Verzekering voor oude dag moet verplicht zijn KOLEN Rumoer bij de luchtmacht Politie overrompelt speelclubs Daverende „Dag van de Vreugde'' van Kath. Jongeren Gevangene doodt celgenoot in huis van bewaring ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Verschenen Is het rapport betreffen de verplichte oudcrdomsverzekcring, uitgebracht door een commissie, welke is ingesteld door het bestuur van het „Centrum Staatkundige Vor ming". In haar inleiding deelt de com missie mede, dat zij aan de vraag: staatspensionnering of verzekering? geen speciale beschouwingen he-^ft gewijd, omdat de Noodwet Ouder domsvoorziening in de considerans te verstaan geeft, dat de definitieve oudedagsvoorziening gebaseerd zal zijn op de grondslag van de ver plichte verzekering. Zij stelt zich op het standpunt, dat weliswaar aan verzekering" moet worden vastge houden, maar dan in een ruimere omschrijving dan waaraan men ge meenlijk pleegt te denkén. In de tweede paragraaf behandelt de comm. de rechtsgronden en op bouw der verzekering. Zij geeft als haar mening, dat de ouderdomsver- zekering als volgt zou zijn te rege len: 1. Ben voor zo groot mogelijke groepen der bevolking geldende ver plichte verzekering van een bodem of basis-pensioen; 2. eventueel vrijwillige verder gaande voorzieningen, bedrijfstaks- gewijze c.q. ondernemingsgewijze te treffen. De commissie wil zoveel mogelijk aan de verzekeringsgedachte vast houden. Zij is er zich evenwel van bewust, dat het niet mogelijk is het stelsel van ouderdomsvoorziening integraal op verzekeringsbasis op te bouwen. Onvermijdelijk zitten daar elementen van verzorging aan vast, zoals. b.v. personen, die onmachtig zijn de premie bij voortduring ten volle op te brengen. De commissie wijst er op, dat het bodempensioen enerzijds hoog ge noeg zal moeten zijn om grote groe pen van ouden van dagen uit de han den van de maatschappelijke steun- organen to houden, anderzijds niet zo hoog, dat voor bedrijfs- c.q. on- dernemingspensloenvoorzieningcn daarboven geen ruimte meer zou overblijven. De commissie stelt zich overigens do vraag, of de economi sche positie van ons land het moge lijk zal maken een bodempensioen vast te stellen, dat inderdaad gro te groepen volledig buiten de ar menzorg houdt. De derde paragraaf betreft de kring der verzekerden. De commis sie is van oordeel, dat in beginsel een algemene: verplichte verzekering voor de gehele bevolking wenselijk moet worden geacht. Deze algemene verzekering zal behoudens een nader aan te geven loon- of inko mensgrens alle loonarbeiders en zelfstandigen dienen te omvatten. Voorts, heeft de commissie nagegaan, in hoeverre het nodig en wenselijk moet worden geacht ook de overige KAMERLEDEN OP EXCURSIE. Ruim zeventig leden van de Eer ste en Tweede Kamer zullen in Sep tember a.s. op uitnodiging van het Verbond van Ned. Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversver bond, het R.K. Verbond van Werk geversvakverenigingen en het Ver bond van Prot. Chr. Werkgevers, een bezoek brengen aan een aantal industrieën. Het doel is de volksvertegenwoor digers in de gelegenheid te stellen door eigen waarneming kennis te nemen van de problemen, waar voor het industriële bedrijfssleven zich ziet geplaatst. Met grote erken- j +«mTi-Vioir] rlolon rif» vinr vprhnnden I bevolkingsgroepen bij een verplich te verzekering te betrekken. Wat de gehuwde vrouwen betreft, de verzekering van de gehuwde man zal zodanig moeten worden opge bouwd, dat bij de bepaling van de hoogte van het ouderdomspensioen van de gehuwde man er rekening mede wordt gehouden, dat het dient om mede te voorzien in het levens onderhoud van de vrouw. (Wordt vervolgd) voor alle doeleinden CREYGHTON Hooigr.46 Tel.20114 UTRECHT ZEEHAVEN GEWORDEN. Utrecht is Vrijdag zeehaven ge worden. Met het hijsen van de re- derijvlag op de 265 ton grote -,Ly- ray" werd een UtrechtLonden-lijn geopend, die met drie schepen van het kustvaarderstype, een geregelde dienst op de Britse hoofdstad zal on derhouden. De dienst wordt geëxploiteerd dooi de N.V. Internationale Transport- en Scheepvaartonderneming G. van Donselaar Z Zn. te Utrecht. Toen de directie van deze onderneming en kele maanden geleden dit plan in kringen van handel en industrie in Utrecht en omgeving bekendmaakte, bleek direct eeq aantal verladers be reid te zijn het voörnemen te steu nen. 2 Officieren in arrest en 1 geheimzinnig gestorven De arrestatie van twee officieren bij de Luchtmachtstaf te Scheve- ningen en de dood van een andere hebben, aldus het N. v. d. D., in militaire kringen grote beroering gewekt. Geruchten, dat het hier een ernstige spionnage-affaire zou be treffen, werden door de hoogste militaire autoriteiten ten sterkste ontkend. De namen der gearresteerden zijn de 52-jarige reserve luitenant-kolo nel W. B. en de luitenant B. Aangenomen mag worden, dat overste B. in voorlopig arrest wordt gehouden op vermoeden van mal versaties op het gebied van de Luchtmachtaanschaffingsdienst, die voor een deel teruggaan tot de ja ren 1945 en 1946 toen de staf van de Luchtmacht nog gevestigd was op Ypenfourg en de toenmalige kapitein B. o.m. belast was met het inkopen van uniformen. Hij zou toen de in koopprijzen hoger opgegeven heb ben dan ze in werkelijkheid waren en het overschot ten eigen bate heb ben aangewend. Van zeer bevoegde zijde vernamen wij nog, dat bij deze fraude moge lijk ook een aantal onderofficieren betrokken is, zodat wellicht nog meer arrestaties zullen volgen. ungeval of opzet? De geheimzinnige dood van de 38-jarige kapitein L. van L., die Za terdag bij het verlaten van het bureau van de Luchtmachtstaf in de Neptunusflat te Scheveningen een val van de trap maakte en^ daar door een dodelijke schedelbasisfrac- tuur opliep, wordt met deze affaire in verband gebrach. Hoewel men van bevoegde zijde niet wilde ontkennen, dat er enige samenhang tussen deze tragische gebeurtenis en de ontdekte fraude zou kunnen bestaan, is nog niet gebleken, dat direct verband be staat. Ook dit maakt deel uit van het lopende onderzoek. Of het ongeval van de kapitein Van L. in de richting van zelf moord zou wijzjen, is niet komen vast te staan. Het is zelfs de vraag, zo verzekerde men ons, of dit ooit tot klaarheid zal worden gebracht. geruchten tegen gesproken. haastig uit het flatgebouw vertrok, omdat hij al wat laat was. Hierdoor zou hij op de trap zijn uitgegleden met het bekende noodlottige ge- v'". Een omvangrijk onderzoek naar de gehele fraude-affaire is thans in volle gang en wordt zonder inmen ging van andere instanties uitge voerd door de Koninklijke Mare chaussee, zodat het vooronderzoek uitsluitend in militaire handen is. De arrestaties zijn verricht op bevel van de chef van de Lucht machtstaf, luitenant-generaal I. A. Aler, die ter zake overleg had ge pleegd met het ministerie van Oorlog. Indien de verdachten zich inder daad blijken te hebben schuldig gemaagt aan malversaties, zullen zij ongetwijfeld moeten terecht staan in een openbare zitting van de Krijgsraad, die tegenwoordig te Deh Haag voor Luchtmachtzaken in een speciale samenstelling bij eenkomt. WEDEROM EMIGRATIEDAGEN OP VOLKSHOGESCHOOL „DRAKENBURGH" In verband met de enorme belang stelling voor de inlichtingsdagen over emigratie, welke in de voorbije maanden op de Katholieke Volksho geschool .Drakenburgh" te Baarn gehouden zijn, is besloten wederom dergelijke oriënteringsdagen te or- taniseren en wel op Zaterdag 25, ondag 26 en Maandag 27 Augustus. Tijdens de voorgaande bijeenkom sten werd in het bijzonder gespro ken over Australië. Thans zullen te vens de andere emigratiegebieden als de Verenigde Staten, Zuid Ame rika, Canada en Nieuw Zeeland worden beschouwd. De bijeenkomst wordt georganiseerd in samenwer king met de Kath. Centrale Emigra tiestichting, alsmede met de Emigra tiediensten der Kath. Standsorgani saties .Na iedere inleiding bestaat ruimschoots gelegenheid tot het stel len van vragen over alle, met emi gratie verband houdende, proble men. Opgave tot deelnaming en ver zoeken om inlichtingen te richten aan: „Volkshogescool Drakenburgh nabij Hilversum (post Baarn), tel, 9803—K 2950. K. L. M. zet alle zeilen bij Engelsen profiteren van Bank-holiday De K.L.M. heeft alle vliegtuigen die zij maar beschikbaar had, inge zet op de lijn LondenAmsterdam. Er is n.l. een geweldige vraag naar passage, omdat het Maandag in En geland beursvacantie is en velen van dit exdra-lange weekeinde gebruik maken om naar het buitenland te reizen. Vóór Zondagavond zulen ruim 1400 passegiers naar Amsterdam worden vervoerd. Daarvoor worden zelfs DC-4's gebruikt, die 57 perso nen kunnen vervoeren. Het zouden er zelfs nog meer dan 1400 zijn als de K.L.M. maar meer vliegtuigen ter beschikking had. Massa arrestaties en duizenden bekeuringen FfcE SPANNING, die er de laatste dagen geheerst heeft tussen de speel- U clubexplipitanten en de wet, is hedennacht te half twaalf tot uit barsting gekomen. Een legertje politie-ambtenaren heeft door het gehe le land invallen gedaan en in sommige plaatsen massa-arrestaties ver richt. Het zwaartepunt van dit „politionele offensief" lag te Den Haag en Scheveningen, waar o.m. in de bekende, rouletteclub „Aristo" 200 tot 300 personen in arrest werden gesteld. Geruchten, dat er huiszoeking bij de overleden kapitein zou hebben plaats gehad, werden pertinent te gengesproken. Vermoedelijk houden deze geruchten verband met het feit dat het dienstpistool en dienstpapie- ren in de woning door militaire politie zijn meegenomen. Onder de gegeven omstandigheden wordt dit normaal geacht en van verzegeling der woning is geen sprake. Donderdagmiddag is het stoffelijk telijkheid delen de vier verbondenoverschot op uitdrukkelijke wens mede, dat 71 leden van de Eerste en Tweede Kamer de uitnodiging heb ben aanvaard. Na een bespreking met de con tactcommissie der vier verborgden op Maandagavond 10 September a.s. in Den Bosch, wordt op Dinsdag 11 September met de excursie een aanvang gemaakt. Verdeel! over tien plaatsen (Eindhoven, Tilburg, Hengelo, Enschede, Deventer, Am sterdam, Hilversum, Weesp, Rotter dam en Den Haag) zullen geduren de drie en een halve dag 23 onder nemingen worden bezocht. In elke plaats is de Kamerleden de keuze uit verschilende industrieën gela ten. „Trouw". Het gevaar van de bisamratten Dit is het nieuws van het bisam- ratterifront. Op de Lunebergerheide hebben de bisams zich gevestigd tot op 150 km. van de Groningse grens en in Frankrijk ligt een oude haard slechts 90 km. van de grens van Zeeuwsch-Vlaanderen. Wanneer Nederland zijn dijken af doend wil beschermen tegen de graafwoede van deze ratten, dan dient er in internationaal verband iets te worden gedaan om het op rukken naar dc Lage landen te ver hinderen. Onder leiding van dr. V. E. Wilkins, directeur-generaal van de Europese organisatie voor de be striding van plantenziekten, heb ben Belgische, Franse, Duitse en Nederlandse specialisten thans in Den Haag anderhalve dag geconfe reerd over het bisamrattengevaar en wat daar tegen zou kunnen wor den ondernomen. Bij de regeringen van de verschillende landen zal er cp worden aangedrongen, dat de be- sirijding van een centraal punt uit worden geleid en dat de strijd cijzonder intensief in de giensgebie- den dient te worden gevoerd. van de overledene in alle stilte ge cremeerd op Westerveld. Bij deze plechtigheid ontbrak de anders gebruikelijke militaire eer. De chef Luchtmachtstaf heeft daar voor geen toestemming gegeven, omdat de overheid in verband met de Begrafeniswet crematie niet als een erkende wijze van ter aarde be stellen beschouwt. Wel waren er enige officieren van de Luchtmacht, vrienden van de overledene, in bur gerkleding bij de crematie aan wezig. omvangrijk onderzoek gaande. Omtrent het ongeval in de Nep tunusflat verneemt de „Tel." nog, dat het vrij lang duurde eer er militair- geneeskundige hulp kwam opdagen. Nog voordat hij naar het hospitaal kon worden vervoerd, overleed de kapitein Van L. op de brancard. Van de zijde der familie van de overleden kapitein vernamen wij nog, dat hij Zaterdagmiddag met zijn vrouw, die Engelse van ge boorte is, een bezoek zou brengen aan de Ilsy, de luchtvaartshow op Ypeniburg. Uit dezelfde bron werd ons meegedeeld, dat de kapitein HALF TWAALF „UUR U" Half twaalf gisteravond gold voor de politie door het gehele land als het tijdstip, waarop de actie tegen de speelcluls een aanvang zou ne men. Alhoewel de exploitanten der speelgelegenheden een actie van de politie voorzien hadden, kwam dit „offensief" volkomen onverwacht, daar men meende, dat de politie pas Zaterdagavond tot daden zou over gaan. De politie vond dan ook alle clubs in vol bedrijf. De politie maakte gebruik van alle 1 haar ten dienste staande vervoers- j middelen. Zo werd bij de inval in bovengenoemde „Aristoclub" de po- I bti.T na de inval, de arrestanten) vervoerd per autobussen. Ook in Amsterdam, Rotterdam, Laren, Loosdrecht en Noord wijk vonden invallen plaats. IN DEN HAAG MEER DAN DUIZEND SPELERS BEKEURD Niet in alle gevallen werden de bezoekers gearresteerd; tegen ve len werd proces-verbaal opgemaakt, waarna zij zich huiswaarts konden begeven. De kas en het speelmateriaal werd practisoh overal in beslag genomen en de lokalen verzegeld. 'S NACHTS NA HET BAL Voor Alexanderplein 14 te Den Haag, de politieschool, waarin de ge arresteerde spelsr zijn onderge bracht heerste de gehele nacht een grote bedrijvigheid. Voor het ge bouw stond een lange rij taxi's te wachten op dog enen, die vrijgelaten zouden worden. De wagens, nat van de gestadige motregen, glinsterden in het licht,, dat door de ramen naar buiten viel. De chauffeurs hielden somber ge stemde beschouwingen over de actie van de politie. „Alleen al bij de club „Aristo" hebben ze ons van avond zeker 200 vrachtjes door de neus geboord", zo zei een van hen. Voor het gebouw slenterden fa milieleden van gearresteerde spe lers op en neer. Als ze luid genoeg praatten konden zij zich voor de ra men verstaanbaar maken met de mannen, die op de parterre waren ondergebracht. De dames waren op de eerste ver dieping gehuisvest. Sigaretten ro kend hingen sommigen van haar uit de geopende ramen, waardoor af en toe gejoel en brokstukken van lied jes naar buiten drongen. Vloedgolf van nieuwbakken chauffeurs Nog nooit heeft het zo storm ge lopen met de aanvragen van nieuwe rijbewijzen in Noord-Holland, en wellicht ook niet in andere distric ten van het land. Wat Noord-Holland betreft werd onlangs het record van 780 aanvragen per dag genoteerd en gemiddeld is deze dagnotering ruim vijfhonderd per dag. Het bureau Wegenverkeerswet, te Haarlem kan het met zijn 25 ambtenaren niet af en dezen moeten herhaaldelijk over werken. De bovengenoemde cijfers hebben niet uitsluitend betrekking op eerste aanvragen, doch er zijn ook de verzoeken om verlenging van oude rijbewijzen onder begrepen. Thans moet men reeds ongeveer drie weken wachten voordat men na een aanvrage een nieuw of verlengd rij bewijs ontvangt, doordat er een grote achterstand is ontstaan. Bovendien ontstaat er extra vertraging doordat het publiek de formulieren niet goed invult. Er is thans, zoals bekend is, een particulier instituut de rijbe- wij zencentrale opgericht dat zich met alle formaliteiten belast, na tuurlijk tegen vergoeding. De overvloed van nieuwbakken chauffeurs wordt vooral veroorzaakt door de vacantie, aangezien er velen zijn die met een huurauto de straat op willen. Bovendien komen de tal rijke emigranten om een rijbewijs, aangezien zij liever „van alle mark ten thuis" in het vreemde land aan komen. Tegen half vier werden de sten vrijgelaten. Dit waren meest dames en heren van een jaar of zes tig en ouder. Een bediende van „Aristo", in de club bekend als Jacob, werd even eens losgelaten Dit was hem niet naar de zin. „Samen uit, samen thuis", vond hij. De politie gaf hem zijn zin en liet hem weer binnen. WEER 5 MENSEN BIJ BADEN VERDRONKEN. Gisteravond verdween de 16-jarige seminarist Piet v. d. Pol uit Schijn- del, die een week tevoren met elf andere priester-studenten een kamp op de Eendenberg. bij Well (Lim burg) had betrokken, bij het baden in de Maas plotseling onder water. Pater Janssen meldt het N v. d. D. die de jongens begeleidde, sprong de student na, maar slaagde er niet in hem uit het diepe water op het droge te brengen. Te Oss verdronk de 20-jarige con troleur A. v. U. in de Wetering. Nabij het Haventje aan de Eem- dijk te Bunschoten is de 23-jarige Herman Hilhorst uit Eemnes ver dronken, een kortgeleden uit Indo nesië gerepatrieerde jongeman. Onder de vele slachtoffers, die het water binnen een etmaal eiste, be vonden zich ook twee kinderen. De 9-jarige Hennie Kraus uit Enschede, die te Gennep logeerde, speelde met een vriendje bij een veerpont in de Maas, waagde zich te ver in de ri vier en verdween in het water. Het enig zoontje van de familie Bertus aan de St. Kuiperweg te Win schoten. een jongetje van even drie jaar, kwam al spelende in de bos- vijver terecht. Weliswaar kon de heer Van der Laan het kind snel op de wal brengen, maar de levens geesten waren al geweken. Centrum Staatk. Vorming: |"\E LANEN van „Avifauna" zullen op 15 Augustus a.s. daveren van Vreugde. Dan komen de Katholieke jongeren uit alle delen van Nederland naar Alphen aan den Rijn om in het vogelpark hun „Dag van de Vreugde" te vieren. Dit feest wil een uiting zijn van de vreug de, die er, ondanks de vele moeilijkheden op alle gebied, heerst in de harten van ons Katholieke volksdeel. Op Woensdag 15 Augustus wordt tevens voor de eerste maal het feest van Maria's Tenhemelop neming gevierd, nadat dit feit plechtig tot geloofswaarheid is geprocla meerd. De Dag van de Vreugde is geor ganiseerd door de jongeren, die zich hebben gegroepeerd rond het jeugd tijdschrift „Karakter" en in de be weging „Dit is leven" van Pater Piet Wesseling. Om 12 uur op ge noemde dag zullen de jongeren met vrolijk muziekgeschal van de Bre dase Fidelis-Harmonie in Avifauna wordenontvangen. Na de ontvangst krijgen de deelnemers een bonte aaneenschakeling van zotte en vreugdevolle evenementen te zien, zoals een modeshow, een kapshow voor dames met meer ijdelheid dan geld (mr. Jan Derks laat zich feeste lijk knippen!), een optreden van jeugdige Ierse muzikanten uit Bel fast, imitatie Hyde Park speeches en debatten, en handlezingen van een karakterloze helderziende. 's Middags om 3 uur steekt mr. Jan Derks de feestrede af, waarna de menigte zich zal kunnen verma ken met verschillende vrolijke wed strijden. Pater Piet Wesseling reikt dan persoonlijk de uitgeloofde brom fietsen uit aan de winnaars van de wedstrijd rondom zijn brochure „Geen andere kans". Als waardig Er verdwenen drie kinderen maaA getuk&Lg tiep. ailti go-ed a|. Zijn kinderen veranderden in kerk torens. Zijn poes kreeg vijf poten en zijn vrouw werd niet meer dan een slagschaduw. Behoorlijke foto's kon hij beslist nier maken. Eindelijk werd hij zo verstandig, zich een Philips Flitscamera aan te schaffen. De be diening is zo eenvoudig, dat zijn foto's nu niet kunnen mislukken, zelfs al zou hij willen. Overdag schitterende foto's (zonder flitslamp) Des avonds of binnenshuis brillante opnamen (met flitslamp). Uw handelaar toont U zo'n Philips Flitscamera gaatne! 6335 (Adv.) slot van deze vreugde-dag zullen verschillende jonge schrijvers, dich ters en journalisten van naam, on der wie Miehei van der Plas, Jan Leyten en Louis van Heteren, aan de oevers van de Avifauna-vijver het oorspronkelijke cabaret van Mi chel van der Plas „Mannen van ka- takter" opvoeren. Aan de diverse evenementen wordt tevens mede werking verleend door Anton van Duinkerken, Godfried Bomans, Hans Velu, Pater Wesseling, Pater Jelsma en de heer J. Derks. Een magnifiek Hammond-orgel, vier orke sten, waaronder dat van Victor Silvester, en een grote tent, die duizenden zingende, etende en dansende jongelieden kan bevatten, zullen de feestelijkheden zeker gro te luister bijzetten en de Dag van de Vreugde voor alle Katholieke jon geren van Nederland aantrekkelijk maken. Burgemeester kreeg een huis Jongetje dronk nicotine Het 9-jarig zoontje van de fam. De N., wonende aan de Goudenbloem- straat te Bergen op Zoom, heeft Vrij dagmiddag uit een fles nicotine ge dronken, tengevolge daarvan hij kort daarna overleden is. i De jongen was met een vriendje naar buiten getrokken. In een tuin- j derij ontdekte het tweetal tussen het struikgewas een fles met vloeistof. Zonder zich af te vragen wat voor vloeistof deze fles bevatte, heeft de jongen om zijn dorst te iessen er een slok uit genomen. De fles be vatte echter een preparaat voor het bespuiten van bloemkool, welk pre paraat nicotine bevat. De jongen zakte direct in elkaar, waarna zijn vriendje ijlings de vlucht nam. Een voorbijganger ontdekte even later de jongen, die inmiddels reeds overle den was. Doordat tijdens oefeningen een an ker van de pontonniers gistermiddag in de Bergse Maas onder Keizersveer, waar vlak na de oorlog de aanleg plaats van de pont was gebouwd, bleef steken, heeft men een auto met twee lichamen opgehaald meldt de „Volkskr". Waarschijnlijk is de wa gen reeds in 1947 ongezien te water geraakt. De politie vermoedt name lijk, dat men hier te doen heeft met een Haagse zakenman en een van zijn kennissen, met wie hij vier jaar geleden van Zuid-Holland uit naar Krabbendijke in Zeeland was ver trokken. Sinds die tijd waren beide personen spoorloos verdwenen. Een 40-jarige Pool, J. D., die we gens moord in Den Haag was gear resteerd en die voor een psychia trisch onderzoek naar het huis van bewaring aan de Gansstraat te Utrecht was overgebracht, heeft daar op 19 Juli j.I. zijr 63-jarige cel genoot A. W., door, naar nu eerst is bekend geworden, wurging om het leven gebracht. In de vroege morgen van 19 Juli werd A. W. dood in zijn cel gevon den. De Poel verklaarde toen, door zijn celgenoot te zijn lastig gevallen, waarna een ruzie en gevecht ont stonden met genoemd noodlottig gevolg. Dit bericht werd zowel dooi de officier van justitie als door de di recteur van het huis van bewaring in Utrecht bevestigd. Of de zaak zich inderdaad heeft toegedragen, als de Pool verklaart, zal het jus titionele onderzoek, dat op het ogenblik in volle gang is, moeten uit wijzen. Op de vraag, hoe men een gevaar lijk man als de Pool bij een andere gedetineerde in één cel kon opber gen, werd geantwoord, dat er bij de voorlopige sectie geen termen aanwe zig werden geacht hem afzonderlijk in te sluiten. Inmiddels is evenwel gebleken, dat hij volslagen krankzinnig is en dientengevolge naar een ge sticht is overgebracht. „Tel." Het gebeurde te St. Janssteen Onlangs hebben wij gemeld, dat naar aanleiding van de plotselinge en nogal geheimzinnige dood van Sint Jan Steen in Zeeuwsch-Vlaan- deren diens ouders, de 43-jarige een zeventienjarige jongeman te landbouwer d. M. en zijn 46-jarige echtgenote zijn aangehouden. Thans is de vrouw weer in vrijheid gesteld, omdat er niet voldoende aanwijzin gen zouden zijn, dat zij bij de dood van haar zoon betrokken is ge weest. Wij vernemen echter, dat de man blijft gedetineerd. Hij zal door de Officier van justitie worden ge dagvaard. Alg. Dgbl. Burgemeester N. Vijlbrief, oud- Eerste Kamerlid en oud-wethouder van Voorburg, was al een half jaar burgemeester van Westzaan, maar nog steeds niet echt onder de burge rij opgenomen verhaalt het „Alg. Dgbl.". De grote woningnood in die kleine Zaanse gemeente verhinderde tot nu toe dat hij een eigen huis be woonde. Burgemeester woont al die maanden al in een hotel en gaat al leen de weekeinden naar huis.De burgerij miste haar burgervader no de bij allerlei feestelijke gebeurtenis sen en zon op middelen, die daaraan een einde zouden kunnen maken. Heel de Westzaanse bevolking is thans verheugd over het offer dat het lid van de huisvestingscommissie, de heer P. Molenaar, bracht; hij ging met zijn gezin bij zijn moeder inwo nen en stelde zijn huis ter beschik king van burgemeester Vijlbrief! GEWONDEN UIT KOREA IN ONS LAND AANGEKOMEN. Gistermiddag zijn op het vlieg veld Valkenburg bij Leiden negen gewonde leden van het Nederland se detachement Verenigde Naties uit Korea aangekomen. Ogenblikkelijk nadat het vliegtuig was geland zijn de gewonden naar de militaire hos pitalen in Den Haag en Utrecht ge bracht. Echtpaar vermist De groepscommandant der rijks politie te Landsmeer verzoekt na mens de familie te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Pronk, geboren 21 Juli 1905, melk- slijter en diens echtgenote Guurtje Schreuder, geboren 1 Juli 1907, bei den wonende te Oostzaan, Zuider einde K 282. Het echtpaar is in de ochtend van 2 Augustus te ca. 6.00 uur per auto (bestelauto), fabrieksmerk Bedford, een soort station-car, lichtgroen ge lakt, gemerkt met letter en num mer GZ 92841, van Oostzaan ver trokken in de richting Wieringer- rheer. Afsluitdijk enz. Beiden zou den des avonds weer in hun gezin terugkeren, doch zijn tot op heden niet aangekomen en ieder spoor ontbreekt. Een ongeluk wordt ge vreesd. Signalement Pronk: lang ca. 1.75 h„ groot, gezet postuur, blozende ge laatskleur, rozig uiterlijk, kaalhoof dig. Hij was gekleed in een donker grijscolbert en had een bruine hoed op. Signalement Guurtje Schreuder: lengte ca. 1.60 m., gezet postuur, blo zende gelaatskleur, lichtblond haar en blauwe ogen. De kleding van de vrouw is on bekend. Snoek bij de goudvissen In het centrum van Venlo bevindt zich een openbaar rozenpark met een grote vijver, waarin duizenden goudvissen zwemmen, althans tot voor kort. Want voorbijgangers be merkten de laatste tijd dikwijls he vige „agitatie" in het water. Ver ontruste goudvissen maakten ver twijfelde luchtsprongen of schoten met snelle zig-zag bewegingen door het water. Spoedig ontdekte men, dat een snoek deze onrust veroorzaakte. Er werd jacht op het beest gemaakt, maar tevergeefs. Tenslotte heeft men gisteren de gehele vijver laten leeg lopen en zo kon de snoek ge vangen worden: het was een knaap" van ruim 7 pond. Een duizendtal goudvissen werd zo lang elders on dergebracht. Vermoedelijk is de jeugd de oorzaak van de raadselach tige verschijning van de snoek in de rosariumvijver. De jongelieden van gen nogal eens visjes in de Maas en hebben de aardigheid deze soms weer in de vijver uit te zetten. Een van deze „stekelbaarsjes" schijnt echter een jonge snoek te zijn ge weest, die hier zijn tafeltje gedekt vond en voorspoedig kon groeien.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6