Veertig amendementen en een motie op belastingvoorstellen ingediend De geheimen van de binnenlandse veiligheidsdienst Deelname in waarborgfonds voor de Veenstreek - Verhoging jaar wedde Ged. Staten ZONDER SCHULD WOENSDAG 4 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer Minister Lieftinck toont zich toegeeflijk In de vergadering der Tweede Kamer is gistermiddag aan de orde geweest het verzoek van de com missie van rapporteurs voor het voorstel-van der Goes van Natus C.S. tot wijziging van het reglement van orde om' verlenging van de ter mijn voor het uitbrengen van ver slag tot aan het einde der zitting 1951. Hierover ontspon zich een ge- dachtenwisseling. Het voorsel der ••mmlssic der rapporteurs werd tenslotte z.h.s. aanvaard Hierna is de algemene beraadsla ging over de zes wetsontwerpen tot wijziging en verhoging van be lastingen voortgezet. Een motie over de omzetbelasting Bij de replieken zeide de heer D. VAN DEN HEUVEL 'A.R.) dat het debat niet moet worden vertroebeld dooi- de tegenstelling ondememms- anbeiders. Hij vroeg zich af, of de offers van de ondernemers niet veel groter zijn 'geweest dan die welke de arbeiders hebben moeten bren gen. Z.i. moet er een heel andere mentaliteit ten aanzien van de sober- heid worden verkregen. Hij zeide van oordeel te zijn, dat de betalings balans niet kan worden opgeheven door hogere belastingen. Alleen door grotere productie is verbete ring te verkrijgen. Spr. diende een motie in, waar in de Kamer, van oordeel is, dat aan de door de regering voorge stelde wijziging van de omzetbe lasting, wat het weeldetarief en het heffingspercentage voor de grossier betreft, zeer ernstige be zwaren zijn verbonden. De rege ring verzoek de genoemde onder delen van dit wetsontwerp tg ver vangen door een voorstel ertoe strekkende het heffingspercenta ge bij de fabrikant zodanig te wijzigen, dat een equivalerende opbrengst wordt verkregen. Bereid tot aanvaardbare oplossing De heer HOFSTRA (A.R.) wilde een nadere concretisering ten aan zien van de kwestie kinderaftrek vernemen. Sprekers fractie is be reid mede te zoeken naar een door meerderheid der kamer aanvaard bare oplossing ten aanzien van de belastingvoorstellen, waarbij z.i. de mogelijkheid ener verschuiving is te overwegen. Echter had hij één on afwijsbare eis, namenlijk, dat het karakter der voorstellen niet zal worden gewijzigd. Hij zeide o.a. nog er bezwaar tegen te hebben vermogensbelasting in mindering te brengen op het inkomen. Eveneens bereid tot overbrugging van tegenstellingen. Ten aanzien van de kwestie der be. zuiniging zeide de heer LUCAS (KVP) voorstander te zijn van een commissie, zoals de minister die noemde. Hij drong nader aan op pu blicatie van het nationaal economisch dekkingsplan en hij veïklaairde, dat het hem speet, dat de minister niets wil weten van verschuiving van di recte naar indirecte belastingen. De heer Lucas verklaarde bereid te zijn tegenstellingen te overbruggen zon der de overtuiging geweld aan te doen. Spr. herinnerde eraan, dat bij de wijziging der Kinderbijslagwet de regering hulp aan de grote gezinnen heeft verdedigd, maar toch legde zij zich neer bij de beslissing der Ka mer, waardoor inbreuk werd gë^ maakt op haar politiek. Over die houding was zijn fractie zeer teleur gesteld. Het is begrijpelijk, aldus spr. dat wij met meer aandacht dan an ders de daden der regering zullen nagaan. Zijn fractie in haar geheel zal stemmen tegen het artikel inzake de kinderaftrek. De heer VAN DE WETERING (C.-H.) zeide niet overtuigd te zijn door de rede van de minister, welke zijn eigen standpunt nog versterkt heeft. Spr. hoopte, dat de minister de nodige bedragen zal krijgen, maar hij zeide de stellige overtuiging te heb ben dat de ramingen te laag zijn en dat verhoging der successierechten niet nodig is. Betogend, dat de ver heidsinstanties niet op bezuiniging blijken te zijn ingesteld, vroeg hij opheffing der militaire bakkerijen. Voorlopig afwijzen? De heer WELTER (KNF) stelde vast, dat de heer Hofstra meent, dat de offers niet meer gelegd kunnen worden op de arbeiders en dat de beter gesitueerden in het algemeen en de ondernemers nu aan de beurt zijn. Het staat z. i. niet vast dat wij een bedrag van 1500 millioen ge durende vijf jaren beschikbaar zul len moeten stellen en hij wilde ver zwaring der lasten uitstellen. Zou de Kamer de regering en het volk niet een dienst bewijzen, door de belas tingvoorstellen voorlopig af te wij zen en door te gaan met een redelijk te achten bijdrage aan de defensie? vroeg hij. In verhoging der vermo gensbelasting zag spr. het bevorde ren van het interen van vermogen. De heer HOOGCARSPEL (C.P.N) handhaafde zijn afwijzend stand punt. De nieuwe wijze van winstbe paling achtte hij niet noodzakelijk. Hij pleitte voor een zeer sterke pro gressie in de vermogensbelasting. De minister wenste geen retrospec tieve beschouwing te houden, zeide de heer RITMEESTER (V V.D.) maar er zal toch een en ander moeten wor den medegedeeld om inzicht te krij gen in wat de regering zich voorstelt. Als de regering meent, dat bepaalde overheidstaken kunnen worden af gesneden moet zij voorstellen doen. De avondvergadering. In de avondvergadering ingaande op de bij de replieken gemaakte op merkingen, zeide minister LIEF TINCK te menen, dat er reden is om op een goed resultaat te hopen. Hij herhaalde, dat de hoofdlijnen van de regeringsverklaring tot grondslag dienen" voor de aanhangige belasting voorstellen. Ten aanzien van het na tionaal economisch dekkingsplan ver klaarde hij zich bereid met zijn ambt. genoten 1n overleg te treden om een weg te vinden teneinde nog verder tegemoet te komen aan het verlan gen van de heer Lucas. Z.i. kan iliet worden gewacht met het vraagstuk van de verdeling der lasten voor de gemeenschappelijke inspanning. Ten aanzien van het vinden van dekkingsmiddelen mag niet worden gespeculeerd op zodanig hulp, dat wij met een bescheiden offer zou den kunnen volstaan. En de mili taire inspanning èn het dekkings plan moeten naar het oordeel der regering thans met kracht ten uit voer worden gelegd. Naar de me ning der regering zou de Kamer het land geen dienst bewijzen door de belastingvoorstellen af te wijzen, maar een ondienst. Nagegaan zal worden hoe vorm kan worden gegeven aan de ge dachte van bezuiniging op het over heidsapparaat. Spr. deelde mede, dat op zijn initiatief een commissie van drie deskundigen is benoemd om een onderzoek in te stellen naai de vraag of exploitatie van militai re bakkerijen bezuiniging betekent. Het zou z. i. op grote moeilijkheden stuiten als aan de fiscale winstbe paling terugwerkende kracht werd verleend. Naar aanleiding van de critiek van de heer Lucas ter zake van de kindei-aftrek zeide de minister, dat deze kwestie van belang kan zijn voor grote gezinnen, maar niet uitsluitend voor deze. De heer Lucas heeft vol ledige intrekking van het desbetref fende voorstel bepleit of een techni sche herziening. Spr. zeide open te staan voor overleg. Over een techni sche herziening wilde hij gaarne sug. gesties ontvangen en hij zal zelf ook overwegen of hij een vruchtbare sug gestie kan doen. De minister wees een overwinstbe lasting af, hijgaf de voorkeur aan verzwaring der vennootschapsbelas ting. De extrabelasting op winst uit bedrijf zou wellicht technisch beter geregeld kunnen worden aan de hand van hierover door de heren Lucas en Van de Wetering ingediende amen dementen. De kleine inkomens moe ten bij de omzetbelasting zoveel mo gelijk worden ontzien. Overeenkom stig een suggestie van de heer Van de Wetering zeide de minister bereid te zijn een wijziging in te dienen op de lijst van aan het weelde-tarief on derworpen goederen. Het leek hem mogelijk een compensatie te zoeken in ae sfeer der indirecte belastingen. Z.i. is er alle aanleiding voor een pro gressieve verhoging der vermogens belasting. Tegen het idee van de heer Hofstra om voor lijfrenten enige faciliteit te verlenen zeide de minister geen over wegend bezwaar te hebben, als het bedrag niet te groot wordt. De voor gestelde verhoging der successiebe lasting is z.i. bescheiden; ze kan in 'het geheel der voorstellen niet wor den gemist. De minister verklaarde zich blij vend bereid tot overleg. Maar het totaal bedrag der verhogingen moet 245 millioen blijven en bedacht moet worden, dat de periode in nauw verband staat met het militaire pro gramma. Compensatie is aanvaard baar, maar niet in een verlichting der Directe Belastingen ten koste van verzwaring van Indirecte. Wij ziging der Vennootschapsbelasting is te overwegen en de oplossing voor de Omzetbelasting zou te vinden zijn in verhoging van het tussentarief. De VOORZITTER zeide het ge wenst te achten, dat voor begonnen wordt met de artikelsgewijze behan deling de commissie van rappor teurs zich kan beraden met de mi- nistei over de meer dan veertig amendementen welke zijn ingediend. Te kwart voor elf werd de verga dering verdaagd tot Woensdagmiddag één uur. Eerste Kamer Zij werkt voor ons volk „in het verborgene" Onder presidium van mr A. Anema zette de Eerste Kamer de in de vo rige week afgebroken beraadslagin gen over de begroting van binnen landse zaken voort. De Minister van Binnenlandse Zaken, de heer VAN MAARSSE- VEEN, zeide over de nationale re serve, dat zeer binnenkort de taak omschrijving een feit zal worden. Thans zijn 9940 mannen goedge keurd van de 18.800 vrijwilligers. De keuringseisen zullen worden ver laagd. Bij reserve-, grens-, rijks- en gemeentepolitie zijn thans 7000 mar. ingedeeld. Het gaat nu beter! Volgens spr. treft Steun Wettig Gezag geen blaam voor de langzame gang van zaken. Dit instituut heeft tegenslag gehad door het te lang zaam beginnen met opleiden en het verstrekken van kleding en wape nen. Daarom hebben sommige vrij willigers zich teruggetrokken. Thans gaat alles beter. Steun Wettig Gezag deed en doet voortreffelijk werk, Men zal er in slagen, voldoende vrij willigers te werven, aldus de minis ter. Reeds is aanmerkelijk succes geboekt. Over het bezwaar, dat aan ambte naren gevraagd wordt hun kerke lijke gezindheid mede te delen, waarvan een minister tot bevoorde ling van geloofsgenoten misbruik zou kunnen maken, zegt spr dat in dien een minister geloofsgenoten wil bevoordelen, hij dat kan zonder een register. Een register, aldus spr. is juist een mogelijkheid tot controle. De „Velser tapijten". Ten aanzien van de „Velser tapij ten" zeide de minister, dat de bur gemeester van Velsen in 1945 als oorlogsslachtoffer in het huis van een N.S.B.-er is ondergebracht. Hij heeft bruikleencontracten voor meu bilair getekend. Dit meubilair werd intussen verkocht. Toen de burge meester de woning verliet heeft hij hiervan het bureau onroerende goe deren op de hoogte gesteld. De eige naar heeft onmiddellijk de goederen weggehaald, zodat controle niet mo gelijk was. Spr. kan zich niet voor stellen, dat de burgemeester zich zeven kleedjes van betrekkelijk ge ringe waarde zou hebben toegeëi gend. De Commissaris der Koningin is dezelfde mening toegedaan. Spr gelooft niet, dat de noodzake lijke investeringen der gemeenten door de beperkingen in het gedrang zullen komen en zeker niet op het gebied van de scholenbouw. Nood lottige gevolgen van de beperking van investeringen zullen zeker voor komen worden. Tenslotte zeide spr. dat in de laat ste jaren het financiële beleid weer aan gemeenten en Gedeputeerde Staten is gekomen, voor het eerst in 20 jaar. De gemeenten, die b.v. in 1945 nog 206 millioen en in 1946 nog 143 millioen tekort hadden, zien thans kans tekorten uit eigen midde len weg te werken. Over het alge meen is de situatie in de gemeenten thans bevredigend. Vervolgens kreeg minister TEU- LINGS het woord over de burger lijke verdediging en over de binnen landse veiligheidsdienst B.V.D. Hij zeide dat de organisatie en de opleiding van topfiguren voor de burgerlijke verdediging flink op schiet. Over de binnenlandse veiligheids dienst zeide mr Teulings, dat deze helaas zal moeten worden gehand haafd en uitgebreid, om democra tische instellingen van het Neder landse volk die gebaseerd zijn op het Christendom, tegen subversieve elementen te verdedigen. De inlichtingendienst van de BVD ontvangt van politie-verbindings mannen via hun chefs en burgemecs ters inlichtingen, politieke inlichtin gen komen voorts van de rijkspolitie. Dc- verbindingsmannen dezer politie- zullen het contact met de burge meesters onderhouden. Spr ontkende, dat thans by de BVD of vroeger bij de centrale vei ligheidsdienst oud SS-ers, ex-spion nen uit Duitse dienst en dergelijke figuren als de Belg Sweerts in dienst zouden zijn of geweest zou den zijn. Klachten over de BVD heeft de minister niet gehad. Dc samenwer- king met andere instanties is goed. Spr. betreurt dc noodzaak van het bestaan van de BVD, die strijdig is met bet gezond rechtsgevoel van ons volk. Maar de noodzaak bestaat en de dienst, aan welker leden steeds wordt voorgehouden, dat dit rechts gevoel niet onnodig geschaad mag worden, bewijst ons volk goede dien sten, zij het in het verborgene. A. JURRIAAN ZOETMULDER ZEVENTIG JAAR Op tien Juli aanstaande zal A. Jur- riaan Zoetmulder, directeur-hoofdre dacteur van het Eindhovcns Dagblad zijn zevenstige verjaardag te vieren. Als journalist, letterkundige en to neelschrijver heeft Zoetmulders naam in literaire kringen een be kende klank. Een tiental romans en een groot aantal toneelstukken, ver schenen van zijn hand. Jurriaan Zoetmulder werd in 1881 te Schièdam geboren. Hij studeerde aanvankelijk medicijnen aan de Leidse universiteit, doch de kunste naar in hem won het van de adspi- rant medicus en hij liet zich inschrij ver^ aan de academie voor beeldende kunsten te Rotterdam. Als kunst schilder vestigde hij zich te Oister- wijk, waar hij zijn eerste entree in de literaire wereld maakte met zijn roman „In retraite" Het weekblad ..Dc Nieuwe Eeuw" bekroonde in 1918 zijn kunstenaars roman „Het Lokkende Leven". In 1921 bekroonde de wereldbibliotheek zijn boek „De greep van de tijd" Een derde bekroning viel Zoetmul der in 1946 ten deel voor het histori sche toneelstuk „Koning van Hol land" In 1923 aanvaarddde hij, daartoe aangezocht, de hoofdredactie en di rectie van het Eindhovens Dagblad, welke functie hij tot op heden be kleedt. Prov. Stalen van Zuid-Holland Gistermiddag is in de vergadering van de Provinciale Staten van Zuid- Holland besloten de maatregelen, die sedert 1 Januari 1950 ten aanzien van de lonen van het personeel van do provincie zijn of zullen worden genomen mede van toepassing te vèrklaren op de jaarwedde van de leden van het college van Gedepu teerde Staten. Dit besluit, dat gemotiveerd werd als een tegemoetkoming in de geste gen kosten van het levensonderhoud het werd gesteund door de voor zitters van alle fracties is, in af wachting van een herziening van de jaarwedde van Gedeputeerde Staten, van kracht tot en met 31 December 1951. Gedeputeerde Staten krijgen hierdoor een salarisverhoging van tweemaal vijf procent. De Staten verklaarden zich accoord met een verordening tot regeling van opspuitingen. De behoefte aan een dergelijke regeling kwam voor een belangrijk deel voort uit de moeilijkheden, die de gemeente Rot terdam ondervindt bij de berging van de specie, welke voor het op diepte houden van haven en rivieren wordt opgebaggerd. De jaarlijks te bergen hoeveelheid bagger moet thans op drie millioen m3 worden gesteld. De opspuitrcgeling geeft' de plaats aan, waar de specie kan wor den gestort. Afwijzend werd beslist op een ver zoek van B. en W. van Berkel en Rodenrijs inzake de aanleg van een weg, die het verkeer over bestaande wegen, welke zwaar belast zijn door de aan- en afvoer van tuinbouwpro ducten (Westland) zou kunnen ver lichten. De provincie zal evenwel proberen verbetering te brengen in de wegverbindingen tussen de vei ling van Berkel en Rodenrijs en om liggende Rijkswegen „De Veen- De Staten besloten voorts deel te nemen in de stichting „Waarborg- instituut voor dc Veenstreek". Deze stichting zal credieten verlenen aan die tuinbouwers, in de Veenstreek (rond de gemeenschappelijke gren zen van Noord-Holland, Utrecht en Zuid-Holland) die niet in staat zijn dc- kosten te dragen verbonden aan de noodzakelijke omzetting van hun bedrijf. Deze omzetting is nodig voor een betere spreiding in de aanvoer van tuinbouwproducten. Verwacht wordt, dat twee millioen gulden vol doende zal zijn om de gehele Veen streek met credieten te helpen. De drie bij deze regeling betrokken provincies zullen maximaal 390.000 ONGEZONDE BELANGSTELLING VOOR SOLEXRIJWIELEN In een hotel te Amsterdam is een man gearresteerd, die in diver se plaatsen in ons land onder aller lei voorwendselen Solexrijwielen huurde en deze verkocht of inruil de voor andere waardevolle zaken. De man logeerde onder een valse naam in het hotel hij gebruikte meestal valse namen en had er niet op gerekend, dat de politie van deze naam op de hoogte was. De politie in Den Haag, Utreeht en van twee bureaux te Amsterdam hadden verzoeken tot aanhouding van de man uitgezonden. DODELIJK ONGEVAL TE SCHIEDAM. Gistermiddag omstreeks kwart voor drie is op de werf „Nieuwe Waterweg" te Schiedam een dodelijk ongeval gebeurd. Een 42-jarig lasser, J. H. Amen uit de Rosier Fassenstraat te Rotterdam, zat op een hek van dok zes een kabel te lassen. De machinist van een kraan, die ongeveer een meter van hem verwijderd stond, wilde een last verzetten en bracht de kraan in be weging, maar zag A. niet. Deze werd tegen een van de stijlen van het hek gedrukt en wérd vervolgens van dc dokrand gegooid. De gewaarschuwde arts moest tijdens de behandeling de dood constateren. gulden garanderen (23 het Rijk garandeert 36 dc belanghebbende gemeenten 23 en plaatselijke boe renleenbanken 18 '!u. Ontwikkelingswerk fabrieks meisjes. Voorts werd besloten het maxi mum van de subsidie aan de Stich ting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland te verhogen van 17.500,tot 25.000,per jaar op voorwaarde, dat het Rijk een even- grote subsidie verleent. Aan instel lingen en verenigingen, die het vo* - mings. en ontwikkelingswerk onder fabrieksmeisjes behartigen, zal de provincie subsidies tot een maximum van 33.000,per jaar verlenen. Alleen de staatkundig gereformeer den stemden tegen dit voorstel. In afwachting van dc verdere ont wikkeling van de rhcumabcstrijding in de provincie besloten de Staten aan dc Rotterdamse Stichting voor Rhcumabcstrijding in de exploitatie kosten van haar bureaux te Rotter dam, Dordrecht, Gouda, Gorinchcm en Vlaardingen een bijdrage tot een maximum van 15 der totale kos ten toe te kennen (ten hoogflte 19.632,—). Dc vergadering werd vervolgens verdaagd tot hedenoch tend elf uur. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 13.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra- mofoonmuziek. 8.45 Idem. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Gram. 9.30 Water standen. 9.35 Gram. 10.30 Dc ant woordman. 10.45 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amateursuitzen ding uit Franeker. 11.40 „Als paadje de bokkenpruik op heeft....!", cau serie. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmcdedelingen. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Strijkor kest. 13.45 „U kunt het geloven of niet" 13.50 Concertgebouworkest, koor en solisten. 15.00 Voor de zie ken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor do jongeren. 17,30* Orgeltpel. 17.50 Regcringsuitzending: .Jeugd uitzending: „Wij slaan op de tong tong", door Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport 18.30 Metropo- le Orkest. 19.00 Causerie over de betekenis van de grond verdedi ging. 19.10 Orkestconcert. 19.30 Re de van Z.E. Mr. J. M. van Maarsc- v'een 20.00 Nieuws. 2005 Actualitei ten. 20.15 Gram. en een gesproken brief uit Londen. 21.00 Klankbeeld over ballet. 21.30 Musettc-orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualitci- ten. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.0 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgelconcert. KRO: 11.00 Voor dc ziel Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.33 Gram. 12.59 Sport. 13.00 Nieuws en Kath. Nieuws. 13.20 Zang en orgel. 13.35 Pianoreci tal. NCRV: 14.00 Jcugdraillye. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamermuziek 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal en semble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Meisjeskoor. 18.00 Verzookprogram- ma. 18.30 „De stem van de Christe lijke vakbeweging". 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Rede van Z. E. Mr. J.*M. van Maarssevöen. 20.00 Nieuws. 20.05 Gramofoonmuziek. 20.45 „Wat zijn munten, waarom en hoe verzame len wij deze", causerie. 21.00 Vier handig pianospel 21.30 Amusements muziek. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 33.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek, 15) „Zo is liet goed. We zijn nu zover gekomen dat wij aanstonds tot de identiteitsvaststelling kunnen over gaan. Zeg aan de heren dat ze. als je blieft, een weinigje geduld hebben. Ik kom ogenblikkelijk" De bediende ging heen. „Wilt u misschien juffrouw Kahrs nog enkele vragen stellen, mijnheer Friedeberg?" zei mr. Braudeis zich tot de commiSsaris wendend. „Ik dank u, mijnheer, op 't ogen blik niet" „Goed, dan kunnen we gaan. U weet immers, juffrouw" zeide hij tot de huishoudster, „waarom wij u hier ontboden hebben? U moet namelijk verklaren dat de dode, die men gis teravond in een coupé van de avond- trein uit Siegsburg gevonden heeft en die zoals uit de papieren en brie ven, die op hem bevonden zijn, blijkt werkelijk de heer Lenzmann ook is. U behoeft niet bang te zijn. Of wil ik je nog liever de een of andere ver frissing laten halen?" Mr. Braudeis bemerkte namelijk dat de vrouw een bezwijming nabij was. Zij beefde zo hevig dat zij zich aan de leuning van de stoel moest vastklemmen, wilde zij niet vallen. Zij knikte zwijgend en de rechter be val een bediende haar wat cognac te brengen. „Zo, drink u dat glaasje en rust nog n minuut of vijf" en zich tot de referendaris wendende, zei hij: „U brengt aanstonds de juffrouw mee?" Gevolgd door Friedeberg ging mr. Braudeis naar het lijkenhuisje, waar dr. Strube en Meinert Ellmers reeds wachtten De heren drukten elkaar de hand en mr. Braudeis stelde Friedeberg aan de geneesheren voor. „Vergeef ons. heren, dat wij u zo lang lieten wachten, maar het is heus onze schuld niet want het ver hoor liep niet al te vlot van stapel". „O, mijnheer Braudeis," zei dr. Strube. „niets te vergeven, want wij zijn ook nog niet lang hier. Onze ar beid hield ons ook langer op, dan wij durfden vermoeden. Wij meenden dat u op ons wachtte" „Goed zo. U telefoneerde mij he denmorgen dat u een zware operatie te doen had. Is alles goed afgelopen, als ik u mag vragen?" „Dank zij de hulp van mijn jonge collega Ellmers, uitstekend, mijnheer Braudeis. 't Ging allerbest. We heb ben in mijnheer Ellmers een voor treffelijk dokter gevonden. Waarlijk, als u hem 'ns nodig hebt, dan. ,,Ho, ho, dank voor uw aanbeve ling lachte de rechter, „maar ik hoop dat ik nimmer een dokter nodig zal hebben. Het doet mij waarlijk genoe gen deze lof van u te mogen horen, mijnheer Ellmers", zei hij tot de jonge dokter en drukte hem vriend schappelijk de hand. Meinert lachte en zwaaide met zijn hand. als wilde hij daarmee te ken nen geven dat dr. Strube hem in het zonnetje had gezet. ,,'t Is eigenaardig dat handige ge neesheren nimmer eens 'n pluimpje willen hebben. Ik zeg maar: Ere wie ere toekomt" en de goede, oude dokter knipoogde naar de aanwezi gen. „Maar hoe is 't? Kunnen we nog niet beginnen" zei de dokter met de waardigheid zijn beroep eigen. „Nog 'n ogenblikje geduld juf frouw Kahrs, de huishoudster van Lenzmann, moet nog komen. Zij zal aanstonds hier zijn. De arme vrouw was zeer geschokt, waarom zij nog enkele minuten rust verlangde" zei de rechter van onderzoek, mr. Brau deis. Nauwelijks had hij de vraag van de dokter beantwoord, of de deur ging open en juffrouw Kahrs trad wankelend en doodsbleek over de drempel. „Kom wat naderbij, juffrouw. U behoeft niet bang te zijn" zei mr. Braudeis en ging haar tegemoet om haar naar de tafel, waarop het lijk lag uitgestrekt, te geleiden. De bedienden hadderi reeds het witte laken weggenomen en op het gezicht van het lijk wijzend, vroeg de rechter: „Herkent u in de voor u liggende man uw heer. de architect Heinrich Lenzmann uit Nienwalde?" „Ja. ja. hij is 't!" riep ze met hese stem, haar handen naar het lijk uit- s'Vekkend om de verschrikkelijke aanblik af te weren. „Hij is 'tl Ja.. O God! Hij.en ze viel bewusteloos op de grond. Snel waren de geneesheren bij dg hand om haar met behulp van twee ziekenoppassers naar het ziekenhuis te brengen. De zorg voor de huishoudster werd opgedragen aan Meinert Ellmers, wie het spoedig gelukte haar het bewust zijn weer te geven. „Blijf u bij de vrouw, totdat ze op geknapt is" beval de rechter van on derzoek aan een oppasser, „zorg ook dat ze voor deze nacht een goed on derdak heeft, als ze geen familie in Bruchholm heeft. Ik moet haar mor gen vroeg nog 'ns spreken, zeg haar dat." Toen de ziekenoppasser was ver trokken, wendde de rechter zich tot de dokters en zei: „Zo heren, dat is afgelopen. Nu is aan u dc beurt, mijnheer Hellwig, de referendaris zal u 't een en ander wel meedelen" Hij drukte de heren hartelijk de hand en verwijderde zich. Friedeberg, die blijkbaar niet veel lust gevoelde, de lijkschouwing bij te wonen, bleef totdat de geneesheren de wonde in het achterhoofd haddcr» blootgelegd. Nadat hij deze nauwkeurig beke ken en ze in gedachten met de ount van het mes vergeleken had, nam ook hij afscheid en ging heen. VI In het oosten der stad, op een kleine heuvel, die een lieflijk pano rama bood over de kleine lage oude huizen van het havenkwartier en de dijk, stond het nette huisje, dat ka pitein Wendt zich na zijn vestiging in Bruchholm had laten bouwen. Het huis telde twee verdiepingen. Achter de vensters hingen hagelwitte gordijnen en alles was zo geverfd, dat het op iedereen de indruk maak te, dat daar kraakheldere mensen moesten wonen. Van de glazen ve randa voerden enige stoepen de be woners naar het prachtig aangeleg de voortuintje Dit tuintje was door een sierlijk ijzeren hek van de straat gescheiden. Het was even na zessen in de avond van dc volgende dag, waarop dc lijkschouwing van Lenzmann had plaats gehad, toen het hek aan het tuintje werd geopend en een tame lijk corpulent heer naar de veranda stapte. Hij klopte aan en vroeg aan het dienstmeisje, dat juist in de serre was, of mijnheer Wendt thuis was. „Neen. mijnheer is op reis" ant woordde het meisje. „Zo dat is jammer!" zei dc vreem deling. „Is mijnheer de kapitein al lang afwezig?" „Ja. sedert de helft van de vorige week". „Kunt u mij wellicht zeggen wan neer hij terugkomt en waar hij naar toe is?" „Neen meneer, dat weet <k niet", antwoordde het meisje. „Hoe dom!" mompelde de vreemde halfluid. Na enig nadenken wendde hij zich wederom tot het meisje en vroeg haar: „Is mevrouw dan thuis?" „Zeker, mevrouw is hier" ant woordde het meisje en schoof de deur open om de vreemdeling bin nen te laten. (Wotdt vervolgd). i

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5