„Nacht in de "middag" boven Venlo Noodweer in het veroorzaakte Zuiden en een grote het Oosten schade Smokkelaars verzonnen auto-ruil- systeem zonder weerga Scherpe critiek op „Hembrug" Na uitgebreide vechtpartij, een dode en twee gewonden Viva fatl ZONDER SCHULD DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1951 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA - 1IET NOODWEER, dat zich Dinsdagavond boven Z.-Holland ont lastte, is in Zuidelijke richting afgedreven en heeft daar gisteren verscheidene rampen veroorzaakt, waarvan enkele met dodelijke af loop. Vooral Brabant en Limburg hebben schade opgelopen. Venlo be leefde benauwde uren toen des middags om 2 uur de stad in een nach telijke duisternis werd gehuld. De bui dreef hier echter over en Venlo kwam met de schrik vrij. Ernstiger was het op andere plaatsen, waar zwaar onweer, gepaard gaande met regens en hagel grote schade aan richtte; bomen werden als piketpaaltjes uit de grond gerukt en boven Den Bosch brak een zware wolkbreuk los, waardoor in de binnen stad overstromingen ontstonden, zoals Den Bosch in geen jaren heeft gekend. Landbouwer gedood. Te Roggel (Limb.) werd de land bouwer Th. Brand op het veld door het noodweer verrast. De man werd door de bliksem getroffen en op slag gedood. Op de weg VenloNijmegen werd een boerderij door de bliksem getrof fen. Er brak brand uit en toeris ten, die in de boerderij een schuil plaats gezocht hadden, namen on middellijk het blussingswerk ter hand. Zodoende werd de brand bin nen de perken gehouden. Zwaartepunt boven Venray. In de omgeving van Venray woed de het noodweer in ai zijn hevig heid. Het ging gepaard met blik- heminslag en zware regenval. Bomen werden versplinterd. Venlo is voor rampen gespaard gebleven. Alhoewel het gistermid dag in de stad pikdonker was dreef de bui over zonder boven de stad los te barsten. Noodweer boven Groesbeck en Nijmegen. Het noodweer verplaatste zich in de avonduren in noordelijke rich ting en bereikte te ongeveer half ne gen Groesbeek en Nijmegen. De regenval en de hagel was in Groesbeek zo hevig, dat de straten in korte tijd onder water stonden. Vooral de lager gelegen woonge deelten moesten het ontgelden. In verschillende huizen stroomde het water door de voor- en achter deur naar binnen, slib en vuil mee voerend. Hagelstenen, groter dan twee vierkante centimeter werden gevonden. Talrijke pensiongasten waren in het dorp gelogeerd en ve len van hen staken in de avond hun handen uit de mouwen om de pen sions en restaurants van watei en vuil te reinigen. De regen maakte van de hellende straten van Nijmegen kleine beken. Erger was de toestand in het heu velachtige terrein van Beek, Berg en Dal en de Hunnerberg In Beek kwam het water, vermengd met zand in golven van de heuvels af zetten. De Beekste straatweg werd geheel overstroomd en de tramrails kwamen dik onder het zand te lig gen, zodat honderden mannen aan het werk gezet moesten worden, cm de tramlijn van Nijmegen naar Beek de z.g. Bergbaan weer vrij te maken. De bliksem was niet van de lucht. Het enige geval van brand, ver oorzaakt door het onweer in en om Nijmegen, wordt gemeld uit Heu- men. De bliksem sloeg in de schuur van de landbouwer van Stoffelen. De schuur en de daarin opgesla gen oogst gingen verloren. Enige varkens kwamen in de vlammen om. Door snel ingrijpen van de Nij meegse brandweer kon de brand tot de schuur beperkt blijven. Om 10 uur was de stad Nijmegen weer watervrij, maar het personeel van gemeentewerken te Nijmegen heeft de gehele nacht gewerkt aan het'zand- en moddervrij maken van de tramlijn NijmegenBerg en Dal. Chauffeur door bliksem verblind. Indirect tengevolge van het on tweer verongelukte gisteravond de dienstbus van de N.V. Gelderse Tramwegen op het traject Doetin- Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I. 402 M 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10 20 VARA 12.00 AVRO. 16 00 VARA. 19.30 VP RO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24 00 VARA VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo- foonmuziek; 8.00 Nieuws en weers- berichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gra mofoonmuziek. (9.309.35 Water standen). VPRO: 10.00 „Thuis", cau serie. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Gramofoonmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Clavichord-recital; 11.10 Radiofeuilleton; 11.30 Gramo foonmuziek. AVRO: 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Reportage; 12.50 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en gramofoon muziek; 13.30 Promenade orkest en solist; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Gra mofoonmuziek; 15.00 „Wereldsensa ties No. 1: Alceo Dossena, grootmees ter der kunstvervalsers", hoorspel; 15.35 Dansmuziek. VARA: 16.00 Gra mofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Vrouwenkoor; 17.20 Gramo foonmuziek; 17.50 Reportage op Gil- ze-Rijen; 18.00 Nieuws; 18.15 Felici taties; 18.45 Voordracht; 19 00 Pia nospel; 19.10 Spreekuur voor emi granten. VPRO: 19.30 „Amerika en Europa", causerie. 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Gramofoonmuziek; 20.30 „Be nelux", causerie. 20.40 „De Gods dienstige ontwikkeling in de jeugd jaren", causerie. VARA: 21.00 Ver zoekprogramma; 21.45 Buitenlands weekoverzicht; 22.00 Lichte muziek. 22.25 „Gesproken portret"' VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie: 22.45 Avondwijding; VARA: 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weersberich- ten. 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Concertge bouworkest; 10.30 Strijkkwartet; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gramo foonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gra mofoonmuziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Amuse mentsmuziek; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 „Polenblut", operette; 15.20 Gramofoonmuziek; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor. (In de pauze: gramo foonmuziek). 17.45 Muzikale cause rie. 18.18 Katholiek signaal; Benelux Commentaar; West-Indisch commen-* taar; 18.30 Lichte muziek; 18.52 Ac tualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.15 Re geringsuitzending: Verklaring en toelichting; 19.35 Amusementsmu ziek; 19.48 Katholiek signaal en po litiek overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 „Die Fledermaus", operette. (21.30 21.45: „Jamboree".) 22.10 Koninklij ke militaire kapel. (Om plnv 22.30: Vraaggesprek) 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 Lichte muziek; 23.3524.00 Amusementsmuziek. chemEnschede nabij Needc. De chauffeur werd verblind door het hemelvuur en verloor daardoor de macht over het stuur en botste tegen een boom. De bus, die be stuurd werd door de heer Wagenaar uit Dieren, was juist Neede gepas seerd toen het ongeval gebeurde. Ongeveer 1215 passagiers liepen min of meer ernstige verwondingen op. De conductrice mej. Knee uit Gouda, liep ernstige hoofdwonden op en moest naar het ziekenhuis te Lochem worden vervoerd. De chauf feur werd licht gewond en kon evenals de andere gewonden, ter plaatse worden verbonden. De bus werd zwaar beschadigd. Grote scliade in Drenthe. Ook Drenthe heeft zijn aandeel in het noodweer gehad. Door bliksem inslag ontstonden er enige branden, die meestal door snel ingrijpen ge- localiseerd konden worden. Een der grootste boerderijen van Drenthe, gelegen aan de Pesser- straatweg onder Ruinen heeft echter ernstige brandschade opgelopen. Alle landbouwwerktuigen, de hooi-oogst een auto en transportmateriaal gin gen in de vlammen op. Door krachtig optreden van de brandweer bleven het woonhuis en de bijschuur be houden. Overal in de provincie ontstond waterschade en vele veldgewassen werden door de slagregens ver nield. Ook een slachtoffer in Groningen De 48-jarige Trienko de Groot te Scheemda werd gisteren, toen hij achter een boerderij te Westerlee stond te schuilen, door de bliksem getroffen. Hij was onmiddellijk dood. De verhoogde kolenprijzen Vakcentralen „pijnlijk verrast" De Raad van Vakcentralen heeft een telegram aan de Raad van Mi nisters gezonden, waarin leedwezen wordt uitgesproken over de verho ging der prijzen van vaste brand stoffen voor huisbranddoeleinden. De aangekondigde prijsverhoging drukt, aldus het telegram, met name op de minst draagkrachtige gezin nen, die nu reeds nauwelijks in staat waren, de middelen voor brandstof- fenaankoop te besparen. De Raad van Vakcentralen is voorts pijnlijk verrast door het feit, dat zulk een belangrijke maatregel genomen werd zonder dat daarom trent overleg is gepleegd in de voor zulk overleg ingestelde organen. Dit te meer, omdat de onderhavige prijsverhoging in strijd is met de pu blicatie van 2 April 1951 van het mi nisterie van Economische Zaken, houdende de stellige mededeling, dat geen hoger winterprijzen voor an- thraciet zouden worden berekend. De Raad van Vakcentralen ver zoekt de Raad van Ministers daar om dringend maatregelen te nemen, welke kunnen leiden tot een onge daan maken van de aangekondigde prijsverhoging resp. tot een verzach ting van deze prijsverhoging in haar gevolgen voor de gezinnen. Voorts stelt de Raad het op hoge prijs in het overleg ter zake te wor den betrokken". Na een uitgebreid en uiterst moei-1 achtergebleven Nederlandse wagens zaam onderzoek van meer dan een I die bij onze Zuiderburen wel een Het Eerste Kamerlid mr. W. C. Wendelaar (V.V.D.) heeft gistermid dag bij de behandeling van de be grotingen voor Oorlog en Marine over 1951 de toestand van de Artil lerie-inrichtingen aan de Hembrug erbarmelijk genoemd. Hij vroeg een enquête om de schuldigen voor het gehele Nederlandse volk aan de kaak te stellen. De heer Wendelaar legde er bij een scherpe critiek de nadruk op, dat de hüidige minister ir. C. Staf, die hij onder alle staven de „Neder landse Staf par excellence" noemde, niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor de ergerlijke situatie van het bedrijf, dat in 1950 slechts voor een bedrag van f 3 millioen aan munitie vervaardigde. Spreker stelde daar tegenover, dat in 1939, eveneens onder dreiging van een wereldoorlog aan de Hembrug voor ruim f 44 millioen was gepro duceerd, welk bedrag, gelet op de waardevermindering van het geld, thans f 100 millioen zou wezen. Er is in het bedrijf volgens de heer Wendelaar een groot gebrek aan outillage, waardoor er gesold wordt met de belangen van het Nederland se volk, dat er recht op heeft dat de schuldigen aan de kaak worden ge steld. Aan het afschuwelijk gedraal dient de minister zo spoedig mogelijk een einde te maken. De productie NEDERLANDSE EIEREN NAAR CANADA. Canada importeert thans duizen den kisten met eieren uit Nederland, als gevolg van een ongewone schaar ste op de eigen eierenmarkt. De laatste paar maanden zijn ruim 24 millioen eieren uit Nederland en de Verenigde Staten naar Canada ver scheept, aldus Ass. Press. Het Canadese tekort is ontstaan, doordat de exportmarkt een jaar ge leden minder begon op te nemen. Nadat Engeland in 1949 had meege deeld, geen eieren meer van Canada te zullen kopen, heeft men daar de pluimveemarkt dusdanig besnoeid, dat aan de eigen vraag naar eieren niet meer kan worden voldaan. moet ten sterkste worden opgevoerd. De heer Wendelaar vroeg zich af, of de Artillerie-inrichtingen niet geheel onder militair bestuur dienen te worden gebracht en dus losge maakt van het ministerie van Econo mische Zaken en of deze inrichtingen niet tevens een staatsbedrijf behoren jaar, heeft de Rijkspolitie gewest Amsterdam in samenwerking met de Belgische politie een com plot onschadelijk gemaakt, dat kans heeft gezien, tientallen waardevolle personenauto's op geraffineerde wij ze uit België naar Nederland te smokkelen. Een aantal leden van de Belgisch-Nederlandse bende, o.w. de promotor, de Brabantse automobielhandelaar H„ kon wor den gearresteerd en vele auto's ach terhaald. Volgens de officier van Justitie mr. J. H. W. Houbcn te 's-Hertogen- bosch zal deze smokkel-affaire waar schijnlijk in September of October door de Bossche rechtbank worden behandeld. Door een toevallige samenloop van omstandigheden de historie begon in feite op een automarkt - stuitte de Rijkspolitie op deze smok- kelzaak, maar het zou nog geruime tijd duren, voordat zij enig inzicht kreeg in het raffinement, waarmee dc Nederlandse en Belgische „teams" hun operaties volvoerden. Het merkwaardigste in deze affai re was wel, dat de smokkelaars een soort van auto-„ruilsystecm" han teerden, dat zijn weerga in de smok kelaarswereld nimmer heeft gekend Met enige ironie kan men vaststel len, dat de eerste helft van de smokkelaarswerkzaamheden, strikt genomen, legaal genoemd mag wor den. Merkauto's van verouderd type werden volkomen normaal op Ne derlandse papieren van Nederland uit België binnengereden. Iets min der normaal was, dat ze voorbe stemd waren om in het Belgcnland te blijven. Wat er voor in Nederland terug' kwam, dat waren splinter nieuwe of zo goed als nieuwe in België geïmporteerde personenauto's van vele merken en typen, die, glanzend van chroom en lak, heel onschuldig met Belgische nummer platen, papieren en al in Brabant, Limburg of Zeeland de grens over kwamen. Onwettig Dan begon het. De rood-witte num merplaten en de Belgische papieren verdwenen, om plaats te maken voor Nederlandse nummers en het natio- naliteitsbewijs van dein België Een Wild-West drama te Weert Te Weert heeft een nachtelijke vechtpartij plaats gehad, die te verge lijken is met het stoutste en sensa- tioneelste Wild-West-drama. Een slachtoffer van dit nachtelijke ge vecht is overleden en twee liggen thans in het St. Jans-ziekenhuis, waarvan een met levensgevaarlijke verwondingen. Het drama begon in café Hendriks op Hushoven. G. van V. Jnr. nam op een gegeven moment enkele jon gelui in bescherming tegen de Gebrs. S., beruchte typen in Weert. Ondanks deze bescherming heeft één van de twee broers, enkele ogenblikken la ter, de jongeman van D., wonende op Laar, op lafhartige wijze met een dolkmes in de rug gestoken. Deze moest met levensgevaarlijke verwon dingen in het ziekenhuis worden op genomen. Van de V. Jnr. had bij dit duel ernstige schade aan zijn nieuwe costuum opgelopen. Dit was de oor zaak van de volgende twist, die om trent het middernachtelijk uur in de Spoorstraat plaats had. M. S. bracht toen n.L sterk onder invloed opnieuw een bezoek aan de familie van de V. Dit viel echter niet in goe de aarde, want even later werd hij vanwege de schade aan het costuum aan de deur gezet. Dit nam de bui- tengegooide echter niet. Want na en kele ogenblikken keerde hij terug, gewapend met een mes. Hiermee sloeg hij verwoed alle ruiten in. Va- Eên keer fout wassen en het is voorgoed gedaan met Uw kostbare zijde en Uw kleurige rayon. SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE Maar de fluweelzachte Vivalon-vlokjes geven de zekerheid van ruisende zijde en stralende kleuren. der van de V. verliet door de ach terdeur het belegerde huis en zag kans dc dolleman buiten gevecht te stellen. Met enkele flinke klappen sloeg hij M. S. tegen de grond, waar op deze zieltogend bleef liggen. De echtgenote van S., die haar man ge volgd was, begon toen, op haar beurt, de overgebleven ruiten te be werken. Ook zij werd door de fam. van de V., op een gevoelige manier, tot andere gedachten gebracht. Bijlzwaaicnde zwager. Zij vluchtte en waarschuwde haar zwager, die daarop ten aanhore van het publiek, dat de gebeurtenissen angstig van achter de vensters volg de, de verschrikkelijkste bedreigin gen aan het adres van de fam. van de V. uitte. Hij liet het echter niet alleen bij woorden. Met een bijl sloeg hij de deur van de fam. van de V. aan diggelen. De pastoor der paro chie, die inmiddels ter hulp was ge sneld om de zieltogende M. S. bij te staan, moest van de zwager, die van geestelijke bijstand voor de kreunen de S. niets wilde weten, een klap in casseren. Daarop toog de bijlzwaaiende woesteling op onderzoek uit, in het huis. Omdat hij hier niemand meer aantrof sloeg hij de hele inventaris maar kort en klein. De politie, die inmiddels op het strijdtoneel was verschenen, kon hem slechts met zeer grote moeite de baas worden. De fam. van de V. en de ongehuwde boer S. zijn in het belang van het onderzoek en voor eigen vei ligheid in arrest gesteld. M. S., de heer D. en de echtgeno te van S. zijn naar het ziekenhuis vervoerd, waar M. S. aan de bekomen verwondingen is bezweken. koper vonden. Zorgvuldig vijlde men de letters en cijfers van de re gistratienummers uit motorblok en chassis en de nummers van de ver donkeremaande Nederlandse wa gens werden er voor in de plaats gehamerd. En voor de fonkelnieuwe Belgische wagens, waarop geen stui ver invoerrechten was betaald, wer den kopers gezocht, die er geen flauw vermoeden van hadden, dat zij met vervalste registratienummers en papieren in een gesmokkelde wagen gingen rijden. Omdat het uiterlijk en ook het interieur van de nieuwe wagen in kleur en uitvoering natuurlijk vaak genoeg niet klopte met de overige gegevens op het nationaliteitsbe- wijs,» wisten de smokkelaars de bru taliteit zelfs zo ver te drijven, dat zij, gewapend met hun oude nationali- teitsbewijs bij Invoerrechten en Ac cijnzen, een nieuw verkregen, waar op die veranderingen wel waren vermeld. Het spoor leidde al spoedig naar Brabant en in het bijzonder naar dc stad Eindhoven, maar er ging een stevige tiid over heen, voordat een aantal wagens inmiddels over heel Nederland verspreid kon worden achterhaald. Vele handelaars en tussenpersonen werden gehoord Nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, werd een half dozijn aangehouden verdachten op vrije voeten gesteld. De Belgische politie heeft aldus het verhaal in dc „Tel." haar onderzoek naar dc operaties van de Belgische smokke laars nog niet geheel voltooid. NIEUW K.I.-STATION AFGEBRAND. Tijdens een hevig onweer, dat boven Zuid-Oost-Drcnthe woedde is de bliksem ingeslagen in het ge bouw voor kunstmatige inseminatie te Zweeloo en in een boerderij te Wcsup. Het nog nieuwe kunstma tige inseminatiegebouw, dat twee maanden geleden is geopend, brand de geheel uit. De boerderij te We- sup, bewoond door de familie J. Hegon, trof hetzelfde lot. De stie ren, die zich in het kunstmatige inseminatiegebouw bevonden kon den nog tijdig in veiligheid worden gebracht. Van de boerderij konden het vee en een gedeelte van de in boedel worden gered De schade is groot, maar wordt door verzekering gedekt. 3EURS - (^VERZICHT CULTURES GEDRUKT. Het bericht omtrent de Sumatra Tabaks Maatschappijen, waarin ge wezen wordt op het verval van deze eertijds zo bloeiende cultuur, en waarin zelfs gewag wordt gemaakt van een eventueel stopzetten der exploitatie, veroorzaakte een flauwe stemming, die vooral in de tabaks- hoek tot uiting kwam.' Certificaten Deli Maatschappij verloren per sal do ruim drie punten, Senembah en Deli Batavia ieder twee punten. Dc overige Culturos waren in navol ging hiervan eveneens wat lager, al was de daling hier niet zo mar kant. Amsterdam Rubber gold ex 9 pet. dividend 104^ (114J^), en H.V.A. 116 (117 y, De andere sectoren bleven luste loos, waarbij kleine verliezen in de meerderheid waren. Philips ont moette lichte vraag en liep een klei nigheid omhoog (164 3/4). Bij on. Olie was het verloop juist tegenover gesteld. Het hoofdfonds sloot op 287yt (288 3/4). Ook Unilever was ruim een punt lager. De Scheepvaartmarkt was amper prijshoudend. Bij de Indonesische banken viel Nationale Handelsbank op met een stijging van 86 y tot 89. De certifi caten Javasche Bank mogen nog steeds niet genoteerd worden en dit zal de eerstkomende dagen wel zo blijven, daar pas tegen het einde van deze week een mededeling van dc directie verwacht kan worden. De Beleggingsmarkt was hier en daar een tikje luier. Dinsdag voor een bedrag van ruim lj£ millioen dollar ingeschreven op de 4 pet. Philips obligatielening, waarvan de afgiftckoers gehandhaafd bleef op 103. De Amerikaanse markt was stil en het agio bleef 14 y, procent. Prolongatie 3X pet. 39) bij Stedtfeld te koop aan. Maar ik op mijn beurt wees hem steeds het aanbod af. Toen hoorde ik van een kanaalbouw van Güsterfeld naar Bruchholm. Het plan werd zowel door de landraad als door de rege ring met vreugde begroet. Ik kreeg toen het uitbaggeren en de zandaf- voer en ik verdiende daarbij zoveel dat ik mijn verplichtingen jegens Lenzmann goed kon nakomen. In de lente van dit jaar was het kanaal gereed en was het verkeer tussen genoemde plaatsen begon nen. Daar ik mij veel zorgen in mijn hoofd haalde hoe ik voortaan de rente zou betalen, begaf ik mij enige maanden geleden naar Ges- perstedt. Daar bezit ik een peelland dat, vroeger meer schade als voor deel opleverde, door het nieuwe ka naal met winst kon geëxploiteerd worden. Ik was nog in twijfel of ik het zelf zou besturen of wel het ver pachten zou. Toen deed ik een ge lukkige ontdekking. Bij het turfste ken kwam een grote laag kiezel te voorschijn. Ik was er blij mee; dit 'begrijpt u wel, mijnheer Thiessen; nu hoopte ik zo spoedig mogelijk mijn schulden bij Lenzmann te kun nen aflossen. Maar er kwam weer wat bij: ik had geen geld meer. Het enige was nu om er een maat schappij van te maken, maar daar- j toe ontbrak mij om verschillende I reder de lust. Ik zou dan wel direc- i teur zijn geworden, maar ik kon er niet toe besluiten, wellicht omdat ik te lang mijn eigen meester was geweest. Na lange overwegingen j nam ik het besluit om mij ander- i maal tot Lenzmann te wenden. Ik eiste nog meer geld, zeker als ik er van was dat ik mijn schuld ten I spoedigste kon voldoen. Zo stond de zaak, toen ik voor drie weken de halfjaarlijkse rente bij Lenzmann ging betalen.. Bij deze gelegenheid gaf ik hem ook een deel van het geleende geld terug. Ik schreef hem dat ik hem op een bepaade dag te Siegsburg zou ontmoeten, waar ik zaken te doen had. Ik ging nog even naar Gesper- stedt. gaf daar mijn bevelen aan de chef en reisde het eerst naar Bre men, waar ik verscheidene dagen vertoefde. Daar ontving ik een schrijven van Lenzmann dat hij mij de eerstvogende Maandag te Siegs burg zou verwachten. Ik ging Zon dagavond naar Siegsburg om Maan dag direct mijn zaken daar te kun nen verrichten. 's-Middags trof ik Lenzmann zoals afgesproken was in De Beren, waar ik doorgaans lo geerde. Nauwelijks hadden wij el kaar begroet of hij zeide: „Het is goed dat u zelf hier gekomen bent, Kapitein Wendt. Want een gewich tige zaak is beter mondeling als schriftelijk te behandelen. Hoezeer het mij ook spijt, ik moet u de me dedeling doen, dat ik mjjn geld te rugverlang en wel de eerste der volgende maand. Ik heb veel geld nodig." Ik hield deze eis in het be gin voor een flauwe grap. Toen ik echter naar zijn streng gezicht keek bleef mij het lachen in de keel steken. Toch deed ik alsof ik het vqor scherts hield en sprak: „Maak geen gekheid Lenzmann, maar doe je Tcldbuidel naar wij hopen, want ik ben persoonlijk naar Siegsburg ge komen om nog een groter kapitaal bij je op te nemen." „Dan zul je onverrichter zake naar huis moeten wederkeren, ka- itein." antwoordde hii met een droog lachje, „ik geef geen cent meer, want ik heb niets meer. Maar, zoals ik zei, ik moet geld hebben en de eerste der komende maand moet ik het geleende geld hebben. I Ik heb je dit trouwens ook reeds geschreven. Het verwondert mij dat u doet. alsof u van niets weet!" „Ik ben sedert de vorige week van huis." I „Dat gaat mij niets aan. Boven dien het komt er niet op aan. U weet het nu toch. Dus schik u daar naar, als u blieft" „Waarom is dat zo, Lenzmann?" vroeg ix ten zeerste verbaasd, „heb ik u de rente niet altijd op tijd be taald?" „Ja dat wel. Dat was niet meer dan uw plicht, kapitein", zei hij; nu heb ik mijn geld nodig en moet ik het hebben!" „U weet goed, dat ik die som, die ik u schuldig ben, niet zo vlug kan betalen." „Dat is alweer uw zaak. Maar er zijn middelen genoeg om u te dwin gen. Ik heb uw handtekening" „U kunt mijn beetje goed laten verkopen. Maar goed ik zal je beta len," zei ik daarop, want het stuitte mij tegen de borst die geldafperser goede woorden te geven. „Laten wij het doen over drie maanden.". „En waar denkt u dan geld op te nemfen," vroeg de vrek. „Wanneer u het dc eerste niet kunt betalen, zo zult u het over drie maanden ook niet kunnen doen" „Dat zijn mijn zaken, wanneer u maar op dc bepaalde termijn uw geld terug hebt," antwoordde ik, kokend van woede. „Neen. neen, mijn waarde," lachte de woekeraar. daarmee ben ik het niet eens. Ik moet mijn geld de eer ste hebben. Als u het over drie maanden kunt betalen, dan kunt u het over vier weken ook doen. Ik ben nog heel goed voor u, want het is een uitgemaakte zaak en dat heb ik zwart op wit dat ik binnen de veertien dagen mijn geld kan te rugeisen." „Dat komt uit, maar u heeft irrij ook dikwerf beloofd, dat u mij nooit zou dwingen." ..Hm, hm. Voor de groene tafel geldt het geschreven woord meer," laohtc hij honend. Ik beefde van drift. „Nu dan," stiet ik eindelijk uit, nadat ik mij tevergeefs bezonnen had om een passend antwoord te geven, „u zult u geld hebben. Ik zal er voor zorgen dat u op de eerste der vol gende maand uw geld hebt. Wees nu zo goed en schrijf mij de quitan- tie voor de halfjaarlijkse rente!" Daarop telde ik de som op tafel. „Waar zult u nu het geld lenen, kapitein Wendt?" vroeg hij nog eenmaal, mij met loerende blikken aankijkend, zonder het geld aan te raken. „Dat zal u toch wel gelijk zijn, hoop ik,' antwoordde ik stroef. „Is u van plan uw kiezel te ver kopen, kapitein? Maar zo gauw wordt die prijs ook niet betaald." Ik moest mij goed houden om niet neer te vallen, zozeer verraste het mij, dat hij daarvan wist. Wat wil de de man van mij? Ik werd er koud van. „Waarvan weet gij dat ik kiezel gevonden heb," durfde ik eindelijk te vragen. „Nu, men heeft overal zijn infor matiebureau x," antwoordde hij lachend, terwijl zijn kleine oogjes flikkerden. Ik antwoordde hem niet. Ik kon geen woord meer zeggen, zo had het mij verrast. Eindelijk, toen ik een weinig op mijn verhaal was geko men, zei hij, op het geld wijzend: „Hier is uw geld; neem het en geef mij de quitantie. Mijn tijd is be perkt. Ik moet met de volgende trein naar Bremen terug." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5