S)e Ceidóe6oti^cm^ Spanje's bijdrage aan Westerse verdediging Boudewijn naar de Kongo Het struikelblok van Kaesong Turkije en Griekenland in Atlantisch Pact Weinig hoop op succes voor Harriman DONDERDAG 19 JULI 1951 42ste JAARGANG No. 12337 Spanje strategisch belangrijk Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN „Spanje is belangrijk", zegt Acheson GEEN OVEREENSTEMMING LONDEN EN PARIJS MET DE AMERIKAANSE MINISTER van buitenlandse zaken Dean Ache son heeft Woensdag, op zijn wekelijkse persconferentie een verkla ring voorgelezen, waarin hij mededeelde dat de Verenigde Staten be sprekingen zijn begonnen met Spanje, teneinde een indruk te krijgen van hetgeen dit land zou kunnen en willen doen ter versterking van de verdediging van West-Europa. „De Amerikaanse militaire autoriteiten zijn het er algemeen over eens, dat Spanje belangrijk is voor de verde diging in algemene zin van West-Europa en het is daarom niet min der dan natuurlijk, dat wij besprekingen met de Spaanse regering zijn begonnen", aldus Acheson. redenen", zo vervolgde Acheson, „hebben de Verenigde Staten daar om het initiatief tot deze voorberei dende besprekingen in Madrid geno men". Verdedigen, niet bevrijden Er op wijzend, dat een eventuele overeenkomst een aanvulling zou be tekenen van de kracht van het Wes ten .verklaarde Acheson met nadruk: „Het was en is onze vaste bedoeling er voor te zorgen dat West-Europa indien het wordt aangevallen, verde digd zal worden en niet bevrijd". Hoewel Amerika reeds enige maan den over de inschakeling van Spanje overleg heeft gepleegd met Engeland en Frankrijk, is er geen overeen stemming bereikt.,, Om strategische Koning Boudewijn I van België, die in zijn troonrede bijzondere aan dacht aan de Kongo besteedde, zal alvorens bezoeken aan de Euro pese staatshoofden te brengen naar het voorbeeld van zijn vader een lange reis in deze Belgische ko lonie maken, zo verluidt in Brussel. Volgende week zal hij met Leo pold en de overige leden van de ko ninklijke familie een vacantiereis naar Tirol maken. Zaterdag, op de Belgische nationale feestdag, zal de jonge koning een parade van het le ger in hoofdstad afnemen. De Kamer van Afgevaardigden •heeft koning Boudewijn een civiele lijst van 36 millioen Belgische francs toegewezen (plm 2 3/4 millioen gul den). Zaterdag a.s. zal in de St Jacobs- kerk te 's-Gravenhage een „Te Deum" worden gezongen ter gele genheid van de troonsbestijging van koning Boudewijn. Het „Te Deum" zal worden gezongen door Mgr. P. Giobbe, pauselijk internuntius te 's-Gravenhage. DE OVERSTROMINGEN IN KAN SAS. Een enorme rookwolk steeg op boven Cansas City, nadat olie tanks in brand geraakt waren. Op de voorgrond staan enige goe derentreinen, grotendeels in het wa ter als gevolg van de overstromin gen van de rivieren Kaw en Missou ri. De enorme brand en rookontwik keling ontstonden door de ontplof fing van twee tanks, die 800.-000 gal lons dieselolie bevatten. Ongeveer een half millioen mensen moest ten gevolge van de brand en over stromingen uit hun huizen vluchten. BRITS-FRANSE BEZWAREN. Britse en Franse regeringswoord voerders hebben gisteren critiek op de Amerikaanse stap uitgeoefend. De Britse zegsman meende, dat de inschakeling van Spanje in de Wes telijke defensie, de „barrière tegen het communisme" ernstig zou, ver zwakken. Engeland is niet alleen tegen Span je's aansluiting bij het Atlantisch Pact, maar ook tegen een bilaterale defensie-overeenkomst tussen Wash ington en Madrid. De Franse woordvoerders meende, dat Spanje op 't ogenblik niet recht streeks bedreigd wordt, en dat er daarom geen noodzaak bestaat voor Amerikaanse bases in dat land. „Het zou er op neerkomen", meende hij, „dat het oorlogsmaterieel over een groter oppervlak moet worden ver spreid en dat de defensie:inspanning van het Westen als geheel wordt ver zwakt". Uit Brussel zond de secretaris-ge neraal van het Internationaal Ver bond van Vrije Vakverenigingen, de aan minister Acheson, waarin hij heer J. H. Oldenbroek, een telegram krachtig protesteerde tegen „elk ver bond met Franco-Spanje". De Londense,, Times" schrijft ech ter in een commentaar: dat de reeds aan West-Europa verstrekte en nog toegezegde wapens afdoende de vrees wegnemen, dat Amerika zich bij een aanval achter de Pyreneeën zou te> rugtrekken. De tijd dat Frankrijk er andere continentale mogendheden dit konden vrezen, is reeds ver voorbij, aldus het blad. RODEN EISEN TERUGTREKKING VREEMDE TROEPEN I TIT EEN BERICHT van het Russische persagentschap Tass uit Pjong- jang blijkt, dat het grote struikelblok van de wapenstilstands onderhandelingen te Kaesong de communistische eis is, dat de buiten landse troepen uit Korea zullen worden teruggetrokken. Hiertegen ver zetten zich de Amerikanen, alleen reeds uit overweging, dat dit een kwestie is, welke pas na de wapenstilstand beslist kan worden. Volgens Tass echter was het „volkomen duidelijk", dat een vreedzame regeling onmogelijk was als de vreemde troepen zich niet uit Korea terugtrokken. Alfred van Sprang, de Nederland se journalist, fotografeerde, volgens U.P. een Chinese soldaat, die met een dreigend gebaar zijn pistool hal verwege uit de holster trok. Aan het front wordt nagenoeg geen strijd meer geleverd, maar achter de vijandelijke linies beuken 400 bom menwerpers en Shooting Stars hoofd wegen en spoorwegen met bomme> om de communisten te beletten verse troepen aan te voeren. Voorts had de Noord-Koreaanse generaal Nam II gezegd, dat zijn de legatie er op stond, de 38ste breedte als scheidslijn aan te nemen. De De Amerikanen wilden deze, volgens Tass, ten Noorden van de parallel vaststellen. Nam II zou verder voor gesteld hebben: maatregelen om de vijandelijkheden te staken, instellen van een commissie van toezicht op het naleven van het bestandsaccoord en het uitwisselen van krijgsgevan genen, die naar hun families zouden moeten terugtrekken. De onderhandelaars van de V.N. te Kaesong namen gisteren twee com munistische voorstellen voor de agenda over, maar hebben voor alle zekerheid hun opvatting over 'de fun damentele bedoeling vast laten leg gen. MINDER BEWEGINGSVRIJHEID. De correspondenten in Kaesong mogen zich voortaan niet buiten een zone van 800 meter van de conferen tiezetel begeven, op gezamenlijk ver zoek van de verbonden en communis tische officieren. De verslaggevers melden, dat de Chinese en Noord- koreaanse troepen er zorgvuldig voor waakten, dat er geen contact met' Ko reaanse burgers werd gemaakt. JOEGO-SLAVIë LEVERT GEEN STRIJDKRACHTEN. Joego-Slavië he^ft in antwoord op een verzoek van de commissie voor collectieve maatregelen van de V.N. medegedeeld, dat het geen militaire strijdkrachten aan de Verenigde Na ties ter beschikking kan stellen op dit ogenblik wegens de „ernstige druk" waaraan het van de zijde van de Sowj et-Unie en andere Oost- Europese staten onderhevig zou zijn. Joego-Slavië was van mening, dat het verzet, dat het biedt aan deze agressieve druk op zichzelf een be langrijke bijdrage tot het bewaren van de internationale vrede en vei ligheid is. Klachten van Korea - vrijwilligers Op een kortgeleden te Tokio ge houden zitting van een Nederlandse Krijgsraad zijn door Nederlandse Korea-vrijwilligers klachten naar voren gebracht, die, naar de presi dent, kolonel B. Damen, in de uit spraak meedeelde, door getuigen verklaringen zijn bevestigd. Kolo nel Damen sprak de hoop uit dat verandering zal worden gebracht in de toestanden, waarover is geklaagd. Leden van het personeel van het Nederlandse gezantschap te Tokio verklaarden te hopen, dat de Neder landse regering maatregelen zal ne men om de oorzaken der klachten weg te nemen. Een correspondent in Korea van enige Nederlandse bladen heeft de zer dagen medegedeeld dat korpo raal S. Heyndeyk van het Neder landse bataljon Korea-vrijwilligers wegens desertie tot zes maanden voorwaardelijk gevangenisstraf is veroordeeld. Gemeld werd dat de verdediger, kapitein Anemaet, de krijgsraad ver telde dat vele vrijwilligers onder valse voorwendsels zijn overgehaald zich voor dienstneming in het Van Heutszbataljon op te geven. Kapitein Anemeat zeide dat bij de militaire geneeskundige keuring in Nederland militairen met chronische ziekten en andere gebreken werden goedge keurd voor het verrichten van zwa re dienst te velde in Korea. IN TWEE VERSCHILLENDE ZONES BRITSE MINISTER van buitenlandse zaken, Herbert Morrison, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland tot de gevolgtrekking is gekomen, dat G&ekenland en Turkije in het Atlantisch pact opgeno men dienen te worden. De grootste moeilijkheid had er in bestaan de wens van Turkije tot toetreding in overeenstemming te brengen met Turkijes positie ten aanzien van de algemene defensie van het Midden-Oosten. Na overweging van de zaak was de Britse regering tot de slotsom gekomen, dat het toetreden van Griekenland en Turkije de beste oplos sing leverde. AMERIKA IS HET ERMEE EENS. De Amerikaanse minister Acheson heeft zijn voldoening uitgesproken over de verklaring van zijn Britse ambtgenoot Morrison, dat Engeland instemt met de toelating van Grie kenland en Turkije tot het Atlan tisch Pact. Op de vraag of het Britse stand punt ook dat van de andere Atlan tische landen weergeeft, kon de mi nister geen antwoord geven. Tegelijkertijd wordt uit Rome be richt, dat de geallieerden hun plan nen voor één enkel commando in het Middellandse-Zeegebied hebben laten varen. Er zullen twee com mando's komen; één Amerikaans voor de Zuidelijke flank van Euro pa onder admiraal Robert Carney, ENGELSE MILITAIRE CENTRA IN BELGIë. Tussen België en Engeland is een overeenkomst getroffen over de vestiging van twee tactische vlieg velden in Belgisch Limburg en twee militaire depots der Engelse troepen in de provincie Antwerpen. In de provincie Antwerpen zijn zestien honderd hectare beschikbaar gesteld, waar de Britse troepen 26 kampen zullen vestigen. Onder meer zal te Grobbendonk een benzinedepot worden ingericht op een terrein van driehonderd hec tare. Het ligt in de bedoeling vanuit de te stichten „traffic centres" de in Duitsland gestationneerde Britse troepen te bevoorraden. Het ligt niet in de bedoeling de in Limburg aan te leggen tactische vliegvelden in vredestijd te bezetten. PARTIJEN BLIJVEN ONVERZOENLIJK pESSIMISME heerste gisteravond in Amerikaanse kringen te Teheran over de uitslag van Averell Harrimans missie om een oplossing te vin den voor het olie-geschil. Reuter vernam, dat Trumans speciale afgezant nog niet de minste aanwijzing had gevonden van een wijziging in de hou ding van beide partijen. Harriman voerde gisteren besprekingen met talrijke Perzische autoriteiten. De Perzen houden vol, dat hun naastingswet op generlei wijze ver anderd kan worden en dat zij de aan beveling van het Haagse Hof om de toestand te „bevriezen" niet kunnen aanvaarden. Engeland blijft op zijn stuk staan, dat de Haagse aanbevelin gen aanvaard moeten worden en dat de naastingswet niet rechtsgeldig is. Harrimans uitdrukkelijke wens om De Franse kabinetscrisis René Mayer, de (radicale) minis ter van Justitie, heeft er gisteravond in toegestemd, pogingen aan te wen den voor de vorming van een nieu we Franse regering. President Auriol deed dit verzoek, nadat gisteravond, kort na elkaar, twee politieke leiders te kennen had den gegeven, dat zij niet in staat waren een kabinet te formeren. Want binnen vier uur, nadat de conservatief Maurice Petsche zijn (een week geduurd hebbende) po ging had opgegeven, wees ook Ro bert Schuman (M.R.P.) een verzoek I van president Auriol af om te trach ten, een kabinet samen te stellen. een sfeer te scheppen, waarin over eenstemming mogelijk is, schijnt niet in vervulling te gaan. Waarnemers zeggen echter, dat het nog te vroeg is om te zeggen of de missie gefaald heeft. Harriman zal zich vandaag of mor gen opnieuw met premier Mossadeq verstaan. Hij heeft een uitnodiging ontvangen van de Perzische olieraad om de raffinaderij te Abadan te be zoeken om zelf te zien „waarom de Perzen hun nationalisatieplannen niet kunnen opgeven". De nieuwe Perzische nationale oliemaatschappij, die reeds geadver teerd had in Franse en Deense bla den, heeft thans advertenties ge plaatst in grote Amerikaanse bladen, waarin zij haar olie aanbiedt tegen de internationale marktprijs, op voor waarde, dat de kopers met eigen tankschepen in de Perzische Golf ko men. IN STEENGROEVE DERTIG ITALIANEN BEDOLVEN. Dertig Italiaanse arbeiders werden gisteren door een aardverschuiving in een steengroeve te Caserte bij Na pels bedolven. Er zijn reeds 8 doden geborgen. Er bestaat weinig hoop voor de overigen. en één Brits voor het Midden-Oos ten. Griekenland zal waarschijnlijk nog onder het Zuidelijk commando val len. APOSTOLISCH VICARIS VERONGELUKT Maandag 16 Juli is mgr. Stephan Appelhans SVD, Apostolisch Vicaris van Oost-Nieuw-Guinea, bij een vliegtuigongeluk om het leven geko men, tezamen met nog zes andere personen, onder wie pater Willem Bachus, de piloot en 2 vrouwen. Tijdens de vlucht geraakte het vlieg tuig in zwaar weer en stortte in zee. Mgr. Appelhans en pater Bachus kwamen terug van Wau op Nieuw- Guinea, waar Mgr. Appelhans een nieuwe kerk had geconsacreerd. Van de slachtoffers is alleen nog maar het lijk van Mgr. Appelhans terug gevonden. Autobus door trein gegrepen 2 doden, 1 gewonde Gistermiddag omstreeks vier uur is op de onbewaakte overweg onder Nijeholtwolder, gelegen op het tra ject Heerenveen;Wolvega, een autobus van de firma gebroeders Ja ger te Heerenveen door een uit de richting Heerenveen komende trein gegrepen en vernield. Het ongeluk heeft aan twee van de drie inzitten den het leven gekost, nl. aan de chauffeurs T. Eu verman, 30 jaar, en J. Walstra, ongeveer 40 jaar, beiden uit Heerenveen. Het 11-jarige zoon tje van de heer Walstra, die met zijn vader mocht meerijden, werd ern stig gewond naar het ziekenhuis te Heerenveen gebracht. Beide chauf feurs waren gehuwd en hadden drie kinderen. De bus was op weg om DUW-arbeiders af te halen en naar huis te brengen. De autobus raakte na de botsing in brand. Het voorste gedeelte van de loco motief werd zwaar beschadigd zo dat de trein naar Heerenveen te rug moest worden gesleept. De pas sagiers konden daar overstappen in de diesel naar het Zuiden. Het spoor wegverkeer werd tot zes uur over enkel spoor geleid. Walstra werd gevonden op een af stand van 40 meter van de plaats der aanrijding; zijn collega Euver- man lag te midden van de verkool de busresten. Het zoontje van de heer Walstra lag op een afstand van 20 meter. WORDEN Minister Wemmers heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de vrachtprijzen van de Neder landse Spoorwegen op korte termijn zullen worden verhoogd. De persdienst van de spoorwegen meldt hierover, dat alleen een kleine verhoging op het goederentarief is te verwachten, dit als gevolg van een vermoedelijke verhoging van de kolenprijzen. Nieuwe koffiebon Bon 506 Algemeen van de A- en B-kaarten en bon 514 Algemeen van de D-kaart zijn aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van morgen, 20 Juli, worden gebruikt en zij blijven geldig tot en met 4 Aug. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende aanwijzing van een koffiebon zal zijn op 30 Augustus. MAG FRANCO MEEDOEN? IJET ZINT de Fransen en de Brit- *se Labours niets, dat de Ameri kanen afspraakjes maken met Franco. De Amerikaanse admiraal Sher man heeft een bezoek gebracht aan Madrid en al spoedig verluidde, dat dit in verband stond met Ameri kaanse plannen om Spanje in te schakelen in het West-Europese de fensie-systeem. Sherman zou n.l. prijsopgaaf zijn komeh vragen, om dat Washington wilde weten welke tegenprestaties Franco verlangde voor het afstaan van militaire bases. Dat schijnt nogal meegevallen te zijn, zodat een overeenkomst tussen Amerika en Spanje in het vooruit zicht is. Het zal een Ame- 0 rikaansSpaanse overeen komst worden en geen inschakeling in het Atlantisch Pact, omdat Lon den en Parijs daar niet mee accoord gaan. Van de zijde van Engeland schijnt die afwijzing voornamelijk geba seerd te zijn op de afkeer, welke de Labourpartij en de Britse vakver enigingen koesteren jegens Franco en diens dictatoriaal regiem; een afkeer, welke misschien versterkt wordt door de vrees, dat Spanje wel eens een grotere rol zou kunnen gaan spelen in de Middellandse Zee en zijn eisen inzake Gibraltar zou kunnen oprakelen. De Fransen zijn ook niet bepaald voorstanders van het regiem van Franco daarvoor hebben teveel Fransen deelgeno men aan de Spaanse burgeroorlog, waarbij zij zich geschaard hebben aan de zijde van Franco's tegenstan ders maar daarnaast hebben zij voch een argument, dat veel reëler is. Zij vrezen n.l. dat wanneer de Amerikanen zich zo voor Spanje in teresseren, dezen het Iberische schiereiland zullen gaan beschou wen als een geschikt bruggenhoofd waarop zij zich eventueel kunnen terugtrekken. De Pyreneeën vormen een uitstekende barrière om er ach ter te gaan zitten. Maar dat houdt in, dat wanneer de Amerikanen ach ter de Pyreneeën wegkruipen, Frankrijk hoogstwaarschijnlijk be zet gebied zal zyn. En daar voe len de Fransen bitter weinig voor. Zjj willen liever verdedigd worden dan bevrijd, hetgeen wij in Neder land ons levendig kunnen inden ken. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Acheson heeft daarop gisteren gereageerd en verzekerd, dat Amerika er niet aan denkt, om de verdediging van West- Europa te verwaarlozen; ook daar begrijpt men, dat verdedigen ver kieslijker is dan bevrijd worden. Maar dat neemt niet weg, meent men in Washington, dat Spanje toch zeer belangrijk is aLs strate gische factor, zodat men zich niet door sentimentele overwegingen mag laten weerhouden, om daar ge bruik van te maken. De Amerikanen kunnen zich maar moeilijk indenken, dat West-Europa een belangrijk strategische steun voor haar verdediging zou afwijzen, alleen omdat het regiem daar niet sympathiek is. Er zit ook inderdaad iets onlogisch in, omdat men een dergelijke steun niet zou afwijzen, indien bijv. deze gekomen zou zijn van de zijde der Sovjets. Een Spaans blad is zelfs zo ondeugend er aan te herinneren, dat Engeland en Frank rijk in één kwartaal van 1950 goe deren aan Rusland hebben geleverd voor een waarde van 100 millioen dollar, goederen, welke gebruikt kunnen worden voor de Russische oorlogsindustrie. Laten wy het hoofd koel houden en onze verdediging niet laten af hangen van sympathieën of anti pathieën. DE ATOOMHOED. De bekende Amerikaanse hoedenontwerpen Mr. John, die de naam heeft een goed inzicht te hebben in hetgeen de da mes willen dragen, bracht dit zeer opvallende helm-model, dat hij „atoom" noemde. De hoed is uitge voerd in een opvallende rode kleur (radar-rood) en er wordt een zwart gestreepte wollen shawl bij gedra gen. JCcPiA£.Ctf.e... Zelfstandigheid is mooi maar het brengt verantwoordelijkheid mee.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1