In Kaesong is onuitputtelijk geduld nodig HET OOSTEN KENT GEEN TIJD Dreigement met nieuw offensief Geen contact met Vaticaan Oliebron in brand geploft Tito krijgt een kip cadeau De Prins Bernhardsluis te Deventer geopend S)e CökAteGoti/fccmt ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1951 42ste JAARGANG No. 12350 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 6.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f MO ^"•ENERAAL RIDGWAY en hoogg eplaatse functionarissen te Washing ton zouden vastbesloten zijn de wapenstilstandsbeprekingen te Kae song net zo lang voort te zetten als de communisten willen. Dat kan een kwestie van vele weken zijn, omdat de onderhandelaars der Verenigde Naties te doen hebben met een combinatie van de gewone communistische vertragingstactiek en het traditionele aan geen tijd ge bonden geduld van het Oosten. In officiële kringen in Washington is men er van overtuigd, dat de communisten werkelijk vrede willen, maar natuurlijk op de gunstigste voorwaarden, die zij kunnen bedingen. Om die reden verwachtte men zelfs dat de communisten de bedreiging van een hervatting van de strijd niet zouden schuwen, ten einde meer concessies te verkrijgen. wonnen hebben. Hoe indrukwekkend dit argument is, valt op te maken uit de 14 maal herhaalde verklaring van gisteren van generaal Nam II: „U houdt vast aan sterke defensieve stellingen ten Noorden van de 38ste breedtegraad, diep in ons gebied". Ultimatum mogelijk Generaal Ridgway zegt in zijn pe riodiek rapport aan de Verenigde Naties, dat de Noordelijken in Ko rea zich tijdens de wapenstilstands besprekingen voorbereiden tot een nieuw offensief. De Noordelijke ac tiviteit was van de zelfde aard als die, welke tot nu toe voorafging aan een Noordelijk offensief. Er werden ook nieuwe troepen voor actie te velde in gereedheid gebracht zo was van krijgsgevangenen vernomen. Te Tokio acht men het wel moge lijk, dat generaal Ridgway de Noor delijken een ultimatum zal stellen over de demarcatielijn. De geallieerde onderhandelaars hebben gisteren het gewicht van hun superioriteit ter zee en in de lucht in de schaal gelegd bij de wapenstil standsbesprekingen. Van gezaghebbende zijde wordt gezegd, dat de geallieerde afgevaar digden voelen, dat dit een zeer sterk onderhandelingswapen is bij hun eis voor sterke en verdedigbare posities ten Noorden van de 38ste breedte graad als basis voor een wapenstil stand. Tijdens de zittingen moest de Noord-Koreaanse generaal Nam II toegeven, dat de superieure gealli eerde luchtmacht invloed heeft ge had op de actie van de communis ten op de grond. De geallieerde oor logsschepen beschieten dagelijks de beide kusten van Noord-Korea, ter wijl geallieerde vliegtuigen vrij over Noord-Korea vliegen. Het geallieerde standpunt is dat het terugtrekken van beide wape nen voldoende compensatie voor de communisten zou zijn om in te stem men met het feit, dat de geallieerde troepen op de grond in de stellingen blijven, die zij met hard vechten ge- Nu Pleven weer René Pleven, vice-premier in het afgetreden Franse kabinet, kreeg na het falen van Petsche van president Auriol de opdracht om een kabinet te vormen Hij krijgt met dezelfde moeilijkheden te kam pen als zijn voorganger Petsche: des ondanks worden zijn kansen gunsti ger beoordeeld, aangezien de elkaar bestrijdende partijen strijdensmoe zouden zijn. Pleven is zelf Katho liek en vóór subsidiëring van bijzon dere scholen. Hij zou ook een tege moetkomende houding jegens de so cialisten aannemen In dit geval moet hij de Katholieken weer mee krijgen. Een Pools burgervliegtuig met vier vluchtelingen aan boord is gisteroch tend zonfer toestemming te vragen bij Malmö geland. De drie mannen en de vrouw, allen omstreeks 20 jaar oud, zijn in bewaring genomen. Verbod aan Albaanse Kerk Volgens een te Londen ontvangen bericht van het officiële Albanese persbureau zal het aan de R.K. Kerk in Albanië voortaan niet meer zijn toegestaan betrekkingen op organi satorisch, economisch of politiek ge bied met het Vaticaan te onderhou den. Dit is bepaald in het nieuwe, in Juni j.l. door de Albanese Natio nale Vergadering goedgekeurde Kerkstatuut, dat in de vorm van een besluit van het presidium der Ver gadering is gepubliceerd en dat Vrij dag van kracht is geworden. In het Statuut is bepaald, dat de R.K. Kerk in Albanië een rechtsper soon is, die een uitsluitend nationaal karakter draagt. De Kerk zal subsi dies van de staat ontvangen, „op basis van een daartoe door het episcopaat gedaan verzoek en overeenkomstig de financiële armslag van de staat". De aartsbisschop of zijn plaatsvervan- i ger mag, voor gedachtenwisseling over godsdienstige aangelegenheden, in verbinding staan met religieuze ge meenschappen en instellingen in het buitenland, doch dit moet op officiële wijze en via de' staat geschieden. DE „ARIES" VLIEGT TERUG. De Lincolnbommenwerper van de R.A.F., „Aries", die vorige week over de Noordpool is gevlogen, is Vrijdagavond te Eilson Field (Fair banks in Alaska) opgestegen voor de terugkeer naar Manby in Lin colnshire. Hét vliegtuig zou oorspronkelijk vorige week Vrijdag voor deze tocht van 6640 kilometer zijn vertrokken, hetgeen niet door kon gaan wegens motorstoring. Inmiddels is een nieu we, uit Engeland aangevoerde mo tor, gemonteerd. De vlucht gaat via Keflavik op IJsland. Boudewijns diamantenveld Departement koopt geen geheimen In aansluiting op de commentaar, die gisteren, zoals is gemeld, door het Belgische ministerie van kolo niën werd gegeven met betrekking tot de verklaringen van de heer Ju les Marijnen uit Maastricht over zijn ontdekking van een diamant veld twintig jaar geleden in het ge bied van Kasai (Belgisch Congo), wordt van de zijde van dit ministe rie thans meegedeeld, dat naar uit de stukken blijkt, de heer Marijnert zich inderdaad met de departemen tale instanties in verbinding heeft gesteld voor het „verkopen van een geheim". Verklaard wordt in dit verband evenwel, dat het ministerie van koloniën niet gemachtigd is ont dekkingen of .geheimen" aan te ko pen. Het heeft de heer Marijnen aangeboden een prospectie-vergun ning te verlenen, die hem in staat zou stellen na te gaai. of het door hem bedoelde diamantveld inder daad zo rijk is aan diamanten als hij meent. Aan deze prospectiever- guhning zou het verstrekken van een z.g. terreinvergunning verbon den zijn, waardoor de heer Marijnen dit door hem ontdekte diamantveld eventueel ook zou kunnen ontgin nen. De heer Marijnen heeft even wel uitdrukkelijk doen weten, dat hij geen enkele vergunning wenst en slechts zijn geheim wil verkopen. Het ministerie heeft zijn in deze aangelegenheid ingenomen stand punt hierop bevestigd. IN DE BUURT VAN FRANKFORT |7EN OLIEBRON in het gebied van Wolfo Kehlen, ten Zuiden van Frankfort, is gisteren tengevolge van een ondergrondse ontploffing in brand gevlogen. Een reusachtige steekvlam schoot omhoog, die de boortoren geheel vernielde. De vlammen schoten, onder een druk van 200 atmosfeer uit de grond. Talrijke brandweren uit de omgeving pro beerden vergeefs het vuur te stuiten. Het geloei der vlammen van de ontplofte oliebron werd op kilome ters afstand gehoord. Op twee kilometer van het vuur renden kinderen blootsvoets rond met de vingers in de oren. Tot op een kilometer van de vlammen beef de de aarde, als nieuwe ontploffin-' gen plaats vonden. De gewone zitting van het parle ment van Hessen werd onderbro ken om de minister-president in de gelegenheid te stellen mededelingen te doen over de ontploffing. De ontploffing vond plaats op een diepte van 900 meter. De minister president deelde mee, dat alle maat regelen waren genomen om uitbrei ding te voorkomen. Een groot gebied rond de bran dende bron was afgezet. Daar er geen bossen of gebouwen in de nabijheid stonden dreigde geen gevaar voor uitbreiding van de brand. De brand weerlieden moesten honderden me ters van de brand blijven, vanwege de hitte. Er zijn geen slachtoffers. Ter gelegenheid van de viering van de tiende verjaardag van de revolu tie te Bosnië heeft Maarschalk Tito een bezoek gebracht aan dit gebied. Te Kazara werden Maarschalk Tito, op foto met sigarettenpijpje in de mond, geschenken aangeboden, o.a. een kip. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. J. In 't Veld, heeft Vrijdagochtend te Deven ter de grote sluiswerken tussen de IJssel en de industriehaven van Deventer officieel in bedrijf gesteld. Link: de Minister opent door het op een knop drukken de brug over de sluis. Rechts: de reddingsboot „Prins Hen- driek" van de Noord-Zuidhollandse Redding Maatschappij vaart de nieuwe sluis binnen. Geen schroot voor Tsjecho-Slowakije Een geallieerde functionaris heeft Vrijdag te Bonn medegedeeld, dat de geallieerden hebben ingegrepen bij de handelsbesprekingen tussen West-Duitsland en Tsjecho-Slowakije teneinde te voorkomen, dat de me- taalschroot naar laatstgenoemd land zal gaan. Volgens niet-officiële West- duitse berichten zou Tsjecho-Slo wakije bereid zijn gedurende een periode van drie maanden 117.000 ton bruinkolen per maand naar West-Duitsland te zenden, wanneer het daartegenover bepaalde goede ren, o.a. metaalschroot, zou ontvan gen. Tijdens de handelsbesprekingen zeiden geallieerden waarnemers, dat er wegens de grote strategische waarde daarvan geen schroot naar Oost-Europa mocht worden gezon den. De Portugese presidentsverkiezingen LOPES WAS ENIGE CANDIDAAT De president van het Portugese hooggerechtshof, Sampaio Melo, heeft Vrijdagmiddag de officiële uit slagen van de presidentsverkiezin gen bekend gemaakt. De regeringscandidaat, generaal Craveiro Lopes, kreeg 1.067.529 stemmen. De candidaat van de op positie, admiraal Quintao Meileles, die zich op de vooravond van de verkiezingen terugtrok, kreeg des alniettemin toch nog 1.342 stemmen. In de bekendmaking werd niet gesproken van het aantal onthou dingen. Ook het aantal ongeldige stemmen werd niet genoemd. Het aantal kiesgerechtigden bedroeg on geveer 1.344.000 personen. Generaal Craveiro Lopes zal op 9 Augustus officieel zijn ambt aanvaarden. GEEN REISJES NAAR BERLIJN. Vrijdag zijn in Innsbrüeck drie honderd Britten door de Amerikaan se bezettingsautoriteien uit een trein gezet. Zij waren op weg naar het wereld-jeugdfestival in Berlijn. De Amerikanen zeiden, dat de Britten bevel kregen de trein te verlaten, aangezien zij geen papieren bezaten om op weg naar Wenen de Sowjet- zóne binnen te gaan. De Amerikaanse maatregel is een onderdeel van de actie door de Westelijke autoriteiten in Oosten rijk om pogingen, om via Wenen en Oost-Europese landep Oost-Berlijn te bereiken, te verhinderen. In be richten uit Innsbruck wordt gemeld, dat meer dan duizend personen, die geen verlof hebben gekregen door West-Duitsland naar Berlijn te rei zen, in Hochfilzen Vrijdag door de Amerikaanse autoriteiten uit de trein zijn gezet. Ruim 650 Fransen en tussen de 300 en de 400 Britten zijn uit Hochfil- aen in Innsbruck teruggekeerd. Vlak voor Russische grenspost Dank zij de claxon van een poli- tie-auto uit Wolfenbuettel zijn de Nederlandse ballonvaarders, de heer en mevr. Boesman en de heer de Vos, slechts enkele meters voor de Rusische zóne geland. Zij waren met Westenwind Oostwaarts afge dreven en besloten een tussenlan ding te maken ten Zuiden van Wol fenbuettel om daar naar de juiste ligging van de Russische zónegrens te vragen. Een politieauto had de ballon reeds enige tijd gevolgd en bij de goed geslaagde tussenlanding verklaarde de Westduitse politie-in- sfcteur, dat de ballonvaart kor. worden voortgezet. De politie-auto bleef de ballon echter nazitten en toen de ballonvaarders bij het nie mandsland waren aangekomen, toe terden de politie-agenten ter waar schuwing drie maal. De tweede lan ding vlak voor een Russische grens post verliep vlot. Inmiddels is dc ballonequipe Boesman teruggekeerd voor een aantal balo atochten in Nederland. Britse missie naar Teheran Stokes optimistisch De Britse minister, Richard Stokes, is Vrijdag met vier andere afgevaar digden per vliegtuig uit Londen naar Teheran vertrokken. Op het vlieg veld verklaarde Stokes „steeds opti mistisch" te zijn. Hij voegde er aan toe, dat er niets was, dat niet opge lost kon worden als er goede wil aan beide zijden bestond. Vijf vertegenwoordigers van de Anglo-Iranian hebben gisteren op reis per K.L.M.-toestel naar Teheran op Schiphol vertoefd. De leider van de delegatie, die tot taak heeft de rege ringsonderhandelaars bij de bespre kingen van advies te dienen, sprak de hoop uit, dat nu, dank zij de hulp van Harriman, die de Perzen enkele (realistische) feiten heeft voorgehou den, overeenstemming zou worden bereikt. De leider van de Britse de legatie, minister Stokes, verwachtte vandaag in Teheran te zijn en Maan dag een bezoek te brengen aan de raffinaderij te Abadan „om pools hoogte te nemen". Stokes verklaarde nog, een welkomstmededeling van de Perzische regering ontvangen te heb ben, hetgeen hij als „een zeer goed voorteken" beschouwde. De Britse ambassadeur in Teheran, Shepherd, vergezelt de Britse rege ringsdelegatie. VERKLARING VAN MOSSADEQ De Perzische eerste minister, Mos- sadeq, heeft vandaag in de Senaat verklaard, liever af te treden dan een overeenkomst met de Britten te tekenen, die niet in het voordeeel van Perzië ëzou zijn. Mossadeq voeg de er aan toe, dat de onderhande lingen met de Britse delegatie geba seerd zouden zijn op „de erkenning door beide partijen van het beginsel van dc nationalisatie van de olie industrie". Wereldjamboree geopend Vrijdagavond is de zevende pad vinders-wereldjamboree geopend in Bad Ischl, Opper-Oostenrijk. De deelnemers stonden in een boog opgesteld en koren uit de landen, waar reeds een jamboree gehouden is, zongen liederen, terwijl snel ze ven houten torens van tien meter hoogtè werden opgebouwd. Op iedere toren nam een vertegen woordiger uit een land, waar reeds een wereldjamboree is gehouden, plaats: Denemarken, Engeland (twee), Nederland, Frankrijk en Hon garije. De hoofdverkenner van het Oostenrijkse contigent en leider van het kamp klom op de middelste to ren. Op een teken van hem beklom men Oostenrijkse padvinders de to rens van de andere landen en schud den de hand van de daar opgestelde vertegenwoordiger van voorgaande jamborees. Het hoofd van het internationale verkennersbureau, kolonel Wilson, beklom de toren van de Oostenrijkse verkenners, vanwaar hij de jamboree voor geopend verklaarde. Daarna defileerden de padvinders, land na land voorafgegaan door een eigen muziekcorps, langs de genodig den. De jamboree zal tien dagen duren. EEN EXPERIMENT HET EXPERIMENT van minister Morrison, die deze week een lang artikel geplaatst kreeg in de „Praw- da", is een typisch staaltje van de nutteloosheid van elk debat met de Sovjets. De Britse minister van bui tenlandse zaken had het Russische blad uitgedaagd om een artikel van hem in extenso op te nemen en de „Prawda" deed het inderdaad, doch verlangde van haar kant, dat ook het antwoord van de „Prawda" in de Engelse bladen zou worden gepubli ceerd. Wat minister Morrison schreef, 0 is voor ons oude koek en komt in 't kort gezegd hierop neer, dat in het Westen vrijheid heerst tegenover onvrijheid achter het IJze ren Gordijn cn dat het allerminst het Westen is, dat de vrede in gevaar wil brengen. Voor ons niets nieuws, maar voor de Russen? Naar gebleken is, werden de num mers van de „Prawda" waarin Mor rison's artikel stond, met gretigheid gekocht, zodat men mag aannemen, dat zeer veel Russen met alle aan dacht Morrison's kijk op de dingen hebben gelezen. Maar zij hebben ook het antwoord van de „Prawda" zelf gelezen, dat erbij was afgedrukt en daarin zullen zij ongetwijfeld de oude vertrouwde manier van debatteren hebben teruggevonden. „In Rusland heerst een veel grotere vrijheid dan waar ter wereld ook en het Noord- Atlantisch Pact is een bedreiging van de wereld vrede. Het Westen wapent zich tot de tanden en Mos kou is toch zo vredelievend" Het is dezelfde gramofoonplaat, die telkens en telkens wordt afgedraaid en wie verwacht had, dat dit experiment nu eens iets anders zou hebben opgele verd, is weer een teleurstelling rij ker geworden. IJ IER STAAN twee wereldbeschou- wingen tegenover elkander, twee aparte zienswijzen, geheel verschil lend in mentaliteit en opvatting. Zij willen geen van beide door de ander overtuigt worden; zij zoeken in te gendeel naar gelegenheden om de ander dood tc praten. Daarbij ge bruiken zij dezelfde termen maar in verschillende betekenis. „Wij zijn werkelijk vrij", zegt de Engelsman. „Wij nog veel meer", zegt de Rus. „Slechts de misdadigers hebben bij ons geen vrijheid." Nu hangt het er maar vanaf, wat men onder „misdadigers" verstaat. Mis dadigers zjjn allen, die vijandig staan tegenover het volk, is de Russische definitie, cn vijanden van het volk zijn allen, die geen communist zijn. Wie dus maar communistisch doet en denkt, is vrij; wie dat niet doet is niet vrij. Op die manier is ook een gevangene in zijn cel vrij; hij kan toch doen cn laten wat hij wil; slechts kan hij er niet uit, maar dat zou dan ook misbruik maken van de vrijheid zijn en misbruik is natuur lijk ongeoorloofd! En bovendien zijn er in Rusland nog de vrijdom van economische crises, van werkloos heid en armoede, zegt de „Prawda". Jawel, er is werk genoeg, zelfs in de uraniummijnen, en als er ergens ge brek is, is dat sabotage! Zo praat men langs elkaar heen en schieten wij geen steek op. E*éN DING blijft bij alle begrips- verwarring als een paal boven water staan cn dat is: het Uzeren Gordijn. Zolang deze hermetische afsluiting wordt gehandhaafd, moet het met dc vrijheid daar achter maar pover gesteld zijn. Wie twijfelt aan de vrijheid van het individu in het Westen, kan zichzelf komen overtui gen; omgekeerd Ls dat niet mogelijk. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken merkte dan ook op: „De zwakheid van de beweringen (van de „Prawda") over de vrijheid van de individu in de Sowjet-Unie schynt er op te wijzen, dat de Rus sische regering buitengewoon gevoe lig is op dat punt." Inderdaad, men kan nog zó werken met sophinnen en men kan nog zul ke geniale gedachtenkronkels be denken, het gemis aan vrijheid ach ter het IJzeren Gordijn blijft de grote aanwijzing, dat het systeem niet deugt. Morrison zei het zo on deugend maar raak: „Als bij ons 's morgens de bel gaat, is het niét de politie, maar waarschijnlijk de melkboer of de postbode." Wat zullen de Russen gedacht hebben, toen zij dat lazen? Wij vrezen, dat de stelselmatige propaganda jaar in jaar uit sterker zal blijken te zijn, dan een enkel artikeltje. Tenzij men van boven af meer begrip wil tonen. Maar daar zijn wij nog niet van overtuigd. Dc Canadese minister van land bouw, James Gardiner, heeft Vrij dag op een perconferentie medege deeld, dat Canada zal trachten een zorgelijk botertekort in dc komende winter te voorkomen door tien mil- lioen pounds boter in te voeren. Volgens de Canadese pers zeide de minister, dat hij hoopte boter uit Nieuw-Zeeland, Australië en mis schien ook uit Nederland te zullen krijgen. KoAAeitfe.... „Een nieuwe band brengt nieuwe beperkingen mee.''

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1