Bewogen vergadering van Bond van Bloembollenhandelaren De raad van Europa Aanstelling sociale werksters werd voorlopig aangehouden DONDERDAG 26 JULI 1951 t DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Dr. Verhage met geringe meerderheid tot voorzitter gekozen Op Dinsdag 24 Juli j.l. heeft de Bond van Bloembollenhandelaren vergaderd in de Nachtegaal te Lisse. Op de agenda stond een voorstel hetwelk van zeer ingrijpende aard was en hetwelk een zeer groot aan tal personen naar de vergaderzaal gelokt had. Stemmen waren er opgegaan, nu de tegenwoordige voorzitter, de heer Tom van Waveren, periodiek zijn functie als voorzitter moest aftreden, er toe over te gaan een permanente, betaalde, voorzitter voor hem in de plaats te stellen. In dien dit voorstel zou worden aan genomen zou tevens vervallen de bepaling in de statuten, dat een voorzitter tevens vakman moest zijn en om de drie jaar zou moeten af treden. Aangezien dit voor de Bond van zeer ingrijpende aard is, heeft het voorstel een 400 mensen naar de Nachtegaal gelokt. Het is een zeer bewogen vergadering geworden, waarbij aan het adres van tegen woordig bestuur en voorzitter zeer onaangename woorden gericht wer den. Opmerkelijk was, dat van de zijde van de voorstanders voorzitter vakman, daartegen zo weinig gere ageerd werd. Na langdurige, veelal eenzijdige, discussie liet de voorzitter tot stem ming overgaan. Deze heeft tot re sultaat gehad, dat ongeveer 54 van de uitgebrachte stemmen wer den uitgebracht op de candidaat van de voorzitter-niet vakman. Dit was de in de gehele bloembollenstreek bekende en hooggeachte dr. Verha ge. Het besluit van de vergadering zal hem worden medegedeeld en is dus thans het wachten op het ant woord of dr. Verhage de benoeming aan zal nemen. Gehoord de uitlatingen op de ver gadering lijkt dit echter nog twij felachtig daar dr. Verhage zou heb ben verklaard, dat hij de functie ambieerde, indien hij door de over grote meerderheid van de leden van de Bond zou worden gekozen hetgeen met 54 toch eigenlijk niet het geval genoemd kan wor den. Door het bestuur van de Bond van Bloembollenhandelaren wordt ons omtrent deze vergadering de volgende mededeling verstrekt: In de laatste tijd zijn berichten gelanceerd over wat een crisis in de Bond van Bloembollenhandelaren genoemd wordt, welke deels op fan tasie, deels op onjuiste inlichtingen berusten. Wel is het juist, dat een diep gaand meningsverschil tot uiting kwam over de vraag, of men had door te gaan met de statutaire rege ling der verkiezing van een vak man-voorzitter, die na 3 jaar niet herkiesbaar is, of dat in plaats daar van de verkiezing van een niet-vak- man mogelijk zou dienen te wor den. In de vergadering van 24 dezer is gebleken, dat zonder verdoezeling dezer verschillen toch van alle zij den primair de wil bestond de Bond zo sterk mogelijk te houden en te maken. Het bestuur heeft daarom niet willen vasthouden aan de voor waarde, dat statutenwijziging waarvoor een gequalificeerde meer derheid vereist is vooraf zou die nen te gaan, maar direct stemming aan de orde gesteld, waartoe een desbetreffende bestuursmotie met algemene stemmen is aanvaard. En ook de woordvoerders van hen, die principieel met het bestuur van mening verschilden, hebben uiting gegeven aan hunne grote waarde ring voor deze houding van het be stuur en aan hun wens een goede basis te vinden om mr. F. J. D. Thcyse als administrateur van de bond te behouden. Bij de daarop volgende stemmin gen werden van de 342 stemmen 188 uitgebracht op dr. A. J. Ver hage, terwijl een andere vacature in het dagelijks bestuur werd ver vuld door de verkiezing van de heer M. C. Driehuizen. De verdere uitwerking dezer be sluiten zal intern nader moeten worden geregeld, waarna definitieve publicatie zal volgen. Staat van oorlog met Duitsland beëindigd Het ministerie van Buitenlandse Zaken maakt bekend: Met ingang van vandaag, 26 Juli te twaalf uur is de staat van oorlog tus sen Nederland en Duitsland beëin digd. Een desbetreffend Koninklijk Besluit, waaraan tevens het karakter van een proclamatie is gegeven, is heden in het Staatsblad gepubliceerd. Het is van de aanvang af de be doeling geweest, dat Nederland onge veer gelijktijdig met de mogendhe den, die enige weken geleden de staat van oorlog met Duitsland be ëindigden, daartoe zou overgaan. Dit bleek echter niet mogelijk i.v.m. het feit, dat de behandeling in het parle ment van het wetsontwerp in zake de bestemming van het vijandelijk vermogen en wijziging van enige be palingen van het Besluit Vijandelijk Vermogen, waarvan de inwerkingtre ding aan de beëindiging van ae staat van oorlog vooraf diende te gaan, meer tijd in beslag nam dan aanvan kelijk was geraamd. Nu dit wetsont werp inmiddels het Staatsblad heeft bereikt, is de beëindiging van de staat van oorlog mogelijk geworden. In het besluit-proclamatie worden een aantal voorbehouden gemaakt Koning Abdoella's opvolger Emir Tallal onvindbaar In berichten uit Syrië wordt ge zegd, dat emir Tallal. de oudste zoon van de vermoorde koning Abdoellah van Jordanië, er in is geslaagd, te ontsnappen aan de waakzaamheid van zijn doktoren en nu onvindbaar is. Hij werd wegens een z.g. zenuw crisis verpleegd in een sanatorium in Zwitserland en daarom werd zijn jongere broer, prins Naif, tot regent benoemd. Te Cairo heeft men uit Amman, de Jordaanse hoofdstad, bericht ontvangen, dat de zestienjarige prins Hoessein, een kleinzoon van koning Abdoellah. waarschijnlijk tot koning zal worden uitgeroepen. Tot Hoesseins meerderjarigheid zou prins Naif regent blijven. Hoessein verscheen bij de begrafe nis van zijn grootvader aan de zijde van regent Naif in de uniform van kapitein van het Arabische legioen, een rang, die Abdoellah hem had verleend. Hij is opgevoed in het Victoria Col lege te Alexandrië. Schuman-plan voor het vervoer De voorzitter van de economische commissie van de Raad van Europa heeft Woensdag aan verslaggevers medegedeeld, dat cfe Raadgevende Vergadering van de Raad de op richting van een Europese vervoérs- „pool" zal bespreken evenals de middelen tot een verdere verlaging van de tariefmuren tussen de West- Europese landen. De economische commissie heeft tijdens haar bijeenkomst te Parijs de oprichting van een Europees vervoersbureau goedgekeurd, welk bureau de mogelijkheden zal onder zoeken van het in eeji „pool" bijeen brengen van het Europese vervoer op dezelfde wijze a's voor kolen en staal in het plan-Sc^ 'man is ge schied. Ook keurde de commissie een voorstel goed voor de \rorming van een afzonderlijke pool voor het luchtvervoer. Verder besloot de commissie om aan de vergadering voorstellen voor te leggen betreffende de oprichting van een „lage tarieven club" voor die landen, die de handel meer dan 60 procent geliberaliseerd willen hebben. De commissie zal nieuwe maatregelen voorstellen tot verla ging van de douanerechten tussen de aangesloten landen. De bijeen komst van de Raadgevende Verga dering zal waarschijnlijk op 16 October a.s. te Straatsburg worden gehouden. De thee-onderneming „Mariwati" in het Tjiandjurse is dezer dagen aangevallen door een bende, aldus •blijkt uit in Djakarta ontvangen be richten. De administrateur en één employé wisten zich in de tuinen te verschuilen en bleven ongedeerd, een Chinese employé werd door een schot gewond, over een andere em ployé verkeert men, voorzover uit de eerste berichten valt op te ma ken, nog in het onzekere. Een aan tal arbeiderswoningen werden in brand gestoken en de administra teurswoning werd beroofd. De ben de was 200 man sterk. De politiebe- zetting is momenteel van de onder neming teruggetrokken en ook het personeel heeft de emplacementen verlaten. De vijfde kabinets-formateur President Auriol heeft gisteren avond de conservatieve oud-premier Paul Reynaud opgedragen een nieuw kabinet te formeren. Rey naud zou heden na een eerste overleg met de partijleiders laten weten, of hij de opdracht aanvaardt. Politieke kringen geven hem intus sen weinig kans van slagen. Hjj is ae vijfde Franse politicus, die zal pogen een einde te maken aan de nu al 16 dagen oude kabi netscrisis. Met de eerste vier heeft president Auriol geen geluk gehad: Queuille (radicaal) weigerde om gezondheidsredenen; Petsche (ge matigd conservatief) kon reeds bij het vooroverleg geen overeenstem ming tussen de partijen bereiken; de rechts-radicale Mayer leed een grote nederlaag in de Kamer, en Bidault (MRP), die gistermorgen als vierde de opdracht kreeg, moest gisteravond reeds mededelen, dat ook hij geen kans zag Frankrijks nieuwe premier te worden. Ondergronds verzet in Bulgarije Het Joegoslavische blad „Politi- ka" meldt, dat in Bulgarije een on dergrondse organisatie van gueril la's is gevormd, uit protest tegen Russische eisen om materiaal en levensmiddelen. Bulgarije heeft de door Rusland vastgestelde hoeveel heden tarwe niet kunnen leveren omdat benden boeren, met wapens welke zij aan militiemannen hadden ontnomen, tarwevelden in brand schoten en zich zo nodig al schie tende een terugweg naar hun schuil plaatsen in de heuvels baanden. Het blad meldt, dat een groep de anthracietmijn te Pernik, de grootste van de Neder-Balkan, in brand heeft gestoken en dat als ge volg van deze sabotage mensen zijn geaood en verscheidene gewond. Volgens het bericht zijn in de dis tricten Pleven en Plovdik grote aantallen mensen ondergedoken en hebben deze verscheidene malen strijd geleverd tegen militieman nen, die waren uitgezonden om hen te straffen. t.a.v. Nederlandse rechten en aan spraken, welke noodzakelijk zijn i.v. m. het feit, dat nog geen vredesver drag gesloten kan worden. De beëindiging van de staat van oorlog betekent een formele bevesti ging van het herstel van normale be trekkingen tussen Nederland en Duitsland, dat na de oorlog geleide lijk heeft plaatsgevonden. De Eerste Kamer verkiezing Eén communist minder? Naar de Nieuwe Leidse Courant verneemt, is de kans niet uitgesloten dat bij de komende Eerste Kamer verkiezingen (voor de helft van het aantal leden) de Christelijk Histori sche fractie met één lid zal worden uitgebreid ten koste van de commu nistische fractie. Gelijk men weet, worden de Eerste Kamerleden gekozen door de Provin ciale Staten. Ditmaal moet gestemd worden door de Staten van Gelder land, Overijssel, Groningen, Drenthe (samen vormende groep II) en van Zuidholland (groep IV.) Op grond van de kieswet wordt, afhankelijk van het aantal inwoners van de des betreffende provincie, aan iedere stem van een statenlid een bepaalde waarde toegekend. Door onderlinge afspraken, waarbij een bepaald aan tal statenleden stemt op een andere lijst dan die van zijn eigen partij (hetgeen natuurlijk alleen kan ge schieden, wanneer het van te voren vast staat, dat de eigen partij daar van geen nadeel ondervindt), kan de uitslag beïnvloed worden. Zijn wij goed ingelicht aldus het blad dan zijn dergelijke af spraken gemaakt in de provincie Zuidholland. Het resultaat hiervan zal zijn, dat prof. dr F. C. Gerretson als zesde CH-senator in de Eerste Kamer zijn intrede zal doen, terwijl de communistische vertegenwoordi ger van deze provincie (groep), de 'heer J. P. Schalker niet wordt her kozen, tenzij door verschuiving uit een der andere provinciegroepen een andere communistische afgevaardig de afvalt. Hoger consumptie- peil sinds 1938 Gedurende het kalenderjaar 1950 werd in ons land per hoofd van de bevolking ca. 20 pet. meer aardappe len verbruikt, 18 pet. meer suiker en naar vetwaarde gerekend 20 pet. meer voedingsvetten (spek inbegrepen). Daartegenover werd 25 pet. minder kaas en ruim de helft minder eieren verbruikt. De con sumptie van groenten en vlees (zon der spek) bleef op hetzelfde peil. Het melkverbruik is met ca. 30 pet. toegenomen, ook de na-oorlogse consumptie van fruit is enigszins gestegen. Dit delen de ministers van Sociale Zaken en Landbouw mede op schriftelijke vragen van de heer Engelbertink (K.V.P.) over vleesverbruik der bevolking. AUTOBUS KANTELDE Op een holle weg op de St. Pie tersberg is een autobus met 36 va- cantiegangers uit Wijk en Aalborg gekanteld. Er ontstond een paniek toen men merkte dat de deuren niet open gingen en er een begin van brand werd waargenomen. De chauffeur wist echter met een schuimblusapparaat dit gevaar te bezweren. Even later heeft een pas serende motorrijder het zeildoeken dak opengescheurd zodat de reizi gers het vehikel konden verlaten. Niemand had ernstige verwondin gen. De autobus werd nog ai be schadigd. Met en andere touringcar hebben de reizigers de terugreis aanvaard. ..Alg. Dgbl." Van de treeplank gevallen De 2-jarige conductirice van de T.E.T. busdienst, mej. C. Kolle, is gisteravond van een bus gevallen en vrijwel op slag gedood. De bus, die de dienst Almelo— Enschede vice versa onderhoudt, zou stoppen aan de halte Borne- straat te Almelo en de conductrice stond op dat moment op de tree plank. Toen de bus sterk afreimde gleed zij er af, sloeg met het hoofd tegen het trottoir en werd door een van de wielen van de bus gegrepen. Mgr. Huibers „Bedevaart is geen toerisme" In verband met de 51ste Nationale Bedevaart naar Lourdes is een bij eenkomst gehouden van alle Neder landse priesters, die aan deze bede vaart deelnemen. Hierbij heeft mgr. Huibers een toespraak gehouden, waarin hij er op wees, dat men zich voor begripsverwarring moet hoeden niet tot bedevaar moet gaan ver klaren wat in feite een vorm van toerisme is. Dit is ook de betekenis van de richtlijnen van het Episcopaat, die de Vereniging tot Samenstelling van Ne derlandse Bedevaarten aansprakelijk heeft gemaakt voor het toezicht op de goede geest bij de bedevaarten. Wanneer reisbureaux in hun reis per toeringcar door Frankrijk ook b.v. Lourdes opnemen, mag men dat geen bedevaart noemen. Mgr. Hui bers waarschuwde de priesters vooral te zorgen, dat iedere begripsverwar ring met toerisme wordt vermeden en dat niet uit zakelijke motieven on der geestelijke leiding als bedevaart wordt aangekondigd, wat in feite een vorm van uitgaan of toerisme is. GENEZING TE LOURDES. Kort vóór de komst van de Neder landse bedevaart in Lourdes is een blinde oorlogsinvalide uit Duinker ken bij het bidden van de kruisweg op de Calvarieberg plotseling gene zen. Toen deze 38-jarige man, vader van zeven kinderen, vergezeld van zijn oudste dochter bij de negende statie neerknielde, verschenen plot seling voor zijn ogen alle kleuren van de regenboog. Bij deze plotselin ge genezing toonde deze man een bij na Nederlandse nuchterheid. In plaats van ogenblikkelijk rond te bazuinen, dat hij was genezen, vervolgde hij rustig zijn kruisweg en eerst toen hij deze beëindigd had, deelde hij de ge nezing aan de geneesheren in het bureau mede. Zo zijn er vele wonderbare feiten en gebedsverhoringen, maar de ver andering van geest en hart blijft het grootste wonder van Lourdes, zeide mgr. Théas, bisschop van Tarbes en Lourdes. De betekenis van Lourdes moet niet gezien worden als het oord van won derbare genezingen, maar als het oord van zelfinkeer en boete. De ge nezingen blijven bijzaak. Aldus mgr. Théas tijdens een audiëntie aan de Nederlandse pelgrims. Weer tomaten naar België De Belgische autoriteiten hebben gisteren de Belgische grens weer opengesteld voor de invoer van Ne derlandse tomaten, nadat deze in voer enige dagen geleden verboden werd met het oog op de prijsver houdingen op de Belgische markt. Voor sla blijft het invoerverbod voorlopig gehandhaafd. De invoer van tomaten is volledig vrij. »'an Nederlandse kant wordt geen hef fing meer toegepast. Blijkbaar is de prijs van de Belgische tomaten zo, dat de Nederlandse import geen scherpe concurrentie kan aandoen. Overigens is niet duidelijk ver volgt Trouw waarom de vorige week de invoer van Nederlandse tomaten door de Belgen werd ver boden, aangezien de heffing op de uit te voeren tomaten zo hoog was, dat er bijna geen tomaten meer over de Belgische grens gingen. Het ef fect van het verbod was dus miniem. Het wordt langzamerhand eentonig telkens weer de willekeur van de Belgen op agrarisch terrein te moe ten signaleren. Volkswagen onder vrachtwagen EEN DODE Gisteravond reed op de Rijksweg 43 tussen Bolsward en de kop van de afsluitdijk een vrachtwagen te gen een volkswagen, komende uit de richting Sneek. De volkswagen werd totaal ver nield. De drie inzittenden werden uit de auto geslingerd. De bestuurder, de heer Groninger uit Sneek, werd ge wond en bewusteloos opgenomen in het R.K. ziekenhuis te Sneek waar hij overleed. Een mede-inzittende, de heer Van der Veen, kreeg een her- senschuding. De derde inzittende, de heer Vos kwam er met lichte ver wondingen af. De chauffeur van de vrachtwagen werd niet noemens waardig gewond. De vrachtwagen werd slechts licht beschadigd. Op de provinciale weg Steenwy- kerwoldOldemarkt is ter hoogte van de buurtschap Paaslo een bus van de Noordwesthoek, die arbei ders uit Steenwijkerwold en omge ving naar de NOP vervoerde, over de kop geslagen. Vele arbeiders lie pen verwondingen op. De chauffeur stak in de bocht de hand op tegen een kennis, die pas seerde, waardoor de bus in de berm geraakte en over de kop sloeg. De 14-jarige J. P. P. te Haarlem, r'ie als ULO-scholier in zijn vacan- t:e ieis wilde verdienen in een brood- en banketbakkerswinkel in de Marsstraat, heeft ee.i emmer met gloeiendheet kersennat over zijn lichaam gekregen, toen hij een tafel omstiet. Met zware brandwonden wf-rd hij in zorgwekkende toestand in het Gro'e Gasthuis opgenomen. Enige Ambonnezen .vertoevende in een woonoord te Woerden, vorde ren in kort geding van de staat der Nederlanden, intrekking van de on langs door de regering getroffen maatregelen betreffende het bezoek aan Ambonnese woonoorden, omdat hun daardoor wordt belet om in hun woonoorden bezoek te ontvangen van een aantal van hun landgenoten, waaronder twee Ambonnese domi nees, en omdat hen daardoor tevens wordt belet om sociale hulp te ont vangen van de stichting „Door de eeuwen trouw". In de dagvaarding wordt gesteld, dat door deze regeringsmaatregelen die in woonoorden vertoevende Am bonnezen worden achtergesteld bij andere ingezetenen van Nederland. Deze achterstelling of discriminatie, aldus de dagvaarding, is in strijd met de in het Uniestatuut vervatte fun- damenele menselijke rechten en vrij heden en dus krachtens art. 18 van het Uniestatuut onverbindend en on rechtmatig. De behandeling van het kort ge ding voor de president der Haagse Rechtbank heeft plaats op Woensdag 15 Augustus a.s. om 10 uur. Het Eerste Kamerlid de heer Schoonenberg (C.P.N.) heeft aan de minister van Verkeer de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de minister bereid, de resul taten van het onderzoek naar de oorzaak van het treinongeluk, op 21 Juli te Gouda, openbaar te maken? 2. Is de minister bereid, in dat on derzoek mede te betrekken de vraag of de diepere oorzaak van dat ern stige ongeluk kan zijn gelegen in een bij de Npd. Spoorwegen doorge voerde rationalisatie, waardoor het personeel te sterk zou zijn inge krompen en afdoende controle van het materieel bemoeilijkt zou zijn? 3. Indien uit dat onderzoek zou blij ken, dat in de rationalisatie inder daad de diepere oorzaak van het on geval is gelegen, is de minister dan bereid, zodanige maatregelen bij de Ned. Spoorwegen te bevorderen, dat ongelukken als gevolg van inkrim ping van het personeel en onvol doende controle van het materieel in de toekomst worden Voorkomen? WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OVERDAG HOGERE TEMPERATUREN. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Mor gen overdag hogere temperatu ren dan vandaag. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tus sen West en Zuid. 27 Juli: zon op 4.p2, zon onde* 20.40; maar op 23.37 en onder 16.02 uur. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De mooiste tijd van je leven", alle leeftijden. Lido: „Minderjarig meisje ver mist", 14 jaar. Luxor: „De muurbloem van het leger", alle leeftijden. Trianon: „Het meisje uit Artis", al le leeftijden. Rex: „Onder moeders vleu gels", alle leeftijden. Schot in de nacht Vechtpartij met politie Bij een vechtpartij met de politie is A. B. te Veenendaal door een schot in de buik getroffen. Levens gevaarlijk gewond werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. Een groepje mannen, bij wie ook B., stond tegen het middernachtelijk uur nogal luidruchtig te praten voor een Veenendaals café. Toen een politiepatrouille hen tot stilte maan de, verzetten enige personen vooral B. en een zekere H. G. zich daar tegen. Het kwam tot een vechtpartij. Een der agenten werd van achteren en van voren aangevallen en nadat hij een zijner armen had vrij weten te maken, greep hij zijn pistool en loste een waarschuwingsschot. Het tweetal deinsde achteruit, doch stortte zich later weer op de agen ten. Een der agenten werd bij zijn arm beetgepakt waarop het schot afging en B. in het onderlijf getrof fen ineenstortte. G. werd gearres teerd en opgesloten. LICHT OVER BRUTALE DIEFSTAL. De recherche van het bureau J. D. Meyerplein te Amsterdam heeft enig licht gebracht in de wel zeer brutale diefstal van textiel ter waar de van dertigduizend gulden. Deze diefstal werd uitgevoerd in de vroe ge ochtenduren bij een grossier in de Nieuwe Kerkstraat te Amster dam, bij wie een bestelauto stopte en waarin dozen met herencostuums, regenjassen en pantalons werden geladen. Driehonderd colbertcos- tuums, 56 regenjassen en honderd pantalons werden gestolen. De recherche heeft nu een arres- tatie verricht en men heeft goede hoop binnen zeer korte tijd het ge stolen goed te achterhalen. Gemeenteraad Voorschoten De aanstelling van twee sociale werksters, een katholieke en een niet-katholieke, voor de tijd van een jaar heeft de raad van Voorschoten gisteravond lange tijd bezig gehou den. De heer Korthals opende de be sprekingen met te constateren, dat hij de verlangens van het katholieke deel der bevolking kon respecteren, maar vroeg zich af, of het werken op deze manier wel overheidstaak was en niet meer die van de ver schillende geestelijke stromingen. Bovendien wilde spr. eerst ingelicht worden, hoe men dergelijke kwes ties in andere gemeenten oplost. Zijn politieke tegenvoeter, de heer Viveen, was het daarin met hem eens en verwachtte, dat ook onder het niet-katholieke deel der bevol king wel de wens zou kunnen le ven een soc. werkster van de eigen richting te hebben. Ook hij infor meerde, wat precies de taak van de soc. werkster zou zijn. De burgemeester bracht naar vo ren, dat B. en W het op deze manier eens willen proberen, en gaf te ken nen, dat de taak van de soc. werk ster het college nog niet precies voor ogen staat. Men wilde eerst eens zien, wat er uit zou groeien. De andere richtingen zijn niet bij B. en W. geweest. De proef geldt maar voor een jaar. Wethouder Mooy wees er nog op dat het Kath. Armbestuur het grootste deel van de kosten der kath. soc. werkster zal dragen. De heer van Oosten, Prot. Chr., verklaarde, dat de soc. werkster geen geestelijk adviseuse is, maar een gemeentelijk ambtenares. Hij vreesde conflicten tussen gemeente en armbestuur en verklaarde zich voor aanstelling van 1 soc. werkster, en dat mocht dan gerust iemand zijn die katholiek was. De heer Fortanier, de mening der katholieke raadsleden vertolkend, had geen bezwaar tegen aanstelling van soc werksters voor alle rich tingen. Wanneer dit op dezelfde ba sis gebeurde als voor de katholieken zou dat zelfs voordeliger voor de gemeente zijn. De voorstelling van de heer van Oosten noemde hij sim plistisch; een sociaal werkster grijpt zeer diep» in de gedachtengang van een gezin en treedt zeker niet als een ambtenaar op. Toen het zover was, stelde de heer Korthals voor de zaak aan te hou den tot men het eens was over wat de taak van de soc. werksters zou zijn en dan verder te praten en te vens inlichtingen elders in te win nen. Met de stemmen der Kath. fractie tegen werd besloten het voorstel aan te houden. Ook de wethouderssalarissen heb ben de tongen weer los weten te maken. Er is een adres gericht aan Ged. St. om de salarissen te verho gen. Aan alle gemeenten hebben ge deputeerden thans het bericht ge stuurd dat ook de wethouders zul len kunnen profiteren van de 15 loonsverhoging in het afgelopen jaar uitgekeerd. De burgemeester stelde voor dit aan te nemen. Daar wilde de kath. fractie, bij monde van de heer Fortanier, niet van we ten. Het element duurte mag op de prestatievergoeding van de wethou ders van een kleine gemeente als de onze van geen invloed zijn. De raad moet zelf kunnen voorstellen en ged. dienen gevolg te geven aan de ingediende motie. Aangezien ech ter de rest van de raad van mening was, dat het vlees beter is dan de benen, werd besloten toch op het voorstel in te gaan met de restric tie dat de wethouders-salarissen geen verband zouden hebben met die van de Rijksambtenaren. B. en W. mogen ook plannen gaan maken voor de bouw van nieuwe woningen en tijdens de be sprekingen daarover bereden de verschillende raadsleden elk hun eigen stokpaardje om zich daarna met de plannen accoord te verkla ren. De woningbouw van de heer v. d. Werf aan de Rijndijk krijgt ook steun van de gemeente. Op ver zoek van de heer v. d. Hulst ging men voor de bespreking over in ge heime zitting om toen na 20 minu ten de heer v. d. Hulst te horen te gen stemmen en de andere leden voor. De verdere agenda kwam zon der ongelukken onder de hamer vandaan. Tijdens de rondvraag had de heer Lambooy de goede gedachte te vra gen, of, als vanouds, de klok van de gemeentetoren om 12 uur weer niet geluid kon worden, voor welk verzoek hij van verschillende zij den steun kreeg. Er was in B. en W. al over gesproken. De moeilijkheid was er nog een man voor vrij te maken. Tot slot werd de heer v. d Hulst gelukkig gemaakt met de be lofte dat er een voorstel te ver wachten was voor de aanleg van een voetpad langs de Rijndijk.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2