slechts administratieve wijzigingen. Aan de cyfers kan toch niets meer worden veranderd. De bedragen zijn uitgegeven. Nu G.S. met de klok in de hand wachten raadt spr. aan de voorstellen aan te nemen en geen wrevel bij G.S. uit te lokken. In tweede instantie verklaarde spr., dat het college in tijdnood kwam door ziekte bij de betreffende instanties en een belofte die tijdens zijn af wezigheid aan G.S. is gedaan. De wethouder van financiën zegt het ook niet eens te zijn met de gang van zaken op de Gaslaan (waar de bedrijven zijn). Hoe men het een en ander wil verdedigen of critiseren is een tweede kwestie. Straks komt er voldoende gelegenheid om critiek te leveren op de bedrijfsvoering en -de resultaten, zodra het verslag (dat volgens een mededeling van de voorzitter ter perse is) gereed zal zijn. Spr. zag gaarne, dat de voor stellen werden aangenomen De heer Ruijssenaars verklaart zich hierna met het voorstel accoord en voegt toe dat straks de hele zaak toch op de helling moet komen. De voorzitter toont volkomen be grip voor het standpunt van de raadsleden. Hij verwacht straks van de gehele raad de nodige gezonde critiek. Hoewel spr. betreurt dat er nu in de openbare raad zo wordt ge reageerd op de voorstellen en ge ageerd tegen de bedrijven, vindt toch maar het beste, dat 't eens flink stormt. De heer Brouwer vindt de rede nering van de voorzitter volkomen logisch maar acht het voor de raad toch niet mogelijk zonder nadere toelichting zich achter de voorstellen te scharen. Er is geen advies van de commissie der bedrijven. En moet de raad nu plotseling accoord gaan met een tekort van ruim 129.000. bij de bedrijven? Hierover voelt spr. zich bezwaard en verklaart zich in het bijzonder voor wat betreft de 49 en de 79e wijziging, tegen het voorstel. De voorzitter zegt, dat dit tekort met lang of kort erover praten toch niet wordt weggeredeneerd. Zegt toe de commissie der bedrijven te horen. Discussie behoeft met aanneming der wijziging niet te worden afgeslo ten. De cijfers staan vast. Weth. Dekker noemt in zijn plei dooi voor aanneming van het voor stel, de bedrijven een patiënt die doorlopend ziek is. De heer Rogaar wilde zich dan maar vast voorberei den op de begrafenis De voorzitter gaf de leden in over weging hun vragen schriftelijk in te zenden. Voor wat de wijzigingen 49 en 79 betreft, deze gaan terug naar de betreffende commissies om de le den alsnog van volledige toelichting te dienen. Hierna z.h.st. aangeno men, met de heren Kroon, Brouwer en v. d. Lee tegen. De avondschool voor Chr. Nijver heidsonderwijs. De heer Nijman (P. v. d. A.) open de de rij van sprekers i.v.m. het voorstel van B. en W. om medewer king te verlenen aan de stichting voor Chr. Nijverheidsonderwijs om aan haar dagschool een avondschool voor technisch onderwijs te verbin den. Spr. wijst op de tijd van grote geldschaarste. Alle gezindten hebben volgens de wet reent op een eigen school. Maar hier zijn er al twee, een algemene en in de Mariastichting een ambachtsschool op Christelijke grond slag. De algemene bestaat hier al se dert ruim 80 jaar en verricht goed werk. Op de vraag of er ook nog een tweede chr. avondambachtsschool no dig is, moet spr. volmondig neen zeg gen. Ook de heer Kroon (C.-H.) wijst op de beide scholen, welke spr. vol doende acht om het vakonderwijs hier op te vangen. Hij erkent wel de wenselijkheid, doch ziet de noodza kelijkheid van de aangevraagde stich ting niet in. De heer v. d. Meent (V.V.D.) be treurt, dat de bemiddelingspogingen om beide schoolbesturen tot elkaar te brengen gefaald hebben. Spr. kan meevoelen met de behoefte aan con fessionele scholen. Hij wijst op een duidelijke achterstand vooral op het gebied van confessionele vakscholen. Spr. betreurt echter, dat het school bestuur niet eerst een uitweg heeft gevonden langs het pad van de min ste uitgaven. De kosten van het on derwijs zijn belangrijk gestegen. Om de financiële consequenties is spr. tegen het voorstel. De heer v. d. Akker (P. v. d. A.) acht het gemis van een chr. avond ambachtsschool niet zo groot. De Nutsschool heeft hier jaren lang nut tig en baanbrekend werk verricht. Spr. vraagt zich af of het wel juist is, zoals in het voorstel staat, dat het merendeel van de werknemers-orga nisaties zich hebben uitgesproken conform het voorstel. De heer Brokaar (C.-H.) vindt de taal van het Nutsschoolbestuur ego centrisch. Het argument, dat bij de oprichting van een Chr. avond-nij verheidsschool de avond-ambachts school van het Nut tot verdwijnen genoemd zal zijn, kan volgens spr. zonder meer terzijde worden gesteld. Voor de verwezenlijking van idealen moeten nu eenmaal offers gebracht worden, ook financiële, door de ge meente. Spr. verklaart zich vóór de oprichting. De heer Brouwer (A.-R.) merkt naar aanleiding van het argument van de twee eerste sprekers als zou hier ter plaatse een Prot. Chr. am bachtsschool zijn, en wel in de Mar- thastichting, op, dat het wel erg leuk klinkt, dat de directeur van deze stichting deel uitmaakt van het Stich tingsbestuur van de Chr. Nijver heidsschool en een ander leidende fi guur secretaris is. Hierop merkte de voorzitter op, dat dit hem weinig zegt; die twee personen maken toch het bestuur niet uit. De heer Verdonk (C.-H.) bracht in het midden, dat bij de gelijkschake ling van het onderwijs alle conse quenties werden aanvaard, ook de financiële. Bezuinigingsmaatregelen mogen toch niet gaan ten koste van het principe. Spr. zal daarom voor stemmen. De heer Ruijssenaars (K.V.P.) wees er op, dat het geen eenvoudige figuur is geweest, toen er destijds een be slissing moest worden genomen om trent de Christelijke Nijverheids school voor dagonderwijs; evenmin is de thans aanhangige kwestie be treffende het avondonderwijs een simpele zaak. Als R.K. dus voor stander van het bijzonder onderwijs kan spr. het. standpunt van de Stichting voor Chr. Nijverheidsonder wijs billijken. Ook heeft spr. veel waardering voor wat de Nutsam- bachtsschool gedurende ruim 80 ja ren ter plaatse en voor de streek heeft gewrocht. Bestendiging van de bestaande toestand zou in ieder geval voor het R.K. deel der schoolbevol king op dit moment de meeste rust hebben opgeleverd. Daar hier ter plaatse een ambachtsschool speciaal voor deze groep nog ontbreekt, be horen deze leerlingen aldus spr. op een uitgesproken protestante school nóg minder thuis dan op een algemeen neutraal georiënteerde. Ge fundeerd op de basis van eerlijkheid die gebiedt dat spr.'s houding voort spruit uit en steunt óp het gezond democratisch principe, dat rekening houdt met het zelfbeschikkingsrecht van anderen, voorzover dat toelaat baar is binnen het raam der wetge ving, aldus spr., voel ik mij-verplicht, het onderhavige voorstel te steunen. De heer Slootjes (K.V.P.) verklaar de zich tegen het voorstel, omdat er een soortgelijke school, ook op prin cipiële grondslag, bestaat en om de financiële consequenties. Spr. zou be treuren als de Nutsschool in het ge drang kwam. Spr. wilde daarvoor waken (op grond van „zelfbehoud") in het belang van de ongeveer 70 ka tholieke jongelieden, die deze school plegen te bezoeken. Ernstige grieven van de voorzitter. De voorzitter betreurt, dat de ge dane pogingen bruut zijn afgeslagen. Het zal jammer zijn, dat een school die ruim 80 jaren goed werk heeft verricht, straks wellicht in het ge drang komt. Spr. vraagt zich af of het niet tot een behoorlijk overleg had kunnen komen. Alle pogingen zijn afgeslagen. Men heeft ze eenvou dig niet geaccepteerd van de zijde van de Stichting Chr. Nijverheidsonder wijs. In deze tijd is samengaan met brengen van offers een versteviging van de bindende elementen. Wanneer de raad besluit dan moet men alle consequenties zien. Wij kun nen zelfs geen gulden meer lenen. Ernstige grief koesterde spr. je gens het Stichtingsbestuur van de Chr. Nijverheidsschool, dat het niet de minste moeite heeft gedaan om de gemeentelijke moeilijkheden on der ogen te zien en zich slechts ver laat op een wet die 20 jaren geleden tot stand kwam. In feite is deze zaak, volgens spr., niet rond Zo moet de raad het ook zien. In zijn voorstel wilde spr. zijn persoonlijke' visie op deze aangelegenheid niet naar vore- laten komen. Nu er zo vrij over ge discussieerd wordt, is het noodzake lijk, dat ook de houding van genoemd bestuur in het licht komt. Waarom heeft men niet de moeite genomen om een minder dure oplossing te be proeven? Wethouder Dekker (A.-R.) verde digde de principiële zijde van het vraagstuk. Het is het volkomen goed recht van genoemd schoolbestuur om op dit standpunt te gaan staan. Voor de financiële omstandigheden is spr. evenzeer gevoelig, maar meent dat dit pas in de tweede plaats komt. De vrijmaking van het onderwijs heeft een zeer gekleurde geschiedenis. Als een der gevolgen ligt dit voorstel ter tafel. Spr. is van gevoelen, dat het schoolbestuur ten deze niets in de weg mag worden gelegd. De kwestie of de afwerking zijnerzijds elegant is of niet, kan buiten beschouwing wor den gelaten. Voor wat de bedreiging van het bestaan van de Nutsam- bachtsschool betreft, was spr. gerust, dat de pl.m. 70 katholieke jongelie den daarvoor wel borg zijn. Als de R.K. t.z.t. met een dergelijk verzoek komen, dan zullen zij in spr. een warme voorstander vinden, zo be sloot de wethouder van onderwijs. Het doet wel vreemd aan. Wethouder Deerenberg (K.V.P.) heeft als katholiek voor het princi pieel standpunt van de Chr. stichting slechts waardering. Het doel wel vreemd aan, zo zei spr. aan het adres van de Marthastichtingsohool, dat er daar slechts 3 leerlingen van buiten de stichting komen. Voor spr. zegt dit heel veel, evenzo het feit, dat twee leidende figuren van deze laatstge noemde school zich een voorstander tonen van de oprichting van de Chr. nijverheidsschool en zich nu even eens beijveren om hieraan een avond school te verbinden. He* zou ook spr. spijten als de Nutsschool door de om standigheden gedwongen zou worden het veld te ruimen, ofschoon spr. zelf hieraan nog weinig geloof hecht. De voorzitter wijst erop, dat een bekend spreekwoord de wijze les schenkt: „Wat ge niet wilt dat U ge schiedt, doet dat ook een ander niet". Wij hebben hier een school die le venservaring bezit. Er is ook een Prot. Chr. school Waarom moet een nieuwe de andere bedreigen? De be sprekingen, voorzover ze gevoerd zijn, hebben de principiële noodzaak niet aangetoond. Nadat ook de heer v. d. Berg (C.-H.). die zich als wethouder van financiën steeds een sterke bewaker der gemeentelijke uitgaven toont, op zuiver principiële grondslag voor stander van het voorstel bleek, werd overgegaan tot stemming. Hierbij werd het voorstel van B. en W. (ver lenen van medewerking) aangenomen met 12 voor en 6 stemmen tegen. (Te gen stemden de heren Nijman, Kroon, Rogaar. v. d. Akker, v. d. Meent en Slootjes. Overige agendapunten. Z. h. st. verhuurt de raad aan de Avifauna het perceel grond t.o. de in gang, ten behoeve van het parkeren van auto's, voor de som van 7500. tot en met 31 Dec. a.s. Bij het voorstel om van de ver. Al phens Belang ten geschenke te aan vaarden de installatie voor verlich ting van het torenuurwerk- van de Ned. Herv. Gemeente alhier, noemt de heer Nijman de stroomkosten wat hoog en vraagt of er niet bezuinigd kan worden door b.v. alleen de wij zers te verlichten of gedurende een gedeelte van de nacht de lampen te laten branden. De voorzitter stelt voor het rap port van de dir. van de lichtbedrij- ven af te wachten. De gegeven cijfers berusten op een begroting, 't Kan meevallen. De heer Ruijssenaars zegt: „Maar ook tegenvallen". Na enige bespre king werd het geschenk aanvaard. De andere voorstellen werd z.h.st. aangenomen. Omstreeks elf uur ging de raad in comité-generaal voor de behandeling van het voorstel i.z. het niet gunnen van het Oude Raadhuis in de Raad huisstraat, welke bij een openbare verkoping in bod was gezet op 20.000.Na heropening werd het voorstel z.h.st. conform aangenomen, Hierna nabij middernacht gesloten. Aanleg nieuwe weg. Een aan vang is gemaakt met de aanleg van de nieuwe verbindingsweg vanaf de Tolstraat naar het centrum der ge meente achter het raadhuis om. Als deze weg gereed is, zal een verbin ding rechtstreeks met de Hoorn slechts een kwestie van een korte straat zijn, welke dan zal aansluiten op de Rijksstraatweg in de Hoorn. Rijwiel bergplaats. Destijds ver zocht het R.K. Schoolbestuur mede werking van gemeentewege voor de uitbreiding van de bestaande rywiel- bergplaats achter de woning Para dijslaan. 1. Van deze uitbreiding is afgezien. Thans wordt verzocht om toestemming en medewerking tot het bouwen van een nieuwe berg plaats voor rijwielen en wel achter de lokalen van de nieuwe jongens school. De oude bergplaats is ontoe reikend. Het aantal leerlingen dat de school per rijwiel bezoekt is geste gen van 25 tot 52. Er zal geen ge bruik worden gemaakt van tegels, doch van een systeem, waarbij de rijwielen in ijzeren rekken beurte lings hoog en laag worden geplaatst. Het kerkbestuur is bereid de be staande bergplaats van de gemeente over te nemen tegen taxatie-prijs. In een schrijven aan B. en W. stelt het raadslid G, Nijman enkele vragen betreffende de gerezen me ning, dat de gasklok voor het afma ken van honden euvels zou vertonen, waardoor het toestel niet goed zou functionneren. In antwoord hierop delen B. en W. mee, dat de gasklok vanwege de dienst van gemeente werken is gecontroleerd en geen ter men aanwezig zijn voor het aanbren gen van veranderingen. Dit oor deel is bevestigd door een door tus senkomst van de Sophiavereniging een vereniging ter bescherming van dieren, gevestigd te Amsterdam ingesteld onderzoek. Het Ambonnezen-dorp. Op de destijds door het raadslid Ph. Ro gaar gestelde vragen, delen B. en W. mede, een van Ambonnese zijde voorgenomen vestiging van een Am- bonnezenkamp te Alphen a. d. Ryn op dit ogenblik allerminst verkeert in een zodanig stadium, dat daarom trent zonder kans op misvattingen en misverstanden juiste medede lingen kunnen worden gedaan. B. en W. zulcn generlei stimulerende in vloed uitoefenen. Mocht het in de finitief stadium komen, zullen zü de raad inlichten. Parkeerterrein voor Avifauna. Naar aanleiding van het verzoek van de directie van Avifauna stellen B. en W. de raad voor aan genoemd vo gelpark te verhuren tegen 7500. voor 1951 het terrein tegenover de ingang Dit terrein zal dienen voor autoparkeerplaats. Tevens wordt een gedeelte hiervan benut voor een stand voor de verkoop van geringe eetwa ren, fruit e.d. Inrichting hoogspanningsruimte. Ten behoeve van de nieuw in te rich ten fabriek van de N.V. Nederlandse Spanbeton Maatschappij op het ter rein van de voormalige dakpannenfa- briek van de N.V. v.h. H. van Leeu wen in de Hoorn, moet er een hoog spanningsruimte worden gebouwd en ingericht. De inrichtingskosten wor den geraamd op 10.000.Hierin is begrepen een bedrag van 4800. voor een transformator KVA voor re. kening van het electriciteitsbedrijf. De helft van het overige bedrag, zijn de ƒ2600.komt voor rekening van de aanvraagster. B. en W. vragen nu een crediet ad f 7400. ALKEMADE Adriana J. d. van A. J. Cuvelier en E. v. d. Schrier; Theodora A. M. d van E. J. v. Haastrecht en C. A. Verhaar; Antonius W. z. van A. W Sanders en P. M. v. Veen; Cornelia Th. M d. van N. C. v. Klink en Th. A. v. d. Meer; Adriaan P. M. z. van P. G. v d. Meer en C. W. Wessel- man; Nicolaas H. G. z. van H. W. B Bakker en C. A. Disseldorp; Robert G. z. van M. de Boer en J. J. Wil- lems; Paulus H. M. z. van J S. Klein en J. M v. d. Salm; Johannes P. M. z. van J. H. Klein en A. M. Huigsloot; Johannes M. A. z. van J. E. Koek en C. A. Volwater; Theo- dorus H. z. van G. J Zoetemelk en M. C. Overdevest;' Hendrikus J. M. z. van H. Th. Zoen en A. M. v. Am sterdam; Jacobus Th. C. z. van J W. M v. Wieringen en A. M. Kapi tein; Johannes J. z. van J. Hoogen- boom en J. E. Verhaar; Josephina M. M. d. van N. Vonderbank en C. Turk. Overleden: M G. van Moorsel, wed. A. v. d. Meer, 67 j. BOSKOOP Geboren: Alphonsus Hubertus z. van J. Vermeulen en S. Brauers; Petrus Joannes Maria z. van J. L. Verbij en M. A. Streng; Johanna Cornelia d. van N. Kortenoeven en E. Grandia; Wendelmoeth Antje Ja- coba d. van H. F. de Goijer en M. C Engels; Pieter IJbert z. van A. Noorlander en J. C. Couvee; Pieter nella Huiberdina d, van W. J. Schou ten en J. Verlooij; Jacobus z. van J. Slingerland en C. Hassefras Ondertrouwd: W. J. van den .Brink en D. Pos. Getrouwd: C. G. J. Kerkvliet en J. M. Moerings; H. van der Valk en A. Versluis. Overleden: C. P. van der Graaf, wed. K. Kromhout, 83 j. BENTHUIZEN SCHOOL VAN NIEUW TYPE Hedenmorgen werd te Benthuizen de eerste steen gelegd voor de te bouwen nieuwe bijzondere lagere school. Dit is 'n zg. vijf-klassige hal- school, afkomstig uit Denemarken en is de eerste school van dit type in Nederland. Burgemeester J. J. Steenbakker Morillon Loijsen hield een toespraak waarin hij de vele moeilijkheden re leveerde, die aan de bouw van deze school zijn voorafgegaan. Tot dus verre wordt in de openbare school onderwijs gegeven aan leerlingen van de bijzondere, de openbare en de kleuterschool. Als de nieuwe school gereed is heeft elke school zijn eigen gebouw. KOUDEKERK Benoeming. De heer T. v. Boste- len Mzn. is benoemd tot adspirant- schrijver bij de Belastingen te 's-Gra- venhage. Kippen gestolen. In de nacht van Zondag op Maandag werden bij de veehouder V. aan de Groenendijk twaalf kippen ontvreemd. Van de daders ontbreekt tot dusverre elk spoor. Geboren: Pieternella, d. van G. G. Reijneveld en J. A. van Leeuwen: Rijk Gerrit, z. van P. van Harskamp en E. P. van de Werken. Ondertrouwd: C. M. van Leeuwen 27 j. en A. van Dam 24 j. Overleden: P. J. van Harten 60 j., echtgenote van J. de Jeu. LEIMUIDEN Geboren: Robert z. van J van Muijden en T. Dompeling; Jacobus z. van J. Tukker en L. Dompeling Adriana Geertje d. van J. Ooster man en A. van Harten; Antonius Wilhelmus Maria z. van Th. C. van Berkel en M. M. H. Hulsebosch; Pe- tronella Louisa Maria d. van C. W. Uijttewaal en C. C. van Veen; Anna Adriana Maria Elisabeth d. van J. Hogeboom en A. v. d. Hoorn; Maria d. van L, J. Leeflang en P. Kaste- lijn; Nezia d. van I. den Dekker en A. Malipaard. Ondertrouwd: Gijsbertus van Bek- kum 21 j. en Johanna Roos 22 j Getrouwd: Corn. Joh. van Klink 22 j te Alkemade, en Leentje Petr. Mollers 21 j.; Leonardus Wolvers 21 j-, te Rijnsaterwoude, en Quirina Cornelia Maria Lek 19 j.; Friedhelm Leonhard Rosdorff 23 j. en Johan na Alida van Staveren 22 j. RIJNSATERWOUDE Geboren: Berendje d. van H van Dijk en J. de Boer: Cornelia d van P. van Iperen en L. M. Boek kooi Overleden: Theodorus Konst 71 j echtg. van M. Wetter: Hendrik Jo hannes Vink 71 j., echtgen von A. C. Rijkelijkhuizen. Naar wij vernemen heeft de Mi nisterraad zich over het interimrap port van de Staatscommissie tot her ziening van de Grondwet beraden. De ministerraad heeft daarbij in be ginsel besloten dat de voorgestelde wijziging van hoofdstuk 13 van de Grondwet (instelling van de Kamer voor Grondwetsherziening) en van hoofdstuk 14 (overgang naar een nieuwe rechtsorde) in verdere be handeling zullen worden genomen. Voorts nam de Ministerraad het MGR. AMMERLAAN. De vicaris-generaal, mgr. N. L. A. Ammerlaan, heeft een rustige nacht gehad. Het levensgevaar is echter nog niet geweken. Misdienaars op „Hageveld" ',Doe je best, jongens....'' Meer dan 1600 Misdienaars, uit alle delen van het bisdom Haarlem afkomstig, hebben zich gistermor gen in Haarlem verenigd. Met 30 autobussen, per trein en per fiets, waren zij naar de bisschopsstad ge komen, om er gezamenlijk de mis dienaarsdag te beginnen. In hun tegenwoordigheid is de bisschop afgehaald aan de kathe drale kerk, waar de kanunniken van het kapittel aanwezig waren voor hun gewone vergadering. Voorafgegaan door een lange stoet koorknapen trok mgr. J. P. Huibers de kerk binnen en woonde daar te zamen met de kanunniken en de misdienaars de H. Mis bij. Dc wis selende gezangen stonden onder lei ding van dc rector cantus dr. A. Kat. Daarna richtte de bisschop het woord tot de jongens. Hij zeide, dat de misdienaars in zeker opzicht op een lijn konden worden gesteld met cle apostelen, zozeer zijn zij bo ven anderen uitverkoren. En omdat de bisschop ervan overtuigd was, dat de jongen als man zou zijn wat hij in zijn jeugd geweest was, maan de mgr. Huibers zijn jong gehoor aan toch vooral goed cn braaf te zijn. „Doe je best jongens, voor de Ko ning der Koningen", zo zeide hij. Maar er was nog een speciale re den voor dc kinderen om zich in te spannen voor God: heel vaak im mers gebeurt het, dat God zijn toe komstige priesters kiest uit de mis dienaars. En daarom zo vervolgde de bisschop zou ik wensen, dat ik vele van jullie later eenmaal in deze kathedraal terug mag zien, wanneer je het geluk mag smaken door de bisschop tot priester te worden ge wijd in dezelfde kathedraal". Na afloop van de H. Mis trokken de jongens weer met hun voertui gen verder, zij gingen naar Hage veld, waar zij door de studenten en professoren hartelijk en feestelijk werden ontvangen. De studenten speelden voor de jongens menig stukje en de misdienaars hebben er eens echt pret gemaakt onder el kaar. Koe boven op auto Twee Nederlandse gezinnen, die des avonds in hun auto's over de stille landwegen van West-Vlaande- ren reden, hebben nabij het plaatsje Gits een merkwaardig avontuur be leefd. Toen zij hier ter hoogte van de zgn. Kruiskalzijde waren aange komen, zagen zij in het licht van hun schijnwerpers enkele koeien op de Steenweg. Dc eerste auto kon de beesten ontwijken, doch de volgende, welke werd bestuurd door de heer Brouwers, werd het zicht enigszins ontnomen en deze kwam midden tus sen de dieren terecht. Een der koeien schrok dusdanig, dat zij bovenop de auto sprong, waarbij zij het voorste fedeelte het dak van de wagen in rukte. De ruiten van de auto wer den geheel verbrijzeld cn de heer Brouwers alsmede een der inzitten den, mej. R. Haagh, liepen hierdoor kwesturen aan handen en gezicht op. Bij het door de gealarmeerde politie ingestelde onderzoek bleek, dat de koeien, vijf in getal, toebehoorden aan een veehandelaar uit het nabij gelegen gehucht Hooglede. Dc die ren hadden de omheining doorbroken en hadden met hun wandeling op de Steenweg de Nederlandse touristen zodoende een nachtelijk avontuur be zorgd, dat zeker nog lang in hun her innering zal blijven voortleven. voorlopig'bes luit, dat twee wetsont werpen zullen worden voorbereid tot het uitbreiden van respectievelijk het aantal leden van de Eerste en van de Tweede Kuner. De Ministerraad ging in beginsel accoord met een uitbreiding van het passieve kiesrecht voor de Tweede Kamer: mitsdien zal voorgesteld wor den de minimum-leeftijd, die men be reikt moet hebben om lid van de Tweede Kamer te kunnen zijn, te verlagen. Ook de voorgestelde nieuwe arti kelen betreffende de buitenlandse betrekkingen zullen het voorwerp van nadere bestudering en verdere behandeling zijn. Het Hgt niet in het voornemen van de ministerraad de voorstellen van dc staatscommissie met betrekking tot het vervallen verklaren van revo- lutionnaire vertegenwoordigers van het lidmaatschap van vertegenwoor digende lichamen en ten aanzien van de drukpersvrijheid en het ver bod van bepaalde uitgaven aan de orde te stellen. Op welk tijdstip de voorstellen aan de Staten-Generaal zullen worden aangeboden Is nog niet nauwkeurig te zeggen, maar, zoals bekend, is het de bedoeling der regering, dat de be handeling in dc staten-gencraal zal geschieden vóór de Tweede Kamer verkiezingen in 1952. NIEUWKOOP Boldinl. Onder deze naam trad in de Kerkstraat een variété-gezel schap op. Na enige cowboy-liedjes volgde een serie goocheltoeren, wel ke voor de kinderen zeer amusant waren. Ook hot optreden van het fedresseerde hondje en een aap viel ij het publiek in de smaak. Vol be wondering sloeg het publiek verder gade de koorddanser, die sterke staaltjes te zien gaf, en ook miss Dolly, die voor enkele ogenblikken spanning zorgde met haar trapeze- werk. Tussen de bedrijven door maakte een clowntje wat grimassen. Tot onderwijzeres aan de open bare lagere school is benoemd mej. P. Poelder te Apeldoorn. ZOETERWOUDE Op het examen te Amsterdam behaalde de heer H. J. C. Paarde- kooper het munufacturen-brevet. MARKTBERICHTEN LEIDEN, Aug. Groente. Per 100 kg.: rode kool 10—11, groene kool 714, rabarber 47, kroten 13—16, uien 8—17 aardappelen 9 —10, andijvie 56, druiven 138— 44. snijbonen 20—37, stokbonen ƒ34 pronkbonen f 21—23, stambonen 35 45. doperwten f 2957, postelein 1011, appelen 1117, peren 23 34, pruimen 6187, spinazie 6 13, tomaten A f 16—50, zilveruien 10—29, augurken 1084, per 100 stuks: komkommers 8—22. bloem kool 818. meloenen 23—85, sala- do 3.309.30, perziken 238 per 100 bos: kroten 46.10 pieterselie 1.502.20, selderie 2.50, peen 19 32. 7 Aug. Varkens. Aanvoer 315 stuks. Prijzen: zware 1.961.98, lichte 1.90—1.94, zouters 1.80—1.84 en zeugen t I 84—L87 per kg. levend gewicht. Handel matig; enkelen 2 ct. hoger. BODEGRAVEN, 7 Aug Kaas Aanvoer 240 partijen. Prijzen: eerste soort 2.14—2.27, tweede soort 2.05 —2.13, extra 2.36 per kg. Handel matig. ROTTERDAM, 7 Aug Vee. Aan voer 3675 totaal; 675 vette koeien en ossen- 781 gebruiksvec. 120 vette kal- veren, 253 graskalveren, 377 nuchte re kalveren, 290 varkens, 590 biggen, 166 paarden. 93 veulens, 300 schapen, 30 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.60—2.80. 2.30—2.50, 1.95 2.20: vette kalveren f 2.703.00, 2.40—2.60 en 2.20—2.40 per kg levend gewicht; graskalveren f 350— 250—180; nuchtere kalveren 62—57 —53; biggen 555040- slachtpaar- den f 2.00. f 1.95 en f 1.90 per kg le vend gewicht; schapen 1209075; lammeren 957560; kalf- en melk koeien 1000875—750; varekoeien 700-600—540; vaarzen 700—650— 550: pinken 500—450—370. Vete koeien aanvoer iets minder, handel kalm, prijshoudtnd; vette kalveren aanvoer iets ruimer, handel willig, prijzen constant; graskalveren aan voer korter, handel matig, prijzen als vorige week; nuchtere kalveren aan voer iets kleiner, handel stroef, prij zen onveranderd, biggen aanvoer iets minder, handel stug prijzen stabiel; slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel traag, goed prijshou dend; schapen en lammeren aanvoer iets ruimer, handel flauw, ruim prijs houdend; kalf koeien en melkkoeien aanvoer matig, handel stil, prijshou dend; varekoeien aanvoer iets kleiner handel kalm, prijzen als vorige week; vaarzen en pinken aanvoer klein, handel matig, prijzen onveranderd. TER AAR 6 Aug. Groente. Snij bonen 2.?0—3.80. idem B 2.00—2.50 idem stek ƒ1 stokprincesscn 3.70 5.00, stamprincessen 3.004.00, spekbonen 3.503.60, witte pron kers 1.201.60, tuinbonen 60 cent alles per 10 kg; kroten 17 cent, ra barber 1011 cent, postelein 46 ct, uien 19 cent andijvie 912 cent, aardappelen 8—12 cent waspeen B 1112 cent. rode kool 4—7 cent, groe ne kool 15 cent. tomaten A 37—46 ct idem B 2744 cent, idem C 2534 cent, idem CC 1628 cent idem bon ken 2834 cent, idem ongesort. 41 cent alles per kg., bloemkool I 2031 cent idem I> 1418 cent, idem III 8 12 cent, komkommers 1216 cent, idem krom 810 cent, alles per stuk; sla 3.408.50, per 100 stuks; bos- peen 24 cent per bos, selderij 2 cent, peterselie 2 cent, boskroten 4 cent al les per bos, stoofsla 25 cent per kist, Augurken: fijn 8183 cent, fijnbas terd 43 cent basterd 2530 cent, grof A 27 cent. grof 20 cent, CD 14 cent, E 67 cent alles per kg. ROELOFARENDSVEEN, 6 Aug. Bloemen. Violieren 57 ct, Zin nia's 36 ct, Dahlia's 48 ct. Gla diolen 6—20 ct, Scabiosa 10—18 ct, Lelies 10—16 ct, Liatrls 4—9 ct, Asters 4—10 ct, per bos; Chrysanten: Rayonanten wit 614 ct, geel 6— 12 ct, geplozen bleinbloemig 2—5 ct. per stuk. Groenten. Kropsla 2.005.80, tomaten 31.0048 00, bloemkool 8.00—24.00, per 100; snijbonen I 2.20—2.60, idem II 2.00—2.30, idem stek 1.00—1.10, dubb. stambonen 2.803.60, prinsebonen 3.204.20. pronkbonen 1.201.30 per 10 kg: Augurken: grof 5.706.50, klein grof 6.30, idem bommen 1.55—1.70, idem stippel 3.703.80, per 25 kg.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3