Mej. Stolman sprak over de mooie taak der K.A.V. NAA« De strijd is gestreden Touringcar uit Den Haag in België over de kop geslagen DINSDAG 3 JULI 1951 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 DIOCESANE K.A.V.-DAG Op de gisteren te Haarlem ge houden diocesane dag van de Kath. Arbeiders Vrouwen voerde mej. Stolman van de Limburgse K.A.V. het woord. Zij zette voor een aan dachtig toeluisterend gehoor uiteen, wat eigenlijk de K.A.V. is en waar uit haar taak bestaat. Met nadruk wees spreekster er op, dat een eigen stands organisatie onontbeerlijk is. Het doel van de leden van de K.A.V. is immers om het gehele maatschappelijk leven weer Katholiek te maken. Om dit samen te kunnen doen is een standsorganisatie nodig. Ook moe ten de leden de werkzaamheden van hun apostolaat aanpassen aan hun omgeving; zij moeten niet opgaan in de massa maar persoon lijkheden worden en daar velen pas in hun eigen milieu tot ontplooing komen is dit alweer een der rede nen voor eigen standsorganisatie. De grote taak van de K.A.V. is nu om alle vrouwen dit te doen besef fen. Door hun voorbeeld thuis kun nen zij zoveel goed doen. In dit ver band wees mej. Stolman er op dat de Nederlandse vrouw zo dikwijls de hoofdzaak uit het oog verliest voor de bijkomstigheden; zij offert haar hele dag en al haar vitaliteit aan het huishoudelijk werk, terwijl er voor man en kinderen niets over •blijft. Een gezellige huiselijke sfeer is echter onontbeerlijk voor het vormen van goede Katholieke jongere mensen. Tenslotte wees spreekster er op, dat de K.A.V. ook voor de ongehuwde vrouwen be langrijk is daar haar moeilijkheden in eigen milieu worden besproken. Deze lezing van mej. Stolmans was wel het hoogtepunt van de gisteren afgehandelde agenda. Om 10 uur des morgens waren de K.A.V.-leden reeds in het gebouw Sint Bavo te Haarlem bijeengekomen. Nadat zij waren toegesproken door rector Leenders uit Den Haag, die een be roep op de goede wil van de vrou wen deed, opdat zij- alle krachten in het komende jaar zouden inspan- De organist-directeur van de Sacramentskerk in Breda en leraar aan de kunstacademie aldaar, te vens docent aan het Tilburgs con servatorium, Louis Toebosch, is winnaar geworden van de improvi satiewedstrijd op het Haarlems Ba- vo-orgel, die ter gelegenheid van het Holland festival gisteravond werd gehouden. De prijs bestaat uit een bronzen tulp, beschikbaar gesteld door de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur. UITVOER NAAR DUITSLAND. Nederland zal voorlopig tot het einde van dit jaar maandelijks voor een bedrag van ruim twintig mil- lioen dollar naar Duitsland kunnen uitvoeren. Deze regeling is het re sultaat van langdurige besprekingen te Bonn, waarbij als woordvoerder voor Nederland mr S. Th. Teppema optrad. J3EURS - O VERZICHT iets zwaardere markt De tweede week van handel in claims Philips zette opmerkelijk rustiger in. Men weet nog wel niet wat er kan gebeuren maar in de hoek is de stemming thans aanzien lijk kalmer dan vorige week. Te genover het voortgezette buiten landse aanbod stond behoorlijke vraag, maar de prijs der claims kon het niveau van Vrijdag niet berei ken. Er werd dan ook op een lager peil genoteerd en de handel speelde zich af tussen 95 en 69.50. De ge wone aandelen Philips bleven iets beneden de notering van Vrijdag. De gehele markt lag trouwens ietwat zwaar in afwachting van de verdere ontwikkeling der algemene politieke situatie. Voor het eerst werden gisteren verhandeld de pas geïntroduceerde obligatiën der 4 procent dollarlening Philips, waar van de koers zich stelde op 108, hetgeen beneden het agio voor Amerikaanse fondsen was. In de betreffende hoek was men niet on tevreden over deze introductie. Er viel behoorlijke vraag te constate ren, zoals ook vrij algemeen ver wacht was. Over de gehele linie bleven de koersen oen kleinigheid beneden het slotpeil van Vrijdag. Olie ging daarbij voorop en liep van 284 tot 282 1/4 achteruit. Van enige in vloed van de toestand in Perzië is hier niet veel te bespeuren. Unile ver moest een goed deel der koers winst van Vrijdag weer prijsgeven. De opening was op 239, waarna 241 3/4 genoteerd werd. Het was opmerkelijk, dat de Cultuurfondsen zich betrekkelijk goed wisten te handhaven, hoewel de jongste berichten uit Indonesië toch waarlijk niet zo opwekkend zijn. Staatsfondsen lagen prijshoudend en investeringscertificaten liepen zelfs op tot 90. Voor het eerst wer den gisteren verhandeld de 2 3/4 belastingTcertificaten, uitgegeven a pari, waarvan 169 millioen gulden is geplaatst. De koers kwam giste ren op 100 en er werd ruim 1 ton verhandeld. Zoals men weet kunnen deze certificaten van 1 Januari 1952 af tegen de parikoers worden ge- bruikt voor de betaling van aan slagen in de vermogensbelasting, de I inkomstenbelasting en de vennoot- schapsbelasting. nen en Christus tot de hoeksteen van hun gezinnen zouden maken, werd onder leiding van de voorzit ster mej. Stringa een aantal ingeko men voorstellen van de verscheide ne afdelingen behandeld. Diverse afdelingen hadden ver zocht om meermalen per jaar een verdiepingsdag te houden. Om finan ciële redenen is dit echter onmoge lijk, terwijl ook de bestuursleden dan overbelast zouden worden. Daarom kan men beter tot retraiten overgaan. Wel wordt overwogen om ieder jaar per afdeling een ver diepingsdag te houden. Voorgesteld werd echter om de leden zelf iets in de kosten bij te laten dragen. Met nadruk beval mej. Stringa in dit verband de congregaties aan. Bin nen afzienbare tijd zullen de ver scheidene afdelingen gereorgani seerd worden en zo nodig opnieuw ingedeeld. Dit naar aanleiding van enkele vragen en voorstellen betref fende dit punt. Ook werd gevraagd of het niet mogelijk was om het zie kenfonds der K.A.B. „Sint Johannes de Deo" in Amsterdam te vestigen. Door het stopverbod van 1941 is dit niet mogelijk, zolang een nieu we wet op de ziekenfondsen niet is aangenomen. Bij het einde van de vergadering stelde mej. Stringa voor om eens een landdag van de K.rA.V. te orga niseren. Met applaus werd dit voor stel begroet. Binnenkort zullen de leden er dus wel meer van horen. KARDINAAL DE JONG In afwachting van de dag, waarop 'het nieuwe verblijf van Kardinaal De Jong bij de eerwaarde zusters van O.L. Vrouw te Amersfoort zal zijn gereed gekomen, vertoeft Z. Eminentie enkele weken bij zijn broer, de zeereerwaarde heer W. de Jong, pastoor te Heerenveen. De 32-jarige Wim Bos uit 's Her- togenbosch, die zijn opleiding kreeg op het R.K. Blinden-instituut „St. Henricus" te Grave, is officieel ge ïnstalleerd als centralist op het kan toor der belastingen te 's Hertogen bosch. De heer Bos is de eerste blinde centralist, die in het gebied van hef gewestelijk arbeidsbureau te 's Hertogenbosch een betrekking kreeg aangeboden. Reeds vijf jaar was de heer Bos elders als centralist werkzaam. Bij de installatie waren verschil lende hoofden van dienst van de be lastingen, het arbeidsbureau en de P.T.T. aanwezig. De directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, drs. F. van den Hout, zeide verheugd te zijn, dat een over heidsinstantie in deze het goede voor beeld had gegeven. Spreker was van mening, dat ook het bedrijfsleven in staat mag worden geacht bepaalde functies enigszins aan te passen, op dat tal van personen, die door toe vallige omstandigheden bepaalde be voegdheden moeten missen, aan een werkkring kunen worden geholpen. Gisteren werd te Nijmegen in At lanta de bondsdag v. d. Kath. schoen makerspatroons gehouden, onder voorzitterschap van de heer J. Duquesnoy. De heer Bergers, die vele jaren het secretariaat vervult, trad we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd af en werd op gevolgd door de heer F. v. Vlij men. Bij de bespreking van de vak centrale belangen uitten velen de wens zich af te scheiden van de Ned. R.K. Middenstandsbond. De voorzitter bestreed deze opvatting. Als bestuursleden werden herko zen de heren W. Veld uit Den Bosch en P. van der Ing uit Nijmegen. In de vacature B. van der Wal uit den Haag werd gekozen de heer H. Waarsenburg uit Arnhem. Toen wij de redactie enveloppe van de vorige dag dichtplakten, was de luchtaanval in volle gang. Tien tallen jagers en lichte bommenwer pers doken op ons kampement en wanneer deze aanval ernst was ge weest, zou er van het kamp niet veel overgebleven zijn. Nu dient anen te bedenken, dat wij ons kam pement ingericht hadden met de opdracht, zo min mogelijk schade aan de boomgaard aan te richten. Was het werkelijk oorlog geweest, dan hadden we ons ingegraven en het kampement gecamoufleerd met de aanwezige middelen. Nu stonden alle tentjes netjes naast elkaar op gesteld en vanuit de lucht volkomen zichtbaar. Na de luchtaanval ver wachten we het grote vijandelijk offensief. We maakten de militairen die 's-nachts verschillende keren op patrouille waren geweest en even zo veel malen doornat waren gere gend wakker en we lieten hun zich gereed maken om de stellingen te bezetten. Er heerste een vecht lustige stemming. De Nederlandse soldaat was op z'n best. Terwijl ze slaapdronken en met nog natte kle ren uit het stro kropen, maakten ze al plannen, wat ze zouden gaan doen, als de aanval zou losbarsten. Te sterk De aanval bleef echter uit. Er vonden enkele voorposten-gevechten plaats, maar daarna trok de vijand Gisteravond is tussen Tongeren en Luik een Nederlandse touring car, afkomstig uit Den Haag, in botsing gekomen, met een perso nenauto uit Luik. De touringcar sloeg over de kop en verdween in een twee meter diepe sloot aan de kant van de weg. Tijdens de val werd het gehele on derstel van de bus afgescheurd. De touringcar vervoerde, behalve de chauffeur en de reisleider, nog 18 touristen, die een vacantietrip door de Ardennen zouden maken. Alle inzittenden van de bus, be nevens de bestuurder van de per sonenauto en de mede-inzittenden, zijn vrouw en 3 kinderen, werden gewond- Vier gewonde Nederlandse tou risten verkeren thans nog in het hospitaal te Tongeren. Zij zijn ern stig gewond, doch er is geen levens gevaar. De overige passagiers zijn nog gisteravond naar Den Haag te ruggekeerd. Ernstig gewond werden mej. C. v. d. Bosch uit Voorburg, die 6 ribben brak; mevr. Douma- Pouw uit Den Haag met gebroken ruggegraat; G. Haasnoot uit Kat wijk, die aan het hoofd werd ge wond; W. v. d. Tuin uit Voorburg met een wondje* aan het gezicht; mevr. v. d. Tuin-Rodoe kreeg even- ren. De auto heeft daarbij de bus ge raakt en is tegen een boom gevlogen. De bestuurder van de autobus is door de botsing de macht over het stuur een ogenblik kwijt geraakt. De bus kwam daardoor in een greppel naast de weg terecht en sloeg om. De niet of niet ernstig gewonde passagiers van de Nederlandse bus werden nog Maandagavond met een speciale bus naar Den Haag gebracht. De rijkswacht te Tongeren ver strekte ons de namen van de gewon den. Het is niet onmogelijk dat enigë namen verkeerd zijn opgegeven. Het ongeval op Ameland Naar aanleiding van het droevig ongeval op Ameland, waarbij 30 Juni j.l. twee leden van de Gerefor meerde jeugdclub te .Grotegast en de badmeester, de heer Klat, om het leven kwamen, vernamen wij van de heer J. Gelderloos, voorzitter van de Gereformeerde jeugdleidersbond te Grotegast het volgende: Onmiddellijk na aankomst werd door de leiders des morgens met de heer Scheltema en de badmees ter overleg geplaegd over het tijd stip waarop gezwommen zou kunnen worden. Gezegd werd, dat dit des eens een vleeswonde aan het hoofd, mjddags om 14.00 uur wel mogelijk doch zij kon, na verbonden te zijn, j was Rekening houdend met dat naar Den Haag terugkeren. Voorts i uur ^oen door leiding een werd mevr. Pottersberg-v. d. Eshof schema voor jg dagindeling opge- uit Den Haag. aan de lippen gewond maakt en wel ZOi dat om 13 uur ook zij kon naar huis worden gezon- jn ]10^ej Scheltema zou worden ge- den. Nader wordt gemeld: De chauffeur van de bus werd niet gekwetst, evenm'in de reisleider. ■Het ongeluk is ontstaan toen op de weg tussen Tongeren en Luik. nabij het dorp Wihogne, een personenwa gen uit Luik de autobus wilde passe- EEN DUDE EN TWEE ZWAAR GEWONDEN BIJ MOTOR ONGELUK Bij een ongeval op de Amster damse straatweg te Baarn is Zater dagochtend de 61-jarige heer P. C. W. uit Amsterdam gedood en wer den twee personen zwaar gewond. In gezelschap van de heer B., die de motor met zijspan bestuurde en echtgenote (eveneens uit Amster dam) ving de heer W. een veertien daagse vacantietocht aan. Bij het passeren van een vrachtwagen werd het stuur van de motor door een in dezelfde richting rijdende auto gegrepen. De motor sloeg over de kop. De heer W. werd op slag gedood. De bestuurder en diens echtgenoote werden in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. DOOR STIER GEDOOD Op de boerderij van de heer Th. T. te Rietmolen in de omgeving van Enschede had een tragisch ongeluk plaats. Terwijl de eigenaar en de oudste zoon van huis waren, ont dekte de 80-jarige knecht J. ten B. dat de stier van de ketting was los gebroken. In zijn bezorgdheid voor have en goed van zijn werkgever, strompelde de oude vman naar het dier toe om het weer'vast te maken. De stier was hiervan niet gediend en nam ten B. op de horens, ten gevolge waarvan de oude man enkele uren later overleed. geten. Daarna zou men gaan zwem men. Om 14.00 uur zijn de kinderen, vergezeld van de badmeester en twee leiders te water gegaan. De kin deren, die het verst in zee zijn ge gaan waren slechts zo ver, dat het water tot de knieën reikte. Op dat moment begon de zee plotseling zeer wild te worden. Onmiddelijk is toen gevolg gegeven aan het sein van de badmeester om terug te keren. De zee was intussen echter zo woest geworden, dat enkele kinderen niet overeind konden blijven en wegge slagen werden met het bekende droevig gevolg. Van een te ver in zee gaan van een der kinderen is, aldus de heer Gel derloos, dan ook geen sprake ge weest. En evenmin van een hande len door de leiders in strijd met het advies van de heer Scheltema of van de badmeester. Enige maanden geleden verkregen de Verenigde Naties het recht tot uitgifte van eigen postzegels, waar mede alle door het hoofdkwartier te New York te verzenden poststukken in de toekomst gefrankeerd zullen worden. Alle postzegeldrukkerijen ter we reld hebben nadien naar de eer ge dongen om deze series te mogen drukken. Tenslotte hebben twee firma's deze eer mogen delen: Joh. Enschedé Zonen te Haarlem en Thomas de la Rue te Londen. Eén der ontwerpen van de firma Enschedé is getekend door Doeve; een ander ontwerp, bestemd voor het' internationale fonds voor hulp aan kinderen, is door de heer Hartz ge maakt naar een foto van de Amster damse fotograaf Meijboom. Dit is de eerste maal dat het hoofdkwartier van de Uno een recht streekse bestelling plaatste bij een Nederlandse industrie. BELG AANGESCHOTEN BIJ KOEIENSMOKKEL. Een dezer nachten is de Belgische smokkelaar D., die met nog enige andere Belgen koeien in de nacht over de grens trachtte te smokkelen, onder de gemeente Baarle Nassau, aangeschoten. Douane-ambtenaren bemerkten vlak bij de grer.s de smokkelaars en bevalen hen om halt te houden. Toen aan het bevel niet werd voldaan, werden schoten gelost. De Belg D., afkomstig uit Weelde werd hierbij getroffen en kon in ar rest worden genomen. Hij werd naar het ziekenhuis te Tilburg overge bracht. De andere personen van de smokkelaarsgroep wisten over de grens te ontkomen. Vier koeien, die werden achtergelaten, werden in beslag genomen. Met ingang van de winterdienst- regeling der Nederlandse Spoorwe gen in October zal de spoorlijn En schedeEindhoven als „rondlijn" worden bereden. De electrische treinstellen van de lijn Eindhoven Amsterdam zouden dan van Am sterdam doorgaan naar Enschede en omgekeerd van Enschede via Am sterdam doorrijden naar Eindho ven meldt de „Volkskrant" Het ligt in de bedoeling na de electrificatie van de lijnen Zwolle Groningen en ZwolleLeeuwar den, de lijn LeeuwardenGronin genZwolleAmersfoort Utrecht Den BoschEindhoven eveneens als „rondlijn "te berijden. Geen roulette in Nederland Naar aanleiding van de met name gedurende de afgelopen maanden van verschillende zijde op de rege ring geoefende aandrang om door wetswijzigingen op beperkte schaal de gelegenheid te openen tot roulet te of ander hazard spel. verne men wij van de Minister van Justi tie, onder wie deze aangelegenheid ressorteert, dat van hem geen daar toe strekkende maatregelen zijn te verwachten. De minister heeft aan de procureurs-generaal bij de ge rechtshoven opdracht gegeven de actie tegen de clandestiene speelge- legenheden met kracht voort te zet ten. DE VOGELS EN DE BLAUWE VLAG Spreeuwen blijken een afkeer te hebben van blauwe vlaggen, zo schreven wij enige tijd geleden. De heer D. J. W. Detmar tc Brummen stelde dat vast, toen hij in een ker senboomgaard enkele blauwe vlag gen plaatste. De hinderlijke spreeu wen waagden het niet zich in de omgeving van deze vlaggen te nes telen. Inmiddels is de heer Detmar ver der gegaan met zijn proefnemingen. Op een aardbeienperceel van 50 M2 behaalde hij hetzelfde resultaat. Ditmaal werd een lijsterpaar de schrik aangejaagd. Een aantal met blauwe lak beschilderde blikjes, die boven het land waren gehangen, dienden als „verschrikkers". Een van deze blauw gekleurde blikjes plaatste de heer Detmar boven een nest met jonge spreeuwen. Om beurten kwamen de ouden aange vlogen met in hun bekjes voedsel voor de jongen. Maar zij zetten zich niet meer neer op het nest om het vergaarde voedsel in de jonge spreeuwenbekjes over te "hevelen. Dat durfden ze pas toen na een uur het blauwe blikje was verwijderd Inmiddels blijken verscheidene kersentelers de heer Detmar bij zonder dankbaar voor het resultaat van zijn proefnemingen. Uit alle delen van het land heeft hij reeds in totaal een 200-tal brieven ont vangen. zich terug. Zoals hij later ver klaarde, waren onze stellingen hem te sterk gebleken. Als een donder slag bij heldere hemel kwam plot seling het bericht binnen, dat een stelling van een bevriend bataljon gecapituleerd had. Onmiddelijk werd een compagnie naar de plaats des onheils gestuurd. Na een uur felle strijd, werd de plaats hero verd. Terwijl we nog indianen kre-' ten aan het slaken waren over deze overwinning kwam het verplette rende bericht, dat het regiments- stafkwarticr bij verrassing ingeno men was. Weer trok een strijdgroep van ons er op af cn terwijl de meest gunstige berichten over de strijd binnenkwamen, werd plots het „staakt het vuren" bevolen. Het was toen precies 12 uur in de middag. Tot nu toe leven wij in (pijnlijke) onzekerheid, of wij ge wonnen of verloren hebben. Na het wapenstilstanddbericht, stonden we even in dubio, of we onze natte kle ren nog zouden omwisselen voor droge, maar we hadden al drie da gen lang dezelfde (natte) kleren gedragen en daar er geruchten gin gen, dat het kamp direct zou wor den opgebroken vonden we het de moeite niet meer waard. Tenten worden opgevouwen Inderdaad begon men direct met het opvouwen van de tqpten het bijeenharken van stro en het weg breken van stellingen, maar eer de autocolonne voorkwam, was het al vrij laat in de avond geworejpn. Er bleek vervoer te kort en het is aan het wiskundig gegoochel van enkele deskundige tc danken, dat we allen meekonden. Het was 10 uur toen het convooi in beweging kwam. Als een dreigende kolos ver rees de machtige brug, die we ver dedigd hadden in de donkere avond. En terwijl we doodmoe cn opeen gepakt achter in de drietonner la gen, kregen we een ogenblik het vreemde idee, dat wc de brug wer kelijk voor vernietiging behoed had den. JUDOCUS SPORT De „Sportkroniek" geeft de nieuwe indeling van de eerste klassers in het komende seizoen, een indeling, die een nog grotere vermenging laat zien dan het vorig seizoen. Zij ziet er thans als volgt uit: Afdeling A: E.DO., Haarlem, De Volewijckers, D.W.S., Elinkwijk, 't Gooi, Go Ahead, A.G.O.V.V., En- schedese Boys, Heerenveen, GVAV, Velocitas, Frisia, Theolc. Afdeling B: V.S.VR.C.H., Ajax, Blauw Wit, D.O.S., Wageningen, Zwolse Boys, Visse, Enschede, Sneek, Oosterparkers, Be Quick, Leeuwarden, Achilles. Afdeling C: A.D.O., S.V.V., Fcijen- oord, R B.C., D.H.C., Quick, NA.C., Willem II, B.V.V., Eindhoven, MVV. Sittardia, Bleijertieide, Juliana of RKONS. Afdeling D; H.B.S., Hermes DVS, Xerxes, Sparta, Emma, N.E.C., N O.A.D., Longa, P.S.V., Brabantia, V.V.V., Maurits, Chèvremont, Lim- burgia. LAWNTENNIS. DE WIMBLEDON- KAMPIOENSCHAPPEN. Het was gisteren weer een be langrijke dag voor Wimbledon: in het heren enkelspel werden Scdg- man, Larsen cn Bergalin bij verras sing uitgeschakeld. Sedgman (Austr.) verloor van Flamm (V.S 6—2, 6—1, 3—6, 3—6, 57, Larsen (V.S.) van Savitt (V.S.) 6—1, 4—6, 4—6; Bergclin (Zw.) werd verslagen door Mr. Gre- gor (Austr.) 0—6, 6—4, 7—5, 2—6, 46. Sturgess (Z. Afr handhaafde zich op Vieira (Braz.) 62, 60. 63. Er komt dus nu in ieder geval een Amerikaan in de eindstrijd en wel tegen de winnaar van Sturgess Mc. Gregor. In de derde ronde van het ge mengd dubbelspel behaalden de Ne derlanders mevr. Schmier cn Rinkel een gemakkelijke overwinning in twee sets op het Britse paar mevr. O'Connell en Buil: 86, 64. Het geplaatste AmerikaansAustra lische paar mevr. DupontOsborne en McGregor had slechts een half uur nodig voor een gemakkelijke overwinning op het dubbel Nel Hermsen (Ned.) en Weiss (Argent.) 60, 64. Van Swol, die met mrs. WalkerSmitt reeds de vierde ronde had bereikt moest zich terugtrek ken, wijl hij door werkzaamheden niet langer in Wimbledon kon blij ven. WIELRENNEN. RONDE VAN ALKMAAR. Bij de Zondag verreden Ronde van Alkmaar wisten de Swift leden K Post on R. Wallet een aardig succes te boeken. K. Post bezette de derde. Wallet de vijfde plaats. De volledige uitslag was: 1. De Moor (Amster dam) 100 km in 2 uur 29 min. 25 sec.; 2. P. Muis (Amsterdam); 3. K Post (Nieuw Vennep); 4. C. Backer (Halfweg): 5. R. Wallet (Leimui- den); 6. M. Snijder (Halfweg); 7. A. v. d. Putten (Den Haag). Woensdag straten R Wallet en K. Post in de wegwedstrijd over 230 km. Amster dam— Arnb' Amsterdam. ZWEMMEN NATIONALE KAMPIOENSCHAP PEN ZWEMMEND REDDEN 1951 Gisteren zijn in het gemeentelijke natuurbad de „IJzeren Man" te Vught de nationale kampioenschap pen zwemmend redden 1951 onder veel belangstelling gehouden. De wedstrijden, die georganiseerd werden door de R.K. Reddingsbriga de en zwemvereniging „IJzeren Man" te ught, werden geopend door de voorzitter van de Nederland se bond tot het roeiden van drenke lingen, de heer J. P. Wcyburg uit Santpoort. Het was voor het eerst, dat de N.B.R.D. haar hondsdag in hot zuiden van het land hield. Veertien reddingsbrigades uit alle delen van het land namen aan de wedstrijden deel. De Bierlee-wisselbeker werd ge wonnen door de Haarlemse reddings brigade de Meyerinkbckor door mej. Tli. Turkenburg van Haarlem de Ritzenwisselbekcr door J. Schee pers van Haarlem de Keulenaar beker door Haarlem. In de groepsprijzen was de me daille voor de brigade met de beste prestaties (heren) voor Haarlem, do medaille voor de brigade met de beste prestaties, (dames) eveneens de speciale medaille voor de brigade met de beste jeugdprestatics voor de reddingsbrigade „IJzeren Man" te Vught, de zilv. medaille voor de bri gade voor het beste medischo gedeel te eveneens voor Haarlem. WATERPOLO. DE ZIJLDE GOUWE 4—2. Deze wedstrijd is een rommelige ontmoeting geworden, die gelukki," door een straffe leiding nog tot een goed einde kon worden gebracht. Reeds dadelijk werd een Gouwe- speler naar de kant verwezen en nadat van beide ploegen nogmaals een speler buiten de lijnen werd ge zet, kon de thuisclub ny enkele spannende situaties door Steehouwer de leiding nemen (10). De vreugde was echter van korte duur want spoedig kwam de gelijkmaker (11), terwijl nog voor rust de Gouwe de leiding nam 12. De tweede helft was een komen en gaan van Gouw-spelers, want steeds gingen een of meerdere spe lers naar de kant en toen zelfs Prcvo tot tweemaal toe door de De Gouwe keeper onnodig werd aangevallen, ging de strafworp in het lege doel (22). Binnen de minuut werd steeds een Gouwc-speler uit 't water gezonden en wij telden dit ongeveer 5 maal. Uit een strafworp werd het 32, met zeven tegen zes door Prevo 42 en ook tegen 't einde lag de thuisclub met een speler meer in 't water. De Zijl III verloor met 72 van het IJ III. DAMMEN. R.K. DAMVERENIGING „TEMPO". In de clubzaal Oude Herengracht 20 werden de wedstrijden om hot clubkampioenschap voortgezet. Er komt tekening in de strijd. De hert n A. G. de Jeu, B. W. Belt en G. Jan sen hebben de leiding, op de voet gevolgd door P v. d. Kwartel, S. v. d. Kwartel en G. de Jeu. De uitslagen zijn: G. RijsdamB. W. Belt 0—2; W. v. d. Veer—A .lan sen 02; M. J. v. d. KwartelP. v. d Kwartel 11; C. JanssensA Olijerhoek 20; J. VermeulenW. Lovink 02; G. P. M. de JeuA. G de Je%i 02; I. CornelisseS. v. d Kwartel 02; P. v. d. KwartelW Lovink 20; W. v d. VeerG. Jan sen 02; J. de BrabanderG. P. M de Jeu 02; A. OlijerhoekA. G. de Jeu 02; W. LovinkS. v. d. Kwar tel 02. Secretaris is thans de hcei P. v. d. Kwartel, Rijndijkstraat 28 D.C.L.-Nieuws. Dezer dagen hield D.C.L. haar jaarvergadering Na een kort openingswoord van d>- voorzitter werden notulen cn jaar verslagen voorgelezen. Uit dit alles bleek, dat D.C.L. financier! cn ma terieel nog niet te klagen heeft. De huidige penningmeester, moe: t we gens werkzaamheden elders z'n func tie overdragen aan. de heer E do Wekker. Het bestuur ziet er verder aldus uit: W. Latorvecr voorzitter. P. Olivier, alg. adjunct, W. Blom comm. v. materiaal, A. v. d. Putten, secretaris (Herenstraat 147). Ook een nieuwe kaseotrólccomm werd gekozen, t.w. de heren H. Ar- noldus en W. v d. Rcijdcn. Na de pauze hield de heer P. Oli vier een causerie over „Een Vereni ging en een Damvereniging". Ooi. deelde hij het een cn ander mede over zijn werkzaamheden in de feestcommissie. Tenslotte reikte hij de prij '.en u:t aan Franken Jr., de Gebr. W. en I. Latervecr, W. v. d. Reijdcn cn p. d Velden voor hu nprostatie in d- afgelopen borden- en competitie wedstrijden. POSTDUIVEN. Dc Reisduif (Hazerswoude). Wedvlucht met oude duiven vanaf Vierron 571 km. In concours 25 du - ven gelost 6 uur met kalme Zuid< - lijkc wind cn heldere lucht r t 4.46.23 snelheid 972 m laat tc 4 46.20 snelheid 884 m. Uit-laP. J. 1; N. van den Bosch 2; G. dc Jongh 3, C. Groen 4; P. van Klaveren 5; K. Starrcveld 6 7; W. Lnidhout 8 Kampioen midfond zijn geworden: C. Croo le. P. J. Fase 2e, en W G de Jongh 3e. Het kampioenschap duif in de midfond werd behaald door C. Groen. De Vooruitgang (Nieuwvecn). Wedvlucht vanaf Pont St Maxencc voor oude duiven. Afstand 330 km. In concours 38 duiven. Eerste duif kwam binnen om 11.22.06 uur. Uit slag: H. v. d. Neut 1 cn 9; A. C. van Koert 2; P. Oosterman 3 cn 6; J. W. Woerde 4 en 7; D. v. d. Helm 5; A van Leeuwen 8 en J. Tijsterman 10. Het Oosten (Leiden). Wed vlucht vanaf Vierzon, afst. 576 km., gelost om 6 uur v.m. met Z.-wind. eerste 3.10.37 uur, snelheid 1046.47 M., laatste 5.59.33 uur, snelheid 799.37 M. Uitslag: A. Prin I, 16; A. Rooda 2, 29; J. dc Weerd 23; J. Braxhoven 4, 9, 25, 28; W. Sicra 5, 18; H. E. Christiaansc 6; J. R. Smit 7; Jac. Marijt Jr. 8; Jac. 10. 15. Kampioen Midfond: 1. J. R. Smits 293 pnt., 2. W. Harteveld 290.8 pnt., 3. Tj. dc Wit 289.6 pnt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5