GxMtltUKen aatt 9iim I Hypnose onder nul 1 Afbraak van kerkje te Kortenaar wekte veel verbittering DINSDAG 24 JULI 1951 BE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Langeraar van jaar tot jaar IN 1801 WERD HENRICUS JACOBUS VAN HALTEREN PASTOOR VAN LANGERAAR. Dertig jaar lang was hij al pastoor geweest in Osdorp of Sloten waar hij het oude kerje, dat van omstreeks 1650 dateerde en dat danig in verval was geraakt, herbo wde. De eerste steen van dat her bouwde kerkje werd gelegd op 9 Juni 1789 en de pastoor betaalde de kosten grotendeels uit eigen zak. De pastoor was in Osdorp zeer gezien, ook bij de niet-katholieken. Een van hen schreef over hem: „een man van ongemeende kunde en onvoorbeeldige menslievendheid, die zeker lijk bij de Roomse gezinnen in zegening zal gebracht worden, niet al leen zolang de gemeente, die het geluk heeft van zijn Weleerw. tot zielzorger te hebben, bestaat, maar ook zolang in geheel Nederland nog een enig weldenkend wezen leeft; z o dit in de oren van sommige een laffe lofspraak mocht schijnen te wezen, die nodigen wij het landelijk Osdorp te gaan zien en het zal hun niet moeilijk wezen een bezoek bij die onvoorbeeldige mensenvriend a f te leggen; niet alleen, maar ook een kerk in ogenschouw nemen, we lke zijn eerwaarde uit zijn eigen beurs gebouwd heeft en die ongetw ijfeld de goedkeuring van alle vrienden van de heilige christelijke godsdienst moet wegdragen.". Inderdaad een merkwaardige ge tuigenis van een niet-katholiek en dat in die dagen! Na zijn langdurig pastoraat in Osdorp kwam pastoor van Halteren naar Langeraar, waar hij op drie Februari 1807 overleden is; hij werd in de oude kerk in de Kerkbuurt begraven. Zijn opvolger was een geboren Amsterdammer. Bernardus Hendricus van Kokke- link werd in 1784 kapelaan te Am sterdam in de statie buiten de Utrechtse poort; de zogenaamde kerk aan het Rustenburgerpad. Daarna werd hij pastoor te Middel burg en op 4 Maart 1807 kwam hij naar Langeraar, waar hij alles deed om er een eigen kerkhof aan te leg gen. Maar dit mislukte. Pastoor vertrok in stilte In Korteraar was nog altijd een bijkerkje; pastoor v. Kokkelink hief dit kerkje op en dit wekte grote verbittering; de overlevering wil nog altijd, dat men zelfs geprobeerd heeft de pastoor te vergiftigen. Of dit geschiedkundig waar is, staat in betwijfeling; maar wel is waar, dat de pastoor in alle stilte de statie heeft verlaten en naar Amsterdam is getrokken, waar hij nog in dat zelfde jaar 1822 benoemd werd tot pastoor van het Begijnhof. Hij was de laatste pastoor, die de officiële pruik droeg en droeg, naar aanlei ding daarvan de bijnaam bloem kool met saucysjes", omdat zijn pruik maar een krul had, rondom op verschillende plaatsen wegge knipt, zodat die krul in losse stuk jes afhing. Tot 1840 bleef van Kok kelink pastoor van Amsterdams Be gijnhof. In dat jaar nam hij zijn ontslag ,en hij stierf als rustend geestelijke te Haarlem op 30 Octo ber 1842. Er hangt een portret van hem in de pastorie van Langeraar. Zijn opvolger daar was Gobertus van Lieshout, in 1766 te Rotterdam geboren. In 1801 werd hij pastoor van de St. Petruskerk te Leiden, waar hij kerk en pastorie verbouw de en vergrootte. In Februari 1819 werd hij pastoor in de Pool te Am sterdam. Maar in October van het zelfde jaar ging 'hij er weer weg. Hij werd pastoor te Oudorp om in 1822 naar Langeraar te komen. Verzwegen namen Daar begon hij met het door zijn voorganger opgeheven bijkerkje te Korteraar af te breken. Daarna vat te hij het plan van zijn voorganger weer op, de stichting van een eigen kerkhof. Hij vroeg de mening van alle leden van zijn statie, 714 in totaal en behalve zes, „wier namen schoon genoeg bekend, uit Christe lijke liefde hier zullen verzwegen worden", bleken allen „een vurig verlangen te hebben naar een eigen begraafplaats." Maar het gemeentebestuur werkte fel tegen en zowel gedeputeerde Staten als de koning wezen het ver zoek af. De pastoor zat niet stil en begon de noodzakelijke verbeterin gen aan zijn kerk aan te brengen. Dat was nog altijd het kerkje door pastoor Vermey gebouwd. Er kwa men nu nieuwe ramen in; een vrij hoge toren werd gebouwd met een uurwerk en de kerk kreeg een nieu we ingang. Toen dat werk klaar was, kwam heel onverwachts, een decreet van de koning, dat ieder kerkgenootschap een eigen kerkhof mocht hebben. Nu kon de gemeente niet langer tegenwerken en al op 27 November 1828 kon het, nieuwe kerkhof worden ingewijd. Het was wel op een wat zonder linge manier tot stand gekomen; de katholieken van Langeraar werden verdeeld in contribuerenden en niet contribuerenden; de eerste groep betaalde mee aan de onkosten en de tweede legde het kerkhof aan. De vier cypressen, op elke hoek een, werden geschonken door de vier vrouwen van de kerkmeesters. Door pastoor Buys werd later een pries tergraf gemaakt, waarin ook de stichter van het kerkhof werd bijge zet. Hij was plotseling gestorven op 6 Juni 1839; de dienstbode vond hëm 's-morgens dood op bed. Tekenend is, wat zijn opvolger over hem optekende: „Deze heer was vol pittigen luim en scherts, zeer aangenaam in het gezelschap, de opgeruimdheid ziet hem uit het gelaat, en men is geneigd tot lachen uit blijgeestigheid, als men zijn por tret aanschouwd in de pastorie aan wezig, waar hij is afgebeeld met de tekenpen in de hand. Hij tekende en schilderde namenlijk zeer goed; vele stukken, meestal copieën, ge tuigen van zijn luimig karakter, zijn bij de gemeentenaren en elders ver spreid." Opvolger werd Petrus Cornelis Buys, in 1797 te Oosterblokker ge boren. Hij was eerst boer en ging op 18-jarige leeftijd voor priester stu deren te Gemert; in 1825 werd hij te Mechelen priester gewijd. Na enke le kapelaansplaatsen, werd hij in 1833 pastoor te Waddinxveen en vandaar kwam hij naar Langeraar. In 1841 brak hij de oude kerk van pastoor Vermey af en bouwde een nieuwe kerk, die op 15 November 1842 door Mgr. van Wykerslooth werd geconsacreerd. In 1851 werd de oude pastorie deels vernieuwd; In 1856 kwam het armenhuis en in 1863 de katholieke school. Beroemd was de missie van 1856. Die werd o.a. gepreekt door van Vree, de latere bisschop van Haar lem, toen president van het semi narie te Warmond; door professor van Kints en door Pluym, later bisschop v De de is enorm en de mensen verkochten de volg- nummertjes voor biechstoel voor een flink bedrag, terwijl anderen in de kerk bleven om toch maar vroeg een beurt te krijgen. In 1875 vierde pastoor Buys zijn gouden feest en kort daarop stierf hij geheel onverwachts; de dienst bode vond hem na tafel dood op zijn stoel zitten. Hij had veel voor zijn parochie gedaan; was een man met een juist inzicht, die steeds de meest geschikte midde len wist te kiezen om het gestelde doel te bereiken. RESTAURATIE MOLENS IN DE SCHERMER. Het bestuur van het waterschap „De Schermer", heeft besloten twee van de schilderachtige molens, die het waterschap rijk is, te laten restaureren. De molens links en rechts op de foto, die dringend herstel nodig hebben, zullen zeer binnenkort onder handen worden genomen. De middelste molen is reeds eerder gerestaureerd. Veilig rijden, veilig lopen? Uw ogen en uw oren openl Verbond voor Veilig Verkeer Koninklijke boerderij voorziet Vorstenhuis van zuivelwaren Midden in het koninklijk park van het paleis Het Loo, omzoomd door prachtig hoog geboomte, uitgestrekte weilanden met op de achtergrond dennen sparren, afgewisseld door eeuwenoude beuken en eiken, ligt de Koninklijke Boerderij, die de palei zen van ons Vorstenhuis in Soestdijk, Den Haag, Amsterdam en Het Loo voorziet van melk, room en boter. Reeds zo lang de Koninklijke Boer derij op Het Loo bestaat, dat is zo ongeveer een dikke zestig jaar, heeft de particuliere handel, wat dergelij ke producten betreft, een slechte klant aan ons Vorstenhuis gehad en het ziet er niet naar uit, dat dit ooit zal veranderen. EEN MODELBEDRIJF. De melk en room in liters- en hal- ve-liters flessen en die in vetvrij pa pier verpakte boter in een cartonnen omhulsel, waarop het opschrift „Hy giënisch Zuivelbedrijf Koninklijke Boerderij„Het Loo" prijkt, komen elke morgen bij de verschillende pa leizen aan, regelrecht van het ko ninklijk bedrijf. Zuivelproducten dus van eigen bedrijf, want de Konink lijke Boerderij draagt niet alleen dit praedicaat, doch is inderdaad ook eigendom van de Koningin. Onze vorstin komt op gezette tijden, dik wijl ook op de meest onverwachte momenten, haar boerderij een bezoek i 1 meter waterstand brengen. blijfplaats heeft gekozen, is een be zoekster, die meer dan eens een kijk je komt nemen. En dat onze prinses jes wanneer zij bij haar Oma op be zoek zijn, altijd even tijd vinden om dit interessant bedrijf te bezoeken, laat zich gemakkelijk raden. De Koninklijke Boerderij is een bedrijf van behoorlijke omvang en omvat 24 ha. weiland en 16 ha. bouw land. Men mest er jaarlijks een klei ne honderd varkens, men heeft er 32 melkkoeien, alle t.b.c.-vrij, 20 stuks jongvee, een stel schapen, 4 werk paarden en daarnaast nog een hele menagerie in de vorm van kippen, eenden, ganzen, kalkoenen, pauwen, kortom alles wat men op een grote boerderij pleegt aan te treffen, maar dit „kleine goed" behoort tot de lief hebberijen van de bedrijfsleider, de heer G. Wensink, die trouwens ook nog bijen houdt. Het is een sprookjesachtige omge ving daar bij de Koninklijke Boer derij. Een aandachtige wandelaar ontdekt er de sporen van wilde zwij nen, herten en reeën. Van de ge pleisterde koninklijke stallen voert de weg verder door het bos. Men gaat over een bruggetje, waaronder kabbelend een beekje zijn weg zoekt. Een uitloper van de Grote Vijver, met een oppervlakte van 4 ha. in tweeën verdeeld met een verschil van MEER DAN EENS. Ook prinses Wilhelmina, die het paleis Het Loo tot definitieve ver- DE „RIJNDAM" TE SOUTHAMP TON. Het nieuwe mailschip van de Holland-Amerika-lijn, de „Rijn dam" bij aankomst op zijn eerste reis in de haven van Southampton. Het nieuwe Nederlandse zeekasteel 15.014 ton groot trok vooral de aandacht door de nauwe schoorsteen, ontworpen door een Franse inge nieur. Al gauw dringen nu de geuren, welke elke boerderij omgeven, ons in de neus en op hetzelfde moment zien we de boerderij voor ons lig gen: een complex van gebouwen en weilanden. De heer G. Wensink, die al bijna zestien jaren bedrijfsleider van de Koninklijke Boerderij is, laat ons al lereerst het zuivelhuis zien, waar de melk gekoeld en de boter gekarnd wordt. Het is een kleine zuivelfa briek, waar dagelijks zo om en om de vijfhonderd liter melk wordt be werkt naar de laatst eis en met de modernste hulpmiddelen. Naast een grote electrische koelkast bevindt zich in dit fabriekje een ontromer, een karn,-twee koelers en zelfs een flessenspoelerij met geringe capaci teit. GELDERSE STAL. Van het kraakheldere zuivelhuis komen we in de Gelderse stal, waar 32 melkbeesten de winter doorbren gen. De koeien staan ,niet op een ste nen vloer, maar op rubber en elk dier heeft zijn eigen automatische drinkbak. Het zindelijk houden van de die ren heeft men bereikt door een ho ge, glooiende voerbak. Vroeger kwa men de beesten naar voren om het voer te bemachtigen en bevuilden hierdoor de plaats waar ze stonden. Nu valt het voer door de glooiende voerbak naar de koeien toe en stap pen achteruit, waardoor ook de mest in de achter hen liggende greppel terecht komt. „Het ei van Columbus" noemt boer Wensink deze toepassing. In een andere stal zijn de varkens hokken aangebracht. En dat varkens niet vuil behoeven te zijn, werd ons met deze hokken bewezen. Een balk schuin door het hok, op de grond liggend, deelt elke ruimte in tweeën. In de ene helft deponeren de var kens hun vuil, waardoor de andere ruimte schoon blijft. De varkens, die men hier mest tot bacon-varkens, worden afgenomen door de Export- slachterijen in Deventer, Twello en Wilp. Met trots laat de heer Wensink ons vervolgens machtige stieren zien, die hun zware gehoornde koppen drei gend vooruitsteken, wanneer ze vreemden ontwaren in de stal. De oudste „Eronica's Erno" gebo ren 16-10-'46, is een roodbonte fok stier, die bijna drieduizend pond weegt. Behoudens „deze lummel" zijn er nog vier fokstieren op dit be drijf. Het vijftal is eigendom van de Vereniging voor Kunstmatige Insemi- natie, waarvan de heer Wensink j voorzitter is. Op de Koninklijke j Boerderij klopt het hart van deze vereniging, die begin 1948 werd op- j gericht. De resultaten waren al spoe dig zodanig, dat het kleine aantal Veluwse boeren, dat zich aanvanke lijk bij deze „K.I." aansloot, met gro te sprongen vooruitging. Ook op landbouwgebied kan dit bedrijf wed ijveren met het beste bedrijf elders in ons land. Zo blijkt wel, dat de Ko ninklijke Boerderij, die ons vorsten huis van tal van zuivelproducten voorziet, ook in belangrijke mate bij draagt tot verbetering van landbouw en veeteelt in het algemeen en van die in Gelderland in het bijzonder. „Gelderlander". ÜluAöiócfie adïeep&iuewen luetken ap, natte toeten DOEL Heerschappij over de Baltische en Zwarte Zee Door hun nieuwe zeebasis in de Baltische Zee, van Stettin tot Tai ling, hebben de Sovjets hun mari tiem potei.tieel aanzienlijk ver sterkt. Hun heerschappij in de Bal tische Zee is thans onaanvechtbaar gewerden. Deze machtspositie laat hun toe een sterke druk uit te oefe nen op de politiek van Noorwegen, Zweden en Finland. De Britten ma ken zich ongerust over deze toestand, die de Sovjet-vloot de mogelijkheid biedt in 24 uren alle vreemde sche pen uit de Baltische Zee te verjagen. Misschien heeft men totnogtoe te veel aandacht geschonken aan de land- en luchtstrijdkrachten van de Sovjet-Unie en niet genoeg aan haar zeemacht, die eens voor onaangena me verrassingen zou kunnen zorgen. Als vrucht van een maandenlang onderzoek heeft „De Nieuwe Gids" over de ontwikkeling van de Russi sche zeemacht een aantal hoogst be langwekkende .zoveel mogelijk: ge controleerde) inlichtingen verza meld. Deze inlichtingen betreffen hoofd zakelijk de scheepswerven van de Baltische kust. Maar het is bekend dat de Raissen zich dezelfde reus achtige insponing in de Zwarte Zee getroosten. Hun doel is de absolute heerschappij in deze twee zeeën, om vandaar uit, wanneer het grote con flict zal losgebroken zijn, de sprong te wagen naar de open zeeën. In de Baltische Zee. In 1939, na het uitbreken van de oorlog, toen de Sovjets nog de geal lieerden van de Duitsers waren, wer den de belangrijke werven te Kom- somolsk, in het Verre Oosten, en te Arkangelsk, aan de Witte Zee, ge bouwd. In dit laatste centrum vindt men de Molotov-werven, waar twee van de vier linie-schepen van 35.000 ton van stapel liepen. In 1945 kreeg Arkangelsk twee nieuwe werven, speciaal voor de constructie van duik boten. Sedert de Sovjets de controle over de Baltische kust, vanaf Leningrad tot het eiland Rügen, bemachtigd lfog maar goed veertig en al zo stram als een plank. Om nog niet te spreken van die Bheumatische Pijn... Eigenlijk motsten alle mensen en zeker op die leeftijd Kruschen ne men. En dan iedere dag, regelmatig. Is zo n kleine moeite en 't kost nog geen 1 y2 cent per dag. In ruil daar voor: altijd puur zuiver bloed, blij moedig in circulatie gehouden door jeugdig-vitale bloedzuiverende orga nen, zelfs bij lieden die weinig bewe ging nemen, of een zittend leven lei den. Laat K-uschen ook Uw organen die aansporende v/erking geven, op dat ze Uw bloed vrij houden van de onzuiverheden, die straks zo niet nti al oorzaak zijn van die ondra gelijke. alles ondermijnende Rheu- matische pijn. hebben, ligt het zwaartepunt van de maritieme ontwikkeling van de USSR in de Baltische havens. Het belangrijkste centrum is en blijft echter Leningrad. Na de af tocht van de Duitsers werden de drie grootste werven hersteld. Op de Bal- tyiski-werven, op het eiland Vassi- liëvsky werd. in 1949, de constructie voltooid van de „Sovietsky Soyouse", de derde eenheid van 35.000 ton. Dit linieschip is bewapend met kanonnen van 365 mm. en startbanen voor V- wapens. Er zijn thans vier kruisers-ijsbre- kers van 17.060 ton in aanbouw, be stemd voor .^le vaart tussen Moer- mansk en Alaska. Ook deze eenhe den zullen over startbanen voor V- wapens beschikken- Daarenboven worden er talrijke handelsschepen in versneld tempo gebouwd. Op de André Marty-werven aan de monding van de Neva, staan thans behaive talrijke duikboten, met Schnorkei-apparaat uitgerust, vier kruisers van liet type „Mazim Gorki' op stapel. Eenheden van 9000 ton met zes Kanonnen van 182 mm. Voorts torpedojagers van het type „Leningrad", van 2800 tot 3000 ton. Begin 1950 werd de in 1948 begonnen constructie van een serie duikboten voltooid. De Poutilov-werven, ook Werven van het Noorden genoemd, die des tijds door de Duitsers vernield wer den, zijn thans volledig herbouwd en dienen uitsluitend voor de constructie van duikboten van het recenste model. Muur in de zee. De basis LeningradKroonstad kan practisch niet meer van dc zee uit aangevallen worden. In 1939 1940 bouwden de Russen immers een lange betonnen muur in de Golf van Finland. Na de oorlog vielen de meeste ha vens en zeebasis van de Zuideslijke kust der Baltische Zee in de handen der Sovjets. Reusachtige herstelwer ken werden uitgevoerd. Met de grootste spoed werden ook de Poolse havens en die van dc Rus sische bezettingszone in Duitsland weer dienstbaar gemaakt voor de scheepvaart. Deze havens zijn in hoofdzaak bestemd voor de construc tie en de reparatie van handelssche pen. De werven van Pillau, bij Kali ningrad (het oude Koc-ningsberg) worden door sterke detachementen speciales troepen van de NKVD be waakt. De strengste geheimhouding wordt bewaard over de werven en proefnemingen die er verricht wor den onder de leiding van Duitse in genieurs en ex-officieren van het duikbootwapen. U rijdt od een voor- j 4 rangswee welke ge- H ruist wordt door een MOMI r niet-voorranswee. BIM EN MUGLI BASLI BELEVEN EEN AVONTUUR IN GROENLAND 30. Bim bezit de goede eigenschap, niets ten halve te doen. Zelfs toen hij zich vooro p boog, deed hij dit zo grondig, dat hij zijn evenwicht ver loor en van het walletje van verse sneeuw afrolde. De Geldlander, die z'n kaart bestudeerde, vloog krijsend van schrik op „Een ijsbeer", riep hij. „Schiet het monster neer. Het wil ons verscheuren! Op mannen te wapen. Eendrachtig in het gevaar. Dit is huisvredebreuk!'' En zijn hand ging dreigend naar de holster met zijn zware revolver. „Wij moeten hier weg wezen", siste IJsco, terwijl hij Bim snel weer naar boven trok.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5