De derde Laura-dag, vol zon, werd weer een groot succes Weer een ongeluk gebeurd Diederich won de tweede étappe VRIJDAG 6 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 VIERDE ALPHENSE RIJW1ELVIERDAAGSE Foto links: De zon was zó verlei delijk warm, dat de deelnemers na terugkomst op het IJsclubterrein nog een uurtje bleven „zonnen". Foto rechts: Ook de heer H. E. A. Gastelaars, oprichter van de Laura en oud-secretaris, rijdt mee. We zagen hem staan bij „Nutricia" in Zoetermeer, waar alle rijders na mens de directie een flesje chocomel ontvingen. (Foto's: „De Leidse Courant"). (Van onze „fietsende redacteur".) ALPHEN, Donderdagavond. Het zij onmiddellijk toegegeven, dat we Woensdag niet voor ons plezier gereden hebben. De hevige regenbui en sterke tegenwind maakten de rit niet bepaald tot een genot. Maar nu ook de derde dag achter ons ligt, is al het leed vergeten en ruimschoots vergoed door de prachtige tocht van vandaag. De zon was al present vóópdat de eerste rijders van start gingen en practisch onafgebroken is het zonnig weer geweest. Daarbij woei er een frisse wind, zodat het niet te warm werd voor een flinke fiets tocht, zoals we die vandaag gemaakt hebben. De geroutineerde Laura-rijders zijn het er over eens, dat dit een van de mooiste dagen is die we ooit gehad hebben. De rit voeïde ons eerst door het prachtige polderland tussen Al phen en Rotterdam. Rijdend over uit stekende fietspaden ziet men kilome ters ver uit over de groene vlakten, waarin het bonte vee zo vredig loopt te grazen. Behalve de koeien langs de Gemeneweg naar het dorp Hazers- woude! Toen zij de muziek hoorden uit de geluidswagen, holden zij naar voren en met opgeheven staarten be geleidden zij de stoet, totdat een dwarssloot een halt toeriep aan hun dartele ochtend-gymnastiek Vredig landschap. In de verte ziet men kleine dorpjes liggen, vredige huisjes, die overscha duwd worden door een hoge kerkto ren. alles omgeven door bomen in duizend kleuren groen. De zon werpt er een bundel stralen op en de hori zon gaat leven als een beweegbaar décor op het toneel. Dit alles bewonderend kwamen de rijders in Rotterdam aan. Zij reden niet zo hard als de vorige dagen, deels uit vermoeidheid, deels met de wetenschap, dat men, eenmaal door het ochtendstille Delft heen, zou worden opgehouden bij Ypenburg. De heer J. Vierbergen, die de heer Gastelaars als secretaris opvolgde en een even populaire Laura-figuur dreigt te worden (al was het alleen maar om zijn eeuwige glimlach!) de heer J. Vierbergen dus was weer pre sent met zijr. glanzende Buick Eight, waarop een geluidsinstallatie is ge monteerd. om met vrolijke muziek de stemming erin te houden. Zo'n geluidswagen is goud waard! Wanneer de rijders op een bepaald traject tegen de wind moeten optor nen horen zij achter zich plotseling de muziek, Dan gaan de benen weer tweemaal zo soepel draaien en de stemming stijgt direct weer tot het gebruikelijke Laura-toppunt. Voortreffelijke stemming. Die stemming! Wonderlijk, zo voor treffelijk als die onder de deelnemers is. Er wordt gezongen en gelachen; jongemannen (en de ouderen ook wel eens; zelfs ,opa" Berkouwer blijft niet achter!) zwaaien naar mat- jeskloppendp meisjes en de dames onder ons geven vlot bescheid op iedere opmerking, die groenteboer, agent of straatmaker langs de weg geeft. Inderdaad, de Laura-rijders vor men één grote familie. Men helpt el kaar bij fietsenpech en wie ver moeid is, kan rustig achter een an dere groep gaan rijden, om ..meege trokken" te worden. Slechts een hoogst enkele uitzondering wordt hierop gemaakt, wanneer een groepje snelle rijders van mening is, dat de anderen maar op eigen kracht verder moeten komen. Want er zijn altijd w-el een paar snelheidsmaniakken bij, die er genoegen in scheppen het eerst thuis te zijn. Een twijfelachtig genoegen overigens, want wie hard moet rennen, kan geen aandacht schenken aan al het schoons rondom hem En tenslotte is het de Laura juist daarom te doen! De echte Laura-rit- Maar goed, we laten de renners hun gang gaan en keren terug naar Ypenburg, waar vele rijders zich achter de groep Haagse politie aan sloten, om als één geheel door Den Haag te rijden. Dienstdoende agen ten zorgden voor een keurige afzet ting; zelfs zware vrachtauto's moes ten stoppen, om de Laura-rijders door te laten! Overigens geeft een tocht door grote steden weinig voldoening. Men ziet practisch niets rondom zich. al leen de rug en het achterwiel van de voorgaande rijder. Op het platte land wordt meestal meer verspreid gereden, zodat men meer geniet. Vooral vanmiddag was dat duide lijk merkbaar, toen zeer veel rijders in kleine groepjes reden, zonder zich te haasten. Dat is een echte Laura- rit, genietend van het natuurschoon en net zo rustig fietsend als men zelf verkiest. Dat is het ware touris me, waarvoor de vele rijders naar Alphen gekomen zijn. Is de Vierdaagse nuttig? z Men kan natuurlijk discussiëren over de vraag of zo'n Vierdaagse nuttig is en of het niet beter is, dat men op eigen gelegenheid de schoonheid van zijn land ontdekt. Daar zit iets in. Maar anderzijds is het zo, dat vele mensen er op eigen initiatief niet toe komen tochten te gaan maken. Bo vendien waarborgt een Laura-rit, dat men langs de mooiste wegen en plekjes komt, die men zelf misschien niet vindt. Voeg daarbij nog de Fietsen en werken De heer N. Raaphorst uit' Al phen, die elke dag 100 km. rijdt, verdient een bijzondere vermel ding. Hij start "s morgens om half acht en zorgt om kwart vóór twee terug te zijn, want om twee uur moet hij op zijn werk zijn bij motorenfabriek „De In dustrie" Hij werkt tot 's nachts twaalf uur, slaapt enige uren, repareert 's morgens vroeg eni ge fietsen in zijn eigen werk plaatsje en gaat dan weer van start. Deze kwieke monteur zal morgen bij aankomst aan de fa briek door zijn collega's gehul digd worden, evenals enige an dere verdienstelijke deelnemers. Speenhof, die de stemming er in weet te houden. Men spreekt nu over het naderend einde. Sommige 150 km.- rijders zeggen zelfs, dat de Laura al geëindig is! Die laatste dag, och. 125 km., 't is de moeite niet waard! De derde dag is altijd het zwaarst. De vermoeidheid doet zich voelen en de benen draaien niet meer zo soe pel. Maar de vierde dag is men daar over heen; dan gaat het vanzelf naar het einde, naar de medaille! Vrijdagmiddag worden alle rijders in Bodegraven opgehouden. Gezamen lijk trekt men dan naar de Hefbrug, waar wederom op de nakomers ge wacht wordt. In gesloten formatie gaat het dan door Alphen, waar de slot-festiviteiten in de grote tent zullen plaa's vinden. Gedisciplineerde rijders. Kunnen de Laura-rijders tevreden zijn over de service, die politie-agen- ten op alle drukke verkeersplaatsen verlenen, anderzijds is de politie zeer voldaan over de discipline van de rijders. Zij gebruiken steeds de fietspaden, geven iedere richting- verandering duidelijk aan en rijden twee aan twee naast elkaar! Ook over de organisatie heeft men niets dan lof. Door ervaring geleerd heeft het bestuur alles gedaan om de rijders te gerieven. Wat uiteraard zeer op prijs gesteld wordt. Er is één kwestie waar de Laura rijders het i«og niet over eens zijn: de controverse LauraTeun v. Dam! Hoe de zaken in hun diepste wezen ...r - ook liggen, zou het geen aanbeveling vriendschappelijke sfeer onder de deelnemers, dan kunt U begrijpen. verdienen, dat beide partijen tot een waarom er 441 fiets-touristen naar accoord trachten te komen? Teun van Alphen gekomen zijn. jDam is populair onder de rijders en i hij weet iets met smaak en fantasie eer een onge u te organiseren. We denken nu slechts Dit aantal is inmiddels wel iets ge- jaan zijn bemoeiingen met de deelne- slonken. Reeds twee dagen meldden mende Ambonnezen! Hier moet een we enige uitvallers. Vandaag was er oplossing gevonden worden; beide weer een, de-zesde in totaal. Hel tjj a b was de-heer Serdijn, Thorbeckestraat |r J 76, Leiden, die reeds voor de vierde en rijders zullen niets liever zien, keer meereed. Hij fietste door Pijn-dan dat Teun volgend jaar weer acker en werd aangereden door een j officieel tot de organisatoren behoor- j de! Allebei wat water in de wijn en de zaak komt voor elkaar! bromfietser- De Laura-man viel maar stapte weer op om verder te rijden. In Zoetermeer echter kon hij het niet langer volhouden. Er kwam een dokter aan te pas, die een lichte hersenschudding constateerde, waar na de heer Serdijn per auto naar huis werd gebracht Jammer! Het is opvallend zoveel ongelukjes, als er dit jaar gebeuren, aanmerke lijk meer dan vorige jaren. Komt het omdat de afstand voor de meesten groter is, zodat zij sneller rijden? Verder gebeurde er niets bijzon ders. behalve naturlijk enige kleinig heden, die met een schrammetje af liepen. Zelfs de 20 Ambonnezen heb ben zich kranig gehouden Zij rijden weliswaar „slechts" 100 km. per dag, maar wie weet. dat de meesten van hen zelden of nooit gefietst hadden moet toch z'n petje afnemen voor de prestatie var deze bruine kereltjes Men had verwacht, dat zij na de he vige (koude) regen van gisteren ge deeltelijk zouden uitvallen, maar zij houden vol! Tevergeefs gewacht. Uit Scheveningen reden we over Wassenaar naar Voorschoten, waar in ..De Gouden Leeuw" een stempel post was. De heer P. Groenhart (die) vanv/ege zijn eeuwige pijp door alle Laura-rijders „Jan Tabak" genoemd wordt, reed vooruit om te zien of alles in orde was. Toen bleek hem, dat er Woensdag de hele dag een meisje (met stempel) had zitten wachten op de fietsers die niet kwamen. Ze zat een dag te vroeg! Uit Voorschoten kregen we de langste étappe van de hele Laura, 56 km. over Leidschendam. Nootdorp, Delft, Zoetermeer en Gouda naar Bo degraven. Toen was het slot naar Al phen nog maar een peuleschilletje van 10 km. Bij het IJsclubgebouw stonden, zoals altijd, weer enige hon derden Alphenaren de binnenkomst gade te slaan Wanneer er weer een grote groep binnenkwam, werd er hartelijk gejuicht. Bijna aan het einde. Vanavond zitten vele Laura-rijders in de grote tent te luisteren naar Koos DE TOUR DE FRANCE Wagtmans op de 25e plaats De tweede etappe van de Ronde van Frankrijk bracht meer strijd dan de eerste. De Parijzenaar Forlini was de eerste, die er na de start tussen uit ging en hij had reeds een voor sprong van veertig seconden vóór de anderen zich bewust waren van het feit, dat deze vroegtijdige ontvluch ting wel eens belangrijk zou kunnen zijn. Een groepje van ongeveer tien renners, aangevoerd door Lauredi en van Steenkiste, ging hem na enige tijd achterna. Na 70 kilometer, bij Vervins, waren de vluchtelingen echter weer ingehaald en gegroe peerd peddelde de karavaan verder. Intussen had Faanhof een manke ment aan zijn fiets gekregen, maar hij slaagde erin snel te repareren cn geholpen door Wagtmans kon hij zich weer bij het peloton aansluiten. Zo werd de Belgische grens gepasseerd, terwijl het beeld van de strijd voort durend wisselde. Bij Bergen (140 km) werd de kopgroep in tweeën gesplitst en het was de Rijcke, die zich het eerst aan de ravitaillerings- post meldde. Zijn voorsprong bedroeg op dat moment ongeveer een halve minuut, maar door een valpartijtje verloor hij bijna twintig seconden en het duurde niet lang of zijn ploegge noot Derijck haalde hem in Van nu af aan ging het over erbarmelijk slechte wegen met aan kop een groepje van vier, Diederich, Ruiz, Derijck en van Steenkiste. Door tal loze bochten over bruggetjes naar de muur van Gerardsbergen met hier en daar zeer steile hellingen Diede rich was de eerste, die het hoogste punt bereikte gevolgd door Ruiz, van Steenkiste, de Mulder, Bayens en Desbats. Van de Italianen was al urenlang niets te zien in de voorste gelederen Na de „muur" begon de strijd pas goed. Nog veertig kilometer over kinderhoofdjes moesten worden af gelegd, een afstand waarin nog en kele flinke klappen zouden worden uitgedeeld. In het peloton was de jacht begonnen, waarbij Koblet, Coppi, Magni en Bobet een belang rijke rol speelden. Van Est draaide eveneens uitstekend, maar hij kreeg pech met zijn versnelling en toen die hersteld was mocht hij nog een paar maal een nieuwe band omleg gen, zodat de beste Nederlander in deze etappe was uitgeschakeld. Die derich werd door de pechduivel ge spaard, hetgeen hij in de prachtige vorm, waarin hij deze etappe reed, ook wel verdiende. Hij ging als eer ste over de streep met de Belg Oc- kers als tweede. Van de Nederlan ders plaatste Wagtmans zich op de vijfentwintigste plaats als de beste Nederlander. 1. Diederich (Lux) 6.29.54) met bo nificatie: 6,28.54); 2. Ockers (Belg) 6.32.05 (met bonificatie: 631.35); 3. Demulder (Belg) 6.32.56; 4. Geminia- ni (Frankr.) 6.33.15; 5. Bartali (It.) 6.33.44; 6. Koblet (Zwits.) z.t.; 7. Bal- dassari (Frankr.) z.t.; 8. Rosseel (Belg.) z.t.; 9. De Rijcke (Belg.) en het peloton, allen in dezelfde tijd als Bartali. Het algemeen klassement na de tweede etappe luidt: 1. Diederich (Lux.) 11.53.56; 2. Ockers (Belg.) 11.56.37; 3. Redolfi (lie de France) 11.57.24; 4. Demulder (Belg.) 11.57.58 5. Geminiani (Frank.) 11.58.17. Op de 31 plaats ex aequo volgde een grote groep in dezelfde tijd als Diot (6.34.28) met o.a. Goldschmidt, Bauvin en Pedroni. Schoenmakers kwam met een ach terstand binnen, die meer dan de toegestane limiet van 10 procent van de tijd van de winnaar bedroeg. Een plaats in het algemeen klassement heeft Schoenmakers nog niet gekre gen, aangezien het mogelijk is, dat hij uit de courses wordt genomen. Dodelijk ongeval op T.T.-circuit Gistermiddag om ongeveer 6 uur is op het T.T. circuit te Laaghaler- veen een ongeluk gebeurd, dat de 19- jarige A. van der Puy uit Badhoe vedorp het leven heeft gekost. Van der Puy was als helper meegekomen met de Visbach-renstal, die met 125 cc VR-motoren aan de T.T.-races zal deelnemen. Een dey motoren moest nog even worden geprobeerd, waarmee van der Puy zich belastte. Tc Laaghaler- veen is hij op een links naast de weg staande wagen gebotst en daarbij zo- danig gewond, dat hij gisteravond in het Wilhelminaziekenhuis te Assen aan de gevolgen is overleden. Dc trainingsritten. De eerste werkelijke trainingsdag voor de TT-races te Assen heeft een sensationeel verloop gehad. Alle ronde-records zijn gesneuveld. Zes rijders hebben in de 500 cc klasse het record van Bandirola (153.86) ver beterd. Snelsten waren Umberto Mazetti op Gilera en Bill Doran op AJS met 156.66. Echter ook het zeer scherp staande record van de En gelsman White, dat met 146.9 van 1937 dateert, is nu gesneuveld Dc Engelsman Duke kwam op Norton tot een snelheid van 147 km per uur. Zijn ploeggenoten Brett cn Lockett noteerden rond de 145 km, de AJS- rijders Doran en Armstrong 145 en 144. In de AJS-ploeg is inmiddels Featherstone vervangen door Petch, terwijl aan de lijst van deelnemers nog zijn toegevoegd de bekende Amm uit Rhodesia en Kavanagh uit Australië, beiden op Norton. Zij zullen ook in de 500 cc klasse starten. Tenslotte is nog het record in de 125 cc klasse verbeterd. Dit stond sedert •1950 op naam van de Italiaan Bruno Ruffo met 8.07.2 of 122.18 km. De Italiaan Carlo Ubbiali bereikte ech ter op Mondial een snelheid van 7.53 of bjjna 126 km, terwijl zijn landge noot Gianni Leoni, eveneens op Mon dial tot 8.02 of bijna 123 km kwam. Van de Italiaanse Morini's noteerden Emilio Mendogni 8.27 (tegen dc 117 km), Luigi (Zinzani) 8.28 en Vin- cento Zanzi 8.49. Zaanse wielrenner dodelijk verongelukt Tijdens een trainingsrit van enke le Zaanse wielrenners in de Wijde Worm er is de 20-jarige amateur wielrenner Klaas de Lange gister avond om 8 uur dodelijk veronge lukt. Bij het passeren van een stil staande auto op de provinciale weg tussen Koog-Zaandijk en Purmerend botste het groepje renners waarin de Lange meereed, tegen een uit de tegenovergestelde richting naderende personenauto. Twee der wielrenners liepen lichte verwondingen op. Zij waren de Zaandammer amateur Aric Kleijn en de nieuweling Cor Blaauw, eveneens uit Zaandam. De Lange liep do zwaarste verwondingen op. Tijdens het vervoer naar het zieken huis in Purmerend is hij overleden. WATERPOLO. L.Z.CDE ZIJL 04 Deze ontmoeting, vroeger dc wed strijd van Leiden, werd nu een sportieve, maar rustige vertoning, waarbij de thuisclub meer verde digend dan aanvallend optrad. Vrij spoedig kwam dc Zijl op gelukkige wijze aan het eerste doelpunt, als bij een algemene aan val Brak de bal keurig opvangt, maar in eigen doel laat vallen (0-1). Ondanks heftige aanvallen, weet LZC stand te houden. In de tweede helft ongeveer een zelfde spelbeeld. Dc Zijl weet ech ter enkele goede aanvallen op te zetten, waaruit Prcvo en Stcehoucr doelpunten(03). Met enkele verre schoten van LZC weet keeper Dragt wel raad, totdat Prevo nogmaals even voor tijd weet te doelpunten (0—4). De laatste Laura-nacht valt over Alphen. Nog enkele uren en we zul len voor de laatste rit weet' aan de start verschijnen. De weersverwach tingen zijn gunstig en alles wijst er op. dat het een waardig besluit zal worden. Waarna ook de vierde Vier daagse een der beste! weer tot het verleden behoort. DE VIERDE DAG. Telefonisch uit Doorn. Hedenmorgen om 10 uur kwamen de eerste groepen reeds in Doorn aan, nadat zij via Utrecht 60 k.m. hadden afgelegd. Er wordt over het algemeen weer in snel tempo gere den, maar het zal nu wel iets kalmer gaan, omdat ons nog slechts 65 km. resten. Ook vanmorgen gebeurde er weer een ongeluk. Op een der Sin gels in Utrecht kwam een rijder te vallen. Hij bloedde hevig, zodat een L.A.U.R.A.-rijdster zelfs flauw viel, bij het zien van al dat bloed De pa tiënt werd onder dokters behande ling gesteld; het is nog niet zeker, dat hij de tocht vervolgen kan. VOLLEYBAL. TOURNOOI PROFESSORENWIJK. Morgenmiddag zal „De Professo- renwijk" haar jaarlijks volleybal- tournooi houden op het gravelveld aan de Burggravenlaan. Voor dit tournooi bestaat weder om zeer grote belangstelling, maar het is ditmaal een Leids tournooi. Bij de heren wordt n.l. deelgenomen door NRM, Leraren A.S., Onderw. O. O., Prof.wijk III, Stadhuis cn Sleutelring, bij de dames door NRM, Stadhuis, Prof.wijk II en Sleutelring. De wedstrijden vangen aan te 2.15 uur. Bij de heren wordt gespeeld om de „Lectura Trofee" een wisselbeker. Maandagavond zal in de ont spanningszaal van de Ned. Rotogra vure Mij. de oprichtingsvergadering plaats hebben van de Leidse Volley- bond. ROEIEN PROTEUS TOCH IN DE NED. ROEIBOND. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, heeft de reglementair ver eiste meerderheid van de leden van de Nederlandse Roeibond zich ver enigd met het voorstel van het be stuur, opnieuw over de toelating van Proteus als lid van de Nederlandse Roeibond bij referendum te stem men. Dit referendum leverde het re sultaat op, dat van 87 uitgebrachte geldige stemmen 76 stemmen voor de toelating van Prgteus werden uitgebracht. Verwacht mag worden, dat de eerstvolgende algemene ver gadering deze bij referendum ver kregen beslissing zal bekrachtigen, waardoor Proteus in de NRB zal zijn opgenomen. DE HENLEY REGATTA. In een der heats van de double sculls won het Belgische paar Rin- gerhoetCollet van HatfieldMa- cewen (Oxford) in de tijd van 8 min. 30 sec. Njord verloor in een heat voor de Grand Schallenge cup met een hal ve lengte van Leander Club (G.B.). De tijd van Leander Club bedroeg 7 min. 15 seconden. Beide ploegen startten met een sterke tegenwind. Njord roeide met 33 slager per minuut tegen de En gelse ploeg 31 per minuut. Na 400 meter had Leander een voorsprong van een halve lengte met een tempo van 34 slagen, ter wijl onze landgenoten het tempo der slagen had verhoogd tot 36. Daarna vergrootte de Engelsen hun voorsprong tot een lengte. Met nog 500 meter voor de boeg zette de acht van Njorc* een eindspurt in, waarmede Leander bijna werd in gehaald. De Engelsen spraken nu hun laatste reserves aan en met een halve lengte voorsprong op onze landgenoten passeerden zij als eer ste de finish. De acht van Laga won in de kwart finales van de Grand Chal lenge cup van de Italiaanse ploeg Varese. De tijd, waarin Laga de bekende Italiaanse ploeg .versloeg, bedroeg 7 min. 22 sec. Indien men daarbij in aanmerking neemt, dat de roeiers de wind tegen hadden, dan zal het nie mand verwonderen, dat de presta tie van Laga algemeen als de groot ste verrassing van deze Regatta word beschouwd. Direct na dc start waren de Ne derlanders snel weg en na 1 minuut hadden zij reeds een kleine voor sprong. Dc ploeg van Laga maakte een zeer goede indruk en de voor sprong op dc Varese groeide uit tot 3 lengten. De Italianen gaven dc overwinning zeker niet cadeau en tot kort voor de finish hebben zij voor een zege gevochten. In de halve finales zal Laga uit komen tegen Barcelona, terwijl Leander dc strijd moet opnemen te gen Lady Margaret club Cambridge. Hoewel de Spanjaarden in de kwart eindstrijden een betere tijd noteer den dan Laga, waren de condities, waaronder werd geroeid voor beide ploegen geheel verschillend, zodat men geen vergelijking kan maken op grond van de tijden. In een der kwartfianes voor de Diamond Sculls won de Engelsman Lutz met bijna twee lengten voor sprong op de Egyptenaar Hussein el Alfy, in dc tijd van 9 min. 31 sec. Lutz zal in de halve eindstrijden uit komen tegen de Europese kampioen, de Deen Larsen. NEUMEIER WON EN... VERLOOR. Onze landgenoot C. T. Neumeicr heeft te Henley een uitstekende prestatie verricht door zijn serie tegen de Engelsman Tony Rowe houder van de trofee, om dc traditionele Diamond Sculs met drie lengten voorsprong te winnen. Hij deed dit in de tijd van 8 min. 21 sec Neumeier (op voorgrond) wordt door zijn tegenstander gelukgewenst met zijn overwinning. In de tweede ronde had na 800 m. de Belg Demoulin een meter voor sprong op Neumeier, maar toen er nog 500 meter moest worden geraeid, had de Belg zijn voorsprong vergroot tot een lengte. Neumeier zette op de laatste 200 meter een eindspurt in, waardoor hij bijna gelijk kwam, maar Demoulin ging als eerste door de finish. De Deen Larsen won van de En gelsman Gaze in 8 min. 47 sec.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5