3)e CciciteGcHi^atit Inleidende besprekingen leidden tot overeenstemming DINSDAG WAPENSTILSTANDS ONDERHANDELINGEN Moskou demonstreert z'n luchtmacht Truman zendt vredesboodschap naar Moskou Kunstmatige barrières betreurd Teheran in rep en roer Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 9 JULI 1951 42ste JAARGANG No. 12325 Kaal -en koel, maar overeenstemmina Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mud., 5.15 p. kwart. Franco p. p. 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Militaire haf/Wijfie" canfetentie yy ZONDAGMIDDAG zijn de drie onderhandelaars van de Verenigde Na- ties naar hun basis teruggekeerd na met de Noord-Koreanen over eengekomen te zijn, dat Dinsdag de besprekingen over een wapenstil stand zullen beginnen. Van communistische zijde zullen aan deze onderhandelingen twee Noord-Koreaanse en twee Chinese generaals deelnemen. Van de zijde van de V.N. twee Amerikaanse admiraals, twee Amerikaanse generaals en een Zuid-Koreaanse generaal. De inleidende besprekingen in de vredesstad Kaesong, even beneden de 38ste breedtegraad, hadden een „geheel harmonisch" verloop, aldus is officieel medegedeeld. IN EEN KALE KAMER Voor de bijeenkomst van Zondag hadden de Noordelijken een groot huis in Kwangmoen Don, ten Noor den van het centrum van Kaesong uitgezocht en rondom het huis wachtposten uitgezet. Kolonel Kinney, een der geallieer de afgevaardigden, verklaarde, dat de besprekingen in een kale kleine kamer werden gevoerd. Er bevon den zich geen propagandaplaten aan de muur. Er waren „heel wat mis verstanden" geweest over punten, die niet duidelijk waren. De confe rentie was begonnen, toen hij gezegd had: „Laat ons tot zaken komen." Op de Conferentie had men „mili taire hoffelijkheid" betracht, „niet bepaald vijandig". Geen der gedele geerden droeg wapens. De geallieer de delegatie had er van afgezien ge bruik te maken van een ruim aan bod van wodka, bier, zoetigheden en fruit. Complot in Ethiopië Acht personen, onder wie eèn mi nister, zijn gearresteerd é'n belang rijke documenten in beslag genomen na de ontdekking van een complot door de Ethiopische politie, aldus hebben de autoriteiten te Addis Abe ba Zondagavond gemeld. Volgens de politie hebben alle ge arresteerden tegenover keize Haile Salassie schuld bekend en om vergif fenis verzocht. De minister van staat, die gearres- teerd werd, is Bitwoded Negasj, voor malig voorzitter van het parlement. De meeste gearresteerden zijn ambte naren. De keizer heeft opdracht ge geven tot het houden van een proces, terwijl de politie het onderzoek voort zet. De autoriteiten beloofden verdere „belangrijke onthullingen". Men liet zich niet uit over de aard van het complot, maar volgens amb tenaren was het „door het buiten land geinspireerd en mogelijk com munistisch". Latente inflatie in Indonesië In zijn laatste verslag als presi dent van De Javasche Bank, spreekt dr. A. Houwink ernstige woorden: „In Indonesië heerst een toestand van latente inflatie, welke voornamelijk is ontstaan doordat het overheidste kort, dat in 1950 1800 millioen heeft bedragen, nog nimmer een dergelij ke hoogte heeft bereikt. Een doelbe wust financieel beleid zal nodig blij ken om dit vraagstuk meester te worden. De productie van Indonesië ver toont naar hoeveelheid weinig of geen vooruitgang hoewel de moge lijkheden tot uitbreiding in overvloed aanwezig waren. Naar de waarde gerekend was de opbrengst van de Indonesische pro ductie onder invloed van Korea uit zonderlijk hoog waardoor de beta lingsbalans van Indonesië voor het eerst na de oorlog een overschot ver toonde. De goud- en deviezenvoorra den van het land, die in het begin van 1950 tot een noodpeil waren ge daald, konden dientengevolge met ruim 650 millioen toenemen. Deze toeneming had aanzienlijk groter kunnen zijn. De president van de Bank berekent, dat door lage ar beidsprestaties, onveiligheid, stakin gen, diefstal en vernieling de ondernemingslandbouw ongeveer 726.000 ton verloren is gegaan met een deviezenwaarde van 870 mil lioen en een binnenlandse waarde van 2.6 milliard. EINDE STAAT VAN OORLOG. Engeland, Frankrijk en Amerika zullen deze week het einde van de staat van oorlog met Duitsland pro clameren- Men verwacht, dat 33 an dere landen hetzelfde zullen doen. Mexico en Italië hebben Zaterdag reeds de staat van oorlog met Duits land beëindigd. Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika hebben het vandaag gedaan. Kinney zeidë verder uitsluitend Engels gesproken te hebben, dat uit sluitend in het Koreaans werd ver taald. Tsjang sprak voor de Noorde lijken in het Koreaans. Hij gebruikte geen enkele maal het Chinees. De enigen, die buiten de afgevaar digden om in de conferentiekamer verschenen, waren diensters Kolonel Kinney zei, dat om onge veer vier uur (plaatselijke tijd) de besprekingen afgelopen waren. „Wij waren allen zeer vermoeid". Geen verslaggevers hadden de delegatie de V.N. mogen vergezellen, en hoewel hij dacht, dat enige commu nistische filmoperateurs aanwezig waren, had kolonel Kinney geen com munistische verslaggevers gezien. De besprekingen van Dinsdag zul len in dezelfde ruimte worden ge houden als de besprekingen van Zondag. SIGARETTEN EN CHOCOLADE. De vliegeniers van de hefschroef- vliegtuigen, waarmede de vertegen woordigers van de V.N. naar Kae song zijn gereisd, vertelden dat de onderhandelaars van de V.N. de Noordelijken niet groetten of de hand schudden, toen zij ze ontmoet ten of toen zij vertrokken. Commu nistische vrouwelijke officieren had den de piloten verversingen aange boden gedurende de zes uur. die zij op hun landingsterrein in een tarwe veld moesten wachten, totdat de in leidende besprekingen waren afge lopen. Kapitein Miller ,die een der hef- schroefvliegtuigcn bestuurde, zeide, dat men, terwijl de delegatie onder handelde, de achtergeblevenen rijste- wijn, Noord-Koreaanse sigaretten en Russische chocolade had aangebo den. De Noordelijken weigerden be leefd de aangeboden sigaretten. Er was ook een jongetje van ongeveer drie jaar, dat een dienblad droeg en trachtte Engels te spreken. Het eni ge, wat er echter goed uitkwam was: ..Truman Amerikaanse mikado, Sta lin Russische mikado." De om het landingsveld opgestelde wachten gaven geen blijken van be langstelling. STALIN SLOEG LUCHTPARADE GADE ^JAARSCHALK JOSEF STALIN, Russische staatshoofd, woonde giste ren een reusachtige luchtparade op het Moskouse vliegveld Toesjino bij. Nieuwe, zeer krachtige en zeer snelle straaljagers doken in formatie uit de bedekte lucht en scheerden loeiend op enkele meters hoogte over de hoofden der kwart millioen toeschouwers. Honderd saluutscho ten weerklonken toen de overvliegende toestellen de woorden „Glorie aan Stalin" vormden. Het hoogtepunt van het schouwspel was een massale sprong uit 36 lijnvliegtuigen met honderden veelkleurige valschermen, welke op het programma was aangeduid als een „boeket van regenboog- kleurige bloemen". luchtnet reeds in 1948 uitgebreider zou zijn geweest daj het Amerikaan se. Generaal Preobrazjensky schreef in de „Rode vloot" dat in de Sowjet- Unie de allereerste straalvlucht was gemaakt. Staatshoofd Stalin stond in zijn maarschalksuniform naast Moltof, Malenkof, Beria en andere leden van het Politburo op een balkon. Gromy- ko, de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, verscheen bij deze gelegenheid voor het eerst sinds zijn terugkeer van de mislukte plaatsvervangersconferentie te Pa rijs, in het openbaar. Hij bevond zich met de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Zorin, in de diplomatenloge. De Franse ambassa deur Chaleigneau was aanwezig, maar zijn Amerikaanse en Engelse collega's, admiraal Alan Kirk en sir Devid Kelly, lieten verstek gaan Wel zag men de attaché's van leger, vloot en luchtmacht der grote Westelijke landen. Luitenant-generaal Wassili Stalin, Gashouders ontploften te Newark Met man en macht is de Ameri kaanse geheime dienst, de F.B.I., een onderzoek begonnen naar de oorzaak van een serie geweldige explosies op het terrein van een chemische fabriek i.uueiidm-geiierddi wasbiu öiann, jn Newark (de grootste stad van de de zoon van de maarschalk, voerde j staat Jersty\ die een industrle. 5? 1 -f de straalvliegtuigen, ,errtjn va„ 50 h'cc(arf vuur de zweefvliegtuigen en de helicop ters, die ter gelegenheid van de jaar lijkse luchtvaartdag een massale de monstratie gaven. De voorste toestel len voerden aan reusachtige schar- lakenkleurige linten een plaat met Stalin's afbeelding mede en borden met het opschrift „Voorwaarts naar het communisme". Wassili Stalin heeft in de „Waar heid" voor de jeugd, de „Komso- molskaja Prawda", geschreven, dat de Sowjet-piloten de eersten ter we reld waren, die de kunst van het figuren vliegen in formatie met straaljagers onder de knie hadden gekregen. De grote „Prawda" schreef, dat de Sowjetvliegers verder, hoger en sneller vliegen, dan wie ook en dat de Sovjet-Unie de bakermat van de luchtvaart was. Het blad beweer de, dat het binnenlandse Sowjet- Nederlands smokkelschip Zaterdag is, volgens een bericht uit Kopenhagen, in de Deense territoria le wateren een Amsterdams schip, de „Cosmopolite", aangehouden en opgesleept door een mar ine vaartuig van Saeby. Reeds van Donderdag af had men het vaartuig waargenomen, dat buiten de territoriale wateren voor anker lag. Zaterdag echter be woog het zich naar de kust. Aan boord vond men alleen de kapitein, zekere R. A. Er werden 500 flessen cognac en 100.000 sigaretten aange troffen. De kapitein verklaarde, dat zjjn helper enige dagen te voren een passerend schip had gepraaid en hier mede vertrokken was. Het gerecht te Saeby heeft A. in arrest gehouden, beschuldigd van smokkelen. A. woonde tot 1949 in Denemar ken. Hij werd echter wegens smok- kelzaken het land uitgezet. vlam hebben gezet. Tijdens het blus singswerk heeft men namelijk op het terrein van de ramp enkele mortier granaten van het vroegere Duitse le ger gevonden. Bijna 800 meter hoog spoten de rook- en vuurzuilen, toen Zaterdag morgen de gehele omgeving van Ne wark dreunde van de explosies van 37 gashouders, gevuld met propaan- gas, die kort na elkaar in de lucht vlogen. Tot in New York, dat 16 km. van de plaats van de ramp ver wijderd is, kon men het gedreun horen. De vlammen sloegen onmiddellijk over naar de nabijgelegen opslag plaatsen van benzine, petroleum en andere brandbare producten. Al het beschikbare brandweerma- terieel uit Newark en omgeving werd onmiddellijk met spoed naar de plaats van de ramp gezonden, maar het duurde vele uren eer men de brand meester was. De brandweercomman dant van de stad, Charles Burnett, verklaarde naderhand: „Het leek net of er een atoombom ontplofte. Ik ben al 37 jaar bij de brandweer, maar een dergelijke brand heb ik nog nooit meegemaakt". De schade loopt in de millioenen. Negen brandweerlieden werden gewond. Toen men nog met het blussings- werk bezig was, vond een arbeider van de chemische fabriek de mortier granaten. Later werd nog een 155 mm granaat van het Amerikaanse le ger gevonden. Niemand kan verkla ren hoe de granaten daar gekomen waren. De St. Gotthardpas, die zes we ken ten gevolge van een steenstor ting niet bruikbaar was voor het verkeer is thans weer berijdbaar voor personenauto's. Voor bussen en vrachtauto's zal de pas Donderdag opengesteld worden. pRESIDENT TRUMAN heeft de Sowjetregering doen weten, dat er geen oorlog zal zijn als het Russische volk bekend is met de vredesdoel einden van het volk en de regering van Amerika. De president heeft deze boodschap gezonden aan Nikolai Michailowitsj Sjwernik, voorzitter van het presidium van de Opperste Sowjet der USSR. De boodschap is toe gevoegd aan een resolutie van het Congres, waarin uiting wordt ge ven aan de vriendschap die het Amerikaanse volk gevoelt voor alle vol ken ter wereld, het volk van de Sowjet-Unie inbegrepen. Het Congres vroeg de president zich te wenden tot de Russische rege ring met het verzoek het Russische volk met de inhoud bekend te ma ken. Truman zegt, dat hij er een per soonlijke boodschap aan toevoegt in de hoop dat zij mag bijdragen tot een beter begrip van de Amerikaanse be doelingen. In de laatste jaren is ge bleken, zo zegt hij, dat formele di plomatieke betrekkingen tussen lan den goeddeels onvruchtbaar zijn als er geen vriendschappelijke uitwis seling van ideeën en gegevens tus sen de volken bestaat. „Alle hoop op een vreedzame wereld ligt in het ver langen naar vrede en broederschap, dat diep in het hart van ieder mens verankerd ligt, maar volken welke de normale middelen van contact ont zegd worden, kunnen niet tot het we derzijds begrip geraken, dat de grondslag moet vormen voor vertrou wen en vriendschap". In de resolutie van het Congres wordt gezegd, dat de Amerikaanse bevolking, de „kunstmatige bar rières" diep betreurt, die haar schei den van het Russische volk en die beletten dat laatstgenoemd volk ken nis neemt van de wens van de Ame rikanen om in vriendschap met alle andere volken te leven. Alan Kirk, de Amerikaanse am bassadeur te Moskou, heeft de reso lutie Zaterdag overhandigd aan An drei Wysjinsky, de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken. Zij zal naar het Kremlin worden gezonden. DE MIJNVEEGOEFENING „FAC TOTUM". Dc in de afgelopen week voor dc Nederlandse kust ge houden mijnenveegoefening „Facto tum" van de vloten van dc landen van dc Westerse Unie werd Zater dag besloten met een vlootrevue voor Scheveningen. Met de leidende Nederlandse mij nenveger „Coram" voorop varen de schepen langs de kust. (Luchtopname ANP-Foto). Nederlander verongelukt BIJ ST. ANTON Zondag is bij een auto-ongeluk bij Sankt Anton in de Oostenrijkse Al pen, de 40-jarige Nederlander H. Ber- kers uit Heerlen, op slag gedood. Dc bestuurder van de wagen, dc 34-jari- ge M. Mertens uit Roggel (dc Peel), alsmede diens echtgenote, werden zwaar gewond. Dc auto daalde een steile helling ten Oosten van hotel Mozerkreuz af, toen de remmen weigerden en de wagen in volle vaart tegen een smid se botste. Mevrouw Berkers, wier echtgenoot om het leven kwam, kon uit de wagen springen en werd slechts licht gewond. De gewonden zijn in het ziekenhuis te Zams opge nomen. BUITENLAND. In de buurt van Bethune (dept. Pas. de Calais) heeft zich Zaterdag een ontploffing voorgedaan in een springstoffenfabriek. Een deel van de fabriek is in de lucht gevlogen. Zeventien personen zijn om het le ven gekomen en velen gewond. In een fabriek van de Dismut- maatschappij in Saksen, nabij de uraniummijnen, is een ketel ont ploft, waardoor negen arbeiders om het leven zijn gekomen en dertien arbeiders zwaar werden gewond. In Parijs is een ondergrondse trein op een stilstaande goederen trein gereden. De machinist en vijf tien passagiers zijn gewond naar het ziekenhuis overgebracht. BINNENLAND. De zeventiende-eeuwse kerk te Graft zal binneakort worden ge sloopt. Restauratie zou teveel kos ten vergen. Jhr mr L. J. M. van Sasse van Ysselt is op zijn verzoek eervol ont slagen als president van de Arron dissementsrechtbank te Breda. De h*er T. M. Kortenhorst, se cretaris en gedelegeerd commissaris van het bestuur der psychiatrische inrichting Coudewater te Rosmalen is bij zijn zilveren ambtsjubileum door de Paus benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius. In de staatsmijn Hendrik te Brunssum is de 33-jarige houwer K. Scholten Zaterdag door neervallend gesteente gedood. Hij was gehuwd en vader van een kind. Drie drijvende mijnen werden Zondagmorgen op de rede van Vlis- singen waargenomen. Het scheep vaartverkeer en de mijnópruimings- dienst zijn gewaarschuwd. De 60.000ste bezoeker passeerde Zaterdag de controle van de ten toonstelling Fleur en Interieur in het Prinsenhof te Delft. Het was me vrouw J. E. SonneveldtSleeswijk uit Schiebroek. Het echtpaar J. van Komen Burema, Tweede Vogelstraat 13 in Amsterdam, zal Dinsdag zijn 65-jar. huwelijksfeest vieren. Bij een lichte ontploffing in de afd. Gloeilampen van de Philips- fabrieken te Eindhoven werd de heer S. aan gezicht en borst ver wond. Hij werd naar een ziekenhuis vervoerd. Verontwaardiging over Haagse Hof Radio-Teheran meldde Zaterdagavond dat de Perzische regering de uit spraak van het Internationaal Gerechtshof in het toliegeschil officieel heeft verworpen, er van uitgaande, dat het Hof niet bevoegd is. De grote bazaar van Teheran, in het Zuiden van de stad, heeft Zondagmorgen zijn poor ten gesloten uit protest tegen dc uitspraak van het Internationaal Ge rechtshof. De Perzische autoriteiten te Abadan hebben opdracht ontvan gen zich op „alle eventualiteiten" voor te bereiden. Het vliegveld van Abaoan is onder militair toezicht geplaatst. Terwijl tweeduizend Perzen anti- Britse leuzen aanhieven voor het par. lementsgebouw in Teheran, heeft de Perzische minister van buitenlandse zaken, Kazemi, Zondag de afgevaar digden van het parlement medege deeld, dat Perzie overwoog zijn er kenning van het Internationale Ge rechtshof in te trekken. Verschillende Perzische bladen eis ten Zondagmorgen, dat Perzië zich zou terugtrekken uit het Internatio nale Gerechtshof. Het blad „Dad" eiste zelfs de Perzische terugtrekking uit de Verenigde Naties. De golf van nationalistische ver ontwaardiging over de Haagse uit spraak heeft het onmiddellijke pro bleem om do olie-industrie weer aan het werk te brengen, vrijwel geheel op de achtergrond gedrongen. Men verwacht echter, dat dit vraagstuk in enkele dagen weer op de voorgrond zal komen. De voorraadtanks in Aba dan zijn bijna tot de rand vol, daar er in het geheel geen export is. Het zal niet lang meer duren of dc Per zen staan voor het vooruitzicht, de raffinaderij te moeten sluiten. Ook kunnen zij komen te staan voor een algehele evacuatie van Abadan door de Britse staf. ONWEER BLUSTE VECHTWOEDE. Gisteren is het te Dortmund tot een stormachtige botsing gekomen tussen ongeveer 2500 communistische demonstranten en politie. Twee poli tiemannen zijn gewond en verschei dene demonstranten werden gearres. teerd. De rel ontstond, toen dc de monstranten, na een ordelijke bijeen komst in het centrum van de stad, een protestmars begonnen tegen het verbieden van de F. D. J., de (com munistische) bond van jongeren. De politie, te voet en bereden, bestorm de de demonstranten, toen spandoe ken werden ontrold met het opschrift „Het verbod van de F. D. J. is in breuk op de grondwet". De demon stranten. die bestookt werden met krachtige waterstralen, wierpen fles sen en stenen naar de politiemannen. Het gevecht nam een einde, toen een onweersbui losbrak en de demon stranten wegholden om te schuilen. Intussen is Hoessein Maki, dc se cretaris van de commissie voor de na tionalisatie van dc olie, teruggeroi pen naar Teheran. Er zouden ernstige verschillen van mening zijn ontstaan tussen Maki en de andere leden van de commissie die haar Abadan was gegaan om toezicht te houden op het overnemen van de olie-industrie. SUPERFORT NEERGESTORT. Bij Carpshairn in Krikcudgrighshi- re in Schotland is een Amerikaans superfort van het type B 29 in een dal neergestort en in vlammen opge gaan. Het toestel had elf inzittenden. Negen lijken zijn reeds geborgen. Men neemt aan dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. Boeren in de omtrek zagen de machine, die, naar het geluid te oor delen, motorstoornis had, uit een wolk te voorschijn komen, rondcirke len, kennelijk op zoek naar een lan dingsplaats, toen plotseling over de kop slaan en neerstorten. Ze snelden te hulp. De benzine was echter ont ploft en in de hitte van de brand konden ze niets uitrichten. Twee uur had dc snel ter plaatse aanwezige brandweer nodig om het vuur te blussen. BENOEMING BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: pastoor van de nieuw opgerichte Parochie „Christus Koning" te Amsterdam, de Weleerw. Heer J. M. H. van de Berg, die kaïpelaan was te Amster dam (H.H. Mart. van Gorcum). KoA>u.ttie.... Als men zelf geleden heeft is dat juist de reden, om nooit andere te la ten lijden. Alleen de kleinen en la gen vergelden kwaad met kwaad.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1