S)e ÊcidóeSoii^ant BELASTINGEN De overstroming in Kansas Besprekingen te Kaesong nog niet hervat EN EEN BEHOORLIJKE BEWEGINGSVRIJHEID Israël klaagt bij Veiligheidsraad Aflossen van Korea-detachement Mossadeq dreigt met documenten Stille Oceaan-pact geparafeerd Bonn en het Schuman-plan Anti-communistische beweging in Guatemala Directeur: C. M. v. HAMERSVBLD. Hoofdredacteur: L. c. J. ROOMN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 13 Bt/LI 1951 42ste JAARGANG No. 12332 Wat meer neutraliteit in Kaesóng geëist Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 rvE belastingverzwaringen hebben, als dit de lezers onder de ogen komt, hun beslag gekregen. Er zou over de talloze details van deze ont werpen die niet minder dan zes wij zigingen van wetsontwerpen betrof fen, heel wat te zeggen zijn. Men kan bijvoorbeeld heel lang discus siëren over de verhoging van de be lasting op de bromfietsen van tien tot veertien gulden en het argument aanvoeren, dat heel wat oudere men sen hiervan gebruik maken, mensen voor wie deze belasting al een heel bedrag is en die dit eigenlijk niet kunnen missen! Nog veel langer kan men discus siëren over de verschillende percen tages van de omzetbelasting en over de goederen, waarvoor deze percen tages, afhankelijk van de leverings handeling, golden. Deze percentages lopen van een half tot dertig pro cent. En de zeer aanvecht/bare lijst van goederen is nog veel indruk wekkender. II7IJ willen ons hier echter bepalen tot de wijziging van de loon-, inkomsten- en vermogensbelasting, welke deze week in de Tweede Ka mer is tot stand gekomen. In de sfeer van deze belasting heeft zich opnieuw afgespeeld, wat zich enige weken in de Kamer voordeed bij de behandeling van de extra-kinder bijslag voor de grotere gezinnen. Toen was deze extra-kinderbijslag door de regering voorgesteld, maar door de Kamer verworpen. De KVP bleef toen in zijn strijd voor de be langen der grote gezinnen alleen staan. Wij schreven daarover reeds uitvoerig. Nu heeft zich zo iets opnieuw voorgedaan. In het wetsontwerp was de leeftijdsgrens tot waar kinder aftrek mogelijk is verlaagd van 21 jaar tot 16 jaar. Uiteindelijk wilde minister Lieftinck gaan tot 17 jaar en hij wilde tevens voor één kind in een gezin de geldende leeftijdsgrens handhaven, als er in het gezin ten minste drie kinderen zouden zijn, die voor aftrek in aanmerking komen. De KVP wilde uiteindelijk ter tege moetkoming aan de grotere gezin nen voor twee kinderen de geldende leeftijdgrens handhaven, maar bleef weer alleen staan, met het gevolg, dat de KVP dit gedeelte van het wetsontwerp onaanvaardbaar achtte en tegenstemde. Opnieuw is het dus de katholieke gezinspolitiek geweest, die de rege ringspartijen uiteendreef en de nood zakelijkheid van een katholieke een heid demonstreerde. PR was nog een principieel punt, waarbij de KVP van geen toege ven wilde weten. Hier ging het om het eigendomsrecht. In een der wetsontwerpen was na melijk een verhoging van de vermo gensbelasting voorgesteld van vijf per duizend tot zes a zeven per dui zend. Hier nu was de KVP beducht voor een uitholling van het vermo gen, een aantasting dus van het eigendomsrecht. Dit wilde de KVP voorkomen, waar zij van mening was, dat door deze verhoging van de vermogensbelasting de grens van uit holling bedenkelijk dicht werd ge naderd. Nu stelde de minister wel voor de grens aan de voet te verhogen tot 25.000,en een percentage van negentig procent vast te 'stellen, waarboven inkomstenbelasting en vermogensbelasting niet zullen mo gen uitgaan, maar dit was de KVP niet voldoende. En de KVP verlang de dus, .dat men het meerdere dat men straks aan vermogensbelasting zal hebben te betalen van het fiscale inkomen zal mogen aftrekken. Dit amendement nu werd aange nomen. Het zou de schijn kunnen wekken, dat het in deze ernstige materie het gaat hier uiteindelijk toch om de verdediging van onze vrijheid gaat om een bevoordeling der hogere inkomens. De zeven en half millioen, welke hierdoor buiten de belasting blijven, komen immers bijna geheel ten goede aan de hoog ste inkomens. Het ging hier echter niet om een bevoorrechting der rijken, maar om een bescherming van het eigendoms recht. En dat mocht hier, ook bij deze ernstige zaak, niet verder in het gedrang komen. Tienduizend bewoners hebben de stad Tö^eka (100.000 inwoners), in Kansas, verlaten en gisteren is men begonnen met de spoedevacuatie van nog 10.000 inwoners. Met watervliegtuigen, hefschroef- vliegtuigen en transporttoestellen worden medicamenten en ambulan ces aangebracht. Reeds 12 personen hebben het leven gelaten, terwijl het water in de rivier nog steeds stijgt. In sommige buurten van de stad stond het water reeds drie meter en men verwachtte vandaag een stij ging tot 12 meter. Tientallen andere plaatsen onder gaan hetzelfde lot. Industriestreken en landbouwgebieden worden met overstroming bedreigd. Het betreft Slidyway, eiót neuttate zatte j^E OPPERBEVELHEBBER van de troepen van de Verenigde Naties, generaal Ridgway, heeft de Noordelijken per radio voorgesteld, de wapenstilstandsbesprekingen in een „absoluut neutrale zóne" met een radius van acht kilometer rond Kaesong „of een andere gewenste plaats" te hervatten. De huidige impasse weet Ridgway aan „onredelijke en onnodige be perkingen'' ten aanzien van het personeel der Verenigde Naties. Ridgway verzocht hervatting van de besprekingen op basis van weder zijdse vrijheid van beweging en vrijheid van keuze van het personeel van beide partijen. Beide partijen dienden zich dan te beperken tot een delegatie van 150 man, alle categorieën inbegrepen. Zodra een communistisch antwoord op het voorstel zou zijn ontvangen met de vereiste garanties zouden de besprekingen zonder dralen hervat kunnen worden „met enige verwachtingen op voortgang". tegen het Noordelijk optreden gepro testeerd. De Noordelijken hadden koeriers, die van en naar hun eigen linies reden, gehinderd. De besprekingen dienden hervat te worden in een geheel neutrale at mosfeer. Beide partijen dienden vrije toegang tot de conferentie plaats té hebben, „met inbegrip van persvertegenwoordigers". Reuter tekent hierbij aan, dat de geallieerde wapenstilstandscommissie nog steeds te Moensan wachtende is. Inmiddels gaat de oorlog, verdër. Beide partijen doen langs het ge hele front proefaanvallen. Aan het centrale front, ten Zuid- Oosten van Koemsong, rukten de verbonden troepen drie tot vijf kilo meter op. De geallieerde vliegtuigen bleven de Noordelijken bestoken. Ongeveer 48 kilometer ten Zuid-oos ten van Kaesong werd een Noorde lijk verkenningstoestel door een Amerikaans marinevliegtuig neerge schoten, aldus een communiqué. Geen gelijkheid van behandeling Sinds het begin der conferentie echter, had de gelijkheid van oehan- deling op de conferentie, „van zo essentiële waarde bij dergelijke be sprekingen", ontbroken. De wegen naar de conferentieplaats dienden voortaan geheel vrij te zijn van ge wapend personeel. De Verenigde Naties hadden Kae song als conferentieplaats aanvaard na de Noordelijke verwerping om de besprekingen aan boord van een Deens hospitaalschip te doen hou den. De Verenigde Naties hadden met Kaesong ingestemd „opdat niets het beëindigen van de oorlog in de weg zou staan en na de Noordelijke verzekering, dat Kaesong neutraal gebied zou zijn". In feite was dit echter niet het ge val geweest en de communisten had den bij Kaesong gewapende wacht posten opgesteld, die de bewegings vrijheid van het geallieerde perso neel belemmerden en „geautoriseer de leden" van de geallieerde delega tie hadden tegengehouden. De delegatie der Verenigde Naties zou „naar valt aan te nemen" ook jour nalisten omvatten. De geallieerde vertegenwoordigers hadden bij herhaling doch tevergeefs Israël heeft de Veiligheidsraad ver zocht stappen te nemen tegen het verbod van scheepvaart door het Suezkanaal voor schepen, die be stemd zijn voor Israël, dat door Egyp te wordt gehandhaafd. Men ver wacht, dat de Veiligheidsraad dit on derwerp de volgende week op zijn agenda zal zetten. Te New York heeft de Israëlische vertegenwoordiger Eban verklaard, dat hij dankbaar is voor de steun, die hij heeft ontvangen van een aan tal delegaties. Reeds hebben Austra lië, Denemarken, Frankrijk. Italië, Nederland, Noorwegen, Zweden. En geland en de Verenigde Staten ieder afzonderlijk bij Egypte tegen de blok kade geprotesteerd. Eban zeide te hebben vernomen, dat ook Rusland tegen het vasthouden van een van zijn schepen geprotesteerd had. Een nieuw Nederlands aflossings detachement voor Korea, ter sterkte van ongeveer 250 man, onder wie 22 officieren, zal Zaterdag 21 Juli met het Amerikaanse troepenschip „Ge neral Mac Rae" van Rotterdam ver trekken. Ook een Belgisch detache ment zal die dag te Rotterdam wor den ingescheept. Met ditzelfde schip zal eind Augus tus het oorspronkelijke Nederlandse detachement onder commando van de luit.-kolonel W. D. K. Eekhout uit Korea naar Nederland terugkeren. Onvoorziene vertraging voorbehou den wordt het begin October in Ne derland verwacht. OPSTAND IN NEPAL. De regering van Nepal heeft he den met spoed troepen gezonden naar het Zuidelijk district van Bhoetwal, ongeveer 110 kilometer van Khatmandoe, om een opstand onder een voormalig Nepalees con gresleider, dr. K. I. Singh, die in het begin van deze week uit de gevan genis is ontvlucht, te onderdrukken. ONTPLOFFING IN KALIMIJN IN THURINGEN. Donderdag heeft het Oostduitsq ministerie van voorlichting bekend gemaakt, dat door een ondergrondse gasontploffing in ie kalimijn „Glück Auf" in Sonderhausen (Thüringen) Woensdag zeven Oostduitse mijnwer kers om het leven zijn gekomen en 28 mijnwerkers zyn gewond. Op 4 Juli kwamen negen mijn werkers om het leven en werden twee mijnwerkers ernstig gewond door een ontploffing in een kalimijn te Volkenrode, eveneens in Thiirin^ gen. WEINIG HEIL VERWACHT VAN HARRIMAN F\E PERZISCHE PREMIER, MOSSADEQ, heeft Donderdag in de Madj- lis verklaard, dat, wanneer Engeland het oliegeschil voor de Ver enigde Naties zou brengen, Perzië zou antwoorden door inbeslaggenomen documenten van de Anglo-Iranian, waaruit Britse inmenging in Perzi sche binnenlandse aangelegenheden zou blijken, te produceren. Mossadeq. die ruim een uur lang sprak, waarbij zijn stem tussenbeide tot een gefluister daalde, verklaarde verder, dat hij niet zou aftreden, voordat zijn taak, het nationaliseren van de Perzische olie. voltooid zou zijn. Hij zeide verder, dat de mogelijk heid bestond, dat de olie-crisis maan denlang zou duren en de regering zou nopen de verkiezingen, die in Februari aanstaande gehouden zou den worden, uit te stellen. Naar de zijde van de Anglo Iranian te Londen verluidt, is de productie van de raffinaderij van Abadan tot een tiende van normaal verminderd. De Britse ambassadeur te Teheran, sir Francis Shepherd, verklaarde Donderdag op een persconferentie, dat de reis van Averall Harriman, de adviseur van president Truman, naar Perzië niet veel zin had, daar de Perzen Trumans advies om de aanbevëlingen van het internationaal gerechtshof te accepteren, reeds van de hand gewezen hebben. NAAR AUSTRALIë OM DE KAAP? Reders, wier schepen op Australië via het Suezkanaal varen, overwe gen ernstig hun schepen de route om de Kaap te doen nemen. De schepen hebben instructie om tot maximale capaciteit te bunkeren in Port Said of havens ten Westen daar van, aangezien de voorraden in Suez en in de havens ten Oosten van Suez onvoldoende zijn om aan de grote behoefte te voldoen. De stookoliepo sitie te Aden wordt critiek. TEHERAN PROTESTEERT TEGEN UITSPRAAK INTERNATIONAAL GERECHTSHOF. Op het Parle- mentsplein in Teheran kwam een groot aantal demonstranten bijeen om te protesteren tegen de uitspraak van het Internationaal Gerechtshof te Den Haag inzake het Perzisch olie-geschil. GRANAATHULZEN ALS KERK- Oorspronkelijk afgeschoten door het KLOKKEN. De Canadese Aal- bekende Canadese artillerie-detachc- moezenier, Majoor Roy Dunford, in ment „Heli's Bells" kondigen deze Korea, gebruikt de hulzen van afge- geïmproviseerde klokken thans de schoten granaten als kerkklokken. 1 kerkdiensten aan voor de soldaten. Het hoofd bieden aan gemeenschappelijk gevaar [JE VERENIGDE STATEN, AUSTRALIë EN NIEUW-ZEELAND hebben gisteravond een veilighcidspact geparafeerd, op grond waarvan een aanval op een dezer landen in het gebied van de Stille Oceaan zal wor den beschouwd als een gevaar voor de veiligheid van allen, in welk ge val de drie deelnemers er zich toe verplichten „in overeenstemming met de grondwet" het hoofd te bieden aan aan het gemeenschappelijk gevaar. IN SEPTEMBER VAN KRACHT. Er zal een raad van ministers van buitenlandse zaken der drie landen worden gevormd om het verdrag verder te verwezenlijken. Het pact bestaat uit elf artikelen en zou in werking treden tegelijk met de on dertekening van het vredesverdrag met Japan, dus in September van dit jaar. In de preambule wordt gezegd, dat partijen openlijk en formeel getuige nis willen afleggen van hun eenheid, „zodat geen eventuele aanvaller in de illusie kan verkeren, dat een van de drie landen in het Stille Zuidzee gebied alleen staat". Partijen wensen een verdere opbouw van hun collec tieve verdediging, in afwachting van een meeromvattend veiligheidssys teem voor de Pacific De drie landen bevestigen nogmaals hun geloof in de doelstellingen en beginselen van het Handvest der Verenigde Naties en zullen elke gewapende aanval als bedoeld in het veiligheidspact met de maatregelen, welke daartegen wor den genomen, onmiddellijk aan de Veiligheidsraad rapporteren. Het accoord is op het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken geparafeerd door John Foster Dulles voor Amerika en de ambassadeurs van Australië en Nieuw-Zeeland. Het moet nog door de respect, regerin gen worden goedgekeurd. Het initia tief tot dit pact is inderdaad uitge gaan van Australië en Nieuw-Zee- land die van de Verenigde Staten een „Het belangrijkste wetsontwerp, dat aan de Bondsdag ooit ter behan deling is voorgelegd", met deze woorden heeft bondskanselier Ade- nauer gisteren het wetsontwerp ter j ratificatie van het plan-Schuman in- gediend. In zijn toelichting op het ontwerp I waarschuwde Adenauer er voor, dat I de Franse en Duitse industriëlen po- i gingen in het werk stellen om het plan schipbreuk te doen lijden. Plech tig drong hij er bij de Duitse indus triëlen op aan zich niet te laten mis- I leiden door de hoofdzakelijk van i Franse industriële zijde afkomstige pogingen om het plan te doen mis lukken. De politieke doeleinden van het plan zijn belangrijker dan de practische gevolgen voor de indus trie. Het doel is tot de integratie van Europa te komen door middel van gezamenlijk optreden in het alge meen belang. Het vrijwillig opgeven van een deel van hun souvereiniteit door de zes deelnemende landen zal tenslotte leiden tot uitschakeling van het nationalisme in Europa. De debatten, die op de inleiding van de bondskanselier volgden gaven hem goede hoop, dat de gevraagde ratificaite verkregen zal worden. De drie partijen van de regeringscoalitie, de Beierse partij en de gematigde centrumpartij zegde alle hun steun toe. Het viel op, dat zelfs de sociaal democratische aanval op het plan zachtzinniger was dan men had kun nen verwachten. Het ontwerp werd zonder stem ming naar de commissies verwezen. De tweede lezing zal in September aan de orde komen, na het zomerre ces van het parlement. garantie tegen een hernieuwd optre den van het Japanse gevaar hebben gevraagd. Het wordt van grote bete kenis geacht, dat voor de eerste maal in de geschiedenis van het Britse gemenebest twee dominions een dergelijk verdrag met de Ver enigde Staten sluiten, zonder dat En geland daarbij betrokken is. In Guatemala is een hevige anti communistische beweging uitgebro ken. De actie is in de provincies Quezaltenango, Huchuetenango en Mazotcnango ontstaan en op do hoofdstad van het land overgeslagen. Om elf uur Donderdagmorgen sloten alle winkels hun deuren en ver enigden do winkeliers zich tot groe pen om „een sterk net van tegen stand tegen dc communistische pro paganda te vormen". Duizenden anti communistische demonstranten heb ben te Guatemala Donderdag perso nen, die zij als communisten be schouwden, aangevallen, auto's in brand gestoken en het nationale pa lcis belegerd, waar regeringsfunc tionarissen zich verschanst hadden. Militairen hebben voor het palcis het vuur geopend op een groep van ruim honderd personen. De demonstranten drongen om het paleis samen en rie pen „Er uit met de communisten". Volgens Reuters correspondent werden ongeveer 100 personen door het vuur gewond, enkele dodelijk. Laat des avonds kon men nog spo radisch vuur horen. Ook uit andere delen van het land wordt onrust ge meld. Er is nog geen verklaring van re geringsfunctionarissen, die in het pa leis zijn opgesloten. Eerder op de dag eiste de menigte van de president, dat hij zou bewij zen, dat hij een anti-communistisch standpunt innam. r.a.f.-vliegtuig verongelukt In de afgelopen nacht is bij Lyne- ham in Wiltshire een vrachtvlieg tuig van de R.A.F. verongelukt, waarbij tien man, die bij de R.A.F. in opleiding waren, om 't leven zijn gekomen. Het vliegtuig stootte vlak na de start van het vliegveld tegen de grond en vloog in brand. NIET TE VEEL MACHT VOOR TRUMAN. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een regeringsvoor stel, dat president Truman ruime be voegdheden zou geven om voor ver dedigingsdoeleinden fabrieken te ver werven en te drijven, verworpen. De tegenstanders menen, dat de machtiging president Truman de macht over „leven en dood" van de particuliere industrie zou geven. Kavieitie... Als de dagen kort zijn en vlug voorbij gaan ziet men nooit wat vol bracht is, men ziet slechts wat nog volbracht moet worden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1