S)e CoidóeSoii^cmt De agenda is er al Overeenstemming te Kaesong over agenda DE EERSTE MIJLPAAL OP WEG NAAR DE VREDE Korea heeft z'n dienst gedaan Vrije wereld heeft 25 milliard dollar nodig Emir Tallal Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 27 JULI 1951 42ste JAARGANG No. 12344 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 REORGANISATIE VAN ONDERWIJS IJ ET IS NOG TE VROEG om nu reeds een diepgaande beschou wing te leveren op de nota betref fende onderwijsvoorzieningen, wel ke de minister van Onderwijs dezer dagen het licht heeft doen zien. De nota moet nog bestudeerd wor den door onderwijsorganisaties en andere deskundigen en eerst als al deze voorzieningen een wettelijke vorm zullen hebben gekregen, de vorm van wesontwerpen, zal men uiteindelijk een definitief oordeel over de gedetailleerde wijzigingen kunnen geven. Toch kan men nu reeds zeggen, dat dit geheel van voorzieningen in zijn algemeenheid nu reeds met vreugde zal worden begroet. Het uitgangspunt van deze onder wijsvernieuwing is geweeit het ont breken van de nodige onderlinge samenhang in ons huidige onder wijsstelsel en de veranderingen, die het geestelijk en sociaal klimaat in de loop der jaren heeft ondergaan. Om die veranderingen is de mi nister van Onderwijs afgestapt van middelbaar en hoger onderwijs en het bestaande trappenstelsel: lager heeft hij dit vervangen door de op volging van: kleuteronderwijs, ba sisonderwijs, voortgezet en weten schappelijk onderwijs. Het nieuwe stelsel is opgebouwd op de individuele en sociale vor ming der leerlingen en heeft reke ning gehouden met de gerechtvaar dige verlangens en klachten, die door de ouders, in de maatschappij en in de onderwijswereld werden geuit. Speciaal aan de tak, welke in het nieuwe plan wordt aangeduid als voortgezet onderwijs is uitvoerig aandacht besteed. Juist dit gedeelte van het onderwijs is ook het belang rijkste, niet alleen in dit plan, maar vooral in de opbouw van de huidige maatschappij. Het is immers zaak, dat het onderwijs meer wordt aan gepast aan de huidige vormen van de maatschappij en dat de kinderen op die leeftijd juist dat onderwijs krijgen, dat zij later bij hun werk in de maatschappij nodig zullen heb ben. In het nieuwe plan nu draagt na de school voor basisonderwijs, de huidige lagere school het eer ste jaar van het gehele voortgezet onderwijs een oriënterend en zelfs een min of meer determinerend karakter, wat in overeenstemming is met het op de betreffende leeftijd geleidelijk tot uiting komen van de eigen aard der leerlingen. Daarna treedt allengs differentiatie op, re kening houdend met de aanleg der leerlingen en hun sociale 'bestem ming. Bij deze differentiatie blijft de algemene vorming steeds een func tioneel element van de meer specia le vorming. Op deze basis worden het huidige Uitgebreid Lager Onderwijs, het Middelbaar en Hoger Onderwijs, het Technisch en Huishoudelij konder wijs geheel gereorganiseerd. Daar bij wordt voor elke vorm van onder wijs het doel, de aansluiting aan de voorafgaande of de volgende vorm, de duur. het leerplan en passende methodiek onder het oog gezien. A ldus is 't duidelijk, dat volgens dit plan 't onderwijs aldus wordt hervormd, dat het niet meer geeft een aantal vakken, een soort van leerrooster, dat men nu eenmaal moet kennen, zonder te weten of men dit ook in de praktijk van het leven nodig zal hebben, en die men meestal het beste doet zo spoe dig mogelijk weer te vergeten maar wordt er allereerst gevraagd, waarvoor dit bepaalde kind op grond van zijn bekwaamheden en aanleg in de maatschappij het meest geschikt zal zijn. Daarnaar wordt de keuze van 't onderwijs dan bepaald en daarop wordt dit onderwijs dan gericht. Het opvoedende element heeft dus in dit onderwijsplan een veel grotere plaats gekregen en men heeft dit ge daan, omdat het karakter van onze beschaving in deze tijd nu eenmaal in hóge mate wordt bepaald door de techniek. Het is noodzakelijk ge worden, dat meer jonge mensen zich op de techniek gaan toeleggen, maar het is tót nu toe steeds als een groot bezwaar gevoeld, dat het technisch onderwijs te eenzijdig was en dat daarin voor algemene ontwikkeling geen plaats was. Dit is in dit nieu we plan ondervangen. Ditzelfde kan men zeggen van het huidige middel baar onderwijs, dat wordt aangeduid met de naam van H.B.S. Ook dit onderwijs had verschillende leem ten met name, het gebrek aan klassiek onderricht, meer algemene vorming dus, en dit wil men onder vangen door Latijn in dit onderwijs in te voegen met het kennisnemen van de klassieken zij het dan ook in de eigen landstaal. Men heeft dan eindelijk ingezien, dat de aandrang om ontwikkkeling op te doen steeds groter is gewor den en dat dit in een tijd, nu wij meer dan ooit zijn aangewezen op de technische vakken, desastreuze gevolgen zou kunnen hebben. Want die grote toeloop naar de algemene ontwikkeling maakte, dat er niet voldoende interesse bleef voor de technische arbeid, maar dat er mét het teken, waarop ons onderwijs stond, namelijk in het teken der al- Vandaag de eigenlijke besprekingen begonnen J^E WAPENSTILSTANDS-DELEGATIES van de UNO-strijdkrachten in Korea en van de communisten zijn het gisteren na slechts 9 mi nuten confereren eens geworden over de agenda voor de wapenstil- standbesprekingen. Zijn zijn daarna meteen overgegaan tot bespreking van de maatregelen die tot het staken van het vuren moeten leiden. Vandaag zijn de eigenlijke wapenstilstandsbesprekingen officieel be gonnen. Over het terugtrekken der troepen dagenlang het grote struikel blok meldde radio Peking gisteravond, dat men besloten heeft, aan de oorlogvoerende regeringen voor te stellen, na een bepaalde periode een bijeenkomst te houden om over een etappengewijze terugtrekking te spreken. ken, dat de agenda „slechts een eer ste stap" is, en dat verschillende be langrijke punten, waarover nog bre de verschillen van mening bestaan, nog moeten worden geregeld. Volgens AP beschouwt men als de moeilijkste vraagstukken de afbake ning van een bufferzone tussen de VIJF PUNTEN „Een stap vooruit" noemde de Noordkoreaanse delegatieleider, ge neraal Nam II, de thans vastgestelde agenda, die de volgende vijf punten bevat: 1. Aanvaarding der agenda. 2. Het vaststellen van een militaire demarcatielijn tussen de beide linies ten einde een gedemilitari seerde zone te kunnen afbakenen, wat een fundamentele voorwaar de is voor het stakn van het vu ren. 3. Concrete regelingen voor het sta ken van het vuren en de wapen stilstand, o.a. de samenstelling, de bevoegdheden en functies van de organisatie, die het toezicht zal moeten houden op de uitvoering der wapenstilstandsbepalingen. 4. Schikkingen met betrekking tot de krijgsgevangenen. 5. Aanbevelingen voor de regerin gen van de betrokken landen. Het laatste punt was het verras sende compromisvoorstel, dat de communisten gisteren hebben ge daan. In een communiqué van generaal Ridgway's hoofdkwartier wordt in tussen de waarschuwing uitgespro- Het tij is gekeerd Malcolm MacDonald, de Britse Ho ge Commissaris in Zuidoost-Azië, zei gisteren te Hongkong, dat de Ko reaanse oorlog „zijn dienst heeft ge daan' door de communistische druk in dit gehele gebied te verminderen. Niemand kon, aldus MacDonald, voorspellen wat-de uitwerking op de lange baan van de Koreaanse oorlog zou zijn, „maar zoal het er op het ogenblik voorstaat, is het een neder laag voor Rusland en een overwin ning voor de democratie". In Inao-China noemde hij het tij zo volledig gekeerd, dat de commu nistenleider Ho Tsji Minh alleen nog maar kan winnen, „door buitenlandse troepen in zijn land binnen te ha len". Terwijl de strijd op Malakka nog steeds voortduurt, zijn er geen teke nen, die er op wijzen, dat de opstan delingen aldaar hulp krijgen van bui tenaf. De Hoge Commissaris temper de echter een te groot optimisme door te zeggen, dat in geen enkel ge bied de overwinning reeds een vol dongen feit is en dat de roden nog best elders kunnen toeslaan. gemene ontwikkeling, een toeloop was naar de bureaux en kantoren, welke het gehele maatschappelijk leven niet alleen dreigde scheef te trekken, maar tevens de levens van hen, die door overbevolking van een bepaalde sector onder de voet dreig den te worden gelopen. r\IT plan Rutten nu kan dit weer in het rechte spoor brengen. En daarom is het alle en te betreuren, dat dit plan, zoals zoveel andere plannen daarvóór eigenlijk al sinds 1903 nog niet méér bedoelt te zijn dan een leidraad voor een geleidelijke reorganisatie van het onderwijsstelsel. Wettelijke regelin gen worden hierin nog niet behan deld. En juist dat valt te betreuren. Want als dit niet spoedig geschiedt, als deze toe te juichen plannen niet spoedig in een wettelijke regeling worden omgezet en laat men daarbij niet terug schrikken voor de moeilijkheden, welke het gemis aan leerkrachten speciaal voor dit stel sel biedt dan valt het te voorzien, dat het met dit plan zal gaan zoals met zovele andere plannen: name lijk dat het zal worden opgeborgen in de departementale lade, waaruit het eerst te voorschijn zal komen, als een nieuwe minister van onder wijs de noodzakelijkheid zal inzien van het op de helling brengen van ons onderwijssysteem. En dat zal niet later maar nu reeds moeten ge beuren. beide legers en de regeling van het toezicht op en het naleven van de wapenstilstand. Amerikaanse regeringskringen meenden gisteravond, dat de UNO- onderhandelaars in de eerste ron de der besprekingen die tien zit tingen in beslag hebben genomen alles hebben gekregen, wat zij ver langden, zonder op belangrijke pun ten concessies te doen. President Truman verklaarde gis teravond, dat hij hoopvoller gestemd is over de vooruitzichten op een wapenstilstand. GEVECHTEN OP BEPERKTE SCHAAL. Aan het front in Korea wordt de strijd op beperkte schaal voortge zet. In kringen van het achtste leger werd verklaard, dat de gevechten op de Oostelijke flank van het centrale front de hevigste waren van de laat ste weken. Aan Noordelijke zijde wa ren hierbij 2.000 man betrokken. In fanterie van de verbondenen moest Donderdag in deze sector voor her haalde Noordelijke tegenaanvallen wijken. Ondanks steun van de lucht macht waren de Noordelijken van morgen nog in het bezit van drie strategisch belangrijke heuvels, die zij hadden veroverd. RUST NA KOREA. De minister zeide, dat er na een wapenstilstand in Korea een periode van betrekkelijke rust zou kunnen aanbreken, maar hij waarschuwde, dat het Westen zich niet uit zijn evenwicht moest laten brengen door een schijnbare wijziging in de Sow- jettactiek. Ongeacht het verloop van VOOR ORGANISATIE DER VERDEDIGING rVEAN ACHESON, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren te Washington verklaard, dat er in de komende drie jaar ongeveer 25 milliard dollar nodig zal zijn om Amerika's bondgeno ten de voornaamste uitrusting voor hun verdediging te verschaffen. De minister deed een dringend beroep op het Congres om het militaire en economische hulpprogramma aan het buitenland van 8]/2 milliard dollar goed te keuren. Acheson zeide, dat er nog twee dergelijke programma's noodzakelijk zouden zijn om de bondgenoten in Europa en Azië üit te rusten. het wapenstilstandsoverleg in Korea, is het gevaar voor communistische agressie niet minder aanwezig dan een maand geleden. Mocht het over leg mislukken, dan moeten wij voor bereid zijn op een grote communis tische aanval oj> de strijdkrachten der Verenigde Naties. De vijand heeft de laatste tijd voortdurend troepen samengetrokken, zo waarschuwde Acheson. Hij deelde mede, dat de regering van plan was Spanje een aandeel in de te verlenen hulp te geven. Acheson zeide, dat de vrije wereld een veel grotere kracht zou kunnen ontwikkelen dan de Sowjet-Unie en haar satellieten en dat Amerika zijn gehele defensiestrategie onderstebo ven zou moeten gooien, zonder een grootscheepse hulpverlening aan de vrije wereld. Er stonden echter ver scheidene jaren van hard werken en opofferingen voor de deur. Ook Reynaud kan het niet Ook Paul Reynaud heeft zijn po gingen om een regering voor Frank rijk te vormen opgegeven. Reynaud heeft verklaard, dat hij president Auriol heeft voorgesteld een „pro- grammacommisie" van partijleiders en deskundigen bijeen te roepen. Deze commissie zou enige dagen rustig kunnen werken om te onder zoeken, of niet-communisten en niet' Gaullisten in de Nationale Vergade ring tot voldoende eensgezindheid kunnen geraken om een regering te vormen. President Auriol heeft voorgesteld dat de niet-Gaullistische en niet- communistische partijen drie com missies zullen vormen om overeen stemming te bereiken over een ge meenschappelijke politiek ten aan zien van de drie problemen: staats subsidie aan katholieke scholen, lo nen en grondwetswijziging. Dit als een poging om uit de impasse te komen. Pétain's fort wordt gesloopt Het fort op het eiland Yeu, waar Pétain zes jaar in gevangenschap heeft geleefd, zal door het Fivpse leger worden vernietigd, aldus vér- luidt in goed ingelichte kringen in La Rochelle. Het meubilair, tekenen van het korte verblijf in de villa waar Pétain Maandag j.l. overleed, zal worden verbrand. Dit zouden de autoriteiten hebben besloten om te voorkomen, dat men een verering van deze voorwerpen zal maken. Mevrouw Pétain heeft het eiland nog niet verlaten. Waarschijnlijk zal zij tot September op het eiland blij ven en onbevestigde berichten mel den. dat zij van plan is zich blijvend op het einland te vestigen. Bij het graf van de Onbekende Soldaat onder de „Are de Triomph" is het Donderdagavond tot een tref fen gekomen tussen aanhangers van Pétain en vroegere verzetsstrijders, I toen ongeveer dertig verzetsstrijders trachtten een rouwdemonstratie van aanhangers van Pétain te verstoren. I Drie personen zijn gearresteerd. werkelijk ziek? minuten gebracht aan emir Tallal, de oudste zoon van wijlen koning Abdoellah van Jordanië. De emir wordt wegens een zenuwcrisis ver pleegd in een kliniek in Zwitser land en volgens consul Barrelt is zijn toestand na de moord op zijn vader veel ernstiger geworden. Be halve zijn dokter kan niemand een redelijk gesprek met hem voeren. Er is echter geen sprake van, zo zei de consul, dat Tallal in de kli niek wordt vastgehouden of eruit is ontsnapt, zoals men twee dagen geleden in Syrië en Jordanië wist te vertellen. De Gasperi weer premier Italië beeft zijn zevende regering sedert de oorlog, wederom geleid door de zeventigjarige Alcide de Gas peri. Het nieuwe kabinet bestaat voor het grootste deel uit Christen-demo craten, terwijl de partijloze graaf Sforza, tot dusver minister van bui tenlandse zaken, minister zonder por tefeuille is geworden, speciaal belast met aangelegenheden betreffende de Westelijke Unie. De Gasperi zal zijn premierschap met de portefeuille van buitenlandse zaken combineren, Giu seppe Pella is als minister voor de begroting gehandhaafd, waaruit blijkt dat Italië zijn scherpe anti-inflatiepo- litiek zal voortzetten. Minister van landbouw is de linkse katholiek Amintore Fanfani geworden. Hij zal de netelige landbouwhervormingen doorvoeren, waarbij een en een kwart millioen hectaren, welke aan de grootgrondbezitters zijn ontnomen, onder de landloze boeren zal worden verdeeld. COMPLOT TEGEN HAILE SELASSIE. In Addis Abeba zijn gisteren acht personen ter dood veroordeeld we gens het deelnemen aan een complot, dat ten doel had de keizer te ver moorden en de republiek uit te roe pen. Dit vonnis tegen deze acht man (onder wie een minister) die op 9 Juli werden gearresteerd, werd na een proces van twee dagen door een speciale rechtbank geveld. Volgens berichten hadden de ver dachten reeds op 10 Juli voor de kei zer, Haile Selassie, schuld bekend en hem vergiffenis gevraagd. AMERIKAANSE VLIEGTUIGEN OVERGEDRAGEN AAN LANDEN NOORD-ATLANTISCH PACT. Een veertigtal Amerikaanse „thun- derjet"-straaljagers werden overge dragen aan vijf landen van het Noord-Atlantisch pact, n.l. Noorwe gen, Denemarken, Nederland, Bel gië en Frankrijk. De plechtigheid vond plaats op het vliegdekschip „Corregidor" te Newark. De bovenste foto toont de verte genwoordigers van de vijf landen, die de vliegtuigen in ontvangst namen, v.l.n.r. Kolonel II. F. C. Holtz (Nederland), Ambassadeur Wilhelm Munthe de Morenstierne (Noorwegen, Eugene M. Zuckert, een assistent-secretaris van de luchtmacht, Ambassadeur Henrik D. Kauffmann (Denemarken). Con sul Jean Daridan (Frankrijk) en burgemeester graaf Yuan Dumon- ceau de Bergendal (België). Foto beneden toont een gedeelte van de straaljagers op het vlieg dekschip. Weer een complot te Praag De voornaamste buitenlandse cor respondent van de „New York Ti mes". Cyrus L. Sulzberger, zegt Vrij dag in een bericht uit Parijs: „De communistische regering van Tsjecho Slowakije heeft klaarblijkelijk een complot tegen de veiligheid van de staat ontdekt". Tenminste vier gene raals zouden hierbij zijn gearresteerd of zelfmoord hebben gepleegd, voor dat zij door de veiligheidspolitie wer den aangehouden. Sulsberger noemt in dit verband het hoofd van de vei ligheidspolitie te Praag, generaal Jindrich Vesely, die in Januari van dit jaar op beschuldiging van ver raad zou zijn gearresteerd en later in de gevangenis zelfmoord zou heb ben gepleegd. Verder diens opvolger generaal Josef Pavel, en diens voor naamste medewerker, Pokorny, die in Maart in hechtenis waren geno men. Tevens had het hoofd van de wapenproductie .generaal Zadina, op 22 Maart zelfmoord gepleegd, toen hij vernam, dat hij zou worden ge arresteerd, aldus Sulzberger, die ten slotte nog de naam van het hoofd van de militaire inlichtingen- en contra-spionnaeedienst, generaal Kien, noemt. Deze had een poging tot zelfmoord gedaan, toen hij van een op handen zijnde arrestatie had gehoord. Hij zou enige weken gelo den in een gevangenishospitaal zijn gestorven. Volgens Sulzberger deed de rege ring te Praag alles om de bijzonder heden van de samenzwering in de doofpot te stoppen. Overleg in Teheran Sir Francis Shepherd, de Engelse ambassadeur te Teheran heeft giste ren een bezoek aan de Sjah gebracht om de nieuwe Perzische voorstellen te bespreken, die beogen het recht streekse overleg met Engeland over het oliegeschil te hervatten. Sir Fran cis heeft opdracht van het Engelse kabinet nadere inlichtingen in te win nen. De voorstellen zouden in zeer al gemene bewoordingen een aanbod bevatten om het overleg met een de legatie van de „Anglo-Iranian Oil Company" te heropenen. In Londen heeft een zegsman me degedeeld, dat een wijziging in de houding van Perzië jegens de Engel sen in het land ar veel toe zou bij dragen om de atmosfeer te zuiveren. De woordvoerder doelde op de behan deling van het Engelse personeel in de olievelden en in de raffinaderij te Abadan,waartegen Sir Francis reeds vele malen heeft geprotesteerd. BEGRAFENIS VAN DE DUITSE KROONPRINS Gistermorgen is het stoffelijk overschot van de vroegere Duitse kroonprins Wilhelm van Pruisen in Hechingen ter aarde besteld. Velen trokken langs do tombe in de kapel van St. Michael, dc kapel van het kasteel der Hohcnzollerns in W'uert- tcmberg, en legden bloemen en kransen op het graf. Aanwezig waren o.m. vertegen woordigers van de geallieerde hoge commissie, leden van de Wcstduitse regering en van dc regering van Wuerttemberg-Baden. Bij de plechtigheden zag men de traditionele parade-uniformen van het oude Duitse keizerlijke leger, de kleurige toga's van universiteitsfa- teiten en het studentencorps. Leden van dc hofhouding droegen een flu welen kussen met de onderscheidin gen van prins Wilhelm, de kist werd gedragen door acht boswachters in uniform van de koninklijke landgoe deren. Dc plaatselijke burgerwacht, in middeleeuws costuum. loste het ere- salvo, toen de kist in het graf werd neergelaten. Ter beevaart naar Berchtesgaden Beieren steekt er een stokje voor Het Beierse kabinet heeft besloten maatregelen te nemen om te voorko men, dat Hitlers verblijfplaats in het gebergte te Berchtesgaden bij Mün- chen een „nationaal heiligdom" voor de Duitsers wordt. Dujzendcn Duitse cn buitenlandse toeristen bezoeken Hitiers „arendsnest", maar er zijn Duitsers die het doen bij wijze van „bedevaart" en naar huis terugkeren met stukken steen, die zij niet als souvenirs bewaren, maar als reli- quieën vereren. Dr. Wilhelm Högner, de Beierse minister van Binnenlandse Zaken, heeft medegedeeld, dat de bunker van de bergvesting ommuurd en de weg naar Hitiers theehuis op de berg afgesloten zal worden. De Beierse po litie krijgt opdracht scherp toe te zien op de gedragingen van de gid sen, die de bezoekers rondleiden. KaJiAe.it je.... Voltooi wat is begonnen. Doe de dingen goed of doe ze niet

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1