Emigranten naar Australië strenger uitgezocht Aftrekposten in verband met de woningschaarste VRIJDAG 20 JULI 1951 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Australische regering kan grote stroom niet meer huisvesten »*^overgaat. Veel werk moet er gereed is, men gaat Engels leren, derland en tegen dc tijd, dat men dat er afwijzend op de aanvraag is Ausraliërs dankbaar voor de kans oris nieuwe vaderland te maken. Zo luidt, aldus het Alg. Dagbl. dc zevenduizend Nederlanders, die zich naar Australië en door het inwerki komst tussen de Nederlandse en Au de lijst zijn afgevoerd. In zekere zin zijn zij het slacht-1 offer geworden van de strengere se lectie, die Australië gedwongen is toe te passen. De Australische regering is ge dwongen om die strenge selectie toe te passen, daar men geen huisves ting heeft voor alle emigranten. Men heeft graag Nederlanders in Australië, zo graag, dat men alleen voor de Nederlanders en voor geen enkel ander volk, speciale kampen heeft Ingericht om hen onder te brengen gedurende de overgangs tijd, die zy in het nieuwe land door brengen. Nu zitten deze kampen vol. De normen De selectie is strenger geworden en om het in grove lijnen te schet sen alleen diegenen, die jonger zijn dan 35 jaar, als zij vrijgezel zijn, jonger zijn dan 45 jaar als zy ge zinshoofd zijn en gezinnen met niet meer dan vier kinderen beneden 16 jaar kunnen nog met geldelijke Eteun van de regering emigreren. Bouwvakarbeiders, arbeiders in de staal- en andere industrieën, elec- triciens e.d. zijn direct welkom in Australië. Boeren en landarbeiders kunnen maar in zeer beperkt aan tal komen, want Australië is een ont gonnen land en men kan dus niet, zoals In Canada, zelf het land gaan bewerken. Zware handenarbeid voor ongeschoolden De ongeschoolde arbeiders zyn door de nieuwe selectienormen na tuurlijk het meest gedupeerd. Bin nenkort zal echter van de Gewes telijke Arbeidsbureau'» een brief uitgaan, dat van de afgewezen onge schoolden en van diegenen, die in vrije beroepen werkzaam zijn, een aantal toch nog in aanmerking zal komen voor emigratie. Voor hen is AAK, waar men zeker niet licht toe worden verzet eer de aanmelding leest lectuur over het nieuwe va- kan vertrekken, krijgt men bericht beschikt. Wij waren Australië en dc die zy ons gaven, om van Australië Waarom doet men ons dit nu aan?" noodkreet van een der ongeveer aangemeld hadden voor emigratie ng treden van de nieuwe overeen- stralische regeringen voorlopig van er dus geen afwijzing, maar een uitstel van emigratie, een uitstel dat voor de betrokkenen desalniet temin nog bezwaarlijk genoeg kan zijn. De ongeschoolden, die op deze wijze alsnog in de gelegenheid wor den gesteld om naar Australië te emigreren, zullen zich echter bereid moeten verklaren, zware handen arbeid te verrichten en zij zullen een medische verklaring moeten hebben, dat zij hiertoe lichamelijk in staat zijn. Volgend jaar 20 maanden dienstplicht De minister van Oorlog is het niet eens met het bezwaar, dat sohimige Kamerleden tegen de verlenging van de dienstplicht koesteren. Dc duur der eerste oefening zal in 1952 tot 20 maanden dienen te worden ver lengd. De dienstplichtwet verzet zich hiertegen niet, zegt de minister In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Schoenwinkeliers en nevenverdiensten Gem. f 1735 inkomen per jaar Nauwelijks zeven weken nadat een commissie o.l.v. prof. Pruyt van de minister van Economische Zaken de opdracht kreeg een onderzoek in te stellen naar het verschil in de socia le positie van de kleinhandelaar in schoenen van nu en van voor 1940 is bij het Economisch Instituut voor de Middenstand een zeer gedetail leerd rapport over deze materie ver schenen. Het onderzoek omvatte 22 bedrijven, waarvan 8 in gemeenten met meer dan 250.000 inwoners, die een omzet van ca 2250 paar schoenen per jaar hadden. Slechts in drie van deze bedrijven werd tijdelijk met betaalde arbeidskrachten gewerkt. In 18 gevalen werd als nevenbedrijf reparatiewerk verricht. Na herlei ding van de tijd, die in het winkel bedrijf werd gewerkt, kwam het In stituut tot een netto inkomen voor de ondernemer van 1735 per jaar. Hierbij moet gemiddeld 600 per jaar opgeteld worden als rente voor in het eigen bedrijf gestoken kapi taal. Van de 2250 paren schoenen werd gem. ruim 35 pet. op Zaterdag ver kocht. Het grootwinkelbedrijf zette in 1950 gem. 2390 paar schoenen per personeelslid om. Van dc 1735 in komen van de alleenwerkende win kelier moeten nog alle sociale lasten e.d. betaald worden. De omzetten van de 22 geënquêteerde winkelbe drijven varieerden van 19.800 tot 38.900 per jaar. Daar voldoende cijfers uit de jaren voor 1940 ontbra ken kon niet worden geconstateerd, of de sociale positie van de winke lier in schoenen verbeterd of ver slechterd was. INVOER van nederlandse kaas en varkensreuzel in west-duitsland De interministeriële Westduitsc commissie voor de invoer heeft Donderdag de gelegenheid openge steld voor het doen van aanvragen voor Invoer tot een bedrag van 14,9 millioen dollar. Daarbij is voor kaasinvoer uit Nederland een be drag van 1,5 millioen dollar beschik baar gesteld, en voor de invoer van varkensreuzel uit Nederland een bedrag van 500.000 dollar. Verder zal uit Denemarken voor een bedrag van 2,5 millioen dollar aan kaas mogen worden Ingevoerd en uit Zwitserland voor een bedrag van 100.000 dollar. eerste r.k. school voor slechthorenden Met ingang van het nieuwe school jaar zal in Eindhoven de eerste Ne derlandse katholieke school voor slechthorende kinderen worden ge opend meldt de „Volkskrant". Het initiatief hiertoe is uitgegaan van het Doofstommeninstituut te Sint Michielsgestel. Voor het onder wijs, waarbij vooral op de ontwik keling van het gehoor wordt gelet, is op het Philips laboratorium een speciale apparatuur ontworpen Door medewerking van het gemeen tebestuur van Eindhoven ligt voor de nabije toekomst reeds een groot plan gereed voor de bouw van een moderne onderwijsinrichting. Voorlopig heeft de school, die in een grote behoefte zal voorzien, een gemengd karakter. Begonnen wordt met vier klassen lagere school. Het ligt in de bedoeling zo spoedig mo gelijk tot gescheiden onderwijs voor alle klassen te komen. De school komt onder leiding van de eerwaarde zusters van Maria en Jozef, een congregatie die ook de meisjes-afdeling van het Doofstom meninstituut in Sint Michielsgestel onder haar leiding heeft. mislukte roofoverval in dordrecht Vlak voor het sanatorium ,Wei- zigt" in Dordrecht is gistermiddag een mislukte roofoverval gepleegd op do 65-jarige A. G., uit de Jacob Marisstraat, die voor de Vesta Spaarzegelmij. een bedrag van 4400 moest wegbrengen naar het postkantoor. De dader de 69-jarige M. T. W. moet hiervan op de hoogte zijn geweest want in het plantsoen overviel hij de loper en ontrukte hem het geld. Aan het kordate op treden van een ex-politie-agent was het te danken dat de rover niet ver met zijn buit wegkwam. In het Wei- zigtpark werd hij overmeesterd. De loper verhaalt de „Msb," liep ongeveer 12 uur ter hoogte van het sanatorium toen de onverlaat op hem afsprong, en het geld weg griste. Onmiddellijk maakte het slachtoffer alarm, terwijl ook voor bijgangers begonnen te schreeuwen. De ex-politie-agent c. van Bommel, die op het doorlichtingsbureau van het sanatorium zat, hoorde het hulp geschreeuw. Hij sprong onmiddellijk op, overzag buiten direct de situatie en rende achter dc overvaller aan In het Weizigtpark wist hy hem i- te halen en hem tot stilstaan te dwingen. Met behulp van passeren den werd de dief naar het sanato rium gebracht, waar de inmiddels gewaarschuwde politie de rover in arrest stelde. de kinderverlamming in den haag. Het verloop van de kinderverlam ming in den Haag blijft zich in on gunstige zin ontwikkelen. Het aan tal gevallen sinds half Mei bedraagt thans omstreeks 40 en betreft voor het merendeel kinderen beneden 5 jaar. Voorts zijn er enige gevallen van kinderen van 15 jaar. De vol wassen-leeftijd loopt tot 30 jaar. In de week van 814 Juli zijn er in het gehele land enkele ziekte gevallen geconstateerd in den Haag, Zwolle, Rotterdam, Voorburg, Zie- rikzee en Heerlen. Zoals men weet, zijn voorzorgs maatregelen tegen deze ziekte niet mogelijk, al wordt aangeraden, alle oververmoeidheid, ook bij sport, te vermijden. 3eurs- (2)verzicht Geen noteringen 4 pet. dollar Philips Uiteraard was men ter beurze gisteren in de eerste plaats nieuws gierig tegen welke afgiftprijs de or ders op de 4 pet. Philips dollarle ning zou worden genomen. Gedu rende de morgenren schijnt er tus sen Philips en de emittenten wel contact te zijn geweest, doch de be- ginbeurs was nog geen koers van afgifte vastgesteld. Tegen slot werd bekend gemaakt, dat ook ditmaal geen notering in deze lening ge maakt zou worden. De 3j/;' pet. Phi lips dollarlening anno 1949, die Woensdag 3% punt lager was, mon teerde 2 punen tot pari. De aandelenmarkt had een zeer stil, doch vrij goed prijshoudend verloop. Aandelen Philips onder vonden aanvankelijk nog even de weerslag van de berichten van Woensdag, doch herstelden zich al spoedig. De oude aandelen sloten en fractie lager en de nieuwe aan delen nauwelijks veranderd. Het vrschil tussen de beide soorten kromp hierdoor iets in en bedri thans weer circa 6 pet., hetgeen pre cies het halve divident over 1951 is, indiep de uitkering op 12 pet ge handhaafd blijft. Voorts verbeterden Unilever per saldo I punt en fluctueerde Olie tus sen 278 en 279^. Aandelen Fokker waren 4 pst. hoger op 126, in ver band met de hervatting van de di videndbetaling. Op de Staatsfondsenmarkt waren wc 4 pet. onderhandse staatslening de bijzonderheden omtrent de nieu- nog slechts gedeeltelijk bekend. Van het feit, dat er echter een 4 pet. le ning zou komen, was men reeds ge ruime tijd op de hoogte. De guldens beleggingen bleven dan ook nage noeg onveranderd. De dollarlenin gen Nederland waren een fractie lager. Amerikanen zeer stil. Agio onveranderd 14 pet. Prolongatie 3 1/4 pet. Re£altLtig,kut-&iüei Het lykt ons van belang eens te bekijken wanneer reis- en verbliji- kosten als kosten van verwerving af getrokken kunnen worden. Natuur lijk is de aftrek toegestaan in het geval deze uitgegeven worden als de aard van het beroep de kosten met zich medebrengt. Ze staan dan riame- lijk geheel in zakelijk verband met de uitoefening van de werkzaamhe den. Nu komt het in deze tijd van wo ningschaarste veelvuldig voor, dat men elders woont dan in de plaats van de werkzaamheden. De belasting administratie oordeelde dan, dat de kosten van het heen en weer reizen tussen de beide plaatsen niet als ver wervingskosten bij het aangeven van het inkomen in mindering gebracht konden worden, daar ze een per soonlijk karakter droegen. Door de minister was echter een tegemoetko mende bepaling gemaakt, welke nog al gelimiteerd was en waarin ook voorwaarden gesteld waren. De Hoge Raad heeft thans in deze kwestie een uitspraak gedaan, waar door de hele ministeriële regeling overbodig is gemaakt. De Raad be sliste namelijk, dat in tijden als deze voor ieder, die elders een betrekking aanvaardt, de noodzaak ontstaat om in afwachting van de mogelijkheid van vestiging ter plaatse waar de betrekking wordt vervuld, voor kor tere of langere tijd reiskosten en on der omstandigheden ook verblijfkos ten te maken. Dergelijke kosten moe ten dan gerekend worden tot de kos ten van verwerving. Door dit arrest zullen nu ook af zonderlijke vergoedingen, die een werkgever als tegemoetkoming voor deze uitgaven toekent nimmer als loon aangemerkt kunnen worden. Dit brengt tevens mee, dat over deze be dragen dan ook geen verevenings heffing verschuldig wordt. De consequentie van deze uitspraak is, dat nu een zeer belangrijke ver ruiming van het begrip „kosten van verwerving" is verkregen. Immers de Raad wil thans ook dc voor de vervulling van een dienstbetrekking gemaakte kosten, welke mede samen- NIEUWS UIT DE OMGEVING hangen met het persoonlijk leven van de belastingplichtige, af aftrek bare uitgaven in aanmerking nemen. Voordien werd dit begrip wel zeer eng gehouden, want bij de beoorde ling werd steeds overwogen of er ook persoonlijke omstandigheden een rol speelden, welke de aftrekbaarheid in de weg stonden. Tenslotte is het nog van belang U in herinnering te brengen, dat nu ook deze reis- en verblijfkosten niet vallen onder de vijf percent-regeling. Wanneer Iemand dus als verwer vingskosten een bedrag van vijf per cent van zijn totale loon en opbreng sten uit andere regelmatig uitgeoefen de functies hierop in mindering kan brengen (maximaal 600.kan hij bovendien de uit woningschaarste voortvloeiende reiskosten enz. af trekken. Verhuizingskosten. Bij mededeling van de Minister van 23 Februari 1951 is aan de belasting administratie een regeling gegeven betreffende verhuizingskosten. Zo is bepaald dat de vergoedingen van deze uitgaven, welke particuliere werkgevers hoe langer hoe meer toe kennen bij het in aienst nemen van elders wonende werknemers zo wel gehuwden als ongehuwden niet als inkomen behoeven aange merkt te worden. De werknemers moeten door het aanvaarden van een dienstbetrekking gedwongen zyn van woonplaats te veranderen. Indien en voor zover de verhui zingskosten niet vergoed worden, kunnen deze dan weer worden behan deld als verwervingskosten. Deze regeling is voor de inkom stenbelasting ook nog van toepassing voor de nog niet onherroepelijk vast staande aanslagen. U kunt dus bij bezwaarschrift nog aftrek vragen als de termijn niet verstreken is. Opge merkt wordt dat ook deze uitgaven buiten de 5 pct.-regeling vallen, zo dat deze bedragen bovendien afge trokken kunnen worden. F. D. (Vragen op belastinggebied kun nen thans weer bij de redactie inge zonden worden). HILLEGOM R.K. Sportv. Gisteravond hield „Concordia" de jaarvergadering in het KAB-gebouw. De voorz. de heer F. van Dam, hield een vry uit gebreide openingsrede. Hij wees op de onverflauwde belangstelling, die de organisatie moet houden. Door flink aanpakken heeft het voetbal jaar de plaats in de KNVB ge kregen, die haar toekwam. Uit het jaarverslag van de secre taris stippe i we aan, dat de voetbal thans 213 leden telt, de gym 370. De penningmeester wees erop, dat geen batig saldo werd verkregen, terwijl de begroting duidelijk wijst Op de moeilijkheid van rond te ko men. Vertrouwd wordt op stijging van het aantal donateurs. Besloten werd bij het terrein een verplichte rijwielstalling tc bouwen. In de vacature Hageman werd als con cierge voor het terrein de heer Veen benoemd. Geslaagd Voor het einddiploma afd. Werktuigbouwkundige te Haarlem D. H. G. Langeler DE ZILK Niet drinken Uit dankbaarheid voor het verrichten van een dienst, bood een huisvouw iemand een bor rel aan. Het bleef niet bij een en de ?evolgen bleven niet uit. Per brom- iets ging de man bij de hoek van Beeklaan niet naar links, doch reed de Beek in. Vóórdat voorbijgan gers konden helpen, was de man al bewusteloos. De EHBO knapte het zaakje op en de man werd per auto thuisgebracht. Hersenschudding Bij de boerde rij „Wassenaar" slipte een dame uit Overveen met haar bromfiets en kwam met het achterhoofd op de weg. De ontboden geneesheer con stateerde een hersenschudding. LEIUSCHENDAM Buiten-concert. De kath. harmo nievereniging „St. Caecilia" zal mor. genavond voor de eerste maal een concert geven op de nieuwe muziek tent in het Park Lceuwenbergh aan de Vliet. Bezoek van Friezen. Vorige zo mer brachten een aantal boeren en boerinnen uit Leidschendam een be zoek aan Friesland, om daar een kijk je te nemen naar de inrichting van de boererbedrijven. De kennismaking met de Friese boeren is van dien aard geweest, dat dc Friezen thans een tegenbezoek aan hun collega's alhier zullen brengen. De komst van de boeren in vastgesteld op Zater dag 25 dezer, waar zij zullen arrive ren in hotel „De Zwaan" aan de Delftschekade. Vogelpest. Bij de landbouwer C. v. d. B. is een geval van pseudo-vo- gelpest geconstateerd. Je nodige maatregelen ter voorkoming van uit breiding van deze pluimveeziekte zijn genomen. NOORD WIJK Te Doetinchem slaagden voor het diploma costumière de dames Annie v. d. Wiel, Neeltje v. Rooijen, Rie v. d. Haak en Teuni Dompeling. Aan de M.T.S. te Haarlem behaal den het einddiploma J. Baalbergen en A. Wiggers. Tot tijdelijk onderwijzeres is benoemd aan de school (Hoofd P. D Bardelmeijer) alhier mej. P. Schreu- der te Rotterdam. Met ingang van 1 Oct. a.s. is de heer J. W. Kragt benoemd tot on derwijzer aan de school voor B.L.O. van de Stichting „Meer en Bos" te Heemstede. STOMPWIJK Schrik niet! De K.J.M.V. orga niseert hedenavond voor haar leden een knobbelrit per fiets. Hiertoe zijn 6 posten ingericht, verspreid over het dorp en genummerd van 1 t/m 6. Op een centraal punt wordt ge start. Elke deelnemer gooit met een dobbelsteen en gaat naar de post welks nummer overeenkomt met het door hem geworpen aantal ogen. Daar aangekomen mag hij weer dobbelen en gaat naar de geworpen post enz. Wie het eerst alle posten heeft aangedaan is winnaar Daar het niet mogelijk is alle posten tegelijk te waarschuwen bij start en einde van de wedstrijd heeft men een zeer luidruchtige oplossing gevonden. Dc sirene van de Boerenleenbank zal zijn brulgeluid bij start en einde la ten horen. Het startsein zal om on geveer 10 min voor 8 uur weerklin ken. Het laatste sein wacht natuur lijk tot de winnaars bekend zullen zijn. De deelnemers worden om half acht op het veld van Stompw. Boys verwacht. De nog niet bij de K.J.M. V. aangesloten jongens kunnen mee doen, indien zij zich tegelijkertijd ook als lid van de K.J.M.V. laten in schrijven. Het bestuur verwacht, dat alle leden aan deze knobbelrit zul len meedoen. VOORSCHOTEN Personalia. Geslaagd voor het examen kleermaker slaagde te Den Haag de heer A. Mol. WARMOND „St. Matthias" A.s. Zaterdag geeft de harmonie „St. Matthias" om 8 uur een concert op de Ge meentelijke muziektent. O.a. zullen de twee nummers uitgevoerd worden waarmede 17 Juni op het R.K. Bondsconcours te Berkel zo'n groot succes behaald is. WASSENAAR Kapitein Linzel thuis. Naar wij vernemen zal kapitein J. Linzel, van wie in Februari werd gemeld, dat hij in Korea was gesneuveld, maar die, naar later bleek, ernstig gewond naar een ziekenhuis was ge bracht, morgen ontslagen worden uit het militair hospitaal, waarin hij, sedert zijn terugkeer in Neder land op 21 Mei jl., word4 verpleegd. Markt in Augustus? B. en W. verwachten in de eerste helft van de eerste wedstrijd door Blauw Zw. met 32 gewonnen. Blauw Zwart heeft dus aan een gelyk spel vol doende om in het bezit te komen van de beker, die dan definitief .endom van deze vereniging zal zyn. Wint Wassenaar deze tweede wedstryd, dan beslist het aantal doelpunten. Ongeluk met bromfietser. Op de Groot Haesebroekseweg kwam de 56-jarige v. d. N. uit Den Haag, die een bromfiets bereed in aanrijding met een personenauto, bestuurd door W„ alhier. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de bromfietser verzuimde voorrang te verlenen, v. d. N. werd aan het hoofd en aan een been gewond. Nadat dr. Hubbeling de eerste hulp had verleend, is de man naar het Gemeenteziekenhuis te Den Haag overgebracht. Zowel de bromfiets als de auto werden beschadigd. Personalia. Geslaagd voor het examen huishoudkundige te Den Haag mej. M. Schade; voor examen kinderverzorgster mej. C. K. Zwart; voor examen huishoudkundige mej. C M. Schaardenburg; voer het ge tuigschrift assistente in de huishou ding mej. F. H. Bach Kolling en mej. M. M. v. Deden. ZOETERMEER Komkommer en bijeenoorlog. Op verzoek van de tuinders zal een door hen benoemde commissie con tact opnemen met het bestuur der Bijenhoudersvereniging alhier, om door gemeenschappelijk overleg tot een voor beide partijen aanneme lijke schikking te komen. Het eerste contact zal gelegd worden Vrijdag aan de parochie worden 20 Juli a.s. in de zaal van de heer Veelenturf, ces avonds om 8 uur. Oranjefeesten. Het Oranjefeest zal op 5 en 6 September gevierd worden. Het kinderfeest zal, indien enigszins mogelijk, dit jaar nog grootser opgezet worden en het kinder-comitè is reeds met de voor bereidende werkzaamheden bezig. Augustus de toestemming van Ged. St. voor het instellen van een week markt op Dinsdag in de Berkhei- straat Zoals reeds eerder werd me degedeeld, zijn er op deze markt 60 70 standplaatsen beschikbaar. Het aantal aanvragen om een stand plaats heeft het totaal van 383 be reikt De categorie textielhandela ren is het sterkst bij de aanvragers vertegenwoordigd, n.l. 123. Boven dien zijn er 56 aanvragen van groen en fruithandelaren. 40 van vis handelaren, 35 van handelaren in suikerwerken en 32 van handelaren in planten en bloemen. Als de toe stemming van Ged. St. in de eerste helft van Augustus afkomt, hoopt men nog dezelfde maand de markt te kunnen openen. Sluiting van schooljaar op Pius- school. Zaterdag zal het school jaar op de Pius X-school op plechti- wijze worden afgesloten met een H. Mis in de Parochiekerk van de Goede Herder, welke H. Mis zal worden opgedragen door de Pause lijke Internuntius mgr. P. Giobbe. Tijdens deze H. Mis zal een brief worden voorgelezen, die namens Z. H. de Paus door mgr. G. B. Montini is geschreven aan de leerlingen van de Pius-X-schuol. Deze leerlingen halden ter gelegenheid van de Za ligverklaring van Paus Pius X brie ven geschreven naar Z.H. de Paus. Het antwoord daarop is kort geleden binnengekomen en zal morgen wor den voorgelezen De H Mis begint te kwart voor acht. Na de H. Mis Z3i een reliek van de Zalige Pius X een geschenk van mgr. dr. Jan. O. Smi: Ju-- -J" vereerd. Blauw ZwartWassenaar. Morgen-, Zaterdagavond 7 uur zal op het terrein aan de Katwijkseweg de tweede wedstrijd tussen Blauw Zwart en Wassenaar om de Zonne- schynwisseloeker worden gespeeld. Zoals men weet werd vorige week NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN De huldiging van Maarten Boo gaard zal niet zoals gisteren werd gemeld Zaterdag 28 Juli a.s., doch Zaterdag 21 Juli a.s., dus morgen plaatsvinden. Spelen om geld. Door de po litie te Alphen aan den Rijn is proces-verbaal opgemaakt tegen het echtpaar v. B.P„ alhier, wegens het verkopen van sterke drank en het geven van gelegenheid tot. het kaartspelen om geld in hun woning. Reeds geruime tijd was het< de po litie bekend, dat in de woning van v. B. des nachts drinkgelagen wer den aangericht en dat er grof werd gespeeld om geld door een aantal kellners. Er werden vrij aanzienlijke bedragen verloren. De politie nam dranken en sigaretten in beslag. R.K. Muloschool. Donderdag slaagde voor Mulo A: Thee Hille- brand. Hiermee zijn allen die op aan wijzing van de school opgingen zon der uitzondering geslaagd. Geslaagd. Aan de R.K. Bijz. school voor g.l.o. en v.g.l.o. voor meisjes zijn geslaagd voor lingerie Corrie van Frankfoort, Anny Cap- tein, Hans van Engelen, Corry Grob- ben, Riet van den IJsel, alhier; Ger- da Kroon, Koudekerk a. d. Rijn, Jo Hoogeveen, Willy Luijben en Annie Mulders, Aarlanderveen. Voor cos tumière slaagden Rie de Wit, Anny Zwartjes en Bep Wolvers. Voor toelatingsexamen R.K. Meis jes Lyceum „St. Agnes" te Leiden slaagde Tiny Slagmaat. Geboren: Peter Paul, zn van A. Strik en W. C. Blangé; Cornelia Wil- helmine dr van A. Keijzer en A. M. Lankhaar; Nicolaas Willem Adriaan zn van A. Rietveld en J. v. Amster dam; Johanna, dr van A. Lagendijk en A. M. Spaan; Grietje Carolina, dr. van S. Blouw en J. Janszen; Christi na, dr van J. W. Booij en J. C. Hoop. Ondertrouwd: Karei L. Mulder, 59 jaar en Cornelia W. Spierenburg, 48 jr; Eimert Uithol 25 jr en Gijsberdi- na van Oosterom 21 jr; Roelof Bos nia 26 jr en Meintje Ruardij 24 jr; Jasper Snel 24 jr en Sijgje E, van den Dool 24 jr. Everardus Stapper 29 jr en Wilhelmina C. Oudshoorn 25 jr. Getrouwd: G. v. Eeuwijk en A. M. Heikamp; A. Th. v. d. Helder en E. Hoogendoorn; C. D. G. v. Elswijk en J. S. v. d. Velden; M. W. de Leeuw en J. L. Uithol. Overleden: Marrugje Baane, 83 jr, weduwe van F. Kamper. BOSKOOP Gemeenteraad. Zaterdagmor gen om 11.45 uur zal een openbare spoedvergadering worden gehouden van de gemeenteraad, ter behande ling van het voorstel tot verhoging van het crediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemoen-ten. Geboren: Gerardus J„ z. v. G. Lui ten en P. M. Nederhof: Annie J., d. v. J. Blijleven en J. Loef; Arie, z. v. J. J. C. van Tol en H. Ambagts- heer: Cornelia A. M.. d. v. J. Ver meulen en M. J. de Jong; Hendrika, d. v. J. J. de Jong en H. Alblas. Ondertrouwd: Cornells G. J. Kerk vliet en Johanna M. MoeringS' Cor nells J. A. van Vlie en Mathilda J. van Fulpen. Overleden: Theodora Hoeke, echtg. van J. Paans, 72 j.- Geertrui Hof man. echtg. van J. J. Weller. 60 1.: Neeltje Brouwer, echtg. van J. Mid delkoop, 80 J. HAZERSWOUOE Brandweer-oefening. Gister avond had onder leiding van de Brandweer-commandant, de heer j. Dekker, een brandspuit-oefening plaats. Zodra men op de Provinciale- weg bij de brug over de Dorpsstraat met de brandspuit was gearriveerd, werden de slangen uitgerold. Deze oefening werd gehouden om een sproeier te proberen, die bij een eventuele brand de vlammen sneller kan doven. De jeugd was, zoals al tijd, weer present en rukte pas in toen de spuit was opgeborgen. OUD-ADE Geslaagd Voor het ULO-dlplo- ma slaagden de jongedames Tonnie Ponslo.en en Nel van Schie Nd. PRWOUDE Ouden van dagen uit. Na moei zaam zorgen is het plan voor de fees telijke tocht voor ouden van dagen geheel gereed en zijn de grote finan ciële moeilijkheden ook eindelijk overwonnen. Maandag a.s. gaan 133 personen boven de 65-jarige leeftijd, deels met auto's, welwillend door particulieren beschikbaar gesteld, deels met drie autobussen, een reis maken. Om half elf gaat'de karavaan vanaf het parochiehuis over Alphen naar Utrecht. Verder gaat de tocht naar Haastrecht, om via Hazerswou- de te ongeveer zeven uur op de Vrouwen weg te arriveren, waar de St. Jansfanfare met muziek de deelne mers thuis zal brengen. ZOETER'WOUDE (H. R.) mej. jos. clarijs 25 jaar onderwijzeres Het was gisteren niet alleen voor de R.K. School maar ook voor de parochie een bijzondere dag, omdat nu eens de gelegenheid geboden werd mej. Jos. Clarijs bij haar 25- jarig jubileum als onderwijzeres aan de R.K. school geluk te wensen en haar te huldigen voor het vele goe de werk, dat zij m al die jaren voor het parochieleven heeft gedaan. Leiding gaf zij aan het vroegere Meisjespatronaat en aan de St. Eli sabeth-ver.; haar hulp ontbrak niet bij de oprichting van het Wit-Gele Kruis, bij de Kindervoeding in de oorlogsjaren en bij dc Kath. Actie. Door de zorgen van het Schoolbe stuur en van een Comité van oud leerlingen was deze dag voorbereid. Begonnen werd met een gez. H. Mis. Na de H. Mis werd de jubilaresse door het Schoolbestuur, de Inspec teur van het Bijzonder Onderwijs, rector de Groot, en het onderwij zend personeel in de feestelijk ver sierde zaal van het parochiehuis ont vangen. Tijdens het gezamenlijk ont bijt werd de jubilaresse door de voorzitter van het Schoolbestuur ge huldigd cn haar bijzondere dank ge bracht voor het vele goede werk, dat zij in de parochie had verricht. Als blijk van waardering werd haar een pendule-klok aangeboden. Rector de Groot verheugde zich bij dit feest tegenwoordig te zijn. Spr. noemde het een voorrecht zulk een onderwijzeres in een paroóhie te mogen hebben. Het hoofd der school, de heer Brouwers, uitte namens de colle ga's zijn beste wensen en dankte mej. Clarijs voor de prettige samen werking. terwijl hy als blijk van waardering en vriendschap een prachtig collier aanbood. In de namiddag van 2 tot 4 uur was het feest voor de kinderen. In de rijk versierde gymzaal werden er veel goede wensen en tal van mooie en grappige stukjes voorge dragen, waarb(j elke klas zijn aan deel leverde. Een mooi theeservies was het geschenk van de kinderen, dat door een hunner op geestige wijze werd aangeboden. Op de buitengewoon druk bezoch te receptie van 4.30 tot 6 uur, waar met hartelijke woorden aan mej. Clarijs nog vele goede jaren werden toegewenst, werd als blijk van waar dering en dank namens de oud-leer lingen en ouders een gouden pols horloge aangeboden. i

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6