S)e C<2idóe(Soti4cmt Noordelijken deden 3 voorstellen DE TERUGTREKKING VAN BUITENLANDSE TROEPEN Mossadeq blijft hardnekkig Eerst de defensie Noodlottig autobusongeval in Mexico Avontuur in Tiroler Alpen Schacht „als gast" naar Indonesië Firefly stortte de zee in Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 11 JULI 1951 42ste JAARGANG No. 12330 De eerste voorstellen te Kaeson Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 DWAZEN- PARADIJS LIET jaar is wederom zijn hoogte- punt voorbij. De dagen beginnen te korten. In de natuur treedt de rust in van de mid-zomer en het openbare leven van de menselijke gemeenschap glijdt af naar de komkommertijd. Het parlement achterop geraakt door de kabinetscrisis trekt zich uiterlijk van de groei der komkom mers weinig aan. doch ook op het Binnenhof is het verlangen te be speuren. het „reces" zo spoedig mo gelijk te laten ingaan. Als de belas ting-wetten er door zijn, sluiten de Staten-Generaal de deuren, onver murwbaar voor minister Lieftincks pleidooi ook de beperking van de ere. dieten nog voor de vacantie in be handeling te nemen Zelfs de inter nationale verhoudingen schijnen tot ontspanning te zullen komen. Vrede met Duitsland. Vrede met Japan. Vrede in Korea. Met Vondels „Leeu wendelers", is men geneigd te jui chen- ..De koeien geven melk en room. Het is al boter tot de boom. Men zingt al Pais den Vre". Er gaan schorre geluiden op, welke waarschu wen voor een al te blijmoedige kijk op de gang van zaken, doch deze krassende Cassandra's, die altijd on heil voorspellen, vermogen niet de gezapige rust van de mid-zomer te verstoren. Ofschoon iedereen zich bewust of onderbewust is. de schijn te ne men voor de werkelijkheid. heeft men in de komkommertijd behoefte de werkelijkheid met de schijn te verwisselen, al was 't slechts om kor te tijd de werkelijkheid te ontvluch ten Emerson niet een van de opge- ruimdste zielen heeft reizen en va cantie eens genoem: „het paradijs van de dwaas" In deze zwartgallige opmerking steekt een juiste gedachte, wanneer de komkommerrust en de vacantie-tiid ons brengt tot een kunstmatige zorgeloosheid, welke doelbewust iedere herinnering, uit schakelt aan de tijd, waarin wij le ven. Zulk een zorgeloosheid staat gelijk met harteloosheid, in betrek king tot de enorme vloed van lijden en leed. welke tot vlak voor onze grenzen is gestuwd. Zulk een zorge loosheid is ook verwant met licht zinnigheid, wanneer we, ons blind doekend voor de onzekere toekomst, de rust van de komkommertijd niet aangrijpen om ook in onszelven tot rust te komen, en bij alle vreugde van de ontspanning (gaarne gegund) in de vrijheid van de natuur de in nerlijke vrede zoeken. Wanneer die vrede gezocht wordt, daar waar ze te vinden is het is overbodig Christenmensen de weg erheen te wijzen zal de rust van vacantie en komkommertijd het tegendeel word- den van het „paradijs van de dwaas" Het jaar is over zijn hoogtepunt heen. De boeren oogsten om veilig te zijn voor de winter. Deze landelijke werk zaamheden aanschouwend, moge ieder erop bedacht zijn zichzelf even. eens te bevoorraden en de innerlijke rust en vrede te vergaren, welke in het tweede halfjaar zeer te'stade kan komen. Men late zich niet bedwelmen door de schijn van vrede; men sluite zijn hart niet voor mede-lijden en mede-strijden met de vervolgde en geprangde mensheid in naburige lan den. Met open oog en nuchtere kijk op de beklagenswaardige staat, waar in de wereld verkeert, trekke men de vrijheid in dankbaar voor die vrijheid, erop zinnend, hoe deze gelegenheid tot verademing, kan wor den uitgebuit om de vrede te vesti gen in ons eigen, innerlijk koninkrijk Ziet, daartoe is het nu de aangena me tijd! Reorganisatie Duitse staalindustrie Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten hebben Dinsdag te Bonn bekend gemaakt, dat zij de eerste vier nieuwe staalmaaschap- pijen hadden gevormd uit een van de oude enorme staalconcerns in het Ruhrgebied, die thans ontbonden worden. Volgens het Dinsdag door de geal lieerde Hoge Commissie gepubli ceerde besluit zijn activa van de vroegere Vereinigte Stahlwerke AG, welk concern tussen de beide we reldoorlogen meer dan de helft van de Duitse staalproductie in handen had, overgedragen aan vier nieuwe „Eenheid"-maatschappijen. Verder is uit de activa van het Otto Wolff Concern te Keulen nog een vijfde maatschappij gevormd. Deze vijf maatschappijen zijn de eerste van de 24 maatschappijen, die op grond van de wet nr 27 gevormd zullen worden. Bedoelde wet heeft betrekking op de ontbinding van de oude staalconcerns, die als gevaar lijke concentraties van economische macht werden beschouwd. Verwacht wordt, da.t de 19 andere maatschap pijen in de komende weken opge richt zullen worden. Hierop gaat UNO-delegatie niet in De vijf geallieerde opperofficieren meldden Dinsdagavond na vier uur besprekingen met de communistische commandanten over een staken van het vuren in Korea „zeer bevredigende voortgang" aan generaal Ridgway. Over deze eerste officiële bestandsc onferentie is officieel zeer weinig medegedeeld. Verklaard is, dat de twee admiraals en drie generaals van de geallieerden van gevoelen zijn, dat zij vorderingen hebben gemaakt I in de richting van een agenda ter bespreking van een staking van het vuren. GEZONDHEID EN LEVENSVREUG DE VOOR BLEEKNEUSJES In 1939 werd te Egmond aan Zee de eerste steen gelegd voor het Beatrix- huis van de Chr. Gezondheids- en Vacantiekoloniën. Tijdens de oorlog „ontfermden" de bezetters zich over het vacantiehuis met het gevolg, dat er niets van overbleef. In 1949 werd met de herbouw begonnen en het Beatrixhuis van nu, een smaakvol en fraai ingericht gebouw huisvest een schare van over de honderd kinderen, die volop kunnen genieten van de prachtige natuur en de zee. Foto onder: Het mooie en prettig ingerichte Beatrixhuis op de heuvel. Foto boven: Als het weer het ver blijf in de open lucht niet toelaat, vermaken de kleinen zich in de ge zellige zaaltjes. Er wordon spelle tjes gedaan of er wordt een prach tig verhaal voorgelezen, waar met aandacht naar geluisterd wordt. Vervanging van Amerikaanse ambassadeur In officiële kringen te Teheran verwacht men, dat Mossadeq het aan bod van president Truman om Averell Harriman naar Iran te zenden toch nog zal aanvaarden om de Ame rikaanse openbare mening niet te be ledigen. Er zijn echter nog steeds geen aanwijzingen, dat Mossadeq van plan zou zijn zijn nationalisatiepolitiek te matigen. In Teheran blijven hardnekkige geruchten de ronde doen. dat de Amerikaanse ambassadeur, dr Hen ry Grady, zal worden vervangen door de ambassadeur te New Delhi, Lord Henderson. Perzische officiële kringen toonden zich hierover verheugd. Zij zijn te leurgesteld door de Amerikaanse re actie op het geschil met Engeland en zijn blijkbaar van mening, dat een nieuwe ambassadeur een verandering in de politiek der Verenigde Staten met zich mede zal brengen. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenland' se zaken heeft echter de geruchten „absoluut onwaar" genoemd Volgens berichten uit Abadan zijn Dinsdagochtend verscheidene olie bronnen in de streek van Masdjed Soleiman en van Lai gesloten. BOTSING TE TABRIZ Dinsdag werden bij een botsing tussen communisten en anti-commu nisten bij de universiteit van Tabriz verscheidene studenten gewond en verscheidene andere aangehouden. Tabriz is de hoofdstad van de in Noord-Perzië aan de Russische grens gelegen provincie Azerbeidsjan. In de te Teheran ontvangen be richten werden verder geen bijzon derheden gegeven over de ongere geldheden. DR. R. BRENNINKMEYER COMMANDEUR IN ORDE VAN GREGORIUS DE GROTE. Dr. R. Brenninkmeyer in Bussum is om zijn charitatieve en sociale werkzaamheid op internationaal ka tholiek terrein bevorderd van Rid der in de Orde va nde H. Gregorius tot Commandeur in deze Orde. Dan hogere levensstandaard De komende twee a drie jaar zal Europa al zijn krachten moeten wij den aan de uitbreiding van zijn de fensie. Pas daarna zal het zijn ener gie kunnen overschakelen op de ver hoging van de levensstanddaard. Dit verklaarde gisteren de admi nistrateur van het Marshall-plan William Foster, toen hij in het Ame rikaanse Congres gehoord werd over het program voor wederzijdse bij stand. Het grote probleem is, volgens Foster, de militaire uitgaven te ver hogen zonder ernstige inflatie te ver oorzaken. Dit laatste immers zou de communisten de kans geven, met succes binnenlandse onrust te ver wekken. Alleen verhoging van de productie kan de volkeren van Europa meer hoop op de toekomst bieden en ver hoging van de militaire paraatheid mogelijk maken. Foster was overigens bij zijn jong ste bezoek getroffen door de vooruit, gang, die in Europa geboekt is. Toch is het doel nog lang niet bereikt. „Maar wij moeten nooit vergeten, dat de Europeanen grotere offers voor de verdediging van onze ge- De troonsbestijging van prins Boudewijn Maandag troonsafstand van Leopold III De plechtigheid van de troonsaf stand van koning Leopold III zal Maandag 16 Juli, te 12 uur, plaats hebben in de Grote Balzaal van het koninklijk paleis te Brussel. Ongeveer 200 personen zullen de plechtigheid bijwonen: de kardinaal, de leden van de regering, de drie oudste ministers van staat, afvaardi gingen van Kamer en Senaat (sa men ongeveer 90 parlementsleden tellende), de bisschoppen, afvaardi gingen van de overheidslichamen, de gouverneurs van de negen provin ciën, de burgemeesters van de pro vinciehoofdsteden, enz. Wanneer deze personen plaats heb ben genomen, zullen de koning en de koninklijke prins de zaal betreden, gevolgd door baron Carton de Wiart, opperhofmaarschalk, ridder Etienne de la Court, kabinetschef van de ko ninklijke prins, hofdignitarissen, vleugeladjudanten en ordonnans-offi cieren. Er zullen redevoeringen worden gehouden door de koning, de konink lijke prins, de eerste minister en de voorzitters van de drie grote par tijen, Lefevre, Buset en Motz Deze redevoeringen zullen over de radio worden uitgezonden. De volgende dag. Dinsdag 17 Juli, zal prins Boudewijn in het parlement als koning de eed op de Grondwet af leggen. Hierbij zullen ongeveer 1000 personen tegenwoordig zijn. De zaal zal krachtig verlicht zijn om filmopnamen mogelijk te maken. Het is de eerste maal, dat in België de eedsaflegging van een koning wordt verfilmd. De plechtigheid zal OPENHARTIG MAAR VORMELIJK De Amerikaanse vice-admiraal Charles Turner Joy. de leider van de onderhandelaars der V.N. noemde de conferentie .openhartig maar vor melijk". Gezeten aan een kale houten tafel in wat eens een luxueuze villa is ge weest, bijna precies op de 38ste breed tegraad gelegen, hebben beide par tijen een agenda ingediend en daar na op twee bijeenkomsten over deze agenda's van gedachten gewisseld anderhalf uur 's morgens en twee en een half uur 's middags. DE VOORSTELLEN. Volgens radio Moskou hebben do Noord-Koreanen Dinsdag te Kaesong bij monde van het lid hunner dele gatie kolonel-generaal Nam Ir de volgende voorstellen gedaan: 1. Beëindiging van alle gevechten. 2. Terugtrekking der strijdkrach ten van beide partijen van de 38ste breedtegraad. 3. Terugtrekking van de buiten landse strijdkrachten uit Korea- Volgens radio Moskou was de Ame. rikaanse delegatie blijkbaar niet be hoorlijk voorbereid op de besprekin gen en kreeg zij een kwartier voor het begin van de conferentie richt lijnen van generaal Ridgway zelf. Eén der Amerikaanse afgevaardig den, aldus dit radiobericht, zeide, dat hun delegatie niet bevoegd was be slissingen te nemen in politieke aan gelegenheden en dat naar haar me ning de drie voorstellen niet alleen kwesties van militaire, doch ook van politieke aard raakten Hierna beslo ten beide delegaties de zitting te ver dagen. Tenslotte deelde radio-Moskou mee, dat vice-admiraal Joy „geen concrete voorstellen" deed. Schout bij nacht Arleigh Burke, een lid van de delegatie der Verenig de Naties, heeft verklaard, dat zijn delegatie niet in zou gaan op het voorstel tot terugtrekken der bui tenlandse troepen uit Korea. meenschappelijke geestelijke waar- te 11 uur beginnen en ongeveer 45 den hebben gebracht dan wij". minuten duren. Bij een autobusongeval, dat in de nacht van Maandag op Dinsdag op 150 kilometer van Mexico-City plaats vond, zijn 50 personen om het leven gekomen. Toen de bestuurder, ondanks de waarschuwingen van de 60 passa giers, de rivier de Atoyac bij een doorwaadbare plaats probeerde over te steken, hoewel er een sterke stroom stond, geraakte de autobus in een twee meter diepe kuil en ver dween tenslotte in de stroom. Tien inzittenden gelukte het door de ramen naar buiten te komen. Dinsdagmorgen vroeg konden twaalf lijken worden geborgen. In de bus bevonden zich tien kinderen. Tien Duitse toeristen uit Darm stadt in Hessen hebben een ver schrikkelijk avontuur beleefd in de Oetztaler Alpen in Oostenrijks Tirol, toen een van hen uitgleec. en negen anderen, die met een koord aan hem waren verbonden, meesleurde over een steile helling. Alleen doordat het touw 70 meter lager aan een rots bleef haken, werd het tiental van een val naar een zekere dood gered, zo meldt het Oostenrijkse persbureau uit Wenen. De groep, die uit elf man en twee vrouwen bestond, daalde de steile helling van een bijna 3500 meter hoge berg af .toen een van hen uit gleed en negen anderen meetrok in de diepte. Een 16-jarige jongeman kreeg ernstige inwendige kneuzin gen en een 19-jarige toerist brak een been. De twee zwaar gewonden moes ten met touwen neergelaten worden op een gletscher en werden van daar met sleden via een berghut naar het ziekenhuis te Innsbruck vervoerd. GROTE WOORDEN. De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, heeft inmiddels te Poesan door een woordvoerder laten verklaren, dat „indien een wapenstil stand zoals voorgesteld zou worden bereikt, zulks zonder zijn toestem ming en ondanks zijn voorstellen" zou zijn. De president zou „liever sterven" dan een vrede te zien vóór een alge hele overwinning of een algehele nederlaag. SLECHTS LICHT CONTACT. Van het grootste deel van het Ko reaanse front wordt slechts licht con tact gemeld. Regen en slecht zicht heeft boven geheel Korea de lucht- activiteit van de geallieerden gere duceerd tot proporties, die bijna ge lijk zijn aan die van een wapenstil stand. HONGARIJE VERWERPT AMERIKAANSE NOTA. Dinsdag heeft de Hongaarse rege ring „categorisch" een Amerikaanse nota verworpen, over „de Hongaar se schending van de rechten van de mens" in verband met het terecht staan van aarsbisschop Groesz en het uitwijzen van twee ambtenaren van de Amerikaanse legatie. De op 7 Juli ingediende nota pro testeert tevens tegen het sluiten, op Hongaarse verzoek, van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst. De Hongaarse nota zegt, dat de Amerikaanse regering „op een onbe schaamde wijze zich bemoeide met de zaken van de Hongaarse volksre gering en het Hongaarse volk". WAAROM VERGEET MEN DR. HIRSCHFELD? r^E INDONESISCHE AMBASSADE te Parijs heeft thans bevestigd, dat dr. Hjalmar Schacht, de 74-jarige Duitse financier, „als gast" een be zoek aan Indonesië zal brengen. Hij zal met de regering financiële en eco nomische problemen bespreken. In Djakarta wilde men zich officieel nog niet uitlaten over de betekenis van deze reis. Men verwees naar de opdracht, die dr. Soemitro van de regering heeft om financiële deskundi gen in Europa te werven. In antwoord op een vraag, hoe het bij de Indonesische regering kon op komen, voor de opbouw van een de mocratische staat een nationaal-socia- list aan te trekken, heeft minister Wibisono (Financiën) geantwoord, dat dr. Schacht gedenazificeerd is. Zijn bezoek zal zeker gewaardeerd worden. Van een duidelijk onbehagen naar aanleiding van dit bezoek gewaagt evenwel een uitvoerig artikel in de „Indonesia Raya". waarin Schacht's overkomst „een sprong in het dui-s ter" wordt genoemd. Indonesië heeft uitvoerende krachten nodig, geen fi guren die de grote lijnen van het be leid bepalen. Het blad herinnert er aan, hoe Schacht in het Derde Rijk tot taak had, de buitenlandse aanspraken op Duitsland te niet te doen door het „bevriezen" van alle buitenlandse credieten en winsten in Duitsland. Ligt het misschien ook in de bedoe ling. alle Nederlandse credieten op soortgelijke wijze te bevriezen en af vloeiing van rijkdommen naar het buitenland te voorkdmen? Als dat soms in het voornemen mocht liggen, heeft Indonesië één man vergeten, aldus de „Indonesia Raya": dr. H. M. Hirschfeld. Los van wat dr. Hirschfeld voor Indonesië betekend heeft dient men te bedenken, dat hij de enige man is geweest, die kan ontdooien, wat dr. Schacht bevroor. Zolang in Ne derland nog een dr. Hirschfeld als Schacht's tegenstander aanwezig is, BRAND OP NEDERLANDSE TANKBOOT. In het oliedepot te Saigon heeft zich gisteren een ongeluk voorgedaan aan boord van het 3359 ton metende Nederlandse tankschip „Adinda", waarbij een Vietnamese arbeider om het leven kwam en vijf arbeiders brandwonden opliepen. Bij lossingswerkzaamheden brak een strop, waarin zich olievaten be vonden. De Vietnamese arbeider werd dodelijk door de vallende vaten getroffen. Bij het neerstorten van een vat in het ruim ontstond een vonk, waar door brand uitbrak. Tengevolge hier van liepen vijf arbeiders brandwon den op. a anderhalf uur had men de brand bedwongen. ALLIGATOR TUSSEN DE BADGASTEN. Een ontsnapte alligator heeft Zon dag onder de baders in de rivier de Rodl nabij Ottensheim (Opper-Oos tenrijk) een paniek veroorzaakt. Het dier, Maxi" dat tot een cir cus behoort was door de oppasser naar de rivier meegenomen om ge wassen te worden. Daar het dier ech. ter altijd met warm water werd ge wassen, was het misnoegd door het koude rivierwater, beet zijn oppasser en ontsnapte. Onder de badgasten ontstond een paniek, toen de alligator nu eens hier dan weer daar opdook, zonder dat de pogingen om het dier te vangen gelukten. Tenslotte wist een visser „Maxi" in oen sleepnet te vangen. Het dier rilde van koude, maar was dik door de honderden vissen, die het intussen had weten te vangen zou het werk van minister Soemitro vergeefs zijn. Indonesië zou dan hetzelfde onder vinden als destijds bij het Fox-con tract, waarbij Indonesische rijkdom men aan onbekenden werden ver slingerd. EEN DODE Een Firefly van het vierde squa dron van de Marineluchtvaardienst is gistermorgen bij een noodlanding op zee, elf mijl van Allsa Graiq een eiland in de Firth of Slyde aan de Westkust van Schotland neer gestort. De bestuurder van het vlieg tuig sergeant-vlieger J. M. van den Akker! uit Vlaardingen is hierbij om het leven gekomen. De tweede inzittende, wiens naam bij de Marihevoorlichtingsdicnst gis teravond nog niet bekend was, is volgens deze dienst ongedeerd. Het verongelukte toestel was de Firefly P-45 van het vierde squadron van de Marineluchtvaartdienst en was enige maanden geleden in Noord Ierland gestationneerd voor oefenin gen. HE'l „KARRETJE" MOET IN ORDE ZIJN. Onze landgenoot G Peters, die in de Ronde van Frankrijk een goed figuur slaat, weet dat in de zware etappen ook veel afhangt van de goede staat van de fiets We zien hem hier zijn „karretje" aan een grondig onderzoek onderwerpen, voor hij zich op weg begeeft. K/j-i'ieitj.e.... Hoe eenvoudig worden alle dingen onder de blote hemel, alle misver standen en verwarringen kunnen al leen maar bestaan tussen de muren.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1