Liggelden voor woonschepen worden niet te hoog geacht NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Friesland wint teamwedstrijd der Regenbogen met 2.1 pnt. De Kaag versloegTandjonk Priok met 1.1 pnt. Eenvoud vraagt zelfbeheersing Wilt U iets weten unstleven m Leiöen Laatste Berichten DINSDAG 24 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA J Voorstellen aan Leidse Raad Verhoging steunnormen armlastigen De Gemeenteraad van Leiden, ver gadert op Maandag 30 Juli 1951 om 2 uur. De agenda vermeldt o.a.: Benoeming van een tijdelijk leraar in de Nederlandse taal en letterkun de aan het Gymnasium. Voorgesteld wordt dr J. W. Weevers. Benoeming van een leerkracht aan de Opleidingsschool voor ULO aan de Driftstraat, aan de Opleidings school voor Gymnasium' en HBS aan de Kernstraat en aan de Openbare School voer LO aan de Paul Kruger- straat. a. Opleidingsschool voor ULO aan de Driftstraat: 1. de heer D. Wij- ma te Beilen; 2. de heer W. A. Gou- tier te Leiden; 3. de heer J. van Leeuwen te Leiden, b. Opleidings school voor Gymnasium en HBS aan de Kernstraat: 1. Mej. J. C. Hondius van Herwerden te Heemstede; 2. Mej. J. W. van Weperen te Krimpen aan den IJssel; 3. de heer W. A. Goutier te Leiden, c. Openbare school voor LO aan de Paul Kruger- straat: 1. Mej. J. W. van Weperen te Krimpen aan den IJssel; 2. de heer J. van Leeuwen te Leiden; 3. de heer W. A. Goutier te Leiden. Voorstel tot het wederom koste loos in gebruikgeven van vijf kinder speeltuinen aan de Bond van Speel tuinverenigingen voor Leiden en Omstreken tot 1 Jan. '52. Voorstel inzake het verhogen van het ten behoeve van de aansluiting van de Zoeterwoudseweg en van het verlengde van de Lammenschansweg aan de provinciale weg Voorschoten Lammebrug beschikbaar gestelde bedrag van J 35.000 met ƒ6.027.— Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het uitbrei den van het zuidelijk rioolgemaal der centrale riolering met een derde pomp voor 16.000. Voorstel tot het verkopen van een strook grond, gelegen in de Bos- en Gasthuispolder, aan L. den Holder, groot 177,25 m2 voor 5,10 p. m2. Voorstel tot het verhuren van de beneden- en zolderverdieping van het perceel Breestraat 119 aan archi tect A. Huisman. Voorstel tot het wederom verpach ten van het Burchtcomplex aan pachter P. J. van Leeuwen voor 5 jaar a ƒ6.300,— per jaar. Praeadvies op het adres van bewo ners van woonschepen in de gemeen te Leiden. Voorstel inzake het toekennen van een subsidie voor het jaar 1949 aan de Stichting voor Tuberculosebestry ding te Leiden, ten behoeve van haar sanatorium „Sole Mio" te Noordwijk aan Zee, groot 1.500, Voorstel tot het wijzigen van de gemeentebegroting en de begroting van de Dienst voor Sociale Zaken voor het dienstjaar 1951. LIGGELD VOOR WOONSCHEPEN NIET VERLAAGD. In de vergadering van 15 Januari 1951 werd om praeadvies in handen van B. en W. gesteld een schrijven van bewoners van woonschepen in de gemeente Leiden, houdende verzoek om de liggeldtarieven voor woon schepen niet toe te passen of te her zien. De thans geldende liggeldverorde ning is op 5 Juni 1950 door de verga dering vastgesteld en na goedkeuring door de Kroon op 1 December 1950 in werking getreden. De daarin opge nomen tarieven voor woonschepen kwamen in de plaats van de oude tarieven van 1923, toen in het alge meen de woonschepen, welke boven dien alleen plaatsen kregen toegewe. zen op de minder gunstig gelegen al gemene ligplaatsen, bewoond werden door armlastigen of behoeftigen. Ge zien het sedert 1923 wel zeer gestegen prijspeil en de omstandigheid, dat de bewoners van de woonschepen, wel ke elders dan op de aangewezen al gemene ligplaatsen verblijven, tot een geheel andere en in financieel opzicht draagkrachtiger categorie be horen, was de verhoging van Juni 1950 zeker gemotiveerd. De argumenten van adressanten ALPHEN AAN DEN RIJN Franse Balletgroep. in tegen stelling tot vroegere berichten zal het optreden van de Franse Ballet groep in Avifauna hedenavond plaats hebben (zie advertentie van heden). HAZERSWOUDE Teruggekeerde militairen. In het raadhuis werden de laatste uit Indonesië teruggekeerde militairen door B. en W. officieel ontvangen. Burgemeester De Hollander sprak een woord van welkom en gaf een overzicht van de toestand in Ha- zerswoude speciaal ten aanzien van het woningprobleem. Spr. hoopte, dat de teruggekeerde militairen zich weer in het lagelijkse leven van het dorp zouden kunnen aan passen. Nadat verversingen waren rondgediend, ontvingen de militai ren een oorkonde. Daarna werd met een toepasse lijk woord aan de heren P. J. Vente en J. den Hartog het Oorlogsherin- neringskruis uitgereikt, terwijl aan Mej. M. van Tol, en de heren J. G. van Rjjssel, A. C. Boting, P. J. v. d. Togt, G. Windhorst, G. de Braver en J. M. Wesseling het Ereteken Orde en Vrede werden uitgereikt. De heer Verdegaal, reserve Vaan drig, dankte namens de gerepa trieerde militairen, de burgemeester voor de tot hun gerichte woorden en de hartelijke ontvangst, nadat wethouder C. A. v. Dam, enkele woorden tot de militairen gespro ken had. De avond werd opgeluis terd door een declamatie van de heer C. Bos, en door zang met gitaarbegeleiding van de gezusters Jantie en Lenie van de Bosch, die oude bekende melodietjes uit Indo nesië ten gehore brachten. Geboren: Leonardus J. M., z. van N. P. Kaptein en J. S. Heems kerk. Ondertrouwd: S. Olierook 34 j. en M. A. Stolwijk 30 jaar; M. J. Hemcl- op 31 jaar en J. J. Hassefras 32 jaar; G. van Tol 26 jaar en F. W. Kraaije- veld 24 jaar; P. J. Timmermans 23 jaar en E. K M. van Wieringen 22 jaar. Getrouwd: J. van Hoven en L. Harkes; G. J. van Ooi en J. den Hoog lander, J. de Jong en O. Kerseboom Overleden: Hendrika van Pijlen, 68 jaar. HAZERSWOUDE (H. R.) Looddiefstal. Door de politie aan de Rijndijk is in bewaring ge steld een zekere J, de Gr. die op klaarlichte dag zich schuldig maakte aan looddiefstal op het dak van de maalderij „De Stoof" aan de Groe nendijk. LANGERAAR Diploma E. H. B. O. De E. H. B. O.-cursus welke gegeven werd on der leiding van dr. J. H. Post Uiter- weer is beëindigd, en elf leerlingen zagen hun studie beloond met het behalen van het diploma. Bij het examen fungeerde als examinator dokter Postel uit Leiden. Geslaagd zijn de dames: Lien v. d. Kroon, Nel van Ryn, Marie van Tol, Marie Bosland, Marie Lek Md. Aga tha Hoogervorst CSd., en Bets Stig- ter en de heren Cor Otto Az., Jan Bosland. Jacob Bijlemeer en Kees Wildenburg. Van de candiaten wer den afgewezen 1 dame en 2 heren. NIEUWKOOP Succes op muziekconcours. De muziekver. „Eensgezind" behaalde te Nieuwerbrug een eerste prys met 313 punten in de eerste afdeling fanfare. De nummers welke werden uitgevoerd waren „De Gouden Brui loft" van Dehoy en de „Ouverture Joyeuse" van Gustaaf Cornen. Tentoonstelling onderwijs. In de meisjesschool waren gisteren allerhande werkstukken tentoonge steld van de meisjes van de gewone lagere school en van de nijverheids school. De expositie werd door zeer vele ouders en andere belangstel lenden bezocht. OUDE-WETERING Personalia. Voor het praktijk diploma van de Ned. Associatie Boekhouden slaagden mej. Fr. Hul- sebos en de heer J. Th. de Jeu. ROELOFARENDSVEEN Personalia. Voor het praktijk diploma van de Ned. Associatie Boekhouden slaagden de heren P C. v. d. Zwet Pz. en J. v. d. Zwet Cz. Voor het Mulo-diploma A slaag de mej. L. v. d. Zwet Jd. ZOFTERWOUDE Tocht ouden van dagen. Heel Zoeterwoude stond in de laatste weken in het teken van het feest van de ouden van dagen en de be langstelling was tot de grote dag dan ook hoog gespannen. In het Parochiehuis werden 130 ouden van dagen gistermorgen met hartelijkheid en gulheid ontvangen. De heren kregen sigaren en de da mes volop versnaperingen 'en eau de cologne, waarna het gezelschap in drie grote autobussen en een tien tal luxe auto's de reis aanvaardde. De ere-leden, burgemeester Smeets, deken D. Bont, pastoor Klaverwei den en ds. Postma maakten de reis mede. Voor hulp aan de gebrek- kigen gingen leden van de EHBO, de wijkzuster en twee Zusters van „Huize Emmaus" mede. Alles was in de puntjes verzorgd; de deel nemers kregen van de reis een kaartje, waarop alle plaatsen die gepasseerd werden aangegeven ston den. In Utrecht werd de koffie ge serveerd en in Zeist werd een lunch aangeboden in „Het Jagershuis". Het was daar aan tafel een heer lijke blijde stemming en burgemees ter Smeets sprak een hartelijk woord en dankte namens het ge meentebestuur de commissie en allen die deze heerlijke dag voor de oudste ingezetenen bereid hebben en de burgerij voor de steun voor deze grote opzet. Namens de gasten dankte de heer Joh. Vlasveld de commissie en hul digde de ijver, om de financiële moeilijkheden te overwinnen. Toen de reis verder ging begon het hard te regenen, maar bij elke uistpanning was het weer droog en heerlijk weer. In „De kleine Betuwe" te Haast recht begon de vrolijkheid op nieuw en onder het genot van heer lijke koffie en vele tractaties met ten overvloede volop kersen ging het feest ten top. Toen arriveerde dokter Kortmann, die vele foto's maakte. Toen ging het huiswaarts en met waardering moeten wij vermelden dat twee politiemannen van de motor-brigade de gehele dag zorg de, dat de karavaan overal voor rang kreeg. Te halfacht arriveerde het gezel schap aan de Vrouwenweg waar dc St. Jansfanfare gereed stond om de feestgangers met volle muziek thuis te brengen. hebben B. en W. er geenszins van kunnen overtuigen, dat het liggeld voor de in het eerste lid van artikel 4, letter c, sub 2o, der verordening bedoelde woonschepen dat overi gens gemiddeld niet, zoals in het adres vermeld wordt, tot 140. doch tot 119.per jaar verhoogd is thans te hoog is. De door adressanten gemaakte ver gelijking met 's Gravenhage houdt geen stand, aangezien in die gemeen te een tariefswijziging in voorberei ding is, waardoor het liggeld voor z.g. niet-algemene ligplaatsen aan zienlijk verhoogd zal worden. In tegenstelling tot adressanten zijn B. en W. van mening, dat niet de woonruimte, doch de lengte van het woonschip, d.w.z. de plaats, welke de gemeente aan de walkant beschik baar stelt, dc juiste grondslag is voor de heffing van liggeld; deze maatstaf wordt trouwens in steeds meer gemeenten toegepast. Wel verdient het aanbeveling, om voor het liggeld, zoals voor verschil lende andere heffingen reeds het ge val is, de mogelijkheid te openen tot betaling bij abonnement. Dit kan bereikt worden door in de verorde ning naast het bestaande weektarief van 2.—, verhoogd met 0.20 voor elke meter, welke het vaartuig langer is dan 15 meter, op te nemen een kwartaaltarief van resp. ƒ22.en 2.20. Voor degenen, die van deze mogelijkheid gebruik maken, komt dit neer op een vermindering van het tarief met ruim 10 pet. VERHOGING STEUNNORMEN VOOR ARMLASTIGEN Na de laatste verhoging van de normen voor ondersteuning van armlastigen zijn de kosten van le vensonderhoud opnieuw zodanig ge stegen, dat B. en W. het noodzake lijk achten die normen wederom te verhogen. In overeenstemming met de adviezen van de Commissie voor de Sociale Zaken, van de Commissie van advies betreffende dc Dienst voor Sociale Zaken en van de Com missie voor de Financiën hebben B. en W. besloten, behoudens de goed keuring van Gedeputeerde Staten van de daarmede gepaard gaande uitgaven, in deze normen met in gang van 1. April 1951 de volgende wijzigingen aan te brengen: a. de norm voor gezinnen" van twee personen wordt verhoogd van 21.per week tot 22.20 per week; b. de gezinsledenbijslag, thans be dragende 4.per week, per ge zinslid, wordt bepaald op: 3.per week voor kinderen van 0 t/m 2 jaar; 4.per week voor kinderen van 3 t/m 6 jaar; 5.— per week voor kinderen van 7/10 jaar; 6.per week voor kinderen van 11 jaar en ouder, met dien verstande, dat het bedrag van de gezinsledenbijslag voor kin deren beneden de leeftijd van 3 jaar op f 4.per week blijft gehand haafd, indien en voor zover het be drag van de totale gezinsledenbijslag per gezin, in vergelijking met het voor 1 April 1951 terzake genotene, geen verhoging van tenminste f 1. per week ondergaat. De wijzigingen in de steunrege ling zullen een hogere uitgave ten gevolge hebben van 42.500.De raming daarvan is opgenomen in de suppletoire begroting 1951. KAMERS VAN KOOPHANDEL OVER DE HANDELSMARGES 1951 Vijf Kamer* van Koophandel in Zuid-Holland, waaronder die van Leiden, hebben een adres gericht tot de ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, betreffende de Prijzenbeschikking Handelsmar ges 1951. Hierin wordt er op gewe zen, dat men de beschikking kan billijken (Korea) maar dat zij een zeer tijdelijk karakter .moet dragen. Gesuggereerd wordt een duur van 6 maanden. Ook hebben dc Kamers bezwaar tegen het feit, dat behalve aan de minister van Economische Zaken ook aan de directeur-generaal van de prijzen bevoegdheid wordt ge geven om in bijzondere gevallen verlaging van de winstmarges te proclameren. De minister heeft de ze bevoegdheid al sedert 1939. Wan neer de directeur-generaal deze niet krijgt, wordt hiermede, aldus het schrijven, geaccentueerd, dat alleen in zeer dringende gevallen de winst marges voor een bepaald artikel verlaagd mogen worden. MEJ. COLLISTER BENOEMD Tot wetenschappelijk ambtenaar bij de Anatomie aan de Leidse Uni versiteit is tijdelijk benoemd mej. R. M. Collister, thans assistente. De laatste Kaagdag bracht ten slotte toch nog wat regen, maar veel was het in de ochtend al thans niet en de zeilers vonden het ongetwijfeld een goed opfris- sertje bij de zware en inspannende wedstrijden. Want er moest gewerkt worden in de Holland-Friesland Regenboog wedstrijd, hard gewerkt zelfs. Voor de Friezen is het ongetwijfeld een grote voldoening, dat zij ondanks een zwakkere vertegenwoordiging dan vorige jaren toch uiteindelijk met dc overwinning zijn gaan strij ken. Het verschil was weliswaar veel geringer dan voorgaande jaren, slechts 2.2 pnt. (vorig jaar wonnen zij met 92.1 tegen 72.2), maar ook deze kleine zege betekende tenslotte heel wat, omdat zij behaald werd op zeilers als v. d. Velde, Hofland, Theunissen en Bcrgsma. Deze laatste wedstrijd was de spannendste van de drie, niet alleen omdat het puntenverschil bij de Jongeren-K.V.P. Vraag: Is er een R.K. Kerk in Put ten (Gelderland); zo niet, waar is er een in de omgeving? Antwoord: Er is in Putten inder daad een R.K. Kerk. Het afgelopen weekeinde vond gelijk reeds in een verslag medege deeld in het Bisschoppelijk Col lege te Sittard het tweede congres plaats van de Jongeren Organisatie in de K. V. P. Een 300-tal jongeren (met politieke belangstellin( waren naar het zonnige Zuiden gekomen om van gedachten te wisselen over pro blemen van deze tijd. Want daar gaat het om: practische politiek. In zijn openingswoord mocht dc voorzitter dn heer Pollmann een aan tal autoriteiien welkom heten. Ver volgens gaf de heer Pollmann een korte samenvatting over het werk van 5 jaar JO-K.V.P. Hij memoreer de sterker geworden binding met de K.V.P.. de instelling van de Commis sie Jong-Ouri, het buitenlandse werk, het debat RommeJelsma, de arti kelen van prof. Duynstec etc. De eerste inleider drs. Bogaers sprak over De huidige economische politiek in Nederland. De discussie, die volgde op deze reeks van onbetwistbare algemeen heden, leverde geen critifk oj maar drong dieper in op de concretisering van de middelen tot verbetering der economische situatie. Meer eenvoud en meer arbeid. Zondagmorgen was het woord aan dr. Schreurs die sprak over: „Dc waarden van meer eenvoud en meer arbeid". Deze psycholoog ging uit van het feit, dat eenvoud het ken merk is van echtheid van waarach tigheid, Kenmerk van de huidige tijd is echter valse schijn omdat de natuurlijkheid niet langer het richt snoer is. De vele holle leuzen zijn er het voorbeeld van en deze on waarachtigheid tast de gezondheid van de samenleving in haar wortels aan. Eenvoud vraagt zelfbeheersing en niet klakkeloos toegeven aan im pulsen; redelijk denken en handelen en niet zich uitlven. In een groep waar de enkeling bloot staat aan beïnvloeding zij een voud de eis van elk lid. De geeste lijke instelling van de Groepsleiding Uitvoering van de St Odo-Koorknapan Het was weer groot en enthousiast feest in de Jeugdgehoorzaal in de Maria Gijzensteeg, want de koorkna pen gingen onder leiding van de heer W. Verburg weer hun jaarlijkse uitgaansdag verdienen met zang, to neel en andere attracties. Een volle zaal wachtte op wat komen ging. Na de liturgische oefening heette de di recteur alle aanwezigen welkom en richtte zich daarna met een geluk wens tot Pater v. d. Westen (onlangs gewijd, die als oud-lid van de St. Odo koorknapen belangstellend te genwoordig was. Dan begon dc zang van de jongens, waarbij mej. Jo Maartense begeleidde. Met een wis selend stel jongelui altijd weer een programma in te studeren valt lang met mee. Maar alle eer aan de heer Verburg. 't Zat er alles stevig in en de jongens zongen met hart en ziel. Na het „Tantum Ergo" van Haller ging 't naar wat lichter muziek, veelal frisse Hollandse liedjes „Waar de blanke top der duinen", „Er was eens een soldaatje" en Hullebroeck's „Hij die geen liedje zingen kan" zijn dankbare nummertjes. Dan weer ernst! Twee jongens (broers Mank) zingen beschaafd m'et welluidende jongensstemmen een „Wees Gegroet" dat zij ook in de Eerste H. Mis van Pater v. d. Westen hadden voorge dragen. Bravo!. Dan nog „Meimor gen", „Ave Maria" van Cuypers en als besluit de Odo marche. Is dat geen programma dat klinkt als een klok? En klein en groot goed bij de pinken! 't Applaus was verdiend. Na de pauze twee aardige toneel stukjes, een één-acter voor twee jongens ,,'t Spoorkaartje". Ook een verlicht genie die mijnheer, die' het spoorkaartje moest kopen!. En dan „Judokus de onverwachte" een grap pig spelletje voor zes a zeven jon gens. Dat ging er van langs hoor! Terecht hadden de spelers de lachers op het hand in dit luchtig niemen dalletje. Maar een bemerking moe ten jullie toch horen. Het dialect In en rond onze brave Sleutelstad is nu niet wat men noemt mooi, en nu mogen jullie in het vuur van je spel niet vergeten, behoorlijk Hollands te spreken. Als je zingt, doen jullie dat toch ook. Verder was het aardig hoor! Vraag eens aan mynheer Ver burg. of jullie niet eens een operette kunt zingen en spelen? Er zijn er, die zo kostelijk zijn. Wat zou dat mooi wezen. Op Zondagavond was de 2e voor drachtavond van de jongens, niet minder succesvol en vrolijk. Boven dien hadden de jongens aan de heer Verburg een keurige attentie bereid, bereid. De directeur verjaart dezer dag en en nu kreeg hij van de jon gens een geweldig mooie, dubbe le fietstas present. De jeugdige voor zitter van het zangkoor sprak bij de aanbieding een woord van waarde ring en gehechtheid. Mejuffrouw Maartense kreeg bloemen, als dank voor haar uitstekende begeleiding. Het was wat je noemt in orde. Veel applaus. Mogen de baten van de twee avonden een fijn reisje mogelijk ma ken. Veel plezier. J. Kortmann Burgerlijke Stand Geboren: Julien A. z. v. W. M. T. Zilvertant en Y. L. Boeyc; Hele na Catharina d. v. S. A. Linden- burg en J. M. Milikan; Corinne I. d. v. C. van Wijk en L I. Nyström; Neeltje A. M. d. v. L. C. v. d. Marei en A. M. Kromhout; Johanna M. d. v. J. Harland en G. Vermeer; Moni- ce J. d. v. J. A. Benders en J. P. Leijerzapf; Adrianus z v. T. Bink en J. Kiel; Johannes H. P. z. v. J. C. van Beek en C. C. Beers; Jacoba d. v. J. v. Leeuwen en A. Parlevliet; Egbert M. z. v. E. M. Harland en D. de Man; Wilhelmus A. C. z. v. C. W. Prins en J. T. Witteman; Cornelia d. v. J. Kool en T. A. van Eijk; Ca tharina d. v. J. de Moor en C. v. d. Wal. u drukt een stempel op de leden. Is deze instelling onwaarachtig dan valt de groep uiteen en jaagt elk lid zijn eigen voordeel na. De samen werking is dan zoek, samenwer king die nodig is voor meer arbeid. Meer arbeid zag spr. hier in de zin van beter werken. Werken met meer toewijding, meer overleg, meer vak kennis doch vooral met meer begrip voor elkanders behoeften als mens. De verhoudingen in en om het werk laten nog veel te wensen over. Dit wordt veroorzaakt door het tekort aan deugdelijke mensen-leiders ten gevolge waarvan het vertrouwen gestadig lijdt. Wordt dit tekort aan gevuld, dan wordt het vertrouwen hersteld, want door het levende voorbeeld worden de waarden van meer eenvoud en meer arbeid aan getoond. Op deze interessante inlei ding volgde een prettige discussie waarbij dr. Schreurs aan elke vra gensteller de wedervraag stelde: wat denkt ge er zelf van? Als laatste spreker kwam prof. Brugmans, rector van het Europa college te Brugge aan het woord over „Dc plaats van Nederland in Euro pa" OEGSTGEEST Binnenbrandje. Gistermiddag te pl.m. 5 uur bespeurde de heer K., bewoner van het bovenhuis Duiven voordestraat 53, toen hij na een korte afwezigheid thuiskwam, dat dc bovenverdieping vol rook stond, waardoor hy niet binnen kon gaan. De brandweer werd gewaarschuwd en deze had het brandje, dat zich beperkte tot een kleerkast en aller naaste omgeving, spoedig onder de knie. De waterschade, die vooral ook de benedenburen ondervonden, bleek overigens groter dan de brandschade. Tijdens dit gebeuren vond de po litie het blijkbaar nodig, het handje vol toeschouwers op het ASC-ter- rein, dat blussing noch verkeer be lemmerde, te verwyderen en toen daar enige aanmerking op gemaakt werd, kwam zelfs de gummistok voor de dag. Aanrijdingen. Op de hoek Rijnzichtwegvan Assendelftstraat werd dc wielrijdster N. K.H., die een lM-jarig kindje meevoerde, aangereden door de motorrijder J. J. S. uit Leiden Er vaigüe een flin ke tuimeling: het kindje werd over gebracht naar het Acad. Ziekenhuis, daar gevreesd werd voor halswer velbeschadiging. De wjeirijdster en de motorrijder kwamen er zonder verwondingen af, het rijwiel werd beschadigd. Op de Rijnzichtweg bij de afrit van het viaduct werd de heer A. M. S uit Delft op zijn rijwiel met hulp motor aangereden door een auto, bestuurd door M. J. H. uit Nijme gen. Hier was de schade wel zeer gering. En op de weg naar Rijnsburg wer den twee wielrijders aangereden door de wielrijder I. J. P. uit Lel den, hetgeen Zatcrnacht gebeurde en de nodige beschadigde rijwielen opleverde. (Bovenstaande reeds geplaatst ia gedeelte van vorige oplage) CENTRUM VOOR STAATKUNDIGE VORMING. In een vergadering van de be stuursraad van het Centrum voor Staatkundige Vorming te 's Graven hage is voorzien in twee vacatures, welke in het bestuur van dit cen trum waren ontstaan. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: prof. mr. A. L. de Block te 's Gra venhage, wnd. voorzitter, mag. dr. S. Stokman O.F.M. te Utrecht, vice- voorzitter, mr. dr, Th. W. F. Speen tjes te Venlo, penningmeester, drs. J. H. L. Albcrs te Bilthoven, mr. A. M. Engels te 's Gravenhage, prof. mr. W. C. L. van der Grinten te Rotterdam, mr. Ph, Hillen te Arn hem, mr. H. Mastboom te Oud-Gas tel, prof. dr. L. G. J. Verberne te Breda, leden, en mevr. M. van Nis pen tot SevenaerRuijs de Beeren- brouck te Warnsveld, adviserend lid. Secretaris van het bestuur, te vens directeur van het bureau der stichting is drs. J. M. Aarden te Voorburg, aanvang (Friesland 37.2 Holland 35 pnt.) zo gering was, maar vooral omdat nu echt teamwerk van het hoogste plan te zien werd gegeven. Fel is er gevochten op verschil lende plaatsen. Weliswaar lag v. d. Velde vanaf de eerste boei onbe dreigd aan de kop, maar de positie der overigen was zodanig dat de uitslag tot het laatste moment on zeker bleef. Het was overigens een vreemde start. De Jong was ie vroeg en keerde dus terug op het waarschuwingssein. Kort na dc start maakten echter Bcrgsma en Alber- da ook een slag over bakboord en daarna ging het voor dc wind naar het Zweiland. Eerst daarna begon bij het kruisen de grote strijd. Ieder zocht zyn mannetje en het werd een loefpartij bij elke gelegenheid. Het resultaat werd tenslotte, dat Holland de volgende plaatsen be zette: 1, 4, 5, 8, Friesland 2, 3, 6 en 7, zodat Friesland 18 punten be haalde tegen Dc Kaag 18.1, terwijl het eindresultaat werd: Friesland 55.2, Holland 53.1 punt. In de Valkenteamwedstrijd haal de Tandjong Priok de achterstand op Dc Kaag byna in. Dc gasten kwamen ditmaal tot 19.1 pnt., De Kaag kreeg er 17. Dc eindstand werd hier: De Kaag 54.2 pnt., Tand jong Priok 53.1, zodat het verschil hier slechts 1,1 punt bedraagt. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 Juli. Varkens. Aan voer 267 stuks; zware 187—196, lichte 180183. Handel stug, af lopend. LEIDEN, 23 Juli. Groente. Per 100 kg.: rabarber 7—11, kroten 22—28, uien 12-23, peen 41— 40, aardappelen 12.70—14.70, andij vie 7.20—20.20, stoofsla f 11. drui ven 150—170, aardbeien 112—122 snijbonen 50—98, stamboncn 79— 87, doperwten 5661, peulen 20 —61. postelein 8—17, pruimen 65 129, zwarte bessen 102, tuinbonen 19—24, spinazie 6—16, tomaten 1669, Augurken 22—88, per 100 stuks: komkommers 820, bloem kool 836. meloenen 35—90, sa lade 25.80, perziken 2—31, per 100 bos: kroten 5.208.50, pieter selie 1.90—2.20, radijs 3.70—5.60, selderie f 2.10—3.90, uien 3.70, en peen 2838. BODEGRAVEN, 24 Juli. Kaas. Aanvoer 239 partijen kaas, prijzen: lc soort 2.10—2.16, 2e soort 2.00— 2.09, extra tot f 2.35 per kg. Handel matig. ROTTERDAM, 24 Juli. Vee. Aanvoer: 4052 totaal, waarvan 750 vette koeien, 872 gebruiksvec, 95 vette kalveren, 337 graskalvercn, 509 nuchtere kalveren, 338 varkens, 585 biggen, 151 paarden, 84 veulens, 301 schapen of lammeren, 30 bokken of geiten. Pry zen: vette kooien f 2 60 2.80 2.30—2.50, 1.95—2.20. vette kalveren f 2,70—3.00. 2.402.60 en 2 202.40 per kg. levend gewicht; graskalveren 350250180, nuch tere kalveren 6257—53; biggen 55—5040. slachtpaarden f 1.95, 1.90 e af 1.85 per kg. levend ge wicht; schapen 1109075, lam meren 907060; kalfkoeien en melkkoeien 1000875750; varc- koeicn 700600540; vaarzen 700 650550; pinken 500450370. Vette koeien aanvoer iets ruimer, handel traag, pryzen als gisteren; vette kalveren aanvoer iets groter, handel stroef, niet geheel prijshou dend; graskalveren aanvoer groter, handel zeer stil, prijzen met moeite te handhaven; nuchtere kalveren aanvoer iets kleiner, handel kalm, ruim prijshoudend; biggen aanvoer iets minder, handel stug, prijzen on veranderd; slachtpaardcn aanvoer iets korter, handel stroef, ruim prijs houdend; schapen aanveoer iets rui mer. handel traag, prijzen vooral niet hoger; lammeren aanvoer iets rui mer, handel traag, prijzen vooral niet hoger; kalf- en melkkoeien aan voer gewoon, handel redelijk, prij zen constant; varekoeien aanvoer iets groter, handel flauw, prijzen nei ging tot dalen; vaarzen en pinken aanvoer groter, handel stil, pryzen onveranderd. ROELOFARENDSVEEN, 23 Juli Bloemen, Liatrix 615 ct, Al- stroemeria 712 ct, Asters 521 ct, Asp. Plumovis 1039 ct, Flox 11 17 ct, Gladiolen 22—34 ct, Colvillic 8—14 ct, Aglaia 5—12 ct, Anjers 2—20 ct, Scabiosa 15—21 ct, Rozen 15—55 ct, Dahlia's 3—31 ct. Groenten. Aardbeien 32 61 ct. per Yz pd, kropsla 2.005.40, bospecn 22.00—30.00, bloemkool 8.0029.00, aardappelen 12.0016.00 per 100 kg, dubb, stamboncn 7.40 8.80, snijbonen I 6,407.70, idem II 5.50R.50, idem stek 3.704.80, tuinbonen 2.152.20 per 10 kg, augurken grof 6.708.10, idem bom 3.203.80, idem stippel 4.10—5.50, klein grof 8.40, per 25 kg. TER AAR, 23 Juli. Groente. Snijbonen 6.207.40, idem B 5 5.90, idem stek 2.204.70, Stok- prinsen 7.708.10. Stamprinsen ƒ6.108.50, idem stek ƒ4.50, Peulen 1.602.90, Blauwschokkers ƒ4.60 5.10, Tuinbonen 2.052.65, alles per 10 kg. Waspeen 0.200.27, idem B ƒ0.11—0.18, idem stek 0.03—0.07, Aardappelen ƒ0.130.14, idem kriel ƒ0.11—0.12, Andijvie ƒ0.16—0.28, Postelein 0.080.19, Rabarber 0.10, Zilveruien ƒ0.51. Kroten ƒ0.25, Rode Kool ƒ0.13, Tomaten A 0.52-0.57, idem B ƒ0.48—0.53, idem C 0.38— 0.53, idem CC 0.250.45, idem bon ken ƒ0.450.50 alles per kg. Sla ƒ4.907.10 per 100 stuks. Bloemkool ƒ0.20—0.38, idem II 0.15—0.22, idem III ƒ0.08—0.11, Komkommers 0.14 0..20, idem krom ƒ0.100.16, alle* per stuk. Bospeen 0.230.44, idem Boskroten f 0.060.07, Bosuien 0.04 B ƒ0.17—0.21, idem stek 0.05—0.07. 0.05 alles per bos. Stoofsla ƒ0.35 per kist.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3