E 1 Amerikaans hulpprogram DINSDAG 24 JULI 1»51 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De kerk en de televisie De B.B.C. zal het volgend jaar een aanvang maken met de uitzending van godsdienstige televisie-program ma's. Om te beginnen zal er iedere Zondagavond aan het eind van het gewone programma een korte toe spraak van een kwartier worden gehouden. Men wil deze uitzendin gen in het begin op bescheiden voet houden. Daarna, wanneer men vol ledig op de hoogte is met de tele visie-techniek, zullen er ook dien sten worden uitgezonden uit de verschillende kerken, Anglikaanse, Vrije Kerken en de Katholieke Kerk. De Afdeling voor Religious Broad casting van de B.B.C. heeft mede gedeeld, dat men het „zich niet kan permitteren om fouten te maken met de televisie van kerkdiensten. Men kan zich moeilijk voorstellen hoe de uitwerking van dergelijke diensten zou zijn, indien dit niet op de allerbeste wijze geschiedde. Daarom moeten wij bescheiden be ginnen en ons niet haasten. Wan neer de tijd gekomen is, dat over gegaan wordt tot het uitzieden van kerkdiensten op het televisiescherm en wel uit de kerk, waar de dienst gehouden wordt, moeten wij een studio-dienst als iets van de tweede rang beschouwen. Wij weten uit er varing, dat de sfeer in een studio- dienst anders is dan in een gewone kerk, waar een echte gemeente bij een is. Daarom zullen wij onze aan dacht ook bepalen tot religieuze drama's en godsdienstige films". Schacht naar Djakarta De activiteit van Schacht in Indo nesië zal voor geen der beide par tijen bindend zijn; dr. Schacht zal niet in een regeringsfunctie wor den benoemd, zo werd gisteren in Djakarta meegedeeld. Dr. Soemitro, de adviseur van het Indonesische ministerie van Economische Zaken, die Schacht onlangs in Europa uitnodigde naar Indonesië te komen, zei, dat Schacht drie maanden lang de gast zal zijn van de Indonesische regering. De Duitse financiële deskundige zal er de problemen samenhangende met de economische positie van Indone sië bestuderen. „Of hij langer in Indonesië zal blijven hangt van de resultaten van zijn onderzoek af" voegde Soemitro er aan toe. Schacht wordt 2 Augustus in Dja karta verwacht. INDONESIË EN DE CHINESE VOLKSREPUBLIEK. Met de „Tjitjalengka" zijn te Tandjong Priok 16 personeelsleden aangekomen voor dc ambassade van de Chinese Volksrepubliek te Dja karta. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Subardjo, deelde aan Aneta mede, "dat hun geen vergunning werd gegeven voor het betreden van Indonesisch grond gebied. Hij zeide, dat „dit geen maatregel van de minister van bui tenlandse zaken is, doch een besluit van het gehele kabinet". De kwestie zal in de kabinetszitting van heden (Dinsdag) nogmaals in beschouwing genomen worden. Eén leger één uniform Meer spoed gewenst Zeven leden van do commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat, die een veertiendaagse rondreis door Europa hebben gemaakt, waren het er bij hun terugkomst in Washington al gemeen over eens, dat de West- europese defensie tegen het com munisme in een sneller tempo op gebouwd moet worden. Eisenhower was volgens een hun ner onwrikbaar van plan één inter nationaal leger te vormen onder één vlag en één opperbevel om West-Europa te verdedigen. Enge land zou er niet aan willen, maar Frankrijk en West-Duitsland zou den bijna overeenstemming nebben bereikt over de algemene grondsla gen van een leger in één uniform. Engeland en de Verenigde Staten zijn het er over eens geworden de voorstellen voor één enkele opper bevelhebber in het gebied van de Middellandse Zee ongedaan te ma ken, zo verneemt Reuter in Was hington. Beide landen zouden de verantwoordelijkheid voor de ver dediging van het gebied delen, Frankrijk en Italië zouden aanspra kelijk zijn voor de verbindingen met Noord-Afrika, Sicilië en Sar dinië. WBNST MOSKOU ECONOMISCHE CONFERENTIE? Volgens een Tassbericht uit Hel sinki heeft het 'bureau van de onder communistische invloed staande we- reldvredesraad, die in Finland bij eenkomt, gisteren plannen bespro ken voor een internationale econo mische conferentie in dit jaar. Tass meldt, dat de Sowjet-gedele- geerden hebben voorgesteld de conferentie te Moskou te houden. De Russische Industriële leiders zijn volgens Tass bereid samen te wei ken met de afgevaardigden uit an dere landen om te pogen betere levensstandaarden en „normale con tacten" tussen de landen in de we reld tot stand te brengen. VLIEGONGELUK BIJ OOSTENDE Naar het Belgische blad „Het Nieuws van de Dag" meldt, had een vliegtuig dat Maandagavond Antoine de Ligne, kapitein bij de te Oostende, bestuurd door Prins deelnam aan de „Zeeleeuwopcratie" luchtmacht, motordefect. Het vlieg tuig is neergestort. De piloot is er in geslaagd zich met zijn valscherm te redden, maar werd vrij ernstig armen en benen gewond. Te Oost ende wordt verder vernamen, dat een zekere Nicaise, uit Gent, bij deze oefening werd gedood door een stuk van het neergestorte vlieg tuig. De Sabena deelt mede, dat één harer tweemotorige C. 47-vracht- vliegtuigen Dinsdagmorgen te plet ter is gevallen bij de start na een tussenlanding te Gao. Dc gezagvoer der en dc eerste officier werden ge dood. Het derde bemanningslid is zwaar gewond. Hij werd naar het ziekenhuis van Niamey overge bracht. Het vliegtuig was 's ochtends van Leopoldstad naar België vertrokken. Tijdens een voetbalwedstrijd tc Santa Fé, in Argentinië, is een grote staantribune ingestort. Vele bezoe kers vielen van een hoogte van ver scheidene meters op de grond. 114 toeschouwers werden ernstig en vijf tig licht gewond. Graanbesprekingen tussen Oost- en West-Europa Een woordvoerder van het Fi'anse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de Sovjet- Unie, Polen en Hongarije zich be reid hebben verklaard, besprekingen te voeren over de uitbreiding van de handel tussen West- en Oost-Eu- i"opa. Denemarken heeft er reeds in toegestemd, dat de besprekingen 20 Augustus a.s. te Genève zullen wor den gehouden. De Sovjet-Unie heeft in haar antwoord op de uitnodiging niet gezegd, dat zij bereid is tot een graanconfercntie, doch zij heeft ge wag gemaakt van een handelsconfe rentie. Dit zou kunnen betekenen, dat de Sovjet-Unie vooral de nadruk zal willen leggen op de goederen, die zij door het Westen geleverd wil zien in ruil voor graan of hout uit Oost- Europa. aldus de Franse woordvoer der. Zoals men zich herinneren zal, is er in November 1950 te Genève een Europese graanconferentie gehouden die mislukt is, doordat men geen overeenstemming kon bereiken over de vraag, welke goederen de West- Europese landen zouden moeten le veren in ruil voor Oost-Europees graan. In het weekblad „Look" is een artikel verschenen van de Duitse natuurkundige Willy Ley, die ver wacht, dat kunstmatige satellieten van de aarde zullen worden gescha pen. Een raket met een gewicht van 110 ton bij het vertrek, zou nodig zijn om een kunstmatige satellietl de ruimte in te slingeren op 560 km. boven het waterpeil. Op deze hoogte zou de satelliet rond de aarde blijven draaien. De kunstma tige satelliet zou van op de aarde met het blote oog kunnen worden waargenomen en zou de vorm héb ben van een zeer schitterende ster. Dergelijke kunstmatige satellieten zouden eventueel dienst doen als observatiepost, vanwaar de aard oppervlakte met televisieapparaten kan worden waargenomen en even eens als controlepost voor de radio- geleide projectielen. Voor nabije Oosten en Afrika De Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken George Mc Ghee, die belast is met de aangele genheden betreffende het Nabije Oosten, Zuid-Azië en Afrika, heeft Vrijdag het Amerikaanse hulppro gram voor het Midden-Oosten en Afrika nader toegelicht. Sprekend voor de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden verklaarde Mc Ghee, dat het State Department er van overtuigd is, dat „de belangen van de vrije wereld in het Midden- Oosten groot zijn en dat een grote krachtinspanning ten aanzien van dit gebied noodzakelijk is in het be lang van Amerika's eigen veilig heid". Hij legde er de nadruk op, dat de helft van de olievoorraden van de wereld in dit gebied lagen en dat de Europese industrieën zouden ko men stil te leggen, als het commu nistische blok zich van deze olievel den zou meester maken. Het hulpprogram omvat Grieken land, Turkije, Perzië, Israel, de Arabische landen, Libië, Ethiopië en Liberia. Er zal een bedrag van 540 millioen dollar mee gemoeid zijn, waarvan 125 millioen dollar voor economische bijstand en de rest voor militaire hulp. De militaire hulp zal voorname lijk aan Griekenland, Turkije en Perzië ten goede komen. De rege ring stelt echter voor 41,5 millioen uit te trekken voor militaire bijstand aan Israël en de Arabische staten. PHILIPS MAAKT NIEUW MAGNETISCH MATERIAAL. Het Philips laboratorium, dat ook het over de gehele wereld gebruikte magneetstaai „Ticonal" ontdekte, heeft thans een nieuw magnetisch materiaal gevonden, dat zich onder scheidt door geheel nieuwe interes sante eigenschappen. Een moeilijk heid, waarmede de fabrikanten van radio- en televisietoestellen hebben te kampen is het ernstige tekort aan de metalen nikkel en kobalt. Deze metalen worden o.m. gebruikt voor de permanente magneten in de luidsprekers van deze toestellen. Het nieuwe materiaal is bijzonder geschikt voor de fabricage van per manente magneten en heeft o.m. het voordeel, dat de nodige grond stoffen veel makkelijker verkrijg baar zijn dan het schaarse en dure nikkel en kobalt. Sinds enige tijd is het nieuwe materiaal in de fa briek van de N.V. Philips te Eind hoven in fabricage. Naar verwacht wordt zullen leveringen op enigs zins grotere schaal in de loop van 1952 mogelijk zijn. Desgevraagd vernamen wij nog van Philips, dat verdere mededelin gen en technische informaties over deze nieuwe vinding zeker niet ver strekt kunnen worden voordat het octrooi is verleend. Dit zal pas tegen het eind van dit jaar het geval zijn. „DEN HAAG-BLOEMEN-ZEE". Met het oog op de Haagse bloemen- week worden van gemeentewege op tal van punten in de stad fleurige versieringen aangebracht. Zo zal de aandacht van hen, die van buiten de stad komen, worden getrokken door bloemrijke versieringen op markante punten. Bij het viaduct Leidsche- straatweg, waar het uit de richting Leiden komende verkeer onderdoor gaat, komen zuilen met bloemen en vlaggen. Ook het viaduct Laan van Nieuw-Oost-Indië boven de weg Gou daden Haag zal worden versierd. Aan weerszijden van de weg tussen viaduct en Schenkkade zullen vlag- gemasten worden geplaatst. Voorts zullen langs een aantal belangrijke in- en uitvalswegen met bloerpen versierde borden geplaatst worden met teksten in het Nederlands, En gels en Frans. TE BREDE LANDBOUW WERKTUIGEN. Ged. Staten van Friesland, hebben de ministers van Verkeer en Water staat, van Landbouw en van Econo mische Zaken verzocht maatregelen te nemen om te voorkomen, dat de markt wordt voorzien met land bouwwerktuigen, die wat hun afme tingen betreft, ongeschikt zijn voor het overgrote deel van de Nederland se wegen. DEEL VAN VERMISTE KANO GEVONDEN. Zaterdag werd door de heer M. Dekker, wonende aan het Noordeinde bij Oosterwolde (Gld.), het zeiltje en de mast gevonden van de kano welke Zondag 24 Juni met 2 personen op het IJsselmeer verongelukt is. De beide inzittenden, de heer N. V. Gelderop, van de politie te water en de heer F. Boesveld waren uit Har derwijk vertrokken voor een kano tocht over het IJsselmeer. Zij zijn hiervan nimmer teruggekeerd. Het stoffelijk overschot van de heer Boes veld is enige tijd geleden bij Doorn spijk aangespoeld. Het lijk van de heer Gelderop is echter nog nimmer gevonden. VRACHTAUTO REED WINKEL BINNEN „Nu jij eens", zei een Amsterdam se vrachtwagenchauffeur gistermid dag tegen een 17-jarige meerijder in de Goudsbloemdwarsstraat te A'dam. De jongen kroop achter het stuur, gaf gas, kon de wagen niet houden en reed een kruideniers winkel binnen. In een oogwenk meldt „Parool" was het een ravage van gebroken flessen limonade, sla olie, azijn en eieren, die daar geë taleerd waren. De jongen kreeg een proces-verbaal. KOPEREN BUIZEN UIT DE GROND GESTOLEN Een patrouille van de Rijkspoli tie heeft te Wieringerwerf vijf mannen gearresteerd, die zich heb ben schuldig gemaakt aan diefstal van een groot aantal koperen bui zen, ter waarde van 2400 gulden. De buizen waren afkomstig van een peilinstallatie van het heemraad schap dc Wieringermeer, die tot een diepte van veertig meter in de dijk reikte. Bij stukjes en beeties was de leiding met een domme kracht uit dc grond gewerkt. Dc vijf aangehoudenen zijn afkomstig uit Alkmaar en zij hebben vermoe delijk nog veel meer op hun kerf stok. VISSERS VAN GALILEA VISSEN MET RADAR Op hetzelfde meer, waar tweedui zend jaar geleden de Apostelen op bevel van Christus hun netten uit wierpen voor de wonderbare vis vangst, daar varen ook nu nog de vissers uit, maar thans wachten zij op het sein van het radarapparaat. Sedert enkele dagen namelijk is het Joodse vissersplaatsje Ein Gev aan de oever van het meer van Gali- lea een radar-installatie rijk. Het ap paraat is gemonteerd op een boot, die de kleine vissersvloot vooruit vaart; het wijst de plaatsen aan, waar de scholen zich in het diepe water van het meer verborgen houden. Sedert kort heeft het plaatsje ook een vis- senconservenfabriek. Hedenavond optreden op het Ftammingo-strand ln Avifauna te Alphen aan den Rijn, van de Franse Kinderballetgroep LES FAUVETTES DE DAMMARTIN EN GOëLE Aanvang Zl uur. Normaal entrée 1 NIEUWS UIT DE OMGEVING HILLEGOM Jaarv. Ziekenverpleging. Na het welkomstwoord van de voorz. deelde de penn. mede, dat ondanks dat er over 1950 een tekort is van rim 500.de financiële toestand der kas gezond is. De dochter orga nisatie. „Het Kraamcentrum" gaat goed vooruit. In de vacature van Wijnen wordt als secretaresse gekozen mevr. Wcerlee-Vis, als penn. de heer A. Kleiwegt. Bijzondere hulde en dank wordt gébracht aan, mej. B. van Waveren, die 43 jaar bestuurslid is geweest; haar wordt het ere-lidmaatschap aangeiboden en als aandenken, een groenlederen schrijfmap met de jaartallen 19081951. Motor- en autosport. Woensdag avond organiseert de M. C. Bloem bollenstreek een betrouwbaarheids- rit ovev 60 km. voor auto's en moto ren over goede en slechts wegen, waaraan elke auto of motoi'bezitter kan deelnemen. De start vindt plaats te 7 30 uur vanaf het „Stationskoffie huis" te Hiliegom, alwaar men zich kan aanmelden voor deelname. Prijsuitreiking aan hetzelfde adres. Het Christelijk Jeugdkoor „Ho sanna", dir. de heer S. P. Visser, be haalde op het te Reeuwijk gehouden nationale zangconcours een le prijs met 317 punten. Diploma's schoolzwemmen. De Rijksinspecteur Lichamelijke Opvoe ding reikte aan de scholieren voor proeven van bekwaamheid m het zwemmen de volgende diploma s uit: Diploma A Meisjes: J. v. d. Steen; C. Eldenbroek, B. Zijlstra, T. Spaar garen, W. Cardol, R. Korbee, T. Kops. T. Jonkman. L. van Dril, E. Lips, E. Rcmmerswaal, F Brouwer. A. Kar dol, L. Seijsener, G. van der Eist, L. Kroezen. T. van Roode. S. van der Linden, B. van der Meij, R. v. Etten, J. van Roode, R. Schlarnan, C. Uiten- daal, T. Litjens, A Walkers, S. Du- wel, A. van Roode, T. Goedemans, R. van Houten, G. Koops, W. Peet, A. Stofmeel. J. Beelen T. Busman, M. van Eik en A. Bol. Diploma A Jongens: R. van Biezen, A. de Wagt, C. v. d. Lans. B. War merdam P. Manshande, J. Straathof, C. Elstgeest, M. de Groot, G. Elden broek, R. Keyzer, J. de Groot, K. de Groot, W. Vink, J. Weyers, W. Top per. Diploma B Meisjes: B. de Graaf, W. BINNENLAND De bliksem is geslagen in een schuur van de landbouwer Kuipers te Hoogblokland. De schuur brandde geheel af en een aantal landbouw werktuigen en een voorraad hooi ging verloren. Enige varkens konden worden gered. De dievegge, die te Zaandam een manufacturier voor enige dui zenden benadeelde, is te Enschede in een militaire cantine gearresteerd. De Westfriese dienstbode bezocht daar haar verloofde, een jongeman uit Zaandam die onder de wapenen is. De verloofde is thans ook gearres teerd. BUITENLAND President Aurioi heeft Maan dag aan generaal Eisenhower een permanent hoofdkwartier voor zijn opperbevel te Rocquencourt, 16 km ten Westen van Parijs, overgedra gen. Op een terrein van 240 hecta ren, voormalig jachtgebied van de Franse president, is het gebouw, dat achttien vleugels omvat, opgericht. Verkeersdeskundigen uit Bel gië, Engeland, Frankrijk, Italië, Ne derland, Zweden en Zwitserland, die in Genève bijeen zijn, hebben voorgesteld, strengere straffen te stellen op het besturen van een auto door lieden, die onder invloed' van sterke drank verkeren. De kwestie is naar de respectieve rege ringen verwezen. 's Werelds grootste veerboot, de „St. Germain", die de verbinding tussen Duinkerken en Dover zal on derhouden, zal Zaterdag in dienst gesteld worden. De boot is in De nemarken gebouwd voor de Franse spoorwegen. Zij heeft een lengte van 112 meter, kan vier treinstellen naast elkaar bevatten cn heeft ruim te voor 25 auto's. Verder is er acco- modatie voor 500 passagiers. De organisatie van taxichauf feurs in Tokio heeft besloten in alle taxi's een sirene in te bouwen. Het komt n.l. steeds meer voor, dat pas sagiers een taxichauffeur beroven. Met de sirene kunnen politie of voorbijgangers gealarmeerd wor den. In San Francisco zijn acht per sonen om het leven gekomen en 23 personen gewond, toen brand een houten gebouw van vier verdiepin gen verwoestte. Onder de gewonden zijn tien brandweerlieden. Donderdag zal in Hechingen (Wuerttemberg) de verleden week Vrijdag overleden kroonprins Wil helm van Pruisen worden begra ven. De plechtigheid zal slechts door de naaste familieleden worden bijgewoond. Cardol, R. van Gerven, G. Beijersber- gen, E. Braakhekke, A. Lagendijk, E. Lizs, G. v. d. Eist, T. Imanse, N. Vee- lenturf, A. Zonneveld, G. Versteege, J. van Rode, T. Beelen, M. Evers, T. Goemans, A. Assendelft, R. van Hou ten, L. Koelemans, E. Remmerswaal, J. Hulsebosch. Diploma B Jongens: T. Seysener, J. Zijlstra, Chr. Korbee, T. van Tol, L. van Delft en J. Dol Geboren: d. van L. Waasdorp en C. G. Beugelsdijk; z. van C. J. van Leeu wen en M. C. Broekhof; d. van L, Hageman en M. J. Godrie; z. van W. van Zanten en D. C. Stoffer. Ondertrouwd: W. A. G. Ellenbroek en C. A. Bakker; T. E. Oderhem en A. C. der Nederlanden. Getrouwd: A. C. van Kampen en M. J. W. van der Valk; M. C. van Wijk en J. Philippo. DE ZILK R.K. Middenstand vergaderde. In Café v. d. Burght hield de R.K. Middenstand een matig bezochte ledenvergadering. De noodregeling Kinderbijslag voor kleine zelfstan digen werd besproken. Aan B. en W. zal verzocht worden een algemene winkelsluiting op Dinsdagmiddag vast te stellen. Het vraagstuk inzake collectieve recla me werd tot dc Septembervergade- ring aangehouden. Besloten werd een jaarlijkse uitgaansdag voor de leden met hun dames vast te stel len en daartoe wekelijks 0.50 voor man en vi'ouw te sparen. De hr. F. Berkhout zal zich met de inning der gelden belasten. Rond tien uur sloot voorz. W. Prins de geanimeerde ver gadering. Personalia. Voor het examen Handenarbeid slaagde te Haarlem mej. M. F .Remmerswaal. Als electriciëninstrumentma ker slaagde te Amsterdam de heer E. Hulsebosch Pzn. Liefde in een gierput Achter de koestal van de veehouder D. In De Zilk schuil de een verliefd paartje voor de regen. Zij stonden op het dek sel van een gierput en dit dek sel bleek niet zo erg solide. Het gebeurde in enkele seconden. Een licht gekraak en toen zaten de verliefden in de gier. Op de gil van de dame scho ten enkele kampeerders toe, die het tweetal uit hun weinig be nijdenswaardige positie verlos ten. „Daar zit een luchtje aan", zeiden de mensen, toen de ge liefden door het dorp naar huis toe wandelden. KATWIJK De heer Michel Castenmiller slaagde voor acte M.B. A. Hij was leerling van de M.E.A.B. school, Oude Rijn Leiden. Voor acte B. M. A. slaagde te 's Gravenhage de heer Michel Casten miller, leerling van de M. E. A. B.- school, te Leiden. Geboren: Anna E. d. v. D. J. Baai- bergen en J. Ouwehand; Maria W. d. v. C. de Mol en M. van Oosanen; Dirk z. v. D. v. d. Plas en K. Guyt; Maria d. v. H. Hoek en M. Hoek; Teunis z. v. T. v. Rijn en M. Knyt; Adriana d. v. M. v. d. Marei en B v. Dijk; Nicolaas z. v. C. Guyt en A. Haasnoot; Cornelia d. v. T. de Jong en C. J. Ravensbergen; Ondertrouwd: A. Vooys en J. Boe- zaard; W. Rietveld en A. Impthorn; H. Ammeraal en A. Sprangers. A. v. d. Plas en J. J. Guyt; J. Vos en J v Delft; A. B. Varkevisser en J. Guyt. Getrouwd: H. van Rijn en J. Ho- gewoning; A. Baay en S. P. van der Kraan; J. F. Zweers en R. Baranya; J. van Duyn en L. Guyt; J. v. Rijn en R. Haasnoot; A. Reiss en A. J. Koppe. Overleden: A. Kuyt 2 jaar; M. M. Verweij echtgenote van J. M. Kus- ters 52 jaren. NOORDWUK Openluchtconcert. Op Zaterdag 28 Juli zal op de banen van de Noordwijkse Sportvereniging een concert worden gegeven door het Rott. Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse, des avonds te 8 uur. Bij slecht weer zal het concert dc Zondag daaropvol gend worden gegeven. VOORHOUT Raadsagenda. Vrijdag 27 Juli komt de gemeenteraad in vergade ring bijeen, 's avonds om 7.30 uur, ter behandeling van de volgende agenda: Benoeming hoofd van Ge meentewerken; Garantie aan de Ve- bo te Leiden; Beroep tegen niet goed keuring van het raadsbesluit tot aankoop van 17 H.A. grond van de St. Aloysius Stichting: Intrekking veror dening betreffende het verzamelen en ophalen van afvalstoffen. WEERSVERWACHTING Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond opgemaakt te 10 uur. OVERWEGEND DROOG Zwaar bewolkt met opklarin gen. Overwegend droog. Meest matige wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde of iets hogere temperaturen. 25 Juli: zon op 4.49, zon onder 20.4-2; maan op 23.en onder 13.29 uur. EtsG! Inz. Hr. A. O. te Zevcna; VOORSCHOTEN RAADSVOORSTELLEN. Wanneer de raad er zich mee kan verenigen willen B. W. de beplantingen rondom de R.K. Meis jesschool, de Geref. School en de Herv. School voortaan laten onder houden door de gemeentelijke plan- soenendienst. De beplantingen ver keren momenteel in een niet al te beste staat, omdat de schoolbestu ren het beschikbare geld te hard voor andere dingen nodig hebben. Aangezien de beplantingen rondom de Openbare School 'en de nieuwe Hervormde School ook voor reke ning van de gemeente komen, wil het gemeentebestuur een lijn gaan trekken. In de raad zijn reeds enkele malen stemmen opgegaan om over te gaan tot aanstelling van een so ciaal werkster. B. en W achten thans de tijd gekomen, nu de ge meente zich steeds meer uitbreidt, om tot aanstelling over te gaan. Omdat gebleken is dat men zich in Katholieke kringen in het algemeen op het standpunt stelt dat in ka tholieke gezinnen een katholiek so ciaal werkster dient te komen, wordt voorgesteld twee sociale werksters te benoemen. Het katho liek armbestuur zal voor ongeveer de-helft in de kosten bijdragen. Ge rekend wordt dat beiden drie da gen per week werk zullen ver richten. Toen de aan het einde van de Wijngaardenlaan gebouwde huizen op de riolering werden aangesloten, bleek deze verzand te zijn en niet meer te herstellen. Het verzande deel is nog een overgebleven deel van de oude riolering van de laan. De nieuwe riolering kost 1345, De heer W. J. Olsthoorn heeft aan het gemeentebestuur een marmeren borstbeeld van L. Maseré, voorstel lende Koningin Wilhelmina op on geveer 35-jarige leeftijd, aangebo den. B. en W willen zich omtrent de plaatsingf van het beeld nog bera den. maar stellen voor het geschenk te aanvaarden. Gemeenteraad. Woensdagavond om 8 uur komt de raad der gemeente in openbare vergadering bijeen. Beroepskeuze voorlichting. Het vorig jaar zijn de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen allen getest op een bureau van be roepskeuze. Hoewel verschillende hoofden van scholen aan een derge lijk onderzoek slechts weinig waarde toekennen, achten B. en W. een der gelijk onderzoek zo belangrijk voor de toekomst van het kind en voor de toekomst van ons land, dat voorge steld wordt een dergelijk onderzoek dit jaar weer te laten plaats vinden. De wijze van werken der verschillen de bureau's is inmiddels veranderd en veelomvattender geworden, zodat een onderzoek van het kind behalve meer tijd ook groter kosten zal mee brengen, de kosten per kind zijn thans 10Alleen zullen thans reeds de leerlingen der 5e klassen aan een onderzoek onderworpen worden opdat de klasse-onderwijzers reeds met de gekozen richting in het laatste leerjaar rekening kunnen hou- den. De raad wordt verzocht voor het onderzoek een crediet van 2100 beschikbaar te stellen. ZOETER MEER Geboren. Wilhelmina Gerarda, d. van J. H. Kuhl en Cecilia H. Augus- tinus; Roelof Petrus Antonius, z. van A. G. J. Gareman en F. Steenwinkel; Jacobus Arie, z. van J. A. van Haa- ren en J. van der Heiden; Catharina Alida Maria. d. van H. L. Smit en M. J. Adegeest. HAARLEMSE POLITIERECHTER Geen drank op de weg. Een arbeider uit Noordwijkerhout had op 2 Juli j.l. onder Heemstede met een bromfiets links van de weg ge reden, onder invloed van sterke drank. Voor de Haarlemse politie rechter verklaarde hij drie glaasjes pils en 3 borrels te hebben gedron ken. De politierechter veroordeelde hem tot een geldboete van 25. subs. 15 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van één week, met een proeftijd van jaar. Een andere arbeider uit de Zilk stond voor een soortgelijk geval te recht. Hij had onder Bloemendaal op een rijwiel gereden, eveneens sterk onder de invloed. Hij had maar liefst 20 borrels op. De officier van justitie eiste tegen hem een geldboete van 25.subs. 15 da gen hechtenis en bovendien 3 we ken gevangenisstraf voorw., met een proeftijd van 3 jaar De politie rechter veroordeelde verdachte over eenkomstig de eis.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2