BEURS - Q VERZICHT Het beroepsvervoer moet verhoging betalen KAB opent haar nieuwe instelling Heiligschennende diefstal in werkkamp te Ossendrecht EMMELOORDio LEMMER 25 ZWOLLE 2j VRIJDAG 13JULI 1951 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD EAGINA 1 Tweede Kamer en echtgenoten Erfenis-rechten van kinderen onveranderd De Tweede Kamer heeft in haar vergadering van Donderdagmiddag het verzoek van de heer Goedhart (Arb.) om aan de regering vragen te mogen richten betreffende de ac tiviteit van de stichting „Door de eeuwen trouw" en van de bureaux der zogenaamde republiek der Zuid- Molukken, ingewilligd. De interpel latie zal op een nader te bepalen dag worden gehouden en de voorzitter heeft toegezegd te zullen trachten haar nog voor het reces op de agen da te brengen. Vervolgens is de behandeling der belastingontwerpen voortgezet. Aan de orde kwam het amende ment van de heer Lucas (KVP) op de beweegredenen van het wetsont werp tot wijziging van de omzetbe lasting. Hij wilde in de considerans tot uitdrukking zien gebracht, dat tot dekking: van de bijzondere uitga ven voor de defensie tot een totaal van 250 millioen voorzieningen worden getroffen. Dit amendement werd aangeno men met 61 tegen 24 stemmen, die van de P.v.d.A. De considerans werd z.h.s. goedge keurd. De eindstemming werd aan gehouden. DE MOTORRIJTUIGENBELASTING EN HET BEROEPSVERVOER Op het wetsontwerp tot verhoging van de motorrijtuigenbelasting wa ren eveneens enige amendementen ingediend. De heer VERKERK (AR) lichtte een amendement toe, beogen de de voogenomen verhoging niet te doen gelden voor het beroepsver voer. In zijn antwoord op de beschou wingen over het amendement zeide minister LIEFTINCK, dat binnen kort te verwachten is de indiening van een wetsontwerp inzake motor rijtuigenbelasting voor overheids- en semi-overheidsbedrijven. Hij meende, dat de voorgestelde verho ging niet zodanig is, dat ze niet zou zijn te dragen. Aanvaarding van het amendement zou f 4,5 millioen kos-, ten en hij zag niet in hoe dat bedrag' kan worden gecompenseerd. Na nog practische bezwaren te hebben aan gevoerd verklaarde hij het amende ment onaannemelijk. Het werd verworpen met 54 tegen 33 stemmen. Een amendement van de heer HOOGCARSPEL (CPN) om de ver hoging niet toe te passen op ..brom fietsen", werd verworpen met 75 te- ge" 8 stommen. Amendementen van de heren Van de Wetering (CH) en Hoagcarspel (CPN) die verbetering wilden bren gen in de bestaande regeling, waar bij een invalide een kosteloze belas- tingkaart ontvangt, werden na toe zegging van de minister, dat deze zaak bij K.B. zal worden geregeld, ingetrokken. De overige artikelen van het ont werp werden goedgekeurd en ten slotte werd nog z.h.st. aansenomen een amendement-Lucas (KVP) om in de considerans een gelijke bepa ling op te nemen als in die van de omzetbelasting. De P. v d. A. kreeg aantekening, dat zij geacht wilde worden te hebben tegengestemd. DE VERMOGENSBELASTING. Vervolgens kwam aan de orde het wetsontwerp tot verhoging van het tarief van de vermogensbelasting. Door de Minister werd overgeno men een amendement van de heer Iiofstra (Arb.) om te bepalen, dat niet onder vermogen zal worden be grepen het recht op lijfrenten, voor zover deze gezamenlijk niet meer bedragen dan: 3.000,per jaar voor degene, die de premie heeft be taald. mits hij bij de aanvang van het belastingjaar of de aanvang van de belastingplicht in de loop van het jaar de leeftijd van zestig jaar heeft bereikt, dan wel invalide is, 2.000 per jaar voor de weduwe van de gene, die de premie heeft betaald en 500,— per jaar voor een minder jarig kind van degene, die de premie heeft betaald. DE SUCCESSIE-LASTEN. In de avondvergadering gepre sideerd door de heer Donker kwam het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Successiewet aan de orde. De heer LUCAS (KVP) verdedig de een amendement om van de ver hoging van het tarief uit te schake len de verkrijgingen door kinderen of door de echtgenoot. Als grootste concessie wilde hij accoord gaan met verhoging in de zijlijn, zoals de regering voorstelde. Een verdere verhoging in de zijlijn als compensatie voor de door hem gewenste verbetering kon hij niet aanvaarden. De MINISTER zeide, dat hij, mocht het amendement-Lucas worden aan vaard, overwoog compensaties te zoeken in de sfeer der verdere ver wanten. Om technische redenen vond hij het gewenst daartoe een nota van wijzigingen in te dienen en tevens stelde hij zich voor ter com pensatie een wijziging in te dienen op het tarief der vennootschapsbe lasting. Het amendement-Lucas werd aan vaard met 56 tegen 30 stemmen (Arb. en CPN). Daarop is de vergadering gedu- Gemeentelijke hulp in grote gezinnen Namens de K.V.P.-fractie in de ge meenteraad van Breda zal dr. Veld kamp in de eerstvolgende raadsver gadering een interpellatie indienen naar aanleiding van de verwerping door de Tweede Kamer van de ver hoogde progressie in de kinderbij slag. De katholieke raadsfractie van Breda wenst met B. en W. in over leg te treden over de vraag op wel ke wijze de gemeente nu enige te gemoetkoming kan geven voor de grote gezinnen. Gedacht wordt hier bij aan een verbetering der in Bre da reeds bestaande gezinstarieven voor het verbruik van gas, water en licht van de gemeentebedrijven. (Volkskr."). rende een uur geschorst. Na herope ning der vergadering deelde de mi nister mede, dat het resultaat van zijn beraad is geweest, dat hij kan volstaan met één nota van wijziging en wel betreffende de vennoot schapsbelasting. DE LANDGOEDEREN. De heer VAN DE WETERING (CH) lichtte nog een amendement toe om de landgoederen, die onder de natuurschoonwet vallen, buiten de verhoging te houden. De MINISTER deelde mede, dat in voorbereiding is een nieuwe Bos- wet, waarbij ook het successierecht voor landgoederen in een herziening wordt betrokken. Onder deze om standigheden was hij bereid de sta tus quo ten aanzien der landgoede ren te handhaven en hij verklaarde zich bereid het amendement-Van de Wetering over te nemen. De stemming over artikel 1 werd aangehouden tot heden-Vrijdag. Te ruim half twaalf is de vergadering verdaagd tot hedenmiddag een uur. Rust- en Vacantiecentrum „Nieuwenoord'' voor 250 gasten P"éN DEEL ONTBRAK tot nu toe aan het K.A.B.-geheel. Dat was een eigen, aan de eisen van de tijd beantwoordend rust- en vacantie- oord. En onze taak, liggende op de gebieden van volksgezondheid en cul turele verheffing, dwong opnieuw tot een daad". Aldus de motivering van A. C. de Bruyn ten overstaan van honderden genodigden, die gisteren getuigen wilden zijn van de opening van „Nieuwenoord", een groots ho tel, gelegen midden in de bossen van Drakenburgh. KOK IN VOL ORNAAT In dat eigen rust- en vacantiecen trum verwacht de K.A.B. a.s. Zater dag haar eerste bezoekers, rustbe- hoevende moeders en vaders, die slachtoffers zijn van onze vaak moei lijke en jachtende tijd. Het is een prachtig verblijf, dat aan het geeste lijk klimaat slechts ten goede kan komen. De heer De Bruyn heeft ver klaard, dat de K.A.B.-vakbonden fi nancieel deze stichting hebben mo gelijk gemaakt. Reeds in 1940 be reidde de Utrechtse architect Nico de Jong het gebouw voor: maar de oorlog eiste uitstel met tien jaar. Toen dacht men met f 240.000 klaar te zijn; nu echter zijn de kosten op gelopen tot rond een millioen gul den. Die zijn er gekomen, dank zij de solidariteit en de verantwoorde lijkheid van de katholieke arbeiders- Architect De Jong was een stu wend bouwer, die samen met zoveel medewerkers, onder wie de heer Ver- zuu als directeur van „Nieuwenoord" op de eerste plaats, een nieuw K.A. B.-monument heeft gesticht, waar aan nog slechts de Kapel ontbreekt. Voorlopig zal men zich moeten be helpen in de kapel van het nabü ge legen Gemeenschapsoord, of in de kloosterkapel van de Monnikenberg. Hiermee is tevens aangegeven, wie de naaste bewoners zijn. ..Namens de buurt" zoals hij zeide. sprak pater van Nuenen, provinciaal van de Augustijnen, een woord van geluk wens. Tevoren had de geestelijk adviseur van het Verbondsbestuur, mgr. Van Schaik, het gebouw plechtig ingeze gend; maar bij deze gelegenheid wil de hij niet nalaten er aan te herin neren, dat hij reeds zo menig insti tuut van de K.A.B. had ingewijd, tel kens iets groots, dat nochtans zich zelf wist te bedruipen. Onder de gelukwensen was er een van Kardinaal De Jong, waarin werd hulde gebracht wegens de durf van deze bouw „een nieuw bewijs, dat U een dienende taak vervult en dat U de macht, waarover de laatste tijd zoveel te doen is, goed weet aan te wenden"; aldus het schrijven, dat door de vicaris-generaal mgr. Geer- dinck was ondertekend. Toen was er gelegenheid, „Nieuwenoord" van alle kanten te bekijken, op alle vijf verdiepingen, met zalen en dienstruimten, slaap kamers met totaal 240 bedden voor de gasten, met modern ingerichte keukens en met een complete win kel in het sousterrein. In de recrea tie-zaal, waar verversingen werden rondgediend door serveersters in uniform en waar het serviesgoed de naam van „Nieuwenoord" droeg, liep de kok rond, in vol ornaat, en gered, om de pot te schaften voor de vele genodigden, die aan de feestelijke openings-maaltijd waren genodigd. JAN VAN BALKOM WINT EERSTE PRIJS IN NATIONALE BEIAARD- WEDSTRIJD. Tien beiaardiers hebben deelgenomen aan de elfde nationale beiaardwedstrijd, die Woensdag op het carillon van de Rotterdamse stadhuistoren werd ge houden. De eerste prijs, 300 gulden, beschikbaar gesteld door de Rotter damse beiaard-commissie, werd met 358 van de 450 te behalen punten toegekend aan Jan van Balkom uit 's-Hertogenbosch. We zien hier Jan van Balkom tij dens zijn spel op het carillon van de Rotterdamse stadhuistoren. De Rotterdamse politie heeft in de buurt van Charlois in Rotterdam- Zuid een jongeman van 20 jaar aan gehouden, die verdacht wordt van 'n serie euveldaden, waarvan een hei ligschennende diefstal het hoogte punt vormt. Het betreft hier de 20-jarige ma chinebankwerker W. H. Hij was ont vlucht uit het Rijksopvoedingsge sticht te Amersfoort en had in Rot terdam-Zuid werk en een kosthuis gevonden. Maar de vorige week ver dween hij met geld van zijn patroon en van zijn kostbaas, totaal ƒ420. Op straat was hij een vriend, de 20-jarige isoleerder J. R. tegengeko men, wie hij het geld liet zien. Sa men spraken ze toen af naar Am sterdam te gaan om goede sier te maken. Mogelijk hadden zij nog an dere dingen in de zin, want waarom kochten zij anders daar een lucht drukpistool? Hun eerstvolgend bezoek gold Os sendrecht. Daar braken zij in het Jeugdhuis „Onze Lieve Vrouw ter Duinen" in. Die leverde hen eerst een eenloops jachtgeweer op en een verrekijker. Ten slotte belandde H. echter in de buurt van de kapel Daar brak hij het bovenstuk af van de in goud en zilver gevatte en met kostbare edelstenen versierde mon strans en eigende zich ook een twee tal hostiedoosjes toe, totaal voor een waarde van 15.000. Het jachtgeweer en de verrekijker, Werkelozen naar landbouw? Op de N erland.se landbouwweek te Wageningen heeft minister Mans- holt aangedrongen op een uitbrei ding van de teelt van voedergewas sen. De oogstverwachtingen in Ame rika zijn slecht en over het algemeen is de internationale positie van voe- dergraan zorgelijk. De minister was van mening, dat de werkloze arbei ders in Nederland beter te werk kun nen worden gesteld in de landbouw dan in de D.U.W., omdat zo in eigen land meer arbeidsintensieve gewas sen kunnen worden verbouwd. DIENSTPLICHT VOOR BURGERS SLECHTS UITERSTE MIDDEL. Van officiële zijde is tegenover het A.N.P. de juistheid ontkend van een A.P.-bericht uit Den Haag volgens hetwelk de regering van plan zou zijn een verplichte dienst voor de burgerlijke verdediging in te voeren. De regering vertrouwt juist dat de aan de Staten-Generaal voorgelegde plannen langs de weg van vrijwillig heid zullen kunnen worden verwe zenlijkt. De dienstplicht beschouwt de regering slechts als „laatste red middel". Omtrent de leeftijdsgrenzen die zouden moeten gelden bij onverhoop te invoering van dienstplicht (het bericht van gisteren vermeldde 20 en 60 jaar) is nog geen beslissing geno men, deelt men verder mede. VORMINGSCENTRUM VOOR KATHOLIEK THUISFRONT. Door de opening van het K.A.B. rust- en vacantiecentrum „Nieuwen- l oord" is het gebouw „Sonneheert" te Zeist vrij gekomen Binnenkort zal het nationale Katholieke Thuisfront er een vormingscentrum vestigen. MEISJE DOOR VALLENDE BAK GEDOOD die naar verhouding nu weinig waar de meer hadden, werden weggewor pen en de reis ging daarop terug naar Rotterdam. Bij verscheidene juweliers werd getracht het goud en de edelstenen van de hand te doen, maar dezen weigerden te kopen. Op Charlois tenslotte kreeg een agent argwaan, bij het zien van de twee schichtige jongelui met het pakje. De beide jongelui zijn overge bracht naar het politiebureau aan het Sandelingplein. Gisteravond wer den zij overgebracht naar Ossen drecht, waar zij de plaats moeten wijzen waar zij verrekijker en jacht geweer hebben achtergelaten. Bij het opgraven van de stoffelijke resten van vier Nederlandse staats burgers op het kerkhof te Eschwege (Hessen-Nassau) bleek, dat twee van de vier kisten leeg varen. Een kapi tein van het Nederlandse leger, die in opdracht van de Nederlandse rijks dienst voor identificatie en berging voor het overbrengen naar Neder land zou zorgdragen, tracht nu de zaak tot klaarheid te brengen. Gevangenen ontsnapt Gistermorgen is de 32-jarige ma chinist G. L. P. uit Enschede, ver dacht van een serie inbraken in Gel derland en Overijsel vlak voor de gevnngenis in de Wilhelminastraat te Arnhem, uit een gevangenis-auto ontsnapt. P. moest verschijnen voor het Arn hemse Gerechtshof, 'aar hij een von nis van de Rechtbank te Almelo, een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden tegen zich hoorde be vestigen. Na deze uitspraak werd P. met zes anderen naar de Wilhelmina straat teruggebracht. Op het moment dat de bewakers de deur van de ge vangeniswagen openden, zag hij zijn kans. Hij sprong uit dè wagen en zet te het op een lopen. Daar men de andere gevangenen niet onbewaakt op het voorplein kon laten, kreeg P. een kleine voorsprong. Hij had bo vendien alle kans te verdwijnen daar er veel bos en hei om de enigszins afgelegen gevangenis is. Hij kan zich voorlopig verborgen houden in de uitgestrekte bossen en heidevelden aan de andere kant van de spoor baan. dievencomplot op schiphol opgerold De rijksrecherche heeft in de technische werkplaatsen van de K.L.M. op Schiphol een heel dievcn- complot opgerold. Een complete Westontakel was ontvreemd, een volledige electrischc boorinstallatie drukmeters van lasapparaten wa ren meegenomen; precisie-instru- mentcn; electroden; vijlen enz. enz. Alles bij elkaar voor 'n waarde van enige duizenden guldens. De mannen, onder wie enkele le den van het personeel der K.L.M., zijn bij hun diefstal zeer geraffi neerd te werk gegaan meldt het N. v. d. D. Om moeilijk vervoerbare artikelen buiten het terrein te bren gen, was samenwerking met een vrachtrijder tot stand gekomen. De diefstallen zijn dit voorjaar begon nen. De recherche is er in geslaagd vrijwel al het gestolene bij de he lers op te sporen. Koersval Unilever De sensatie van de beurs was gis teren de koersdaling van Unilever, die kort na opening plotseling tien punten inzakte. Er vormde zich uiteraard een dichte groepering van belangstellenden in deze hoek, waar de beurshandelaren een duchtig woord schenen mee te spreken. Met verbazing vroeg men zich af, waar aan deze daling moest worden toe geschreven. Positieve berichten, die hiertoe aanleiding gaven, waren er niet, maar sommigen spraken het vermoeden uit, dat de Unilever wel eens met een emissie van aandelen zou kunnen komen. Nog gedachtig de ontwrichting pas veroorzaakt door de uitgifte over een nieuwe emissie van een zo prominent wereldconcern als dit van Philips was alleen het gerucht al reeds voldoende om de koers, gezien de tegenwoordige omstan digheden op de kapitaalmarkt, sterk te drukken. In eerste tape was de koers nog normaal op 248 en deed niets vermoeden, dat een zo sensa tioneel verloop op komst was. In tweede tape echter werd plotseling 238% genoteerd en in derde tape zelfs 234. Het proces zette zich voort er. het onderwerp werd druk be sproken. Het vermoeden van een emissie werd goput uit het feit, dat gisteren de jaarvergaderingen wer den gehouden van de Unilever N.V. (Rotterdam), en van de Unilever Ltd. (Londen), en uit de veronder stelling, dat ook dit concern, even als Philips, wel nieuwe middelen zou kunnen gebruiken. Enige be vestiging werd echter niet verkre-v gen. De gehele overige markt werd door het feit beinvlocd. Alle inter nationale fondsen lagen flauw en zelfs voor do Philipswaarden ont stond een reactie op de onafgebro ken stijging der laatste dagen. In vrijwel alle afdelingen werden koersverliezen geboekt en het slot kwam algemeen op het laatfstc peil van de dag. Dit betekende, dat Uni lever de markt verliet op 231, dufc 16 punten lager dan Woensdag. Kon. Olie verloor 5 pet., Philips ruim 4 pet. en ook Aku was zwak gedisponeerd. Hetzelfde was het ge val voor de Cultuurwaarden, al bleven hier de koersverliezen be perkter. Zwak lagen ook de Scheep vaartpapieren. met name v. Shcep- vaart Unie, die 4 pet. inboetten. Voor Amerikaanse fondsen werd een onveranderd agio van 12 pet. vernomen. Op de Staatsfondsen- markt was de stemming een fractie luier, zowel voor de in guldens, als in dollars luidende leningen. De dollarleningen Philips bicven onver anderd. De markt sloot ietwat onrus tig en onzeker, in afwachting van wat er waar zal blijken van de ont wikkeling rondom Unilever. Prolon gatie 3 1/4 pet. A.N.W.B. BONDSWEGWIJZERS IN N.O.-POLDER. De Kon. Ned. Toe ristenbond A.N.W.B. is begonnen met het plaatsen van een geheel nieuwe bewegwijzering in de N.O.- Polder. Met het plaatsen van deze blauw-witte bonds weg wijzers voegt de A.N.W.B. weer even zovele scha kels toe aan de hechte keten van duizenden wegwijzers en borden, welke het dichte wegennet van ons land bebakenen. De reeds geplaatste borden wer den Woensdag, voorzien van een grote rood-wit-blauwc strik met oranje kokarde, in verband met het a.s. Koninklijk bezoek aan de polder op Vrijdag a.s. Tl nagïirt -4-1- Het 3-jarig dochtertje van de fa- i milie M. uit Duivendrecht is gister- I middag rond vijf uur nabij het fort „Duivendrecht" onder een omval lende gierbak terecht gekomen .en vrijwel op slag gedood. Vier kinderen hadden van de schuin tegen de muur staande gier bak een glijbaantje gemaakt, toen de bak plotseling op onbegrijpelijke wijze voorover viel. Twee kinde ren vielen van de bak, een derdt kwam met haar voetjes er ondei doch werd niet zwaar gewond, maai het vierde meisje, Petronella M HET ONTSPANNINGSOORD VAN DE K.A.B. „NIEUWENOORD". Omgeven door prachtig groen van" kreeg het volle gewicht van de bak oar en eik, verheft zich thans op het landgoed „Drakenburgh" bij Hilversum het gebouw van de K.A.B.. j bovenop zich.. Dr. Kluyver uit Dui veuwenoord". Het kan 240 gasten herbergen en is bestemd als vacantie- en rustoord voor leden van de vendrecht, die vrijwel onmiddellijk w.A.B., hun vrouwen en kinderen. Met man en macht wordt de laatste hand gelegd aan de verzorging van ter plaatse was, kon alleen de dood net in- en uitwendige van het gebouw, dat gisteren door Mgr. van Schaik werd geopend. I vaststellen. (Volkskr.) i ^MErsfoort ei

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5