Progressie in kinderbijslag Man bedolven bij aardverschuiving in St. Pietersberg ZONDE R SCHULD DINSDAG 24 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Brabant gaat vóór Op de dezer dagen gehouden zo- merzitting van de Provinciale Sta ten van Noord-Brabant is dc sala riëring van het provinciaal perso neel aan do orde gekomen. De frac tieleider van de K.V.P., mr. E. M. J. A, Sassen, betoogde, dat het aanbe veling verdient om de gewijzigde voorziening in de arbeidsvoorwaar den van het provinciaal personeel te benutten om deze ambtenaren een progressieve kinderbijslag te geven. „Het is tooh geen wet van Meden en Perzen", zo zeide de heer Sassen, „dat de provincie en de gemeenten het Rijk in alles moeten volgen". De provincie kan in deze ook voorgaan en stimulerend werken. De fractieleider van de Partij van de Arbeid, de heer C. J. van Dien den, zou een afwijking van de alge mene regeling betreuren. De kwes tie, moet, aldus spreker, in de Cen trale Commissie voor georganiseerd overleg in Ambtenarenzaken wor den behandeld. De debatten liepen tenslotte uit in een door de K.V.P.-ers ingedien de motie, waarmede ook fractiele den van de P.v.d.A. accoord gingen. .Deze motie luidt: „De Provinciale Staten van Noord-Brabant, van oordeel dat de regeling nopens een progres sie in de kinderbijslag voor het provinciaal personeel gewenst is, verzoeken Gedeputeerde Sta ten het tot stand komen van zulk een regeling met bekwame spoed te bevorderen en gaan over tot de orde van de dag". De Toeslag voor de inleggers. directeur van de Rijkspost spaarbank brengt ter algemene ken nis. dat er gelegenheid van het 70- jaxig bestaan aan de inleggers een toeslag zal worden verleend. Deze wordt toegekend aan allen, die gedu rende het gehele jaar 1951 een spaar bankboekje of rekening bij de Rijks postspaarbank hadden en bedraagt 5 procent van de rente. Naar de „Tel." verneemt, over. weegt de minister van Economische Zaken, prof. mr. J. R. M. v. d. Brink, in verband met dc prijzen slag in verschillende artikelen in de detailhandel, de veelomstreden Prijzenbeschikking Handelsmarges 1951 binnenkort weer in te trekken. De op handen zynde uitbreiding der vredesorganisatie van de land macht en de luchtmacht biedt aan een beperkt aantal reserve-officie ren tot en met de rang van majoor, die thans met groot verlof 'zijn, de gelegenheid weer in militaire dienst te komen. Zij kunnen een verbintenis slui ten voor onbepaalde tijd, maar op zijn hoogst tot het bereiken van de zestigjarige leeftijd. DE EMIGRATIE NAAR CANADA EN NIEUW-ZEELAND. De regeringscommissaris voor emigratie-aangelegenheden, mr. ir. B. W. Haveman heeft in een toe spraak, die hij gisteren hield, ter gelegenheid van de voorlichtings dag van de katholieke midden standsbond te 's Hertogenbosch me degedeeld, dat de Nieuw-Zeelandse regering thans in beginsel emigran ten uit alle beroepsgroepen toelaat, zij het dat vooralsnog voor gehuw den de beperkende bepaling, dat zij tevoren in hun huisvesting moeten voorzien, blijft gelden. De Nieuw- Zeelandse regering deelt echter va catures, waaraan huisvesting ver bonden is, mede. Deze zijn bij de aanmcldingskantoron bekend. Ofschoon reeds meer dan 9000 emigranten in het eerste halfjaar naar Canada vertrokken zijn, wach ten nog 4000 op vervoersgelegcn- heid. Alle beschikbare vervoers ruimte is reeds volgeboekt De re gering tracht voorzieningen te tref fen en voor een deel der wachtenden zal in September of begin October nog mogelijkheid tot vertrek komen, Een deel zal echter hier te lande blijven als gevolg van te late aan melding en door verlies van hun sponsor geheel opnieuw moeten be ginnen. Van degenen, die volgend jaar naar Canada willen emigreren, kunnen alleen zij in 1952 met zeker heid op vervoer rekenen, die zich uiterlijk in September 1951 daartoe aanmelden. H.H. WIJDINGEN Z.H.Exc. mgr. J. Goumans O.S.Cr., Apostolisch Vicaris van Bandung, zal op Woensdag 25 Juli a.s. in de kloos terkerk van de Eerw. Kruisheren te St. Agatha (bij Cuiok) de navolgen de H.H. Wijdingen toedienen: H. Subdiaconaat aan de Eerw. Fra ters C. de Groen, L. Sips, Th. Da- lessi, A. de Haan, A. Pepping, Th. de Jong, Fr. Waldram, L. Blessing, M. Sommers en M. v. Zeeland van de Kruisheren en aan de Eerw. Fra ters J. Verduit, P. J. M. van den Brandt en P- E. Cops van de Con gregatie van het Allerh. Sacrament. H. Priesterschap aan de Eerw. Fraters G. Notermans, J. Schelle- kens, Fr. Lubbers. J. van Grunsven, M. Rutten en J. Raaymakers van de Kruisheren. Z.H.Exc. mgr. Ludolphus Brems O.Praem., zal op Zondag 29 Juli a.s. in de abdijkerk tc Hceswyk de H. Priesterwijding toedienen aan de Eerw. Fraters A. Buters, M. der Kin deren, E. Richters, O. Klesser, H. Verbakei, E. Lent j es, M. Thijssen, J. Broeren, P. Gevers, L. v. d. Meeren- donk, E. Dekkers en A. van Zeeland, allen Norbertijnen van de Abdij van Berne en de Priorij „De Essenburgh" Nog eens: Het vergeten leger Het Hoofd Legervoorlichtings- dienst schrijft ons: Naar aanleiding van het artikel in Uw editie van 10 Juli jl. getiteld „Zes vergeten soldaten werden weer ontdekt", deel ik U het volgende mede: De in het artikel bedoelde zes man, die behoorden tot de 43e. Hulp- venbandplaatsafdeling van de H- ibrigade, zijn inderdaad begin Mei 1950 naar Ifar overgeplaatst onder toezegging dat zij omstreeks Augus tus 1950 naar Java zouden worden teruggevoerd ter inscheping naar Nederland tezamen met de andere leden van hun onderdeel. Zoals ech ter bekjend, is de repatriëring van de H-brigade door het Ambon-con- flict bijna driekwart jaar vertraagd, waardoor ook de gehele 43e Hulp- verbandplaatsafdeling instede van in" Augustus 1950, eerst in April en Mei 1951 naar Nederland terug keerde. Daarnaast trad onvoorziene ver traging op in de aflossing van de in Nieuw-Guinea gestationneerde ge neeskundige troepen. Het aflossings- personeel kon eerst tussen Maart en April 1951 in groepen per vlieg tuig worden aangevoerd en in groe pen geleidelijk de dienöt overnemen. De „zes man" waren de laatste, die afgelost werden, maar arriveerden op 25 Mei op Schiphol, dus nog in dezelfde periode dat hun kamera den van Java per boot aankwamen. Er is natuurlijk geen sprake van dat zij ooit „vergeten" en „weer ont dekt" zijn geweest. Zij hebber» zich steeds bevonden in Ifar, dat 40 en niet 400 km. van Hollandia ligt en waar een gemeenschap van circa uol^ua6.,,ul5C11 500 Nederlanders is, waaronder de sergeant J. J. Seeuwen uit Den Haag, Koningin Juliana bezocht festival Koningin Juliana heeft gistermor gen een bezoek gebracht aan de ten toonstelling van het Festival of Bri tain op de Zuidelijke oever van de Theems. Het bezoek, dat een geheel particulier karakter droeg, heeft on geveer twee en een half uur geduurd. De directeur van dc tentoonstelling overhandigde de Koningin een spe ciaal ingebonden exemplaar van de gids voor het Festival. Later kreeg Koningin Juliana speciaal snoepgoed voor haar dochters ten geschenke. De Koningin droeg een beige, ge bloemd zijden japon, met een goud kleurige strohoed en bruine schoe nen. Een half uur bracht Koningin Ju liana door in dc telekinema, waar zij stereoscopische films zag. Ook zag zij haar eigen beeltenis op het televisie scherm in de foyer. Later hebben de Koningin, prins Bernhard en dc prinsessen Beatrix en Irene de opening van de Interna tional Horso Show, wedstrijden voor ruiters, die worden gehouden op het terrein van White City, bijgewoond. Veestapel in 1951 De voorlopige uitkomsten van de door het centraal bureau voor de sta tistiek gehouden Meitelling 1951 ge ven met betrekking tot de rundvee-, de varkens- en de paardenstapel het volgende beeld te zien. De rundveestapel ip zijn geheel is sinds Mei van het vorige jaar met 6 procent uitgebreid. Hij bedraagt nu 2.882.090 stuks tegen 2.723.000 in 1950. Het aantal stuks melkvee steeg van 1.518.000 op 1.543.500 2 pet.). Het jong vee nam toe met 100.000 stuks (10 pet.). Relatief was de toe neming het sterkst bij het mestve, dat de helft hoger bleek te liggen dan in Mei 1950 (96.000 stuks tegen 64.000). Anders is de situatie bij de var kens. Wel is ook hier het totale aan tal en ook het aantal mestvarkens hoger dan in Mei 1950, doch uit ver schillende aanwijzingen valt duide lijk af te lezen, dat sedert de herfst van het vorig jaar de belangstelling voor de varkensh uderij vermin derd is. In December 1950 lag het aantal mestvarkens nog 45 pet. boven het niveau van de overeenkomstige maand van het voorafgaande iaar. nu bedraagt deze voorsprong (t.o.v. Mei 1950) nog slechts 18 pet. Bovendien liep het aantal fokzeugen tegenover Mei van het vorig jaar met 28.400 (10 pet.) achteruit. Opmerkelijk groot is het aantal fokzeugen, dat tijdelijk buiten de fokkerij wordt gehouden (22.500 t.o. 14.400 in Mei 1950). Bij de landbouwpaarden, welke een geringe vermindering laat zien (1.100 stuks) valt in het bijzonder een ver oudering waar te nemen, welke blijkt uit een verschuiving van de 3-11 jari gen naar de oudere leeftijdsklasse. Er werder 1500 veulens meer geteld dan in Mei 1950. SCHIPHOL VEEL BEZOCHT. Op 25 Juli a.s. zal het vijf Jaar geleden zijn dat Schiphol weer werd opengesteld voor luchthavenbezoek en rondleiding. Reeds voor de oorlog was Amsterdam's luchthaven voor het publiek te bezichtigen. Van 1 Juli 1929 tot en met 31 December 1939 werd hiervan door niet minder dan 2.449.000 personen gebruik gemaakt, waarvan 1.179.000 aan de rondlei ding deelnamen. In de vijf jaren na de oorlog was de belangstelling voor Schiphol nog aanmerkelijk groter. 3.700.000 perso nen brachten een bezoek aan deze luchthaven. Hieronder bevonden zich 1.540.000 deelnemers aan de randlei- ding. In de maand Juni van dit jaar werd Schiphol door niet minder dan 111.632 (in het jaar 1929 was hot to taal aantal bezoekers 77.000) perso nen bezocht en bijna 49.000 hiervan namen deel aan de rondleiding. Van elke 20 Nederlander' hebben na de oorlog er zeven een bezoek aan Schip hol gebracht. Zeer waarschijnlijk zo vernemen wij van de K.L.M., zal de rondleiding op Schiphol het volgend jaar de be schikking krijgen over een nieuwe, bijzondere bezienswaardigheid, n.l. het nationale luchtvaartmuseum, dat een plaats zal krijgen op deze bedrij vige luchthaven en waarin de hele geschiedenis en ontwikkeling van de Nederlandse luchtvaart in beeld zal worden gebracht. Prosp ere had 'n uitje staf van dc Commandant Land macht Nieuw-Guinea. Totdat zij werden afgelost hébben zij normaal dienst gedaan bij de geneeskundige verzorging van de Nederlandse troe pen in het garnizoen te Tfar. Tenslotte: Bij het Ministerie van Oorlog is geen rekest ontvangen. De Inspecteur-Generaal van de Ko ninklijke Landmacht, Z.K.H. Prins Bernhard, heeft in Februari 1951 een brief ontvangen van de vader van S. van der Werf, welke brief op 28 April door het Ministerie van Oor log is beantwoord met de medede ling dat voor gedeeltelijke aflossing van het geneeskundig detachement, waartoe zijn zoon behoorde, reeds personeel was uitgezonden, terwijl getracht zou worden het nog reste- NA EEN MAAND WEER TERUG NAAR KOREA. De jongens kunnen mij toch niet missen", zo sprak Zaterdagmorgen die zich inscheepte aan boord van het Amerikaanse troepentransport schip „General J. H. Mc Rae", dat hem met 't aanvullingsdetachement naar Korea zal brengen. Ongeveer een maand geleden kwam deze sergeant .net hetzelfde schip in ons land aan. Hij had toen een verwonding aan zijn arm, die hy had opgelopen bij de overval op de commandopost te Hoengson. „Ik ga weer terug, 'k Moet nog wel een maand rusten, maar dat kan mooi gedurend» reis". STERFGEVAL TIJDENS TONEELUITVOERING. Voor meer dan 2500 toeschouwers werd Zaterdagavond in het open- ronde gedeelte van dat detachement 7"" ia,teraagav™t! |n .net 0Pen\ medin Mei af te lossen luchttheater te Ede het «geunerspel De bosbessenstruiken op de Veluwe zitten ook dit jaar vol. Er wordt veel geplukt, doch de echte dagplukkers, die hun oogst verko pen, treft men dit jaar niet zoveel aan. De geringe uitvoer naar Enge land is hiervan waarschijnlijk de oorzaak. Verdeeld Kamp opgevoerd door de Edese Toneel Combinatie. Tijdens de pauze werd één van de bezoekers, mevr. Van de Ham uit Ede, onwel en overleed enkele ogenblikken later. Dit sterfgeval verwekte onder de bezoekers grote verslagenheid en men besloot daarom de tweede helft van deze uitvoering af te gelasten. „Trouw". „Leve de vrijheid" moet Prospère de grote chimpansé uit het Noorder dierenpark te Emmen Zondagmid dag gedacht hebben, toen hij kans zag te ontsnappen .Deze ongeveer 8- jarige aap, die iedere dag met de op passer door het park wandelt en vaak in de speeltuin een rondje maakt in de draaimolen, ging op zijn eentje op avontuur uit. Het eerst ontmoette hij de gnoe. Het „wilde beest" raakte tot zijn vreugde in grote opwinding. Hij rende met de gnoe op en neer en stampte met han den en voeten op de grond, waar door het beest steeds wilder werd. Toen dit spelletje de aap begon te vervelen, toog hij verder op onder zoek uit. Van de kamelen, die al die opwinding rustig aanzagen, moest hij blijkbaar niets hebben, want hij liep er in een grote boog omheen. Plot seling ontdekte hij de wilde zwij nen; met een bezem, die hij achter de ren vond, ging hij de zwijnen te lijf. De „modderwroeters" stoven verschrikt uit elkaar. Na nog in een boom met de bezem allerlei manipu laties „aan de vliegende trapéze" te hebben uitgevoerd, koos Prospère de richting van het wildpark. Bij de Nylgau Antilopen draaf de hij enige tijd op en neer.. Toen de heer Bootsing, de directeur van het park, op een gegeven ogenblik in het gras ging zitten, vleidde Pros père zie hnaast hem neer om uit te rusten van de vermoeienissen. Daar Prospère dol is op autorij den, werd, om hem met een zacht lijntje te vangen, een auto gehaald. Prospère waardeerde dat zeer, maar dacht er niet aan in het voertuig te gaan zitten Veel liever beklom hij het dak van de auto om eens flink aan de ruitenwisser te kunnen trekken. Dat was echter niet de be doeling. Men bracht de wagen toen maar weer weg. Tenslotte geraakte de chimpansé, die in het geheel geen kwade bedoelingen had, ver moeid van het spelen. Met een ket ting wist zijn oppasser het dier te pakken te krijgen. De pret, die twee uur had geduurd, was toen voor Prospère afgelopen, HILVERSUMMER KON HET NIET LATEN De politie heeft de 40-jarige J. G. v. D. uit Hilversum opgesloten om dat hij wel wat al te hardleers is gebleken door als briefhoofd de naam van een credietwaardige fir ma te voeren en na het ondergaan van een gevangenisstraf rustig door te gaan met deze onhebbelijkheid. Verscheidene firma's werden op deze wijze voor totaal 3500 opge licht. De man deed zaken onder dc naam ,Actu" en vroeg offertes aan bij chemische fabrieken en in de jutc-industrie. Firma's in Rotter dam, Amersfoort, Maastricht, Am Een zware aardverschuiving in de flank van de St. Pietersberg heeft de 24-jarige F. van den Booren bedol ven en gedood. Zijn schoonvader G„ die op een ladder stond, werd slechts gedeeltelijk bedolven en kon worden gered. Omstreeks 8 uur in dc avond, na een hevig onweer met slagregen, wil de de 24-jarige Van den Booren met zijn schoonvader zijn duiven inspec teren. Het duivenkot was achter in Twee jongens doodgereden Twee vriendjes, dc twaalfjarige Willy van Hogen en de elfjarige Gerard Egbcrink, beiden uit Olden- zaal, zyn gistermiddag omstreeks kwart voor één op de straatweg HengeloOldenzaal op enkele hon derden meters van de plek, waar de rondweg om Oldenzaal begint, door een Zweedse auto gegrepen en op slag gedood. De beide jongens gingen in de richting Hengelo. Zij zaten op één fiets. Op zeker ogenblik wilden zij de weg oversteken. Op dat moment naderde een Zweedse auto met twee studenten afkomstig uit Stock holm, die terugkeerden van een va- cantiereis naar Spanje. De wagen reed met een snelheid van meer dan honderd kilometer, naar later is komen vast te staan. Toen de chauffeur van de wagen plotseling de fiets met de twee jongens voor zich zag, trachtte hij nog te rem men, maar de beide knapen werden door de auto gegrepen met het ver melde noodlottige gevolg. Zwaar verminkt bleven de beide jongens aan de kant van de weg liggen. De wagen kwam na enkele tientallen meters tot stilstand. De beide studenten, twee jonge mannen van 22 en 23 jaar, waren ten zeerste ontdaan door het ver schrikkelijke ongeluk. Zij vertelden dat zij plotseling de fiets voor de wagen zagen, zodat een aanrijding niet meer te voorkomen .was. De wagen, die aan de radiator werd beschadigd, is, nadat de verkeers politie een onderzoek had ingesteld, naar een garage vervoerd. het tuintje gebouwd tegen de St. Pietersberg aan. De schoonvader klom op het laddertje en de schoonzoon bleef beneden. De huizenrij aan de Luikerweg, waar het ongeluk ge beurde, ligt tegen de westflank van de St. Pietersberg. Plotseling kwam de aarde in bewe ging. Honderden kubieke meters zwa re klei en mergel drukten het huisje omver en bedolven Van den Booren totaal cn zijn schoonvader tot aan de borst. Deze laatste kon worden ge red. Licht gewond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is bevredigend. Hoewel onmiddellijk met man en macht werd gegraven en gezocht, werd het lichaam van het andere slachtoffer pas omstreeks elf uur in de avond gevonden. De dood was ingetreden. Van den Booren was anderhalf jaar getrouwd en vader van één kind. De grondverschuiving wordt toe- geschreven aan de zware regenval van de laatste dagen. Halverwege de berghelling heeft het vermoedelijk tot op de mergel doorgedrongen wa ter de met gras begroeide klei wegge spoeld. Deze klei is vervolgens over een breedte van ea. tien meter gaan schuiven. Zware grondmassa's stort ten in enkele achtertuintjes van langs de mergelweg gelegen huizen, met het bekende noodlottige gevolg. BOER STAK HUIS IN BRAND. Verleden week Dinsdag is, zoals medegedeeld, door hooibroei brand uitgebroken in de boerderij van de heer J. Twerda te Cubaard. Dank zij het sneloptreden van de brand weer kon het woonhuis worden ge spaard. Enkele dagen later brandde echter ook dit woonhuis af Aan vankelijk dacht men dat dit gewe ten moest worden aan nasmeulend vuur. Er waren echter omstandig heden, die het vermoeden deden rijzen, dat de bewoner het vuur een handje had geholpen. Hij werd daar om door de rijkspolitie van Worn- mels aangehouden. Thans heeft de heer Twerda bekend inderdaad het woonhuis in brand te hebben gesto ken met behulp van een blik ben zine. Hij is thans voorlopig op vrije voeten gesteld. Men neemt niet aan, dat hij in eerste instantie de boer derij zelf heeft aangestoken. w j Reurs - Overzicht Vrouw vermoord Te Kielwindeweer in de ge meente Hoogezand-Sappemeer is in de nacht van Zaterdag op Zondag de 68-jarige weduwe L. Meyer Venema in haar woning aan Sluisweg door worging om leven gebracht. In verband hiermede zijn twee personen gearresteerd, nl. W. B. uit Hoogezand en D. R. uit Anlo. Beiden waren in de bewuste nacht in het huis aanwezig en heb ben daar verschillende borrels ge dronken. De woning staat nl, be kend als een gelegenheid waar clandestien drank wordt getapt. Het was daar steeds een komen en gaan van bezoekers en het rumoer, dat de buren in de bewuste nacht hoor den was dan ook niets bijzonders. Men heeft er geen aandacht aan besteed, doch later bleek dat er een ruzie is ontstaan tussen de beide mannen en de vrouw. Om ongeveer half vier werd de familie Nieland door R. gewekt. Hij was onder in vloed van sterke drank en deelde mede, dat de weduwe Meyer dood was. Onmiddellijk waarschuwde men politie en een dokter die vast stelde dat het slachtoffer door wor ging om het leven was gebracht. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. Tussen twee bezoekers van een café aan de Wolphaertsbocht te Rot- terdag ontstond Zaterdagavond on enigheid over de betaling. De kas telein, de 32-jarige A. W. C. R. be moeide zich er mee en kon zich niet meer beheersen. Hij gaf de 48-jarige koopman G. Polak twee klappen op sterdam en Geldrop werden van de kin, waardoor de man viel. Hij zijn handelwijze de dupe en de po litie vermoedt, dat hij nog meer slachtoffers heeft gemaakt. Hij zal voor de officier van justitie worden geleid. (N.v.d.D.) raakte het biljart en moest met een schedelbasisfractuur naar het Zui derziekenhuis worden vervoerd. Des nachts is de koopman overleden. De caféhouder is in bewaring gesteld. Licht verdeelde, zeer kalme markt Ook deze week opende de beurs in een vacantiestemmnig. Er heer ste zeer weinig activiteit en de markt sloot per saldo licht verdeeld. Vrydag" is op de nieuwe 4 pet. le ning Philips in dollars voor een be drag van niet minder dan 1.662.900 dollar ingeschreven, hetgeen men ter beurze een formidabel bedrag achtte. Wel moet men hierbij niet vergeten, dat Vrijdag 1.1. de geaccu muleerde vraag van drie dagen ver werkt is. Ook gisteren was de be langstelling vrij groot, doch men verwachtte dat letaal nog niet de helft van het bedrag van Vrijdag zal worden ingeschreven. De industrieafdeling was enigs zins verdeeld, waarbij Kon. Olie en Philips vrij gunstig lagen en twee punten monterden. Unilevers open den drie punten lager. Dit werd ten dele in verband gebracht met het feit, dat Dinsdag het dividend van 12 pet. der Unilever betaalbaar zou zijn, en waardoor er waarschijnlijk enige verkopen op fiscale gronden zijn geschied. Later volgde een her stel tot 245 (246). De Scheepvaartmarkt was over wegend lager, waarbij K.P.M. zich 3 punt zag ontgaan. Scheepvaart Unie bleef prijshoudend, de overige soorten circa 1 punt lager. De Cul tures trokken in het geheel geen be- langselling, maar waren 'niettemin prijshoudend. Slechts hier en daar kon een fractioneel verlies gesigna leerd worden. Het bericht dat de nieuwe 4 pet. lening ten laste van de gemeente Haarlem niet geheel voltekend is, wekte niet veel verwondering. De •beleggingsmarkt hield zich vrij goed en was incidenteel zelfs een fractie hoger. Hoewel Amerikanen uiterst verwaarloosd bleven, kon het agio een half procent monteren tot 15 pet. Prolongatie 4 procent. »1) „Ik neem u de woorden, in uw opwinding gesproken niet kwalijk, (mijn beste, jonge vriend, want ik zei het zelfde, toen ik he; vernam," «prak mr. Brenner ernstig maar vriendelijk, „Welnu de bewijzen zyn zo zeker, dat wij aan de schuld van Wendt bijna niet meer kunnen twij felen." En nu vertelde hij hem de onder zoekingen van Friedeberg, gedaan te Eldersleben en te Furstheim. Met een doodsbleek gezicht en saam ge perste lippen luisterde Meihert Ell- xners naar de woorden van de oude magistraat. Toen de rechter gespro ken had, sloeg Meinert de handen voor het gelaat en stamelde luid: „Mijn arme Stina, mijn arm meis je! Wat zal deze mededel'ng je aan grijpen! Je houdt zo innig veel van Hij hem begaan heeft, daaraan valt ik wil het niet geloven."' '-iep hij twijfelend uit. „Meneer Brenner, u kent kapitein Wendt sedert ver icheidene jaren, u weet, wat een goed, edel mens hij is. Kunt u het geloven?" „Mijn beste vriend," antwoordde dc rechter goedig, „dat Heinrich Wendt aan de moord schuldig is, dat hij hem begaan heeft, daaraan valt volgens de mededelingen van de commissaris niet meer te twijfelen, maar tot uw troost wil ik u niet verzwijgen, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het een ongeluk is of dat Wendt uit zelfverdediging heeft gehandeld. Dit zal nader moeteen blijken. Als rechter moet ik natuurlijk de strikste rechtvaardig heid in acht nemen en kan ik nie mand ontzien, want voor jle recht bank zijn mij alle mensen gelijk. Meinert Ellmers strekte, nadat hij de verdenking tegen Wendt had ver nomen, de hand naar de grijze ma gistraat uit en deze drukte ze, wel wetend, dat de deelneming in het verdriet van de jonge geneesheer nog groter was dan die van hem zelf. Meinert zou dus de schoonzoon wor den van een moordenaar? „Nu verzoek ik u beleefd" zei mr. Brenner, de hand van Meinert losla tend, „om er met niemand over te spreken. Niet alleen omdat daardoor zijn huisgenoten in opspraak zouden komen, maar ook omdat de schuld van de kapitein nog niet bewezen is" Meinert knikte zwijgend, 't Was of hem de keel werd dichtgeschroefd Nog eenmaal reikte hij de goede rechter de hand en verliet met tra> nen in de ogen de kamer. Mr. Bren ner keek geruime tijd naar de deur, toen deze zich achter de jonge dok ter 'had gesloten. Vijftien jaren lang bekleedde hij reeds de betrekking als rechter te Bruchholm; honderden had hij reeds voor de groene tafel zien verschij nen; dagelijks veroordeelde hij die ven of vechtersbazen; vaak had hij 'n innig meelijden in zich voelen op wellen voor een beklaagde, die door anderen in het verderf was gestort: hartverscheurende taferelen had hij bijgewoond. Moeders had hij zien snikken, zien jammeren om strafver mindering voor hun zoon, nvaar nim mer had hem iets zo zeer getroffen als de beschuldiging tegen de kapi tein, waardoor zijn vrouw en lieve dochter, de verloofde van de jonge dokter Ellmers, in de diepste rouw en de grootste droefheid werden ge dompeld. Niet zozeer deed het hem leed een man, al was het dan ook een zijner beste kennissen te moe ten veroordelen. Neen, dat was zijn plicht: dit eiste zijn rechtvaardig heid. Maar dat hij een ganse familie, met wie hij vriendschappelijk ver keerde, die hij hoog schatte, zou moeten ten gronde richten, zou moe ten ontnemen de achting van geheel Bruchholm, o, dat pijnigde hem zon der ophouden. Hij moest de godin der Gerechtigheid volgen, zonder aanzien van persoon, zonder aanzien van stand of rang. Hij moest haar blindelings volgen, zonder even slechts te mogen blikken naar rechts of links. Reeds klonk hen? in de oren: Fiat justitia, mundus psreat! Hij zuchtte diep; dan zette hij zich aan zijn schrijftafel en begon hard te werken. XL Zes dagen waren na het bezoek van dokter Ellmers aan mr. Brenner vervlogen. De praatgrage Bruch- holmers hadden ruimschoots hun fantasie laten werken .Maar daar aan de geheimzinnige zaak door de rechters en doktoren geen rucht baarheid werd gegeven, begon men allengs te zwijgen. Bovendien, zoals dat altijd het ge val is, hadden andere gebeurtenissen de tongen wederom in beweging ge bracht en zelden werd er nog over de zaak-Lenzmann gesproken. Be gon men er over, hetzij in de café's hetzij op straat of in de hulskamers, dan maakte het bestraffende: je weet er toch niks van, een einde aan het onderwerp. Ook de dagbladen hadden daar de betrokken personen alle inlichtingen weigerden, gezwegen. Alleen het Bruchholmer Dagblad had niet na gelaten om even te schimpen op de houding der politie, die, naar zijn oordeel, te lang had getalmd en de moordenaar ongetwijfeld de kans om te ontvluchten had gegeven. Mr. Braudeis, die evenals mr. Brenner en dokter Ellmers. niet kon geloven aan de schuld van kapitein Wendt, kwelde de treinconducteurs, juffrouw Kahrs, Lenzmann's huis houdster en alle personen, die maar enigszins in betrekking tot Wendt of Lenzmann stonden of hadden ge staan, met langdurige en vruchteloze verhoren. Op een morgen, toen mr. Brau deis als naar gewoonte zijn werkka mer binnentrad, vond hij op zijn schrijftafel een telegram, dat, te oor delen naar de datum, reeds 's avonds te voren moest bezorgd zijn. De in houd, welke hem ten zeerste verras te en deed schrikken, luidde als volgt: „Wendt heden aan boord der Hol- satia gearresteerd. Kom morgen avond te Bruchholm. Friedeberg" „Dit telegram is, zoals ik zie, reeds gisterenavond aangekomen. Waarom hebben ze het niet direct bij mij thuis bezorgd?" vroeg hij wrevelig de oude gerechtsdinaar. „Och, ik dacht dat het niet zo ge wichtig was", antwoordde de oude nïan met kalmte „Kon je niet begrijpen, dat de in houd mij zeer veel belang inboezem de? Je had het mij ogenblikkelijk moeten brengen". „Mijnheer ik wist immers niet wat er in stond. Het was gesloten" ver dedigde zich de oude. Daarop ging hij heen om mr. Bren ner het telegram te brengen. Zwijgend, in gedachten verdiept, legde mr. Brenner het hem overhan digde ter zijde, toen hij het gelezen had. Met nauwgezetheid had hij in de laatste dagen met hulp van de rech ter van onderzoek de boeken en stukken, die van Nienwalde naar Bruchholm waren gezonden door snuffeld Merkwaardige resultaten had het echter niet opgeleverd. Ten minste niets, waardoor bij 'n plotse linge dood aan kapitein Wendt een fortuintje zou ten deel vallen en juist daarnaar zocht de rechter van onderzoek met koortsachtige ijver. In 't geheel was Wendt 18000 mark schuldig aan Lenzmann. Deze som, welke vroeger aan kapitein Wendt niet groot scheen, scheen thans voor hem moeilijk af te lossen te zijn, want er werden vele brieven gevon den, waarin de kapitein om uitstel van betaling vroeg.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6