Communistische vragen over Korea Honderd jaar Gemeentewet Zwijgende raden luisterden voor de radio r i rh Kfr Bankdirecteur beriep zich op bankgeheim De ontdekkingen van het „Radio-oog" Diesels brandden bij de „Slag om Arnhem' Spoorwegen eisen half millioen van Engelse filmmaatschappij VRIJDAG 6 JULI 1951 ub lb1dse courant EERSTE BLAD PAGINA 2 Tweede Kamer De heer WAGENAAR (CPN) heeft in de vergadering der Tweede Ka mer van gistermiddag zijn interpel latie inzake de huidige regerings- politiclc ten aanzien van het Verre Oosten gehouden. Na vooraf o.a. te hebben betoogd, dat er vele bewij zen zijn, dat Amerika de oorlog in Korea is begonnen en dat men in het belang der wapenindustrie geen vrede wenste, stelde hij een aantal vragen, o.m. of de regering niet van mening is, dat het voor de ontspan ning der internationale situatie noodzakelijk is onmiddellijk tot een wapenstilstand in Korea.te komen, enz., enz. De Minister van Buitenlandse Za ken, de heer STIKKER, zcide als enige punten van overeenstemming tussen de heer Wagenaar en hem te zien het feit, dat de toestand in Korea een ernstig vraagstuk is en het algemeen verlangen naar vrede, maar op alle andere punten staan wij zover uit elkaar zeide spr., dat het eigenlijk weinig zin heeft deze debatten te voeren. Hij vroeg zich ook af of het wel opportuun is in deze dagen deze onderwerpen in dit parlement te bespreken, nu getracht moet worden een wapenstilstand te bereiken. Opmerkend, dat de V.S. herhaaldelijk pogingen hebben ge daan om tot oen vredelievende op lossing te geraken doch nooit enige reactie van Sovjet-Rusland of de sa tellietstaten hebben ontvangen, zeide spr., dat het de regering verheugt, dat er thans een bereidheid aan Russische zijde is om tot een wapen stilstand te komen. De regering is op dit ogenblik uiteraard niet bereid de Nederlandse strijdkrachten terug te trekken. Na gerepliceerd te hebben dien de de heer Wagenaar (CPN) een motie in, waarin gevraagd wordt alle Nederlandse strijdkrachten te doen terugkeren. De motie werd verworpen met 72 tegen 7 stemmen, die der CPN. VerVolgens heeft de Kamer zich bezig gehouden met het ontwerp van wet op de herkapitalisatie. Daarbij hebben de heren HOFSTRA (Arb.), Lucas (KVP), C. VAN DEN HEU VEL (AR), VAN DE WETERING (CH). VONK (WD) en HOOG- CARSPEL (CPN) het woord ge voerd. Met uitzondering van de laat ste spreker betuigden allen hun in stemming met het wetsontwerp, al hadden zij wel bezwaren van onder geschikte aard. In dc loop der vergadering heeft dc voorzitter medegedeeld, dat het verslag van het nader overleg tus sen de regering en dc commissie van rapporteurs over de belastingont- werpen eerst Maandag a.s. zal kun nen verschijnen. De belastingvoor stellen zullen nu in de vergadering van Dinsdag verder behandeld wor den, In dc vergadering van Woensdag zullen aan de orde worden gesteld de wetsontwerpen tot regeling van het assurantiemiddelenbedrijf, tot regeling van het vervoer van goede ren met binnenschepen en dat tot voorziening in de kapitaalbehoefte van de N.V. Nederlandse Spoorwe gen en toekenning van bijdragen in dc door deze vennootschap tenge volge van dc oorlogsomstandigheden en de bezetting van Nederland gele den schaden. Te half zes is de vergadering ge-1 korporaal E. C. Woesthoff uit Ban- sloten. De Kamer komt nu Dinsdag- dung; sergeant J. v. Wunnik uit middag een uur weer bijeen. 1 Maastricht. amerikaanse onderscheidingen voor NEDERLANDSE KOREA-STRIJDERS Op 3 Juli j.l. heeft de comman dant van de 2e divisie aan het front in Korea Amerikaanse dapperheids- onderscheidingen uitgereikt aan personeel behorend tot het 38c re giment infanterie. Uit zijn handen ontvingen 10 leden van het Nederlands detache ment Verenigde Naties de bronzen ster wegens betoonde moed tijdens de gevechten in de periode van 18 Mei tot en met 1 Juni jl. Tijdens de parade waaraan ook het Nederland se detachement heeft deelgenomen werd de Nederlandse en Ameri kaanse volksliederen gespeeld. De Nederlandse dragers van de bronzen ster zijn: Korporaal C. F. J. de Beer uit Tilburg, soldaat der eerste klasse G. van der Hee uit Gouda; eerste luitenant Th. Holland uit Breda; soldaat der eerste klasse J. Hoorn weg van Rij uit Rotterdam; sergeant C. J. de Jong uit Alphen aan den Rijn; sergeant-majoor C. Plaatzer uit Noordwljk aan Zee; korporaal M. Teuwens uit Soerendonk; ser geant G. J. H. Wijnen uit Boxmeer; Vliegtuig ingehaald door melkwagen De bekende Amerikaanse journa list en schrijver Connie Small moest dezer dagen voor een opdracht haar Londen. Terwijl hij in een New Yorks restaurant zat tc eten, ontdekte hij plotseling tot zijn schrik, dat het vliegtuig, een stratocruiser van de Pan American World Airways, over iets meer dan een uur zou vertrek- ke.n. Small betaalde, greep zijn kof fer, rende de straat op en sprong in een taxi. In normale gevallen haalt men deze afstand per auto in precies drie kwartier, doch de chauffeur raakte in zijn opwinding de weg kwijt. Toen men tenslotte het vliegveld bereikte en belandde bij een ingang, die uit sluitend voor „dienst" mag worden gebruikt, stond dc klok op vijf mi nuten voor vier. En om vier uur zou de stratocruiser starten. Bij die in gang stond een dikke New Yorkse politieman. Smal raffelde zyn ver- haal af, wees op de machine, die op het punt stond te vertrekken, maar de „cop" zei alleen maar: „Je komt er niet in met die taxi, nu niet en nooit niet, al had je je hele familie bij Je". Redding daagde onverwacht op in de vorm van een auto met melkbus sen. die wel door de dienstuitgang mocht. Small betaalde zijn chauf feur, klom met koffer en al boven op de melkbussen en de wagen spoed de zich naar het platform en daar deed de journalist, wapperend met zijn perskaart, zijn verhaal aan een paar officials van de luchthaven. De stratocruiser was inmiddels reeds gaan taxiën. De officials van Idle- wild hadden er echter geen bezwaar tegen, dat Small en zijn melkwagen alsnog zouden proberen om de clip per in te halen, vooropgesteld, dat hij het niet te bont maakte. De melkboer had pleizier in het geval en even later reed zijn auto gelijk op met de stratocruiser. Dc captain, die een oude vriend van Small bleek te zijn, bracht zijn ma chine tot staan. De deur van het vliegtuig werd geopend, een lijntje werd uitgegooid en via de melkbus sen werd Small in het vliegtuig ge hesen. Zijn koffertje werd hem nage gooid. Even later was de machine rustig op weg naar Londen. LORD 1NVERCHAPEL OVERLEDEN. Lord Inverchapel (voorheen Sir Archibald Clark Kerr genaamd), voormalig Brits ambassadeur in de Sowjet-Unic, is op 69-jarige leeftijd te Greenock in Schotland overleden. In 1946 werd lord Inverchapel met toestemming van de Nederland se regering als speciale ambassadeur naar Batavia gezonden „ten einde de Engelse regering in te lichten over de ontwikkelingen en om op alle mogelijke wijzen behulpzaam te zijn in het bereiken van een vriendschappelijke bevredigende re geling". Na dc onderhandeling op Java kwam hij met Van Mook en anderen naar Nederland om de con ferentie op de Hoge Veluwe bij te wonen. Gisteravond is in zeer vele ge meenten des lands een bijzondere raadsvergadering gehouden ter ge legenheid van het 100-jarig bestaan Oer Gemeentewet. Korte tijd geleden is dit feit reeds plechtig herdacht tc Utrecht in een bijeenkomst van de Ned. Vereniging van Gemeenten. De leden der gemeenteraden kwa men thans in hoofdzaak bijeen om te luisteren naar twee radioredevoerin gen, één van minister van Maarse- veen en één van mr. P. J. Oud, voor zitter van de Vereniging van Neder landse gemeenten. De heer Oud sprak zijn rede uit in de vergade ring van de gemeenteraad van Rot terdam. De heer Oud had tot deze herden king het initiatief genomen. Minister van Maarseveen trad in een historische beschouwing en me moreerde de practische kennis en de oingewone vooruitziende en scherpe blik van Thorbecke. Eendeels pleitte minister van Maarseveen voor een zo groot mo gelijke autonomie, anderdeels wees hij ook op het gevaar van de ge meentelijke zelfstandigheid. Dit ge vaar is gelegen in het feit, dat een gemeentebestuur dikwijls te eenzij dig denkt in de sfeer van het eigen gemeentelijk belang. Men kaatse dit verwijt niet terug aldus spr. met de opmerking, dat het rijk te veel denkt aan eigen en te weinig aan de gemeentelijke belangen. In 's lands vergaderzaal wordt de stem der gemeenten veelvuldig gehoord. Het omgekeerde is helaas niet het geval. Tenslotte getuigde de minister er I V*"" geruime tijd met haar bezoeksters en informeerde belangstellend naar -ark der gidsenbeweging in de verschillende landen. Na het bezoek aan Soestdijk, dat groot enthousiasme onder de pad- vindsters verwekte, werd de tocht i voortgezet naar Hilversum, waar j het gezelschap werd ontvangen in j de studio van de K.R.O. Bij afwezigheid van de voorzitter, j prof. dr. Kors, werd in vele talen j een begroetingswoord gesproken door pater dom B. Brockbernd, waarna de gelegenheid op bewonderenswaardi ge wijze hebben verstaan en aange grepen. Onze taak is aldus spr. thans de grondslagen voor verdere werkzaamheid der gemeenten aan de nieuwe tijd aan te passen en ze te behouden, of waar ze verloren zijn gegaan te herstellen. Mr. P. J. Oud beantwoordde de rede van de heer van Maarseveen. Dat ondanks harde woorden welke nu en dan gevallen zijn het saam horigheidsgevoel bewaard is geble ven, heeft de herdenking van het eeuwfeest der Gemeentewet duide lijker dan ooit bewezen. Die herden king heeft van het eerste ogenblik af gestaan in het teken van samen werking. Daardoor is zij ook eerj beeld geworden van de richting, waarin zich in ons land de be- stuursverhoudingen bewegen. Gidsen opSoestdijk H.M. Koningin Juliana heeft gis teren ten paleize Soestdijk de deel neemsters ontvangen van het con gres, dat de Internationale Gidsen beweging momenteel in ons land houdt. Het waren Katholieke pad- vindsters uit de V.S.. Canada, Span je, Frankrijk, België, Luxemburg, Italië, Zwitserland, Engeland, het vorstendom Liechtenstein en Neder land. De leidsters, allen in padvindsters- uniform gekleed, waren van Vught, waar het congres wordt gehouden, naai' Soestdijk gekomen, waar zij persoonlijk werden ten de door Thorbecke's uitzonder lijke staal van wetgeving geboden Minister president gehuldigd Rechtbank legde boete op De Economische Kamer van do Amsterdamse Rechtbank heeft gis termorgen uitspraak gedaan in een proefprocedure over het bankge heim. De verdachte, de directeur van een bijkantoor ener grote bank instelling te Amsterdam, werd ver oordeeld tot een geldboete van 100, te vervangen door tien dagen hech tenis, wegens „het opzettelijk niet voldoen aan een vordering, krach tens enig voorschrift van de wet gedaan door een opsporingsambte naar". In het vonnis, dat door de presi dent, mr. C. H. Plug, werd voorgele zen, overwoog de rechtbank, „dat elke uitbreiding van het zwijgrecht buiten de tot nu toe erkende geval- zittenden (ongeveer twintig) van de bus waren uit Vorden afkomstig. Een ervan werd gedood, vijf werden zwaar gewond en verscheidene an deren licht gewond. Geneeskundigen en ziekenauto's uit Arnhem en Nijmegen waren zeer spoedig op de plaats van het onge luk. De gewonden werden naar het Canisiusziekenhuis te Nijmegen over gebracht. De toestand van een der ernstig gewonden, de heer Visser, was hedenmorgen zorgwekkend. De lichtgewonden die over het algemeen arm- en/of beenbreuken hadden op gelopen werden naar Vorden overge bracht. Het tankongeval te Willemstad Ook nog 4 gewonden Omtrent het tragisch ongeval tij dens de oefeningen in de omgeving van Willemstad, waarbij een tank kantelde en 2 militairen gedood en verschillenden gewond werden, wordt nog nader bericht: Behalve de tankbemanning, be staande uit 6 militairen, reden ook 4 Stooters boven op de tank mede. Toen het ongeluk gebeurde, was de geschutstoren van de tank geopend, waarddor de wachtmeester F. H. J. Ross uit Rhenen uit de tank werd geslingerd. Hij kwam, evenals een der meerijdende Stooters, A. Zu- rink, uit Den Haag, onder de tank terecht en werd op slag gedood. Van de tankbemanning en de meegevoer de Stoottroepers werd nog 4 man ge wond. Hun werd door 3 militaire artsen en een burgerdokter uit Fij naart de eerste hulp verleend. Zij werden allen naar het hospitaal in Roosendaal vervoerd. Alhoewel de toestand van een van hen ernstig is, wordt er niet voor zijn leven ge vreesd. Het ongeluk gebeurde, na dat de landingsoefeningen, die tot dan toe een zeer vlot verloop had den gehad, practisch geëindigd wa ren. Bij het nemen van een bocht is de tank gekapseisd en in een sloot geraakt. Ter gelegenheid van zijn 65e ver jaardag heeft de socialistische arbei dersvereniging van Den Haag en omstreken dr. W. Drees een groot se hulde bereid. Voorafgegaan door ----- ----- iranen defileerden de diverse sport-, "cor, Rammelt, programmaleider, ontspannings- en politieke vereni gingen van de P. v. d. A. eerst langs de woning van de min.-president en later nogmaals op het nabij gelegen Irisplein. De huldiging ging* verge zeld van bloemen en geschenken. Dr. Drees nam, in gezelschap van zijn echtgenote, het huldebetoon in ontvangst. Op het Irisplein sprak de voorzitter van de P. v. d. A., Koos Vorrink, dr. Drees toe. Aan zijn fe licitatie voor diens verjaardag voeg de Vorrink nog een belofte voor de komende verkiezingsstrijd. Ook de heer Suurhof, tweede voorzitter van het N.V.V. voerde nog het woord. Met de socialistenmars werd de hul diging besloten. CHRISTUS HOEKSTEEN VAN HET GEZIN. Jaarprogram 19511952 van Katholieke Actie. In gezamenlijk overleg hebben de Katholieke Actie, de Katholieke standsorganisaties, vrouwen- en jeugdbeweging, als jaarprogramma 19511952 voor geheel Katholiek Nederland vastgesteld het herstel in Christelijke geest van huwelijk- en gezinsleven. Onder het motto. „Chris tus, hoeksteen van het gezin", zul len al deze Katholieke organisaties en bewegingen in aansluiting op de vastenbrief van het Episcopaat dit herstel van huwelijks- en gezins leven tot hun voornaamste actiepunt nemen. Het leidinggevend orgaan van do Katholieke Actie in Nederland, Actio Catholica, dat begin Juni als afzon derlijk nummer de belangrijke pu blicatie heeft uitgegeven „Experi menten in de zielzorg", publiceert thans in een nummer van 250 pa gina's een verantwoording en uit eenzetting van dit jaarprogramma, waarin leidinggevende artikelen zijn opgenomen van Dr. A. H. Maltha O.P., Mgr. A. M. Jansen en Herman Divendal. een korte inleiding hield over de in- vloed van de radio op de jeugd. J Het gezelschap, waarvan ook ver- i scheidene aalmoezeniers deel uit- maakten, vertrok, na de studio te hebben bezichtigd, naar Amster dam,'waar men de gast was van de Gidsenbeweging in de hoofdstad. Autobus op vrachtauto gereden Een dode. Verscheidene gewonden. In de afgelopen nacht omstreeks twaalf uur is op de grote weg Nijme genArnhem, op de grens van Aalst en Ressenbemmel een naar Vorden onderweg zijnde autobus op een vrachtauto gereden. De vrachtauto was geladen met ijzer en stond aan dc kant van dc weg. De autobus is er met de rechter zijde tegenaan ge reden en werd opengereten. Alle in- len een ernstige aantasting ople vert van het recht der gemeenschap op een goede rechtsbedeling, zodat zeer zwaarwichtige argumenten aanwezig moeten zijn, die daarin verandering kunnen brengen". Vol gens de rechtbank wordt het be lang van de cliënt niet geschaad, „omdat de opsporingsambtenaar zijn wetenschap heeft verkregen, staande onder ambtseed en hem het openba ren van financiële gegevens aan de concurrentie verboden is". De bankdirecteur had geweigerd ambtenaren van de douanerecher che inzage te verlenen van de bank- lekening van een zijner cliënten, die verdacht werd van een deviezen- overtreding. De officier van Justtie, mr. W. A. J. M. Smit, zei in zijn requisitoir dat op grond van het Deviezenbe sluit 1945 de opsporingsambtenaren te allen tijde inzage kunnen verlan gen van boeken en bescheiden, be nodigd voor hun opsporingsarbeid. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS WARMER. Voor het Noorden en het mid den van het land: Zwaar be wolkt met af en toe enige lichte regen of motregen. Meest ma tige wind tussen Zuidwest en West. Vannacht warmer, mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Voor het Zuiden van het land: Enkele verspreide opklaringen en overwegend droog weer. Meest matige Zuidwestelijke wind. Iets warmer, vooral in de nacht. 7 Juli: zon op 4.28, zon onder 21.01; maan op 7.26 en onder 22.47 uur. Op 1 Mei 1951 is hierin in zoverre wijziging aangebracht, dat perso nen, die uit hoofde van stand, be roep of ambt zich tot geheimhou ding verplicht geacht kunnen voe len, zulks kunnen weigeren. Naar de mening van de officier behoort een bankier niet tot deze categorie. De P.T.T. heeft belangstelling voor zonne-stormen (Vervolg). Dank zij het feit, dat te Kootwijk een veel groter instrument staat op gesteld dan te Harvard, dat boven dien in alle richtingen kan gedraaid worden terwijl dat in Harvard vast staat, hebben de Nederlandse metin gen echter reeds veel meer nieuwe informatie opgeleverd dan de wei nige tot nu toe in Harvard gedane metingen. Om de straling te kunnen waar nemen moest een zeer speciale ont vanger gebouwd worden, waarbij ge bruik gemaakt werd van een radar- spiegel van VA meter doorsnede, door de Duitsers in de duinen ach tergelaten. De straling wordt uitgezonden door waterstof atomen in het heelal. Deze waterstof-atomen werken als miniatuur-zenders, die allen precies op dezelfde golflengte van 21.1 cm. uitzenden. Waterstof vormt verreweg het grootste bestanddeel, zowel van de zon als van de milliarden sterren (d.z. „zonnen" die op zeer grote af stand staan) die tezamen het Melk wegstelsel vormen, alsook van de uiterst ijle gasmassa's waarmee een deel van de ruimte tussen deze zon nen gevuld is. Deze ijle gasmassa's zijn voor het merendeel zeer koud, nl ongeveer 50 graden onder het absolute nulpunt. Dit verhindert hen echter niet om radiostraling uit te zenden. HEVIGE UITBARSTINGEN OP DE ZON. De zon ziet er in het gebied der radio-golflengten geheel anders uit dan de ons bekende zon en dit uiter lijk varieert sterk naar gelang van de golflengte waarbij men waar neemt. Bij golflengten van enkele meters ziet men slechts de boven lagen van de enorme en in vele op zichten nog raadselachtige corona die de zon omgeeft en die een ge woon mens slechts bij totale zons verduisteringen te zien krijgt. Bij kortere golflengten dringt men tot de onderste lagen van deze corona door. De zon, die men zo waarneemt, vertoont een beel.d van ontzaglijke onrust. Men ziet de ene enorme uit- „DAAR GA IK HEEN De 17- jarige Rose Kropkowski uit Jersey City, die dezer dagen Arnhem zal bezoeken als gast van een Neder lands meisje met wie zij na langdu rige correspondentie bevriend raak te, toont de burgemeester van Jer sey City, John V. Kenny een boek over Arnhem. De burgemeester heeft Rose afgevaardigd om zijn stad te vertegenwoordigen tijdens de jaar lijkse plechtigheid ter herdenking van de geallieerde troepen die vie len tijdens de slag om Arnhem. Om het geheel zo getrouw moge lijk aan de werkelijkheid te doen zijn, heeft de Engelse filmmaat schappij Gaumont Distributors Ltd. en C. T. Brock and Son Fireworks Ltd. bij de vervaardiging van de film „De Slag om Arnhem" een vrij wel onbeschadigde diesel-mecha nisch rijtuig alsmede een eveneens vrijwel onbeschadigd diesel elec- trisch driewagen-treinstel in brand geschoten. De spoorwegen konden zich hiermede niet verenigen en eisten van de bedoelde filmmaat schappij een schadevergoeding van 50.000 pond. De filmmaatschappij heeft inmid dels haar verantwoordelijkheid in deze kwestie erkend en het proces zal nu in hoofdzaak gaan over het vaststellen van het schadebedrag. BINNENLA.W j H.M. Koningin Juliana heeft j een onofficieel bezoek gebracht aan het openluchttheater te Bloemen- daal waar de „Young Vic Compagny" ter gelegenheid van het Holland Festival „The knight of the burning pestle" opveorde. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal volgende week Dinsdag 10 Juli geen audiëntie verlenen. Tot commandeur in de Huisorde van Oranje is benoemd mr. J. H. L. J baron Sweerts de Landas Wy- borgh, Kamerheer en jagermeester van de Koningin in Zuid-Holland. De aanhanger van een vracht auto reed op de nieuwe Leuven- brug de 44-jarige fietsrijder H. v. d. O. uit de Kokerstraat te Rotterdam aan. In het ziekenhuis is v. d. O. aan zijn verwondingen bezweken. Het grenst aan dierenmishande ling om varkens, bestemd voor de slacht, bij de zogenaamde levende keuring een blikje in het oor te splitsen. Vaak iopen zulke varkens dagenlang met bloedend of uitge scheurde oren rond. Men overweegt thans het wettelijk voorgeschreven blikje in de toekomst te vervangen door een veel minder pijnlijke ta- touage. Een speldeprik platina per dag, levert duizend gulden op in een paar jaar. Dit heeft welicht de Haagse P.T.T.-monteur F. C. v. d. W. ge dacht, die zich toelegde, om van oude telefoontoestellen, de contact puntjes, waarop zich een speldeprik platina bevindt, te ontvreemden, v. d. W. is nu ontslagen ert in verze kerde bewaring gesteld. De Texelse vuurtoren is met in gang van 1 Juli voor het publiek gesloten. De oorzaak is een geschil tussen B. en W. van Texel en de beheerder van de vuurtoren, de Kon. woonde de ulechtigheid bii. barsting op de andere volgen, uit barstingen van zo'n hevigheid, dat de radio-straling van de gehele zon soms in de tijd van enkele minuten honderden malen sterker wordt. De radio-methoden maken het nu mo gelijk te onderzoeken wat er eigen lijk tijdens zo'n uitbarsting gebeurt. Het onderzoek van deze zonnever- schijnselen is niet alleen belangrijk voor de sterrekundigen. Het houdt ook direct verband met de aarde, Met deze uitbarstingen gaan nl. al lerlei verschijnselen op aarde ge paard. In het bijzonder wordt ook de z.g. ionosfeer er sterk door beïn vloed. Dit is dan ook een der rede nen waarom de PTT zich met onder zoekingen op dit gebied bezig houdt. Een eigenaardige bijkomstigheid, zonder welke „toevallige" omstan digheid het radio-onderzoek eigenlijk niet mogelijk geweest zou zijn, is dat de zon, die in lichtsterkte zelfs de helderste sterren ongeveer tien milliard malen overtreft, in het ge bied der radiogolflengten helemaal niet boven de meest intense „radio sterren" uitsteekt. Indien de mens ogen had, die radiostraling konden opvangen NOG ENKELE BIJZONDER HEDEN OVER RADIO- ASTRONOMIE. Er zijn aan de hemel thans een kleine honderd z.g. „radib-sterren" bekend, ook wel „puntbronnen" ge noemd. Deze verraden zich doordat uit de richting van zo'n radioster vrij sterke straling binnenkomt bij radiogolflengten Gezien of gefoto grafeerd zijn deze radiosterren tot nu toe echter nog niet. Zelfs de groot ste kijkers zijn nog niet in staat ge weest deze radiosterren met gewoon waarneembare sterren te identifice ren. Het onderzoek dezer radioster ren zal zeker een belangrijk onder deel van het toekomstige werk gaan vormen. Wat betreft radio contact met an dere hemellichamen vertelde prof. Oort ten slotte: „Men is erin ge slaagd gerichte radiosignalen naar de maan te zenden en daarvan een echo op tc vangen. Men heeft hoop met groter instrumenten ook echo's van planeten te kunnen meten". Marine. B. en W. wilde graag ver makelijkheidbelasting zien van het kwartje, dat de bezoeker voor toegan^ betaalt, maar de Marine is van me ning, dat een vuurtoren geen ver makelijkheidsgelegenheid is en dat het kwartje hard nodig is om de kos ten te dekken. Met een schedelbasisfractuur werd de 55-jarige B. W. J. Verwey uit Heemstede in het Wilhelmina- Gasthuis te Amsterdam opgenomen. Hij was op ed Haarlemmerweg met rijn auto tegen een boom gebotst. De aspergecampgane in Lim burg is afgesloten en heeft ly, mil lioen kg opgebracht. De hoeveelheid is door het slechte weer, beduidend la ger dan vorige jaren, maar de prijs was vrij hoog: gemiddeld ruim 2. per kg. Bij het oversteken van een spoor op het rangeeremplacement van het station Hengelo, werd de 62-jarige wegwerker der N.S., J. Lankamp door een paar afgekoppel de wagons gegrepen. Hedenmorgen is hij in het ziekenhuis overleden. Door het rijden over losliggende stenen, verloor de 17-jarige wielrijd- ster F„ H. uit Wanneperveen de macht over haar stuur en kwam on der een passerende bus terecht. Zij werd op slag gedood. De bodedienst te Rotterdam is reeds jarenlang zwervend. Voor de oorlog had zij een centrum in de binnenstad, doch met diens ver dwijning, werd de bodedienst ge- dencentraliseerd en verspreid over bestelhuizen in alle delen van de stad. Daar dit niet practisch is en een snelle service tegenhoudt, be staan er plannen weer een bodecen- trum te stichten. Dit zou komen in de buurt van het D.P.-station. Op het graf van Thorbecke aan de Kerkhoflaan te Den Haag is gis teren door de V.V.D.-raadsfractie van Den Haag een krans gelegd. Mevr. Thorbeckev,an der Wijk, dr weduwe van Thorbecke's kleinzoon

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2