Laura-rijders gaan vol goede moed de eerste rit beginnen Leidse geschiedenis der 19de eeuw in a.s. 3 October-optocht Officiële openingsplechtigheid PLANNEN AL VERGEVORDERD TONEELSPELEN OP STRAAT WNSDAG 3 JULI 1951 UE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 VIERDE ALPHENSE RIJ WIEL VIERDAAGSE Foto links: In het IJsclubgebouw namen hun kaarten on ontvangst. Deze meisjes voorzagen zich van een Laura-fietsvlaggetjc. Foto rechts: De sportiefste deel nemers kampren op het IJscMibter- rein. Deze Amsterdammers maak ten hun bed van bossen stro in orde. (Foto's: „De Leidse Courant'') (Van onze „fietsende redacteur' AliPHEN, Maandagavond. Onder weersomstandigheden, die het beste doen hopen voor de komen de dagen, zijn vanmiddag bijna 500 Laura-rijders naar Alphen gekomen en hebben bezit genomen van het dorp aan dc Rijn, dat bij honderden rijwiel-touristen in Nederland al een bekende klank gekregen heeft. Door alle straten rijden fietsen met het bekende Laura-vlaggetje; dc deelne mers, sportief eu al of niet uitzonder lijk gekleed, wandelen door het dorp en kijken nieuwsgierig naar eikaars insigne, oin te zien hoe vaak zij al. meegereden hebben. Zij zijn gekomen onder felle zonneschijn en hebben zich verbaasd afgevraagd of het dit jaar inderdaad een mooi weer-Laura worden zal! Het d'or.p is in feeststemming! Hiel en daar hangen vlaggen uit en vele AlpheriSè families hebben logé's, die extra drukte in huis brengen. De ge routineerde Laura-rijders onder hen gaan oude kennissen begroeten en kunnen natuurlijk niet nalaten een smalende opmerking te maken over de Alphensc „brug der zuchten", die hoe kan het anders weer hun weg versperde. „Weest welkom". „Welkom in Alphen", zei de heer W. A. Lam, de nieuwe Laura-voorzit- ter, toen vanavond om half acht de deelnemers voor het Raadhuis bij eengekomen waren, omstuwd door minstens tweeduizend Alphen aren, waaronder vooral de jeugd rijkelijk vertegenwoordigd was. „Welkom in Alphen". Het deed ons goed dit te horen zeggen in alle op rechtheid. Wij weten, dat dc heer Lam dit /.ei namens alle Alphcna- ren. die telkenjarc zo prettig met de Laura meeleven. „Welkom in Alphen. U slaat voor een week van onbezorgde vacantie- vreugde. De zorgen zult U aan ons overlaten, die ze gaarne op onze schouders nemen- Mocht er een klei nigheid aan mankeren, weest dan 7.0 sportief dit le nemen. Moch het ern stig zijn, waarschuwt ons dan; wi zullen onze uiterste best doen alles vlot te laten verlopen.'' De heer Lam was dankbaar voor de grote belangstelling, die vele Lau- ra-vrienden in het afgelopen jaar per brief getoond hebben, en hoopte, dat 7.0n en wind ons gunstig gezind zouden zijn. Officiële belangstelling. Het was een exclusief gezelschap, dat dc heer Lam op het Raadhuisbor. des omstuwde. We zagen mr. L. A. Kcspcr. Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland zijn collega uit Utrecht, de heer M. A. Reinalda, dc burgemeesters jhr. mr. F. H. van Kinschot uit Leiden, Ed. C. Witschey uit Alphen. mr. J- J. Croles uit Bo degraven en P. Hoogeboom uit Zwam merdam, vertegenwoordigers van de burgemeesters van Amsterdam, Rot terdam en Utrecht, het Laura-bestuur en niet te vergeten de heer H. E. A. Gastelaars, oprichter van de Laura. Plotseling verstomde het geroeze moes. De Alphense harmonie „Cres cendo" zette het Wilhelmus in en plechtig rees de Nederlandse drie kleur omhoog langs de vlaggemast. Toen trad de heer P. Stouthamer, hoofd van de Mulo-school voor de microfoon en begroette de Engelse deelnemers, die hopelijk een mooie tocht zullen maken, maar overigens niet moeten denken, dat het weer bij ons beter is dan aan de overzijde v de Noordzee! De Engelse vlag ver scheen naast de Belgische aan masten rond het bevrijdingsmonu ment. Help elkander! Burgemeester Witschey noemde de Laura een festijn van sportiviteit, vriendschap en elkaar begrijpen. Dc deelnemers zullen op elkaar aange- menlijk doen! De wereld heeft een wezen zijn en hulp moeten verlenen, waar dit nodig is. Het gaat er niet al- leen om zelf de rit tot een goed ein de te brengen; men moet dat geza- dergelijke mentaliteit van elkaar be-" grijpen nodig. „Beleef de schoonheid van ons „ge west", vervolgde de burgemeester. „Ren niet achter elkaar door, maar zet uw ogen wijd open en ga eens rustig zitten aan een kikker-plomp! Wie zó de Laura rijdt, zal als een ge lukkiger mens terugkeren naar zijn werk. Gezonde sport. Commissaris Kesper meende, dat in deze zorgvolle tijden vier dagen ge zonde sport een weldaad moet zijn voor de deelnemers. „We hebben juist nu zo'n behoefte aan eenvoudige niet kostbare en goed ontspanning, die ons even onttrekt aan de zorgen van alle dag- Met deze woorden ver klaarde mr. Kesper de vierde Laura- rit voor geopend. De vlaggen van Leiden, Amsterdam, Utrecht, Rotter dam en Alphen werden gehesen en de massa verspreidde zich weer over het dorp. Vele deelnemers ontmoetten elkaar in de grote tent, die op het IJsclub- terrein is opgesteld, om als verzamel. ts en x-ecreatie-ruimte dienst te doen. Het was er vanmiddag een gezelli ge drukte, toen de deelnemers zich kwamen aanmelden en de rijders van vorige jaren elkaar ontmoetten. U weet hoe dat gaat: „Kerel, ben jij er ook weer? En daar hebben we waar achtig die Amsterdammer met zn dikke neus. Kijk, notaris de Heer uit Rotterdam is ook weer present. Zou hij die witte pet weer bij zich heb ben? Nee maar, daar komen de „Geel tjes" uit Kudelstaart. Grootste aantal. Op het IJsclubterrein waren sportiefsten onder ons bezig hun tenten op te zetten. Zij kamperen in de open luent, wat erg gezellig kan zijn (met mooi weer!) en in ieder geval goedkoop is. Al zijn wij blij dat er een royale gastvrouw met gedekte tafel ons zat op te wachten! Als we goed zijn ingelicht, hebben zich 476 deelnemers gemeld. Wanneer zij morgen allemaal starten, zal hef de grootste Laura-rit worden, die ooit gereden is. Dit ondanks de pes simistische klanken, die hier en daar gehoord werden en die ook in ons blad terecht kwamen. Zal het een goede Laura-rit wor den? Wc twijfelen er niet aan! De 1 stemming is uitstekend en het weer laat zich goed aanzien. Van interne moeilijkheden is uiterlijk gelukkig niets te merken. En zo gaan we vol goed moed dc nacht in, om morgen de eerste 150 km. weg te trappen. Nu we dit schrijven, is de avond reeds gevallen. De muziek in de tent kerk "naar Amsterdam en via Muiden, Naarden naar Bussum. De B-groep (100 km.) gaat direct naar Hilver sum, de A-groep (150 km.) over Hui zen, Laren, Baarn naar Hilversum. Vervolgens over Loosdrecht, Vinke- veen, Uithoorn naar Alphen terug. DE EERSTE DAG. Telefonisch uit Bloemendaal. Hedenmorgen 7 uur zijh de deelne. mers vol goede moed gestart voor de eerste étappe Om 8 uur reden zij in lange slierten door Leiden naar Kat wijk en vervolgens langs 't strand via Noordwijkerhout naar Bloemendaal, alwaar de eerste deelnemers tegen 10 uur aankwamen. Zij hadden toen al 61 km. achter de rug, wat een ge middelde betekent van meer dan 20 km. per uur. Men had grotendeels de wind mee- dat zal in de middaguren nog wel anders worden. 150 OF 100 De deelnemers, w.o. één Belg, tien Engelsen (één dame) en twintig Ambonnezen uit Woer den, hebben zich vanavond druk bezig gehouden met de branden de kwestie: één of twee routes, 150 of 100 km. Totdat één dame van 60 jaar, die al 3 maal mee gereden heeft, de discussie af knapte met dc opmerking: ,.Ik rijd 150 km., want als ik 100 km- per dag rijd, weet ik gewoon geen raad met al die vrije mid daguren'Lust U nóg peultjes? is verstomd en de meeste Laura-rij ders zullen reeds op één oor liggen. De nacht valt over het stille dorp; in de verte horen we de klok van een toren langzaam en plechtig elf slagen aftellen. Nog enkele uren en de wek ker gaat af. Onze fiets staat klaar, gesmeerd en gepoetst. Nog enkele uren en de trappers zullen kilometer na kilometer wegmalen. We zullen fietsen door Hollands polderland, zó mooi, dat men er nooit genoeg van krijgt. Door Neêrlands duinen, waar men de zee hoort zingen. Door dor pen en steden, waar de vrolijke lach van blijde Laura-rijders zal opklin ken tussen het lied, dat iedereen kent: „Want iedereen die moet het weten, dat wij hier v/eer zijn. Wij zijn de Laura-rijders, uit Alphen aan den Rijn", „Gekkenwerk"? Gij, die thuis gebleven zijt. omdat ge het „gekkenwerk" vindt, 150 km. te gaan fietsen, weet dat wij heus voor ons plezier gaan, om de vreug de van het fietsen cn om de schoon heid van ons eigen land te bewonde ren. Om vriendschappelijk, elkaar tot steun, een sportieve prestatie te vol brengen, die de spieren staalt, de longen volpompt en de geest ont spant. Zo denken we er allemaal over! De routes. We rijden Dinsdag over Hazers- woude. Leiden en Valkenburg naar Katwijk aan Zee, vervolgens naar Noordwijk. De Zilk. Vogelenzang, Bloemendaal. Velzen. Haarlem, Heem stede, Bennebroek, Lisserdijk, Oude Wetering. Bij „De Brasem" gaan de 100 km.-rijders direct over Leimui- den naar Alphen terug, terwijl de 150 km-rijders nog een „ommetje" maken over Rijpwetering, Oud-Ade, Leiderdorp en Hazerswoude naar Alphen. Woensdag gaat. de tocht over Ter Aar, Nieuwveen, de Kwakel, Boven- BINNENLAND De heer J, de Munck, in Den Haag, technisch hoofdambtenaar in bijzondere dienst van dc centrale directie van de wederopbouw en de volkshuisvesting, is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Prinses Beatrix zal morgen te Baarn de marechaussee kazerne, waarin de Paleisbrigade is onderge bracht, openen. Aan het Nooi-dzeekanaal le Vel- sen is een vierde pont in de vaart genomen Aan de talloze klachten van automobilisten is hiermede ein delijk een einde gekomen. Hoezeer hel 3 Octoberfeest de Lei- denaars ook lief is, zij denken er nu nog niet aan. Eerst moeten de vacan- ties voorbij zijn, pas dan gaan zij hun gedachten bepalen bij het ko mende feest, ter herdenking van Leidens ontzet in 1574. Maar bij het bestuur van de 3 October-vereniging gaat dat anders. Deze heren, die op het feest in gekiede jas en met hoge hoed rondlopen, alsof alles vanzelf gaat, zitten nu druk plannen te bera men en uit te werken. Zonder hoge hoed, wellicht met opgestroopte hemdsmouwen, al kunt U zich mis schien de heren mr. Geertsema, Van Spall, Brouwer en Commandeur, om er slechts enkelen te noemen, zo niet voorstellen Speciaal de Optocht-commissie, onder voorzitterschap van dokter N. A. Commandeur, heeft nu druk werk. Jaarlijks gunnen deze heren ons een kijkje vooraf in de optocht plannen, omdat zij van mening zijn, dat de feestvierende Leidenaai-s het recht hebben te weten wat zij op het feest mogen zien. Het onderwerp van de optocht moet dan geen ver rassing meer zijn, alleen de uitvoe ring daarvan. Wat met zich mee brengt, dat aan de laatste wel zeer bijzondere aandacht moet worden besteed! Welnu, wat dat betreft, kunnen de Leidenaars gerust zijn. Het vorig jaar werd hier en daar gemopperd, omdat er „maar" een reclame-op tocht was die overigens ontzaglijk meeviel), doch op het komende feest kan men weer genieten van een ech te optocht, vol praal en pracht, die een vergelijking met alles, wat er tot nu toe aan 3 October-optochten te zien geweest is, met glans kan doorstaan. Tenminste, dat geloven wij, nadat ons de plannen zijn voorgelegd en enige tipjes van de geheimzinnige sluiei", die het geheel nog bedekt, werden opgelicht. Het onderwerp van de optocht doet reeds veel goeds hopen: „Enige belangrijke episoden uit de Leidse geschiedenis van de 19e eeuw". Franse troepen in Leiden. Er zullen nog Leidenaars zjjn, die zich een belangrijk deel van de vo rige eeuw kunnen herinneren. Maar toch niet alles! Hun zal het slot mis schien bekend vooi'komen, maar wat er verder getoond wordt, zullen de toeschouwers zich hoogstens uit boe ken kunnen herinnei-en. Men heeft die 19e eeuw niet pre cies op de dag af willen afbakenen. De optocht begint met 20 Januari 1795, toen de Franse troepen over de Hoogewoerd de stad binnentrokken, omstuwd en bejubeld door de Leidse burgerij. Dit zal een schilderachtige groep worden, waarvan vooral wat de costuums betreft veel zorg wordt besteed. De Franse costuums zullen geheel nieuw gemaakt moe ten worden, omdat de outhentieke niet voorradig en bovendien toch te klein zouden zyn. Het mensdom is in de afgelopen eeuw gegroeid, al thans in lengte Belangrijk in de Leidse geschiede nis is ook de ontploffing van het kruitschip aan de Steenschuur, 12 Jan. 1807. Bovenstaande foto geeft de praalwagen weer, waarop ook Koning Lode wijk (naar wiens pa troonheilige de St. Lode wij kskerk na de ramp werd vernoemd) wordt afgebeeld. Enige uren nadat dc ont ploffing had plaatsgevonden, was hij al in Leiden om de hulpverlening te dit te mogen canstaterenü! regelen, waarvoor hij later nog een vorstelijk bedrag schonk. Er zijn meer feiten in de Leidse geschiedenis van de 19e eeuw, die herinneringswaardig zijn: 1830 1831, Leidse studenten in de Tien daagse Veldtocht: April 1939, prof. Von Siebold, beroemd plantenkun dige, krijgt bezoek van een groot man, die later Keizer Alexander II van Rusland worden zou. Siebold noemde- zijn Japanse tuin „Nippon" De gelijknamige straat herinnert thans nog aan de plaats, waar eens deze beroemde tuin (nakomelingen van zijn planten zijn nog in de Hor tus aanwezig!) gelegen heeft. De familie Kegge. Dan komt er een groep in de op tocht. die iedere minnaar van Hilde- brands „Camera Obscura" veel ge noegen zal doen: de familie Kegge! Niet alleen de protserige heer Kegge zal te zien zijn, maar ook Hildebrand zelf (de „onsterfelijke"), mevrouw met Azor en Mimi, Henriette, Van der Hoogen, Suzette Noiret, bakker De Groot, grootmoeder, enz. Dit is geen optocht meer, dit wordt toneel spel! Daar is een stukje prachtig to neel van te maken, mits men de goede personen kan vinden. Vervolgens komt 1842: de eerste spoorwegverbinding tussen Leiden en Haarlem (wanneer men tenmin ste materiaal kan vinden...); oprichting van de 3 Octobervercni- ging; 1875: het 300 jarig bestaan van de Leidse Universiteit (praalwagen met Zweetkamertje), de oude brand spuit van de Weesjongens, misschien de oude Paardetram en tenslotte 1905: de grote maskerade (studen ten-lustrumfeest) die uitbeeldde hoe Stadhouder Willem III, Koning Engeland, in 1691 zich naar het Haags Congres begaf. Bij die gele genheid werd voor het feest dc „Leidse" gouden koets gebruikt, die ook nu weer zal meerijden. Toneelspel. Zoals het plan zich thans laat aan zien, wordt het een grootse en grote optocht (300 heren, 100 dames, 100 paarden) die werkelijk iets prach tigs worden kan. Meer dan voorheen het geval was, zullen de organisato- x-en trachten er een rijdend en lo pend toneelspel van te maken, waar toe de vele schitterende figuren zich prachtig lenen. Om te bereiken, dat men een goede rol-opvatting zal krij gen, worden de deelnemers enige da gen voor het feest bij elkaar getrom meld om te luisteren naar een uit eenzetting over al deze geschiedenis sen, hun sfeer, betekenis en manier van uitbeelden. Dit alles echter vraagt thans op dc eerste plaats een groot aantal lief hebbers om mee te doen aan deze optocht. A.s. Donderdagavond wordt om half acht in de Jacobazaal van „Den Burcht" reeds de raaatavond gehouden, waarop men zich kan aan melden tot deelname. Vooral heren worden verwacht, graag ook toneel spelers(sters). Hel succes van deze luisterrijke optocht zal voor een groot deel afhangen van de mede werking der Leidse burgerij. Waar het hier Leidens beroemde 3 Octo berfeest betreft, geloven wij zeker, dat die medewerking overvloedig en spontaan gegeven zal worden! Don derdag hoopt de Optocht-commissie RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. Dc drank. 1Wegens diefstal van enige stukken lood uit het huis dat hij bewoonde en verduistering van geld dat hij als ijscoventer ontvan gen had, moest een 37-jarige colpor teur uit Leideix terecht staan voor de Haagse politierechter. Verdach te had reeds meer op zijn kerfstok, doch was nog nooit veroordeeld. Verdachte erkende de feiten. Uit de stukken bleek dat de man verslaafd is aan de drank. De officier van jutistie was van mening, dat de verdachte zelf niet beter wilde en zag dat de enige kans lag in een gecombineerde straf. De eis luidde zes maanden gevangenis straf waai-van drie voorwaardelijk en met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. De politierechter zag aanleiding om mee te gaan met de eis van de officier en verdachte werd conform de eis veroordeeld exi zal zich onder behandeling moeten stéllen van een drankbestrijdingsorganisatie. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA: 10 00 VPRO; 10.20 VARA 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Grarao- foonmuziek: 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor dc huisvrouw; 9.00 Gramofoon muziek; (9.309.35 Waterstanden), VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gramofoonmuziek; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Promenade-orkest; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gramo foonmuziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Groninger Orkestver eniging: 15,00 Kinderkoor; 15.20 Voor de jeugd; 15.50 Pianorecital; 16.00 Voor de jeugd; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Piano-duo; 17.45 Regeringsuitzen ding: Dr. C.A.O. van Nieuwenhuyze: „Idul Fitri, het kleine feest. Een einde en een begin". 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.20 „Technisch perso neel voor de luchtmacht", causerie; 18.30 R.V.U.: Mevr. Mx\ L. Eversdijk- Smulders: „De Toareg: De gesluierde mannen in de bergen van Atlantis". 19.00 „De beïnvloeding van de mens", causerie; 19.15 Instrumentaal trio. VPRO: 19.30 Voor de jeugd VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 „Dr. W. Dx-ees 65 jaar", klankbeeld; 20.25 „La Tra- viata", opera. 21.20 „De keizer is een dief", hoorspel. 22.15 „4 Juli on afhankelijkheidsdag in Amerika". 22.45 „Lichaam en gezondheid", cau serie; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgelspel. 23.3024.00 Lichte muziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Ge wijde muziek; 8.45 Gramofoonmuz.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Salonorkest 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.35 „Onverwachte Moeilijkheden", hoorspel; 12.00 Alt en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.37 Kerk dienst; 13.00 Nieuws; 13.15 Militaire reportage; 13.20 Gevax-ieerde muziek. 13.50 Gramofoonmuziek; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Kamermuziek; 15.30 Gramofoonmuziek; 15.45 Gewijde muziek: 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Metropole orkest en solist; 18.00 Mannenkoor; 18.30 Gevarieerde mu ziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Causerie over Beroepskeuze; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws; 20.05 Omroep orkest; 21.00 Paulus Oratorium; 22.00 Harpenensemble; 22.20 Report.; 22.30 Cello en orgel; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws; 23.15 Amuse mentsmuziek; 23.4324.00 Gramo foonmuziek.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6