De eerste Laura-tocht werd een groot sportief succes RIJDERS ZIJN ZEER TEVREDEN Beverly Baker zorgt voor de verrassing van dit jaar WOENSDAG 4 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 VIERDE ALPHENSE RIJ WIELVIERDAAGSE (Van onze „fietsende redacteur"). ALPHEN, Dinsdagavond. „Nou, dat mag in de krant", zeiden de Laura-rijders, toen zij vanmiddag zingend en bruingebrand Alphen kwamen binnenfietsen. „Dat mag in de krant, een Laura-dag zónder re gen!" 't Was inderdaad een bijzon derheid en het gevolg was dan ook, dat het een prachtige tocht geworden is. Nog nooit hebben we zo n Laura- tocht meegemaakt. En als we er op mogen rekenen, dat het de volgende dagen ook zo zal zijn, wordt deze vierde Vierdaagse een groots succes, een prachtige propaganda en een goede stimulans voor volgende jaren! Om onbegrijpelijke redenen bleven vanmorgen 35 inschrijvers thuis, zo dat er in alle vroegte met 441 rijders gestart werd, iets meer dus dan vo rige jaren. Er waren 245 „Laurianen" die de grote afstand van 150 km. bo ven die van 100 km. geprefereerd hadden. Zij startten om 7 uur en re den in snel tempo naar Leiden, Kat wijk aan Zee, Noordwij k en Velzen. Wie stond daar? De oude heer De Groot, 75 jaar, die 2 jaar meegereden heeft, maar het nu niet meer aan durfde. Tranen sprongen hem in de ogen, toen hij de opgewekte troep zag gaan. „Dc ouderdom komt met gebreken", zei hij- en zwaaiend liet hij de Laura-rijders passeren. Gezellige Alphenarcn. Een heerlijke tocht! De zon had te gen elf uur eindelijk de strijd ge wonnen tegen het grauwe wolkendek en gaf een feestelijk tintje aan de bonte stoet. Met de wind in dc rug vlogen we over Hollands prachtige wegen, ,,'t Lijkt wel een biljartlaken, dat landschap van jullie", zei de Belg G. Troussct uit Antwerpen, die voor dc eerste keer meereed en direct al enthousiast was. Hij had een Hollan der ontmoet in Antwerpen, die hem aanried eens met de Laura mee te rijden. Dat deed hij nu en vertelde aan iedereen, die het horen wilde, dat dc Alphenaren zulke gezellige mensen zijn, zo hartelijk en behulpzaam. De aanwijzingen, die op alle drukke pun ten door verkeersagenten werden ge. geven, vond hij prachtig. „Ze heb ben het prima georganiseerd", was zijn conclusie en alle rijders kunnen daar van harte mee instemmen. Reeds op de eerste dag hebben we aan vele kleinigheden kunnen bemerken, dat het bestuur zich buitengewoon heeft ingespannen, om de Vierdaag se zo vlot en prettig mogelijk te la ten verlopen. Ongelukken. Er zijn natuurlijk altijd factoren, die het bestuur niet in eigen hand heeft, ©aar zijn b.v. de ongelukken, die altijd en overal kunnen gebeuren. Wat dat betreft, was de Laura van daag niet fortuinlijk. Reeds vanmor gen gebeurde er iets op de Zilker- duinweg, dat wonder boven wonder nog heel goed afliep. Het 19-jarige meisje T. Roest uit Bilderdam reed in een groepje van tien, toen een trailer, beladen met cement, achterop kwam rijden en het groepje rakelings passeerde. De wagen greep dc fiets van het meisje, die totaal in splinters gereden werd. Alleen het zadel bleef over Het meisje zelf viel naast de auto en liep slechts enige ontvellingen op. Per auto werd zij naar huis gebracht. „Morgen doe ik weef mee", zei ze nog Maar dat gelooft niemand. Wij ook niet! Jammer, 't was zo'n aardig meisje Een hard hoofd! In Haarlem gebeurde er nog iets. Een jongeman was zo intensief bezig de weg-aanwijzingen te lezen, dat hij een stilstaande auto niet opmerkte en in volle vaart tegen de achterkant van de wagen opbotste. Hij kwam met z'n hoofd tegen de koffer terecht, die een diepe deuk kreeg (die kof fer). Het hoofd (blijkbaar zeer soli de) mankeerde niets! Het voorwiel was echter in duigen. Als een redden de engel verscheen toen de ploeg van 10 man Haagse politie, die door een verzorgingsjeep met aanhangwagen begeleid wordt. De agenten hadden een reserve-fiets bij zich en leenden deze uit aan de „man met het harde hoofd." Hij kon rustig z'n weg ver volgen. Gelukkig, 't was zo'n aardige man En verder? Och. er was nog wel enige materiële schade. Reeds bij de Haagsche Schouw ging een der oud- Foto links: Dc Ambonnezen arri veren aan het paviljoen „De Bra sem", de laatste stempelplaats. Foto rechts: Bij aankomst op het IJsclubterrein in Alphen vonden de deelnemers een Roodc Kruis-tent, waar kleine verwondingen verbon den konden worden. (Foto's: „De Leidse Courant"). stc deelnemers over de kop, maar zonder kleerscheuren kon hij verder rijden. Dan waren er natuurlijk de nodige lekke bandjes. In de Zilk reeds zagen we notaris De Heer z'n band plakken en ook de technische dienst, die meerijdt, moest hier en daar handelend optreden. „Die lui gaan maar fietsen". Om twaalf uur meldden zich al vele lange afstand-rijders bij de stem pelplaats in Hillegom. Zij hadden er toen al 93 km. opzitten en konden het dus in de (warme) middaguren, met sterke wind tegen, wat kalmer aan doen. Over het algemeen werd in een straf tempo gereden, vooral in de 150 km.-rit. Dit blijkt wel uit het feit, dat velen reeds om vier uur in Alphen terug waren.'De route was enigszins gewijzigd en dat deed pret. tig aan. Uit Hillegom reden we door Lisserdijk naar Oude Wetering, waar een coca-cola-wagen klaar stond om alle rijders een flesje verfrissing aan te bieden. Hetgeen zeer gewaardeerd werd. „Wel sallemanders", riep een tuin dersknecht in Roelofarendsveen, toen hij de rijders zag passeeren. (Hij ge bruikte natuurlijk een andere kracht term, maar die mag niet in de krant) ,,Wel sallemanders, die lui gaan maar fietsen, alsof ze niks anders te doen hebben. Wel ja, ik zal wel werken". Gelukkig dacht niet iedereen er zo over. De boer, die in Oud-Ade, naast het terrein van V.V.O.A., op een hooi-schudder reed. riep „Hoy". Hij zwaaide en lachte maar eens. Net als die dikke juffrouw in Hazerswoude, die op een holletje naar haar buur vrouw liep en lachend gilde: „mot je dat stel halfnaakte gekken zien; waar een mens maar plezier in kan hebben. En dan die oude heer in Boskoop, die bijna van de sokken gereden werd, omdat hij onverwachts de weg overstak: „kunnen jullie niet afstap pen als er oude mensen op straat lo pen?" riep hij ons na en zwaaide dreigend met z'n wandelstok. We keken achterom en zagen hem nog steeds staan zwaaien als een molen met één wiek. Misschien staat hij er nu nog. Tevreden deelnemers. Dc eerste dag is dus ten einde. We geloven, dat de deelnemers tevreden zijn over de splitsing in twee groe pen, waardoor ook meer spreiding verkregen werd. Begrijpelijk, dat 79 van de 114 deelnemende dames voor de korte rit (1C0 km.) ingeschreven hebben. Voor velen is de lange rit (150 km.) te ver. moeiend. Even begrijpelijk, dat de geroutineerde Laura-rijders moer voor de lange afstand voelden. Er zijn 58 deelnemers, die voor dc 4de keer komen. Van hen rijden er 45 de lange route. Voor de derde keer kwa. men er 90, waarvan 48 in de lange rit, en voor de tweede keer rijden er 109 mee, waaronder 72 in de lange rit. Van de 184 nieuwelingen zijn er slechts 80, die voor de lange afstand inschreven. Het aantal oude Laura-rijders is dus aanmerkelijk groter dan aanvan kelijk gedacht is, al vragen we ons af, waarom er nu nog slechts 58 zijn, die vanaf het begin in 1948 alle Vier- daagsen meegereden hebben. Vorig jaren waren het er nog 90 Oudste en jongste. U wilt natuurlijk nog weten, wie de oudste onder ons is. Dat is de heer W- W. Dijkstra, Pelikaanstraat 47, Leiden, een Fries, die voor de eerste keer meedoet en direct voor de de 150 km. inschreef! De jongste mej. Nineke Tromp, Schoolstraat 10, Al phen, die op 21 Juni 16 jaar werd. De oudste dame is wederom de 61-jarige mevr. Lintink uit Woubrugge, moeder van een groot gezin, die al voor de 4e keer meedoet en die de 100 km. gekozen heeft. Natuurlijk is ook „Opa" Berkhouwer, uit Stolwijker- sluis, weer van de partij, zij het dan zonder reclame op z'n rug en zonder gebreid mutsje, maar met een trotse borst vol rinkelende medailles! Hoe oud hij is? Het blijft een vraagteken. Hij geeft er meestal een ontwijkend antwoord op, omdat „Opa" zo graag de oudste wil zijn, hoewel hij weet dat het niet waar is Avondprogramma. Terwijl we dit schrijven, zitten de andere Laura-rijders in de grote feesttent plezier te maken en wagen een dansje op de muziek van „The Home Players". Anderen zitten in hotel „Central", om de Laura-film 1950 van Teun van Dam te zien. De rest is gaan kijken naar de voetbal wedstrijd Alph. BoysAlphia, die de Boys met 20 verloren In de tent verlangt men nu al naai de tweede dag. „De stemming is op perbest", zeg voorzitter W. A. Lam, „nog beter dan we hadden durven hopen. Het gaat geweldig goed!" Zo is het! Al zouden morgen bakken water uit de hemel vallen, dan nog zal het een goede tocht worden! Route van Donderdag. Donderdag gaat de rit over Hazers woude en Bleiswijk naar Rotterdam, dan naar Delft. Den Haag, Scheve- ningen, Wassenaar, Voorschoten, Leidschendam, Delft, Zoetermeer, Gouda. Reeuwijk en Bodegraven naar Alphen terug. De Ambonnezen Deze Laura-rit staat in het teken van Ambon. Twintig Am bonnezen uit Woerden rijden mee, onder beproefde aanvoering van Poedel van Dam, die dit jaar „maar" 100 km. per dag rijdt. Jammer, dat op de eerste dag een Ambonnees ziek was, zo dat zijn plaats door een landge noot. bezet moest worden. Overal langs de weg genieten zij grote belangstelling. Met hun fiets- capaciteiten is het overigens maar zo-zo". Het heeft eerst heel wat moeite gekost om fiet sen te vinden, die laag genoeg voor hun kleine beijen waren! Teun van Dam heeft de meesten aan een passend rijwiel gehol pen. Ze fietsen niet snel, de klei ne Ambonnezen. Maar ze komen er, zij het dan. dat sommigen, naar hun houding te oordelen, kennelijk met zadelpijn te kam pen hadden.... 's Avonds ver kopen zij in het IJsclubgebouw zelfgemaakt zilversmeedwerk en andere souvenirs! DE TWEEDE DAG. Telefonisch uit Bussura. Hedenmorgen om 10 uur meldden zich de eerste deelnemers bij Jan Ta bak in Bussum. Zij waren weer om 7 uur gestart en hadden reeds 68 km. achter de rug, terwijl er nog 82 km. voor de boeg liggen. Voor zo ver bekend was, waren alle deelne mers vanmorgen zonder uitvallers aanwezig. Reeds om 8.15 uur viel de eerste L.A.U.R.A.-regen, wat de meeste groepen aanspoorde zo snel mogelijk te rijden. De kopgroep maakt zelfs een uurgemiddelde van 23 km. VOETBAL BISDOM HAARLEM N.K.S. Vergadering afd. Voetbal Het Diocesaanbestuur der afdeling voetbal van de Ned. Kath. Sportbond houdt zijn reglementaire tweejaar lijkse Algemene Vergadering Zondag, 8 Juli a.s. des namiddags om 1 uur in hotel-restaurant „Brink- marrn" te Haarlem. Op deze vergadering zal de zeer- eerw. pater H. v. Waesberghe S.J., rector van het St. Ignatiuscollege te Amsterdam, een inleiding houden over het onderwerp: Sport als maat schappelijk verschijnsel. De vormen de waarde voor de Katholieke jeugd. Na de te verwachten gedachten wisseling naar aanleiding van deze inleiding, zullen mededelingen wor den gedaan over: a. de supporters verenigingen; b. pupillen- of welpen voetbal; c.oefenlokalen; d. niet-R.K. leden in de verenigingen; e. R.K. candidaten in de KNVB en haar af delingen. De Wimbledonkampioenschappen Louise Brough is aardig op weg haar vierde titel i.n successie te be halen. Zij sloeg in de kwartfinales de Engelse speelster Kay Tukey met 5—7, 6—1, 6—3. Zij speelde met haar rechterelle- boog in verband, maar na afloop van de partij verklaarde zij geen last van de oude blessure te hebben ge had. De beslissende set ging tot 33 gelijk op. Toen brak de Amerikaanse door de service van haar tegenstand ster heen en nam daarna in snel tem po de volgende sets. In de halve finale komt zij tegen haar landgenote Shirley Fry, die mevr. Walker Smith in de kwart finales uitschakelde. Vooraj in de eerste set bood mevr. Walker Smith goede tegenstand, maar het beter plaatsspel én de snelle groundstro- kes van Shirley Fry waren haar ten slotte te machtig. In de tweede set was de tegenstand gebroken en al- 'een door goed baseline spel kon de Britse speelster nog vier games op haar naam brengen. In een partij, die bet aankijken nauwelijks waard was, werd het Nederlandse damesdubbel, Zus Schmier en Nel Hermsen, in drie sets uitgeschakeld door het Engelse paar EyreWhite. Mevr. Schmier miste aan het net te vee' smashkan sen. Nel Hermsen maakte er in het achterveld met goede drives nog het meest van, maar voldoende voor een overwinning was dit niet. In de kwartfinales van het dames enkelspel werd de huidige Ameri kaanse kampioene en nummer een op de ranglijst van haar land, mevr. DupontOostborne op verrassende wijze uitgeschakeld door haar 10 jaar jongere landgenote Beverle Bake Hiermede zorgde de 21-jarige Cali- lornische speelstertje, dat dit jaar haar debuut maakte op Wimbledon, voor de grote verrassing in het da mesenkelspel. Niet in het minst on- der de indruk var de grote faam van haar tegenstandster nam zij onmid dellijk het initiatief, waarbij het ge luk met haar was, in net bijzonder met vele scherp geplaatste retballen. Hierdoor wist de Amerikaanse kam pioene in d* eerste set alleen de der de game te winnen. In de tweede sec ontstond er om de negende game een groots duel en Beverley Baker stond 7 maal op game point alvorens het punt voor haar verloren ging en daarmee ook de set Een fout van Margaiet Du- pont in de beslissende set bepaalde de uitslag van de paitij. Bij de stand 33 an 30—30 liet rrevr. Du- pc.nt een diepe drive van haar te genstandster lopen in de veronder stelling, dat deze uit zou gaan. Toen de linesman evenwel anders besliste SEDGMAN UITGESCHAKELD. Een van de favorieten in het ten- nistournooi te Wimbledon, de Australiër Frank Sedgman, werd in de kwartfinale heren-enkelspel uit geschakeld door de Amerikaan Herb Flam. Tijdens deze ontmoeting kwam Sedgman in het vuur van zijn spel ten val. Het tennisraket vloog uit zijn hand en kwam een eind verder gelijk met hem op de grond terecht. Docos Om misverstand te voor komen, wijzen wij de spelers van het tweede elftal erop, dat de beslissings wedstrijd DOCOS 2ASC 3 heden avond gespeeld wordt op het UVS- terrein. Aanvang 7.15 uur. MOTORSPORT DE T.T.-RACES TE ASSEN. Voor de wegwedstrijden om de Grote Prijs van Nederland der K.N. M.V. op 7 Juli op het bekende cir cuit van Drenthe is de volgende re geling getroffen: de 125 cc rijdt 7 ronden van 116.536 km., de 350 cc en de 500 cc 18, gelijk dus aan 1950, zo dat de 125 cc 115.75 km., de 350 cc 248.04 km. en de 500 cc 297.65 km. moet afleggen. Ook nu weer moeten daardoor de rijders alle eenmaal aan de pit stoppen om brandstof bij te vullen, terwijl bovendien opnieuw uniforme brandstof is ingevoerd, met nadrukkelijk verbod om zogenaam de „dope" te gebruiken. Een en an ders is door de F.I.M. ingevoerd ten einde de particuliere rijders tegen over de fabrieks-teams zo veel mo gelijk te helpen. De training is vastgesteld op Woensdag, Donderdag en Vrijdag, waarbij verschillende inschrijvers te vens proefronden zullen moeten af leggen, waarvan hun deelneming af hangt. Dit is ook nu weer gedaan, omdat het aantal rijders enorm groot is, vooral in de 500 cc, en men eni ge selectie uit veiligheidsoverwegin gen gewenst achtte. Evenals voor gaande jaren zullen buiten de win naars de rijders worden geklasseerd, die in de 125 cc tenminste vier, in de 350 cc tenminste 10 en in de 500 cc tenminste twaalf ronden'hebben ge reden en voor het afleggen van de laatste ronde niet meer dan vijftien minuten nodig hebben gehad. Maandag zijn reeds tal van rijders in Assen aangekomen. Leslie Graham kwam zich al spoedig melden. Het Velocette-team gedeeltelijk, eveneens, evenals Wheeler Motors, Thomas en anderen. scheen dit de Wimbledonkampioene 1947 zo zeer te ontmoedigen, dat zy 9 achtereenvolgende punten en daarmee de set, de partij en haar kans op de titel verloor. In de achtste finale van het ge mengd' dubbelspel kregen onze land genoten mevr Schmier en Rinkel geen schijn van kans tegen de grote favorieten voor de titel, Doris Hart (Ver. St.) en haar Australische part ner Sedgman. Laatstgenoemden wa ren in alle onderdelen van het spel volkomen heer en meester en maak ten de partij binnen 'n half uur uit. Het Nederlandse dubbel toonde een groot gebrek aan combinatie, in tegenstelling tot Doris Hart en Sedgman, die zeer goed op elkaar bleken ingesteld en zeer fraai ten nis te zien gaven, in het bijzonder met het serveren en feilloos plaat sen. Uitslag 60, 61. Het Engelse echtpaar Mottram won met 64, 64 van de heer en mevrouw Matous (Statenloos). CRICKET AJAX—STILL GOING STRONG De Leidenaars wonnen met 2 runs Gisteren speelde Ajax op haar ter rein aan de Kempenaerstraat te Oegstgeest de jaarlijkse traditionele wedstrijd tegen Still Going Strong. Onder zeer gunstige weersomstan digheden ging S.G.S. het eerst bat ten, De spelers van S.G.S. brachten op het scoringsbord een totaal van 166 runs, waarvan H. Planjer 43, J. Heyligers 35, G. J. Ufkes 26 runs. R. G. Ingelse 12 runs not out. De bowlingcijfers van Ajax waren: H. Vreeken 9 voor 55, Mr. J. J. de JongJongh 1 voor 59 en P. de Boer 0 voor 31. Het was al bijna 3 uur toen Ajax kon gaan proberen dit totaal te over schrijden. De eerste batsmen waren snel verdwenen. P. Kantebeen, die voor deze gelegenheid de Ajaxgele- deren versterkte, 5 runs, J. J. de Jongh 10 en A. van Heteren 8 runs. Voor het vierde wicket werd echter door P. de Boer en H. Vreeken een zeer mooie stand opgezet. Bij de stand 110 ging P. de Boer leg before. Kort daarna kon ook H. Vreeken basis gelegd voor de Ajakoverwin- ning. H. Vreeken met 55 runs top scorer, gevolgd door P. de Boer met 42. J. Versteeg met 22 en R. Niepols met 11 runs, leverden een zeer goe de prestatie. A. de Goederen, die met 19 runs not out bleef, zorgde er voor, dat Ajax 1 minuut voor het einde van deze spannende, prettige wedstrijd met 2 runs het totaal van S.G.S overschreed. Ajax 168 runs. zodat deze wedstrijd door de Leidenaren met 2 runs werd gewonnen. Bowlingcijfers S.G.S.: J. Ufkes 4 voor 66, G. A .de Vries 3 voor 28, G. Lambers 2 voor 30 en J. Heyligers 1 voor 37. N.C.B.-ELFTAL-LINCOLNSHIRE GENTLEMEN. De cricketwedstrijd tussen het N.C.B.-elftal en de Lincolnshire gentlemen, welke te Nijmegen werd gespeeld, eindigde in een overwin ning met 198 runs en 5 wickets voor het Nederlandse team. VOORBEREIDING VOOR ZWEM TOCHT OVER HET KANAAL, De 23-jarige Engelse onderwijzeres Eileen Fenton uit Dewsbury, Yorks hire, die het vorig jaar de zwem wedstrijd over het Kanaal won, be reidt zich reeds voor op* de thans komende wedstrijd. We zien haar hier een „baantje trekken" te South Baypool, Scarbo rough, waar zij zich iedere dag oefent. De resultaten van de 2e ronde om het damkampioenschap van Leiden zijn als volgt: In de hoofdklasse speelden W. Huis manW. Kleijn Jr. een onregelma tige partij. Huisman wist in het mid denspel belangrijk voordeel te beha len en kwam 2 stukken voor. On danks dit materiaal-overwicht was er nog remise mogelijk, maar deze op gave bleek voor de jeugdige W. Kleijn te moeilijk, waarna hij moest capituleren. In de partij J. ZaalbergA. Sladek overzag Sladek een eenvoudig dam- zetje. Nochtans wist hij eveneens naar dan. door te breken, echter met 2 schijven achterstand. Het eindspel werd door Zaalberg keurig afge werkt en hij haalde daardoor de volle winst binnen. W. HeemskerkJ. Slingerland speelden een klassieke partij, later overgaande in randspel. De partij eindigde in een rustige remise. In de le klasse speelden W. Brinks H. Brouwer een onregelmatige opening. Door een fout van zijn te genstander kwam Brinks een stuk voor en won later de partij. W. Kleijn Sr.J. de Vink speelden een regelmatige partij, met als slot remise. In de partij B. v. d. PuttenC. B. Janssens behaalde Janssens langzaam maar zeker voordeel, v. d. Putten hield echter goed stand en moest eerst in een 4 om 1 stand opgeven, na een eenvoudige remise te hebben laten lopen. De volledige uitslag luidt. Hoofd klasse: W. HuismanW. Kleijn Jr. 20, J. ZaalbergA. Sladek 20, W. HeemskerkJ. Slingerland 11. le"Klasse: M. BrinksH. Brouwer 20, W. Kleijn Sr.—J. de Vink 11, B. v .d. PuttenC. B. Janssens 02. A.s. Donderdag wordt in „de Kleine Burcht" de 3e ronde gespeeld. POSTDUIVEN De Duinklievers (N'hout) Wed vlucht met oude duiven vanaf Pont St. Maxence, afstand plm. 335 km. In concours 86 duiven,gelost te 6.15 uur met NO wind. Aankomst eerste 11.40.09 uur, snelheid 1094,13 meter. UitslagG. C. Rotteveel 1, 2. 22; J. Duindam 3, 7, 9, 11, 17; K. Heshof 4, 12, 20; P. Duivenvoorden Azn 5, 8; K. Nulkes 6. 16. 25; St. Jan Pavil joen van het St. Bavo gesticht 10, 18, 21.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6