Dr. C. P. J. Stotijn over wat er aan de Inrichting „Endegeest" mankeert Zwitserland en Oostenrijk aan de kop op Loosdrecht ZONDER SCHULD SATERDAG 4 AUGUSTUS 1951 PE LEtDSE COURAN l TWEEDE BLAD PAGINA Lange weg van plan tot uitvoering Vele verbeteringen zijn noodzakelijk „Uit de Raadsdebatten zou men de indruk kunnen krijgen van het be zit van Endegcest van üe gemeente Leiden grote opofferingen vraagt. Dit is zekér"niet het geval! Vele ja ren achtereen heeft de gemeente grote winsten genoten, soms tot 100.000.per jaar. Nadat het Pro vinciaal Bestuur hieraan een einde had gemaakt, werden geen winsten meer gemaakt en tegenwoordig zijn uitgaven en inkomsten vrijwel met elkaar in evenwicht. A! heeft de ge meente Leiden thans geen baten meer, lasten heeft zij evenmin." Aldus verzekerde ons dr. C. P. J. Stotijn, directeur-geneesheer van de Psychiatrische Inrichting „Ende- geest, aaii wie wij een bezoek brach ten, nadat in de GemcerUeraadszit ting van Maandag 1.1. opzienbarende onthullingen over deze inrichtirg waren gedaan. Slecht onderhouden. .Gezien de uiterst lage verpleeg- tarieven van Endegeest voor de oor log Endegeest was steeds één der inrichtingen met het laagst verpleeg- tarief en de bedragen die jaar lijks aan de inrichting werden ont trokken, behoeft het geen verwon dering te wekken, vervolgde dr. Stotijn, dat van een verstandig be heer, waarbij de inrichting door modernisering op de hoogte van de tijd werd gebracht, geen sprake was. Zelfs het normale onderhoud werd schromelijk verwaarloosd. Toen ik in 1946 geneesheer-direc teur van deze ir.-ichting werd, vond ik een zeer slecht onderhouden ge sticht. Het moest uitgesloten wor den geacht, dat onze kleine techni sche dienst alleen in staat zou zijn, de inrichting weer op peil te bren gen. Ik heb herhaaldelijk een drin gend beroep op de gemeente gedaan om de restauratie van Endegeest energiek en met de meeste spoed ter hand te nemen. Verbeteringen kwa men echter slechts sporadisch en uitermate traag tot stand. Dc weg van het voorstel van de directie tot de uitvoering van het plan is buiten gewoon lang en moeizaam. Vele in stanties moeten worden gepasseerd, waarmede zeer veel tijd verloren gaat: College van Burgemeester en Wethouders, Commissie van Advies Endegeest, Dienst van Gemeente werken, eventueel Adviesbureau, Afd. Financiën, Afd. Algemene Za ken, Gemeentelijke Accoutants- dienst, Commissie van Financiën, Gemeenteraad, Provinciaal Bestuur. Soms moeten de voorstellen wor den beoordeeld door personen, die van de verpleging van geesteszie ken niet het minste begrip hebben, die ten aanzien van de inrichting in een toestand van volkomen onwe tendheid verkeren, vaak zelfs nog nooit de inrichting hebben bezocht en die desondanks niet aarzelen de meest apodictische, echter volkomen ongegronde, oordelen uit te spre ken, De gang van zaken met de pavil joens Mannen E en F legt getuige nis af van de uiterst moeizame wij ze, waarop in Endegeest onderhouds werken tot stand komen. Algehele vernieuwing noodzakelijk. In 1947 werd door het Adviesbu reau op ons verzoek rapport uitge bracht over de toestand van de cen trale verwarming in Endegeest. Hier bij bleek, dat de verwarmingsinstal Latie van de mannenpaviljoens I en F. in een zodanig slechte toe stand verkeerden, dat algehele ver nieuwing dringend noodzakelijk was. Ondanks het feit, dat wij onze uiter ste best hebben gedaan zo spoedig mogelijk een nieuwe installatie te krijgen, kon pas in November 1950 de installatie in gebruik worden genomen. Tot restauratie van de pa viljoens Mannen E en F. kon pas worden overgegaan nadat de cen trale verwarming gereed was geko men. In 1949 werd hiertoe een voor stel ingediend Dit werd eindeloos getraineerd en tenslotte ter elfder ure verworpen, waarna een klein crediet werd aangevraagd voor de meest urgente verbeteringen. Aan gezien de Commissie van Financiën bezwaar maakte, was een groot de bat van de Raad nodig orri de ver eiste toestemming te verkrijgen. Nu is het wachten op de toestemming van de Provincie. Het is geenszins zeker, dat deze kan worden verkre gen. In ieder geval betekent het vrij grote vertraging in de uitvoering. Het toegestane crediet van 30.000 is voor de restauratie van de pavil joens Mannen E en F natuurlijk on voldoende, doch met een extra-cre- diet van naatr schatting ƒ50.000 zou den de beide gebouwen in een be hoorlijke toestand kunnen worden gebracht. De toestand van het pavil joen E is minder erg, dan de leek bij een eerste kennismaking meent. De geblakerde verf, Het stro, dat op enkele plaatsen door het plafond steekt, en het gescheurde behang zijn beschadigingen tengevolge van de aanleg der centrale verwarming en zij zouden reeds lang zijn her steld, indien met de behandeling van het voorstel tot algehele restauratie niet twee jaar gemoeid was geweest, gedurende welke tijd geen verbete ringen mochten worden aange bracht. Zeer solide en massief. Men heeft het doen voorkomen of Endegeest in een zodanige toestand van verval verkeert, dat het ieder ogenblik zou kunnen instorten en dat het zinloos zou zijn hier enige j verbetering aan te brengen. Dit isj zeker niet het geval Hei gesticht is 1 zeer solide en massief gebouwd en hei zal de meeste gebouwen die men I tegenwoordig laat verrijzen vermoc- j delijk overleven. De Psychiatrische Inrichting „Het j Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant- poort" bestaat reeds meer dan 100 jaar en deze inrichting is nog steeds één der allerbeste van ons land. Al leen de instelling van de Provin cie Noord-Holland was anders dan die van de gemeente Leiden Deze inrichting is steeds behoorlijk derhouden, uitgebreid en wanneer nodig gemoderniseerd, zodat de in richting aan alle tegenwoordig te steller eisen kan voldoen. Het >s een eis van verstandig beheer, dat men de noodzakelijke verbeteringen tij dig invoert en niet wacht tot een toestand van verwaarlozing is op- ge'- eden. Door mij is op 27 Februari 1950 een uitvoerig plan ingediend voor de modernisering van Endegeest, waarin met alle wensen is rekening gehouden. Volgens een globale ra ming van de Dienst van Gemeente werken zou voor de uitvoering van dit plan een bedrag van plm 4.900.000,— nodig zijn. In dit plan zijn o.a. de voigende grote werken begrepen: Nieuw Observatiepavil joen 1.250.000,Nieuwe werk plaats met magazijn 700.000, Verbetering en vernieuwing van de centrale verwarming met inbegrip van een nieuw te bouwen ketelhuis 1.040.000,Verbetering van het rioolstelsel en aansl. op het Gem.- piool van Oegstgeest 150.000, Bouwen van een cantine f 100 000, De rest van het bedrag plm. 1.700.000,is voornamelijk be stemd voor restaurantie en bouw kundige voorzieningen van kleinere omvang. Vermoedelijk zal echter op dit laatste bedrag door betrachting van de uiterste soberheid niet onbe langrijk kunnen woeden bezuinigd. De bouw van het nieuw observa tiepaviljoen zou een stijging van de verpleegprijs tot gevolg hebben van 17 cent per dag, bij uitvoering van het totale plan zou de verpleegprijs toenemen met 1,20 per dag. Vrijwillig opgenomen taak. Endegeest is een Stichting van de Gemeente Leiden. De Gemeente Leiden heeft de taak van het beheer Het kasteel „Endegeest", dat tussen hoge bomen verscholen ligt en o.a. enige administratieve afdelingen herbergt. Bovendien bevindt zich er de verpleegsters-recreatiezaal. van de inrichting over de verple ging van geesteszieken vrijwillig op zich genomen. Zij heeft zelfs aan het einde van de vorige eeuw mei de gemeente Dordrecht een strijd gevoerd om het voorrecht een Psy chiatrische Inrichting te stichten. Nu de consequenties van het door de gemeente Leiden gevoerde beheer duidelijk aan den dag zijn getreden, is door sommigen de gedachte ge lanceerd Endegeest aan Provincie of Rijk over te dragen. Gezien de winsten, die Endegeest in vroeger jaren aan de Gemeente heeft opge leverd en gezien het feit, dat de gemeente Leiden zich daartegen over nimmer enige opoffering hei fï getroost, is dit wel een uiterst merkwaardige gedachtengang. Bovendien blijkt hieruit een ver keera begrip ten aanzien van de dekking der exploitatiekosten van Er.degeest. De explo.'atir van de gts'i'chten gaat practisch buiten de gemeentelijke begroting om. Alle lasten worden goedgemaakt door de verpleeggelden en ook de rente en aflossing van door de gemeente ten behoeve van de gestichten gesloten leningen worden geheel uit de ex ploitatie terugbetaald. Hieruit volgt, dat het in financieel opzicht van geen belang is of de gestichten door de gemeente I/eiden dan wel door een andere instantie worden geëx ploiteerd, al zou het voor een vlot ter beheer wellicht bevorderlijk zijn de inrichtingen aan het rechtstreek- Se gemeentelijke beheer te onttrek ken en te exploiteren in de vorr van een stichting", aldus dr. Stotijn. (Foto: „De Leidse Courant"). Eur. kampioenschap Olympia-jollen Het oude poortgebouw van „Endegeest". (Cliché: Archief d. L. Crt) Toen de zeven deelnemers aan de wedstrijden om het Europees kampioenschap Olympia-jollen Vrij dagmiddag startten voor de derde race, stond er een aardig briesje over de Loosdrechtse plassen. Dit in tegenstelling met de ochtendwed- strijd, toen het vrijwel windstil was. Tot de helft van de 13 km lange baan was afgelegd, bleef de wind waaien, maar daarna flauwde hij af, waardoor het tweede gedeelte van de wedstrijd veel meer tijd in be- i slag nam. Het begin was Vrijdagmiddag reeds bijzonder spannend. De En- i gelsman Currey had pech. Juist toen het 10-minuten-signaal voor de I start gegeven was, brak zijn val, waardoor zijn zeil naar beneden kwam en in het water viel. Bliksem- i snel klom Currey nadat hij het zeil uit het water had gevist zijn mast in, 'bond de defecte stukken van zijn val stevig aan elkaar en was, zon der dat hij enige hulp behoefde te aanvaarden, zó tijdig gereed, dat hij nog voor de start zijn natte zeil enkele minuten in het zonnetje kon I laten drogen en gelijktijdig met de anderen starten. Hij had zelfs een goede start, als tweede vlak achter de Zwitser dr. Alfons Oswald. De Nederlander De Jong trof het Vrij- dagmiddag niet; hij had een slechte I boot en eindigde als laatste. Deze I derde wedstrijd is een succes voor India voortaan ook voetbalschoenen 1 De Voetbalbond van India heeft besloten een eind te ma ken aan het barrevoets spelen van wedstrijden, zoals tot nu toe gebruikelijk. Het verbod zal met ingang van 1954 absoluut zijn. Het gebruik van voetbalschoe nen zal geleidelijk worden door gevoerd. In 1952 zullen ze wor den voorgeschreven bij interna tionale wedstrijden en in 1953 zullen de spelers bij wedstrijden van Bondselftallen eveneens schoeisel moeten dragen. windstilte de baan kan inkorten. De uitslag van de derde race werd: 1. Frankrijk, Roger Tiriau 7.1 pnt.; 2. Italië,dr. Rinaldi Rinaldo 6 pnt.; 3. Oostenrijk, dr. Wolfgang Erndl 5 pnt.; 4. Zwitserland, dr. Zwitserland, dr. Alfons Oswald 4 pnt.; 5. Engeland, Charles Currey 3 pnt.; 6. Noorwegen, Morits Skau- gen, 2 pnt.; 7. Nederland, De Jong 1 pnt. Na drie wedstrijden is het alge meen klassement: 1/2. Zwitserland en Oostenrijk elk 17.1 pnt.; 3. Italië 14 pnt.; 4. Frankrijk 12.1 pnt.; 5. Engeland 11 pnt.; 6. Nederland 9 pnt.; 7. Noorwegjen 4 pnt. MEER WIND NODIG OP DE HOLLAND-WEEK 0,p de tweede dag van de Hol land-week, welke thans op de Loos drechtse plassen gehouden wordt, bleef de wind vrijwel de gehele dag afwezig. Alleen een paar uur op de middag stond er een dragelijke bries. Het gevolg was, dat verschei dene zeilers niet aan de start ver schenen en anderen vooral onder hen, die in de ochtenduren waren gestart al peddelend van de drijf- partij terugkeerdep. Onder hen, die niet startten, bevond zich ook de de Fransman Roger Tiriau gewor den. Lange tijd had de Italiaan Ri naldo de leiding. Zelfs toen men het laatste kruisrak inging, had hij een Forest Trimingham uit Bermuda, die flinke voorsprong, maar juist door j Donderdag in de A-klasse der Olym- €>en voortreffelijk technisch en tac- j piajollen met zijn boot, Es Tam Tam, tisch opkruisen wist de Fransman eerste werd Wel startte in deze ruimschoots als eerste de laatste boei te ronden met de Italiaan en de Oostenrijker dr. Erndl, als respec tievelijk goede tweede en derde. In dit laatste kruisrak raakte het veld geheel uit elkaar. Iedere 'zeiler volgde zijn eigen tactiek en koers en het ronden van de laatste boei. die van allerlei kanten benaderd werd, bleek verrassend en tevens beslissend. De Noor Skaugen en de Nederlander De Jong streden ver woed om de laatste plaatsen, welke strijd door de Noor werd gewonnen. Noors protest. De ochtendrace was in de morgen, in verband met de windstilte, door de wedstrijdleiding ingekort. Daar over was een protest ingediend door de Noor Skaugen, omdat in het wedstrijdreglement een dergelijke bepaling over het inkorten van de baan niet voorkwam. Na veel vijven en zessen werd het protest echter afgewezen, omdat het te laat was ingediend. Inmiddels werd daarop aan het wedstrijdreglement de be paling toegevoegd, dat de wed strijdleiding bij een toestand van klasse de Oostenrijkse reserve voor de Europese kampioenschappen, dr frau Hertha Hein, die zevende werd. De erepalm in deze klasse was voor de Nederlandse reserve Jac. F. Stan in zijn „All Weather". Door deze voor de zeilsport on gunstige weersomstandigheden heeft ook de wedstrijdleiding het verre van gemakkelijk, temeer omdat te vens de wedstrijden om het Euro pees kampioenschap Olympia-jollen worden gehouden en wel in dezelfde boten als die in Jollenklasse A. De stemming is er echter niet minder om; er heerst een sportieve en ge zellige sfeer op het emplacement van de Koninklijke. De aangekondigde onderlinge meer kampen van de Bataven, die heden middag en morgen zouden worden gehouden, kunnen i.v.m. verschillende omstandigheden niet doorgaan. Ver moedelijk zullen deze wedstrijden thans op een latere datum worden gehouden. Nadere mededelingen hier over volgen nog. OLYMPISCHE SPELEN, TOCH NOG RUITERS NAAR HELSINKI? In een bespreking tussen het Ne- derlandsch Olympisch Comité en de Nederlandse Hippische Sportbond heeft, naar wij vernemen, het bestuur van de NOC zich bereid verklaard een uitzending van ruiters naar de Olympische Spelen te Helsinki op nieuw in overweging te nemen. ZWEMMEN DE NATIONALE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN. In het Gemeentelijk Zwembad, Stadspark, te Sittard werden de na tionale zwemkampioenschappen be gonnen met de 1500 meter vrije slag heren. De uitslag werd: 1. P. ten Thije LZO (Leeuwarden) 20 min. 50,5 sec.; 2. W. Beijderwellen, GZC (Gouda) 20.55,8; 3. A. Kayser, Rob ben Hilversum) 21.02,5; 4. B. Sikkens, GZ en PC (Groningen) 21.19,6; 5. F. Pieters, DWR (Hilversum) 21.25.-; 6. H. Willemse, Vechtstr. (Utrecht) 21.29,4. VOLLEYBAL R.K.V.C. „CYCLOON". Zondag 12 Augustus a.s. wordt er een buitendag georganiseerd. Waar schijnlijk gaan we dan naar Noord- wijkerhout om daar onderlinge wed strijden te spelen. Deze buitendag is vooral bedoeld om de leden gelegen heid te geven onderling met elkaar kennis te maken. Over een en ander volgen nog nadere mededelingen. De wedstrijd voor de heren tegen Zuid- wijck in Wassenaar, welke aanvan kelijk a.s. Zondagmiddag gespeeld zou worden, is gisterenavond al ge speeld. Het tweede herenteam komt a.s. Vrijdag 10 Augustus tegen Zuid- wijck uit. We vertrouwen er op dat alle leden op de onderlinge compe tities aanwezig zijn. Degenen die hiervoor nog geen lijst waarop de in deling staat hebben gehad, krijgen deze zo spoedig mogelijk. De trai ningsuren zijn het zelfde gebleven. WIELRENNEN Swift-combinatie. Zondag rij den de A- en B-klassers een 100 km. trainingsrit. Voor de C-klassers is de afstand 40 km. Vertrek 8.30 uur. Krijn Post, die in de ronde van Sant poort Donderdag de zesde plaats wist te bezetten, komt Zaterdag met K. Wallet en J. Slingerland uit in het lang afstandbaan-kampioenschap van Nederland. R. Wallet staat tevens ingeschreven voor het sprint kam pioenschap. Zondag zal Jac. de Groot zijn kans verdedigen bij de profs eveneens in het lage afstand-baan- kampioenschap. In het kader van de Sportuitwisseling LeidenOxford vertrekken Jac. de Groot, R. Rietho ven, J. v. d. Fits, J. Duindam, G. Mokkenstorm, J. Duivenvoorde en E. Paats Woensdag 8 Augustus naar En geland, om daar tegen de ploeg van Oxford vier wedstrijden te rijden. Als trainer en algemeen verzorger zal de heer H. Lepelaar de Leidse ploeg vergezellen. LAWNTENNIS HET SLAZENGER TOURNOOI VOOR PROFS. De halve finale van het Slazenger tennistournooi voor profs, dat te Scarborough wordt gehouden, werd gewonnen door Perry (G.-Br,), die onze landgenoot J. de Mos sloeg met 64 7—5 en 62. Perry, die titel houder is, zal in de finale uitkomen tegen de Italiaan Ramanoni, die in de halve eindstrijd won van Maskell (Gr.-Br.) met 6—1 6—2 6—3. j De eerste halve eindstrijd van j het herendubbelspel werd gewonnen I door J. de Mos (Nederland) en j Schroeder (Zweden). Zij sloegen j Perry (V. St.) en Wilde (Gr. Br.) 1 met 1—6 6—2 2— 6—2 6—4. TWINTIG LANDEN OP DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Tot nu toe hebben zich 20 landen op gegeven voor de wereldkampioen schappen die van 25 Augustus tot 2 September a.s. te Milaan (baan) en te Varese (weg) worden gehouden. Het zijn Australië, Oostenrijk, België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Gr.-Brittannië, Eire, Italië, Zuid-Sla- vië, Luxemburg, Nieuw Zeeland, Ne derland, Portugal, San Marino, Ver. Staten, Z.-Afrika, Zweden, Zwitser land en Venezuela. 41)_ „Ho," riep ik, „ga je trouwen? Pro ficiat, Lenzmann! Dat is een goede gedachte. Beter laat dan nooit. Dan weet je tenminste waar je duiten blijven!" Hij had mij dikwijls verteld, dat hij geen familie bezat. Hij zei weder om: „Daar heb je gelijk aan, kapi tein Wendt, maar aan sterven denk ik nog niet. Dus u denkt ook dat ik een kranige bruidegom zou zijn." „Waarom niet Lenzmann." zei ik. „Ja, ja. ik zou een flinke bruide gom zijn!'! „Heb je al een meisje?" vroeg ik. „Dat moet nog konven," viel hij mij in de rede. „Als de ouders maar toe stemmen, dan komt de rest vanzelf. Waar een goed gevulde geldzak is, waar men geen zorgen kent, daar is ook tevredenheid en tevredenheid is bij mij meer dan liefde. Daarvan spreken alleen die mensen, die niets hebben. Is het niet zo"? „Zeker," zei ik stroef, want ik had geen lust om over dergelijke zaken te spreken. „Nu dan zijn we het samen eens. Dat is erg pleizierig, kapitein Wendt. Geef mij je dochter tot vrouw, ka pitein!, Ik kon van verrassing niet spreken. „Kent u mijne dochter?" vroeg ik stamelend. „Ja zeker!!" lachte hij luidkeels. ..ik ken haar evengoed als ik u ken. Ik ben wel eens in Bruchholm in uw huis geweest, alleen om uw mooie dochter te zien. Ja, dat verwondert uü" riep hij, toen ik hem als het wa re versuft over deze plotselinge me dedeling aankeek. „Nu hoe denkt u er over. Nu moet u niet te veel tijd gebruiken om te overleggen. Hier is mijn hand, sla toe en u bent van alle zorgen bevrijd. Want dat ik mijn brandkast voor mijn schoonvader niet gesloten zal houden, zult u wel begrijpen." Daarop stak hij mij de hand toe. Ik trok echter de mijne terug. Een nog grotere haat voelde ik in mijn gemoed. Ik zou aan zulk een man mijn geliefd kind, mijn Stina geven, neen verkopen! Nooit! Liever ging ik bedelen. Hij vermoedde zonder enige twij fel wa er in mij omging, want zijn gezicht werd rood van verkropte woede. Met geweld zocht hij zich te beheersen en zei, toen ik hem geen hand wilde geven; „Wilt u. kapitein, of wilt u niet?" „Zulk een gewichtige vraag kan ik niet hals over kop beantwoorden, mijnheer Lenzmann," antwoordde ik en vervolgde op gematigde toon, toen ik zag dat hy van woede kookte: ..Hoor eens, mijn waarde heer, heb daarover niet veel te zeggen. Ge denk dat mijn vrouw ook wat te be velen heeft. En dan de hoofdzaak; is mijn dochter u genegen?" „Ik verlang niets anders dan uw toestemming, kapitein." viel Lenz mann my in de rede. Uw woord is alles. Als u „ja" zegt, dan zal uw dochter niet „neen" zeggen. En wat uw vrouw betreft...." een ogenblik hield hij op met spreken en keek mij veelbetekenend aan. „Nu wij een maal toch zover zijn, zal ik het u maar zeggen: uw toestemming heb ik reeks in mijn zak en dat wel sinds gisteren!" voegde hij er snel aan toe. „Wat! om hemelswil, wat zeg je Lenzmann!" riep ik verbaasd uit, want ik dacht dat ik hem niet goed had verstaan: „Kent u mijn dochter" Hoor eens kapitein", lachte de man half verlegen, nvaar tevens bru taal, u. schijnt een slechte gedachte van mij te hebben. Heeft u uwe vrouw niet aan mij voorgesteld, toen ik eens bij u thuis was?" Ik zweeg, ik kon daarop niets ant woorden. „Daarna heb ik uw vrouw niet meer gezien, totdat wij elkaar op 'n dag te Bremen ontmoetten." „Toevallig?" vroeg ik. „Nu, geheel toevallig was de ont moeting niet,' lachte hij honend, ter wijl hij er snel bijvoegde: „Wij had den namelijk een zakelijke aangele genheid te bespreken en wij hadden met elkaar afgesproken in het Hamburger Hof" „Zaken te doen!" riep ik en een slecht vermoeden steeg in mij op „wat had u met mijn vrouw te be spreken. Waarom heeft men mij daarvan onwetend gelaten?" „Dat mag ik eigenlijk niet zeggen, kapitein, maar daar de zaken nu een maal zo staan, zo zal het geen kwaad kunnen dat ik u de geschiedenis ver tel. Langen tijd geleden bevond zich uw vrouw in geldverlegenheid. Dat was uw schuld niet kapitein! De zaak was anders. Het ging over een stuk dat ik bij gelegenheid had gekocht, omdat het uw naam droeg. Toen ik het gekocht had en het goed bekeek, viel mij op dat de handtekening niet met de uwe overeenstemde. Toen ging ik de zaak eens naspeuren en kwam te weten dat uw zoon, die toen nog student te Koningsbergen was^het uitgegeven had. Ik ver trouwde het niet en besloot naar Bruchholm te gaan om er met ui over te spreken. Daar aangekomen vernam ik dat u op reis waart en toen heb ik met uw echtgenote ge sproken. Ze was buitengewoon blij dat u niet thuis waart en smeekte mij dringend u er niets van te zeg gen. Zij zou zelf de zaak regelen." „Is de wissel betaald?" vroeg ik stotterend. „Neen. betaald is hij niet. ten nïin- ste niet geheel. Maar dat maakt niets uit", zei hij met een gering schattende handbeweging. „Dat wordt allemaal aan de vergetelheid prijsgegeven, wanneer u uw toe stemming geeft kapitein," zei hij langzaam. „De wissel is groot 2700 mark en ik heb ongeveer - zo uit het hoofd uitgerekend 12 of 1300 mark bekomen, maar zoals ik zei: de rest schrijven wij met zwart krijt in de schoorsteen, als u het woord je „ja" zegt, kapitein Wendt," zei hij. schaterlachend om zijn grap. „En wanneer ik dat nu eens niet zeg, u het geld geef en uw verzoek weiger?' vroeg ik. „U zult zo dwaas niet zijn kapi tein, want dan zal de rechter wel een woordje meespreken, denk ik," lachte hij weer, terwijl het bloed mij naar het hoofd steeg. „Wat!" riep ik verschrikt „U zoudt de misstap van mijn zoon dan voor de rechtbank willen bren gen om mijn goede naam oneer aan te doen? Maar de zaak is verjaard en ten tweede is mijn zoon, zoals u weet, in een ander werelddeel. Men kan hem zo maar niet hierheen roepenDat zou een lage streek van je zijn, Lenzmann!" De woekeraar schokte tegelijk met zijn schouders en lachte als een duivel. U weet, kapitein Wendt, elk mens zorgt voor zichzelf. Deze spreuk heb ik altijd voor ogen ge houden en waarlijk, ik heb mij er steeds goed bij bevonden.... maar voegde hij er na een poosje aan toe, „Ik hoop dat het niet zover zal komen. Geef mij je Stina en alles is vergeven en vergeten.!" „Nooit," schreeuwde ik, mij zelf niet meer meester en sprong van mijn zitplaats op. „Nooit zal ik de vlekkeloze hand van mijn enig kind door de uwe laten bezoedelen." Lenzmann had enige passen ach teruit gedaan. Dan txad hij weer op mij toe en met zijn fonkelende, kleine oogjes mij aanstarend, riep hij: „Hé. je zult wel anders denken nis je wat kalmer bent geworden." „Neen man! nooit! Daar kun je op rekenen! Nooit zal ik zulk een woekeraar als gij zijt in mijn huis dulden. Nooit! Nooit!! (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8