Regen kon de volksdans-vreugde op de Burcht niet verstoren NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ARDENNEN Wat lezers schrijven Laatste Berichten MAANDAG 9 JULI 1951 DE LEIDSE CÜURAN'I EERSTE BLAD PAGINA 3 EERSTE LUSTRUM VAN „DE GROTE RONDE" WOLKSDANSGROEPEN uit Alphen, Voorschoten, Den Haag, Loosdui nen, Rotterdam en vele andere plaatsen namen gistermiddag met veel brayour bezit van de Leidse B urcht, maar moesten reeds spoedig hun dansrepertoire afbreken, omdat de regen rijkelijk neerstroomde en het dansen in de openlucht vrijwel onmogelijk maakte. Het plezier werd er echter niet minder om en binnenshuis werden onverstoord de feeste lijkheden voortgezet. De Katholieke Leidse volksdansgroep „De Grote Ronde" heeft met deze middag bijzonder veel eer ingelegd, want dit even intieme als warme volksdanste stijn, georganiseerd in het kader van h*t eerste lustrum van deze dansgr oep, was ongetwijfeld een hoogte punt van deze dag. daarbuiten de Burcht bezetten, om deel te nemen aan het dansfestijn. Zelfs uit Tilburg en de Achterhoek gaven enkele danslustigen acte présence. Ook enkele leden van de Hornpijpen met hun geestelijk ad viseur, pater G. Engering, O.F.M. waren aanwezig. Het begon alle maal bijzonder pleizierig op de prachtige rotonde van de Burcht, maar nauwelijks was de openings- dans „De Grote Ronde" afgewerkt, of de regen liet zich horen en voe len. Dat was wellicht wat teleur stellend, ook voor de toeschouwers, maar in de grote zaal bleek het er al even feestelijk toe te gaan. Grote belangstelling van andere groepen De viering van het eerste lustrum werd gisterenochtend reeds ingezet met een H. Mis in de kapel van de Zusters Cai'melitessen aan de Oude Vest, opgedragen door de weleerw. heer G. van der Poel, leraai aan het Klein-seminarie „Hageveid" te Heemstede. Deze hield onder de H. Mis een toespraak lot de aanwezige leden en oud-leden, waarin hij de groep gelukwenste met dit eerste lustrum en er tevens op wees, hoe de afgelopen vijf jaren veel plezier en schoonheid hebben gebracht voor „De Grote Ronde", een kostbaar goed, waarvoor in de eerste plaats dank aan God moet worden ge bracht. In de Jacobazaal van „Den Burcht" verenigden leden en oud-leden zich rond een feestelijk ontbijt, waaraan ook aangezeten werd door de gees telijk adviseur van de vereniging, kapelaan J. Wesseling. In een uiter aard opgewekt welkomstwoord van de voorzitter, Gé van Haasteren, bracht deze dank aan allen, die in de afgelopen jaren hadden meege werkt om „De Grote Ronde" tot bloei te brengen. In het bijzonder dankte hij de instructrice van de groep, mej. Paula Kellenaers, en als blijk van waardering overhandigde hij haar een keurige oorkonde, voor zien van de handtekeningen van alle aanwezigen. Wim Helversteijn, de oud-voorzitter, greep met een kort woord terug in het verleden en me moreerde, hoe ondanks alle vooroor delen een klein groepje in 1946 be gonnen was met volksdans in katho liek verband en hoe daardoor Leiden nu over zo'n bloeiende groep kan beschikken. Mej. Paula Kellenaers tenslotte had het devies van „Den Burcht" „Pugno pro patria' thema gekozen en betoogde, dat met de beoefening van de volksdans een waarachtig stuk cultuur wordt ver dedigd, een strijd, waarmede ook land en volk ten zeerste gebaat zijn. Daarmede kreeg het eerste deel van de dag een goed besluit en met een zeker plezier konden de belang stellenden zich verdiepen in een goed-verzorgde „feestkrant", die ter gelegenheid van deze dag was ver schenen. Geschiedenis van de Volksdans. De heel groep was weer bijeen, toen de Hageveldse leraar zijn inlei ding hield over volksdans. Hij deed dat op een bijzonder aantrekkelijke manier en aan de hand van een grote hoeveelheid gegevens ging hij terug naar de oorsprong van de volksdans, zoals deze spontaan zich ontwikkeld had sedert eeuwen her. Spr. vroeg zich af, waarom er geen eeuwenoude volksdansgroepen staan, waar de volksdans zelf de lange jaren heeft getrotseerd, omstandigheden hebben er echter toe geleid, dat vooral ook in Neder land de volksdans in discrediet raakte. Engeland en Scandinavië ga ven aan het begin van deze eeuw de stoot tot her-opleving en zo kon de volksdans langzaam maar zeker de plaats innemen, die zij nu heeft. Uitvoerig ging de inleider in op de historie van de dans en besprak hij de verschillende fasen, die zij heeft doorgemaakt (In ons Jongeren Jour naai van Zaterdag hebben wij in kort bestek daarvan reeds een en ander geschreven). Spreker stelde vervolgens vast, dat de volksdans thans meer bere kend wordt beoefend, althans niet zo onbewust en recht uit het gevoel als vroeger eeuwen het geval was. Daarom zou de opmerking gemaakt kunnen worden, dat het zinloos is terug te grijpen op deze dansvorm, zoals het ook zinloos is zich weer in de oude klederdracht te steken. De volksdans kan dan ook alleen terug komen, indien daar behoefte aan is. Die behoefte bestaat inderdapd, want zolang er mensen zijn, zal er ook behoefte aan gemeenschap, tot iets samen doen, bestaan. En waar ie volksdans in eerste instantie een 'emeenschapsdans is, ligt de conclu- e voor de hand. Over het algemeen chter steunt men nog teveel op >ude dansen. Van de volksdans zal ,'oldoende werfkracht moeten uit gaan om kunstenaars te inspireren tot het maken van nieuwe echt- Nederlandse dansen. Deze inleiding werd op uitstekende wijze omlijst door de fluitclub van „De Grote Ronde en met declamaties van enkele leden. Met een pittig woord van kape laan Wesseling werd het ochtend programma afgesloten. Regen als spelbreker Tussen twee en drie uur begon de invasie van volksgroepen, die uit de omgeving van Leiden en van de Onder leiding van mej. Kellenaers werd het programma vlot afge werkt. Zo bloeide de „Gelderse Blom" weer in alle fleur, de „Mol en kruisen" betekenden geen dissonanten, „Het afscheid van de dominee" bleek bepaald prettig te dansen, „Jan Klaassen" was na tuurlijk present en met de „Pau kenslag" werd het feest uitgeluid. Iedere dans afzonderlijk te noemen, heeft hier geien zin, maar in het bij zonder willen wij toch gewagen van de vrouwendansen, die door leden van de jubilerende groep werden uitgevoerd. De „Bonen po ten" werd vrijwel feilloos uitge roerd en vooral hebben allen geno- en van de „Pijpendans". Deze laat ste dans wordt tenslotte wel een kwestie van behendigheid, maar het voetenwerk, dat de dansers met grote vaardigheid ten beste gaven, dwong aller bewondering af. Tussen de bedrijven door zong Kees Heetveld met de aanwezigen enkele volksliederen en Henk Gor dijn bracht de nodige afwisseling met zijn declamaties. Avondfeest De avond in de Jacobazaal ten slotte stond in het teken van het befaamde devies „Hoe warm het was en hoe gezellig". De grote Ronde bood zijn veel gasten een vro lijk programma, verzorgd door de leden zelf. Het spelletje van Henri Brocket „De patatten van Sint Fe lix" kwam er wat traag door, maar onbedaarlijk hebben allen kunnen genieten van de vlotte en vaak-ge- hypeerde „Woesteling", een klucht van Anton Tjechov verttaald door Godfried Bomans. Drie leden van De Ronde gaven verrassend spel ten beste en de reactie aan het eind van de avond bewees wel, hoe het gebodene werd gewaardeerd. Na een dankwoord van Gé van Haasteren trokken allen in een prachtige zomeravond huiswaarts. De Grote Ronde zelf mag terug zien op een geslaagde lustrumvie ring, waarmede ook de goede naam van Leiden in de wereld van de volksdans weer eens bevestigd is geworden. Bevorderd tot de tweede klasse: N. D. Boekdrukker, A. Coster, T. van Dijk, P. O. Hofkes, W. M. Kluit, H. Knibbe, D. J. Kooijman, C. J. Mos- tert, A. A. van Ooy, G. H. C. Verrips, Zunderman, H. v. d. Moortel, L. Fritz, D. C. Koningsberger, A. Kosto, M. C. Planje, G. C. Water drinker, P. C. S. Blok, M. van Dun- né, J. Geelkerken, G. R. Goslings, W. U. S. Kloeke, M. V. de Meyere, A. L. Noort, E. N. B. Planteydt, A. Rijnsburger, A. Tieleman, J. van Weizen, Th. Ykema, H. J. van der Zee, E. O. Kuipers, M. D. Etmans, A.-Cabanis, M. J. Callenbach,-R. Feit kamp, C. M. Nassay, E. W. F. Postel, D. van der Wey, 8 afgewezen. Bevorderd tot de derde klasse: T. Blangé, J. G. Bouman, A. Evers, T. Goslings, W. R. O. Goslings, D. den Heyer, J. Hoekstra, C. W. J. Jongsma, H. Kole, P. Kors, M. M. de Priester, J. van der Vlerk. E. M A. Waszink, C. F. Woensdregt, M. W. P. Huizer, van Steenis, J. M. van Alphen, R. P. Beekes, E. Th. Berg, A. Broek huizen, G. A. Dorgelo, T. van der Graaf, J. W. L. Kruyt, W. G. W. van Luyn, G. W. C. A. Swart, D. Warns, R J. Winckler, A. P. Admiraal, H. A. Bentfort van Valkenburg, H. D. van Dijk, A. Hoelen, K. Slagmolen, B. Stapensea, Th. L. Steenmetser, J. A. Werner; 8 afgewezen en 2 herexa men. Bevorderd tot de vierde klasse: A. Berkenbosch, D. Bouman, J. H. Crom- melin, A. J. Dam, G. Galavazi, G. H. A. Juynboll, J. C. A. te Lintum, J. Lubbers, J. Mulder, J. D. Noest, R. G. C. Oldeman, L. D. van der Sleet, R. P. Sprey, M. van Wieringen, W. L. de Witt, C. M. Muller, J. G. C. Steketee, A. A. Vasen, P. J. Smink, A. Bergman, A. J. Drewes, E. M. van Dunné, A. E. Eringa, F. C. Fischer. J. A. van Geldercn E. Goslings, G. G. Kletter, G. Oele, I. J. W Schoo- nenberg, C. Verhoef, L. C. Verste gen, J. W. Beyer, A. Korenhoff, G.. J. Noort, C. C. Schade van Westrum, C. W. Siemons; 10 afgewezen en herexamen. _t j Bevorderd tot de vijfde klasse: G. i phen; N.*Krie'k E. Abrahms, P. van Bemmelen, H. L. I Wetering, K. Borleffs, K. Hermsen, G. den Hee- ten, J. Mostert, A. A. van Nes, M. W. Ragut, G. M. Rijsdijk, Sh. R. Wichers, C. Benschop, J. Brinkman, H. Huis ken J. J. Kuiper, M. P. P. Blind, M. F. Boersema, I. D. David, W. J. van Dorp, J. C. van Egmond, F. Eiker bout, C. Kamma, H. F. P. Knaap, E. J. M. R. Kriek, M J. van Nes, H. van Ormondt, J. de Raad, J. A- M. Smit, E. Brouwer, H. E. M. Boeke, B. M. Goslings, C. G. de Jager, C. J. Lin deman, C. van der Veen, C. M. Wen- nekers, M. A. Woldringh v. d. Hoop. 17 afgewezen en 2 herexamen. Bevorderd tot de zesde klasse: J. G. Barnhoorn, H. Colenbrander, P. H. M. Colla, B. de Die, D. Eringa, G. K. Fokkema, G. Kalsbeek, P. Kuiven- hoven, P. de Priester, L. H. Reys, J W. Schneider, M. V. Sprey, C. E. van Straten, J. Veenstra, E. de Wilde, J. A. v. Dungen, F. O. Vogelenzang, J Hubbart, G. L. F. van Kinschot, A. H. Oort, J. Stapensea, J. H. Was zink, H. Th. Weiland, G. de Wit, K. Kalsbeek, M. L. Hoogerwerf, J. J. Kruyt, R. F. J. Noordhoek Hegt, C. Arend, W. Jansen, J. Rozenboom, H. Vossers, J. P. C. Wichers, Th. M. Berg, C. Brandt, G. van Delft, P. van der Kwaak, Th. R. Sprey, R. A. Tim mer, J. Overbeek, M. J. Meiners; 9 af gewezen en 2 herexamen. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men semiotische taal- en letterkun de de heer J. J. A. van Dijk te Lei derdorp. MULO-EXAMENS. Geslaagd voor het Mulo-examen (A): H. Horsman, Koudekerk; Timmers, Rijnzaterwoude; J. Barke- ma; B. R. Knibbe, Haarl.meer; M. Maters; P. Onvlee; P. Mulder; P Beverwijk; J. Krijgsman, Leider dorp; D. J. Nijenhuis; M. A. C. Ho- gewoning, Rijnsburg; J. Datema; M C. Cats, Leiderdorp; C. J. A. v. Burg, Oegstgeest; D. Rol: H. Raar; T. Struik; M. de Groot, Voorscho ten; C. M. van der Maas, Leider dorp. Voor het Mulo-examen (B): A. v. Dijk, Alphen; K. W. de Groot, Al- Langhout. Oude ALPHEN AAN DEN RIJN TWEE SCHEPEN VOOR BRAZILIë. In het filiaalbedrijf van de N.V. Amsterdamse Scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. te Alphen aan den Rijn zijn voor rekening van de Bra ziliaanse Staatsrederij twee 3- schroefs Motorpassagiersschepen ge bouwd. Het zijn de „Gurapuava" en de „Guairaca". Beide boten hebben een lengte van 40 m., een breedte van 7 m. en hoogte boven water ca. 7 m. en zijn bestemd om te varen op de rivier de Parana in Brazilië voor weekreizen. In de boten is een zeer luxe 2-pers. hut, welke voor de President van Brazilië wordt gereserveerd. Dit ver trek is betimmerd in een lichte hout soort Avodir. Een privé-badkamer is naast deze luxe hut gebouwd. Een sa lon, groot 5x7 m. is betimmerd in Frans notenhout met tafels, sofa's en armstoelen. Er is een aardige hoek- bar met verchroomde barkrukken. De vloeren zijn van houtgraniet. Neerschuif bare koperen ramen met muskietenroosters voor alle raam- en deuropeningen. Een van deze fraaie schepen, een technisch interessant geheel, was Za terdagmiddag op de Alphense werf ter bezichtiging opengesteld. De Ne derlandse scheepsbouw, in het bijzon der het Alphense bedrijf, heeft met de bouw van deze boten bewezen vaartuigen te kunnen bouwen, wel ke zeker t.z.t. in het land van be stemming waardering zullen vinden. Binnenkort zullen ze door de Brazi liaanse gemachtigde worden overge nomen en in konvooi met een Neder landse bemanning op eigen kracht de Oceaan oversteken. Hoewel het snelle rivierschepen zijn, zal de Ned. Scheepvaart-Inspectie dispensatie verlenen voor deze overtocht. AARLANDERVEEN GEWOND DOOR VALLENDE HOOIGRIJPER. Eind vorige week vond op het erf van de heer T. C. Kempenaar een ongeval plaats, dat gelukkig vrij goed is afgelopen. Men was bezig hooi te lossen met een hooigrijper, toen plotseling een kabel brak en de hooigrijper omlaag viel. De heer Kempenaar, die bezig was hooi bij elkaar te harken, kreeg een punt van de hooigrijper in zijn linker schouder. Dokter W. v. d. Wind ver leende eerste hulp. BODEGRAVEN Geslaagd voor het candidaatsexa- BOSKOOP Windhondenrennen. Deze voor Boskoop onbekende sport trok Za terdagavond veel belangstelling naar de door de windhondenvereniging „Rotterdam" georganiseerde wed. strijden op het sportterrein van GDS. Een deskundige voorlichting droeg zorg dat de vele aanwezigen de rennen goed konden volgen. Zij waren getuige van enkele zeer span nende wedstrijden. Het was een prachtig gezicht deze snelle honden over de baan te zien rennen. Er wer den 5 wedstrijden gehouden in 3 heats, benevens twee uitdagingsrit- ten over een baan van 300 M. D( uitslagen luiden: Openingswedstrijd voor whippets: 1. Ileliois van P. van Eekelen 5 pnt.; 2 Airilyx van J. J- Boesjes 9 pnt.; 3. Robin Hood van kennel Victory, 9 pnt. (na een beslissingsrit met no. 2); 4. Chappy van P. van Ekelen 9 pnt.; 5. Victory's Jody, 13 pnt. In alle heats maakte de eerstaankomende de tijd van 23 sec. Juli-prijs voor Greyhounds: 1. Per ro van P. v. d. Kruit, die alle heats no. 1 was met de tijden 21; 20,8 en 20,6 sec.; 2. Ansje van Th. C. Valk 7 pnt.; 3. Emcrilda van J. J. Schacht schabel 8 pnt. GDS-prijs voor Whippets: 1. Alex ander vavn kennel Victory 4 punten: 2. Peter van kennel de Renner 5 pnt.; 3. Pucky van kennel de Renner met pnt.; 4. Noortje van kennel de Renner 12 pnt. 5. Miss Rigoletta van B Lugtigheid 16 pnt.; 6. Sunshine van A. A. Janssen 17 pnt. De tijden van de eerstaankomenden waren resp- 22,2; 22,1 en 22,3 sec. Grote hindernis wedstrijd voor Greyhounds: 1. Siwto van P. v. d. Kruit, drie maal eerste in 23,2; 22,1 en 21,8 sec.; 2. Silka van G. K. den Hartigh 7 pnt.; 3. Veronika van P d. Kruit 8 pnt. Grote prijs van Boskoop voor Whippets: 1. Bonny te Flying Whip pet van J. H. C. Strang, drie maal eerste met de tijden 21,8; 21,8 en 22 sec. 3 pnt.; 2. Victory's Roland van kennel Victory 7 pnt.; 3. Topsy van kennel Victory 8 pnt.; 4. Humphdy van A. A. Janssen 13 pnt.; 5. Swifty van J. H. van Dam 15 pnt. Uitdagingswedstrijd voor Whip pets: 1. Victory's Roland in de tijd van 22,8 sec.; 2. Peter; 3. Alexander. Idem voor Greyhounds: 1. Perro, in de tijd van 20,6; 2. Swifto. G. D. S- Zondag maakten drie elftallen van G.D.S- de reis naar Zoe- termeer om deel te nemen aan de door de R. K Voetbalver D.W.O. uit geschreven seriewedstrijden. G.D.S. maakte van deze gelegenheid gebruik om nieuwe opstellingen te proberen. Dit was echter geen succes, want alle wedstrijden werden verloren. G.D.S. III verloot van D W.O. III met 81. G.D.S. II verloor met 32 van D.W.O. II. Hierna werd de hoofdwedstrijd gespeeld tussen de eerste elftallen. Met de rust was de stand 51- De wedstrijd werd echter kort na de her vatting gestaakt, wegens een zeer zware donder- en regenbui. Besloten werd toen de wedstrijd gewonnen te geven. De junioren speelden Zaterdagmid. dag de competitie wedstrijden Groot Ammers AG.D.S. A en Groot Am- mers B—GDS B. Beide G.D.S - elftal len verloren, resp. met 51 en 50. HAZERSWOUDE Gymnastiek-demonstratie. Za terdagavond gaf de Gymnastiekver eniging „Hou-Vast" een openlucht uitvoering op het plein van de Chr. school, onder leiding van haar di recteur, de heer J. van den Laan. Vooropgegaan door de muziekver eniging „De Harmonip" maakten de leden van „Houvast" eerst een mars door het dorp. De prestatie in het algemeen stemden ir alle opzichten tot tevredenheid. De diverse oefenin gen van de kleuters adspirant meis jes en jongens, waren goed te noe men, in het bijzonder het hindernis lopen van de kleuters en het hoog springen van de adspiranten. Voorts leverden de adspirant-meisjes goede prestaties in het nummer brugoefe- ning, terwijl de wedloop schoolklasse van de kleuters bevredigend kan worden genoemd. Bij de brugoefe- ning heren was het vooral de oudere garde, die de eer van „Hou-Vast" hooghield, evenzo was dit bij het nummer rek. Het nummer ringen kon aan de dames worden toevertrouwd, en lest best, kwam de vrije oefening voar dames en heren. Dit bleek buiten een goed nummer, waarbij zeer mooie oefeningen werden ge toond. „Hou-Vast" heeft in deze openlucht-uitvoering haar kunnen weer getoond. Aan het eind van het programma gekomen, dankte de voor zitter van de Vereniging „Hou-Vast" de heer M. Jansen, de heer Van der Laan, voor zijn eminente leiding, en spoorde de aanwezigen jonge dames en heren aan, lid te worden van „Hou-Vast". Geboren: Tiny Johanna d. van L. D. Vergunst en N. Kwakernaak; Aaltje d. van M van Veen en D. van Dijk. Ondertrouwd: Gcr. J van Ooi 25 j., te Boskoop, en Joh. dén Hooglan der 22 j.; Jac. de Jong 25 j., te Al phen a. d. Rijn, en Oetje Kersseboom 24 jaar. HOOGMADE Feestavond E.H.B.O. Zaterdag avond vond de feestavond plaats van de E.H.B.O. Deze avond, waarop de cursisten niet alleen met hun docent en demonstranten, maar odk met familie en verdere genodigden en belangstellenden aanwezig waren, oogstte een geweldig succes. Nadat de voorzitter de avond had geopend met de christelijke groet, gaf hij het woord aan de burgemeester, die on danks zeer weinig tijd, toch nog een poosje wist vrij te maken om deze avond te openen. Op de eerste plaats- wenste hij de cursisten geluk met hun behaald succes en zeide grote belangstelling te tonen in de spon taniteit van het E.H.B.O-werk. Dit werk behoort bij goede beleving zeer zeker tot de burgerlijke verde diging. Spr wenste de leden succes en sterkte, alsmede veel genoegen op deze avond. Vervolgens reikte de do cent, dr. Bakema do diploma's en insignes uit. Daarna ging men over tot het overhandigen der beloningen aan docent, demonstranten e.a. waar bij mej. C. Hoogeboom een keurig verzorgd gedicht te horen gaf, dat de loop der E.H.B.O.-vereniging en wat daarmede samenhangt omvatte. Het cabaretgezelschap der K.N.G. uit Leiden, heeft deze avond zowel met muziek, acrobatiek als voor dracht en schetsen voortreffelijk ver zorgd, hetgeen hun bleek uit het ge dicht van mej. N. Kraan en de bloe men, die daarna door haar werden aangeboden. Ook het bestuur der E.H.B.O.-vereniging was over deze avond zeer voldaan, daar 't een flin ke kasversterking wist te boeken, wat belangrijk is voor het E.H.B.O.-wcrk, daar een dergelijke vereniging voor verrichte diensten nu eenmaal geen loon verlangt. TER AAR T.A.V.V. IAltior. Zaterdag avond speelde T.A.V.V. I te Kortcraar een vriendschappelijke wedstrijd te gen Altior I uit Langeraar. Hett ge beurt nog al eens dat er bij een plaat selijke ontmoeting hard en ruw wordt gespeeld, maar dit is een faire en sportieve wedstrijd geworden. Al tior probeerde het deze keer met een paar jongere spelers, maar of ze wel volledig voldaan hebben, betwijfelen In het begin vertoonde het spel een wisselend overwicht aan beide zijden. Na 20 minuten spelen brak T.A.V.V. door, linksbuiten Pelgrim kwam vlak voor doel en schoot on houdbaar in (10). Even later kwam T. A. V. V. danig in de knel. Verzaal wist niets anders meer te doen dan de bal met de hand te slaan. Het ge volg was penalty, maar gelukkig voor T. A. V. V. werd de bal tegen de dek- lat geschoten. Even later kreeg Altior haar eerste corner te nemen, echter ook zonder resultaat. Na de thee werd er aan beide kan ten direct stevig aangepakt. In het eerste kwartier was Altior veel meer in de aanval dan T.A.V.V Maar kee per Meiier wist het gevaar steeds te keren, en ook de verdediging van T V. hield goed stand. Langza merhand kwam T.A.V.V. echter on der de druk vandaan. De prima spc lende Bouma van T.A.V.V. passeerde enige tegens'anders, brak alleen door maar zijn schot werd tot corner ver werkt. Direct daarop een aanval van Altior over links en door enig mis verstand in de verdediging van T. A. V. V. verdween de bal in de touwen (11). Na ruim een halve minuut spelen, toen de verdediging het wel wat al ae gemakkelijk opnam, wist Bon door te breken (21). Vlak voor het einde een mooie aanval over rechts bij T A. V. V en met een prachtig en keihard schot van Bon, had keeper Pijl geen schijn van kans. Met deze stand (31) klonk even ter het eindsignaal, en had T. A. V. V. deze plaatselijke ontmoeting volko men verdiend gewonnen. WOUBRUGGE GEMEENTERAAD Brug over Hcymans-wetcring wordt gerepareerd De raad kwam Donderdagavond 5 Juli j.l. bijeen ter herdenking van het eeuwfeest der gemeentewet. Voordat de aanwezigen luisterden naar de radioreden van Min. Maarsevecn en mr. Oud sprak de burgemeester van Woubrugge, de heer J. C. v. Wageningcn, een rede uit, waarin hij, na een historische terugblik, een uiteenzetting gaf over de verschuiving en verbreding van dc taak van het gemeentebestuur! Uit de historische terugblik me moreren wij allereerst het feit van de samenvoeging van Hoogmade en Woubrugge in 1855, waartegen bei de gemeenten nogal bezwaren had den. Enkele cijlers willen wij u niet onthouden. Begrotingscijfers in 1851: Inkomsten ƒ4650.35; uitgaven 3859.315. Aan armenzorg werd be steed 300.Woubrugge telde 1443 inwoners en Hoogmade 259. Het in komen van een schoolmeester werd in die tijd geschat op 750.—. De veldwachter ontving ƒ.90 per jaar en voor de brandweer werd in totaal 10.uitgetrokken. In dc no tulen van 12—21838 werd gespro ken over de bouw van een nieuw klaslokaal en een onderwijzerswo ning voor de school, die in 1950 af gebroken is. Het huis werd reeds in 1926 afgebroken. Na deze rede werden dc j-adio le zingen beluisterd en vervolgens be handelde dc voorzitter nog enige punten. s Van Prov. St. is bericht binnenge komen, dat de garantie regeling voor de tuinders is aanvaard. In Hoogrr/ade zal een inhaalvcrbod ko men voor auto's vanaf het begin van de Kerkstraat tot de woning van dc Wed. v. d. Star. Nu de bouw van de brug te Gouw sluis niet doorgaat in verband met dc investerings politiek van dc re gering, betekent dit voor Woubrugge dat ook de nieuwe brug over de Hey mans-wetering nog wel enige jaren op zich zal laten wachten. Daarom is een reparatie van de oude brug noodzakelijk en kan met oplappen niet worden volstaan. Een bedrag van 2000.is hier mee gemoeid. De raad stond het bedrag toe. Hier na sluiting. 30 Juli, 1 en 2 Aug. Logies'. Erezée - Ardennen Alles inbegrepen: 165.00 en 169.50 Inlichtingen en aanmelden: De Sleutelstad, Breestraat 123 NED. KATHOLIEKE REISVER. Leiden, 9 Juli 1951 overheid en jeugdzorg De Stichting van Kath. Soc. Jeugdzorg heeft een blad uitgege ven „De Rijnpost" hetwelk ieder die uit de kerk kwam en nog een kwartje over had, zich rrrocht aan schaffen. i het eerste artikel noemt dc Stichting dit blad een positief mid del om de baldadigheid van dc jeugd tegen te gaan, en begint zij dit arti kel in plaats van mot een positieve doelstelling met een positieve aan val op het gemeentebestuur. Dc vroede vaderen die zich (nu pas?) ongerust schijnen te maken hoewel het toch vroede vaderen zijn, d.w.z. zij worden toch verondersteld ver standige en wijze leiders van ons gemenebest te zijn. Intussen gaan talloze burgers en instellingen zonder noemenswaardige steun en meestal zonder noemens waardige belangstelling van de over heid door om positief aan de opvoe ding van onze eigen stadsjeugd te werken. Aldus dit hoofdartikel. Ter betere voorlichting het volgen de: Op de begroting van de gemeen te Leiden is uitgetrokken voor 1951 als subsidie: voor openbare leeszalen en bibliotheken 17.591. voor gemeentelijke bemoeiingen mot dc sport 11.797.— voor de sportstichting 59.221. voor school- en werktuinen 2.950. voor speeltuinwerk 17.474. voor \olksfeesten 8.960. voor K. en O. 18.000.— voor onderwijsfllm 1.200. voor dc jeugdbeweging en de jeugdzorg 15.000.— Deze lijst met nog enige bedragen aan te vullen. Ik kom hiermede tot meer dan 150.000 gulden. De Stichting noemt dit: „zonder noemenswaardige steun en meestal zelfs /.onder noemens waardige belangstelling van dc over heid". Wanneer een gemeente een tekort heeft van meer dan een millioen lijkt mij 150.000 gulden voor de jeugd toch wel „noemenswaardig" Weet dc Stichting dan nog andere middelen laat zij ermee voor dc dag komen Cn ik weet zeker dat zij bij Wethouder van Schaik een gewillig oor zal vinden. Dat is dan een be ter positief middel. Ook het Gezag van dc overheid hooghouden bij de jeugd lijkt mij één van de positieve middelen. a. staking bij raffinaderij te haifa aangekondigd. De arbeidsraad te Haifa heeft he den machtiging gegeven tot een al gemene staking. Te beginnen op Donderdag aanstaande, bü de olie raffinaderij te Haifa. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP N.K.V.B. Vrijdagavond vierde de Ned. Kath. Vrouwenbeweging het patroonsfeest in het parochiehuis Het eerste gedeelte werd verzorgd door mej. Beurse met enige zeer mooie liederen, begeleid door mevr. Want. Als dank hiervoor werden aan beide dames bloemen aangeboden. Met veel succes gaf de g. a. een ko mische les in opvoedkunde. Na de pauze, met de gebruikelijke tractatie van koffie met koek, gaf het toneel- clubje het blijspel „Blauw-bloed voor 't voetlicht". Dit komische stuk je was een succes en bracht de lach spieren flink in beweging. Met een dankwoord tot alle medewerksters sloot de voorzitster deze „elck wat wils-avond". MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, y Juli. Vcc. Aan voer totaal 1375 stuks, w. v. 749 vette koeien en 630 varkens. Prijzen: vette koeien 2.70—2.9(1, 2.40—2.60 en 2.002.40, varkens 1.90, 1.85 en 1.80 per kg levend gewicht. Vette koeien aanvoer ruim, handel traag, niet geheel prijshoudend, varkens aanvoer korter, handel willig prijzen iets stijver. VEUK, 8 Juli. Groente. sla 38 cent, andijvie 304] cent, postelein 3045 cent, spinazie 2838 cent, bos- pcen 3042 cent, doperwten 5976 cent, snijbonen 94—1.29, tuinbo nen 2428 cent, rabarber 78 cent, selderij 2—4 cent tomaten 0.71 1-24 perziken 1024 cent, aardbeien 1.351.50, aardappelen 1820 cent, bloemkool 840 cent, spitskool 17 cent komkommers 28—41 cent, krom idem 3948 cent. TER AAK, Groente. Peulen 2.20 - 10-40, doppers 3.204.30, id. krombek 4.70, capdoppers 4.20 5.90, witte capucijners J 3.405.70, blauwschokkers 5.706.70, tuinbo nen 1.902.10, alles per 10 kg., kas- snijbonen 1.55—1.80, idem stek 0.851.05, natuursnijbonen 1.15 1,60, stamprincessen 1 301.80; andijvie 3338 cent, .idem afw. 14 18 cent nieuwe aardappelen 19—24 cent, idem kriel 1217 cent, was- pezn 3039 cent, idem B 2324 ct., idem stek 1920 cente sjalotten 13 cent, rabarber 59 cent, postelein 26 27 cent, prei 1011 cent, spitskool 16 cent snijbiet 1 cent, tomaten A 85 95 cent, idem B 8090 cent, idem C 4580 cent. idem CC 3545 cent, idem Kriel 2025 cent, idem ge scheurd 30—60 cent, Augurken D. 52 cent alles per kg. bloemkool I 33 59 cent, idem II 30—38 cent, idem III 316 cent. komkommers 18—23 cent, idem krom 1015 cent, idem stek 56 cent alles per stuk, sla 2 5.90, per 100 stuks, bospoen export 4345 cent, bospecn 2835 cent, id. B 1819 cent, peterselie 34 cent, boskroten 1216 cent, selderij 711 cent, bos-uien 5—12 cent, bonenkruid 9 cent alles per bo- aardbeien 2541 cent per doosje aardbeien 1.702.10 per slof, rode bessen 23 cent per doos je. Anjers 20 cent per bos.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3