Incident in Ambonees woonoord te Woerden Vlag van Republiek Zuid Molukken mag in Nederland niet gehesen worden Oude Rijnsburgse hoeve „Kloosterschuur werd door een vlammenzee verteerd Praal en pracht van het Bourgondische hof Bederf uw vacantie niet Pas op de zon MAANDAG 30 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT BLAD PAGINA 2 De Ambonezen, die thans in ons land verblijven herdenken in hun woonoorden iedere maand het ont staan van de z.g. „Republiek der Zuid-Molukken". Tijdens deze plech tigheid wordt o.a. meestal in het kamp de Ambonese vlag gehesen naast het rood-wit-blauw. Tijdens een dergelijke plechtigheid, die Za terdagmiddag in het Ambonese kamp aan de Utiechïser.traatweg in Woerden werd gehouden, zijn moei lijkheden ontstaan tussen de Ambo nezen enerzijds en ambtenaren van de dienst maatschappelijke zorg van het department van binnenlandse zaken en de rijkspolitie anderzijds. 4 Gevangenen ontvlucht Uit gevangenis te Groningen Vier gevangenen hebben Zaterdag middag kans gezien uit de strafge vangenis aan de Hereweg te Gronin gen te ontvluchten. De ontsnapping werd ontdekt om ongeveer halfeen, kort nadat verscheidene gevangenen gedurende een uur bijeen waren ge weest. Aangenomen wordt, dat het viertal reeds geruime tijd ontvluch- tingsplannen beraamde en Zaterdag middag zijn kans schoon heeft gezien. De vier gevangenen, allen recidi visten, die nog enige jaren voor de boeg hebben, zijn over een vier me ter hoge gevangenismuur geklommen en vervolgens het Sterrebos inge vlucht. Door de Groningse politie werd onmiddellijk een achtervolging ingezet, die evenwel nog geen resul taat heeft gehad. Gedurende Zaterdag en Zondag zijn in het gehele land nasporingen ver richt. De directeur van de strafgevan genis deeld aan de „Tel." mede, dat sinds de afschaffing van het cellulair systeem de gevangenen in ruime ma te vrijheid genieten, een vrijheid waarvan deze mannen misbruik heb ben gemaakt. Omtrent de namen mocht de directeur geen mededelin gen verstrekken, terwijl over de wij ze van ontvluchting evenmin iets naders kon worden gezegd. Ilsy trok 80.000 bezoekers De Ilsy heeft in totaal volgens de schatting 80.000 bezoekers getrokken. Zaterdag werd een recordrecette ge boekt met ongev. 40.000 kijkers, gis teren zouden er ongeveer 30.000 ge weest zijn en Vrijdag was het be zoekcijfer ongeveer 10.000. Ongetwijfeld een prachtig succes voor de Kon Ned. Vereniging voor Luchtvaart en voor haar schare van grotendeels belangeloze mede werkers. Aan de reputatie die de vo rige Ilsy zich verworven heeft n.l die van stipt op de klok te werken, heeft deze show zich volkomen aangepast. Elk programmanummer verliep op de seconde. Voor een belangrijk deel was het programma van gisteren gelijk aan dat der beide vorige dagen. Alleen vlogen, met het oog op de Zondags rust in de luchtmacht, deze keer de Nederlandse militaire vliegers niet mee, waardoor het militaire element gevormd werd door Franse, Britse en Amerikaanse escadrilles. Voorts konden de toeschouwers genieten van een massale parachutesprong door twintig leden van de Eerste Ne derlandse Psrachutistenclub. ONDER TREIN GERAAKT Zaterdagmorgen geraakte de 22- jarige ongehuwde rangeerder J. S. uit Nieuwstad bij het rangeren op het Noordelijk emplacement van het station Sittard onder een trein. In zorgwekkende toestand is het slacht offer naar het ziekenhuis gebracht, waar een arm en een been zijn ge amputeerd. Men vreest voor zijn le ven. BINNENLAND. De 70.000ste bezoeker aan de tentoonstelling Fleur en Interieur in Het Prinsenhof te Delft, werd Vrij dag geregistreerd. De tentoonstelling zal nog tot 5 Augustus geopend blij ven. Op 15 Augustus zal de aange kondigde verhoging van de goede rentarieven van de N.V. Nederland se Spoorwegen worden ingevoerd. Het zesjarig zoontje van de fa milie A. C. v. d. Hoorn te Tiel is van de laadkade gevallen en verdronken. Enige tijd later heeft de rivierpolitie het lijkje opgedregd. Vakopleiding zowel lager als middelbaar van koeltechnisch personeel zal binnenkort worden ge geven op een speciale school. De Nederlandse vereniging voor koel techniek heeft daartoe het initiatief genomen. Sergeant Pieter, voorz. van de kampraad van het Ambonese kamp te Woerden, deelde ons omlrent deze moeilijkheden mede, dat Zaterdag middag omstreeks 13.00 uur zich een groep Nederlanders aan het Am bonese kamp te Woerden vervoeg de. Het waren de heren dr. Th. A. H. van der Putten, hoofd van de dienst maatschappelijke zorg van het de partement van binnenlandse za ken; de heer Mijnli^fr', een ambte naar van deze dienst t° 's-Graven- hage; de heer A. C. van Beek, loco burgemeester van Woerden; de heer Oosting, inspecteur van gemeente politie te Woerden; en drie agenten van de gemeentelijke politie. In kort gesprek dat de heren van der Putten en Mijnlief hadden met de vice-voorzitter en tweede secretaris van de kampraad, resp. de Ambone zen Sahetian en Hehanuza (de ove rige vier leden van de kampraad waren afwezig), eiste men binnen minuten het neerhalen van de Ne derlandse en Ambonese vlaggen. Nadat de Ambonezen ruggespraak hadden gehouden met de kampbe woners, vroegen zij de heren Van der Putten en Mijnlieff van wie deze opdracht kwam en of dit schriftelijk bevel was. De heer Van der Putten deelde mede, dat het een mondeling bevel was namens de Nederlandse regering. Indien de Am bonezen de vlaggen niet zouden bin nenhalen, zo deelde hii verder mede, zou hij deze zelf strijken. Tot dit laatste zijn de regeringsvertegen woordigers overgegaan. Het strij ken van de vlaggen verwekte een dusdanige reactie, dat de heer Gold man, ambtenaar van de dienst maat schappelijke zorg en assistent so ciaal-leider voor de Ambonese kam pen te Woerden die de heren Van der Putten en Mijnlieff bij het bin nenhalen der vlaggen had geassis teerd van de kampbewoners een afstraffing in ontvangst moest ne men. Hij verwijderde zich hierna uit het kamp. De ambtenaren pro beerden vervolgens de vlaggestok, waaraan de Ambonese vlag had ge wapperd, te verwijderen. Dit werd belet door de kampbewoners, die samenkwamen rondom de vlagge- mast. Gedurende een daarop volgen de bespreking tussen de Nederland se ambtenaren en de Ambonezen, heeft de kampbevolking de vlagge- stokken weer in orde gebracht en opnieuw de vlaggen in top gehesen. Daarna zijn de ambtenaren ver trokken. Zij deelden nog mede, dat indien rust en orde niet werden hersteld, de Woerdense gemeente politie zou worden versterkt, 's Mid dags arriveerden inderdaad veertig man rijkspolitie. Zondagmorgen zijn de vlaggen opnieuw gehesen. Overleg met de plaatselijke voor zitter van de stichting ,Door de Eeuwen Trouw", die ondanks het verbod van de Nederlandse rege ring zich genoodzaakt zag het kamp te betreden teneirid zijn invloed aan te wenden, opdat er geen slacht offers zullen vallen, had tot resul taat dat de vlaggen daarna tijdelijk werden binnengehaald. Voorts werd overleg gepleegd met de loco-burgemeester van Woer den, die toezegde zich met desbetref fende autoriteiten in Den Haag te zullen verstaan om een spoedige en voor de Ambonezen bevredigende oplossing te vinden. Van Ambonese zijde is men van mening, dat de Ambonezen „door het beledigende optreden van hoge ambtenaren uit Den Haag geprovoceerd zijn in ver band met het kort geding, dat door hen aanhangig is gemaakt inzake het verbod van regeringszijde, om in de ambonese woonoorden toegang te verlenen aan bestuurders van de stichting „Door de Eeuwen Trouw". Van deskundige zijde wenste men op deze mededelingen van de voorz. van de Ambonese kampraad te Woerden geen commentaar te geven, Men releveerde slechts, dat op de 25ste van iedere maand in de Am bonese woonoorden het ontstaan van de z.g. Republiek der Zuid Moluk ken wordt herdacht. Bij die gele genheid wordt dan naast de Ambo nese vlag de Nederlandse driekleur gehesen. Omdat, de republiek Zuid Molukken door onze regering niet i: erkend, zijn instructies tegen he hijsen van deze vlaggen op Neder lands terrein uitgevaardigd. De oude boerderij „Kloosterschuur" tussen Noord wijk en Rijnsburg is gistermiddag ten prooi gevallen aar. de vlammen.. Omstreeks een uur ontstond er vermoedelijk ten gevolge van hooi- broei brand in een hooiberg be horende bij de hoeve. De boerderij, die bewoond werd door de gebr. van Tilburg, brandde tot de grond af. Voorts gingen een woning, twee hooibergen, een zomerhuisje en een stal in vlammen op. Enkele weken geleden was er in een hooiberg van deze boerderij- ook hooibroei ont staan, maar brand kon toen worden voorkomen. De brand, die gistermid dag ontstond werd bestreden door de brandweer - van Rijnsburg, later ge assisteerd door die van Oegstgeest, Leiden en Katwijk. Een deel van de inboedel kon worden gered en de bijschuren bleven behouden. Enkele stamboekstieren en paarden konden eveneens worden gered. De schade, die door de verzeke ring wordt gedekt, bedraagt onge veer 90.000. De „Kloosterschuur" was oorspronkelijk de boerderij van de Rijnsburgse abdij. Het boerenhuis dagtekende uit het midden van de 17de eeuw. Het woongedeelte had een topgevel en een dwarsvleugel met kelder en opkamer. De stal was grotendeels vernieuwd. foto Nic. v. d. Horst Zang Weelderige tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam Een tentoonstelling van grote schoonheid is die uit het Bourgon dische tijdvak. Ze is Zondag in het Rijksmuseum te Amsterdam geopend, en verbaast door de met recht Bour gondische pracht, die ze ten toon spreidt. De verzameling is zo juist uit Dijon overgekomen, zal tot uc- tober in de hoofdstad te genieten zijn en wordt daarna overgebracht naar Brussel. Een deel van al die pracht is definitief bezit van Zwit serland, waar de bekende Bourgon dische buit, in de vijftiende eeuw De 22-jarige D. S. uit Doetin- chem is in de Oude IJsel, waar hij aan het vissen was, verdronken. In de kanovijver van het natuur bad ,,Dc Zanding'' te Otterlo is een 2%-jarig jongetje terecht gekomen en verdronken. Het gezin van de fam. Van Rijn- Doorduin te Rotterdam, is uitge breid met een drieling, meisjes met resp. gewichten van 2400, 2600 en 2340 gram. Moeder en kinderen maken het goed. Wegenwachter J. de Vries uit Bennekom is Zaterdagavond tussen Ede en De Klomp door een autobus aangereden. Ernstig gewond is hij naar het ziekenhuis vervoerd. BUITENLAND. Bij Edmundston in New Bruns wick (Canada) is een kleine veer boot met 51 mensen aan boord om geslagen en gezonken. Her. vaartuig vervoerde gewoonlijk slechts onge veer 25 passagiers. Het was op het ogenblik van het ongelux druk we gens een zeilwedstrijd op Lake Caron. Volgens de laatste berichten zijn zeven mensen verdronken. Drie zijn als vermoedelijk vermist opge geven. Een vliegtuig van het type „Auster", op weg van Gent naar Southend, is over tijd. De schepen bij de mond van de Theems en in het Kanaal zijn verzocht scherp uit te zien, daar het mogelijk is, dat het toestel in zee gestort is. Het be treft hier waarschijnlijk een Engels sportvliegtuig. De regering van Thailand (Siam) heeft besloten om de post verbinding met China te verbreken. Dit betekent, volgens Peking, dat een half millioen Chinezen van hun moederland afgesneden werden. De beroemde bibliotheek van Napels wordt door termieten be dreigd. In een ruimte, waar geluk kig slechts weinig documenten wa ren opgeborgen, zijn termietennes ten gevonden. De aangetaste voor werpen zijn direct vernietigd en de resterende boeken en documenten zijn in veiligheid gebracht. op Karei de Stoute veroverd, is te recht gekomen. Op een eerste rondgang werden we herinnerd aan een boeiende periode uit de geschiedenis van ons land, toen de buitengewoon goede smaak van Franse vorsten haar af straling vond. Die smaak heeft het Bourgondische huis zelfs doorge voerd in zijn oorlogen, waarin bij voorbeeld steeds een prachtige zwarte koorkap werd meegevoerd omdat die hard nodig was, wegens het sneuvelen van zovelen. Zo'n zwarte koorkap kan men thans be zichtigen, evenals trouwens een luisterrijke dalmatiek, die als het ware stijf staat van gouddraad en duizenden pareltjes. Deze afglans van de praal en rijk dom aan het Bourgondische hof kan men verder bespeuren aan zoveel echt gouden en zilveren pre- ciosa met zeldzaam email, die aan deze tentoonstelling extra luister verlenen. En dan te weten, dat in de loop der eeuwen veel in de smelt kroes is verloren gegaan. In die tijd, zo van Philips de Stoute tot Philips de Schone, heeft het waar lijk niet aan hoge kunst ontbroken. Ook de beste Nederlandse kunste naars werden toen naar het Bour gondische hof ontboden. Een en ander van hun werk is gelukkig be waard gebleven en thans op vader landse bodem te bewonderen. We denken aan de prachtige wand tapijten (waarvan er een door het kasteel Haarzuilen in bruikleen werd afgestaan) sommige zelfs 12 meter lang, die nu nog volkomen gaaf zijn en diep van kleur. Rijkdom van kleur en ook van beeld stralen de schilderijen uit en de fijne minia turen, in niet minder dan zestig boeken vol merkwaardige hand schriften bijeen gebracht. Er is ook een paneel te bewonde ren, afkomstig uit de kerk van Zierikzee en waarschijnlijk door een Zeeuws schilder vervaardigd. Een andere Nederlander, van wie we op deze tentoonstelling kostelijk werk zagen, is de geniale beeldhouwer Claus Sluter uit Haarlem, die te Dijon zijn meesterwerken schiep. Welk een fraaie lijnen geven zijn beelden en die van anderen te zien. Deze tentooonstelling telt rond driehonderd nummers, óveral van daan gekomen, tot op het laatste ogenblik nog uit Madrid en terwijl onze douane in de zalen rondliep om op mogelijke contrabande toe te zien! Gans het werk, 'n eenheid door de Bourgondische afkomst, ver toont nochtans een verscheidenheid van kunstvoorwerpen. Hier en daar blijkt een sterk realisme na de go- thiek van de Franse kathedralen en overal spreekt de rijkdom aan cul tuur uit de roemrijke jaren van het Bourgondische tijdvak. NATIONAAL CONCOURS en muziek klonken in het landelijke Zevenhoven jl/ÏEN HEEFT HET AANGEDURFD in het landelijke Zevenhoven een zang- en muziekconcours te organiseren. De Chr. Gemengde Zang vereniging „Laus Deo" waarvan de heer J. A. Appeldoorn te Woerden directeur is, heeft n.l. ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan een con cours uitgeschreven. Uiteraard waren aan het uitschrijven van dit con cours grote risico's verbonden, doch dank zij de voortvarendheid, waar mede men de moeilijkheden bestreed, de grote medewerking, die zowel van burgemeester van der Weijden, als ere-voorzitter van het concours comité, het concours-comité het ere-comité, de middenstanders en ove rige ingezetenen van Zevenhoven en eveneens van de leden van „Laus Deo" ondervonden, is het concours, hetwelk j.l. Woensdagavond aan ving en j.l. Zaterdagavond eindigde een volkomen succes geworden. Woensdagavond heeft burgemees ter van der Weijden het concours of ficiéél geopend. Bij de opening wa ren o.m. tegenwoordig het college van B. en W., de leden van het ere- comité en enige honderden belang stellenden. In het openingswoord releveerde de burgemeester, dat hij met genoe gen heeft mogen constateren, dat niet minder dan 33 verenigingen, te zamen tellende ruim 1000 leden, aan het concours zouden deelnemen. Nimmer aldus spr. zullen zich zovelen hebben opgemaakt om naar Zevenhoven te komen, uitge zonderd dan in het verleden, toen een dijkdoorbraak ook een groot aantal belangstellenden naar onze gemeente trok. Gelukkig achtte spr. het, dat de reden om zich thans naar Zevenho ven te begeven, een heel wat pretti gere is dan de reden van de dijk doorbraak. Spr. bracht vervolgens naar voren, dat dit concours een ge zonde uiting van het verenigingsle ven te Zevenhoven is, welke niet an ders dan op hoge prijs te stellen valt, omdat een goed verenigingsleven in een dorp als Zevenhoven het saam horigheidsgevoel van de dorpsgeno ten ten goede komt. Spr. achtte het voorts een welko me afwisseling in het dorpsleven, dat men nu eens in de gelegenheid werd gesteld verscheidene koren, muziekverenigingen en het bekende ensemble „Vrij en Blij" onder leiding van Wessel Dekker te beluisteren. Vervolgens sprak de heer J. van den Broek als voorzitter van de zangvereniging „Laus Deo" een woord van welkom tot de aanwezi gen. Spr. dankte allen die aan de totstandkoming van het concours hadden medegewerkt, doch in het bijzonder de heer L. G. L. Lemkes, die zich als secr.-penn. van het con cours-comité zo verdienstelijk heeft gemaakt. Ook bracht de voorzitter dank aan wethouder L. Kool, die zijn ter rein zo belangeloos voor het con cours beschikbaar heeft gesteld. Spr. zeide er van overtuigd te zijn, dat de jury een goede samen stelling had met de heren Leo Smeets, Otto de Vaal en J. A. Ap peldoorn. Iedere vorm van partij digheid kan daarom uitgesloten worden geacht. Vervolgens dankte spr. de leden en directeur van het fanfarekorps „Eensgezind" te Nieuwkoop, die be langeloos het openingsconcert zou den verzorgen. Onder grote belangstelling vond dit openingsconcert paats. Jl. Don derdag en j.l. Zaterdag hadden de zang- en muziekwedstrijden plaats. Er werden zeer goede prestaties ge leverd, terwijl de belangstelling zeer groot was. De uitslagen. Toen het Zaterdagavond 8 uur was geworden was wel het hoogte- r"- •'-> mncoursdagen aange broken. ,Vrij en Blij" onder leiding van Wessel Dekkoi trad teen nl. op. Duizenden nadoen *ich naar Zeven hoven begeven om dit gebeuren bij te wonen. En inderdaad, de verwachtingen zijn niet teleurgesteld. Begunstigd door een schitterende zomeravond heeft voortreffelijke muziek en zang, onder de titel van „Elk was wills", de avond voor eni ge duizenden bezoekers tot een on verdeeld genoegen gemaakt, waar aan velen nog lange tijd zullen te rugdenken. Aan het slot van de avond sprak de burgemeester, als voorz. van het ere-comité, een kort woord. Hij dankte de juryleden voor de door hen verrichtte taak en zeide, dat „Laus Deo" met genoegen kon te rugzien op dit zo schitterend ge slaagde zang- en muziekconcours. Voldaan ging men te ongeveer half elf huiswaarts. „Laus Deo" kan met trots op haar concoursdagen terugzien. Gemengde koren: Sup afd. Excel sior, Ter Heijde, le pr. 304 p.; 2. Zingt den Heer, Zwammerdam, le pr. 308 p. Afd. Uitmuntendheid. Crescendo, Kortenhoef, le pr. 304 p. le afd. De* Lofstem, Vinkenveen, le pr. 310 p.; Onderling Genot, Weat- maas, le pr. 314 p. 2e afd. Crescendo, Stompetoren, le pr. 311 p. 3e afd. Oefening baart Kunst, Ber- kuim, 2e pr. 285 p., Ons Koor, Utrecht 2e pr. 333 p. U nadert eem oversteekplaats voor voetgangers. HET GEHELE JAAR degelijk aan gekleed heen en weer naar 't werk en dan plotseling al die zon uren lang op schouders, rug, armen en benen: dat gaat zo maar niet! Vooral blonde mensen kunnen zo veel ultraviolette stralen tegelijk niet verdragen, 's Avonds klagen ze al over jeuk en pijn, de huid is rood en vurig. Deze op zichzelf reeds on aangename dingen worden dan nog steevast begeleid door een bijzonder slecht humeur, hetgeen niet alleen onplezierig is voor het slachtoffer zelf, maar ook voor de andere va- cantiegenoten, die zich van deze dagen iets gezelligs en vrolijk had den voorgesteld. Roodharige mensen zijn in dit op zicht nog gevoeliger. Na overmatige zonbestraling worden zij echt ziek: soms komen bij de bovengenoemde verschijnselen nog een volledig ge brek aan eetlust en een uitputtende slapeloosheid als 't nog erger is ook heftige hoofdpijn en hoge koorts. In al deze gevallen duurt het verschei dene dagen voordat de huid geen pijn meer doet en men zich weer fris en prettig voelt. Het recept zo eenvoudig. Wan neer men nu eens zo verstandig kon zijn een beetje kalm aan te begin nen en de duur van het zonne bad geleidelijk uit te breiden, zou al deze narigheid in 't geheel niet ter sprake komen. Vellen, blaren en slechte humeuren zijn alleen te dan ken aan zorgeloosheid en overmoed. OOK ZONDER directe zonlicht bestraling hangt ons op warme da gen bij drukend weer nog iets ver velends boven het hoofd en wel de „warmtestuwing". Klaagt iemand op zulk een zeer warme dag ove: hoofdpijn, duizelingheid, grote dorst en erge loomheid, dan moet hij da delijk gaan liggen om erger te voor komen, het liefste op een bed in een koel vertrek. Jarenlang is men van mening ge weest dat dit ziektebeeld dat le vensgevaarlijke vormen kan aanne men slechts ontstond door lang durige inwerking van felle zonne stralen op hoofd en nek. Men stelde zich daarbij voor dat de hersenen en het verlengde merg daarbij zouden worden getroffen en men sprak dan ook van „zonnesteek". Dezelfde ver schijnselen kan men echter waarne men bij fabrieksarbeiders die lang durig in een oververhitte omgeving werken en bij mijnwerkers die doende zijn in vochtige pijlers met hoge gesteentetemperaturen. Men heeft bij de warmtestuwing dan ook te maken met een stoornis in de warmteregulatie: het lichaam kan de overtollige warmte niet aan de omgeving kwijt, omdat de voch tigheidsgraad en de temperatuur van de omgevende lucht een goede uit waseming van het lichaamsvocht on mogelijk maken, zodat voldoende afkoeling door verdamping niet meer mogelijk is. Een gewaarschuwd mens telt voor twee! Laat ook door bewusteloosheid en hartzwakte uw vacantie niet grondig bederven. Lichamelijke in spanning door sport en spel bevor deren bij drukkend weer de kans op warmtestuwing (de hoeveelheid warmte die het lichaam moet zien kwijt te raken wordt immers groter). Met dikke en nauwsluitende kleren raakt men op zulke dagen spoedig „door de warmte bevangen" (de kleding belemmert de warmte-afgif- te nog eens extra). Na de bovenbeserheven uiteen zetting over de noodzakelijkheid op warme en drukkende dagen lichaamsvocht te kunnen uitwase men zal het een ieder duidelijk zijn waarom er bij zulk weer steeds zo veel slachtoffers zijn op massabij eenkomsten en waarom er zo spoe dig uitvallers zijn in een afdeling geoefende soldaten die onder zulke omstandigheden in vol uniform en in gesloten gelederen marcheert. Doe er uw voordeel mee!

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2