Fraaie inzet van de Kaag week St. Willibrordkerk van Oegstgeest een interessant, modern bouwwerk Koblet won opnieuw, Coppi handig binnengeloosd ZATERDAG 21 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 ROND EEN GOUDEN GODSHUIS DE TOUR DE FRANCE Gistermiddag is op het 4,2 kilo meter lange circuit te Zandvoort de training begonnen 'voor de races om de Grote Prijs van Nederland, die morgen zal worden gereden. Het was de Fransman Etancelin op Talbot, die de snelste ronde no teerde. Hij legde het circuit af in 1 min. 54,3 sec., een tijd, die bijzon der fraai genoemd mag worden wanneer men bedenkt, dat het trai ningsrecord van de inmiddels over leden Fransman Sommer 1.54,1 be droeg. Wereldkampioen Farina uit Italië bleef niet ver bij Etancelin achter. Hij draaide op zijn Maserati een rondje van 1.54,8. De overige tijden waren: Pilette (België) op Talbot 1.56,9, Claes (België) op Tal bot 1.57,4, Stirling Moss (Groot Brittannië) op HWM 1.57,8, Chiron (Monaco) op Talbot 1.59.0, Macklin (Groot-Brittannië) op HWM 2.0.5. De enige Nederlander, die in deze grote strijd om de Grand Prix star ten zal, Roosdorp op HWM, maakte in de training de slechtste tijd, na melijk 2.11.5. „Kerkwerve" de oorspronkelijke naam ORM. LAPD. POS. R.A.D. P. L. DESSENS DEC. LEIDENIS DIE XI MARTII MCMI; zo lezen wij op de glanzende zwartgrijze steen, die links in het priesterkoor van de kerk van de H. Willibrord te Oegstgeest ingemetseld zit. „De eerste steen werd gelegd door de Hoogeerw. Heer P. L. Dessens, deken van Leiden op 11 Maart 1901". Dit betekent dus, dat dit kerkgebouw vijftig jaren over zich heen zag gaan, welk feit de parochianen van Sint Wilbert er toe brengt, binnenkort een be scheiden feestelijke viering te organiseren; en welk feit voor ons aan leiding werd, het Godshuis van Kerkwerve (zoals Oegstgeest oorspron kelijk parochiëel geheten moet hebben) aan een nadere beschouwing te onderwerpen, zowel uit- als inwendig. geeft een mooie afwisselende koor partij aan de weg en een enigszins afgelegen uitgang, waardoor de inge togenheid van de kerksfeer niet aan stonds verwaait in het luidruchtig straatrumoer. Naast de kerk de pas torie, achter de kerk het kerkhof en in de onmiddellijke omgeving, op de- zelfde werf, de kosterij, het parochie huis en de scholen, evenzovele cen tra rond het grote Centrum. Wat toe vallig gerangschikt staan er nog de Lourdesgrot en het beeld van 't Hei lig Hart en geven aan de open ruimte een sfeer als van een grote Roomse huiskamer. Op een plek, waar vele wegen uitmonden Het geestelijk centrum van de pa rochie van Oegstgeest staat op een plek, waar vele wegen uitmonden, op een plaats dus, die reeds in oeroude tijden als heilig werd beschouwd en bij de oude volkeren door religieuze monumenten werd geaccentueerd. Ook deze kerk is een monument, en merkwaardigerwijze in tweeërlei op zicht. Het is namelijk bekend en historisch vaststaand, dat .de eerste vergadering der hervormingsgezin- den in deze omgeving plaats greep in 1566 aan de z.g. „Voskuil" bij Oegst geest. Nu kon men vaststellen, dat deze plaats vroeger een herberg en later, tijdens het beleg van Leiden, een schans was geweest, doch men verkeerde in het onzekere omtrent de juiste plaats. Daarom verzochten en kele jaren geleden enige vrijzinnige predikanten aan de historicus W. J. Bijleveld, pogingen te doen om de juiste plaats van deze „Voskuil" vast te stellen; men wilde daar namelijk een monument oprichten ter herden king van deze eerste hagespraak. Na zeer veel onderzoekingen gelukte het de heer Bijleveld eindelijk de gezoch te plaats op te sporen, waarbij ech ter bleek.dat de plaats van deze „Voskuil" werd ingenomen door de huidige Katholieke kerk! „De soci- niaanse ongodisten hadden dus be reids hun monument, eer zij zulks be seften, ook al zal dit geenszins met hun dromen en nog minder met hun wensen gestrookt hebben. Volat enim spiritus ubi vult aldus de heer Bijleveld ln ,.De Navorscher", jaar gang 1950 blz. 91 De sfeer van een grote Roomse huiskamer. Het kerkgebouw ligt helaas als enkeling onder de talrijke nieuwge bouwde kerken in Nederland met het koor naar 't Oosten gericht, vol gens de Heilige Linie, gelijk zovele Middeleeuwse en zo weinig moderne kerken. Deze gelukkige oriëntatie Een boeiend geheel. Het is geen chauvinisme, doch uit spraak van meerdere deskundigen op dit gebied, wanneer wij vaststellen, dat de kerk van Oegstgeest gerekend mag worden tot een van de mooiste dorpskerken uit de omtrek. De plan indeling van de kerk, waarvan de ar chitectuur berustte bij Jos. Cuypers en Jan Stuyt. is ongewoon, doch zeer goed gezien. Van het normale grond plan een of twee torens aan de ingangszijde werd afgeweken. Om een levendig aspect aan de wegzijde te verkrijgen, werd de toren geplaatst tegen het koor, aan het eind van de Zuidelijke zijbeuk. En zo vormt hij met het rustige, eenvoudige koor, de koorsluiting, het alleraardigst te gen zijn grote broer uitgebalanceerde traptorentje aan de andere zijde en de Mariakapel een warm en boeiend geheel, schoon nagenoeg enkel in baksteen uitgevoerd. Hier geen po ging om kathedraal-allures aan te nemen door goedkope ornamentiek van pinakels, balustraden of andere gothische attributen, een bekoring waarvoor de bewoners van neogothie- ke dorpskerken zo vaak bezweken. Nog veel eenvoudiger is de rest van de kerk behandeld. Het midden schip wordt geaccentueerd door het hoge dak, dat vaanf de koorbegren zing ononderbroken doorloopt tot aan de opengewerkte bekroning van de Westelijke gevel. Veel lager is de ge broken bedaking der zijbeuken, die door hun lage bouw aan het Gods huis het karakter van een echte dorpskerk geven. Zij bestaat uit vijf traveeën, iedere travee naar buiten kenbaar gemaakt door een puntgevel, waarin drie verbonden vensters en hoog in de nok nog een smalle licht- sleuf. De daken ervan snijden in het hoge zadeldak van het middenschip in; hierdoor waren slechts licht en lage steunberen nodig en vormt alles een mooi geheel. De beide eerste tra veeën zijn aan weerszijden pl.m. an derhalve meter uitgebouwd, zodat zij een soort van transept vormen, waar aan de beide biechtstoelen aanslui tend gebouwd zijn zonder hinderlijke uitbouwen te vormen. De Westelijke gevel kunnen we, door ontbreking van ieder bijzonder accent, ondanks de houten overkap ping der ingang niet monumentaal noemen. Alles wat de kerk aan uit wendig schoon vermocht te bieden, heeft zij opgespaard voor de Oost kant, hetgeen wel te verdedigen is vanwege de liturgische belangrijkheid en de ligging aan de weg. maar waardoor de Westzijde toch wel wat te kort gedaan is en ietwat proviso risch aandoet. Een alleroverheersend silhouet heeft deze dorpskerk niet. Zij domi neert geen wijde verten; daarvoor ligt zij te laag en is het dorp teveel I uiteengebouwd en doorregen met Morgen om half elf zal father F. bospercelen. Toch heeft zij een zeer C. M. van Dam W P. zijn eerste mooie ligging en het fraaist is zij met plechtige H. Mis opdragen in de pa- haar ranke, omhoogstrevende toren rochiekerk van de H. Martinus. I te bewonderen vanaf de nieuwe tersi« plechtige H. Mis WIM VAN EST TERUG IN NEDER LAND. De Neaerlandse wielren ner Wim van Est, die tijdens de Tour de France in een ravijn stortte, doch slechts licht gewond werd, is Don derdagavond in Nederland terugge keerd. Bij de douane: Vol trots laat van Est zijn gele trui zien. Naast Wim van Est (tweede van links) staat zijn echtgenote met hun doch tertje; daarnaast de wielrenner Henk Faanhof. CarcassoneMontpellier (192 km.), luidt: 1. Koblet 5.27.14 (met bo nificatie 5.26.14)2. Marinelli z.t. (met bonificatie 5.26.44),3. Geminiani z.t., 4. Lucien Lazarides z.t., 5. Bar- botin z.t., 6. Bartali 5.31.28, 7. Labey- üe z.t., 8. Bobet z.t., 9. Ockers 5.32.48, de Carcassonne-Montpellier (192 10. Verschueren z.t., 11. Diederich z.t., 12. Demulder z.t., 13, de Hertog z.t., 14. Lauredi z.t., 15 Magni z.t., 16. Gauthier z.t., 17. van Ende z.t., 18. Bauvin 5.39.14, 19. Colinelli 5.40.00. In dezelfde tijd volgde het grote pe loton. Een twintigtal renners, onder wie Coppi, had in de laatste kilometers voor Montpellier 16 a 18 minuten achterstand. Coppi plaatste zich 64e in 6.00.47 juist binnen de tijdsgrens. Het algemeen klassement luidt: L Koblet 91.09.37, 2. Geminiani 91.11.09, 3. Lucien Lazarides 9.1.18.06, 4. Bau vin 91.22.58, 5. Bartali 91.27.44, ff. Lauredi 91.20.51, 7. Barbotin 91.32.25, 8. Bobet 91.32.31, 9. Demulder 91.33.25, 10 Ockers 91.34.56, 11. Diede rich 91.35.17, 12. Bernardo Ruiz 91.36.36, 13. Magni 91.36.55, 14. Meu nier 91.43.38, 15. Marinelli 91.44.20, 16. van Ende 91.44.39, 17. Coppi 91.49.19, 18. Verschueren 91.54.43, 19. Biagioni 91.55.31, 20. Decock 91.59.15. Het ploegenklassement van deze 16e etappe luidt: 1. Frankrijk 16.21.42, 2. België 16.38.24, 3. Ile de France 16.38.24, 4. Zwitserland 16.54.34, 5. Oost Zuid Oost 16.59.38, 6. Spanje 17.00.52, 7. West Zuid West 17.01.00, 8. Italië 17.05.03, 9. Luxemburg 17.17.13. 10. Parijs 17.24.37. Het algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk 272.43.39, 2. België 273.32.29, 3. West Zuid West 274.10.43 4. Italië 274.13.15, 5. Oost Zuid Oost 274.28.06, 6. Zwitserland 274.53.15, 7. Ile de France 275.34.47, 8. Spanje 275.56.49, 9. Luxemburg 276.07.35 10 Parijs 276.23.14. Mahe (West Zuid West) en Bon- naventure (Parijs) staakten in deze etappe de strijd. Regenboogklasse: 1. W. de Boer, 2. C. v. Staveren, 3. J. Hofland. Pampusklasse: 7. Jac. L. van Zij- verden, 2. B. Ouwerkerk, 3. Th. Fon tein. Vrijheidsklasse: 1. A. de Wit, 2 H. C. Blok. Drakenklasse: 1. H. Verduyn, 2. Ph. H. Keegstra, 3. H. W. v. d. Steen. Regenboogklasse (dames): 1. mej. N. M. Theunissen, 2. mej. M. Tholq, 3. mevr. N. Huismanv. d. Ende. Pampusklasse dames): 1. mej. N. v. d. Mey, 2. mej. N. Verdyn. Jeugdklasse: 1. A. v. d. Steur, 2. J. Romke de Vries, 3. J. Scarlet. Afstandswedstrijd voor toerjach- ten: Open jachten tot 12 M2 zeilopper- vlak: 1. J. H. Beerman. Idem tot 18 M2: 1. B. D. Kapteyn, 2. prof. dr. O. Bakker, 3. H. Scheffer. Kajuit jachten tot 18 M2: 1- H. Knape, 2. J. H. Hoogeveen, 3. J. de Hoog. Idem tot 30 M2: 1. W. v. d. Horst, 2. J. Roos, 3. mr. G. Smelt. Afstandswedstrijd voor wherry's: I. W. Holthuizen, 2. mevr. M. H. Gruter. De resultaten der gehouden mo torboot wedstrijden zijn: Wie wint de Pot? (Ganzenbord voor motorboten): 1. A. Volker 5 sec., 2. F. Brinkman 13 sec., 3. L. v. Essen 24 sec. Ringsteken: 1. dr: H. A. G. M. Walenkamp, 2. J. Kolk, 3. F. Brink- mann, 4. L. v. Essen. Ballonnen jacht: 1. P. W. J. Engel hart, 2. L. v. Essen, 3. E. A. A. Rolf van der Baumen. Behendigheidswedstrijd: 1. dr. H. A. G M. Walenkamp, 2. J. W. Vis, 3. Rolf v. d. Baumen. Vandaag, de eerste dag der natio nale zeilwedstrijden, waarvan de eerste start was te 9.50 uur. Morgen en volgende dagen gaan hieraan vooraf de tpamwedstrijden HollandFriesland Regenboog en De KaagTandjong Priok Valken- klassestrijd. „BRAASSEMERMEER" WON TWEE TEAM- WEDSTRIJDEN IN ons eerste overzichtje van de aanvang der Kaagweek, dat we gis- teren reeds plaatsten, schreven we, dat de inzet van de Kaag- week niet slecht was. De lage temperatuur van deze zomer in aanmerking némend, konden we moeilijk voor de Kaagweek beter weer verwachten en de algemene opinie is dan ook, dat indien het in de komende dagen niet slechter wordt, men zeker erg tevreden zal zijn. MEJ. V. D. MEY EN NEL THEUNISSEN WONNEN DAMESWEDSTRIJDEN De zon bleef deze eerste dag schuil gaan achter het wolkendek, maar er stond een mooi windje om te zeilen, in de middag zelfs een sterke bries, waardoor de zeilers een uitstekende zeildag hebben gehad. Het programma van deze eerste dag dit in tegenstelling tot vroe ger jaren was zeer druk bezet, hetgeen voornamelijk een gevolg is van het feit, dat de teamwedstrij den steeds in aantal toegenomen naar de inzet der Kaagweek verzet zijn, maar daardoor heeft de eerste Kaagdag ook veel meer kleur en leven gekregen. Braassemermeer wint in Sharpie- en Valkenklasse. Na de eerste zege van de Gebr. Kraan in de 12 M2 Sharpieklasse leverde de tweede race al evenzeer een dubbele zege op, hetgeen het puntenaantal der Gebr. Kraan op 14.2 bracht terwijl Metzelaar in de tweede race niet finishte, had de Kaag nog slechts 8 punten. Er moes ten in de laatste wedstrijd al gekke dingen gebeuren, indien de Braas semermeer de eindzege wilde ont gaan. Weliswaar kwam Metzelaar als eerste aan, maar met de bezet ting van de tweede en derde plaats, stelden de Gebr. Kraan de zege ruim veilig. Zij wonnen met 19.2 tegen 10.1 pnt. In de Valkenklasse boekten Theo v. Helvert en ir. Zuiderbaan een niet minder fraaie zege. Na twee races lagen zij nog 10.9 punten ach ter op Kirkenier en v. d. Meer van de Alkmaarse Zeilver., doch door in de beslissende wedstrijd op de twee eerste plaatsen beslag te leggen, wonnen de Braassemermeerverte- genwoordigers met 7.2 pnt. voor sprong. De uitslag werd "nl. 1. Braas semermeer 65.2 pnt., 2. Alkmaar 58 pnt., 3. De Kaag 55.1 pnt., 4. Sneek 43 pnt., 5. NNWB 37 pnt., 6. Het Witte Huis 32 pnt., 7. R'damse Z.V. 25 pnt. Kaag, Schieland en ZZV win naars in de andere wedstrijden. In de drie laatste teamwedstrij den kwamen telkens drie vereni gingen tegen elkaar uit. Dat de strijd ook hier fel was, bewijst het vrij geringe pun ten verschil in de einduitslag. De resultaten waren: OlympiajolLenklasse: 1. De Kaag (Jac. Stap—J. de Jong) 28.2 pnt., 2. Schieland 20 pnt., 3. De Schinkel 15 pnt. Start van de Valkenklasse. (Foto: N. J. v. d. Horst) 16 M2 klasse: 1. Schieland 24.1 pnt., 2. R. en Z.V. Gouda 21.2 pnt., 3. De Kaag (F. P. v. Dijk) 18 pnt. 12 Voetsjollenklasse: 1. Zaanl. Zeilv. 24.2 pnt., 2. De Kaag (B. P. Hageman L. P. Herfst) 20.1 pnt., 3. Alkmaarse R. en Z.V. 18 pnt. Onderlinge zeilwedstrijden. Het programma voor de onder linge zeilwedstrijden zag er dit jaar wel zeer aantrekkelijk uit. Er waren verschillende éénmans wedstrijden en als steeds gaven deze de zeilers volop werk, want al lijkt het dik wijls zo eenvoudig, er komt dikwijls heel wat kijken om roer en zeilen te bedienenen daarbij te zor gen een behoorlijke plaats in de strijd te veroveren. Ook de dames worden hierbij niet vergeten, want ook voor haar waren ditmaal weer wedstrijden uitge schreven, nl. in de Regenboogklasse en in de Pampusklasse. In eerstgenoemde klasse won Nel Theunissen op fraaie wijze uit een veld van 11 deelneemsters en in de Pampusklasse liet mej. N. van der Mey zien, dat zij het zeilen en het wedstrijdzeilen nog niet 'ver leerd is. Zij bracht de Eider als eerste over de finish en al mag het dan peen vorm van politesse zijn over de leeftijd der dames te spre ken of in dit geval te schrjj- dat geen vorm van politesse zijn dat we mej. Van der Mey met deze overwinning zeker van harte geluk mogen wensen, want haar vitaliteit doet de verschillende kruisjes op haar naam stellig vergaten. De uitslagen der onderlinge wed strijden waren: (Foto van Vliet). Rijksweg, waai* ze haar karakter van plattelandskerk op schilderachtige wijze weet te benadrukken door de boomcoulissen rondom en het wei land op de voorgrond. De Oegstgeester kerk is wel een van de meest interessante moderne bouwwerken van ons dorp. Ze is niet zo stoer als sommige prachtige mid deleeuwse dorpskerken, doch verfijn der. zonder echter in de nervositieit van verschillende neogothische ker ken te vervallen. Stijlkunstig zou men haar gothisch kunnen noemen met sterke romaanse herinneringen, indien men aan deze begrippen maar niet de gedachte van schoolse navol ging koppelt. Immers er zijn zeer vele vrije opvattingen door de bouw meesters toegepast, dienstbaar ge maakt aan de tijdgeest, waarin de kerk ontstond, hetgeen echter aan de waarachtigheid van het kunstwerk en dus aan zijn schoonheid in 't minst niet te kort' doet. Een volgende maal zullen we met U het inwendige van de kerk aan een nadere beschouwing onderwerpen. Vergeleken bij deze tijd verbaas de de Engelsman Stirling Moss, die eveneens deelneemt aan de race voor j de 500 cc sportwagentjes, de aan- wezigen door met zijn kleine Kieft het circuit rond te snorren in 2 min.' 1 sec., dus ruim 10 sec. sneller dan Roosdorp het met zijn zware HWM deed. De gemiddelde snelheid van de Engelsman in zijn sportwagentje was bij deze ronde 124,75 kilometer De overige tijden der snelste trai ning-ronden waren: Habin (Groot- Brittannië) met JBS 2.08.4, Flinter man (Nederland) op Cooper 2.10.4, Richardson (Nederland) op Beels Special 2 15.2, Dillenius (Neder land) op Cooper 2.18.4, Liagre (Frankrijk) op DB 2.22.8, Beels (Ne derland) op Beels Special 2.24.2 en Gottgens (Nederland) op BMW 2.41.3. WANDELSPORT „W.I.K." naar de Vierdaagse. Maandag a.s. om 7.28 uur vertrek ken 10 leden t.w. 3 dames en 7 he ren van de wandelsportvereniging „Willen is Kunnen" naar Nijmegen om deel te nemen aan de Interna tionale Vierdaagse afstandsmarsen. Zij hopen Zaterdag d.a.v. om 3.45 n.m. zonder uitvallers in de Sleu telstad terug te keren. TAFELTENNIS „Trefkracht'1 (Ljsse) De Tafel - tsnisvereniging „Trefkracht" heeft op haar ledenvergadering besloten, dat ook dames tot deze vereniging kunnen toetreden. Het ligt in de be doeling, dat een dames-afdeling zal worden gevormd, De speelsters kun nen dan a.s. seizoen reeds uitkomen voor de competitie. In het jaarverslag werd melding gemaakt dat deze nog jonge vereni ging met twee teams in de competi tie heeft deelgenomen welke beide met wisselend succes gespeeld heb ben. Het ledental is toegenomen. De zestiende etappe van de Ronde van Frankrijk, die van Carcassonne naar Montpellier, is voor de Italianen zeer teleurstellend verlopen. Fausto Coppi kon niet meekomen, hij voelde zich ziek en slechts met behulp van al zijn knechtjes en helpers heeft hij Montpellier nog juist binnen de tijds limiet bereikt. Alleen Bartali, die voortdurend in de voorste gelederen huisde, heeft zijn eigen course gereden, maar ook hij kon niet verhinderen, dat de gele trui-drager Hugo Koblet zijn positie door een nieuwe etappezege verste vigde. In tropische hitte legde de renners karavaan het eerste gedeelte af. Een paar maal waren groepen en groep jes weggesprongen, maar steeds kon den de achterblijvers weer aanslui ting krijgen. Na 88 kilometer, bij Mons. slaagde een achttal er in zich, aangevoerd door Koblet en Lazarides, los te rijden en ondanks het feit, dat Bartali, Coppi en nog enkele ande ren een achtervolging inzetten, hun voorsprong geleidelijk te vergreten. Coppi kon het tempo van de jacht ech ter niet bijbenen en weldra viel hij terug. Intussen had het kopgroepje te Lodeve, 55 km. voor de finish, een voorsprong van 1 minuut op Bartali, Bobet, Gauthier en Labeylie. De rest van het peloton was in kleine groep jes uiteen gevallen. Bartali had geen medewerking van het drietal en reed voortdurend aan kop. Hierdoor was het de Italiaan onmogelijk op de groep Koblet in te lopen en toen Ko blet als sprintwinnaar voor Mari nelli over de eindstreep ging, had Bartali 4 min. achterstand. De uitslag van de 16e etappe van

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8