VivatofT, De gevolgen van de val van v. Est ZONDER SCHULD DONDERDAG 19 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE TOUR DE FRANCE HELE NEDERLANDSE PLOEG UIT DETOUR IJET IS AFGELOPEN VOOR DE NEDERLANDERS! Voor de start van de 14e etappe, van Tatbes naar Luchno, maakte Peters bekend, dat hij er mee ophield, tijdens oe etappe staakte Wagtmans de strijd en na aankomst deelden ook Voorting enDekkers mede dat zij de rennersspul len gingen inpakken. Koblet wint 14c étappe Het einde van het Nederlandse team, dat in de eerste helft van deze ronde van Frankrijk zo'n kranige in druk maakte en nog twee dagen gele den een hoogtijdag vierde met een etappezege en de verovering van de leiderstrui. In de eerste kilometer's reeds van de gisteren gereden etappe ontsnap te de Luxemburger Diederich, zonder dat het peloton er zich wat van aan trok. Wat zou één man in deze moor dend zware etappe met drie cols als de Tourmalet, de Aspin en de Peyro- sourde kunnen bereiken? Kennelijk iwas dit de gedachtegang in de hoofd groep. En men kreeg gelijk, want na dat Diederich als eerste de top van de Toutmalet was gepasseerd, werd hij met tussenruimten van 3 a 4 mi nuten gevolgd door Coppi, Lucien Lazarides, Geminiani en Bartali. Ko- ibelt had een keer plat gereden èn kwam met 5 min. 20 sec. achterstand door. In de afdaling naar St. Marie de Campans voegde Koblet zich bij de groep van Ooppi en Bartali. Die derich toonde zich in de afdaling niet zo'n roekeloos rijder als de Fransen en de Zwitser Koblet en weldra werd hij door zijn achtervolgers in gelopen en zelfs gepasseerd. Coppi was het eerst op de Aspin (pl.m. 1500 m.) met Koblet op 5 sec., Bar tali op 50 sec., L. Lazarides op 1.15 en Geminiani op 1.58. In de afdalin gen en bij de bestijging van de Pey- resourde veranderde de positie niet. Coppi en Koblet en Koblet reden om Ibeurten kop. Bartali navigeerde er tussen door. Op de top sleepte Coppi wederom WrM VAN EST IN HET ZIEKEN HUIS. Na zijn val in een ravijn in de dertiende etappe van de Ronde van Frankrijk werd Wim van Est naar een ziekenhuis vervoerd, waar in hij voorlopig ter verpleging werd opgenomen hoewel hij slechts lichte kneuzingen bij zijn val heeft opgelo pen. Wim van Est in het ziekenhuis met een verpleegster. (ANP- Telefoto). de bonificatie in de wacht voor Ko blet. Intussen was de rest terugge vallen. Bartali, bleek en afgemat, volgde op 1.30, Lazarides op 2.30, Ge miniani op 5 20, Ockers op 6 25 en Bobet en Barbotin op 8.25. In de afdaling naar Luchon bleef deze volgorde, gehandhaafd. Kobbet sloeg Coppi met 2 lengten. De uitslag van de 14e etappe, Tar- besLuchon, over 143 km. luidt: 1. Koblet (Zw.) 4.41.41 (met bonificatie 4.40.41); 2. Coppi (It.) z. t. (met bo nificatie 4.41.11); 3. Bartali (It.) 4.43.45; 4. Lucien Lazarides (Fr.) 4.44.33 5. Geminiani (Fr.) 4.47.51; 6. Ockers (B.) 4.49.07; 7. Barbotin (Fr.) 4 50.50; 8. Bobet (Fr.); 9. Van Ende (B.)10. De Hertog (B.); 11. B. Ruiz (Sp.), allen z. t.; 12. Diederich (Lux) 4.52.C0; 13. Dotto (O.Z.O.) 4.53.23; 14. Deledda (O.Z.O.) 4.53.58; 15. Bauvin (O.Z.O.) z- t.; 16. Magni (It.) z. t.; 17. Lauredi vFr.) z. t.; 18. Serra (Sp.) 4.55.28; 19. Spmmer (Zw.) 4.55.30; 20. Remy (Fr.) z t.; 35. Voorting (Ned.) 5.01.30; 83. Dekkers (Ned.) 5.33.01. Het algemeen klassement: 1. Koblet (Zw.) 79.16.14; 2. Bauvin (O.Z.O.) 79.1635; Geminiani (Fr.) 79.16.46; 4. Coppi (It.) 79.21.23; 5. Lucien Laza rides (Fr.) 79.23.45; 6. Meunier (W. Z. W.) 79.28.29; 7. ex aequo: B. Ruiz (Sp.) en Bartali (It.) 79.29.07; 9. Lau redi (Fr.) 19.29.54; 10. Biagioni (It.) 79.32.51; 11. Demulder (B.) 79.32.28; 12. Bobet (Fr.) 79.33.54; 13. Ockers (B 79.34.59; 14. Diederich (lux.) 79.35.20; 15. Barbotin (Fr.) 79.38.02; 16. Magni (It.) 79.45.58; 17. Van Ende (B.) 79.49.38; 18. Marinelli (lie de Fr.) 79.50 27; 19. Levèque (W.Z.W.) 79.51.53; 20. Dogan (W.Z.W.) 79.53.49; 21. Verschueren (B.) 79.54.46; 22. Voorting (Ned.) 79.55.28; 81. Dekkers (Ned.) 81.22.40. Het ploegenklassement: 1. Frank rijk 237.09.34; 2. België 237.49.08; 3. Italië 237.53.01; 4. W.ZW. 237.53.12; 5. O Z. O. 238.21.49; 6. Zwitserland 238.37.04; 7. Luxemburg 239.33.51; 8. Ile de France 239-34.56; 9. Spanje 239.39.25; 10. Parijs 239.47.02. Het bergklassement luidt: 1. Gemi niani (Fr.) 30 pnt.; 2. Coppi (It. 21 pnt.; 3. Lucien Lazarides (Fr.) 18 pnt. 4. B Ruiz (Sp.) 17 pnt.; 5. Koblet (Zw.) 16 pnt.; 6. Bartali (It.) 15 pnt.; 7. Diederich (Lux.) 10 pnt.; 8. Lan- garica (Sp.), Bayen (B.) en Bauvin (O.Z.O.) 9 punten. Van Est naar Nederland. Uit Tarbes wordt aan het „N- v. d. Dag'' gemeld: Van Est heeft een zeer onrustige nacht gehad in het ziekenhuis. Van slapen is er niets gekomen, hij heeft liggen woelen en draaien. Koorts bleef gelukkig uit. Men heeft gepro beerd hem te laten lopen, maar zijn voeten zijn zeer pijnlijk. Om elf uur Woensdagmorgen ver trok hij met Van Ierlant per trein naar Parijs. Vandaag of Vrijdag zul len beiden in Nederland terug zijn. Pellenaers heeft Woensdag telefo nisch met de echtgenote van Van Est gesproken en haar medegedeeld, dat de toestand van Wim zeer bevredi gend is en dat hij per trein naar huis teruggaat. „Wat ontzettend jammer, Kees, dat dit is gebeurd. Hij reed zo goed", zei Van Est's vrouw. De Franse bladen schrijven uitvoe rig over de fantastische val „Een parachutist", noemde de secretaris generaal van de Tour, Garnault, Van Est. Het doet daarom eigenaardig aan dat in de communiqués van de or ganisatie met geen v/oord over de val en de redding van Van Est wordt gemeld „Van Est abandonna" (Van Est gaf op), dat is alles wat men in de mededelingen, welke uitslagen, aan kondigingen, klassementen bevatten, hier en daar zelfs doorspekt met re clames, heeft kunnen vinden. Houdt dit verzwijgen verband met de ge brekkige hulpmiddelen waarover de organisatoe in dergelijke gevallen blijkt te beschikken? Want de Ne derlander is uit het ravijn gehaald, dank zij het initiatief van een paar volgers, die op het ingenieuze idee waren gekomen een ketting van banden te maken. Reddingsmiddelen om hem uit het ravijn te halen had de Rode-Kruis-wagen, die achter de karavaan rijdt, niet bij zich!! JAN DERKSEN EERSTE IN SPRINTWEDSTRIJDEN. In een sprintwedstrijd, welke te Halesowen gehouden werd sloeg de Nederlander Jan Derksen Arie van Vliet en de Engelsman Reg Harris. Door twee overwinningen kwam Derksen met 7 pnt. op de eerste plaats, gevolgd door van Vliet en Harris, die resp. zes en vijf punten behaalden. HUZELENDOORN WINT TE LONDEN Door de Australiër Reynolds met anderhalve lengte te kloppen ver overde onze landgenoot Jan Hij ze iendoorn tijdens internationale wie lerwedstrijden op de Herne Hill- baan te Londen in een race over 1000 meter de eerste plaats. Eugene Saelens (België) werd derde. Met 12.5 sec. over de laatste 200 meter noteerde -Hijzelendoorn de snelste tijd van de avond. In een sprintwed strijd over 750 yards moest de Ne derlander later op de avond echter in Lloyd Binch (Engeland), die over de laatste 200 meter 12.7 sec. deed, zijn meerdere erkennen. SWIFT COMBINATIE De eerste teamtraining voor het clubkampioenschap van Nederland zal hedenavond 7 uur plaats vinden. Alle A en B klassers zijn verplicht hieraan deel te nemen. Op de sintelbaan van het sport park de Leidse Hout worden Zondag wielerwedstrijden gehouden ten ba te van de sportuitwisseling Leiden Oxford. Op het programma staat een LeidenDen Haag ontmoeting. Ondanks het feit. dat enkele ster ke renners elders gecontracteerd zijn is men er toch in geslaagd een veld renners saam te brengen, dat de waarborg geeft, dat zowel de sprint en klassementwedstrijd als de kop- pelwedstijd interessant belooft te worden. Te Noordwijk zijn deze week besprekingen gehouden om ook daar ter plaatse een wielerronde te orga niseren. De resultaten waren, dat er een clubontmoeting zal worden ge houden op Vrijdag 17 Aug. tussen „De Kampioen" (Haarlem) „De Spartaan" (Den Haag) en „Swift Combinatie" (Leiden). ATHLETIEK FANNY BLANKERS—KOEN EN DE VIJFKAMP. Tijdens dc landenwedstrijd Zwit serlandDuitsland voor dames, welke van 25 tot 26 Augustus te Bern plaats vindt, zal Fanny Blan- kers—Koen in de internationale bij- nummers uitkomen in de vijfkamp. Het geschil in de schaatsenrijderswereld Het voorlopig bestuur van de Ne derlandse LJsclubbond verzoekt ons het volgende mede te delen: Voorop stellende, dat de N.IJ.B. inzake zijn afscheiding van de K.N. S.B. een polemiek in de pers niet gewenst acht, wil de N.IJ.B. toch in gaan op het tendentieuze bericht door de K.N.S.B. aan de pers ver strekt, aangezien de K.N.S.B. hier in zowel blijk geeft de bedoelingen van de N.IJ.B. te hebben misver staan, alsook, wat erger is, een on juiste voorstelling van zaken geeft. De N.LJ.B. wil slechts enige van de vele onjuistheden uit het K.N.S. E.-communiqué recht zetten. 1. De N.IJ.B. heeft haar voorstel len niet tegen de statutaire bepalin gen gedaan; hij heeft gemeend deze voorstellen slechts in de alg. verga dering van de K.N.S.B. te kunnen brengen in overleg met, en gesteund door het bondsbestuur. Toen dit ten ene male afwijzend stond tegen over deze voorstellen en ook niet tot onderhandelen bereid bleek, hebben de verenigingen zich uit de K.N.S. B teruggetrokken. 2. Dat dit terugtrekken in Juni geschiedde, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de statuten van de KNSB opzegging van het lid maatschap vóór 1 Juli j.l. noodzake lijk maakten. Men achtte het onver antwoord zich langer te scharen on der een incompetente leiding. 3. Het is niet de bedoeling van de N.IJ.B. „de lakens uit te delen over honderden andere verenigin gen" noch „de gehele bond uit te le veren aan enige clubs". De N.IJ.B. staat open voor iedere vereniging, die ten doel heeft de langebaan sport c.q. het kunstrijden te bevor deren. Dat slechts de voornaamste zich als initiatiefnemers hebben ver enigd is slechts een normaal ver schijnsel. Wél wil de N.IJ.B. in de organisatie van het langebaan wezen een zeer belangrijke rol spelen en ook de internationale vertegenwoor diging op dit gebied op zich nemen teneinde vooral dit laatste op een hoger niveau te brengen. Heel ZWEMMEN MILITAIRE KAMPIOENSCHAPPEN TE HILVERSUM Georganiseerd door het bureau sport van C.I.S. werd gisteren in het zwembad Crailo te Hilversum de jaarlijkse militaire zwemkampioen- schappen gehouden. Er werd op vijf nummers gestart en voor een esta fette terwijl schoonspringen en een waterpolowedstrijd het programma besloten. De best geplaatsten in de verschillende nummers zullen, voor zover hun prestaties op een behoor lijk internationaal niveau liggen, worden uitgezonden naar de inter- geallieerde zwemkampioenschappen, die van 20—26 Augustus te Stock holm worden gehouden. Daar zal Ne derland ook uitkomen rr/et een mili tair waterpolo zevental, dat zal wor den gekozen uit een groep van 12 zwemmers, die reeds geruime tijd centraal trainen onder leiding van luitenant Handgraaf en Cor Braa- ssm. Aan deze training nemen ver scheidene bekende spelers deel. Het militaire zevental zal o.m. op de Ne derlandse zwemkampioenschappen in Sittard de strijd aanbinden met de Kikvorsen. Op de wedstrijden van gisteren wa ren de prestaties door 't zware bad met zijn 50 m. baan, niet bijzonder. De 100 meter en de 400 meter vrije slag brachten overwinningen voor Dikstaal, de estafette 6x50 meter vrije slag werd na een spannende strijd tussen marine, landmacht, en luchtmacht door de Jantjes gewon nen. De waterpolowedstrijd tussen het voorlopig m'ilitair zevental B-ploeg eindigde in een 31 winning voor eerst genoemde ploeg. WATERPOLO A.Z.C—DE ZIJL 1—4. De gang van zaken bij deze wed strijd, gisteravond in Alphens Zwembad gespeeld, was wel merk waardig, want het had er alle sctiijr. van, dat de thuisclub revanche zou nemen voor de grote, te Leiden ge leden nederlaag. In de eerste helft kwamen de gasten er nauwelijks aan te pas en ook in het begin van de tweede helft had de AZC-aan hang veel moed, want direct pro beerde In der Manz het houtwerk. Toen de Leidse rechtsvoor echter, na zich van Jongeleen iosgezwom schaatsenrijdend Nederland kan hetmen te hebben 2-1 kon maken, was er over eens zijn, dat toestanden zo- j de fut er uit zij de thuisclub en zon- als voorgekoman te Eskilstuna, Da- der m0eite kon „De Zijl" liet tot vier vos en Kopenhagen, ons land on- doelpunten brengen, waardig zijn. Direct na het begin toog AZC ten 4. De KNSB stelt, dat nog nim- j aanval en Kemper schoot juist mer zoveel voor de hardrijsport is j VOorlangs het doel Een uitstekende gedaan. De N.IJ.B. stelt daartegen- hoge worp van v. Campen werd over, dat nog nimmer onze interna- j netjes door de Leidse doelman ge- tionale goodwill zozeer is bedorven, c.t0pt. Even later had hij geluk toen als door de huidige leiding van de j In der Manz tegen de kruising van K.N.S.B. is geschied. j paa; en lat gooide. Al die tijd kwam 5. De KNSB stelt, dat de N.IJ.B. De 2ijl er niet aan te pas. Het zeer achterbaks en niet fair heeft gehan deld door een aanvraag om erken ning bij de ISU in te dienen, boven dien bewerende, dat deze aanvraag zou zijn afgewezen. a. De aanvraag is eerst inge diend nadat de ijsclubs waren uitge treden en de N.IJ.B. haar zelfstan- j dige werkzaamheden was begonnen. verdiende doelpunt kwam eindelijk, toen de Graaff de bal uitgooide naar In der Manz, deze plaatste naar Kemper, die de bal handig in het Leidse net wipte. Maar het werd direct gelijk, doordat Jongeleen zijn man los liet kon De Zijl-rechtsvoor gemakkelijk scoren (11) eerste helft noteerden we nog een Op deze aanvraag is door de kogel van v .d. Pijl, die door de lat ISU nog géén besluit genomen. j werd gekeerd. De Zijl bracht nop 6d. Het schermen met olympi sche belangen is ongepast en niet ter zake, daar de N.IJ.B. er zich volkomen van bewust is, dat zijn actie nimmer de training en uitzen ding van rijders zal mogen benade len. LAWNTENNIS ZWEDEN—PHILIPPIJNEN 3—0 Door ook het dubbelspel te win nen heeft Zweden in de halve eind strijd Europese zone voor de Davis- beker een 3—0 voorsprong op de Philippijnen genomen en zich daar door verzekerd van een plaats in de finale. De andere finalist van de Europese zone is "West Duitsland. Het resultaat van het dubbelspel was: Bargelin en Davidson sl. Am- pon en Carmorta met 63, 86, 64 SPECIAAL ALKALIVRIJ Nasleep van voetbalwed strijd Holland-België Op 15 April j.l. werd in het Olym pisch Stadion te Amsterdam1 de in terland voetbalwedstrijd Nederland Belië gespeeld, die door de Neder landers met 54 werd gewonnen. Zoals voor alle na-oorlogse inter landwedstrijden was ook ditmaal de publieke belangstelling zeer groot en moesten tienduizenden teleurge steld worden, omdat er nu eenmaal slechts 60.000 plaatsen in het sta dion zijn. Op zo'n wedstrijddag trek ken altijd honderden naar het sta dionplein in de hoop op het laatste moment nog in het bezit van het fel begeerde plaatsbewijs te komen. On der het legioen van deze hopers was 15 April de 24-jarige Amsterdamse kantoorbediende A. G. A., die wel drastische maatregelen nam om de wedstrijd te kunnen zien en zich gisteren door de Amsterdamse poli tierechter, mr B. van der Waerden, tot drie weken gevangenisstraf hoor de veroordelen. Wat gebeurde er? Tussen de 60.000 gelukkigen, die wel een kaartje hadden, liep een chef kok uit Heerlen. Van Heerlen tot het stadionplein had hij het kostbare papiertje diep in zijn binnenzak verborgen gehad. Voor de ingang van het stadion ver zocht een stem door de luidsprekers (ook) hem het kaartje zichtbaar voor de controleurs in de hand te houden, aan welk verzoek hij voldeed. Dit was het moment, waarop de kantoor bediende blijkbaar had gewacht, want in minder dan geen tijd was het kaartje onvrijwillig van bezitter verwiseld en zag de ontstelde Lim burger een ander met zijn toegangs bewijs er vandoor te gaan. A. werd bij de controle tegengehouden en zo kon er recht geschieden; de chef-kok kon toch de wedstrijd bijwonen en juichen om het succes van zijn fa vorieten. De dief echter zag zich niet alleen de toegang tot het stadion ontzegd, maar bleef bovendien ver stoken van de radioreportage en hoorde zich tenslotte conform de eis veroordelen tot drie weken gevan genisstraf. De kantoorbediende ontkende, dat hij het kaartje uit de handen van de Limburger had gerukt en zei, dat de ze hem het te koop had aangeboden. Twee getuigen steunden de verkla ring van de benadeelde, die ter zit ting nog opmerkte, dat, als hij het kaartje had willen verkopen, hij niet de" verre reis naar de hoofdstad had behoeven te maken. een kans om zeep, waarna gedraaid werd. De voor AZC teleurstellen de gang van zaken in de tweede helft releveerden we reeds. Scheids rechter Molenaar had het in deze sportieve kamp niet moeilijk. POSTDUIVEN. De Rijnklievers (Leiderdorp). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Tilburg, afstand Leiden 78 km; in concours 142 duiven, om 11 uur 5 min gelost met Z.Z.W. wind opkla rend. Er heeft op deze vlucht iets plaats gehad, waardoor vele duiven verloren zijn gegaan. Daarentegen werden te Leiden en Leiderdorp ve le vreemde duiven aangetroffen. De liefhebbers verzoeken deze duiven op te willen geven aan M. de Roode, Kethelweg 17, Vlaardingen, die dit dan aan de bewuste liefhebber door geeft. Uitslag: J. T. W. Truyers sr 1 en 3; Jac. v. d. Wal 2; Ant Polak 4; A. Gijzeny 5, 8 en 9; J. M. Pan 7 en J. F. W. Truyers jr 10. De le duif werd geconstateerd om 13 03.54, de laatste 17.10.56. Het concours stond dus 4 uur open, wat bewijst, dat er iets niet in orde was. De Blauwband (Alphen a. d. Rijn). Wedvlucht met 248 jonge duiven vanaf Tilburg. Afstand plm. 70 km. Los 11.5 uur. N.W.-wind. Aankomst eerste 12.46.35. laatste 5 14.42. Uit slag: G. M. de Wit 1, 25, 37; W. Kruis wijk 2, 17; E. van Egmond 3, 42; M. Schellingerhout 4, 16, 32; J. de Wit 5, 41; M. D. Groeneveld 6, 15, 31, 46; H. W. Martens 7, 15, 31, 46; J. Ver kade 8, 13, 18, 21, 27, 28; H. S. Mens 9, 30, 39; P. G. Borgers 10 Voorts werd 'n wedvlucht gehouden met 23 odue duiven vanf Corbeil, gelost om 5.30. Aankomst eerste 12.37, laatste 12.52 uur. Uitslag: C. Marten 1, P. G. Borgers 2, 3, 4, 5. De Rhijnmonders (Katwijk), Wedvlucht met jonge duiven vanaf Roosendaal, afstand pl.m. 74 km. In concours 135 duiven, gelost 1.30, eerste duif 14.47.02, snelheid 96.7.31 meter. Aankomst: D. J. Kleen 1, 4, 7, 10, 20, 26, L. Noort 2, 6, 9, 15, 28. 30. J. E. Belt 3, 13, 14, 24, W. van RÜ'n 5. H. Hoek 8, 33. SCHAKEN WERELD-SCHAAKTITEL DAMES Mevrouw Fanny Heemskerk (Ne derland) heeft zich door twee over winningen en een remise verzekerd van de eerste plaats in het tournooi om het wereldkampioenschap scha ken voor dames. (Europese zone). Mevrouw Heemskerk veroverde met 5H punt uit 7 de leiding op Clarice Benini (Italië). Mej. Benini kwam met 4Yz punt uit zeven op de tweede plaats. Mevrouw Heemskerk heeft gewonnen van de Spaanse Gloria Velat en van mevrouw Bruce (En geland). Zij speelde remise met mej. Benini. BILJARTEN LEIDEN WON VAN UTRECHT. De wedstrijden tussen de Utrecht- j se en Leidse BiljartboncUzijn te i Utrecht geëindigd. Van de 16 wedstrijden in totaal wisten de Leidenaars er 10 te win nen, Utrecht 6. Voor Leiden wonnen C. v. Duijn, F. Scheffer Jr. en C. Plaizier uit en thuis, T. Fasel, J. Oudshoorn, C. Paauw en D. Snik elk een wedstrijd, terwijl J. v. Velzen in A. de Bruijn (Utrecht) 2 x zijn meerdere moest erkennen. In totaal scoorde Utrecht 1853 caramboles en Leiden 1800 car. De prijzen voor de beste prestatie wer den gewonnen door: A. de Bruijn (Utrecht), J. J. v. d.IJssel (Utrecht), A. W. v. Alphen (Utrecht), C. van Duijn LBB, F. Scheffer Jr. LBB, C. Plaizier LBB, C. Paauw LBB, D. Snik LBB. 27) „Zo, ze reisden dus met elkaar?" „Ja, zij waren in een zeer druk ge sprek, toen de trein het station bin nenreed". „Kunt u mij iets zeggen van zijn begeleider?" „Niet heel veel! mijnheer de com missaris, want het was tamelijk don ker en ik heb hem niet zo goed be keken. Ik herinner mü alleen, dat hij van een buitengewone lengte was en dat zijn gezicht gladgeschoren was". „Hm. Hm! Wat is kapitein Wendt voor 'n man? Ik bedoel in de dage lijkse omgang?" „Een zeer aardige, kalme m'an, als hij goede zin heeft" „Was hij dan wel 'ns slecht ge luimd?" „Och dat kan ik u zo precies niet zeggen. Hij had veel aan zijn hoofd. Die werklui maakten het hem nog al lastig en ook in zijn familie was niet altijd alles in orde" „Kunt u mij dienaangaande iets vertellen?" ,,'n Beetje! Zijn vrouw geeft meer uit dan verdiend werd en zijn zoon, een bengel van de eerste soort. die. naar ik onlangs heb gehoord, in Amerika zit, heeft aan zijn vader 'n massa duiten gekost." „Is u misschien opgevallen, dat de kapitein Dinsdagavond slecht ge mutst was?" „Dat kan ik u niet met zekerheid zeggen; zoals ik zei, heb ik niet lang met hem gesproken. Hij vroeg mij hoe het me ging en drukte er zijn spijt over uit, dat ik niet meer in Bruchholm woonde. De heer, die naast hem zat, keek zeer norsch" „Viel u dat op?" „Ja, want terwijl de kapitein vriendelijk met mij sprak, keek de andere woedend voor zich uit. Spoe dig daarna moest ik van hem schei den, daar men mijn diensten nodig had. Toen ik enkele ogenblikken latei- de coupé voorbij ging, hoorde ik dat zij aan het kibbelen waren. Waar over zij het hadden, weet ik niet". „Waaruit heeft u kunnen opmaken dat zij aan het krakelen waren?" „Och, de kapitein sprak zo luid, dat ik de woorden goed kon ver staan". i ifijf „Kunt u zich wellicht enkele woorden herinneren?" „Jawel, mijnheer de commissaris. De kapitein riep met een zware stem: „Dat is een gemene zet van jou, Lenzmann. Ik had jou voor zo iets niet aangezien!" „En wat antwoordde daar Lenz mann op?" „Dat weet ik niet, want ik had ondertussen de deurtjes dichtgewor- pen" „Ik weet dus zeker dat kapitein Wendt de naam „Lenzmann" noem de?" „U weet het zeker, commissaris" „Nu wil ik u nog 'ns vragen, mijn heer: houdt u het voor mogelijk, dat de conducteur, die deze afdeling van de trein te bedienen had, de beide heren niet heeft zien instappen?" „Zeker, mijnheer Friedeberg, het is niet alleen mogelijk, maar het is zelfs waarschijnlijk. Want de con ducteur moest hier de wagon der ar beiders afhaken en in die weinige minuten heeft hij handen vol werk. Ik persoonlijk heb voor de heren de coupé geopend en ze weer gesloten. In dit seizoen zijn er zelden veel rei zigers aan dit station en daar reeds de kaartjes geknipt waren, zo be kommeren zich de conducteurs, wan neer ze iets anders te doen hebben, niet veel om die paar mensen, die tijd genoeg hebben om zelf een plaatsje zoeken". „Zo. zo. Ik dank u van harte voor uw vriendelijke inlichtingen". „Niets te danken, mijnheer de commissaris, ik deed slechts mijn plicht door u antwoord te geven." „Komt de trein naar Bruchholm spoedig?" vroeg Friedeberg even daarna, toen hij op zijn horloge had gekeken. „Over een kwartier," antwoordde de chef, „hij stoomt om 10.45 binnen en vertrekt enkele minuten later." „Welke zijn de belangrijkste sta tions tusen Eldersleben en Bruch holm?" „Furstheim en Gesperstedt zijn stadjes van ongeveer 1500 en 2000 inwoners, de andere zijn maar dorpjes." „Is Furstheim niet een aanleg plaats van schepen, die stroomop waarts varen.?" „Jawel mijnheer, de stoomboot legt tweemaal in de week daar aan. Eens in de voor- en eens in de na middag." „Dus heeft deze trein aansluiting op de boot?" „Ja, daarvoor houdt hij tien mi nuten in Furstheim stil." „Tien minuten", herhaalde de commissaris verheugd, „dat komt prachtig uit. Mijn beste dank, mijn heer, daar komt mijn trein aan". „Geen dank, commissaris, goede morgen!" De trein stond reeds te stampen, de vriendelijke chef opende een coupé en gaf ogenblikkelijk daarna het sein tot vertrek. Een half urn- later was Friedeberg te Furstheim en haastte zich naar de chef aldaar. „Kan ik de 'beambte spreken, die Dinsdagavond de biljetten in ont vangst heeft genomen?" vroeg hij, na zich voorgesteld te hebben. „Zeker, commissaris, hij is juist naar buiten gegaan. Ik zal hem aan stonds hier ontbieden," antwoordde de chef en ging heen. Enige minuten later verscheen de portier. „Herinnert u zich misschien de reizigers, wier kaartjes u Dinsdag avond in ontvangst hebt genomen?" vroeg Friedeberg. „Ja, waarom niet?" antwoordde de man, nadat hij enige ogenblikken goed had nagedacht, „het waren er slechts vier. Twee vrouwen uit Dü- ringen, een werkman uit deze plaats en een oude heer, die ik echter niet kende." „Kunt u mij ongeveer die heer beschrijven?" „Jawel, mijnheer de commissaris. Hij was van een flinke lengte en gezet en had en grijzen baard. Hen scheen, dat hij een glaasje had ge dronken, want hij wankelde en zijn gezicht zag er zo vuil uit, alsof hij op de grond had gelegen." „Wat liet hij u voor een kaartje zien? Herinnert u zich dat nog?" „Jawel, zeer goed, omdat hij mij een retourtje naar Bruchholm gaf. Ik maakte hem opmerkzaam, dat hij in Furstheim was." „Wat antwoordde hij daarop?" „Niels. Hij zag mij spottend aan. Hij liep door zonder het kaartje mee te nemen." „Is u nog meer opgevallen?" „Ja, zijn rechterhand was met bloed bedekt en zijn jas was ook met bloed doortrokken. Ik vroeg hem of hij zich had verwond; hij mompelde zo iets van .„neusbloe ding". Zijn gezicht was bleek als 'n doek." „Heeft u er niets van gehoord, dat Dinsdagavond in Bruchholm in een spoorwegcoupé derde klasse een lijk is gevonden?" vroeg Friedeberg aan de portier. „Ja, dat heb ik gisteravond in de courant gelezen", antwoordde de portier verbaasd. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6