S)e CöldóeSoii^ant De herbewapening mag niet verminderd worden WAT ER OOK IN KOREA GEBEURT De laatste jaren van Pétain DINSDAG 24 JULI 1951 42ste JAARGANG No. 12341 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Is het weer mis in Perzië? Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Truman waarschuwt tegen verslapping „Wat er ook in Korea moge gebe uren, in geen geval mag de herbe wapeningsinspanning van de Verenigde Staten en West-Europa vermin derd worden. Integendeel, deze inspanning zal nog moeten worden ver groot". Aldus verklaart president Truman in zijn halfjaarlijks econo misch rapport aan het Congres, er aan toevoegend: „De grootste bedrei ging van de wereldvrede komt nog steeds van de kant der Sovjet-Unie". Daarom wil Truman de kosten van het Amerikaanse veiligheidspro gram, die nu reeds een bedrag van meer dan 35 milliard dollar hebben bereikt, verhogen tot 50 milliard voor het einde van dit jaar, en tot 65 milliard voor het midden van 1952. RUSLAND BLIJFT HET GEVAAR Het waren weer zeer scherpe be woordingen, waarin de president zijn mening over de politiek van de Sovjet-Unie weergaf: „Wij moeten niet alleen naar Korea kijken, maar wij moeten ook rekening houden met wat er gebeurt in Perzië, aan de grenzen van Joegoslavië, in Indo- China en bovenal in Rusland zelf. De wereldvrede wordt het meest be dreigd door de groeiende militaire macht, welke de Spvjet-heersers ter beschikking staat en door hun be reidheid agressie te gebruiken ter be reiking van hun doel" „Er kan zo vervolgde Truman geen vrede zijn, wanneer wij de ze bedreiging niet overwonnen heb ben. Dat nu is het doel van ons vei ligheidsprogram. Aarzeling of eën gebrek aan vastberadenheid zou de grootste zwakheid zijn, die Amerika aan de dag zou kunnen leggen." VEILIGHEIDSPROGRAM Het veiligheidsprogram nader toe lichtend wijst de president er dan op, dat de door hem gevraagde be dragen zouden betekenen, dat aan het einde van dit jaar 15 procent van de Amerikaanse productie voor de defensie wordt aangewend en over een jaar 20 procent, tegen op het ogenblik 11 procent. Truman leverde ernstige critiek op de „extremisten, die na het begin van de aanval op Zuid-Korea een leger van tien millioen man op de been wilden brengen en drastische economische controlemaatregelen wilden invoeren, maar nu een pre cies tegenovergesteld standpunt hul digen" „Wanneer wij nu naar deze extre misten zouden luisteren, zou dat een nog kostbaarder fout worden, dan wanneer we een jaar geleden op hun suggesties waren ingegaan. Wij hebben geen reden om te gelo ven, dat de gebeurtenissen in Korea de grondslagen van de Russische be doelingen hebben veranderd". Het defensieplan is ontworpen om sterke parate strijdkrachten op de been te brengen, en deze als de nood aan de man komt snel te kunnen uitbreiden. „Wij hebben bijna ons eerste doel, om 3,5 millioen mannen en vrouwen op de been te brengen, bereikt, maar op het gebied van de wapens zijn er nog vele maanden en jaren van harde inspanning voor de boeg eer er voldoende uitrusting beschik baar zal zijn voor de parate troepen voor onze bondgenoten en voor de reserve-voorraden." „Sinds de inval in Korea is onze militaire productie belangrijk ver groot" zo vervolgde Truman. De af levering van de belangrijkste goede ren zoals tanks, vliegtuigen, wa pens en munitie is iweer dan ver drievoudigd. Desondanks is de mi litaire productie als geheel enigszins op het schema achter. Ten dele is NIET TE SCHEIDEN Een ander punt, waarop de presi dent nog eens sterk de nadruk leg- dee is, dat de verdediging van de vrije volken niet te scheiden is en dit zowel in strategische, economi sche als morele zin. Truman haalt daarbij cijfers aan en zegt: „Met slechts 10 procent van de bevolking der vrije volken en slechts een frac tie van hun natuurlijke hulpbronnen zouden wij, indien wij van de rest van de wereld geisoleerd zouden worden tegenover enorme moeilijk heden komen te staan". Maar onze bondgenoten hebben in de loop van dit jaar hun militaire productie ver dubbeld en vele landen zullen in de toekomst hieraan nog uitbreiding ge ven. Hun economische toestand is echter anders dan de onze en hun bronnen zijn minder. Al deze facto ren hebben meegeteld bij het opstel len van ons programma voor de hulp aan de andere vrije landen. Truman stelt dan voor 8.5 milliard dollar aan buitenlandse hulp ter be schikking te stellen, waarvan 6.3 milliard voor militaire doeleinden. Van de overblijvende 2.2 milliard dollar zou dan meer dan de helft naar West-Europa gaan. Nadat de president nog verklaard had, dat de economie van Amerika thans sterker is dan bij het begin van de uitvoering van het bewapenings- programa deed hij een dringend be roep op het Congres de militaire uit gaven in het komende fiscale jaar te verhogen en directe en indirecte maatregelen tegen de inflatie te ne men. Prikkeldraad rond begrafenisstoet RUST IN JERUZALEM DE begrafenis van de vermoorde koning Abdoellah is gisteren rustig verlopen; maar men had ook alle voorzorgsmaatregelen daartoe genomen. t De weg, die de rouwstoet van het paleis naar de begraafplaats moest afleggen was echter met prikkeldraad afgezet en kanonnen en machinegeweren stonden op de omliggende heuvels opgesteld en wer den op jeeps in de stoet meegevoerd. ANGST VOOR AANSLAGEN. Toegang tot de omgeving van het koninklijke paleis, waar Abdoellah sedert Vrijdag opgebaard heeft ge legen, werd- alleen verschaft op vertoon van speciale toegangsbewij zen. Overal in de omgeving pa trouilleerden de mannen van het Arabische Legioen en alle veilig heidsmaatregelen waren verdubbeld uit angst voor mogelijke aanslagen op de Arabische hoogwaardigheids bekleders, die bij de begrafenis aan wezig waren. Terwijl geschutsbatterijen om de minuut een salvo losten, werd de kist op een affuit geplaatst en naar OP HET EILAND YEU Het ballingsoord, waar Pétain zijn laatste dagen sleet en waar hij gis teren is gestorven, het eiland Yeu, is een vlakke rots met een door de golven uitgeholde kustlijn, van het vasteland gescheiden door een zee arm. Over de zandheuvels waait steeds een stevige wind. Te midden van pijnbomen, die de lidtekens dragen van zovele stormen, staat een oude vesting, die door een ophaalbrug met de buitenwereld is verbonden. Vlakbij ligt Port-Joinville een vissersdorpje. In deze vesting, omringd door dikke muren, en be heerst door een uitkijktorentje van jongere datum, sleet „de oudste ge vangene ter wereld" zijn laatste zes jaren, onder de voortdurende bewa king van een wacht van 120 man schappen, die aan zo strenge voor schriften onderworpen waren, dat zij zelfs niet op het binnenplein van de vesting mochten komen, wanneer Pé tain zijn dagelijkse wandeling maakte. Niemand is tijdens de gevangenschap van Pétain de vesting binnen kun nen gaan, zonder speciale vergunning van de minister van justitie. In de omstreken van het fort stonden bor den om aan te duiden, dat elke toe gang en het nemen van foto's ver boden waren. Ook de omstreken werden streng bewaakt. De enige verzachting van de deti- neringsvoorschriften, welke de ge vangene genoot was, dat mevr. Pé tain, die enkele dagen na de aan komst van haar man in de vesting, naar het eiland was gesneld, hem da gelijks een bezoek mocht brengen, maar steeds in het bijzijn van ver tegenwoordigers van het gevangenis- bestuur. Alleen de pastoor van het eiland, die de grijsaard als aalmoeze nier was toegewezen, had vergun ning om zich met hem alleen te on derhouden. Eens of tweemaal per jaar hadden de advocaten van de veroordeelde, maitre Jacques Isorni, en maitre Jean Lemaire, evenals en kele familieleden, toegang tot de sombere vesting, waar de wacht voortdurend in alarmtoestand was. Pétain is een volmaakte gevangene, zo zei de heer Simon, directeur van de vesting. Hij heeft nooit enige klacht of eis geuit. Het gedrag van de gevangene was voorbeeldig Men sloot de ogen, toen hij lust begon te krijgen in het triktrakken. De maar schalk en mevr. Pétain speelden dan eindeloze partijtjes. Men liet even eens oogluikend toe, dat twee katten, die op onbekende wijze in de vesting waren geraakt, bij Pétain in de cel bleven. Als de maarschalk in zijn zetel zat, kwamen „monsieur et madame Mickey" zich op zijn schoot neste len. Dagelijks, behalve de veertien da gen, die zij jaarlijks te Parijs door bracht, kwam mevr. Pétain in het fort op bezoek. Een groep onbeken de sympathiserenden uit de Vendée had haar een oude auto aangeboden, waarmede Eugenie Pétain, die meer en meer aan jicht begon te lijden, dagelijks naar de vesting reed. Te voren begaf zij zich steeds alleen door alle weer in en wind naar haar man. Ongetwijfeld had zij, die die moest bestaan op het pensioen van weduwe van een divisie-generaal, dat haar door de regering van de vierde republiek was toegekend, niet de middelen om zich de weelde van 'n taxi te veroorloven. De vissers van het eiland groetten steeds opvallend de vrouw van de gevangene, die de weg naar de vesting insloeg met haar pakje lekkernijen en een stapeltje van honderden brieven, die zij dage lijks uit alle hoeken van de wereld ontving. Mevr. Pétain had toestemming haar man alles te geven, waarnaar hij verlangde, behalve alcohol. Pé tain trouwens was hiervan nooit een groot liefhebber. De tabak en de si garetten, die als geschenk voor de grijsaard bij zijn vrouw werden af gegeven, deelde deze steeds uit, daar Pétain sedert hij ambassadeur te Madrid was geweest het roken had opgegeven. de begraafplaats gevoerd. Langs de weg stonden treurende Jordaniërs opgesteld om de verscheiden mo narch een laatste groet te brengen. Voorop liepen in de stoet de zoon van Abdoellah, prins Naif, die thans regent is van het koninkrijk, als mede de regent van Irak, Emir Ab- doel Illah; daarna volgden-de auto riteiten van het hof, het voltallige kabinet, de leden van de delegaties uit de Arabische landen en het corps diplomatique. De witte Arabische hengst van de koning, bedekt met een zwart staatsiekleed, liep mee in de stoet. Het zwaard van Abdoellah en zijn rijlaarzen waren op de rug van het dier bevestigd. JERUZALEM LIJKT EEN KAMP. Inmiddels is de oude stad van Jeruzalem veranderd in een groot militair kamp. In de nauwe straten van de oude stad patrouilleren sol daten, de stalen helm op het hoofd en met „tommyguns" in de handen geklemd, terwijl anderen posities hebben betrokken in met zandzak ken versterkte versperringen Aan de Joden, die hier wonen, is de verzekering gegeven, dat deze maatregelen niet tegen hen zijn ge richt, maar desondanks is het wachtwoord aan de Israëlische zijde van de demarcatielijn: verhoogde waakzaamheid en dit blijkt ook uit de Israëlische perscommentaren. Zo schrijft de diplomatieke cor respondent van de invloedrijke „Je ruzalem Post": „De toestand wordt scherp in het oog gehouden. Deze situatie is verleidelijk voor ver scheidene elementen in de Arabische wereld". Schaduw over de Perzische olie HARRIMAN „DIEP TELEURGESTELD" ^^P pE VERWACHTING, DAT ee n oplossing van het Perzische olie geschil in zicht was, werd gister avond de domper gezet, nadat presi dent Truman's speciale afgevaardigd e, Averell Harriman, nieuwe voor stellen aan de Perzische olie-commi ssie te Teheran had voorgelegd. Het optimisme van de laatste twee dage n verdween als sneeuw voor de zon en in sommige kringen werd al gez egd dat Harriman „diep teleurge steld" was. Er zijn geen afspraken gemaakt voor een volgende bijeenkomst en waarnemers vatten dit op als een te ken, dat zijn gewijzigde voorstellen om het geschil met Groot-Brittannië te regelen niet 'bij de Perzen in de smaak zijn gevallen. Uitlatingen va n de leden van de olie-commissie wezen in deze richting. Een lid van de olie-commissie ver klaarde in de loop van de dag, dat een basis voor het heropenen van de besprekingen met de voormalige Engelse olie-maatchappij besproken werd en dat de Perzen hoopvol ge stemd waren. Volgens waarnemers is het heel goed mogelijk dat Har riman en de Perzen geen accoord hebben kunnen bereiken over de Perzische eis, dat de Engelsen de wet op de nationalisatie van de olie industrie moeten erkennen, alvo rens de besprekingen weer op gang gebracht kunnen worden. De Engelse minister van Buiten landse zaken, Herbert Morrison, zal heden met leden van de regering te Londen overleg plegen over het oliegeschil. Morrison heeft zijn beloofde ver klaring aan het Lagerhuis opnieuw moeten uitstellen. PERZISCHE KABINET BUEEN Dc Perzische olie-commissie gaf na het onderhoud met Harriman de volgende verklaring uit: „Wy dan ken Harriman voor zijn bemoeiin gen, wij zijn zeer voldaan. De uitslag van het overleg zal aan het kabinet medegedeeld worden". Het Perzische kabinet kwam spoedig daarop in aller ijl bijeen, maar waarnemers waren ontmoedigd door het „afscheid", dat in de verklaring van de commissie werd uitgespro ken. Radio Teheran heeft na de bijeen komst van Harriman en de olie commissie de uitlating van een Per zische woordvoerder aangehaald, dat er besprekingen met Harriman waren gevoerd vóór diens thuisreis. De beslissing daarover zou het ka binet nemén. De commissie had Harriman op de hoogte gesteld van de reactie van de regering op zijn eerste voorstel len. Deze voorstellen gaven een uit eenzetting van de gronden, waarop het olie-overleg met de Engelsen heropend zou kunnen worden. De Perzen stelden na een kabinets zitting enige wijzigingen voor welke Harriman evenwel niet wilde aan vaarden. Hij stelde veranderingen voor, welke thans bestudeerd wor den. OVERGROOTMOEDER VERTELT SPROOKJES. De Engelse vier ling van de familie Good vierde reeds haar derde verjaardag. Zij brachten een bezoek aan hun 99- jarige overgrootmoeder Mrs. Fair- clough in Keynsham. Wc zien de vier meisjes hier aandachtig luiste ren naar een verhaal, dat misschien wel bijna een eeuw geleden is ge beurd. V.l.n.r, zijn het Frances. Eliza beth, en Bridget en Jennifer (op overgrootmoeders schoot). DEMONSTRATIES IN TEHERAN. Tanks en pantserwagens hebben vandaag een cordon gevormd om het Perzische parlementsgebouw. Een menigte van enkele duizenden demonstranten dreigde namelijk het gebouw te bestormen uit protest tegen „het brute optreden van dc politie bij de jongste onlusten in Teheran". De demonstranten verzamelden zich vroeg in de morgen. Sommigen verklaarden bloedverwanten te zijn van de 20 personen, die bij de on lusten omgekomen waren. Vracht auto's met soldaten, tanks en pant serauto's werden met spoed naar het parlementsgebouw gezonden. Toen een deputatie tot het gebouw werd toegelaten, begonnen de de monstranten zich te verspreiden. De troepen kregen toen opdracht tot de terugtocht. Ongeveer een half uur later ech ter begonnen de demonstranten zich opnieuw, en thans in grotere getale te verzamelen. Men zeide, dat dui zenden studenten zich bij hen zou den voegen. De troepen kregen toen opdracht zich weer naar het parle ment te begeven. Uit drie richtingen reden de pantservoertuigen het plein voor het gebouw op. Er werd een cordon om het gebouw gevormd en de menigte trok zich onder drei ging der vuurmonden naar de ran den van het plein terug. Na ongeveer weer een half uur begonnen de pantservoertuigen door de hoofdstraten te patrouilleren. Sterke politie-eenheden bleven ech ter het parlementsgebouw bewaken. Er heerste een gespannen sfeer, al dus Reuter, doch het zag er naar uit, dat het snelle verschijnen der troepen een botsing voorkomen had. LEVEN OP GROTE DIEPTEN Volgens een bericht van het Deen se schip voor zeekundig onderzoek „Galathea" heeft de Amerikaanse prof. Claude Zobell nabij de Philip- pijnen het bewijs gevondn van le ven op grote diepten. De prof. heeft levende bacteriën naar boven gebracht van een diepte van 10.000 meter en heeft ze onder een druk van 1000 atmosferen in le ven gehouden. DEMONSTRATIE IN TEHERAN. Perzische mannen en vrouwen demonstreerden opnieuw in de straten van Teheran. Zij vormden een lange optocht en voerden span doeken mee. DE UITGESTOTENE GESCHIEDENIS zal oordelen over Pélain. Als een uitgeput en dodelijk vermoeid man is de vroege re maarschalk van Frankrijk, de held van Verdun uit de eerste wereldoor log, gisteren overleden op zijn een zame eiland. De laatste dagen van zijn leven heeft hij niet door behoe ven te brengen in de vesting, welke hem als gevangenis was toegewezen, maar overigens is hij gestorven als een uitgestotene. De kwc-stie-Pétain is een pynlyke zaak geweest voor Frankrijk, 0 niet alleen omdat men ge dwongen was een zó oude man gevangen te houden, maar voorna melijk, omdat deze oude man in be tere jaren één der grote oorlogshel den was van het Franse volk. Hij was reeds 58 jaar toen de eerste wereld oorlog uitbrak en zou menselijker wijs aan het einde van zyn carrière geweest zijn, als de oorlogsomstandig heden hem niet omhoog hadden ge stuwd tot de hoogste toppen van de roem. Op die hoogte zou hij zijn le vensavond hebben kunnen doorbren gen. gekoesterd door de zon der ere en de warmte van de genegenheid van het volk, als andere omstandig heden hem niet hadden gehuld in dc grauwe wolken der vijandigheid. De Duitsers kwamen in 1940 en de toen 84-jarige maarschalk liet zich ver leiden om het roer van het ontred derde schip van staat in zijn bevende handen te nemen. Kan het nog eer zucht geweest zijn van deze grijs aard? Of heeft hij gedacht, dat toch iemand de verantwoordelijkheid van de nederlaag op zich moest nemen en dat hij in zijn onkwestbare hoogheid daartoe de aangewezen man was? In elk geval heeft hij bereikt, dat een gedeelte van Frankrijk jarenlang on bezet is gebleven. Is dit een verdien ste geweest of was het misschien toch beter geweest, als Frankrijk di rect geheel bezet zou zijn? Het is moeilijk tc zeggen. Na de oorlog dacht men het te weten en keerde de toorn van het volk zich tegen de oude man. Hij werd ter dood veroor deeld, doch wegens zijn hoge leeftijd werd het doodvonnis omgezet in een levenslange verbanning naar een eenzaam eiland. Dc geschiedenis zal hem later wellicht milrjer beoordelen, omdat de afstand vele dingen verdoezelt, andere dingen weer beter tot z'n vecht doet komen. De geschiedenis van de Vichy-regcring is inderdaad geen schone bladzijde uit dc kronie ken der Franse historie, maar in hoeverre Pétain er de schuld van is en in hoeverre hij ..geschoven" is, zonder weerst>nd te kunnen bieden, is een kwestie welke wij niet gaarne zouden beoordelen. De hemel moge'de oude Pétain ge nadig zijn. OVERSTROMINGEN IN JAPAN. Meer dan honderd personen zyn om het leven gekomen tengevolge van stormen en overstromingen in West-Japan. Er is daar sedert dertig jaar niet zoveel regen meer gevallen. Het regenseizoen is thans ten einde. KoAAeÜfe... Onbegrijpelijk snel gaan de jaren voorbij, en alles verandert en toch blijft er veel meer onveranderd dan je denkt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1