S)e CddóeSoivtcmt Zo ging een koning heen De troonsafstand van koning Leopold PRINS BOUDEWIJN WAS TE ONTROERD OM TE SPREKEN Doodse stilte hing in de zaal Spanje en de Westerse defensie Boudewijn legt de eed af AFSCHEID Amerika wil Perzië steunen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 17 JULI 1951 42ste JAARGANG No. 12335 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De bisschopswijding van mgr. dr. B. J. Alfrink TOT COADJUTOR VAN KARDINAAL DE JONG Hedenmorgen heeft te Utrecht de bisschopswijding plaats gehad, van mgr. dr. B. J. Alfrink. De wijding werd verricht door mgr. Paolo Giob- be, Pauselijk Internuntius, als ce lebrant-consecrator en mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschup van Roer mond en mgr. dr. Jan Olav Smit, ti tulair bisschop van Paralus en ka nunnik van St. Pieter te Rome, als con-consecratoren. Als presbyter- assistens traden op mgr. Th. Huur- deman, kanunnik en vicaris-gene raal van het Aartsbisdom, als troon- diakens de kanunniken van het Me- tropolitaan Kapittel mgr. R. Hart man en mgr. A. Rientjes; als diaken en subdiaken de kanunniken mgr. dr. J. A. Geerdinck en mgr. dr. A. C. Ramselaar. Als ceremoniarii fungeerden pa ter Lambriex, secretaris van mgr. Giobbe, en J. A. M. Prein, directeur van het seminarie te Rijsenburg; als capellani electi de zeereerw. he ren P. R. Geurts en dr. T. J. Roor- da, secretarissen van het Aartsbis dom, terwijl de studenten van het seminarie te Rijsenburg de lagere assistenties vervulden. In het priesterkoor had plaats ge-, nomen Z.Em. Kardinaal de Jong. De plechtigheid werd bijgewoond door de bisschoppen mgr. J. P. Hui- bers, W. P. A. M. Mutsaerts, mgr. J. Baeten en de bisschop-coadjutor mgr. dr. A. Hanssen, de abt van. de Abdij van O.L. Vrouw van Sion te Diepenveen, dom Gabriël van de Moosdijk, de proost van het Metro- politaan Kapittel mgr. dr. J. G: v. Schaik; door mgr. dr. B. Eras, door de procurator van het Hoogwaardig Nederlands Episcopaat te Rome mgr. dr. J. W. L. Damen, de deken van Utrecht A. W. G. A. Wiegerink, de plebaan J. v. d. Burg. De plechtigheid droeg een zuiver kerkelijk en diocesaan karakter, we reldlijke autoriteiten en organisaties zijn niet uitgenodigd, met uitzonde ring van de St. Radboudstichting en de Katholieke Universiteit te Nijme gen, aan welke universiteit mgr. Al frink als hoogleraar was verbonden. Behoudens de familieleden en vrienden van mgr. Alfrink, de ver tegenwoordigers, docenten etc. van de St. Radboudstichting en de Ka tholieke Universiteit en een depu tatie uit Nijkerk, de geboorteplaats van mgr. Alfrink, waren slechts de saeculiere en dienstdiende reguliere geestelijkheid van het Aartsbisdom, alsmede de provinciaals van de in het Aartsbisdom gevestigde orden en congregaties en de pastoors van de stad Utrecht tot bijwoning van de wijding uitgenodigd. jy|ET MOEITE KON KONING LEO POLD ZIJN AANDOENING VER BERGEN, toen hij gistermiddag om kwart over twaalf de oorkonde tekende, waarin hij afstand deed van de Belgische troon. Het was het treffendste ogenblik van deze historische gebeurtenis, toen vader en zoon elkaar voor het aangezicht van de tweehonderd hoogste waardigheidsbekleders van het land omhelsden. Na het eindigen van de officiële plechtigheid heeft koning Leopold met een handgebaar op het bordes van het koninklijke paleis zijn zoon aan het Belgische volk aangewezen, nadat enkele duizenden van zijn aanhangers daar door de kreet „Leopold" enkele uren lang uiting had den gegeven van hun aanhankelijkheid jegens de scheidende vorst. De socialistische leider Paul Henri Spaak werd door de op het Paleisplein samengestroomde menigte uitgejouwd toen hij zich, begeleid door drie politiemannen, te voet van 't paleis naar het parlementsgebouw begaf. VADER EN ZOON Om twee minuten voor twaalf be traden koning Leopold en prins Bou dewijn de gouden troonzaal van het Brusselse paleis. Zij waren beiden gekleed in de uniform van luitenant- generaal, met het paarse lint van de Leopoldsorde. Nadat de hoofdmaarschalk hen met de uitroep „Le Roi" had aange kondigd, betraden zij een verhoging, die aan de voorzijde van de zaal was aangebracht. Daarop stond een met ivoor ingelegde tafel van mahonie hout, waarop de oorkonde van de af stand was neergelegd. Achter de ta fel stonden twee gouden met rood beklede zetels en daarachter de bus te van Leopold, de eerste koning der Belgen. De koning en zijn zoon gin gen achter de tafel staan en maakte geen gebruik van de daar voor hen geplaatste zetels. Koning Leopold keek voor hij met zijn rede begon, de zaal rond. Prins Boudewijn stond gedurende het uur, dat de plechtigheid duurde, stram en vrijwel zonder enige bewe ging, de handen gekruist over zijn sabel. Nadat enkele ogenblikken lang een doodse stilte had geheerst in de door elf enorme lusters verlichte zaal, hield de koning zijn toespraak, eerst in het Nederlands, daarna in het Frans. Hij zeide, deze plechtigheid te heb ben gewild, opdat zij een „plechtige betoging van eendracht" zou wor den. Na zijn soldaten en landgeno ten te hebben geprezen voor hun FRANKRIJK IS ER HUIVERIG VOOR A DMIRAAL FORREST SHERMAN, leider van de Amerikaanse vloot- operaties, is gisteren in Madrid aangekomen. Hij bracht nog dezelfde dag een bezoek aan generaal Franco. Het departement van Buitenland- ze Zaken te Washington heeft medegedeeld, geen kennis te dragen van een opdracht aan Sherman om over een defensief verdrag met Spanje te onderhandelen. Het departement van Marine heeft medegedeeld, dat Sher man „zaken van wederzijds belang" met Spaanse militaire autoriteiten zou bespreken. De zegsman van Buitenlandse Zaken wist evenmin iets van berichten, dat Franco voornemens was zijn kabinet te hervormen ten einde een beter onthaal te vin den bij de Atlantische mogendheden. In Parijs verluidt, dat de V.S. vijf maanden geleden Frankrijk op de hoogte hebben gesteld van hun plan, om een lucht- en vlootbasis in Span je te verkrijgen. Frankrijk zou zich tegen dit plan verzet hebben, omdat het „politiek gezien onverstandig zou zijn" Spanje in het Atlantische defen. siestelsel op te nemen of er zijde lings bij te betrekken door middel van een Amerikaans-Spaanse over eenkomst. Het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken maakte bekend, dat En geland de V.S. afgeraden heeft mili taire overeenkomsten met Spanje aan te gaan. A.P. verneemt van di- houding in de oorlogs- en bezettings tijd richtte hy zich tot zijn zoon en opvolger. Na deze toespraak vond het meest indrukwekkende deel van de plech tigheid plaats. De jonge prins keerde zich naar zijn vader en dankte hem in enkele in het Frans gesproken woorden. De voor hem opgestelde re devoering bleef onuitgesproken. Dan omhelsden zij elkaar alvorens de ko ning zich over de tafel boog om langzaam de handtekening te zetten onder het document van de troons afstand. Koning Leopold had enkele ogen blikken kennelijk moeite zijn ont roering te bedwingen. TOESPRAKEN. Vader en zoon stonden met diep neergeslagen blik, toen de eerste mi nister Pholien zijn rede hield, snel en welhaast onverstaanbaar van ach ter een in het midden der zaal op gestelde tafel. Daarna volgde een gehele reeks van sprekers. Voorzitter van de ka tholieke partij, Lefèvre, memoreer de de vele droeve gebeurtenissen uit het leven van de koning en men kon koning Leopold een traan zien weg wissen, toen Lefèvre ook het over lijden van koningin Astrid memo reerde. De volgende woordvoerder der partijen was de socialistische leider Max Buset. Hij las zijn verklaring snel en zonder enige bewogenheid in zijn stem voor en verklaarde aan het slot, dat de volgelingen van zijn partij, volledig bereid zijn zich ach ter Boudewijn te scharen. De laatste spreker was de leider van de liberalen. Daarna traden de afgetreden ko ning en zijn zoon weer naar voren, Zij reikten de hand aan de eerste minister, aan de voorzitters der drie partijen, aan de voorzitters van Ka mer en Senaat en aan kardinaal van Roey. Dan verlieten zij langzaam de zaal. OP HET BALCON. Na enkele ogenblikken leidde de afgetreden vorst zijn zoon naar bui ten. Hij groette eerst het volk door een brede zwaai met zijn pet. Dan plaatste hij zich aan de linkerzijde van Boudewijn en wees op hem, Men kon de jonge koning een afwij zend gebaar zien maken. Hij hield zijn vader bij de arm en plaatste zich enigszins naar achteren. Dit treffen de einde van de plechtigheid duurde slechts enkele seconden-. Dan klonken de tonen van het muziekcorps der gidsen, dat voor het paleis stond opgesteld en reden de auto's van de genodigden aan. Al leen Spaak, die zulk een grote rol in het drama om de koning heeft ge speeld, verliet het paleis te voet. PARLEMENT TWIST OVER CIVIELE LIJST LJEDENMORGEN om elf uur legde prins Boudewijn de eed af op de Belgische grondwet. Sinds de troonsafstand van koning Leopold gistermiddag tot hedenmorgen elf uur was België formeel zonder ko ning, want grondwettelijk werd prins Boudewijn pas koning door de eed op de grondwet. Deze eed luidt als volgt: „Ik zweer de grondwet en de wetten van het Belgische volk na te leven, 's lands onafhankelijkheid te handhaven en het grondgebied ongeschonden te bewaren". Deze eed werd afgelegd voor de Verenigde Kamers van het parlement als vertegenwoordigers van de natie, waarvan volgens de Belgische grondwet „alle machten uitgaan". BESLISSING UITGESTELD. Het verschil in toon in de ten pa- iedze gehouden redevoeringen van de vertegenwoordigers der natie de socialist Buset legde daarbij de nadruk op de principieel republi keinse instelling van zijn partij heeft Maandagniiüdag nog eens na geklonken in de Kamer, die was bijeen geroepen om de civiele lijst van de nieuwe koning te aanvaar den. De beslissing daarover moest staande worden genomen daar de zetels uit de zaal waren verwijderd met het oog op de plechtigheid vaiè vandaag. Het kwam echter in het geheel nog niet tot een beslissing en op verlangen van de socialisten en dc liberalen werd de behandeling van het wetsontwerp tot Woensdag uitgesteld, omdat de Kamer naar de opvatting van de oppositie niet vol doende gelegenheid had gehad het wetsontwerp te bestuderen. Spaak had zelfs een uitstel der beslissing geëist tot na het parlementaire re- cès, doch daarin was de meerder heid der Kamer hem niet gevolgd. De civiele lijst van de Koning is ove rigens geruime tijd het onderwerp van discussies, ook in de pers, ge weest. In dezelfde zaal, waar gistermid dag dit korte politieke steekspel om 's konings budget plaats vond, ge schieddc hedenmorgen de eedsaf legging. Een uitgelezen gezelschap van duizend personen aanhoorde de eed. r\E SOBERE PLECHTIGHEID *^van de troonsafstand van koning Leopold van België is een krassende streep achter het Belgische konings drama. Het is inderdaad een drama geweest, dat in de geschiedenis zal blijven voortduren als een voor beeld van vorsten-tragiek. Wij zul len de geschiedenis nu niet meer op halen, die begon met de beslissing van de koning om zijn verslagen volk in 1940 niet in de steek te la ten, een beslissing, die ongetwijfeld door de beste motieven was ingege ven, maar de bron werd van alle narigheid. De na-oorlogspsychose belette een onmiddellijke terugkeer van de ko ning op de troon en toen hij einde lijk na jaren gevolg gaf aan de wens van de (hoewel kleine) 0 meerderheid van het volk, dwong de revolte van de minderheid hem tot overdracht van zijn koninklijke bevoegdheden aan zijn zoon Boudewijn. Toen zegde Leopold toe, ook formeel te zullen aftreden, zodra de koninklijlte prins meerderjarig zou zijn geworden. Hij heeft dit tijdstip niet afgewacht en reeds eerder afstand gedaan van de troon. Evenals bij zijn terugkeer toonde de vorst ook nu weer, beter demo craat te zijn dan degenen, welke de democratie in hun vaandel hebben geschreven. Met één pennestreek onder de ac te van troonsafstand heeft hij alle rechten, welke hem met zoveel ver bittering werden misgund, prijs gegeven. Dat hij daarbij een ogen blik moeite had zijn ontroering meester te worden, laat zich inden ken. Ook prins Boudewijn moet het wonderlijk te moede zijn geweest. Na de toespraak van de koning had hij een rede moeten houden, doch in plaats daarvan zeide hij slechts eni ge persoonlijke woorden in het Frans tot zijn vader. Was de emotie hem te machtig geworden? Dat zou een zeer aannemelijke reden kunnen zijn. Maar men fluistert, dat de oor spronkelijk opgestelde toespraak zo zeer was uitgedund docr de partij leiders, dat de prins ze niet wilde uitspreken. De koning had de plechtigheid van de troonsafstand bedoeld als een ma nifestatie van eendracht en het slot van zijn toespraak was een bezwe ring tot nationale solidariteit en eenheid. Dc gevoelens, welke het volk op dat ogenblik hebben be zield, zullen echter hoogst waar schijnlijk verre van eendraentig zijn geweest. En wij kunnen er moeilijk onder uit, om in gedachte een ver gelijking te maken met een andere troonsafstand binnen onze eigen grenzen. Bij het aftreden van konin gin Wilhelmina waren er ook ge mengde gevoelens, maar deze men geling was er in ieders hart. Als ooit een volk eensgezind was, dan was 't het Nederlandse volk op dat ogenblik. Wij kunnen onze broeders in het Zuiden niets beter toewensen, dan dat zij tot eenzelfde eendracht ko men onder het bewind van de nieu we koning Boudewijn en dat deze onder gelukkiger omstandigheden zal mogen leven dan zijn vader vergund is geweest. Mits bevredigende regeling in oliekwestie /"\P VOORWAARDE, dat er een' bevredigende overeenkomst met En geland over het oliegeschil tot stand komt, zal Amerika Perzië eco nomische hulp verlenen bij zijn we deropbouw. Dit was de boodschap van de president, die Averell Harriman gisteren aan premier Mossadeq heeft overhandigd. Mossadeq heeft (naar verluidt) geantwoord, dat hij met een derge lijke regeling accoord gaat, mits de overeenkomst tot stand komt op ba sis van naasting van de olie-indus trie. Harriman's missie kreeg gisteren de instemming van Morrisson, toen deze hem in het Lagerhuis „volledig succes" toewenste. De minister wilde niet ingaan op een vraag, of de re gering niet van plan is bemiddeling te aanvaarden, wanneer deze zou moeten leiden tot het loslaten van de tot dusver gevolgd? politiek. „Harriman's missie is een d-'icate •ak", aldus Morrisson, „en het lijkt ie verstandiger, er op dit ogenblik niet verder op in te gaan". In Teheran kondigde Hoessein Makki, de secretaris-generaal van de Raad voor de naasting van de olie-industrie, aan, dat hij Harriman zal uitnodigen dc levensomstandig heden van de arbeiders in Abadan in ogenschouw te nemen. „Hij zal dan begrijpen, dat naas ting de enige kans is om het levens peil van de arbeiders te verbeteren en het communisme buiten de deur te houden", aldus Makki. plomatieke zijde in Londen, dat de V.S. de Engelse raad in de wind zul- i leen slaan. Engeland blijft echter ge- i kant tegen het toelaen van Spanje tot de Atlantische defensie en tegen nau- j kant tegen 't toelaten van Spanje tot enig ander lid van het Atlantisch Pact. Engeland en Frankrijk hebben zich over deze aangelegenheid op di plomatiek niveau verstaan cn de Franse ambassadeur te Washington, j Henri Bonnet, heeft Frankrijks be- zwaren onlangs aan Dean Acheson kenbaar gemaakt. Sherman zal Spanje over enkele dagen verlaten om in Parijs te con fereren met generaal Eisenhower en de Amerikaanse vlootcommandan- ten in Europa en het gebied van de Middellandse Zee. Hij zal verder En geland en Italië bezoeken. PERZISCHE MINISTER BESCHULDIGD Op een zeer rumoerige vergade ring van het Perzische parlement hebben verscheidene afgevaardig den de minister van binnenlandse zaken, generaal Fazoela Zahedi, er vanochtend van beschuldigd de rel letjes van Zondag te hebben uitge lokt om de regering Mossadeq ten .val te brengen. HERZIENING ITALIAANS VREDESVERDRAG? Italië heeft Groot-Brittannië for meel om steun verzocht bij zijn po gingen om tot een herziening van het vredesverdrag te komen, aldus meldt Reuter te Londen. Engeland en de Verenigde Staten zouden welwillend tegenover het verzoek staan, maar er zijn vele ondertekenaars, die belang hebben bij dit uitermate moeilijke vraagstuk. KONING LEOPOLD DOET AF STAND. In de gouden troonzaal van het paleis te Brussel heeft Ko ning Leopold Maandag afstand ge daan van de Belgische troon. Koning Leopold, gekleed in de uniform van luitenant-generaal, met het paarse lint van de Leopoldsorde, tekent de oorkonde van afstand. Rechts: Prins Boudewijn. Tele-Poto. KoAAettje... Begrijp uw tijd, vergeet en leer: .zoals vroeger'1 komt niet weer.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1