Opvoeding is een zaak, die goede voorbereiding vereist DUITSLAND DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Kath. Paed. School Leiden Wanneer iemand opwerpt, dat op voeding van kinderen niet geleerd kan worden uit boeken of door het volgen van een cursus, heeft hij het grootste gelijk van de wereld. Maar even groot is zijn ongelijk, wanneer hij meent, dat jonggehuwden dus maar rustig moeten afwachten en dat, als er eenmaal kinderen komen, de opvoeding wel vanzelf zal gaan. De practijk wijst het uit. Wie om zich heen ziet, ontdekt spoedig de tragische gevolgen van een opvoe ding, die geen opvoeding was, om dat de ouders meenden het wel klaar te kunnen spelen zonder eerst ene goede voorbereiding op hun zware en verantwoordelijke taak gehad te hebben. De Kath. Paedagogische School, die eind September in Leiden gaat beginnen, is opgericht om toekom stige ouders, verloofden en jongge huwden, voor te bereiden op deze taak. Te weinig nog beseft 'men hoe noodzakelijk dit is. Wie fietsenma ker wil worden, zal eerst proeven van bekwaamheid moeten afleggen en tonen daarvoor geschikt te zijn, voordat hij zich mag vestigen. Voor de geringste functies is de maat- schappij-van-vandaag gewoon om naar diploma's te vragen. Maar voor opvoeding van kinderen schijnt iedereen zomaar geschikt te zijn. Het is ontstellend te zien hoeveel jon gelui trouwen, zonder zich bewust te zijn van hun verantwoordelijkheid als toekomstige opvoeders van hun kinderen. Hoe wil de Kath. Paed School hierin nu verbetering brengen? De bedoeling is toekomstige ouders, waarbij zich gerust ook ouders mo gen aansluiten, een juist begrip bij te brengen over opvoeding. Hiervan is weliswaar geen schema te geven, omdat ieder kind anders is en dus andere eisen stelt, maar wel kan een elementaire onderbouw gegeven worden, waarop de ouders zelf kun nen verder werken. Er zullen 20 lessen gegeven wor den door ervaren docenten. Een van hen is de bekende p'acdagoge, dr. Sis Heyster, die de kinder-psychologie zal behandelen, een populaire uit eenzetting over de ontwikkelings gang van het kind. Zij zal de ver schillende phases behandelen: baby, kleuter, schoolkind en puber. Zij zal spreken over de puberteitsperiode, over sexuele opvoeding, over liefde en verliefdheid. Dit alles aan de hand van talrijke practische voorbeelden, geput uit een jarenlange en veelzij dige practijk. Ook aan de godsdienstige vorming zal aandacht besteed worden. Het bestuur van de K.P.S. heeft zich in verbinding gesteld met prof. M, A. Jansen, pr., hoogleraar te Warmond, om dit deel voor zijn rekening te nemen. Er zal gesproken .worden over de waarde van een godsdien stige opvoeding, over gewetensvor- Mgr. Joe-Pin is nipt ontmoedigd Mgr. Joe-Pin, de verbannen aarts bisschop van Nanking, heeft zich thans gevestigd te Washington, waar het hoofdkwartier is van de Chinees- culturele missie. In een interview verklaarde deze Chinese aartsbisschop, dat hij de toe komst van China niet ontmoedigd achtte. Vele generaties lang, zeide hij, hebben de Chinezen lichamelijk lij den verduurd, het ziele)ijden heb ben zü pas leren kennen onder de rode vloedgolf. Doch juist daardoor zijn mijn landgenoten, die geestelijk zeer fijngevoelig zi.jn, diep teleurge- steld over de beloften van de com munisten, die zich voorstelden als hun „tochtgenoten" en „bevrijders". Volgens mijn schatting is 85 pet. van het Chinese volk vijandig aan het communisme. Grote guerilla-legers bestoken herhaaldelijk de communis tische troepen op het vasteland en wachten op de dag, dat de nationa listische legers op Formosa of de omliggende landen hen zullen komen bevrijden. Gods barmhartigheid zal dit goede volk niet verlaten, ik zie het lijden vooral voor de Kerk nu wel groot, maar de toekomst niet donker". Kolencrisis in Engeland Degenen, die mopperen over de verhoogde kolenprijzen, zullen met belangstelling kennis nemen van een bericht van het Alg. Dagblad uit Londen, dat Engeland deze win ter met een ernstig tekort aan ko len en electra te kampen zal krij gen. Winkeliers zullen hun étalages niet meer mogen verlichten, zodra de avonden weer lengen, en van de straatlantaarns zal de helft of een kwart buiten dienst worden gesteld. Vandaag begint een speciale com- misie uit het kabinet de crisis te be spreken en daar zal de gehele va- cantie wel mee gemoeid zijn. De regering moet een methode zien te vinden om de burgerbevol king er toe te dwingen heel zuinig te zijn met electrisch kacheltje en de schemerlamp. Het tekort zal waarschijnlijk zo groot zijn, dat er weer stroomloze uren moeten ko men. Aan bepaalde fabrieken zou de regering willen verzoeken voor ?en deel 's avonds te werken, waar- egenover de bioscopen dan och- mdvoorstellingen zouden geven. Tenslotte zal er een nieuwe wcr- ngscampagne voor de mijnen wor- i gevoerd, anders moet het ko- ike Engeland opnieuw brand-, uit Amerika importeren! ming, roeping, verkering en gebed. Onderwerpen, die allemaal verband houden met de opvoeding van kin deren en waarmede talloze ouders dagelijks grote moeilijkheden onder vinden. Daarnaast moet ook aan de licha melijke opvoeding aandacht worden besteed. Een ervaren arts, vermoe delijk dr. Th. Schlichting uit Am sterdam, zal enige lessen geven over gezondheidsleer, over het voortplan- tingsleven, enz, XXX Dit alles wordt behandeld in 20 avondlessen, die telkens om kwart over acht aanvangen en om half tien geëindigd zullen zijn, zodat cursis ten van buiten de stad nog tijdig thuis kunnen komen. Als plaats van bijeenkomst is uitgekozen de Jaco- bazaal van „Den Burcht" en als les- avond de Woensdagavond. De eer ste les zal vermoedelijk op Woens dag 26 Sept. a.s, gegeven worden. De minimum-leeftijd is 18 jaar. Wanneer jonggehuwden niet in de gelegenheid zijn samen de lessen te volgen, is het geoorloofd, dat zij el kaar afwisselen. Verdere inlichtin gen,o.a. over cursusgeld (eventuele mogelijkheden van termijnbetaling) enz. worden per prospectus gaarne verstrekt door de secretaris de heer E. Bik, Apothekersdijk 30 Leiden, tel. 25626. Men kan zich aan dit adres ook melden als cursist. Wacht niet langer met U aan te melden. Het is moeilijk om defini tieve afspraken met docenten enz, te maken, wanneer het leerlingen aantal nog niet bekend is. Het be stuur wil gaarne weten op hoeveel cursisten het kan rekenen! Jaarverslag 1951 Leidse Voetbalbond In het jaarverslag 1951 van de Kon. Ned. Voetbalbond afd. Leiden, constateert de heer L. J. F. van Leeuwen, secretaris, dat het slechte weer sterk remmend heeft gewerkt op het verloop van de laatste com petitie. Weken achtereen kon er niet gespeeld worden.. De terrein-moei lijkheden blijven groot. Al wordt verwacht, dat het complex Haar lemmertrekvaart binnenkort in ge bruik komt. De terreinen Da Cos- tastraat en Zoeterwoudse Singel vallen af, terwijl „Pomona" grondig gerestaureerd wordt Wat de bui tengemeenten betreft, heeft War- mmunda een prachtig complex ge kregen, terwijl er in Alphen aan den Rijn voor A.R.C. aan nieuwe velden gewerkt wordt. De secreta ris verwacht, dat het steeds moei lijker wordt wedstrijden te spelen in het kader van de sportuitwisse- ling Leiden—Gent'Oxford. De begroting 19511952 sluit op een bedrag van ƒ8.870.terwijl de exploitatierekening over het afgelo pen boekjaar sloot op f 8.202.22. Het aantal ingeschreven senioren steeg van 5.886 tot 6.310. de juni oren van 2.358 tot 2.385. Het aantal verenigingen bleef staan op 69. waarvan er wederom 64 aan de competitie deelnamen. In d.ë Zater dagcompetitie speelden 168 elftallen (vorig jaar 197) en in de Zondag competitie 214 (214). Er werden 1.352 Zaterdag-wedstrijden gespeeld (1.497) en 1.590 Zondag wedstrijden (1.657). Deze achteruitgang is toe te schrijven aan het slechte weer waardoor niet in alle afdelingen de competitie geheel werd afgewerkt Er werden geen beker wedstrijden gespeeld (vorig jaar 126) en 't tota le aantal wedstrijden bedroeg 2.942 (3.280). u NEDERLANDSE RODE KRUIS ZUS TER VERMIST. Mej Joh. v. d Linde, Kringsecretaresse van het Ne derlandse Roode Kruis in Overijsel, die na een excursie in de omgeving van Brand )Vorarlberg) wordt ver mist en naar wie Oostenrijkse red dingsploegen zowel als militairen van het Franse bezettingsleger tot nu toe vergeefs hebben gezocht. De foto toont Mejuffrouw van der Linde aan boord van ,het drijvende hospitaal"', dat dit voorjaar met 61 patiënten een reis door ons land maakte. Direct na haar terugkeer uit het concentratiekamp Ravensbruck in 1945 is Mejuffrouw van der Linde in dienst getreden van het Nederlandse Roode Kruis waar zij zich met grote toewijding aan haar arbeid gaf. Foto ANP-Cm-Cn. VRAA6T DIT ^ORIGINELE FLESJE/ Koel geschonken Graag gedronken f RANJA-SODA FABRIEKEN HILVERSUM-ROTTERDAM De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Grote Parade van 1915", alle leeftijden. Luxor: „Louise-Lotte", 14 jaar. Trianon: „Abbot en Costello in het vreemdelingenlegioen", 14 jaar. Rex: „Het zwaard in de woes tijn", 18 jaar. „Allemaal onzin", alle leeftijden. UIT DE OMGEVING HAARLEMMERMEER „Vroeg Present". De visclub „Vroeg Present" hield in de Ring vaart te Burger veen een viswed strijd, welke zeer goed verlopen is, omdat het respectabele aantal van 124 vissen werden verschalkt docr slechts 19 deelnemers. De prijzen werden toegekend aan: 1. G. van Diemen, 15 stuks, 1414 gram; 2. D. Kaptein 15 stuks, 1195 gram; 3. C. Scheepmaker 16 stuks, 1160 gram; 4. J. v. d. Laan 11 stuks. 923 gram; G. J. van Es 12 stuks, 805 gram; C. van Diest 12 stuks, 711 gram; 7. B. van Briemen 7 stuks, 710 gram; 8 P. Eveleens 6 stuks, 544 gram; 9. A. Warmerdam-7 stuks, 410 gram en 10. C. Slobbe 2 stuks, 354 gram. HILLEGOM Voor het examen handelsweten schap M.O. slaagde de heer G. A. Steenvoorden. LISSE Gemeenteraad De agenda voor de op Vrijdag 3 Augustus a.s. te houden raadsvergadering, welke om 8 uur des avonds aanvangt, ver meldt de navolgende punten: Be noeming van dc leden van de Com missies voor Openbare Werken en Grondbedrijf en de Financiële Com missie; Voorstel tot het geven van een straatnaam; Voorstel tot afwij zing van een verzoek van de ver tot bevordering van de agrarische belangen in de Rijnstreek om deel te nemen aan een garantiefonds; benoeming van een commissaris van de N.V Electriciteitsbedrijf Hille- gom-Lisse-Sassenheim. Straatnaam. Burg. en Weth. stellen de raad der gemeente voor om de te maken verbindingsweg tussen de Gladiolenstraat en de Broek weg naast het huis van de heer Mastenbroek de naam Irissen - straat te geven Subsidie-verlening? De ver. tot het bevorderen van de agrarische belangen in de Rijnstreek te Leiden heeft zich tot de raad gewend om haar een subsidie van maximaal 2y2 cent per inwoner toe te kennen in de vorm van garantie voor haar jaarlijkse tentoonstelling. B. en W .menen evenwel de raad te moeten voorstellen om op het verzoek af wijzend te beschikken, omdat deze gemeente slechts een zeer gering aantal veehouders heeft. Commissaris N.V. Electriciteits bedrijf. De heer J. W. A. Lefe- ber, die tijdens de burgemeesters- vacature en daarna als commissaris van de N.V. Electriciteitsbedrijf H. L. S. is opgetreden heeft zich terug getrokken. In zijn plaats stellen B. en W. voor te benoemen de heer mr. Th. M. J. de Graaf, burgemees ter. NOORDWIJKERHOUT Voor het Mulo-diploma A slaagden te Heemstede: Truus van Steijn, Willy Tomassen, Renk Dui venvoorden, Theo Duivenvoorden Jan van Denzen, Koos de Groot, Leo de Jong, Bertus de Haas, Hjenlk Stoop, Joop Stoop en Cor Verlaan; allen uit onze gemeente en leerlin gen van dc Don Boscoschool te Sas- senheim. Prijzencommissie: Ook in Noord wij kerhout is thans een plaat selijke prijzencommissie gevormd waarin vak- en middenstandsorga nisaties zijn vertegenwoordigd. Hier in hebben zitting genomen Mej. H. E. J. v. d. Ger.dt, Kerkstraat 78a, Th. Vrolijk. Havenstraat 34, P. J. Wessels. Hoogstraat 46, D. J. Wes- trik, Julianastraat 14 en A. M. Does- wijk, Havenstraat 36. RIJNSBURG Cursus Bloemschikken en Binden. Het bestuur der Ver. kleinhan delaren in Bloemen en Planten te Rijnsburg maakt bekend dat er ge- HIESTORISCHE ONTMOETING IN DEN HAAG. In de Residentie, die geheel in het teken staat van de Bloe- menweek. heeft Woensdagmiddag een historische ontmoeting plaats gehad Bij de slijterij, die de historische naam „Slot Loevestein" draagt, in de Hugo de Grootstraat, begroetten Hugo de Groot en Elsje van Houwelingen de heer Lucas Bols. Van links naar rechts Hugo de Groot, Elsje van Hou welingen en in de wagen Lucas Bols. Foto ANP-Fhn-Hmr. legenheid wordt geboden voor aan melding van nieuwe cursisten op a.s. Maandag 6 Aug. van 89 uur in veilinggebouw Flora te Rijns- iburg (zie advertentie). SASSENHEIM Vacantievreuêd en DW. Dins dag en Woensdag hebben 750 kin deren weer eens echt genoten van hun vacantie. Beide dagen was het doel van de reis per speciale NZHVM-bussen naar het schone Groenendaal met zijn speeltuin, kinderboerderij, zandkuil en bos sen. Wat is er genoten en wat zijn de kinderen onthaald op lekker nijen. Gisteren waren het vooral de kleine DVV-ertjes, die niet ge noeg konden krijgen van de glij baan, draaimolen enz. Met glunde rende gezichten kwamen ze weer thuis. VOORSCHOTEN De heer C. Maarsen, onderwij zer aan de Herv. school, slaagde in den Haag voor de Hoofdactc. Geboren: Aimée Josette, d. v. C. F-ortanier en Th. A. M. Genet; Mar tina M. J., d. v. A. J. Lamboo en J. M. Bredero; Johannes H., z. v. C. Looijestein en K. M. Verhaar; Anna Maria, d. v. W. P. Duijnisveld en C. G. Th. Spigt; Margaretha J., d. v J. C. Akerboom en A. C. Looije stein. Geboren te Leiden: Anton C. J., z. v. A. G. Vette en H. W. van Ste- kelen'burg; Johanna M. L., d. v. C. Rovers en W. Broeders. Ondertrouwd: Gerardus van Trigt, 60 j., te Zevenhoven en Antonetta F. J. van den Hogen, 50 j. Gehuwd: Cornelis Roersen te Hoevelaken en Jansje van Leeuwen; Willem B. de Graaff en Grietje Klungel. WASSENAAR Weifelend overgestoken. Op de Rijksstraatweg bij De Deyl heeft zich een ongeval voorgedaan, waar van de gevolgen gelukkig niet ern stig waren, maar dit had heel anders kunnen zijn. Een 15-jarig meisje uit Den Haag wilde de straatweg oversteken. Toen zij halverwege was, zag zij een vrachtauto naderen. Zij stopte aanvankelijk, om de auto te laten passeren, maar trachtte toen toch plotseling, nog voor de naderende auto de overkant te be reiken. Zij werd gegrepen door de voorzijde van de vrachtwagen en tegen de grond geworpen. Dokter Baart de la Faille constateerde al leen enkele ontvellingen aan beide knieën en een bult op het achter hoofd. Niettemin is het meisje per ziekenauto naar haar woning over gebracht. ZOETERMEER Het hevige onweer dat eergister avond boven Zoetermeer' woedde, heeft verschillende storingen in de electriciteitsvoorziening veroorzaakt. Daarenboven sloeg de bliksem om streeks half elf in bij de gemeente secretaris, de heer Blaauwhof. Er sloegen enige pannen van het dak af en een lambricering van een kamer op de bovenverdieping werd ontzet terwijl een lamp van het plafond sloeg en diverse andere lampen stuk bleken te zijn. Gelukkig ontstond geen brand. Enkele leden van de brandweer, alsmede de comman dant, waren spo-sdig ter plaatse aan wezig en een grondig onderzoek werd ingesteld. Gevaar voor brand bleek niet meer aanwezig en enige electrische geleidingen werden bui ten stroom gezet. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Historische vereniging noteerde 100ste lid. Dezer dagen noteerde de enkele jaren oude Historische Vereniging voor Alphen aan den Rijn en omgeving haar honderdste lid. Het is de heer L. W. de Raat, Karei Doormanstraat 77. Dat een vereniging honderd of meer leden telt is op zichzelf niets bijzonders. Maar dat een vereniging als de His torische Vereniging in Alphen aan den Rijn een dergelijk aantal be reikt, is toch wel vermeldenswaard. Vooral als we zien, dat de Hist. Ver. „Die Haghe" voor Den Haag .en omgeving, met haar 60 jaren nau welijks 400 leden telt. ALKEMADE Geboren: Ronald C. J. z. van N. M. Huigsloot en M. G. Wessel- man; Johanna G. M. d. van W. J. M. Vesseur en M. M. Bakker; Peter z. van H. Turk en M. de Blanken; Ca- tharina C. M. d. van J. J. Kerkvliet en M. P. Disseldorp; Theodorus J. E. z. van P. v. d. Broek en J. A. v. Haastrecht; Antonius J z. van J. P A. Bocxe en A. M. Klijn; Angela M d. van C. J. Bouwmeester en B. J. Warmerdam; Maria A. d. A. P. G. Oudshoorn en S. J. v. d. Meer; Ca- tharina M. A. d. van J. J. Straathof en P. A. Klein; Antonius J. z. van G. C. v. d. Zwet en G. P. Akerboom Ondertrouwd: G. J. van Berkel en J. C. de Jong; J. R. Olijerhoek en E. P. G. Verdel; C. J. Buskermo- len en J. M. Vork. Gehuwd: A. J. Duivenvoorden en S. M. A. Juffermans; J. C. v. d. Meer en A. P. Koek: A. J. P. van Smoorenburg en W. M. v. d. Hulst; C. H. v. Scherpenzeel en P. C. Tuk ker; J. L. H. Zaad en C. A. v. d. Meer; J. W. Mollers en G. W. van Egmond; W. Raaphorst en S. Meijer Gesneuveld in Korea De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat tijdens gevechten in Korea op 26 Juli zijn gesneuveld: Korporaal E. Keiler, sergeant J. H. L. van Kollenburg, soldaat J. P. van Ostaden, allen uit Tilburg en soldaat A. G. Timmermans uit Brielle. Korporaal Keiler werd geboren op 5 April 1926. Hij was ongehuwd en diende bjj het regiment aan- en afvoertroepen. Sergeant van Kollenburg werd geboren op 20 November 1927. Hjj was ongehuwd en diende bij het re giment Limburgse Jagers. Soldaat van Ostaden werd gebo ren op 9 Augustus 1922. Hjj was on gehuwd. Soldaat Timmeimans werd geboren op 22 Juni 1929. Hij was on gehuwd. BODEGRAVEN Weg GoudaBodegraven gestremd. De weg GoudaBodegraven zal van 20 Augustus tot en met 29 Sep tember a.s. voor het doorgaand auto verkeer in beide richtingen zijn af gesloten. Dit verkeer wordt die pe riode over de rijksweg Den Haag Utrecht geleid, zo deelt de A.N.W.B. mede. Deze verkeersstremming vindt zijn oorzaak in het feit. dat de brug te Oud Reeuwijk wordt vernieuwd. Wielrijders en voetgangers kunnen de weg GoudaBodegraven blijven volgen, daar naast de in aanbouw zijnde brug een noodbrug wordt ge legd. De Reeuwijkse plassen zijn voor automobilisten uit Gouda volgens de oude route bereikbaar HAZERSWOUDE Bliksem sloeg 'in. Tijdens een hevig onweer, dat eergisteravond boven ons dorp woedde, en dat ge paard ging met hevige plasregen, sloeg de bliksem in een tuinloods van de boomkweker P. v. K. De loods brandde tot de grond af. Een hoeveelheid balen turfmolm en enig tuingereedschap gingen door de brand verloren. Ook bij verschillende bewoners sloeg de bliksem op de antenne van de radio en op de telefoon. Geboren: Hendrik je d. van L. Duiker en A. de Heer; Anna Gerar- da Maria d. van C. A M. de Groot en C. A. van Dalst; Marianna Hele na d. van J. M. Compier en C. H van der Poel; Grietje Maria d. van C. J. Dompeling en P. M. Verbeek; Dirk z. van K. Bosmah en C. A. Veldhuijzen; Maria Anna Mirjam d van C. M. Twaalfhoven en R. W. B Le Contre. Overleden: Leonardus S traver 68 j.; Antje Verheul 80 j., wed. van R. Kruit. KOUDEKERK Blikseminslagen. Het onweer, dat eergisteravond boven onze streek woedde, is niet zonder ge volgen gebleven. Bij de heer J. D. Reijneveld in de Hoogevvaardse pol der werd een koe door de bliksem getroffen. Eveneens verloor een koe van de heer W. Kok in de Lage- waardse polder het leven en in de Gnephoek werd een paard van de heer Van Gaaien door het hemel vuur gedood. Verscheidene ruiten sloegen ka pot, toen de bliksem in een boom bij de heer H. Verbree sloeg. Ten slotte trok de lichtleiding van mej. Van Ommering, Hondsdijk, de blik sem aan. Hier waren echter geen ernstige gevolgen. Ondertrouwd: Arie Hoogeveen 23 j. en Maartje Dorrepaal 21 jaar. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond .Opgemaakt te 10 uur). TOENEMENDE BEWOLKING. Vanavond en vannacht weinig bewolking en zwakke wind. Mor gen overdag toenemende bewol king en later voornamelijk in het Westen van het land plaat selijk enige regen. Meest matige wind tussen West en Zuid. Over het algemeen iets lagere tempe ratuur. 3 Aug.: zon op 5.03 en onder 20.28; maan op 5.15 en onder 20.55 uur. LEIDERDORP Woningcommissie. De woning commissie heeft Dinsdag 7 Augus tus zitting en vervolgens om dc veertien dagen. Plaats en uur blij ven onveranderd. ZOETERWOUDE Voor het examen Engels M.O. slaagde gisteren te Amsterdam Zus ter Maria Afra (Jeanne van Mil). Voor het examen coupeuse zijn geslaagd de dames J. Overdevest, Jac.d.. N. Vreeswijk, C. Bergen He negouwen en C. van Velzen. RIJN—MOEZEL—AHR 3 dagen 20, 21, 22 Augustus. Bewijs van Nederlanderschap. Prijs: f 65.en 69.50 exclusief visum Kosten 2.50 per persoon. Aanmelden vóór 5 Augustus bij: Boekhandel ,.DE SLEUTELSTAD". 6107 Breestraat 123. NED. KATHOLIEKE REIS VER. Wilt U iets weten? Vraag inzake het berekenen van verhoogde prijzen, wanneer men nog een (goedkoper ingekochte) voor raad heeft. Antwoord: Hier raakt u aan de niet altijd even gemakkelijke kwes tie van de prijsberekening. Moet of mag een handelaar zijn prijs bereke nen naar dc vervangingswaarde, d. w. z.-naar de prijs, waarvoor hij zijn goederen momenteel moet inkopen? Wij kunnen dat zeker niet ongeoor loofd vinden Denk u eens in, dat de inkoopprijzen dalen; vindt u dan ook. dat een handelaar zijn oude prijzen moet handhaven, omdat hij nog tegen de dure oude prijs heeft ingekocht? Dan vindt u het (afgezien van de noodzakelijkheid) ook redelijk, dat een handelaar met zijn prijzen om laag gaat, omdat de vervangings waarde lager is. Prijsberekening naar de vervangingswaarde wordt niet alleen gerechtvaardigd, omdat men zich tegen eventuele stroppen van prijsdaling dekken moet (dat komt niet voor, zegt u) maar ook om z'n omzet te behouden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 Aug. Groente. Per 100 kg.: rode kool 7—14, rabarber 4—9, kroten 11—24 uien 11—22 peen 641 aardappelen 6.80 12,40, andijvie 5.209.40, druiven 128144, snijbonen 2038, stok- bonen 2046. pronkbor.en 15 31, stambonen f 2046, doperwten 1969. postelein 8—14. appelen 10—29, pruimen 8726, rode bes sen 3852. spinazie 613, toma ten 1647. zilveruien 1224, augurken 11—81; per 100 stuks komkommers 8—23, bloemkool 8 28, meloenen 29113, salade f 2 8.80, perziken 80—28 per 100 bos- kroten f 3.30780 pieterselie 1.50—1.90. radijs 2—2.30, selderie 23.70 peen 831, rabarber 4—10. GOUDA, 2 Aug. Kaas. Aan voer 275 partijen. Prijzen le soort 2.10—2.18, 2e soort 1.98—2.09. ex tra kwaliteit tot 2.37 per kg. Handel kalm. ROELOFARENDSVEEN, 1 Aug Groente. Aardbeien 62 cent p. half pond; kropsla 210 60, andijvie 513, aardappelen 12—16. bloem kool 840, peen f 22, bospeen 1224 per 100; snijbonen I 2,80— 3.30; idem II 22.80 idem stek 1.001.30, dubbele stambonen 3.2U 4.40, princessebonen 4.105.30 per 10 kg., Augurken: grof 6.10 6.60, bommen 4.605.10, stippei 3.20—3.80 per 25 kg. Bloemen. Gladiolen 630 cent Colvillie 412 cent, Asters 515 cent Aglaia 3—9 cent, Flox 8—15 cent, Asp. Plumovis 930 cent Scabisoa 7 23 cent. Anjers 512 cent, Zinnia's 36 cent Lathyrus 57 cent. TER AAR, 1 Aug. Groente. Snijbonen 3.004.20. idem B 2.10 2.90, idem stek 1.001.60, stam- princessen 3.804.40, stokprinces- sen 4.204.70, tuinbonen f 1.10, witte pronkers 1.602.00 alles per 10 kg., andijvie 1014 cent, postelein 4 cent, zilveruien 1633 cent, was- peen 14—21 centj ,dem B 812 cent idem stek 25 cent, rode kool 7—12 cent. uien 22 cent, aardappelen 812 cent, idem kriel 7 cent, kroten 1617 cent, rabarber 10 cent, Tomaten A 39 47 cent, idem B 3945 cent, idem C 2239 cent, idem CC 1625 cent, idem bonken 3541 cent alles per kg., sla 3.40--6.60 per 100 stuks, bloemkool I 1823 cent idem n 14 16 cent, idem III 810 centt. kom kommers 1418 cent, idem krom 8 12 cent alles per stuk, bospeen 1323 cent. idem B 89 cent. idem stek 36 cent, boskroten 310 cent, pe terselie 1 cent, bosuien 4 cent. alles per bos; stoofsla 75 cent per kist Augurken: fijn 76 cent. fijnbasterd 5053 cent basterd 33 cent. grof A 27 cent. grol 2124 cent CD 14 cent, E 1516 cenl alles per kg Bloemen. Convillie 1314 cent. Gladiolen 16 cent, Lathyrus 13 cent alles per bos

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2