Zó wordt Leidens nieuwe station Naar het voorbeeld van Enschede ASSiLMAN jfCante Golf WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 De enorme spoorwegwerken, die aan het Leidse stationsplein over niet al te lange tijd een gans ander aan zien zullen geven, zijn gevorderd tot de bovenbouw van het eigenlijke station. Wie thans het stationsplein betreedt, ziet boven de schutting een houten steigerwerk uitsteken Dat is het begin van de hoge toren die als bekroning van het moderne station zal dienen. Reeds eerder hebben we daarover geschreven en toen er aan herinnerd, dat een soortgelijk sta tion met toren reeds in Enschedé in gebruik is genomen. Dank zij de medewerking van de Nederlandse Spoorwegen zijr. we in de gelegenheid, een foto van die to ren af te drukken. Leiden krijgt pre cies dezelfde, en ook hel interieur van de stationshall te Enschedé. (Foto onder) zal voor Leiden onge veer gelijk zijn. De toren is uitermate sierlijk, of schoon dit bouwwerk in beton, zij het met een speciale vermenging, zal worden opgetrokken. Op respec tabele hoogte komen aan alle vier zijden de wijzerplaten; en nog hoger, waar de toren sneller oploopt, ziet men de schoorsteen, die dus in het geheel is opgenomen en geenszin storend aandoet. Het merkwaardige spel met beton zal men ook in de grote hall van het station te zien krijgen. Het effect is kennelijk verrassend. Zoals de foto bovendien uitwijst, worden ook de loketten modern uitgevoerd. Men zal er het modernste materiaal voor de verkoop van kaartjes gebruiken, overzichtelijke tafels, waarin hon derden series kaartjes zijn geborgen en die zich gemakkelijk laten uit lichten. Moet op een gegeven ogen blik een andere lokettist de plaats van zijn voorganger innemen, dan behoeft hij slechts de bovenste lade van die tafel te verwisselen om zijn opvolger een gans nieuwe voorraad, afgeteld en al, achter te laten. Er zal dus geen oponthoud behoeven te bestaan bij personeelswisseling; daarbij behoudt iedere ambtenaar zijn eigen geldelijke afrekening in die tafel achter het loket. Gouden priesterfeest van pastoor Beukers Zoals beker.d zal de zeereerwaarde heer Th. M. Beukers, pastoor van de Sint Petrusparochie, op 15 Augustus a.s. zijn gouden priester feest vieren. Er is een feest-comité gevormd, bestaande uit de kapelaans der parochie en de kerkmeesters, dat thans het programma van dit feest gereed heeft. De jubilaris zal op de vooravond van het feest, op Dinsdag 14 Augus tus, 's avonds om half acht de plech tige Vespers celebreren Op Woens dag 15 Augustus zal pastoor Beu kers om tien uur een plechtige Hoog mis opdragen, na afloop waarvan in het St. Lidwinahuis ontbeten wordt. Bestuursleden van de K. A. en van enige parochiële verenigingen, alsme de oud-kapelaans van dé parochie en andere gasten, zullen hierbij aanzit ten. In de Finse school Lorentzkade, zal de jubilerende herder van half twee tot drie uur recipieren. Tijdens de receptie wordt het feestgeschenk van de parochie aangeboden: een fonds tot oprichting van een paro chiehuis. De gelden hiervoor werden door leden van de K. A. en enige me dehelpers ingezameld. In de namid dag zal het feest besloten worden met een plechtig Lof, dat om vijf uur aan vangt. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Paulina d. van J. M. van der Horst en E. Verra. Maria Catharina d. van M. van der Hoogt en H. G. de Koning. Maarten z. van J. K. Bakked en Z. J. Vriend. Maria Theresia d. van A. Bonte en M. W. Bonte. Willem Dirk z. van W. van der Valk en T. G. de Jager. Kaatje Elizabeth d. van J. Neute boom en K. E. Melissant. Rudolf Antonius z. van L. A. van Berge Henegouwen en A. Versneij. Wij- nandus Jacobus Wilhelmus z. van F. A. M. Luykx en W. G. van der Wiel Johannes z. van H. de Tombe en J. S. Bolhuis. Etalage-verlichting in de hele stad Weth. D. v. d. Kwaak heeft zich hedenmorgen in verbinding gesteld met het Directoraat-Generaal van de Energie-voorziening aan het Mi nisterie van Economische Zaken, waarop hem werd medegedeeld, dat het verbod tot het branden van eta lage- en reclame-verlichting thans ook voor de andere straten van Lei den, dus voor de gehele stad, tijde lijk is opgeheven. De verlichting mag dus in alle straten branden, iedere avond tot elf uur, gelden-l tot 15 September a.s. Dit ten behoe ve van het vreemdelingenverkeer. S.V.V. COMMISSIE VAN DE SLAGERSVERENIGINGEN. De S.V.V. Commissie van de Sla gersverenigingen heeft gisteravond in een spoedvergadering gesproken over de situatie der marktprijzen van varkens. In een uitvoerige ge dachten wisseling werd de toestand besproken. Men kwam tot de conclu sie dat op dit ogenblik de varkens viermaal duurder zijn dan voor de oorlog. Wegens de drastische verhoging van de marktprijzen der laatste we ken, besloot de commissie de prijzen van het varkensvlees wederom te verhogen. LEIDSE MILITAIREN ZEEMACHT KOMEN TERUG. Met de Hr. Ms. Van Speijck keren op 1 Augustus a.s. de volgende Leidse militairen der Zeemacht te Den Helder terug. lt. ter zee A 2 A. H. Hulscher, Rijnsburgerweg 107, matroos 1 C. Klein, Nic. Beetsstr. 20, matroos 1 H. J. Verbruggen, B. Korfstr. 20a. serg. telgr Th. J. van Tol, B. Balotstraat 77, stoker I P. G. Nievaart, Kortenaerstr. 65, korp. hof meester A. G. Speel, Coorhertstr. 35, hofmeester 2 R. J. Arkeveld, IUtr. Jaagpad 76. Te Rotterdam komt op 6 Aug. met de Sibajak aan ma troos 3 I. C. van Meurs, van Speijck- straat 47. 4 PANDER BREESTRAAT 146 BÖTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 E IDE' Lid Financ. Instituut de achterzijde toegang tot het huis hadden verschaft. De bewoner deed direct aangifte bij de politie maar tot heden ont breekt elk spoor van de daders. GUNNING VAN WERKEN. Burgemeester en Wethouders heb ben gegund de uitvoering van Onderh. bestek No. 7, de levering van het benodigde zand voor de be- stratingsdienst gedurende het tijd vak 1 /Augustus 195131 Juli 1952, aan A. Noort en Zn. te Leiden. Onderh. bestek no. 8. Het vervoer van gemeentematerialen gedurende het tijdvak 1 Augustus 195131 Juli 1952, aan A. Noort en Zn., te Leiden. Openbaar bestek no. 5. De aanleg van de Trekvlietweg en de afwer king van een gedeelte van de Lam- menschansweg, aan A. Th. Stuifzand te Leiden voor 111.200. Openbaar bestek no. 6. Het ma ken van rioleringswerken voor het Stationsplein nabij de viaducten Rijnsburgerweg en Gcvangenlaan, aan B. Smallegange te Haarlem in massa voor 106.485. BINNENLAND. Tot hoogleraar te Nijmegen zijn benoemd dr. P. J. A. Calon te Nijme gen (ontwikkelings-psychologie) en dr. P. B. Wessels te Maastricht (Duit se letterkunde). De gemeente Nieuwer-Amstel heeft een inwonertal van 25000 be reikt. In de buitenwijken en in de om geving van Nijmegen zijn enige ge vallen van pseudo vogelpest gecon stateerd. De veterinaire dienst heeft de aangetaste dieren laten afmaken. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Raadsvergadering. De raad van Alphen aan den Rijn zal op Maan dag 6 Augustus a.s. weer in open bare zitting bijeen komen en wel 's avonds te half acht. Nieuwe spanbetonlabriek. architect P. Groenhart heeft onders hands gegund aan de firma R. A. Meijer en A. Leenheer te Koudekerk aan den Rijn de bouw van een nieuwe spanbetonfabnek voor reke ning van de N.V. Ned Spanbeton- Mij. te Alphen aan den Rijn. De nieuwe fabriek, met de bouw waar van heden reeds een aanvang is ge maakt, zal verrijzen op het terrein, waar voorheen de dakpannenfa' riek heeft gestaan van de firma gebrs. v Leeuwen in wijk Hoorn. AZC verloor van de Pinguïns. Ook de return wedstrijd van AZC te gen de Woerdense Pinguin heeft de Alphenaren geen succes opgeleverd. De rust ging reeds in met een 30 voorsprong voor de thuisclub, waar na in de tweede helft de Woerdena ren hieraan nog een doelpunt wisten toe te voegen, zodat het einde kwam met een 4^-0 zege voor de Pinguins. HAZERSWOUDE Ondertrouwd: Maarten Veldema 34 j. en Trijntje Aaltje Lust 23 j.; Waltherus Vroegrijk 64 j. en Catha rina Petronella van Velzen 57 j. Getrouwd: M. J. Hemelop en J. J. Hassefras; S. Olierook en M. A. Stolwijk.. HOOGMADE Oranjefeesten. Dinsdagmorgen de eerste dag van het feest, verrie den de gezichten van de inwoners nu niet bepaald een goed humeur. Dit was geen toeval; immers de re gen bleek voornemens te zijn om een stok in het wiel van het feestcomité te steken. Gelukkig echter bleek bij het naderen van het startsein voor de optocht de wedstrijd tussen zon en regen door de zon gewonnen te zijn. De R.K. Harmoniever. „De Heerlijkheid Hoogmade" begeleidde de schoolkinderen op hun tocht door het dorp, dat met vlaggen was getooid. In de consumptietent op het feestterrein werden de school kinderen rijkelijk getracteerd, waar na de kinderspelen werden gehou den. 's Middags werd een aanvang ge maakt met het oud-Hollandse ton- knuppelen, het specifieke spel van behendigheid in gooien, waarvoor door het feestcomité enkele prijs- tonnen zijn beschikbaar gesteld. Voor de dames en heren boven 15 jaar werd in het Noordeinde de po pulaire kruiwagenrace gehouden, althans populair voor het publiek Had de deelname niet wat groter kunnen zijn? Als winners kwamen te voorschijn: 1. S. den Dubbelden en N. Kraan; 2. S. v. d. End en D. Borst Cd.; 3. S. v. d. Ing en Sj. v. d. Ing. Het blaastrappen werd gehouden op een stuk weiland. De dames van 1417 jaar konden hier hun krach ten meten Winnaars werden: 1. M. v. Schagen; 2. Tr. Colijn; 3. Th. Borst Pd. Het avondprogramma begon met de sensatie van het feest n.l. de wie lerwedstrijd op tourfietsen. In de Vlietpolder werd gestart en gefi- nishd. Dit jaar was een selectie toege past voor junioren en senioren. De uitslag bij de juniordh was: 1. Jan Jansen; 2. Wim van Schagen; 3. Th. Colijn. Hierna kwamen de senioren aan de start, waarbij de uitslag werd: 1. S. den Dubbelden; 2. Ad Prangers; 3. S. v. d. Ing. Vermelden we nog, dat dc oudste deelnemer en wielerenthousiast Jac. v. d. Star, die in wielerkringen nog een goede reputatie geniet, de wedstrijd ook geheel heeft uitgere den en ex aquo op de vierde plaats werd geklasseerd. De eerste dag was WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MORGEN KOELER Vanavond en vannacht zwaar bewolkt'met regen- of onweers buien, sommige wellicht met zware windstoten, morgen over dag opklaringen en afnemend buiïg. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en West. Koeler overdag. 2 Aug.: zon op 5.01, en onder 20.30; maan op 3.59 en onder 20.40 uur. ROELOFARENDSVEEN „De Vrije Vliegers" (Roelofarends- veen). Wedvlucht gehouden met jonge duiven vanaf Roermond, af stand 146 km, gelost 8.30 uur. Aan komst eerste duif 10.43.00 uur, snel heid 1107,43 m per minuut. Uitslag als volgt: Castelijn 1, 7; A. v. Beek 2, 24; J. van Amsterdam 3, 4; War merdam 5, 14; C. v. Veen 6, 8; II. van Veen 9, 21; Vesseur 10; Th. Loos 11, 19; J Leune 12, 17; P. van Es 13, 16; Rietbroek 15; Verhaar 18, 20; R. Paauw 22, 23; Oudewetering: Jo v. d. Meer 1, 2. TER AAR Geboren: Cornelia d. van J. Kool en T. A van Eijk; Adriana M. d. van G. van Harten en M. J. Gul- demond; Wilhelmus H. M. z. van M. J. Fransen en Cl. v. Tol. Getrouwd: C. J. Besemcr 21 j. en A. C. Pijper 21 j.; L. Fuit 25 j. en J. W. Voordouw 19 j.; B. M. v. Tien hoven 23 j. cn E. Reijngoud 19 j. Overleden: A. Th. de Lange 80 J. ZOETERWOUDE DISTRICTSDAG L. T. J. Ruitersport, volksspelen en sportwedstrijden De L.T.J.'ers komen as. Zondag met 9 afdelingen te samen aan de Groenendijk om een programma af te werken, dat te 9 uur met een H. Mis aanvangt en in de late avond met een gezellig samenzijn eindigt. De jonge boeren en tuinders heb ben dit programma fris opgezet. Rector Vester zal een inleiding hou den over: Verhouding van meisjes en jongens op het platteland. Een gedeelte van de dag is ook voor publiek toegankelijk. Op het terrein van de sportvereniging ,St. Bernardus" vangen de wedstrijden enz. om halfeen aan De landelijke rijverenigingen van Zoeterwoude en Groenendijk zullen tegen elkaar uitkomen. Een sportgebeuren, dat zeker in de belangstelling zal staan Geslaagd. Van de H. Hart- school Zuidbuurt slaagden voor eenvoudig koken: Q. Ammerlaan, N. van Benten, C. v. d. Hulst, It. v. d. Krogt, G. v. Klink, F. Overdevest en N. Onderwater. Voor costuumnaaien: Q. Ammer laan, N. v. Benten, C. d. Elzen, Q. Engel, C. v. d. Hulst, G. v. Klink, St. v. d. Krogt, F. Overdevest en N. Onderwater. Voor lingerie: R. v. Cassel, A. v. d. Drift, N. de Jong, B. Overdevest, R. Paardekooper Ad. en C. West- noot van F. van Straclen; J. Signor 70 j., echtgenoot van J. P. van Beek; J. van Lent 78 j. WASSENAAR Auto tegen tram. Gistermiddag had op de Deijlerweg tussen een tram en auto een botsing plaats, welke goed afliep. By het overste ken van de trambaan werd de rechterachterzijde van een bestel auto, bestuurd door J. Z. te Wasse naar, door een naderende tram ge raakt. Van de tram werd een kop lamp vernield; van de auto werd de opbouw ingedeukt. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het tramverkeer ondervond bijna een half uur vertraging. ZOETERMEER Jongen verdronken De 14-jarige C. v. d. S. uit de Mo lenstraat was met zijn vriendje H. M. in het zwembad te Pijnacker gaan zwemmen. Na een poosje miste M. zijn vriendje, maar verkeerde aanvankelijk in de mening, dat deze naar huis was gegaan. Toen M. thuis echter zijn vriendje niet aantrof, keerde hij onmiddellijk terug naar Pijnacker en maakte melding van het geval. v. d. S. werd opgedregd en kunstmatige ademhaling werd toegepast. De levensgeesten waren toen evenwel reeds geweken. NIEUWS UIT DE OMGEVING Laatste Berichten RANGEERDER VERONGTLUKT. Vanmorgen even voor twaalf uur is bij het station Hollandse Spoor te Den Haag, dc rangeerder H J. de Wilde tussen de buffers van twee wa gons bekneld geraakt. Hij was op slag dood. De Wilde was 53 jaar oud en gehuwd. ONPRETTIGE THUISKOMST. Toen de bewoners van een villa aan de Kapelwe^ te "s Gravenhage gisteren van hun vecantie thuis kwa men, deden zij de onaangename ont dekking, dat inbrekers zich geduren de hun afwezigheid toegang tot hun woning hadden verschaft en daar nogal flink hadden huisgehouden. Een Solexhulpmotor. een rijwiel, ra diotoestel, twee regenjassen, twee herencostuums, een demi herenover hemden. een horloge en gouden tien tje, (dit alles belopend een bedrag van ruim 1700 gulden), waren ver dwenen. Het bleek, dat de inbrekers zich door het verbreken van een ruit aan HILLEGOM Geboren: z. van W. Walkers en T. Jurna; z. van C. J. Wilhelmus en M. A. M. Elstgeest: d. van A. F. van Maris en M. G. Verbeek. Ondertrouwd: J. H. Kops en A. C. de Groot; P. J. Waasdorp en M. H. van Ruiten. Getrouwd: J. J. van Roode en J. Zandvliet; J. Ras en S. R. Tabbers; M. J. M. van den Akker en C. H. Murk; Th. J. Witteman en E. van Haaf ten. Overleden: J. de Jong m. 74 j.; T. N. Zuiderduin m. 89 j.; M. Glas m. 72 j. KATWIJK AAN DEN RIJN Bankgebouw. De werkzaamhe den aan het nieuwe Bankgebouw der Coöp. Boerenleenbank vorderen thans zodanig, dat dit gebouw over ongeveer een maand in gebruik zal kunnen worden genomen. De Nederlandse dame uit Hen gelo, die in de Oostenrijkse Alpen vermist wordt, is nog steeds niet ge vonden, hoewel veertig personen de streek rusteloos afzoeken. De Britse genationaliseerde spoorwegen hebben toch al met een tekort te kampen en nu eist de vak vereniging van spoorarbeiders voor haar 580.000 leden een loonsverho ging van 10 Dat komt de Britse spoorwegen op 17 millioen pond sterling extra te staan. In Thüringen (Oost-Duitsland) is blijkens gegevens van het Thü- ringse ministerie van binnenlandse zaken een typhus-epidemie uitge broken. Er zouden meer dan 1000 patiënten zijn. Volgens de nationale veilig heidsraad der V.S. zyn sinds 1 Jan. in de V.S. 16.320 personen door auto ongelukken om het leven gekomen, 8 procent meer dan in de overkom- stige periode van het vorige jaar. KATWIJK Geboren: Adrianus zn van A. J. Houwaard en P. Guyt; Huyg zn. van D. Meijvogel en J. Groen; Henriëtte Maria dr van H, Timmers en M. Bo nefaas; Jan zn van C. van der Boon en B. de Mol; Sietske dr van W. Ritsma en P. Ouwehand. Ondertrouwd: M. van Beelen en W. Remmerzwaal; W. de Mol en J. A. Ablott; J. R. Bloot en A. Vijfhul zen. Getrouwd: C. van Dijk en J Kloos; A. Varkevisser en G. van Duyn; A. Vooys en J. Beezaard; A. Roefstra en C. Meijvogel. NOORDWIJKERHOUT Geboren: Eduard Johannes Ma ria z. van P. C. J. van EedenLan- geveld; Jacobus Casper Maria z. van C. H. van HaasterHeemskerk; Pe tronella Maria d. van N. C. Duijn damRitter; Margaretha Cornelia Maria d. van L. J. M. van Hensber- genLange veld Ondertrouwd: N. Doornberg 22 j. en A. van der Aart 20 j. Gehuwd: W. J. Smit en C. C. Vreeburg; A. A. van Elzakker en A. J. J. van Pelt. Overleden: H. van der Ende 61 j.. echtgenoot van C. M. Eijgelsheim; A. H. J. van Lieshout 05 j., echtge- (Reeds jeplaalst in een gedeelte van onze vorige oplage). GROTE INBRAAK IN GOUDSMIDSWINKEL. In de nacht van Zondag op Maan dag hebben dieven ingebroken in een goudsmidswinicel in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam en voor een waarde van 25.000 gld. aan goede ren meegenomen. Via een luik in het trapportaal van een belendend huis kwamen de inbrekers onder de winkel, kropen tot midden onder de vloer en zaagden daarin een keurig gat van 30 bij 36 cm. Dit kwam uit in een niet afgesloten kastje in dc winkel. Zo konden zij op simpel „vakkudige wijze ongezien en on gestoord alles wat van hun gading was uit de winkel en de ctalge weg nemen. Bijna de gehele voorraad gouden horloges, armbanden, rin gen etc. hebben de dieven meege nomen. Voorts behoren verschroom- de horloges, nroches met briljanten en nog diverse andere sieraden tot hun buit. Het staat vast, aldus dc po litie, dat deze ;nbraak niet het werk van „amateurs" is geweest. BOKSWEDSTRIJD MET DODELIJKE AFLOOP. Tijdens een op de Pasar Malam in de Stadstuin te Surabaja gehou den bokswedstrijd werd de uit Djakarta afkomstige Surinaamse bokser Jimmy Coco in het gevecht tegen de Nederlander Meyer zoda nig getroffen, dat hjj de volgende morgen overleed. De eerste ronden van het gevecht tussen Jimmy Coco en Meijer, dat de hoofdschotel van het programma vormde, hadden een normaal ver loop. In de zevende ronde werd de Surinamer door de gong gered. In de laatste ronde ging hij weer tegen het canvas. Na twee seconden was hij overeind, doch hij verklaarde niet verder te kunnen boksen. Meyer werd tot overwinnaar verklaard door knock-out. De bij de wedstrijd aanwezige arts, die Jimmy Coco onderzocht, achtte onmiddellijke overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. De Su rinamer werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij de volgende mor gen waarschijnlijk tengevolge van een hersenbloeding overleed. De politie heeft een onderzoek in gesteld. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 1 Aug Kaas. Aan voer 274 partijen. Prijzen: le soort 2.09—2.18, 2e soort 1 98—2.06 en zware tot 1 2.36 per kg. Handel traag TER AAR, 31 Juli. Groente. Snijbonen 2.903.70, idem B 2.10 2.80, idem stek 1.00—1.20, stam- princesscnbonen f .3.80 stokprinces- senbonen 3 90, tuinbonen 80 cent al les per 10 kg., tomaten A 35 cent, id. B 2933 cent, idem bonken 20 cent, Augurken: fijn 73—75 cent, fijnbas terd 4852 cent, basterd 3234 cent, grof A 25—27 cent, grof 20—22 cent, CD 12 cent, E 14 cent alles per kg. NOORDWIJKERHOUT, 31 Juli De Eendracht. - Aardbeien 1.65 en zwarte bessen 2.452.85 per slof, dubbele bonen 3.40 en snijbonen 3.— per 10 kg. ROELOFARENDSVEEN, 31 Juli. Groente. Kropsla 3.108.50, bloemkool 819, postelein f 5—7, aardappelen 12—14 per 100. snij bonen I 2.803.30, idem II 2.40 2.90 idem stek 1.001.30, dubbele stambonen f 3.203.80, princessebo- nen f 4.204.80 per 10 kg.. Augur ken: D f 5.10—5.90. idem E 4.10— 4.30, idem CD 2.703.00 per 25 kg.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3