Neer in het burgerpakje Het proces Oatis Hoger en sneller dan elk ander KARPETTEN HASSELMAN WOENSDAG 4 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 .LAAP TE KORT Het burgerpakje zit weer een >cetje onwennig! Nergens' voelt men zich zo vlug .thuis" als in het leger. We kregen de laatste dagen na de grote ma noeuvre zo'n beetje de indruk, dat we elkaar ai jarenlang kenden en met moeite kunnen we ons voor stellen, dat we de redactie-stoel slechts 4 weken verlaten hebben. Deze 4 weken zijn dan ook zo'vol belevenissen geweest, dat zij een tijdperk op zich vormen. Prettige belevenissen: Wanneer wc vuil en afgemat achter in 'n drieton ner lagen en voordat de slaap ons overmande gezamenlijk en luid- druchtig verklaarden, dat Greetje- uit-de-polder onze vrouw zou wor den, wanneer het koren rijp zou zijn, of dat de-appeltjes-van-oranje beter en fijner waren, dan de appel tjes van Piet Hein. Prettige beleve nissen: Wanneer we door een enkel woord of gebaar een onderlinge band ontdekten, die we in de bur germaatschappij (helaas) zo zelden vinden, of wanneer we onder de modder en met druipende kleren ergens binnengeroepen werden om te schuilen tegen een stortbui, of om een kop koffie te drinken. Maar ook minder prettige voorval letjes vonden een plaats: Die Zon dagavond, toen we ons verlaat had den en slechts liftend het kampe ment op tijd konden bereiken. Een bestelwagentje stopte en vroeg ons voor het meerijden een tientje. Toen we verklaarden dat dit boven onze draagkracht lag, ,reed het zon der ons verder. Het totale onbegrip, dat de goedwillenden bij 'n enkele commandant en man-uit-de-troep ondervonden en de pijnlijke gewaar wording, toen wij na 72 uren on afgebroken dienst door een groepje burgers hoorden zeggen: „Ze spelen liever op onze zak soldaatje, dan dat ze zelf hun brood verdienen met werken". Dit alles vormt één geheel, dat alleen begrepen en aangevoeld kan worden, door hen, die zelf lange tijd militair zijn geweest. Je voelt je met het verwisselen van cos tume een ander mens worden. Het schoonhouden van je wapen wordt je grootse zorg, de appéls de meest lastige tijden van de dag; in de nacht werk je, overdag tracht je een paar uur slaap te vinden en de meisjes zijn liever en aardiger dan ooit. Verantwoord Maar terwijl we dit schrijven, dringt zich de vraag aan ons op, of we de afgelopen weken met zijn j offers voor de herhalingsplichtigen I en de zware lasten voor dc belas tingbetaler, verantwoord zijn ge weest. Hebben zij voldaan aan het doel,, dat bun gesteld was. Het omschake len van pelopperpetje tot baret? Twee dagen hebben we de tijd gehad dit te onderzoeken. We heb ben gepraat met instructeurs, met herhalingsplichtige officieren, kader en de man-uit-de-troep. Voordat we het resultaat van dit onderzoek kunnen geven, dienen we met de volgende punten rekening te houden: Ten eerste, de uiterst be perkte tijd, waarin de herhaling gehouden is cn ten tweede de zelf- critiek, die de Nederlander (geluk kig) in hoge mate bezit. Wanneer we met het tweede be ginnen, dan moeten we zeggen, dat een Nederlander zelden ol nooit over zichzelf tevreden is. We heb ben militairen gesproken, die tij dens de grote manouvre in drie da gen practisch geen slaap gehad hadden cn doorlopend bezig waren geweest hun stellingen te verster ken en te beveiligen. Toen de vijand na een paar vergeefse pogingen geen aanval meer op hun kampe ment waagde, klaagden ze over de zwakheid van de tegenstander cn verklaarden, dat zij niet voldoende getest waren, omdat ze geen vol waardige vijand gehad hadden. De inlichtingenman, die (met bevend hart) boven op de 25-meter hoge boog van de brug geklauterd was, om als uitkijkpost te fungeren, be toogde, dat hij aan de inlichtingen dienst van de vijand geen partij gehad had, omdat diens spionnage- dienst uitgeschakeld was, voordat de oorlog begon, maai- hij vergat, dat door zijn waarschuwingen twee maal een strijdgroep tijdig naar een bedreigd punt kou worden gezon den. Eveneens was dit 't geval met de man, die drie dagen lang ver momd als bruggen wachter in de vijandelijke linie gespionneerd had en zich beklaagde, dat de vijanden zo kortzichtig geweest waren, dat zij hem niet doorzien hadden. „Pro memorie'' Een klaaggezang, waar wij vol komen mee accoord kunnen gaan, was het gekanker van die groep, die „prb memorie" 50 kilometers uit het strijdgebied gelegen had en alleen gediend had voor de hoge strategie van de generale staf. Bij iedere manoeuvre is er geklaagd over deze „pro memorie" posten. Zij heb ben slechts een administratief doel voor de hogere legerleiding en de mensen, die op een dergelijke post worden neergezet, kunnen na het betrekken van hun stellingen gaan Amerikaans protest De voorzitter van de bond van Amerikaanse journalisten heeft een door 24.000 leden ondersteund pro test tegen het proces-Oatis inge diend bij de Tsjechische ambassade te Washington. Hierin wordt ge zegd dat Oatis een valse bekentenis van spionnagc werd afgedwongen. Zijn vrijlating wordt verlangd. Dc Tsjechische zaakgelastigde verwierp het protest met de opmerking, dat het „schandelijke en beledigende taal" bevatte. De voorzitter van „Guild", Harry Martin, sprak dc Tsjechische zaak gelastigde Jan Vinar slechts enkele minuten. Toen Vinar het protest had ingezien, liep hij statig de kamer uit. Voordat hij het vertrek verliet zei Vinar; „Ik kan u verzekeren, dat wij weten hoe wij moeten optreden te gen iemand die ons regeringsappa raat in de war probeert te sturen, zelfs al is hij een Amerikaanse jour nalist". Martin antwoordde hierop, dat de Tsjechische regering de mensheid verantwoording zal moe ten afleggen voor het proces tegen Oatis. Hedenmorgen is vonnis gewezen en is William Oatis tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Grondstoffen- gebrek in de Sovjet-zóne De Sowjet-Russische zóne van Duitsland bevindt zich als gevolg van een buitengewoon groot grond- stoffengebrek in een ernstige eco nomische crisis, zo blijkt uit inlich tingen van bevoegde autoriteiten der Sowjet-Russische zóne. Binnen de tijd van zes maanden hebben volgens deze inlichtingen de ontsla gen in de staatsindustrie en in de particuliere industrie en bij de be stuursorganen der Sowjet-Russische zóne een massale omvang aange nomen. De golf van ontslagen breidt zich op het ogenblik ook uit tot de Sowjet-Russische maatschappijen in de Sowjet-Russische zóne en tot die grote bedrijven, die tot dusverre voorrang hadden voor grondstoffen- leveranties wegens hun opdrachten van de staat. Van welingelichte zij de der regering van de Sowjet-Rus sische zóne wordt het nog steeds toe nemende aantal werklozen in de Sowjet-Russische zóne geraamd op 600.000 tot 700.000. Er is vooral gebrek aan staal, ijzer en non-ferro metalen. De werk loosheid is het grootst bij de staal fabrieken en scheepswerven cn by de ijzerverwerkende industrieën. Hoger en sneller dan alle bestaan de vliegtuigen heeft de Douglas „Skyrocket", een speciaal voor proef nemingen gebouwd supersonisch vliegtuig (sneller dan het geluid) het luchtruim doorkliefd. Dit werd gis teren door de Amerikaanse marine bekend gemaakt. Hoogte en snelheid werden echter om veiligheidsrede nen niet onthuld. De „Skyrocket" is uitgerust met een straalmotor. Bovendien is aan de achterzijde van de romp een raketmotor aangebracht, die in wer king treedt zodra het toestel op gro te hogte is. Daarmede wordt de snelheid sterk opgevoerd. Het vlieg tuig heeft verder sterk achtergebo gen vleugels, die bij snelheden groter dan die van het geluid, aller lei voordelen bieden. Volgens een mededeling van de Westduitse autoriteiten is Dinsdag avond de 21-jarige propagandachcf van de (communistische) Oost-Duit se jeugdorganisatie in het district Salzungen (Thueringcn) naar West- Duitsland gevlucht. Zijn naam werd niet bekend gemaakt. Volgens de politic had de vluchte ling Oost-Duitsland verlaten, omdat hij naar de door de Russen beheer de uraniummijnen zou worden ge zonden wegens „verschil van me ning" met de Oost-Duitse communis tische autoriteiten. SCHEEPSONGELUK BIJ JERSEY. Even buiten de haven van St. Heiier (Jersey) is Dinsdagavond het 425 metende motorschip „John V" omgeslagen cn gezonken. De be manning, bestaande uit vijf Hollan ders en vier Britten, kon worden gered. Eén van de Hollanders, die in het water sprong, werd licht gewond en is in een ziekenhuis te Jersey opge nomen. De „John V" was met een lading aardappelen op weg naar Ports mouth; de oorzaak van het ongeluk is niet bekend. slapende gehele manoeuvre langOok tijdens deze oefe ning werd een compagnie weer het slachtoffer van deze hogere krijgs kunde en door verschillende men sen, wier militaire kennis boven alle twijfel verheven dient te worden, hebben we horen beweren, dat dit slechts een doordrijving is, om alles zo „echt" mogelijk te laten zijn, zonder enige practische waarde. Laten we hopen, dat bij volgende oefeningen deze „pro memorie"- posten, ook in werkelijkheid „pro memorie" zullen zijn. dus alleen zullen bestaan op de stafkaart van de generaal. Omschakeling Naast de zelfcritiek van de man in actie, dienen we het tijdsbestek in acht te nemen. Het allereerste doel van deze eerste herhaling was de administratieve omschakeling van de Engelse naar de Amerikaan se organisatie. Deze is geschied. Ieder heeft nu in de nieuwe organi satie zijn plaats aangewezen ge kregen, de mannen zijn met wapen en uitrusting naar huis gestuurd en op het eerste sein, zullen zij paraat zijn. Een sergeant-majoor, die reeds 20 jaar dienst in de tropen ver richt heeft, verklaarde: „In grote lijnen is deze herhalingsoefening zeer zeker geslaagd. De jongens zijn maar half tevreden, maar dat ma ken we hier altijd mee. We zijn daar blij om, want zolang ze nog de fouten zien, die zij maken en die door anderen gemaakt worden, is het leger steeds in opgaande lijn. Andere instructeurs spraken in de zelfde geest. Enige klaagden over het gebrek aan begrip, dat zij van enkele herhalingsplichtige officie ren ondervonden hadden. Die offi cieren zijn opgeleid en gevormd in de jaren van voor de oorlog. De geest van die tijd, past niet meer, is zelfs fataal, in de huidige organi satievorm. Een secure selectie van hoog tot laag is noodzakelijk. Het kamp „Wittenberg" Rest ons nog een speciaal woord ouver de kampleiding. Niet meer tegengehouden door ar gumenten van veldveiligheid, kun nen we nu schrijven, dat wij onze herhaling ondergaan hebben in het kamp „Wittenberg". Enige maanden geleden is door verschillende kran ten en tijdschriften niet bijster vriendelijk over dit kamp en zijn leiding geschreven. Speciaal de kampcommandant, heeft het hard te verduren gehad. Ook naar deze kwestie hebben we geinformeerd. Een officier van de vaste staf, gaf ons de volgende verklaring: Als eerste moet gesteld worden, dat bij opkomst van de eerste groep herha lingsplichtigen, het kampement Wittenberg nog in aanbouw en de weersgesteldheid abnormaal slecht was. Er is veel aanpassingsvermo gen gevraagd van deze eerste groep. De veelbesproken Zondag, toen de bewegingsvrijheid werd ingetrok ken, was het gevolg van ergelijke misdragingen door een grote groep militairen in Apeldoorn. (Bij na vraag ter plaatse werd dit volko men en van verschillende zijden be vestigd). Toch was de stemming onder de eerste groep niet slecht, maar dcordat de regeringsvoor lichtingsdienst (weer eens) ver zuimde om tijdig de pers in te lich ten, over de gang van zaken, ver schenen de meest wonderlijk ver halen, die zelfs onder de „slachtof fers" een hoongelach deden opgaan. Een groot landelijk dagblad had zijn oordeel gebaseerd op inlichtin gen, gekregen van een burger-cor- veër uit het kamp Geen verkapte Pruis De verhalen, als zou overste Beaumont een „verkapte Pruis" zijn worden wellicht het beste tegenge sproken door het volgend voorval letje: De chocomel kostte in de kampcantine 25 ct. Toen wij op de schietbanen aan de cantinewagen 36 ct. moesten betalen, gingen we naar een weg zoeken, om te protes teren tegen deze „prijsopdrijving". 's-Avonds in de cantine stevende wij als klein-militairtje opge warmd door enkele collega's met kloppend hart op overste Beaumont af. Deze hoorde onze klacht aan, legde uit, dat de cantinewagens op de schietbanen niet tot zijn kampe ment behoorden, maar beloofde de zaak te zullen onderzoeken. Mo menteel kost de chocomel op de schietbaan 25 ct. Mensen met begrip De vaste kampleiding en instruc teurs hebben wij leren kennen als zeer kundige mensen met een groot begrip voor de moeilijkheden van militaire- en persoonlijke aard, waarmede de herhalingsplichtigen te kampen hebben. Het is noch ons, noch een van de andere miliairen voor zover ons bekend is, ooit over komen, dat zij zich tot hen wend den, zonder een gewillig gehoor te vinden en waar mogelijk was, werd met raad en daad geholpen. Een algemene opmerking zouden we nog willen maken. De dag van de demobilisatie waren we aanwe zig bij het uitbetalen van de man schappen en korporaals. Deze men sen kregen voor de 14 dagen, die zij het Vaderland met veel inspanning en weinig slaap gediend hadden, i2._ uitbetaald, waarvan ook nog 0.40 afgetrokken werd voor kampdegradatie. Het staat nu al vast, dat het volgend jaar weer her halingsoefeningen gehouden zullen worden. Deze zullen dan voor de lagere rangen tweemaal zo lang duren. Wij vragen ons af, of het so ciaal verantwoord is, deze mensen van 25 jaar en ouder naast de per soonlijke lasten als het onderbreken van studie en werkkring financieel terug schakelen tot een inkomen van nog geen f 1.— per dag. Natuurlijk zijn er werkgevers, die begrip tonen en gedurende de her- halingstijd hun dienstplichtig per soneel doorbetalen of het verschil aanvullen, maar zoveel werkgevers doen dit niet! Zou het niet mogelijk zijn, dat van regeringswege maat regelen getroffen werden, die de lagere rangen 'in het legér voor te grote financiële nadelen vrijwaren? Onder dc baret En zo zijn we dan aan het einde van onze tocht gekomen. Het pelopperpetje hangt aan de muur, als een kostbare herinnering aan een fel bewogen tijd. Het heeft trouw zijn dienst gedaan, maar de nieuwe taak, die ons opgedragen is, stelt andere eisen en het karakte ristieke petje voldoet daar niet aan. Daarvoor in de plaats is de baret gekomen. Laen we hopen, dat het nooit no dig zal zijn, maar mocht ons dier baarste bezit, de vrijheid, in gevaar komen, dan zullen wij onder deze baret, onze beste krachten geven, om de aanrander te weerstaan. JUDOCUS PRINS BERNHARD DOCTOR HONORIS CAUSA IN DE TECHNISCHE WETENSCHAP. Dc senaat der Technische Hoge school te Delft heeft in zijn verga dering van 3 Juli 1.1., op voorstel van de afdeling der algemene weten schappen en op grond van de be voegdheid hem toegekend in artikel 128 van de Hoger Onderwijswet, be sloten aan Z. K. H. de Prins der Ne derlanden wegens „zeer uitstekende verdiensten" de graad van doctor in de technische wetenschap, honoris causa te verlenen. De erepromotie zal op een nader te bepalen datum in een plechtige bijeenkomst van de senaat geschie den. Met vijf jaar naar school Niet ieder geval De verlaging van de leeftijdsgrens voor toelating tot lagere scholen, die dit jaar door de Minister wordt toe gestaan, geldt voor gemeenten, die daarom verzoeken en wordt alleen toegestaan, als de Minister van oor deel is, dat daardoor enige verlich ting kan worden gebracht in de over bezetting, die het volgende jaar dreigt. De termijn is ook niet voor alle plaatsen, die toestemming krij gen .even groot. Het kan soms drie maanden, soms twee maanden en ook wel één maand zijn. Dit hangt af van de geboortecijfers in 1945 in deze plaatsen, die onderling dikwijls verschillen. In Den Haag is het zo, dat de kinderen, die geboren zijn na 1 October 1945 en vóór 1 Januari 1946 dit jaar naar school nvogen. Het verdient dus aanbeveling, dat ouders die kinderen hebben, die de school plichtige leeftijd naderen, zich ver gewissen, van de regeling die voor hun plaats van inwoning geldt. („Alg. Dgbl.") H. IVL Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard waren gisteren tegenwoordig bij de galavoorstelling van een openluchtspel, dat ter gele genheid van het 63e bestaanslustrum van de Utrechtse Universiteit op het concours hippique-terrein aldaar ge houden werd. De strijd om de windmolens De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben een verordening be treffende de sloping of verandering van molens aangenomen. Volgens deze verordening is het, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, in Z.-H. verboden een wind molen geheel of gedeeltelijk te slo pen of zodanig te veranderen, dat hij ongeschikt wordt om als industrie- of watermolen te dienen, ofwel bui ten gebruik te stellen zonder maat regelen tot zijn behoud te nemen. Ged. Staten zullen toestemming tot sloping alleen kunnen weigeren uit hoofde van waterstaatsbelangen, beperking van gevaren in oorlogs tijd, landschapsschoon, alsmede zorg voor monumenten. De onderhouds kosten, voorzover deze betrekking hebben op maatregelen, zonder wel ke de molen ten ondergang gedoemd zouden zijn, komen voor rekening van de polders. Provincie en Rijk zullen evenwel bijspringen. Deze molenverordening is een voorloper van de molenwet Afspraken tussen slagers niet bindend De afspraken tussen de slagers in sommige plaatsen, om te komen tot een regeling van minimumprijzen en de daarop rustende verplichtingen tot directe of indirecte boycot van sla gers, die zich niet aan de vastgestelde prijzen houden, zijn niet verbindend verklaard. Dit berust op een besluit van de Ministers van economische zaken en van landbouw, visserij en voedsel voorziening, in overleg met de Mi nister zonder portefeuille, prof. dr. A. H. M. Albregts. De prijsregelin gen als zodanig zijn echter niet on verbindend verklaard, omdat het on derzoek niet heeft doen blijken, dat de tot dusverre vastgestelde minimum prijzen algemeen te hoog zouden lig gen. De ministers achtten het evenwel in strijd met het algemeen belang, dat men door middel van boycotafspra ken economische dwang kan uitoefe nen tot naleving van de regelingen. Voor 4 PANDER BR EESTRAAT 146 BOTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 ü- E I DE Lid Fioanc. Instituut Regeling credietwezen Behandeling eerst in het najaar Het wetsontwerp van minister Lief- tinck tot toezicht op de credietinstel- lingen, waartegen zoveel bezwaar is gerezen, zal, naar het Alg. Dgbl. ver neemt, niet in behandeling komen vóór het aanstaande Kamerreces, dat omstreeks 20 Juli aanvangt. De Tweede Kamer komt daarna eerst op de derde Dinsdag van September bij een, zodat voorshands van een be handeling van dit wetsontwerp geen sprake is. Het blad verneemt voorts, dat nister Lieftinck in een bespreking met het seniorenconvent van de Tweede Kamer ernstig aangedrongen heeft op snelle behandeling en nog wel deze maand, maar dat zulks is afgewezen. Naar verluidt zou minis ter Lieftinck thans overwegen enige maatregelen tot credietcontróle te treffen, maar hij zal daarbij niet kun nen vooruitlopen op de door hem van de Kamer gevraagde wettelijke be voegdheden. In verband met het bovenstaande en de vele bezwaren, welke ook bij de behandeling van het wetsontwerp in de afdelingen aan de orde zijn ge komen, wordt het voorlopig verslag niet vóór het einde van de huidige zitting van de Tweede Kamer, dus tegen omstreeks 20 Juli verwacht. Financiering van uitvoer De Nederlandse grote banken, een zevental, hebben met de Herstel- bank opgericht een N.V. Export-fi nancieringsmaatschappij, welke zich tot taak stelt exportopdrachten te fi nancieren en te bevorderen, voor zo ver zulks dienstig is voor de natio nale economie. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 25.000.000, waar de banken 50.000 in prioriteits aandelen hebben volgestort, terwijl voorts nog 14.950 gewone aandelen zijn geplaatst, waarop 20 pet. in con tanten is gestort. Het Alg. Dgbl. verneemt nader, dat overleg is gepleegd met de institutio nele beleggers, teneinde bij hen een bedrag van tussen de 50 en 60 mil- lioen aan obligatiesleningen te plaat sen. Hierbij zouden de levensverzeke ringsmaatschappijen voor rond de helft betrokken worden. Dit overleg heeft althans voor wat betreft de le vensverzekeringsmaatschappijen niet tot het beoogde resultaat geleid. Zo als bekend, hebben deze maatschap pijen zich jegens minister Lieftinck gebonden tot financiering van de ge meentelijke woningbouw en wel tot een maximum van 250 millioen. Het schijnt nu, dat men niet over vol doende middelen beschikte, om me de te werken aan de export-financie ring, al zou een enkele maatschap pij niet ongeneigd zijn haar mede werking te verlenen, voorzover de te beleggen middelen dat gedogen. BELANGSTELLING VOOR CANADA. Van de commissaris voor de emi gratie vernemen wij, dat er tekenen zijn, die er op wijzen, dat de belang stelling voor emigratie naar Canada zich in toenemende mate ontwikkelt. Het laat zich aanzien, dat zich on geveer 18.000 Nederlanders, waarbij vrouwen en kinderen, voor emigra- in het volgend jaar zullen aan melden. Met het oog hierop worden dooi de stichting Landverhuizing Neder land en het Canadese Immigratie kantoor te 's-Gravenhage thans reeds de nodige voorbereidingen getroffen. Voor ongeveer 2/3 van dit aantal zgl werk moeten worden gevonden in de landbouw en aanverwante bedrijven. De overigen kunnen in andere be roepen worden geplaatst. Alleen in administratieve betrekkingen is plaatsing practisch onmogelijk. Het merendeel van deze emigran ten zal in de eerste maanden van 1952 dienen te vertrekken om in het voorjaar en de gehele zomer van de dan aanwezige werkgelegenheid het beste profijt te kunnen trekken. AJVIBTSGEHEEVI GESCHONDEN. Twee maanden luidde het vonnis dat de Haagse rechtbank gister morgen conform de eis uitsprak te gen W. A. K., chef van de afdeling regeringsmolestregeling van het di rectoraat-generaal van de scheep vaart. K. had in 1949 een tussenper soon namen verstrekt van mensen die aanvragen tot schadevergoeding hadden lopen. Hierdoor had hij zijn ambtsgeheim geschonden. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOEL WEER. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enkele buien. Later ver spreide opklaringen en overwe gend droog weer. Overwegend matige wind uit Noordelijke richtingen. Koel weer. 5 Juli: zon op 4 26, zon onder 4.02; maan op 4.57 en onder 22.14 uur. Troepenschepen bleken duurder dan was geraamd De baten en lasten der van derden gehuurde troepenschepen blijken aanmerkelijk te laag geraamd te zijn. Zo blijkt uit de memorie van toe lichting op het wetsontwerp wijzi ging van de begroting van het scheepvaartfonds voor het dienstjaar 1950. Ten tijde van het opmaken van de begroting was n.l. niet bekend hoeveel burgers en KNIL-personeel naar Nederland vervoerd zouden worden. De op time-charter gehuur de Nederlandse schepen maakten 22 reizen, terwijl buitenlandse schepen voor 64 reizen gecharterd werden. Tezamen met de regerings-troepen- schepen vervoerden zij ongeveer 113.000 personen naar Nederland. Bovendien werden voor dit vervoer KLM- en IRO (International Refu gees Organization) vliegtuigen voor een aantal vluchten gecharterd. Deze laatste „charterparties" werden door de zorg van het Directoraat-ge neraal van scheepvaart gesloten, aangezien deze instantie belast is met het vervoer van evacuerende burgers en militairen naar Neder land. OM DE UITLEG VAN EEN WETSARTIKEL. Het nieuwe verkeersreglement ver staat onder het rijden bij nacht het rijden van een half uur na zonson dergang tot een half uur voor zons opgang en daar een juffrouw uit Hil versum alleen maar des avonds om half tien zonder het voorgeschreven achterlichtje had gereden, dus niet gedurende de hele periode, werd zij door de Kantonrechter van rechtsver volging ontslagen. Hij was van me ning, dat de wetgever zich maar scherper moest uitdrukken. De ambtenaar van het openbaar ministerei was het daar niet mee eens en ging in cassatie. De advocaat-ge neraal bij de Hoge Raad noemde gis teren in zijn conclusie de opvatting van de Kantonrechter in strijd met het gezond verstand en met de strek king van het voorschrift. Hij vroeg daarom vernietiging van het vonnis en veroordeling van de wielrijdster tot vijf gulden boete. De Hoge Raad zal 17 Juli arrest wijzen. Drie Boerderijen gingen in vlammen op 21 mensen dakloos De kermisvreugde in Denncburg bij Ravenstein is gistermiddag wreed verstoord door een felle en grote brand, die zijn weerga niet heeft aan de Maaskant. Nog geen half uur nadat de eerste vlammen opschoten uit de hooiberg van de boerderij van de heer M. Er- mers stonden in de Hoogstraat, ove* een afstand van ongeveer honderd meter, drie boerderijen en vijf grote schuren in lichter laaie. Ondanks de hulp van de plaatse lijke brandweer, vele brandweren uit de omgeving en van tientallen bur gers en boeren ging er in goed an derhalf uur ruim 200.000 aan ge bouwen, werktuigen en inboedels verloren. Spelen met vuur door kinderen aldus de Volkskrant is vermoede lijk de oorza?k geweest van deze ramp waardoor 21 mensen dakloos zijn ge worden. Doordat de wind tijdens de brand van West naar Noord draaide, kreeg het vuur gelegenheid zich in alle richtingen uit te breiden. Duizenden duiven worden vermist De grote jaarlijkse Sint Vincent duivenwedvlucht van de Nederland- Postduivenorganisatie naar Frankrijk is vermoedelijk voor dui zenden duivenhouders een ramp geworden volgens „Parool". Van de 9000 gestarte dieren is pas de helft binnen en men vreest, dat van de andere helft een aanzienlijk deel is omgekomen in het noodweer dat de afgelopen dagen boven Frankrijk heeft geheerst. Maar voor duivenlief hebber P. van Vliet uit Kapelle-Biezelinge is de vlucht geen ramp geworden. Zeer waarschijnlijk is hij de win naar van alle prijzen, die er maar te winnen waren, en komt hij in het bezit van een auto, een televisie ontvangtoestel en een grote som gelds. Hoe de overige prijzen zul- lij vallen, is nog niet bekend. Eerst moet met zekerheid vast staan, dat alle nog in leven zynde duiven binnen zijn.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2