Les Fauvettes de Dammartin en Goële zongen en dansten DONDERDAG 26 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA J Onder leiding van abbé Terruwe EEN stampvolle zaal ontving in het Clubhuis Abbé Terruwe met luid applaus, toen hij bij de „Presentation de la Troupe" ten tonele verscheen. De bedoeling het werk van Mr. l'Abbé is naar wij veronderstellen allen bekend; en zo hemelhoog boven ons aller klein gedoe verheven, dat wij een „chapeau bas" maken voor deze enorme werker, die het ideaal van naastenliefde betracht, elkeen ten voorbeeld. Ten bate dan van zijn missiewerk in Dammartin laat hij de kinderen van zijn jeugdorganisatie optreden, zingend en dansend in ballet of solodans. Toen de kinderen dan 't „Wilhel mus" inzetten, rezen allen in de zaal omhoog om de in volkomen Nederlands gezongen nationale hym ne te beluisteren en 't enthousiasme steeg ten top, toen het mooie Franse volkslied „La Marseillaise" volgde. Nooit zal het voorkomen, dat Abbé Terruwe de aan zijn zorg toever trouwde kinderen laat beginnen zonder hen een „Ave Maria" te heb ben laten zingen. Zo ook nu! Dan begint het „Grand ballet Oriëntale", naar de choreografie van de ballet- meester van de opera te Warschau Mr. Ludwigo. Het doel waarnaar Mr.' l'Abbé streeft, is de kinderen van zijn parochie meer en meer op te voeden, geestelijk, wetenschap pelijk en kunstzinnig, en het mid del, dat hij gebruikt voor de gees telijke cultuur van zijn jonge schare, is hen naast het ernstige ook iets genoeglijks te geven. Hij doet dit in de vorm van koorzang, chant mimé en dans. Naast het bezit van eindeloos geduld, toewijding en liefde moet Abbé Terruwe een kunstzinnig man zijn. Want wie zal 't hem nadoen, met begaafde kinde ren, maar daarnaast ook met min der begaafden zó te werken als wij te zien kregen. Wij zeggen te zien kregen, omdat het dansen ons zó enorm heeft gefrappeerd. Onder zijn jonge koorleden heeft hij allerlief ste stemmen, maar niet allen zijn zij begaafd hiermede. Dat mag men niet wegcijferen. Daarom geven wij in overweging, als een raadgeving ons vergund is, niet al te hoog lig gende muziek te kiezen. Keren wij terug naar 't „Ballet Oriëntale" naar muziek van Ketelbey en Pop- pey, en dan noemen wij de jonge prima ballerina, die met zo'n gratie en niet te onderschatten vaardig heid haar elegante taak vervulde. De twee harembewaarders met de kromzwaarden secundeerden haar nauwgezet en met genoegen beke ken wij de groepen, door 't corps de ballet gevormd. Wij waren zo vrij eens aan Mr. l'Abbé te vragen, wie deze ballets instudeerde en be scheiden antwoordde deze: Ach dat doe ik, naar een choreographie, die een balletmeester mij geeft! Is dit niet geweldig? Een paar staaltjes van keurig klassiek ballet gaven Claudine Michel en Martine Mau- gendre, maar ook op 't gebied van karakterdans zijn de jonge dames goed thuis. Rhythmisch en artistiek deden de jockey en het Schotse Hooglandertje mooi werk en de Danse acrobatique van Thérèse en Arlette was tpch ook geen kleinig heid. Een paar keer werden wij vergast op werkelijk kostelijke chants mimé's. Het pièce de resis tance na de pauze was „Le Petit Due", naar de opera comique van Heilhac. waarvan de Abbé een ar rangement samenstelde. In de rol verdeling was de regisseur-ballet- meestêr bijzonder gelukkig geweest. Eerstens de rol van „Le petit Due". Was Frangoise Janin niet één en al leven en gratie en pasten de ande ren zich niet keurig aan? La Du- chesse, de beide raadsheren Tri mousse en de Mont Landry? Was 't niet een fijne discussie tussen die twee met levendige, korte gebaren? En vergeten wij de Directrice niet, de pages en alle dames d'honneur? 't Was een aardig, mooi geheel. De costumes zijn mooi en smaakvol. En de ziel en drijfkracht van dit onge- MIDDENSTANDSEXAMENS. Voor het middenstandsexamen slaagden de volgende personen: H. C. Kempers, Amsterdam; A. M. v. Kesteren, Leiden; C. B. J. Klaassen, Voorschoten; C. Kleer, Leiden; N. G. v. d. Klein, Aarlan- derveen; C. J. Klever, Koudekerk; J. Klok, Katwijk a. Zee; J. J. Th. v. d. Klugt, Noordw.hout; H- Knecht, Alphen a. d. Rijn; P. v. d Knijff, Nieuwe Wetering; C. W. de Koning, Leiden; W. de Koning, Rijnsburg; W. J. Koolloos, Leiden; K Koren, J. Kranenburg, Alphen a. d. Rijn; W. Kuijper, Sassenheim; J. Kuijt, Katwijk a. Zee; J. de Lange, Wou- brugge; P. Langenberg, Oegstgeest; C. J. v. Leeuwen, Leiden; J. E. v. Leeuwen, Katwijk a. Zee; L. van Leeuwen, Zoeterwoude; M. C. v. Leeuwen, Leimuiden; C. Th. Leli- veld. Ter Aar; C. A. Lemmers, Lei muiden; M. G. Lestrade, Voorhout; P. C. v. LeydenAmmerlaan, Hoog- made; J. J. Ligt voet, Leiden; M. A. v. d. Linden, Lisse; B. J. Loogman, Alphen a. d. Rijn; N, G. Mank, Lei den; C. L. Manshande, Hillegom; M. Ch. Mathot, Voorschoten; B. Merbis, Leiden; H. D. v. d. Meij, Rijnsburg; J. v. d. Meij, Leiden; C. G. A. Meijer, Roelof arendsveen; G. L. M. Meijer, Sassenheim; J. A. Meijer, Wassenaar; P. G. Meijer, Leiden; G. J. Minnee, Katwijk aan Zee; C. Tuinhof de Moed, Leiden; A. Mol, Leiderdorp; W. A. Mol. Voorschoten; G. M. de Monije, A. de Mooij, Rijnsburg; P. J. de Mooij, W. de Mooij, Oegstgeest; B. Marei, Wassenaar; P. J. Mulder, J. Need, Leiden; K. C. v. d. Niet, Was senaar; A. H. v. Nobelen, Noord- wijkerhout; P. J. Noordman, N. A. Onderwater. Leiden; B. H. Otto, Rijpwetering; A. J. Oudshoorn. Roe- lofarendsveen; J. Oudshoorn, Nieuw koop; H. Ouwehand, Katwijk aan Zee; Ch. Padding, Leiden; J. Pauli, Voorschoten; H. S. Pennings, Oud Ade; P. M. Perquin. Leiden; C. M. Jeuster, Leiden. looflyke geheel is de eenvoudige, vriendelijke, zelfvergeten Abbé Ter ruwe, die niet hoog genoeg geroemd kan worden. De kinderen zijn bij zonder gehoorzaam en gediscipli neerd. Een bekwame pianiste secun- deerde met grote toewijding. Een collecte in de pauze bracht een be vredigende recette op van 107,—. Veel applaus. J. Kortmann. BOUW MONUMENTALE LANTAARN STADHUISPLEIN. In 1945 werd door het Bestuur der 3 Octobervereniging het initiatief ge nomen tot het bijeenbrengen van gelden, teneinde deze te bestemmen voor de voltooiing van enig onder deel van het Stadhuis; ook van ande re zijde werden gelden aan de ge meente geschonken. Met de gekweek te rente is een bedrag van 7.962.75 thans beschikbaar. Werd aanvankelijk gedacht aan de vervanging van het tijdens de bezet ting verloren gegane stadhuiscarillon nu gebleken is, dat de kosten van herstel van het carillon volledig door het Rijk worden vergoed, kunnen de bijeengebrachte gelden voor een ander doel worden gebruikt. Met het Bestuur der 3 Octobervereniging is overleg gepleegd omtrent de defi nitieve bestemming der gelden- Het Bestuur heeft er zich mede verenigd dat het geschonken bedrag wordt aan gewend voor de oprichting van de monumentale lantaarn, welke de ar chitect van het Stadhuis de heer C. J. Blaauw heeft ontworpen aan het einde van de keermuur van het Stadhuisplein Deze lantaarn zal wor den opgericht als een herinnering aan de bouwmeester; door het aan brengen van een gedenkplaat op het voetstuk van de lantaarn zal zijn ge dachtenis blijvend worden geëerd. De aan de plaatsing van de lan taarn verbonden kosten zullen naar raming pl.m. 7.950.— bedragen. GEMEENTERAAD. Aan de agenda der vergadering van de gemeenteraad van Leiden op Maandag 30 Juli a.s. om 2 uur. zijn enige punten toegevoegd: Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het plaatsen van een monumentale lantaarn op het Stadhuisplein. Voorstel van de burgemeester in zake de wethouderssalarissen: Ver hoging met 5 tot een maximum van 200.per jaar. ingaande 16 Maart 1951. UIT DE RIJNSTREEK CURSUSSEN W.K.A. De kring Rijnland van het Werk verband Kathóliek Amateurtoneel (W.K.A.) organiseert op de Zon dagen 28 Juli, 12 en 26 Augustus een Regie- en Spelerscursus in de Boerhaavezaal te Leiden. Telkens van 3 tot 5 uur. Deze cursus staat onder leiding van de beroepsspeler en spraakleraar Jan Grefe. Het spreekt vanzelf dat deze 3 middagen onvoldoende zijn om de gehele materie grondig te behande len. Er zal echter naar gestreefd worden dat de deelnemers direct énig nut van deze lessen zullen trekken en het geleerde het volgend seizoen in hun spel kunnen toepas sen. Indien voor deze cursus voldoen de animo zal zijn, zal het kringbe- stuur stappen doen om in samen werking met de „N.A.T.U." het vol- fend seizoen een meer uitgebreide' ursus samen te stellen. LEIMUIDEN Modevakschool Op de Modevak school van Zr Aquina van het St. Jo- sephklooster werd deze week men afgenomen. Voor Lingerie slaagde de dames: Mien van Velzen, Dientje Pulleman, Dini van Dam, Dora Vastenhout, Corrie de Koning en Rieka van Beek. Het diploma Costumiére werd behaald door: Leni van Ruiten, Siena Bartels, Grard Ternveulen. Jo van der Zwet. Gre van der Vlugt, Bep van Haastregt, Truus Hillebrand, Aaltje van Haas tregt en Krijnie Schijff. Voor het Middenstandsexamen slaagden onze plaatsgenoten: C. V. Beuk, N. C. Beuk, J. A. Th. van der Broek, Th. A. J. van der Broek; S. J. de Graaf, A. Dompeling. TER AAR Toelatingsleeftijd leerlingen lagere school Bij beschikking van de mi nister van onderwijs, kunsten en we tenschappen werd bovengenoemde toelatingsleeftijd voor de scholen in deze gemeente voor de schooljaren 1951/1952 t/m 1953/1954 en 1954/ 1955 met resp. 3 en 2 maanden ver lengd. Geboren: Trijntje A. dr van C. He geman en M. W. Jansen; Anna M. C. dr van J. P. v. d. Ploeg en Chr. J. van Rijn; Maria J. A. dr van H. G. Hoogeboom en M. A. v. Zaal; Adria- nus M. zn van Fr. Keijzer en A. A. v. Klink. Ondertrouwd: G. Humme 21 jaar en J. Slof 23 jaar; C. J. Besenfer 21 jaar en A. C. Pijper 21 jaar. Getrouwd: H. M. Lek 27 jaar en P. Verlaan 26 jaar. Overleden A. Kouwenhoven 70 jr, wed. v. W. Sanders. NIEUWKOOP HULDIGING VAN DE HONDERD JARIGE THUS MARINUS. Nieuwkoop maakt zich op om zijn oudste burger op diens honderdste verjaardag op een rustige en waar dige wijze te huldigen. Om de jubilaris niet onnodig te vermoeien heeft men besloten de feestviering over meerdere dagen te verdelen. De muziekvereniging „Excelsior" uit Noorden zal op Zaterdagavond tussen 8 en 9 uur bij de w.oning van de heer Marinus een concert geven. In de Ned. Herv. Kerk te Nieuw koop zal ds. De Jong deze bijzon dere verjaardag herdenken in de dienst van 9.30 uur op Zondag 29 Juli. Voorts is het plan om op Maandag 30 Juli, des namiddags om 2 uur de jarige vanwege het gemeentebestuur en de burgerij geluk te wensen, waarna hem een rijtoer per lan dauer door de gemeente wordt aan geboden, welke aanvangt te plrn. half vier 's middags. De tocht zal gaan via de Noordenseweg, Dorps straat, Zuideinde, Achttienkavels, Zevenhovenseweg, Nieuwveenseweg, Hoogt, Noordenseweg, Simon van Capelweg, Voorweg tot Noordense Kruis, Noordse Dorp weer terug naar de woning. Des avonds om acht uur zal het fanfarecorps „Eensgezind" het feest sluiten met een concert in de om geving van de woning van de hon derdjarige. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN ZEE Strandfeesten. Gisteren werden de jaarlykse strandfeesten georga niseerd voor de kinderen der bad gasten en van de leden van V.V.V. gehouden. Het weer liet zich in de vroege morgen niet gunstig aanzien. Vooral aan het strand was het meer een najaars-dan een zomerse tempe ratuur. Maar ook daaraan raakt men, zelfs op een badplaats, ge woon. Reeds te negen uur begonnen de kinderspelen voor jongens en meisjes van 6 t./m. 8 jaar. Tot elf uur werden zij bezig gehouden met zakdoekwisselen, kikvorsen-race, en dribbelbal. Na de pauze, om de inwendige mens te versterken, be gon te twee uur de pret voor de gro tere kinderen, van 9 tot 10, en van 11 tot 14 jaar, behendigheids wed strijden op rijwielen, bloempotten- wedloop, enz. Het tobbetje varen in de Uitwatering moest vanwege de ruwe zee uitgesteld worden, moge lijk tot vandaag. Daarvoor komen alleen goede zwemmers en zwem sters in aanmerking. De gehouden SDelen hadden plaats op de Zuid- Boulevard. Des avonds te 8 uur gaf de Marine-kapel van het Vliegveld een concert aan de Karei Doorman laan waarvoor, in weerwil van de koude avond, veel belangstelling T?rr\cr"WPKm&M NIEUW OVERPOMF-GEMAAL. Teneinde de verzouting van het Westland zo veel mogelijk tegen te gaan is sinds enige jaren een hulp gemaal in werking gesteld dat het water van Rijnlands boezem over- pómpt naar Delfland. Daartoe is op het kerkplein een noodgemaal ge plaatst. Daar dit gemaaltje de omge ving van het Kerkplein ontsiert en daarenboven een sta in de weg is voor de vele kerkgangers, is in de gemeenteraad herhaalde malen aan gedrongen op verplaatsing van de pompinrichting. De verplaatsing werd door Delfland afhankelijk ge steld van de goedkeuring van rijks wege. Die goedkeuring is inmiddels verkregen, zodat de verplaatsing resp. de aanbesteding van het nieuwe ge maal doorgang kon hebben indien de uitbreidingsplannen van de ge meente Leidschendam voortgang had den kunnen hebben. Het uitbreidings plan was wel reeds goedgekeurd door Ged. Staten maar achteraf besloot de raad de uitvoering van dat gedeelte van het saneringsplan uit te stellen. Thans worden nieuwe onderhandelin gen met het gemeentebestuur ge voerd en het laat zich aanzien, dat deze onderhandelingen naar wens zullen verlopen. De verwachting is dat het nieuwe gemaal toch op de plaats zal komen die aanvankelijk was bepaald. De vraag is nog of het een boven- of on dergronds gemaal zal worden. Inmiddels zien de kwekers in het Westland met spanning de totstand koming van het nieuwe gemaal te gemoet. omdat zij in steeds stijgende mate last ondervinden van de ver zouting van de teeltgronden en de aanvoer van water uit Rijnland vele bezwaren met zich medebrengt. Het tegenwoordige gemaaltje te Leid schendam kan niet in voldoende mate water van Rijnland in Delfland over pompen. De bedoeling is dat het nieuwe gemaal per dag 520000 kub. meter water overpompt. Voor het diploma Mulo A zijn geslaagd J. Bekhout C. v. d. Drift, J. de Gier, A. Greuter en W. Hooy- mans. u LISSE R.K. Coöperatie De R.K. Coöpe ratie vergaderde in het K.A.B.-ge- bouw. Na een kort openingswoord van de voorzitter werd overgegaan tot 'bespreking van de wijziging «der statuten. De hoofdzaak van deze wijziging is, dat het mogelijk wordt, dat er een bestuurslid wordt gekozen uit de gemeenten Sassenheim, Noord- wykerhout en Voorhout. Van de 7 bestuursleden worden er derhalve 3 uit de buitengemeenten gekozen. De wijzigingen van de statuten maakten het noodzakelijk om ook het huishoudelijk reglement te wij zigen. De navolgende leerlingen van de R.K. U.L.O.-school, hoofd de heer H. M. J. Ragas, slaagde voor het Mulo examen: A. Langeveld, J. Floor, R. Ragas, T. Rooyakkers, Thea Beijk, A. v. d. Eist, Co v. d. Zwet, C. van Hulen, H. Broeke, C. Mense, A. de Koning, J. van Berkel, A. Bon, L. Koot, A. Schone, Jac. van Graven, P. Dui venvoorden. NOORDWITKERHOUT Verkeersdiploma's uitgereikt De burgemeester reikte in de school „De Voorzienigheid" de verkeersdiplo ma's uit. Bij deze gelegenheid hield hij een toespraak, waarin hij de kin deren feliciteerde met het behaalde succes en dank bracht aan het hoofd der school, zuster Lamberta, die zelf de lessen heeft gegeven en voorts aan de rijkspolitie in het bijzonder de wachtmeester le kl. Visser, die zich zoveel moeite heeft gegeven om de kinderen de juiste opvatting over de regels van het verkeer bij te brengen. Drie en veertig kinderen slaagden, 7 hiervan met zeer veel lof 4 met lof. Van de kinderen die aan het examen deelnamen behoef den geen te worden afgewezen. Concert Bij goed weer a.s. Za terdag geeft de Harpc Davids een concert aan de Duinrand. Aanvang 7 uur. VVSB-nieuws In verband met het a.s. jubileum van de R.K. Voet balvereniging ,,St. Bavo" werd met instemming van alle leden besloten vader overste van de St. Bavo Stichting het beschermheerschap aan te bieden, broeder Camillianus tot ere-lid te benoemen, evenals de Corn, van Dam, voor zijn vele ver diensten voor de vereniging. Zondag 12 Augustus a.s. zal het Bavobal tournool gehouden worden: Om 12 uur SJC—DSS; 1.15 u. VVSB Concordia; 2.50 u. Verliezersronde 3.45 u. Winnaarsronde. Alle wedstrij den duren 2x30 minuten. SJC won vorig jaar de Bavo en moet deze dus verdedigen. Zondag a.s. houden de junioren en adspiranten van VVSB een fietstocht naar Wassenaar (Dierenpark). Ver trek om half elf bij G. van Dam, Havenstraat. de heren L. Balk en C. Heems kerk slaagden voor het Middenstands diploma. Laatste Berichten OVEREENSTEMMING OVER WAPENSTILSTANDSAGENDA BEREIKT. De delegaties van de Verenigde Naties en de Noordelijken hebben overeenstemming bereikt ten aan zien van een agenda voor de wa penstilstandsbesprekingen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 26 Juli. Groente. Per 100 kg.: rode kool 1316, groene kool 1216, rabarber 6, kroten 16—20, uien 9—18, peen 28— 39, aardappelen 1014, andijvie 814, sla 1013, druiven 118 134, snijbonen 2865, stambonen 5465, doperwten 2969, peu len 1920, postelein 813, tuin bonen 2128. pruimen 67110, zwarte bessen f 110, spinazie 6— 13, tomaten A 1659, zilveruien 2126, Augurken 1285; Per 100 stuks: komkommers 822, bloemkool 837, meloenen 23 73, s de 26, perziken 2—21; Per 100 bos: kroten f 68, pieter- sedie 1.50, radijs 3.90, bleeksel- derie 22 60, peen 2140. GOUDA, 26 Juli- Kaas. Aan voer 306 partijen. Prijzen: le soort 2.12—2.20, 2de soort 2.02—2.11, extra kwaliteit tot 2.37 per kg. Handel goed. ROELOFARENDSVEEN. 25 Juli. Groente. Aardbeien 22—30 cent p. half pond, kropsla 24.80. andijvie 716, aardappelen 12—16, bloem kool 827. bospeen f 1832, breek- peen 1425 per 100, snijbonen I 3.80—4.60. idem II 3.30—3.90, id. stek 1.502.80, dubbele stambonen 4-606.10, prinsesseboncn 5.90 7.20, tuinbonen 1.451.55 per 10 kg. Augurken- grof 5.406.10. idem klein grof 6.70 idem bommen 3.50 —3.80. idem stippel 3.703.80 per 25 kg. Bloemen. Colvilleis 410 cent spirea 5—9 cent. Gladiolen 1226 ct., Aglaia 38 cent. Zinnia 56 cent, Liatris 313 cent. Asp Plumosis 17 39 cent, Flox 10—16 cent, Scabiosa 18—22 cent. NOORDWIJKERHOUT. 25 Juli. „De Eendracht". Aardbeien van 1.852.?5; frambozen aardbeien 2.803.05; rode bessen 2.40, zwar te bessen 2.50, frambozen 3.00 per slof; tuinbonen van 1.501.80, dop erwten van 2—3, krombckken 3.50 blauwe schokkers 4.505.00 en dub bele bonen t 5.606.00 alles per 10 kilogram. VEUR, 25 Juli. Groente. Sla ƒ3 6, andijvie 1018, spinazie 612 tuinbonen 18—22, bloemkool 10— 37, komkommers 817, idem krom 1316, rode kool 5. witte kool ƒ5 spitskool 12. tomaten 38—63. EierenveiMng. De prijzen wa ren voor; 3330 eieren no. 1 15.80— 16.05; 1325 eieren no. 14.80—15.10; 2525 eieren no. 3 13.85—14.45, 300 eieren no. 4 12.9513 25; Verder waren aangevoerd: 50 kippen f 1.60 3. 21 hanen 0.312.35, 47 konij nen 1.054.00, 20 duiven 4085 cent, 5 eenden 1.301.35. TER AAR. 25 Juli. Groente. Snijbonen 4.005.10, idem B 3.30 —3.90, idem stek 1.80—2.90, stok- prinsessen 4.706.10, stamprinse- sen 4.705.70. idem B f 3.70, tuin bonen 1.552.00, Wagenaars ƒ3.80 witte capucijners 4.doppers 2.40—270, blauwschokkers 5.30, peulen 1.60 alles per 10 kg.; pos telein 814 cent, zilveruien 4152 cent, andijv.-e 1118 cent, rabarber 911 cent. aardappelen 1214 cent, idem kriel 1011 cent. waspeen 20 30 cent, idem B 1020 cent. idem stek 26 cent. kroten 15—19 cent, spinazie 22 cent, uien 2126 cent. rode kool 15 cent, tomaten A 4261 cent. idem B 46—59 cent, idem C 3753 cent, idem CC 2044 cent, idem bonken 2954 cent alles per kg., bloemkool I 2034 cent, idem II 1621 cent, idem III 811 cent, komkommers 1519 cent, idem krom 1014 cent, idem stek 7 cent alles per stuk, sla f 2.304 80, per 100 stuks, bospeen 4262 cent, id. B 1923 cent, idem stek 610 cent, boskroten 68 cent, bosprei 22 ct., peterselie 5 cent, seldery 25 cent, bosuien 6 cent alles per bos, stoof- sla 3060 cent. per kist. Augurken: fijn 72 cent. idem fijn basterd 45 cent, idem basterd 35 cent, idem grof A 23 cent, grof 19 cent, CD 14 cent E 1516 cent alles per kg., zwarte bessen 5159 cent, rode bessen 25 cent. kruisbessen 20 cent alles per half kg., Bloemen: Lathy rus 1112 cent, Gladiolen 25 cent per bos. BOTER SPRITS, met roomboter bereid, van 0.8C voor 0.65 per 200 gram. ALLERHANDE van 0-70 voor 0.56 per 250 gram. ZIJN DEZE WEEK onze reclame artikelen. Adverteert In dit blad

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3