I Wé Overleg achter de schermen tussen Kamer en Minister Wrrar 't Laadvermogen van vrachtauto's In Het leget* van Jan Jongeman in hooiberg leek op de voortvluchtige bankbediende Holland Festival BEURS - O VERZICHT DINSDAG 10 JULI 1951 U£ LLID5E COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Streven de belastingen billijker te verdelen In de Tweede Kamer zullen van daag de beraadslagingen over de belastingvoorstellen worden voortge zet. De commissie van rapporteurs, bestaande uit de heren Hofstra (Arb.), v. d. Wetering (C.H.U.), Lu cas (K.V.P.), C. v. d. Heuvel (A.R.) en Ritmeester (V.V.D.), heeft na mondeling overleg met minister Lief- tinck en de indieners van amende menten naar aanleiding van de twee nota's van wijziging, die de Regering had ingediend, een voortzetting van het debat mogelijk geoordeeld. Uit het verslag, dat de commissie van dit overleg het licht heeft doen zien, blijkt dat de minister op sommi ge punten een wijziging wil laten aanbrengen, waartegenover hij ech ter compensaties gesteld wil zien. Inkomstenbelasting. Wat betreft de inkomstenbelasting verklaarde hij zich bereid de leef tijdsgrens voor kinderaftrek, die in het aanhangige wetsontwerp op zes tien jaar was gesteld, eventueel te verhogen tot zeventien jaar. zo dit door de Kamer zou worden voorge steld. Vennootschapsbelasting. Enkele leden meenden begrepen te hebben, dat de minister geen over wegende bezwaren zou hebben tegen een verzachting van de progressie van het tarief, mits de opbrengst gelijk blijft. Andere leden wezen er op, dat een zodanig tarief dan dicht tegen de 50 pet. zou moeten liggen, hetgeen zou betekenen, dat door een dergelijke wijziging de kleine bedrij ven het zwaarst worden getroffen. De minister sloot zich hierbij aan en achtte een dergelijke tariefswijziging dan ook ongewenst. V erm ogens belasting. De door de Regering voorgestelde wijziging voorkomt niet, dat het be lastingbedrag uit inkomsten en ver- us tracht van mij alles te halen, van zich tol een redelijk deel te bepalen. 't laat ine ijskoud, maar voldoende overhoud i dagelijkse TIPte betalen W1:M.W4 Inz. de Hr. O. O. te A'dar WIJDINGEN EN BENOEMINGEN VAN DE ST. JOSEPH CONGREGATIE VAN MILL HILL. Zondag 8 Juli werden in de kapel van het St. Joseph College van Mill Hill de volgende Nederlanders pries ter gewijd: Fathers: W. Beentjes (Castricum); C. Eestermans (Heerlen); A. Ge- boers (Tilburg); T. Koopmanschap (Naarden); J. Putman (Utrecht); D. Tolboom (Hoogland); G. Vermeulen (Boskoop); G. Doene (Kwaden- tiamme); J. van Erp (Oss); L. Hou- ben (Groesbeeic); J. Preijde (Til burg); J. Reusen (Lintelo Gld.); S. van Veen (Alkmaar); P. van dei- Westen (Leiden). Op dezelfde dag werden de vol gende Nederlandse Fathers en Broe ders benoemd: Serawak: Rev. Fr. T. Tolboom. Nieuw Zeeland: Rev. Fr. A. Ge- boers. Rawalpindi (Pakistan): Rev. Fr. J. Kuipers (Blauwhuis Fr.); Rev. Fr. J. van Erp. Kampala (Uganda): Rev. Fr. S. van Veen. Basankusu (Belg. Congo): Rev. Ff. W. Lamers (Roermond); Broeder Sanders (Enschede). Philippijnen: Rev. Fr. L. Houben.. Buea (Kameroen): Rev. Frs. J. Ardts (Beugen); M. Damen B. Sc. (Den Hout N.B.). Noord Borneo: Rev. Frs. P. de Wit (Bovenkarspel); J. Putman (Ber- egn N.H.). Nellore (India): Rev. Fr. G. Ver meulen. Kisumu (Kenya): Rev. Fr. J. Preij de; Broeder Willibald Slijkerman. (Bergen N.H.). Tororo (Uganda): Rev. Frs'. E. van Rassel (Rotterdam); P. van dei- Westen; Broeder Edward Wachters (Groningen). Fresthfield (Eng.): Rev. Fr. Th. Koopmanschap. Roosendaal: Rev. Frs. G. Heut- horst D.D., L.S.S. (Doetincheni); H. Neeven (Haarlem), Procurator. Tilburg: Rev. Fr. J. van Bleisem (Koog a. d. Zaan). Hoorn: Very Rev. Fr. H. Hemmer (Geesteren), Directeur; Rev. Frs. Th. Omtzigt (Leiden); N. Konings (Vo- lemdam). procurator. Haelen: Rev. Frs. J. Tijsen M.O. (Soerendonk); P. Grimbergen B.A. (IJmuiden); G. Doene; C. Eester mans, H. Hermans (Helden-Pannin- gen), Procurator; Broeder Wilfrid Verhoef (Utrecht). Lochwinnoch: Rev. Fr. J. Reusen. Arnhem (Vrijland): Very Rev. Fr. A. Poell (Den Bosch), Directeur; Rev. Fr. F. Groeliker (Doesburg), Econoom. Oosterbeek: Very Rev. Fr. H. Hegge (Kloosterburen), Directeur: Rev. Fr. J. Lodenstijn (Winterswijk) Procurator. Courtfield (Eng.): Broeder Odulph Bruinsma (Tjerkwerd Fr.). Guilderland U.S.A.: Broeder Vita- iis Koppers (Hillegom). Rome: Rev. Fr. W .Beentjes (Cas tricum). mogensbelasting tezamen uitgaat bo ven 90 pet. van het inkomen, daar in een dergelijk geval toch nog ƒ2.50 van elke 500 van het zuiver vermo gen zal worden geheven, aldus enige leden. De minister wees er op, dat de door de Regering voorgestelde wij zigingen tegemoet kormen aan de gedachte, dat de verhoging van de vermogensbelasting niet tengevolge mag hebben, dat inkomsten- en ver mogensbelasting tezamen niet uit het inkomen kunnen worden betaald. In gevolge de voorgestelde regeling zul len dus niet degenen worden gehol pen, die reeds thans meer dan 90 pet. van hun inkomen aan deze beide be lastingen betalen, daar ook het oude tarief S 2.50 per 500 was. In deze gevallen zou de vermogensbelasting worden verlicht, inplaats van ver zwaard, hetgeen de fiscus de voor gestelde hogere opbrengst geheel zou onthouden. Wil men echter een geringere extra opbrengst uit de vermogensbelasting, dan zouden diegenen tegemoet geko men kunnen worden, die relatief door de voorgestelde verhoging het zwaarst worden getroffen, dus zij, die weinig of geen inkomen uit arbeid hebben naast een laag inkomen uit vermogen. Dit zou mogelijk zijn door de verhoging van de algemene vrij stelling voor zover het de toepassing van het vermogenspercentage be treft. De minister verklaarde zich bereid tot een wijziging in die zin, echter alleen als daartegenover een compensatie zou staan. Er zou dan een extra vrijstelling kunnen wor den verleend voor ƒ25.000, hetgeen een opbrengstderving zou betekenen van 3 millioen. De minister ver klaarde zich bereid, een matiging in de vermogensbelasting aan te bren gen voor die categorieën, die daar voor sociaal gezien het meest in aan merking komen. Een der leden vroeg nog, of het niet eenvoudiger zou zijn, alle thans bestaande vrijstellingen Vervoerders slecht te spreken over de nieuwe kentekens De „Rijksdienst van het Wegen- verkeer'" heeft een regeling van voor de oorlog weer in leven ge roepen. Het betreft hier de uitrei met ƒ5000 te verhogen inplaats van j het scheppen van een extra vrijstel- ling van 25.000. De opbrengstder- is. Van de zijde van het departe ment van Verkeer en Waterstaat werd medegedeeld dat de Rijkdienst Wcgenvcrvoer bij de vaststelling van deskundigen gebruik maakt, te verwarren met de nieuwe „num- I terwijl eertijds de R.V.I.'s de laad- vcu, eerbewijzen", waarop een door i vermogens op gegevens van de ver ving zou bij een dergelijke oplossing j rijksdeskundigen bepaalde tonnage j voer-ondernemers vaststelden, gelijk blijven. De minister erkende VJ?n vrachtauto's wordt genoteerd. Overleg is gaande om aan dat. Hij wenste echter slechts een Eigenaars van vrachtwagens mogen correctie aan te brengen daar waar n»ct meer op hun wagens laden, dan de voorgestelde verhoging ongewenst°1) deze -kentekenbewijzen" is aan- zou drukken. Cegeven. De minister verklaarde zich bereid het percentage, dat thans geldt voor verkrijgingen of gedeelten daarvan beneden de 10.000 door kinderen en echtgenoot te handhaven. Het verlies aan opbrengst zou kunnen worden ge compenseerd door verzwaring van het successierecht voor andere ver krijgers dan kinderen en echtgenoot. De minister had er geen bezwaar te,- gen de compensatie ergens anders te zoeken, als het maar niet bij de in directe belastingen is. Omzetbelasting. Deze gaf niet veel aanleiding tot opmerkingen. Een lid van de commis sie vroeg of de minister bereid is voetverwarmers en melkproducten te betrekken in de technische herzie ning. De minister zal ernstig nagaan of dit inderdaad gewenst is. i Nu heeft het bepalen van het ton- Successiebelasting. 1 nage der reeds gekeurde vrachtau- to's nogal wat beroering in kringen van beroeps- en eigen vervoer ge wekt. Gebleken is, dat de rijksdienst zich aan andere normen houdt dan naar mening van velen de juiste zijn. De dienst gaat het bepalen van tonnage uit van het draagvermogen, dat door de fabrieken bij afleve ring is vermeld. Een Aalmoezenier-met-ervaring vertelt De Legeraalmoezenier L v. d. Vrande, ingedeeld bij het Ned. De tachement der V.N. op Korea, schrijft in de „Nieuwe Zuid-Hollander. Korea, 24 Juni 1951 Moet u weten, dat ondergeteken de -al iets meer dan zes jaar, mee- draaft in het leger. In deze periode, welke gekenmerkt wordt door een ongelooflijk reizen en trekken zowel in de verre Oost, als in het Westen waarin ik kennis maakte met aller lei slag militairen vanaf Amerika nen tot en met Sikhs en Kumoons en met alles wat daar tussen ligt, in de ze periode heb ik een beetje kijk ge kregen op onze eigen mannen. Zes jaar geleden dus, werd ik, zo maar ineens, boem! kapitein een kruis op de pet, sterren op de revers en klaar was Kees. Geen slecht, be gin en dat in vijf minuten tijd. Het ging best hoor. Ik „sloeg aan" en leerde daarmee „salueren"! Ik zat, onder ons gezegd: „in het leger van Jan". Deze uitdrukking is kostelijk; die drie woorden typeren volkomen de Nederlèndse soldaat. Een paar rake woorden leggen zijn mentaliteit en geest voor ons open; er ligt een goe dige gemoedelijkheid in verscholen, overgoten met een licht sausje van eritiek, gemengd met een vleugje humor en goedaardige spot, maar zeer duidelijk ook geeft deze uit drukking weer, een afkeer van#ge- weld en overheersing welke het on mogelijk maakt, dat dergelijk gezeg de gebezigd zal of kan worden, in bijvoorbeeld een dictatoriaal systeem Kunt u zich indenken, dat een Duitser in 1940 gezegd zou hebben: „ik ben in het leger van Jan". Het zou hem kwalijk bekomen zijn. Elke Nederlandse soldaat be houdt zich het recht voor zoiets te mogen zeggen, omdat het normaal menselijk is, tenslotte omdat hij een sterk gevoel heeft voor zijn rechten als mens. Daar vandaan, geloof ik, de blijd schap van een Chinees of Noord-Ko- reaan, die gevangen genomen, ont dekt, dat hij als mens behandeld wordt, d.w.z. erkend wordt in zijn primaire rechten, welke ondanks al le propaganda, leugens en ophitserij, toch de diepste behoefte blijven vor men van een mens. God heeft de mens gemaakt, wij kunnen er wel aan knoeien, maar hem uiteindelijk niet veranderen. Welnu, de Nederlandsesoldaat voelt die rechten zeer sterk aan. Cadaver-discipline, waardoor een troep plotseling verandert in een stgj poppen met houten benen en die allemaal gaai lopen, als er aan een touwtje getrokken wordt is voor hem een gruwel Ik vind het altijd nog een schoon verschijnsel dat er gehamerd moet worden op de „dis cipline" die is natuurlijk uiterst voornaam, dat is klaar als een glas water, want het duidt er op, dat we niet te doen hebben met een mas sa-mens, doch met een sterk indivi dueel ingestelde persoon. Ondangs alle fouten en tekortko mingen is dat onze sterke zijde, want als deze mens duidelijk inziet, waar om het gaat en dat het nü nodig is, dan heb je er een goede soldaat aan. Daarom zal de opleiding en de voor bereiding om zover te komen, meest al gepaard moeten gaan met harde woorden en sterke uitdrukkingen en is het van zeer groot belang, haar scherp uit te leggen, waarom" het zo moet. Over het algemeen behoeft bij de ze Korea-mannen niet meer geha merd te worden op de vuurdiscipline. Ze kijken wel uit, want als je links en rechts maar wat paft, zou je op het kritieke moment wel eens plat zak kunnen zijn. Misschien mag ik een herinnering ophalen uit de tijd dat ik in Indone sië verbleef. Op 27 December 1949 had de souvereiniteitsoverdracht plaats. Wij waren gelegerd te Tasik Malaja; alle Nederlandse vlaggen werden gestreken, behalve de vlag voor dé post van de bataljonscom mandant. Daar woei onze driekleur en er werd een wacht bij geplaatst, wat normaal is. Die soldaat stond daar als uit graniet gehouwen, mo del. nü, ja vooral nü.... Het was ontroerend en toen heb ik onze jon gens pas goed begrepen, dat was nou in ,,'t leger van. Jan". We bezitten een grote kracht. Zo is ook de Korea-vrij williger, al loopt er hier en daar wel een dwars kop tussen door. „In het leger van Jan?" Laten we het zo voorlopig maar houden, het is best zo en laat dan sommige mensen in Nederland maar brieven schrijven naar een moeder, wier zoon gesneuveld is in Korea, brieven, zo gemeen en vun zig, zo laag en vuil, dat wij. die toch verschrikkelijke dingen meegemaakt hebben, er stil van werden. Laat ze maar schrijven en ze mogen zich ge lukkig prijzen, dat wij meer eerbied voor een mens bezitten. „Het leger van Jan" het zijn geen moordenaars, doch als de rech ten, die wij als gewoon mens bezit ten. in het gedrang komen, niöet je er voor uitkijken. Zo is de Neder landse soldaat. Er valt op te reke nen. L. v. d. VRANDE. Aalmoezenier. Sombere en somberste verwachtingen. Het gevolg hiervan is, dat b.v. een vervoerder, die naar vroegere maatstaf gemeten, meent een 5 tons wagen te bezitten, zijn auto op 3 of 4 ton ziet vastgesteld, terwijl hij .tot 5000 kg placht te laden. Hier uit volgt, dal zijn vervoercapaciteit bij gelijk blijven van vaste kosten kleiner wordt. Volgens mededeling uit vervoers- kringen worden bij de keuringen zodanige maatstaven aangelegd, dat gevreesd moet worden voor een vermindering van de vervoerscapa citeit van het Nederlands vrachtau topark met tenminste twintig pro cent. Sommige deskundigen ver dubbelen dit percentage in hun somberste verwachtingen. Men geeft in vervoerskringen al gemeen toe, dat het omwille van de veiligheid geboden is, de laadver mogens van vrachtauto's te begren zen. Men wijst er echter op, dat de door de fabrieken aangegeven laadvermogens van weinig waarde zijn, aangezien om verkooptech nische redenen de „reserve-capaci teit" hoog gehouden wordt. Men zou bij deze cijfers moeten spreken van een „minimum-laadvermogen", aan gezien een vrachtauto op de vlakke weg vrij wat meer kan vervoeren, dan in het berglandschap. Het is in Nederland reeds lang usance een vrachtauto met een „fabrieks-laad- vermogen" van 3,5 tot 4 ton als 5- tonner te beschouwen. Hogere en lagere laadvermogens worden na venant, doorgaans aan de hand van practijkervaring, vastgesteld. Hier spelen kracht van de motor, sterkte van overbrenging en chassis en maat en aantal banden belangrijke rollen. In vervoerskringen wijst men voorts op het feit, dat bij het vast- tellen van de tonnages van vracht auto's die vallen onder het beroeps vervoer (iedere beroepsvervoerder heeft een vastgesteld bedrijfstonna- ge) de laadvermogens door de rijks verkeersinspecties belangrijk hoger werden gesteld, dan thans bij de nieuwe kentekenregeling het geval deze situatie het hoofd te bieden. Naar van officiële zijde verluidt, zijn de vervoersorganisaties met het weder invoeren van de kentekenbewijzen accoord gegaan. Of zij toen echter op de hoogte van de thans aange legde maatstaven waren, is niet bekend. NAAR ARIëNS' GRAF. Zondag 5 Augustus zal te Maarssen voor de 23ste maal bij het graf van Mgr. Dt\ Alphons Ariëns, de Ariëns dag worden gehouden. Sinds Ariëns' dood op 7 Augustus 1928 hebben deze dagen zonder on derbreking doorgang gevonden. 's Morgens om elf uur zal de De ken van Nijmegen, C. van Dijck. in de parochiekerk van Maarssen, waar Ariëns pastoor is geweest, een plech tige Hoogmis opgedragen. Tijdens deze H. Mis wordt de predikatie ge houden door pater Bonaventuta La- tour O.P. uit Nijmegen. Na de H. Mis begeven de aanwezigen zich geza menlijk naar het graf van deze heili ge priester In de middagvergadering, die om 2 uur begint, houdt Mgr. Dr. A. C. Ramselaar een rede over: „Ariëns' vroomheid." Omdat er in ons land veel vereer ders van deze grote priester zijn en de deelneming aan de herdenking ook geheel kosteloos is, verwacht het organisatie-comité een grote toeloop. K^TH ÏNGENIEURSVERENIGING De Katholieke ingenieursvereni ging, die verleden jaar werd opge richt. heeft haar eerete hoofdbestuur gekozen. Het is als volgt samenge steld: prof. ir J. H. Froger, Delft, al gemeen voorz.; ir F. J. M. Schilte, Den Bosch, vice- voorz.; ir J. H. M. Latour. Voorburg, alg. seer.; ir J- C. M. van Winkel. Den Haag, alg. pen ningmeester; ir C A. P. Dellaert. Den Haag en ir F. C. de Nie, Utrecht leden. DORP OP STELTEN Klopjacht op een slimme vos, door de vos gewonnen Op welk politiebureau men ook komt in Nederland, overal ziet men een bekendmaking, dat duizend gul den wordt uitgeloofd voor degene, die aanwijzingen geeft, die leiden tot de arrestatie van de Amsterdamse kan toorbediende Piet de Bruin. Een gro te foto is er bij afgedrukt. Boer Nijland in Glane bij de ge meente Losser heeft in de bevoor rechte positie verkeerd iemand te ontmoeten, die in ieder geval heel veel weg had van de Amsterdam mer, die er met 113.000 gulden van door is gegaan, aldus meldt het Alg. Dgb. De boer wandelde langs zijn hooiberg en hoorde daar een geluid, dat niet in een hooiberg thuis hoort. Hij behoefde niet eens te roepen, want voor hij wat kon zeggen, rolde er een man uit, degene, die sprekend op de gezochte De Bruin geleek. Nij land vroeg hem wat hij in zijn hooi berg te maken had en het tamelijk onlogische antwoord was, dat de man „naar de Mof" wilde. Zo duidt men in die streek een uitstapje naar Duitsland aan. De man verdween in de richting van de grens. Toen kwam pas de gedachte aan de foto op het politiebureau en dit gaf boer Nijland vleugelen aan de voeten. Postcommandant De Ruiter werd gewaarschuwd, die terstond per fiets de achtervolging begon. Het ter rein werd afgezocht en dat was heus niet zo gemakkelijk, want het zit vol kuilen, er groeit hei, brem, rogge en haver, zodat een vluchteling hier alle kans heeft om zich te verbergen. Gezellige boerenjongens, die waar achtig wel weten wie er zo op een dag langs komen, vroegen postcom mandant De Ruiter wat hij toch aan het zoeken was en toen zij ingelicht waren, wisten zij hem te vertellen, dat de gezochte naar de Glanerbeek was gelopen. In ijltempo ging het naar de beek, de brug over en ge zocht en gezocht. Later bleek, dat op het moment, dat de postcomman dant over de brug fietste, de vluch teling zich onder de brug had ver scholen. Toen de politieman voorbij was, heeft de gezochte de benen genomen, heeft van een vrouw brood gekregen en is de grens overgestoken. De Duit se kommiezen werden gewaarschuwd en met behulp van speurhonden zijn zij aan het zoeken geslagen. Ook te vergeefs. In Gronnu beweert men echter de man, die voorkomt op de bekendmaking, welke duizend gulden in het vooruitzicht stelt, te hebben gezien en dat hij in de richting van Münster is vertrokken met de trein. Of het nu Pièt Bruin is of niet, de belangstelling van de politie voor de gevluchte is even groot. Er is na melijk in Glanerbrug bij een groen- tenhandelaar ingebroken en daar werden een nieuwe tas, zeventien paar nieuwe sokken en een vulpen gestolen. Al deze voorwerpen werden in de hooiberg van boer Nijl^id ge vonden. Men zou wellicht kunnen zeggen, dat de Amsterdammer Piet Bruin nooit de uitdrukking zou hebben ge bruikt „naar de Mof te gaan". Dat zou juist zijn, als Piet Bruin niet een vreselijk handige jongen is ge bleken te zijn en als hij geen hand langers zou hebben gehad, van wie hij de uitdrukking kan hebben ge kend. Dit laatste is vermoedelijk het geval, want vlak bij de hooiberg van boer Nijland is een oude steenfabriek, waar een motor met twee mannen kort voor de vlucht van de hooiberg bewoner heeft gestopj. Dq motor werd aan de kant gezet en de man nen begaven zich in de richting van de hooiberg. Toen iemand hun vroeg wat zij kwamen doen, vertelden zij oude stenen te komen zoeken. Daar zagen zij niet naar uit en na de vraag hebben zij zich tamelijk vlug uit de voeten gemaakt. Glane leeft in de overtuiging, dat een jeugdige dief op bezoek is ge weest. genaamd Piet Bruin, mear de politie gelooft pas. dat men Piet Bruin heeft gezien, als de jongeman door de aanwijzinger in haar hand is gevallen en zij hem stevig beet heeft. Tot zolang blijft de politie ongelovig, ook al gaat zij achter iedere aanwij zing heen. KATH. BOND VAN SCHOEN MAKERPATROONS BLIJFT AAN GESLOTEN BIJ DE R.K. MIDDENSTANDSBOND Naar aanleiding van een discussie over vakcentrale-belangen op de 2 Juli jl. door de Ned. Kath. Bond van Schoenmakerspatroons te Nijmegen gehouden bondsdag, is de indruk ontstaan als zouden velen ter ver gadering de wens hebben geuit zich af te scheiden van de Ned. R.K. Middenstandsbond. Het ging hier over de wijze van contributie-inning, welke gescheiden geschiedt, en wel de vakcontributie door de vakbond en de zgn. „standsorganisatie" dooi de middenstandsbond. Bij deze be sprekingen werd het algemeen be treurd, dat dit wel eens tot gevolg zou kunnen hebben, dat sommige le den zich nu vrij zouden gevoelen van de Ned. R.K. Middenstandsbond Ter voorkoming van rrrisverstand wijst het bestuur van de Ned. Kath. Bond van Schoenmakerspatroons er op, dat ter vergadering zowel de af gevaardigden van de afdelingen als het bondsbestuur er nadrukkelijk op hebben gewezen, dat allen van de standsorganisatie lid dienen te blij ven. De Ned. Kath. Bond van Schoenmakerspatroons is en blijft aldus het bestuur aangesloten bij de N.R.K.M. OPGRAVING NAAR ST. WILLIBRORD-FONTEIN IN FRIESLAND Door de Rijksdienst voor het Oud heidkundig bodemonderzoek is een opgraving begonnen naar de z.g. Willibrordus-fontein te Wolsum (gem. Wymbritseradeel Fr.) Over de juiste plaats van de bron is reeds zeer veel getheoretiseerd. Tot de meest- positieve resultaten kwam destijds wijlen prof. dr Titus Brandsina die aan dit onderwerp een uitvoerig artikel wijdde, waarin hij sterke aanwijzingen bleek te heb ben voor een plek, die zich nu als gewoon grasland voordoet. STRANDROVEUS GEGREPEN. Dc Bloemcndaal.se politie heeft een vijftal jeugdige Haarlemmers aan gehouden, die in de laatste weken consumptietenten op het strand en op sportvelden hadden geplunderd en daarbij honderden repen choco lade en duizenden sigaretten hadden buitgemaakt, aldus het N. v. d. D. Reeds vijftien van deze inbraken in Bloemendaal. Heemstede en Haar lem hebben de leden van de rovers bende bekend. De 21-jarige H. G. v d. W. en de eveneens 21-jarige P. G O. v/aren de leiders. KIND SPEELDE MET LUCIFERS. Gistermiddag is in het Wilhelmi- na-gasthuis te Amsterdam een 5-jarig meisje overleden, dat gisteren in af wezigheid van haar ouders met lu cifers had gespeeld en daarbij in brand was geraakt. Het kind had de 'lucifers in een schort gebonden en was er in bed mee gaan spelen. Met brandende kle ren vluchtte zij even later de wo ning uit. Voorbijgangers rukten haar de kleren van het lichaam, maar de brandwonden bleken zo ernstig, dat zij ten gevolge daarvan vandaag is gestorven. „Fidelio" bij de Nederlandse Opera 't Is enorm zoals de Nederlandse Opera in dit jaar gewerkt heeft, en hoe grandioos zij tijdens dit Holland Festival voor de dag is gekomen. Zoals men weet is „Fidelio" Beet hoven's enig groot dramatisch werk en veelbewogen is dc wordingsge schiedenis, met als uiteindelijk re sultaat: een meesterwerk. In het goed bezette Gebouw van K. en W. te Den Haag heeft men dc gelegen heid niet laten voorbijgaan om uiting te geven aan dank en waar dering voor de genieting van vocale en instrumentale kunstvrcugde. Dc opvoering was een gebeurtenis. Jo sef Krips dirigeerde als gast, en in terpreteerde de partituui op stijl volle hevig bewogen wijze. Hij liet 't orkest prachtig spelen in de geest van Beethoven en alles werd tot klinkend schoon. De Fidelio heeft heel bijzondere individuele accenten soms moeilijk te achterhalen maar de dirigent kent Beethoven's eigenaardigheden en heeft deze scherp gemarkeerd gekarakteriseerd. Wondermooi was 't kwartet, van klank en kleur, uitmuntend werd dit vertolkt. De twee vrouwenstemmen kleurden prachtig samen. De bezet ting was glorieus, en Gré Brouwen - stijn als Fidelio imponeerde door haar kunstzinnige prestatie, vocaal en dramatisch artistiek. Frans Vrocns als Florestan moet naast haar ge noemd worden. De vertolking van zijn niet zo grote, maar. ontzaglijk moeilijke rol was vocaal en drama tisch grandioos. Corry van Beckum met haar veelkleurig getimbrcerde sopraan en vlotte naïvieteit gaf een Marzelline, die er wezen mocht. Ota- kar Kraus speelde fel, vurig en ge slepen, fanatiek en wreed, maar zijn zingen leed er niet onder. De kerker scène imponeerde niet weinig. De Engelse zanger Bruce Boyce als gast vertolkte de rol van Don Fernando. Zijn fraai geluid en prachtige ge stalte voldeden uitmuntend en zijn vertolking was bourdon-achtig zacht van stemming en heel bewogen. Ge rard Groot gaf de nobele sympa thieke gevangenbewaarder Rocko. Chris Scheffer was een hupse Jac- quino. De gevangenen (mannenkoor) zongen heel beschaafd, uitmuntend voorbereid door Henk van Wielink. Ook in 't laatste bedrijf kreeg men een fraai klinkend gemengd koor te horen. Na het 2e tafereel in 't 2e be drijf genoot Beethoven's 3do Lconore ouverture een hoogstaande vertol king, vlot lyrisch, ongewis met hevig losbrekende passie; eigenaar dig meditatief van stemming. Staan de heeft men dirigent en orkest toe gejuicht. De décors van W. Scheffer waren doeltreffend en kunstzinnig van inzicht. Het laatste tafereel, was doordaverd van zon, schilderachtig, zinnebeeldig en emotioneel. Het slot koor klonk fris en geestdriftig. De kleine rollen zoals van Chris Ta verne en Jan Duiveman waren goed begrepen. Alles was gevoelig gescha keerd; evenwicht tussen de interpre tatie op 't toneel en 't orkest. Dc Leonore III is toch een geweldig hoogtepunt, 't Is een buitengewone opvoering geweest, waarbij de re gisseur niet vergeten mag worden. Eindeloos dc toejuichingen! J. Kortmann. Vocht of Tocht bezorgen U die Bheumatisch pijnen. Noem regelmatig Krmchen - en D verdrijft ze radicaal. Dat doen de zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld. Die stimuleren Uw bloedzuiverende organen en voor zover deze met de jaren trager gingen functionneren, komen ze bij een regelmatig gebruik van Kruschen allengs weer on gang. Regelmatig iedere morgen dat beetje Kruschen is het hele geheim en de basis van de wcreldberoem Je Kru schen remedie. Maak zo gauw moge lijk een begin met Uw Kruschen kuur, om de weldadige werking aan de lijve te ondervinden. PHILIPS VERDER IN HERSTEL. De gunstige markt voor Philips- aandelen, die Vrijdag jl. is ingezet, werd gisteren voortgezet. Er was r behoorlijk vraag naar dc nieuwe aandelen, die verhandeld werden op 154, hetgeen een verbete ring van 8 pet. betekent ten op zichte van Vrijdag. Het koersverloop van de oude aandelen sloot zich hier bij aan met een stijging van even eens 8 pet. op 161. De Philipshoek blijft ook thans, nu de claimhandel is afgelopen, de meeste belangstel ling trekken. Er zit een sterk stij gende lijn in deze papieren, waar mede nog eens wordt onderstreept, dat niet de beoordeling van dc gang van zaken van het Eindhovmsc con cern, die onveranderd goed is, tol een lagere waardering tijdens do claimhandel heeft geleid, doch dat het zuiver de markttechnische om standigheden waren, die dc koersen hebben gedrukt. Dat het herstel zeer opmerkelijk is, blijkt wel het sp< kendst uit het feit, dat de koers dei- nieuwe aandelen overeenkomt met een claimprijs van 130,terwijl claims op de laatste dag van verhan deling slechts 95,noteerden. Hiermede was het voornaamste van de markt gezegd. In de andere af delingen was het uitermate stil, maar bleven de koersen goed ge handhaafd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5