Eerste Kamer neemt twee moties aan Spoorwegen en vrij vervoer Het zevende lustrum van de Kath. Middenstandsbond De bierbrouwers zijn tevreden Regering heeft „open oog" voor middenstand DONDERDAG 19 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 OVER ONTVIJANDING EN GRENSBOEREN De Eerste Kamer heeft gistermor gen de wetsontwerpen, welke be trekking hebben op vijandelijk ver mogen goedgekeurd. De communis ten lieten aantekenen dat zij tegen waren. De heer Ruys de Beeren- brouck stemde tegen één van de ontwerpen. Tevoren had de Kamer twee mo ties aangenomen: één van prof. Molenaar, die op voorstel van de heer Ruys de Beerenbrouck was ge wijzigd, en één van de heer Ruys zelf. In de gewijzigde motie-Mole naar spreekt de Kamer uit dat bij beslissingen op verzoeken tot ont- vyandig, gedaan daar in het buiten land woonachtige Nederlandse vrou wen, die vóór de oorlog met een Duiteer zijn gehuwd, ook met ande re factoren dan een positieve ver dienste van de betrokkene voor de geallieerde zaak rekening behoort te worden gehouden .Een en dertig stemmen werden vóór deze motie uitgebracht en zes tegen (OPN en Pv.d.A. met uitzondering van mej. Tjeenk Willink en de heren Jonk man en De Dreu). De motie-Ruys de Beerenbrouck, waarbij wordt uitgesproken, dat een bevredigende oplossing behoort te PROF. DR. GERRETSON IN EERSTE KAMER Naar het N. v. d. D. verneemt, heeft de C.H.-Statenfractie van Zuid- Holland prof. dr. C. Geretson als tweede candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Eerste Kamer. 13 VRIJE ZONDAGEN VOOR KELLNERS Werknemers in het café- en res taurantbedrijf zullen voortaan in elk geval derien vrije Zondagen per kalenderjaar krijgen. Dit is het resultaat van de gister avond in de Tweede Kamer gehou den beraadslagingen over het wets ontwerp tot wijziging van de Ar-' beidswet 1919, dat zonder hoofde lijke stemmen werd aanvaard, na dat minister mr. A. M. Joekes een amendement van de heer A. Sta pelkamp (A.R.) had overgenomen. De minister had een aantal van 12 Zondagen voorgesteld en bij alge mene maatregel van bestuur de mo gelijkheid van een geringer aantal Zondagen b.v. voor seizoenbedrij- ven mogelijk wil maken. Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. (9.309.35 Waterstanden) VPRO: 1000 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: ,10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Sopraan en piano. 11.00 Voordracht. 11.20 Gram. 11.30 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Dansmuziek 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.45 Sport en prognose 13.00' Nieuws. 13.15 Mededelingen of gra- mofoon. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Gramofoon. VARA: 16.00 Graan. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Kamerkoor. 17.20 Mu zikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 „Denk om de bocht" 19.00 Piano spel. 19.10 Spreekuur voor emigran ten. VPRO: 19.30 „Amerika en" Euro pa". causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Gram. 20.30 „Benelux", causerie. 20.40 „De Godsdienstige ontwikke ling in de jeugdjaren", causerie. VARA: 21.00 Verzoekprogramma. 21.45 Buitenlands weekoverzicht. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Gespro ken portret VPRO: 22.40 „Van daag", causerie. 22.45 Avondwijding VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Kamerorkest. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Niews. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Instrumentaal sep tet. 7.45 Morgengebed en litur gische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Radio Philhar- monisch orkest. 10.15 Symphonette orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Instumentaal ensemble,, klein kooi en solisten. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwme dedelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Gram. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Zang en piano. 14.25 Promenade orkest. 15.00 Gram. 15.20 Idem. 16.90 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Muzikaal medaillon. 18.22 Katholiek signaal en Indonesisch commentaar. 18.30 Lichte Muziek. 18.50 Ronde van Frankrijk. 19.00 Nieuws. 19.15 Rege ringsuitzending: Verklaring en toe lichting. 19.35 Lichte muziek. 19.49 Katholiek si snaai en politiek over zicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Operacon cert. 21.00 Brabants halfuur. 21.35 Koperkwartet. 21.50 „Opbouw in Liefde", causerie. 2.205 Metropole Orkest. 22.35 „Als die van Ons', klankbeeld. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Amusementsmuziek. 23.40 24.00 Lichte muziek. worden gevonden voor die gevallen, waarin persoonlijk onschuldige Duit se grensboeren door blijvend ver lies der hun vanouds toebehorende gronden in hun bestaan worden be dreigd, werd met 21 tegen 16 stem men aangenomen. Vóór stemden de KVP, dc AR en de heer Louwes (WD). TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft gisteren behandeld het voorstel om de Spoor wegen 373,4 millioen te vergoe den wegens oorlogsschade en 290 millioen te verschaffen in de vorm van kapitaaldeelneming, welke be dragen de Kamer heeft toegestaan. De heer RITMEESTER (VVD) had geklaagd over de stiefmoeder lijke bedeling van het Noorden en het Oosten en in antwoord daarop zei de minister, dat 1 Januari de lijn AmersfoortZwolle, 1 Mei 1952 ZwolleLeeuwardenGroningen en een jaar later ArnhemZwolle elec- trisdh zullen zijn. Over het vervoersbeleid deelde de minister mede, dat dit beleid op principiële gelijkheid van rail-, weg en watervervoer is gegrondvest. Er wordt gestreefd naar het opleggen van gelijke lasten en er is vrijheid op de vervoermarkt, met enig toe zicht van de overheid. De Regering denkt er niet aan de Spoorwegen in een bevoorrechte positie te plaatsen. Minister WEMMERS gaf cijfers over het wegvervoer, over de groei van het autopark gedurende de na oorlogse jaren en hij vroeg zich af, of de invoer van de duizenden vracht auto's wel kan doorgaan, met het oog op het gebrek aan deviezen. Aan de investeringen door de Spoorwegen is een rem opgelegd. Wanneer de lijn ZwolleArnhem in Mei 1953 gereed zal zijn, zullen er 1357 km zijn geëlectrificeerd. De electrificatie betekent een bespa ring van 28 millioen gulden per jaar aan deviezen. Het verzoek van de heer KROL (C.H.) om het accountantsrapport van de Spoorwegen ter inzage te geven aan de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de I" mer, kon de minister inwilligen. Ook het wetsontwerp regeling goederenvervoer met binnenschepen kwam weer aan de orde. Het werd goedgekeurd, nadat twee amende menten van de heer Algera (A.R.) o.a. met het doel om verladers niet in het bestuur van de schippers- beurzen op te nemen, waren ver worpen. In de middagzitting heeft de Ka mer verder nog afgedaan de split sing van eigendom van een ge bouw in appartementen en de nieu we vaststelling van het rechtsgebied en zetels van rechtbanken en kan tongerechten. Om bepaalde groepen van Indi sche juristen, notarissen en candi- daat-notarissen in de gelegenheid te stellen hier te lande een passende functie aan te nemen, heeft de Tweede Kamer een wetsontwerp aangenomen, waarin deze zaak wordt geregeld. Minister Mulderije zei, dat de practijk zich nog moet vormen, maar dat de mogelijkhe den niet groot zijn. Tenslotte begon de Kamer met de behandeling van het wetsontwerp verhoging pensioenen en kinderbij slagen voor gepensionneerden. Te half twaalf werd de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag één uur. „Middenstanders, weest fier op uw stand I" Voorzitter Kortenhorst struikelde over namen van nieuwe Nederlanders In lachende Kamer De Tweede Kamer heeft gisteren avond even groot plezier gehad. Aan de orde waren een aantal na tionalisatie-ontwerpen. De heer Scheps voerde daarover het woord en maakte er bezwaar tegen, dat al lerlei personen tot Nederlander wor den gemaakt, terwijl zij een naam hebben en behouden, waar iedere Nederlander zijn tong over moet breken. Spreker was van oordeel dat dergelijke namen tegelijk met de nationalisatie veranderd behoren te werden, zodat ze voor een Neder lander behoorlijk bruikbaar zijn. Hij legde deze wens in een motie neer. Deze luidde als volgt: „De Kamer van oordeel, dat namen als: F, E. Aaamczak, I Baranyai, H. R. Czapski, E. L. Dwinatsky, A. Grjimalouski, J. Grzelkowski, A. Hadjidakis, J. Kazmierczak, E. Kilayin, R. Koniuszek, A. Krasowski, J. Kryzanowski, K. Matejczyk, B. Moczydlower, A, S. Moszkc- wicz, F. Obdrzalek, J. Ograjen- sek, J. Parfjanowicz, S. F. Piaszczynski, I. Poustochkine, W. Rzemieniecki, N. Skripni- kow, Fr. Strzelczyk, door Ne derlanders niet wel kunnen worden uitgesproken, nodigt de Minister uit maatregelen te treffen, die aan dit bezwaar te gemoet komen. De -motie is mede ondertekend door leden van A.R., K.V.P. en C.H. De heer Scheps nodigde de voor zitter uit, de motie met al de-ze na men voor te lezen. De voorzitter, dr. Kortenhorst, waarschuwde echter de voorsteller dat hij hiermee enig risico nam. Wanneer immers de voorzitter deze namen vlot zou kun nen uitspreken, dan zou daaruit blijken dat deze motie overbodig was. De heer Scheps nam echter het risico. Het bleek, dat hij het zonder bezwaar kon doen. De tong van de voorzitter struikelde hopeloos over al deze medeklinkers, uiteraard tot grote hilariteit van de Kamerleden Minister Mulderije was van me ning, dat deze mensen de weg moesten bewandelen die voor hen. evenals voor iedere Nederlander, openstaat. Namelijk hét aanvragen van naamsverandering. De heer Scheps had nog een twee de motie, waarin werd uitgesproken PORTRET VAN WIM JANSEN MISBRUIKT? Een textielwinkel met vele filia len heeft enige dagen geleden in zijn dagblad-advertenties een por tret opgenomen van dc K.R.O.-re- porter Wim Jansen, zo deelt men ons van de zijde van de Katholieke Ra dio Omroep mede. Dit portret ging vergezeld van de woorden: „Wat ra dio en pers zeggen, K.R.O.-uitzen- ding op Zaterdag 7 Juli: Ieder kan thans een goed pak kopen voor de helft van de prijs, kwaliteit 100 pro cent gegarandeerd, radio-reporter Wim Jansen interviewt". Het portret van de reporter werd zonder diens toestemming en mede weten voor deze prijzenoorlog mis bruikt, aldus de KRO. die verder meedeelt, dat de aangehealde zin in geen uitzending voor kwam, laat staan dat de reporter deze zou heb ben gesproken. De Katholieke Radio Omroep heeft de winkelier gesommeerd in de bladen waarin de advertenties waren geplaatst de zaak recht te zetten. Nu op deze sommatie geen antwoord is ontvangen heeft de K. R.O. een aanklacht ingediend bij de procureur-generaal van 't gerechts hof te Amsterdam. dat zij, die gedurende de bezettings tijd zich verdienstelijk hebben ge maakt jegens de Nederlandse zaak, bij de nationalisatie voorrang die nen te hebben. Over beide moties zal vandaag worden gestemd. NIET Op een amuseinentsavond in Concordia te Bussum zou gister avond ook de radioreporter Wim Jansen optreden met zijn program ma „Twee keer één is één". Tijdens de voorstelling deelde de impresario echter mede, dat de radioreporter niet zou verschijnen, omdat de KRO hem dit optreden verboden zou heb ben. Van de zijde van de KRO werd hieromtrent medegedeeld, dat de radioreporter een arbeidsovereen komst met de KRO heeft en het hem zonder diens toestemming ver boden is voor derden op te treden. De impresario vertelde nog, dat Wim Jansen een contract voor het optreden op 25 avonden in verschil lende plaatsen heeft getekend, en reeds op zes avonden is opgetreden. PROF. KEESING VERLAAT FINANCIëN De Raadadviseur in Algemene dienst van het ministerie van Finan ciën, prof. dr. F. A. G. Keesing, heeft zijn functie neergelegd. Hij heeft in Washington bij het Interna tionale Manetaire Fonds de positie aanvaard van „Chief,Exchange Res triction Division". Prof. Keesing zal met zijn gezin in October naar Washington vertrekken. Gisteren is te Utrecht het 35-jarig bestaan van de Ned. Kath. Midden standsbond gevierd. In de ochtend uren werd in dc St. Willibrordus- kerk een plechtige Hoogmis uit dankbaarheid opgedragen door mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom, waarna in Espla nade een gemeenschappelijke kof fiemaaltijd werd genoten. Des mid dags werd de feestelijke lustrum- vergadering gehouden. De bondsvoorzitter, de heer J. A. Koops, sprak het openingswoord, (waaraan reeds gisteren het een en ander werd ontleend). Als centrale standsorganisatie om vat de NRKM vijf bloeiende dioce sane bonden, die tezamen 500 afde lingen tellen. Als centrale van vakorganisaties omvat de NRKM 45 Nationale vak bonden van Katholieke ondernemers in middengroot- en kleinbedrijf, die tezamen ruim 53.000 leden tellen. Spr. wees cr dus op, dat het nu meer dan ooit taak en plicht van alle katholieke ondernemers in het middengroot- en kleinbedrijf is hun eigen katholieke organisatie sterk te maken. Hoge gasten. De voorzitter besloot met een wel kom tot de genodigden, o.w. de mi nisters v. d. Brink en Albregts, de wnd. burgemeester van Utrecht, de heer H. A. Bakker; de kamerleden Romme, Andriessen, Lucas, Verhoe ven, drs Janssen, H. Dassen, Peters, Roolvink en De Kort, de directeur- generaal v. d. middenstand, dr. Groe neveld Meyer, prof. Veraart, verte genwoordigers van katholieke orga nisaties, de buitenlandse gasten uit: België, Duitsland en Oostenrijk, af gevaardigden van de Kon. Ned. Mid denstandsbond, de Christ. Midden- bond, de Hoofdgroep Ambacht, de Bedrijfsgroep Detailhandel, de Mid- denstandsbank. de Stichting v. d, Arbeid, de Kamsr van Koophandel, de Kath. Volkspartij, de Midden- standsraad en het Econ. Instituut Middenstand. Besloten werd telegrammen van trouw en aanhankelijkheid te zenden aan de Paus, de Koningin en Kardi naal de Jong. Ook werd mededeling gedaan, van de voorgenomen stich ting ener internationale beweging van de Kath. Middenstand. Prof. dr F. L. Muiswinkel hield een jubileumrede, waarin hij de ont wikkelingsgang van de Nederlandse nviddenstand sedert 1900 schetste. Dr A. A. Olierook hield een hoog gestemde jubileumrede, waarin hij de organisatie kenschetste als een van dynamiek. De stuwkracht der beweging is de Katholieke sociale gedachte. Spr. schetste de onver vangbaarheid van de middenstand, die een onmisbare schakel is. Z(jn verdwijning zou een verlies zijn voor de samenleving. „Middenstan ders, weest fier op uw stand, geeft elkaar de hand, gaat gelukkig voort, houdt de fakkel brandende en het geloof hoog," zo besloot de spreker. De heer Van Doorn sprak namens het jubileumcomité. Hij overhan digde een bedrag van 20.000 ten behoeve van de inrichting van een volledig geoutilleerd bureau. De voorzitter dankte hartelijk voor dit geschenk. Hij bracht in dit ver band hulde aan zijn medewerkers Bachg, Hooy en Van Hamersveld. Vervolgens verscheen onder ap plaus de coadjutor van de aartsbis schop van Utrecht, mgr. dr B. J. Alfrink, nret een kort, hartelijk woord door de voorzitter begroet. Een hartelijk woord van mgr. Alfrink. Mgr. Alfrink sprak daarop dc vergadering toe. De tijden zijn voor de middenstand moeilijk, zo zeide de coadjutor. Hij toonde zich ver- Iheugd over de Kath. organisatie der middenstanders en bracht de bond daarvoor namens het episcopaat dank. Spr. bond de aanwezigen de Christelijke liefde op het hart, ook in het maatschappelijk leven. Mgr. Alfrink gaf de verzekering de groei en bloei van de organisatie met be langstelling te zullen volgen. Ten slotte gaf de bisschop zijn zegen. Dc minister zonder portefeuille prof. dr A. H. M. Albregts sprak daarop een rede uit. De minister deelde vervolgens me de, dat het H.M. de Koningin be haagd heeft de heer G. P. Rangeveld uit Den Haag te benoemen tot rid der in de Oranje-Nassau orde. De heer Rangeveld is directeur admi nistrateur van het sociaal charita tief fonds „Santos" (applaus). Nog werd het woord gevoerd door de heer Andriessen, voorzitter van de KVP tevens sprekend namens de KVP-kamerfractie. Namens de zusterorganisaties sprak de heer De Groot, voorzitter van d? Kon. Ned. Middenstandsbond, de heer Middelhuis namens het Ka tholiek Bureau voor Culturele en Sociale Samenwerking en tenslotte de heer Czempass van het Verband Katholischer Kaufm'annverbaende, namens deze organisatie mear tevens namens de Belgen en Oostenrijkers. De heer Hooy, lid der Tweede Ka mer, bracht, namens de bond en de medewerkers, hartelijke dank voor het vele werk verricht door de voor zitter, de heer Koops. Tenslotte werd een druk bezochte receptie gehouden. NIET ALLEDAAGS AVONTUUR. Het was een vreemde gewaarwor ding voor de heer J. H. Gorter, toen ihij, na in de Tempeliersstraat te Haarlem, met zijn zoontje in de tram naar Amsterdam te zijn ge stapt, enige minuten later, langs De Baan rijdend, zijn huis in brand zag staan. Hij bedacht zich niet lang ver haalt de „Tel." nam zijn zoontje op de arm en sprong uit de in volle vaart rijdende tram, waarbij zij wonder boven wonder geen van bei den letsel opliepen. Hij bereikte zijn huis tegelijk met de brahdweer, die door de buren was gealarmeerd. Het vuur was spoedig gedoofd Een ge deelte van de bovenverdieping brandde uit, terwijl gelijkvloers gro te waterschade ontstond. Lekker is geen luxe! Het ligt voor de hond. dat U in deze lijd graag koude schotels of) tafel brengt. Er zijn immers volop toma ten en komkommers en U hebt wel bijna dagelijks restjes, die uitstekend ge schikt zijn om koud te ver merken. Dat is bijzonder smakelijk te doen met De Gruyler's mayonnaise. Werkelijk een heerlijkheid en een groot gemak! De Gruyler's mayonnaise kunt U krijgen in potten van 85 en 150 cent. Deze mayonnaise is heel voor dclig in het gebruik en bovendien zorgt 10% kor ting ervoor, dal lekker geen luxe meer is. Neem eens de proef met een potje! Twee moordenaars bekennen Na vier dagen recherchewerk is het bewijs geleverd meldt de „Volkskrant" dat de 39-jarigc boe renvrouw H. uit Liempde, die zich Zaterdag door ophanging van het le ven beroofd scheen te hebben, ver moord werd. De beide daders, de echtgenoot van het slachtoffer, do 34-jarige J. K. en i.in 72-jarige vader hebben een bekentenis afge legd. De daders hebben, gelijk reeds werd bericht, Zondagmorgen aan gifte gedaan dat de vrouw van K. zelfmoord had gepleegd. Do politie vertrouwde de zaak echter niet. Zij stelde een onderzoek in en hieruit kwam vast te staan, dat do vrouw vermoord was. De schoonvader be kende spoedig, de echtgenoot ont kent een moord met voorbedachte rade. Met tweeën hebben zij de vrouw 's nachts aangevallen en op zolder in een strop gehangen. Het echtpaar is in December vorig jaar getrouwd. De moord heeft in dc omgeving van Liempde en Best, waar de boerenfamilie zeker niet ongun stig bekend staat, grote opschudding verwekt. Binnenlandse afzet handhaaft zich, uitvoer gestegen Overheid kan verantwoordelijkheid ondernemer echter niet overnemen In de lustrumvergadering van de Kath. Middenstandsbond werd het woord gevoerd door de minister zonder portefeuille, prof. dr. A. H. M. Albregts Deze constateerde dat het tijdstip van dit jubileum in een voor vele middenstanders moeilijke periode valt, nu de toestand dwingt tot beperking van de consumptie. Samenwerking van ondernemin gen verdient de aandacht, samen werking bij inkoop, productie, recla me, vestiging en ten behoeve van de research. Als een belangrijke taak voor de middenstand ziet prof. Al- bregst de uitbouw van het econo misch instituut. Het overheidsbeleid De periode, waarin wij thans le ven is in zekere zin een krachtproef voor de middenstand. De overheid, aldus de minister, zal haar beleid onder de huidige zich wijzigende verhoudingen welbewust richten op de bevordering van redelijke con- currentie-verhoudingen. De overheid kan en mag de verantwoordelijk heid van de ondernemer niet over nemen en het bestaan van ieder be drijf, ook het economisch niet ver antwoorde of niet bekwaam geleide bedrijf, niet veilig stellen, maar is er wel op bedacht de economische ontwikkeling in deze sector van het bedrijfsleven nauwlettend te volgen en in haar beleid binnen de mo gelijkheden, die de algemene econo mische toestand van het land open laat bet streven van de midden stand naar behoud en versterking van zijn positie steun te bieden. Onder de actuele moeilijkheden spitst het liquiditeitsprobleem zich toe, aldus spr. Bij het nemen van credietmaatregelen zal de bijzondere positie van het middenstandsbedrijf nadere beschouwing verdienen om te voorkomen, dat restrictie-bep-'- lingen ongemotiveerd zwaar op de middenstand zouden drukken. De perspectieven op iets langer zicht zijn volgens spr. veel minder ongunstig. Wij mogen toch vertrou wen, dat wij er met Gods hulp in zullen slagen door deze moeilijke periode heen te komen en in de toe komst een stijging van onze volks welvaart te zien. De regering heeft voor de grote betekenis van de middenstand vol komen oog. Invoer van sla in België stopgezet De Belgische groenten-importeurs mogen geen Nederlandse sla meer in België invoeren. Dit betekent, dat de uitvoer van sla naar België voor de tweede maal in dit seizoen stil staat. In Nederlandse exporteurskringen kent men de redenen nog niet die tot het verbod hebben geleid. Alg. Dgbl. De Nederlandse bierbrouwers zijn over de resultaten van het afgelo pen halfjaar niet ontevreden. Dl binnenlandse afzet heeft zich. in ver gelijking met de eerste zes maanden van het vorig jaar, vrijwel kunnen handhaven, terwijl de export met niet minder dan ruim 50 procent is toegenomen. De uitvoer van Nederlands bier steeg van rond 163.000 hl in de pc riode Jan/Juni 1950 tot ongeveer 246000 hl in hetzelfde tijdperk van dit jaar. Gemiddeld exporteert Ne derland thans tien millioen flesjes bier per maand. In de stijging van de uitvoer neb ben alle export-gebieden deel. De export naar de Verenigde Staten (dollars!) loopt goed, beter dan vo rig jaar. De grootste hoeveelheden neemt Afrika af. Gebieden als Japan en Australië zijn in betekenis toegenomen, ter wijl men inmiddels voortgaat nieu we afzetmarkten te ontsluiten. Nederland heeft de „gele trui" aan wat de bier-export betreft. Ons land slaat zelfs Engeland, dat voor de oorlog de grootste exporteur was, hoewel in die afzet ook die naar de commonwealth-gebieden was begre pen waar men het voordeel van de preferentiële rechten genoot. De aanvankelijke vrees voor Duit se concurrentie blijkt ongegrond. Het Nederlandse bier, aldus het oor deel van bevoegde zijde, „zit er goed in". De vergelijking in kwaliteit met het Duitse kan het zeker doorstaan. Sm Duitsers exporteren gemiddeld Electriciteits-centralen in Zuid-Holland Op korte termijn zal hel nodig zijn nieuwe voorzieningen te treffen om Zuid-Holland van voldoende electrische stroom te voorzien. Er bestaan thans plannen om in de cen trale in Den Haag een nieuwe ma chine van 30.000 kW te plaatsen en de koelwatercentrale aldaar te verbe teren. In de Rotterdamse centrale is een nieuwe turbogenerator van 50.000 kW met stoomketels nodig. In de nieuwe centrale te Dordrecht moeten twee turbogeneratoren met stoomketels verplaatst worden. De kosten bedragen naar schatting on geveer 100 millioen gulden. De nieu we voorzieningen zullen in 1955 ge reed moeten zijn. Dit is volgens het centraal bureau der Vereniging van Elcctriciteitsbe- drijven in Nederland, die hierover een rapport uitbracht, vooral een gevolg van de verbluffend snelle ontwikkeling van de industrie in en rond Rotterdam. Voor de uitbreiding van de fabriek te Rotterdam is 22 millioen 250.000 gulden nodig, waarvan in 1951 7 millioen 250.000 gulden. Met het mi nisterie van Financiën is overleg gaande om van de kapitaalmarkt de nodige medewerking te verkrijgen. „Volkskr." per maand 20.000 hl, welke hoe veelheid ook de Denen halen (Ne derland 40.000 hl). Binnenland. Op de binnenlandse markt consta teren de brouwers de invloed van dc verminderde koopkracht bij het pu bliek, die zich o.a, openbaart in een teruggang van het café-bezoek en wat de omzet in het tweede kwar taal aangaat, de weergevoeligheid van het bierverbruik. Vooral régen- val is nadelig, zo is opnieuw geble ken; en in Mei en Juni heeft Pluvius ons nog al royaal bedacht. De binnenlandse afzet bedroeg in het eerste kwartaal van dit jaar rond 209.000 hl, in het tweede 308.000 hl, zodat het totaal voor het afgelo pen halfjaar 517,000 hl bedraagt. Voor de overeenkomstige perioden van het vorig jaar belopen deze hoe veelheden resp. 180.000 hl. 344.000 hl cn 524.000 hl. De omzet Jan./Juni '51 in procen ten van Jan./Juni '50 levert 98,7 op, zodat de afzet zich nagenoeg op het zelfde peil heeft bewogen De ter beschikking staande cijfers- tonen een vermindering aan in het verbruik van lagerbicr, maar een stijging van ruim 3000 hl in dat van zwaar bier, zoals pils. ..Parool Weer ramp bij de wedduiven Zeer vele duivenhouders in Noord- Holland-Noord hebben Zondag een slechte dag gehad, doordat een groot aantal van hun jonge duiven, die in Zevenbergen waren gelost, tot nu toe door onverklaarbare oorzaak niet teruggekeerd zijn. De Alkmaarsc concourcommissic organiseerde die dag een grote wedvlucht ten bate van de tbc-lighallen en aan die vlucht deden ongeveer 1500 duiven mee. Sommigen hebben geen enjtele duif teruggezien, anderen slechts een gering aantal. Naar schatting is tach tig procent weggebleven. Ook duivenhouders uit Hoorn, De Ryp, Castricum cn andere plaatsen hebben deze Zondag een groot ver lies geleden. De duiven zijn bij be hoorlijk weer met bedekte lucht ge lost. Men vermoedt, dat zij onderweg in een hoos terechtgekomen zijn. Zekerheid bestaat hierover echter niet. De vermoedelijke eerste-prijswin naar van de wedstrijd ide heer Zentvcld te Alkmaar, wiens eerste duif om tien voor elf binnen was. De tot nu toe geregistreerde tweede duif kwam ongeveer een half uur later binnen. („Het Vrije Volk"; Meer wellevendheid, grotere verkeersveiligheid. Verbond voor Veilig Verkeer

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5