Bloemenkoningin troonde op de trappen van de Hoge Raad De maand Juli eindigde met een donderslag Uitbrekers speelden klaverjas in Groninger Sterrebos Maastrichtenaar ontdekte diamantveld WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Bij emigreren minder omhaal De bloemenkoningin van Den Haag hield gistermiddag op de stoepen van de Hoge Raad een ontvangst voor de jeugd en ouderen van de hofstad. D uitenden en duizenden bloemen w erden aan haar voeten gelegd. Deze bloemen werden in de loop van de avond naar de zieken in de zieken huizen gebracht. Belangrijke Haagse bedrijven zon den grote bloemstukken, bestaande uit ruikers. Duizenden kinderen brachten hun bescheiden offerande om een kleine zomervreugde aan de Haagse zieken te bereiden. De bloemenkoningin heeft heel veel kleuterhandjes moeten schudden want de kinderen namen er geen ge noegen mee om alleen maar de bloe metjes over te reiken. Zo nu en dan wilde een kleuter haar zelfs een kus je geven en natuurlijk werd deze kleuterwens gaarne ingewilligd. Haar vier hofdames en enige tientallen verpleegsters van Haagse ziekenhui zen hadden de handen vol om alle VRAGEN VAN KAMERLEDEN. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van der Weijden (K.V.P.) heeft aan de Minister van Land bouw de volgende vragen schrifte lijk gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat de arrondissementsrechtbank te Alk maar, rechtdoende in strafzaken, bij vonnis van 1 Juni 1951, no. 6317 1951, een bereider van mengvoeders wegens het ontbreken van alle schuld van rechtsvervolging heeft ontslagen, niettegenstaande de recht bank verklaart, dat de verdachte het hem bij dagvaarding ten laste gelegde feit hééft begaan?; dat het ten laste gelegde betrof overtreding van voorschriften, gestell of krach tens het Organisatiebesluit Voedsel voorziening 1941 en met name het bepaalde in ae raamsamenstelling No. 8 van het bedrijfschap voor vee voeder? 2. Is de minister ook van oor deel met de rechtbank van \lkmaar, dat he* bepaalde in de raamsamen- steling no. 8 van het bedrijfschap voor veevoeder d d 13 Juli 1950 bij overtreding hiervan tot ontslag van rechtsvervolging moec leiden, omdat de bereider van mengvoeders nim mer practictisch in staat is van te voren de afwijkingen te bepalen en omdat door deze niet vast te stellen is, of niet achteraf blijkt, dat zijn mengsel door afwijking in een of meer samenstellende delen niet vol doet aan de gegeven normen? 3. Is de minister ook niet van mening, dat daarom dit systeem van voorschriften een blijvende struikel blok vormt voor de bereiders van mengvoeders, waar in de practijk telkens weer blijkt, dat de werke lijke gehalten van grondstoffen meermalen aanzienlijk afwijken, zo wel naar boven als naar beneden, van de gemiddelden in de gebruike lijke tabellen? 4. Zo ja, is de minister dan be reid te bevorderen, dat de voor schriften van het bedrijfschap zoda nig worden gewijzigd, dat deze voor schriften voor de bereiders van mengvoeders practisch uitvoerbaar worden gemaakt? 5. Indien de minister hiertoe meent niet te moeten overgaan, hoe denkt Zijne Excellentie dan ver schil in rechtsbedeling te voorko men tussen bereiders van mengvoe ders voor dezelfde overtreding, ge zien het feit, dat sommige bereiders van mengvoeders door andere rechtbanken belangrijke boeten kre gen opgelegd voor overeenkomstige overtredingen der raamvoorschrif- ten? Toch verhoging Ned. quotum Met 25 in plaats van 60 millioen Naar „Trouw" uit goed ingelichte bron verneemt, zal de Bestuursraad van de E.B.U. aan de raad van mi nisters van de O.E.E.C. adviseren het quotum van Nederland in de E.B.U. te verhogen met 25 millioen dollar. (Gevraagd was: 60 millioen). De Nederlandse regering hoopt, dat deze quotumverhoging, aangevuld met de maatregelen op het terrein van de credietbeperking en de in vesteringen, voldoende zullen zijn om een rechtstreekse controle van de E.B.U. van de O.E.E.C. zoals in begin van dit jaar met West-Duits- land heeft plaats gevonden, te ont gaan. In kringen van deskundigen ziet men wat dit betreft de toekomst op dit ogenblik met vertrouwen te gemoet. Het spreekt vanzelf dat in de be rekeningen van de regering ook een bepaald bedrag aan Marshall-steun is opgenomen, ^VERLEG INZAKE PRIJS POLITIEK. De Minister van Economische Za ken heeft op 31 Juli voor de tweede maal een onderhoud gehad met de commissie uit de georganiseerde detailhandel over de prijspolitiek, in het bijzonder in verband met de jongste ontwikkeling op prijzenge- bied en het daarmede nauw samen hangende vraagstuk van de liqui- feitspositie der middenstandsbe- drijven. De minister zal tezamen met zyn ambtgenoot zonder portefeuille prof. dr. A. H. M. Albregts, die wegens uitstedigheid de besprekingen niet heeft kunnen bijwonen, het overleg net de commissie voortzetten. bloemstukken en ruikers op de trap pen van het gebouw van de Hoge Raad neer te leggen. Een saamgepak- te massa toeschouwers sloeg deze bloemenreceptie gade en begroette menige gave met applaus. Gedwongen logeerpartij op de Wadden VEERBOOT GESTRAND Ongeveer 150 vacantiegangers heb ben gedwongen een nacht op de Wadden doorg-bracht, doordat de veerboot „Friesland", die de dienst tussen Holwerd en Ameland onder houdt, Maandagavond ongeveer 100 meter voor de stijger bij Nes aan de grond liep meldt „Trouw". Men slaagde er niet in de passagiers over te brengen. Dinsdagmórgen, om ruim zes uur, had men de boot weer vlot Het komt meermalen voor, dat de boot aan de grond loopt, maar ge woonlijk kan men haar spoedig weer vlot krijgen. Er is door be langhebbenden de laatste tijd her haaldelijk op aangedrongen, zoda nige voorzieningen te tretffen, dat de bootdienst niet wordt gehinderd en het toerisme naar Ameland niet wordt geschaad. REGELING VAN LONEN VOOR AKKERBOUW EN VEEHOUDERIJ IN ZUID-HOLLAND In een bijvoegsel van de Staats courant van heden is opgenomen een regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de akker en weidebouw en de veehouderij in de provincie Zuid-Holland. Goud uit K.L.M. toestel verdwenen Een internationale bende? Een kistje goud ter waarde van ongeveer 120.000 gulden is tussen Johannesburg en Rome uit een K.L.M.-vliegtuig verdwenen. Te Johannesburg gelooft men, dat de verdwijning in verband staat met het verloren gaan van diamanten ter waarde van 250.00 gulden in Maart j.l. tussen Johannesburg en Londen en met het verdwijnen van een zending goud tussen Lon den en Zuid-Afrika op 28 Juni. Men vermoedt, dat een en ander het werk is van een internationale bende. Het thans vermiste kistje bevatte 22 staafjes goud van 22 karaat. Het is verzonden door een firma in Jo hannesburg en onder politiebewa king naar het internationale vlieg veld van Palmietfontein vervoerd Toen het vliegtuig in Rome landde was het kistje verdwenen. UTRECHTS ADVOCAAT KRIJGT ééN JAAR. De Utrechtse rechtbank heeft gis termorgen mr. dr. v. H., advocaat cn procureur te Utrecht, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Verdachte had indertijd, by de behandeling van een zaak tegen een zekere Den I. uit Utrecht, die terecht stond wegens dollarzwendel, een geuige a décharge aangezet tot meineed. De officier van justitie had twee jaar tegen v. H. geëist. De Maarssense fabrieksarbeider J.. die de meineed had gepleegd, werd veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf met aftrek. Tegen hem was een half jaar gevraagd. Een Utrechtse aannemer H., die als zwa ger van Den I. medeplichtig was aan de uitlokking, kreeg vyf maanden ge vangenisstraf; de eis tegen hem luid de tien maanden. De staf van de immigratiedienst van de Australische ambassade is uitgebreid en men verwacht, dat bin nen afzienbare tijd de procedure om aanvragen tot emigreren af te werken tot tien weken kan worden teruggebracht Dit vertelde de heer G. V. Green- haigh, hoofd van de emigratieafde ling van de Australische ambassade in Den Haag. De veronderstelling schijnt te heb ben postgevat, aldus de heer Green- haigh tijdens een bespreking met de pers, dat Australië minder dan voor heen belang stelt in Nederlandse emigranten. Ik wens uitdrukkelijk te verkla ren, dat Australië net zo geïnteres seerd is in de Nederlanders als een jaar geleden en dat die belangstel ling zal voortduren zo lang als Aus tralië een immigratieprogramma heeft. U kunt er verzekerd van zijn, dat de Nederlanders als immigranten nog vele jaren door ons zullen wor den gezocht en verwelkomd. Werk genoeg. Bliksem sloeg in boerderijen De laatste dag van Juli heeft ru moerig afscheid genomen van ons land. Reeds in het einde van de mid dag trokken in het Zuiden van het land de donderkoppen samen aan de horizon. Beek bij Maastricht was de eerste Nederlandse plaats waar de bliksem flitste en de donder rolde. Intussen was ook langs de Hollandse kust opkomend onweer gesignaleerd. Langzaam trokken de buien van het Zuiden en het Wes ten, later ook van het Oosten uit over ons land. Uit Delden (Ov.) werd een boer- derijbrand gemeld, terwijl in Ouder kerk aan de Amstel een hooiberg het slachtoffer werd van het hemel vuur. De bewolking was overigens vrij hoog, vermoedelijk is daardoor het aantal inslagen minder geweest dan de hevigheid van de buien zou hebben doen vermoeden. BOERDERIJ TE GEFFEN DOOR BLIKSEM GETROFFEN prooi der vlammen. Het vee kon worden gered. Enige belendende schuren werden niet door het vuur aangetast. Het bedrag der schade is nog niet bekend. De eigenaar, die enige tijd geleden ook een boerderij door blikseminslag verloor, heeft de boerderij zeer laag verzekerd. TWEE BOERDERIJBRANDEN IN GRONINGEN. Ook boven Groningen heeft zich gisteravond een zwaar onweder ont last. De assistentie van de brandweer werd uit de stad Groningen gevraagd voor twee felle boerderijbranden. In AANGEBODEN AAN KONING BOUDEWIJN Ferwerdermeedum (gemeente Ezin- ge) sloeg de bliksem in de boerderij 'van de heer B. Meisinga. Een felle brand ontstond cn in korte tyd was van de boerderij en van de bedrijfs gebouwen weinig meer over. In Peize bluste de Groninger brand weer een boerderij van de landbou- werd U. Berends. Het woonhuis kon hier worden gespaard, doch de boer derij brandde af. NIETS GERED Ook in Bentelo (Ov.) sloeg de bliksem in in een kapitale boerderij, n.l. die van de heer H. J. Otten- schot. Het woonhuis alsmede de twee schuren, stond spoedig in brand. Hoewel de brandweer uit Deldon spoedig ter plaatse was, kon van de boerderij en schuren niets gered worden. Ook de inventaris ging grotendeels verloren. zijn vondst geheim gehouden. Pas na de oorlog trachtte hij het Bel gische gouvernement te interesse ren voor zijn vondst. Het Belgische ministerie van koloniën, heeft blij kens twee brieven van Maart 1948 en Juli 1949 aan de heer Marynen geadviseerd, of het Belgische gou vernement of een particuliere maat schappij met te verlenen concessie de waarde van de diamantmijn te laten onderzoeken. De heer Mary nen verklaarde ons evenwel dat hij op die aanbiedingen niet wilde in gaan. Hij vroeg vijf millioen francs plus 10 van de opbrengsten. Brus sel ging daarop niet in en toen prins Boudewijn koning werd, heeft de heer Marynen gomeend aan deze vorst het voorstel te doen de plaats aan te wijzen van zyn diamantmijn en daaruit voor zichzelf ook een be paald voordeel te trekken. Deze brief werd 23 Juli jl. uit Maastricht naar de koning per aangetekende zending verzonden. Op dit laatste schrijven is nog geen antwoord ont vangen. INVLOED VAN ALCOHOL IN HET WEGVERKEER. Naar de K.N.A.C. bericht is vol gens officiële gegevens de invloed van alcohol bij verkeersongevallen in België dalende en in twee jaar af genomen met 7H pet. De geconsta teerde invloed van drank bij ver keersongevallen in dat land, n.l. on geveer 1 op 40, moet aanmerkelijk slechter zijn dan in ons land, waar in dit opzicht geen centrale gegevens worden gepubliceerd, maar waar en kele plaatselijk verzamelde gegevens een minderongunstig cijfer opleve ren dan in België. Aangezien sterke drank bij onze Zuiderburen niet, zoals in Nederland in kleine con sumpties in het openbaar verkrijg baar is, leveren genoemde resultaten een bepaalde aanwijzing op, dat een zodanige restrictie het gedrag van de weggebruikers in het wegver keer niet in gunstige zin beinvloedt. Ook in Zwitserland is naar mag worden aangenomen, de invloed van alcohol in het verkeer groter dan hier te lande. Engeland staat in dit opzicht op ongeveer gelijk niveau met Nederland. Het aantal verkeersongevallen blijkt in België over 1950 vergeleken met 1938 verdubbeld te zijn, en is, ook wat het aantal slachtoffers be treft, op het Nederlandse peil geko men. Beurs - O VERZICHT RECORD OMZET PHILIPS DOLLARLENING. De verhoging van de inschrijvings prijs tot 103 blijkt de animo voor de 4% Philips dollarlening vergroot te hebben. Maandag werd althans voor een bedrag van niet minder dan 2,2 millioen dollar aan inschrijvingen ontvangen, hetgeen een record is. Volgens een ruwe berekening is van de totale lening ad 20 milloen dollar thans een bedrag van ruim 11 mil lioen geplaatst. Ook gisteren was de interesse vrij groot al verwacht men niet een even groot bedrag aan in schrijvingen. De Aandelenmarkt behield haar lusteloos voorkomen en gaf slechts sporadisch een verschil van beteke nis te zien. Zo vielen oude en nieuwe Philipsaondelen op met een daling van circa drie punten. Algemeen ver onderstelt men, dat voornamelijk winstnemingen hiervan de oorzaak zijn. Olies schommelden tusser. 288)^ en 290, hetgeen eigenlijk onveran derd is ten opzichte van de slotnotc- ring van Maandag. Unilevers zetten de daling niet voort, maar waren op 225 goed prijshoudend. De Cultuurmark» had nagenoeg eenzelfde verloop als Maandag. De voornaamste waaiden noteerden pas tegen slot en waren toen onveran derd. Alleen in Tabfksaandelen ging af en toe een kleinigheid om, ditmaal tegen iets lager prijzen. De Scheepvaartafdeling was zeer stil .Een enkel frnds noteerde frac- tioneel hoger, maar voor het meren deel waren de koersen hier onver anderd. Bij de Staatsfondsen gaat de aandacht vooral uit naar de omzet en de prijs van de 3% dollarlening 1947. Maandag is hierin voor een be drag van ruim 800.000 dollar verhan deld. Deels breng, men dit in ver band met de nieuwe 4% Philips le ning, waarbij aan ruiltransacties ge dacht wordt van 3% Nederland 1947 in 4% Philips. De guldensbeleggin gen waren, evenals de dollarleningen goed op peil. Het agio voor Ameri kaanse aandelen nam een kleinigheid toe tot 14V$%. Ook de handel was iets groter. Maandag zyn totaal 844 stuks omgezet. Prolongatie 3!4%- Dat er werk genoeg is in Australië blijkt wel uit het feit, dat er 200.000 vacatures zyn, zodat er, aldus de Australiërs, geen verontschuldiging is voor een emigrant, die beweert geen werk te kunnen vinden. Het tekort aan woonruimte is nog steeds zeer groot. Indien men mon tagewoningen mee wil nemen, moe ten die voldoen aan de Australische voorschriften. Het Bouwcentrum te Rotterdam beschikt over de nodige gegevens daarvoor. Bouwvakarbei ders en metaalbewerkers zijn in Aus tralië zeer welkom. Prijsverhoging van kolen geeft vele moeilijkheden Gewoonlijk is het in deze tijd stil in de kolenhandel, maar nu de ver hoging van de brandstoffenprijs een feit geworden is, heeft het publiek eey run ondernomen op de brand- stoffenhandelaren, die met hun han den in het haar zitten en niet we ten hoe zij uit deze chaos geraken moeten. Ondanks de uitdrukkelijke verze kering van de Regering, dat de ko- lenprijzen ongewijzigd zouden blij ven, is deze verhoging toch doorge- voerdè De anthraciet-prijzen zouden gehandhaafd blijven tot April 1952, die van cokes, eierkolen, essnootjes, enz. zouden gelden van Mei tot 30 Juni, van 1 Juli tot 31 Augustus en van 1 Sept. tot April 1952. Hierdoor is kortweg een streep gehaald! In Den Haag worat deze verho ging verklaard door de gestegen importpriizen. De handel heeft bo vendien thans een zeer kleine voor raad, omdat het kolenverbruik in het voorbije zeer koude voorjaar 50 pet. hoger was dan in vorige sei zoenen De handel heeft nu in de afgelopen maanden moeten leveren uit voorraden, die pas voor de ko mende winter bestemd waren. De heer P. K. Oly, voorzitter van de Bond van Chr. Brandstoffenhan- delaren, noemde deze prijsverhoging een ernstige misrekening van de Regering. De kolenhandelaren tref fen nu bij hun klanten een zeer on tevreden stemming aan, terwijl zij aan het gebeurde geheel onschuldig zijn. De Regering heeft zelfs de or ganisaties niet gemengd in dit be sluit. Mensen, die van een klein inko men moeten leven en met moeite het brandstoffenbedrag bijeenge- spaard hebben, zien zich plotseling voor een nieuwe verhoging ge plaatst, terwijl zij bij hun hande laar vaak te horen krijgen: „Er is geen voorraad, U zult tot September moeten wachten". Hetgeen betekent, dat dan ook de gewone seizoensver hoging van de prijzen doorgevoerd zullen zijn. Vandaar de geweldige drukte op de kantoren der kolen handelaars, die wel de hele dag aan de telefoon kunnen blijven, om te trachten een verontwaardigde klan- tenschaar aan het verstand te bren gen, dat zij aan deze gang van zaken niets hebben kunnen doen. Tijdens het onweer, dat om 18 30 uur over Winkel (gcm. Nuland N. Br.) trok, is de bliksem ingeslagen in de boerderij van de heer H. Huys- mans te Geffcn. De bliksem, die in het achterhuis insloeg, veroorzaakte een felle brand, die al spoedig het gehele huis in lichterlaaie zette. De brandweer uit den Bosch was spoe dig aanwezig, doch kon wegens ge brek aan water weinig uitrichten. De boerderij brandde nagenoeg geheel af. De gehele inboedel ging verloren en de hooioogst, die juist was binnengehaald, werd ook een LIFTEN WERD HUN NOODLOTTIG Ruim 150 meter van de Groninger strafgevangenis staat een oude ver vallen kolenschuur. Deze kolen- schuur heeft vier en veertig uur lang als schuilplaats gediend voor de vier recidivisten die Zaterdagmid dag, alle controle ten spijt, uit de strafgevangenis te Groningen zijn gevlucht. Nog geen half uur na de ontvluch ting zochten gevangenbewakers, re chercheurs en ook politie-agenten de bosschages rond det gevangenis af. Ze konden nog niet ver zijn, re deneerde men en het Groninger Sterrebos werd als het ware per vierkante meter afgezocht, 's Mid dags ratelden op de politieposten in heel het land de telex de signale menten door der vier uitbrekers. De gehele Zaterdagmiddag en -avond heeft men gespeurd in de omge ving van Groningen, terwijl de Zon dag besteed werd om eens in de buurt van de Norgerbosesn te zoe ken. Intussen zaten de vier uitbrekers op een paar houten kisten in de kolenschuur en speelden kaart. Ze zijn niet direct aan de haal gegaan, cloch hebben de politie de gelegen heid gegeven het eens wat verder op te zoeken en Zondagavond, toen de duisternis over Groningen viel, zijn ze gestart. Vier „uitgekookte" jon gens, die pertinent van plan waren nog vóór Maandagnacht hun woon steden in Hilversum, Rotterdam en Amsterdam te bereiken. Even buiten Groningen heeft de groep zich gesplitst. G. E. en A. O. zijn de Rijksstraatweg afgegaan en toen linksaf gezwaaid in de rich ting Zuidlaren. Boeren gaven brood en melk. Het viel hun niet moeilijk. Boe ren waren bereid brood en melk te geven, terwijl niemand erg in het sober geklede tweetal had. Evenwel kregen twee jonge lieden in Zuidla ren argwaan. De politie werd ge waarschuwd, doch toen die ter plaat se was, waren de vogels reeds ge vlogen. Op een vrachtwagen gezeten, zijn ze naar Dfever gelift en kregen hier zelfs direct weer een aanslui ting op een personenwagen, die naar Zwolle moest. De rijkspolitie zat intussen* niet stil. Een achtervolging werd ingezet, toen vaststond, dat het signalement, dat de politie van enkele Zuidlaar- ders had ontvangen, overeenkwam met dat van twee der gevluchte ge vangenen. Even voor de IJselbrug in Zwol le slaagde de politie er in de twee mannen te arresteren. Zij stonden toen weer te wachten op een lift. Hoewel zij eerst voorgaven bouwar beiders te zijn, vielen ze later toch door de mand De weg terug was slechts 100 km. en 's avonds aten ze weer een stevig gevangenismaal. Achtervolging. Intussen verging het de twee an dere uitbrekers beter. Zij slaagden er in al liftend Utrecht te berei ken, waar ze de hobbelende lift- vrachtwagens wensten te verlaten en de reis met de trein wilden voort zetten. Maar hier werd hun het openbaar optreden bijna noodlottig. Politie-agenten, die een tip van enkele reizigers hadden ontvangen, zetten een achtervolging in, toen ze de beide mannen over het stations emplacement zagen hollen. De beide gevangeniskameraden zyn hier uit elkaar gegaan, nadat zij veilig over de spoorhekken waren geklommen en politie op een dwaalspoor had den gebracht. De Amsterdammer J. C. ging naar zijn woonplaats, waar hij een kennis bezocht. Enige uren na zijn aankomst deed de politie een inval en ook deze uitbreker keek spijtig naar de celwagen, die op hem stond te wachten. Inmiddels is de Rotterdamse re cherche druk doende de vierde man, die te Rotterdam woonachtig is, op te zoeken. Tot nu toe is dit nog niet gelukt, doch de verwachting is, dat ook deze branie-uitbreker vóór de Zondag wel weer in zijn cel aan de Heereweg te Groningen zal zitten. „N. v. d. D." TRALIE DOORGEZAAGD. De hoofdinspecteur A. D. de Ruy- ter van de Groningse recherche heeft medegedeeld dat de vier ge vangenen, die Zaterdagmiddag uit de strafgevangenis te Groningen ont snapten, de zaak terdege hadden voorbereid. Zij zaagden een tralie van een z.g. werkcel door. Een van hen, die over iets meer bewegings vrijheid beschikte, zorgde voor een laddertje. Zy hadden voorts de be schikking ove reen touw en wat oude kleren. Zaterdagmiddag braken zij de tralie uit. verdwenen via het touw uit de werkcel en klommen via het laddertje over de muur. De kapitein van het Nederlandse motorschip „June", de 43-jarige Rot terdammer G. H. van Leeuwen, is gisteren in de Noord-Zweedse haven Sundvall omgekomen bij een onge val. De kapitein, die toezicht hield bij het laden, geraakte bekneld tussen een kraan en het contrawicht daar van. Een Maastrichtenaar, J. H. G. C. Marijnen, die twintig jaar geleden in de Belgische Congo als koloniaal vertoefde, heeft daar indertijd er gens in de wildernis in een riviertje een diamantvondst gedaan. Hij heeft getracht om deze vondst te exploi teren, maar het benodigde kapitaal hiervoor kon hij niet bijeenibrengen, zodat de diamanten waarschijnlijk nu nog op de bodem van de Afri kaanse beek liggen. De heer Marij nen, die thans in een van de Val- kenburgse hotels het eerzame be roep van kellner uitoefent, heeft ter gelegenheid van de troonsbestijging van koning Boudewijn aan nieuwe vorst het aanbod gedaan om de plaats van dit diamantveld aan te wijzen, opdat er daar op dc een of andere manier een exploitatie uit zou kunnen volgen. Einde 1928 was Jules Marijnen naar de Congo vertrokken om daar zijn geluk te beproeven, zoals hij vertelde. Na voor- en tegenslagen vond hij als beroepsjager voor het Belgische gouvernement een lonend bestaan. Bij de jacht op een olifant ontdekte hij zo vertelde hij bij toeval de diamanten in een wa terbassin van een bergbeek, dat in het meest woeste gebied van het Zuidelijk deel van Belgisch Congo, nl. in het gebied van Kasai lag. Enkele maanden later keerde Ma- rijnen naar Nederland terug. Enkele Amsterdamse diamantexperts erken- oordeel, dat op deze plek waar de van de gevonden ruwe diamant als van hoog gehalte en waren van oordeel, dat op deze Ipek waar schijnlijk nog veel meer en grotere stenen gevonden zouden worden. Marynen heeft daarna jarenlang Inbrekers kropen onder de grond De ratten in mensengedaante, die het voorzien hadden op de inventaris van een goudsmidswinkel in de Fer dinand Bolstraat te Amsterdam, lie ten dc luiken en dc veiligheidssloten ongemoeid, doch schonken hun aan dacht aan een belendend trapportaal Daar vonden zij een luik, dat ge woonlijk slechts gelicht wordt door een ambtenaar die de stand van de watermeter komt opnemen. Maar voor die meter hadden de ratten ook al geen belangstelling. Zij namen een duik onder de grond en onder bintlaag van de vloer kropen wroetend in de aarde tot onder dc winkel van de goudsmid die op dat uur rustig lag te «lapen want al da' onderaards gewroet speelde zich af in de nacht van Zondag op Maandag. In een ongemakkelijke houding boorden en zaagden de inbrekers een gat van 30 by 36 cm. in de vlper. Daar wrongen zij zich door en eenmaal in de winkel roofden zy vrijwel alles wat er voor het grijpen lag. Dat wa ren gouden horloges, armbanden rin gen, broches met brillanten en nog tal van andere siraden alles bij elkaar voor een waarde van onge veer 25.000 gulden. Met deze buit kropen zij dezelfde weg terug om vervolgens spoorloos te verdwijnen Deze wijze van in breken is in Amsterdam al eens eer der toegepast en misschien heeft de politie daaraan een eerste houva«t. (Alg. Dgbl.). VERNIELINGEN IN KERK. In de nacht van Zondag op Maan dag is ingebroken in dc R.K. kerk te Nuland (N.-Br.) Maandagmor gen kwam pastoor H. F. M. Goossens, van de parochie H. Johannes Ont hoofding aldaar, tot de ontdekking dat in de sacristie alle paramenten waren opgestookt. Verder waren de bloemen van het altaar gesmeten en glaswerk verbrijzeld. De schade aan paramenten beloopt drie a vierdui zend gulden, welke schade even.wel door verzekering is gedekt. Geruch ten over ontwijding worden door de pastoor tegengesproken. Er is zelfs geen poging aangewend om ta bernakel of kluis te forceren. De politie werd van een en ander in kennis gesteld, waarbij de gedach ten als vanzelf uitgingen naar de 20- jarige plaatsgenoot V., die drie we ken geleden uit Veenhuizen terug keerde. Deze niet geheel toereke ningsvatbare man, is in staat van dronkenschap door een raam het kerkgebouw binnengedrongen, waar na hij zich in de kerk en meer in het bijzonder in de sacristie op de beschreven wijze is te buiten ge gaan. De man was zeer trots op zyn bravourstuk - besluit de „Msbd." en aarzelde dan ook niet te be kennen. Hij is ingesloten.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5