Mossadek blijft hardnekkig Amerika heeft 'n overschot NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK GEMEENTERAAD VAN LEIDEN Korte verklaring na geheime zitting over aankoop gronden te Oegstgeest Op proef's Woensdags een Groente- en Fruitmarkt Leiden krijgt tweede weekmarkt DINSDAG 3 JULI 1951 DE LE1DSE COUKAi. EERSTE BLAD - EAGINA 2 ONDANKS POGINGEN VAN AMERIKA DREMLER MOSSADEK heeft een nieuwe poging van Grady, de Ame- rikaanse ambassadeur, om tot een vergelijk te komen in het oliege schil, schipbreuk doen lijden. Grady had voorgesteld, een nieuw soort ontvangbewijs voor olie te ontwerpen, dat de gezagvoerders van de tankschepen zouden kunnen tekenen. De oliestroom naar het Westen zou dan tenminste niet stagneren. De ambassadeur kreeg echter van Mossadek die nog steeds op bed ligt te horen, dat hij het plan niet eens in overweging wilde nemen. „Als de heren gezagvoerders weige ren een bewijs te tekenen, dat zij olie in ontvangst hebben genomen van de nationale olie-maatschappij, dan zullen wij eenvoudig de raffi naderij wat vacantie geven", zei Mossadek. onbevaarbaar zal worden als de bag germolens niet binnen een week weer aan het werk kunnen gaan. Toch zei Grady later, dat de Per zische premier zeer verlangend was naar een einde van het conflict, maar niets wilde ondenemen, wat de spoedige tenuitvoerlegging van de nationalisatie zou kunnen belem meren. Mossadek is bezig een „zeer scherp" antwoord op te stellen op de laatste nota die Morrison, de Britse minister van buitenlandse zaken, aan de Perzische premier heeft gezonden. De koffers en kisten van de Engel sen, die Perzië reeds hebben verla ten, hopen zich op aan de grens. De Perzische douane weigert zich te haasten met uitklaren. De Perzische regering vindt dat de Engelse ployé's cc opzegtermijn van een maand in acnt behoren te nemen en wil, door de vertraging bij de doua ne, voorkomen, dat alle Britten te gelijk weggaan. Te Londen heeft het Britse kabi net bedrijfsleider Drake ontboden om een uiteenzetting te geven over de toestand in Perzië een zeer ongewone stap. De chefs van de sta ven waren erbij tegenwoordig. Opnieuw heeft de Perzische re gering te kennen gegeven, dat zij het Internationale Hof in Den Haag niet bevoegd acht in het Brits-Per zische geschil. Zij zal zich bij de uit spraak van het Hof dan ook niet doen vertegenwoordigen. ABADANS HAVEN VERZANDT. De havenautoriteiten van d< Iraakse stad Basra vrezen, dat de modderige rivier Shatt-Al-Arab, waaraan het Perzische oliecentrum Abadan ligt, onbevaarbaar zal wor- dn voor zeegaande schepen, die uit de Perzische Golf binnenvaren, tenzij er brandstof arriveert voor de Iraakse baggermolens, die de rivier op diepte houden. De baggermolens liggen stil in verband met het feit, dat Perzië de twee pijpleidingen heeft afgesloten, die normaal geheel Zuid-Irak van olie uit Abadan voor zien. Gevreesd wordt, dat de rivier Meevallers bij belasting de In het Zaterdag jl. geëindigde be lastingjaar hadden de Ver. Staten tegen de verwachting in een begro tingsoverschot, dat naar raming on geveer 3.3 milliard dollars bedraagt. De verwachting was, dat de ont vangsten 73.3 milliard dollars en de uitgaven 42.4 milliard dollars zouden bedragen, doch in werkelijkheid werd ongeveer 48 milliard dollars ontvangen, of bijna een derde meer dan was begroot. De uitgaven heb ben vermoedelijk circa 44.7 milliard dollar bedragen. Volgens financiële deskundigen is het overschot toe te schrijven aan de verhogingen der belastingen en aan de stijging van de belastbare in komens en der geldomzetten als ge volg van de inflatie. Daar stond tegenover, dat sommi ge staatsuitgaven werden besnoeid, en dat de uitgaven voor militaire doeleinden niet zo hoog waren als men had verwacht. Weliswaar wer den de voorgenomen orders ge plaatst. doch de uitvoering der or ders ondervonden vertraging en de regering betaalt eerst na levering, Nieuwe Internationale Nog geen enigheid Er is een nieuwe socialistische In ternationale opgericht, welke thans te Frankfort in een drie-daags con gres byeen is. Deze Internationale is anti-communistisch. Het congres is het evenwel nog niet eens kunnen worden over een beginselverkla ring. Bovendien heeft een Britse resolu tie, waarin er bij alle democratische landen op wordt aangedrongen „hun landsverdediging sterker te maken", scherpe critiek van Duitse zijde uit gelokt. Onder leiding van Kurt Schumacher verzetten de Duitse so cialisten zich tegen de herwapening van hun land, zolang de geallieerden geen grote strijdmacht zenden om de Russen aan de Elbe het hoofd te bie den. Morgan Philips, secretaris van de Britse Labourpartij, die tot voor zitter van de nieuwe internationale is gekozen, bepleitte een evenredige verdeling van de offers, welke de diverse naties voor de defensie te gen het Russische blok moeten bren gen, en zei: Ik weet niet, hoe lang het Britse volk zal willen voortgaan om offers te brengen, welke buiten I elke verhouding staan tot wat vele 'andere bondgenoten doen, die zich I v bovendien dichter bij de bron van bij dit afscheid aanwezig te zijn. De het gevaar bevinden. laanvoerder van het elftal verklaar- zij opslagplaatsen van producten be zetten. Zij weigerden toe te staan, dat ma teriaal uit de opslagplaatsen en fa brieken werd gehaald, totdat zij hun achterstalig loon hadden uitbe taald gekregen. Naar verluidt zou den in sommige gevallen vier maan den achterstand bij het uitbetalen van lonen bestaan. De bladen mel den, dat op het ogenblik in Ispahan acht textielfabrieken gesloten zijn wegens gestegen kosten. SJAH HEEFT BLINDEDAM- ONTSTEKING. De Sjah van Perzië heeft blinde darmontsteking. Woensdag zal hij worden geopereerd. RELLETJES IN ISPAHAN. Volgens berichten in de plaatselij ke pers was Maandag de politie in de Zuid-Perzische stad Ispahan genood zaakt traangas te gebruiken om op lopen van werkloze demonstran ten uiteen te drijven. De berichten zeggen, dat arbeiders textielfabrieken besctormden en dat Mijn buurvrouw, Mevrouw Van der Stip, Heeft een uiterst beweeg'lijke lip. Zoals zij, praat er geen. nijgt dan ook alleen, ij slaapt, of geniet van haar TIP. ALPHEN AAN DEN RIJN Maandagmorgen werd op enigs zins feestelijke wijze opnieuw inge- bruik genomen de R.K. Mulo-school aan de Paradijslaan. Door ruimtege brek werd deze school enkele jaren voor ander onderwijs gfcbruikt moesten de leerlingen, welke het Mulo onderwijs volgden genoegen nemen met huisvest'ng in dc boven zalen van de Bewaarschool e.a. ver trekken. De vele moeilijkheden, wel ke men hierdoor meerdere jaren moest overwinnen, spreken voldoen de voor zich. Het was dan ook een feestdag vandaag voor leerlingen, onderwijzend personeel en het school bestuur. De heer G. A. Bahlmann, hoofd van de Mulo, hield een korte inleiding in de hal van het gebouw en kon be grijpelijk een duidelijke vreugdekreet niet onderdrukken De leerlingen zongen een gereelte uit het Oratorium van Handel: „Die Tochter Sion" Hierna spraken nog de deken, de wethouder van onderwijs, de heer A J Dekker en de heer H. S. v. d. Putte, oud-hoofd van de Mulo. Deze officiële gebeurtenis werd be halve door het schoolbestuur nog bijgewoond door dr. P. C. W. Jonge- breur, schoolarts, kapelaan J. v. Bom mel godsdienstleraar aan de school, hoofden van de andere kath. scholen in de parochie en door de heer A. F. Ruijssenaars, fractie-voorz. der K.V. P. en lid van de commissie voor on- derwijsadngelegenheden. Raadsvergadering. Donderdag avond te 7.15 uur is er een openbare raadsvergadering, welke mede dient ter herdenking van het 100-jarig be staan van de gemeentewet. Gemeentelijk-Nieuws. Onlangs verhoogde de raad de vergoeding van de leden voor het bijwonen van de vergaderingen en de commissies, res pectievelijk tot 8.— en /5.— Ged. St. hebben dit raadsbesluit echter niet goedgekeurd. Zij stellen deze be dragen met Ingang van 1 Mei 1951 op respectievelijk 7.— en 13.50. Hetzelfde lot trof het raadsbesluit, waarbij de bezoldiging van dc wet houders belangrijk verhoogd werd. Ged. St. willen de verhoging stellen op 10 pet. per 1 Januari 1951 en een suppletie daarop van 5 pet. met in gang van 16 Maart 1.1. Naar aanlei ding hiervan stellen B. en W. de raad voor aan G. S. te berichten, dat naar het oordeel van de raad, de bedoelde verhogingen behoren plaats te vin den. B. en W. stellen de raad voor het subsidie aan het Alphens Zwembad over 1950 vast te stellen op 2498.70 De vereniging Alphens Belang heeft haar in 1938 ingebruik genomen muziektent achter het raadhuis aan geboden aan het gemeentebestuur. Daar de muziektent in een reeds lang gevoelde behoefte voorziet geven B. en W. de raad in overweging de tent in dank te aanvaarden. In verband met de steeds toene mende belasting op het electriciteits- net mede door vergroting van de electrische installaties bij verschillen de grootverbruikers o.w. D. Joh. Boot N.V., „Avifauna" en Oosthoek Zoon N.V., moeten een aantal transformatoren worden vervangen in bestaande hoogspanningsruimten, terwijl er een nieuw gebouw moet worden ingericht in de omgeving van de Potgieterstraat er de Karei Door manstraat. De totale kosten zijn af gerond op /35.100.—. B. en W stel len de raad voor dit crediet te ver lenen. B. en W. stellen üe raad voor aan de hulpkeurmeesters van de keu ringsdienst voor vee en vlees in de keuringskring Alphen aan den Rijn een bedrag van ƒ800.— per jaar (vo rig bedrag 600.te vergoeden, in gaande 1 November 1949, voor het voor de dienst gebruiken van eigen motorrijwiel. De heer I. S. Zonneveld is te Wageningen cum laude geslaagd voor het examen Bosbouwkundig inge nieur (tropische afdeling). De heer A. Steenbergen te Varsseveld is benoemd tot assistent- dienstgeleider der Dir. Bel. en acc. te Alphen a. d. Rijn. BOSKOOP Deense voetballers vertrokken. a een verblijf van ongeveer een week is het elftal van de Deense voet balclub „Boldklubben Frem" weer naar Denemarken vertrokken. Een groot aantal belangstellenden had zich bij het Raadhuis verzameld, om de, dat hij geen woorden kon vinden, die voldoende zouden zijn om dc dank voor het genotene uit te druk ken. Daarom volstond hij met te zeggen: „Mijne heren, duizend maal dank' Wij hopen dat u ons t.z.t met een tegenbezoek zult vereren'.. Mr. D. Taat sprak namens „Boskoop" een afscheidswoord, waarna door de aan voerder als blijk van medeleven, na mens de club, bloemen aan de voet van het monument der gevallenen werden gelegd. Onder doodse stilte zongen de Denen hierbij hun volks lied. Tijdens hun verblijf te Boskoop werden 4 voetbalwedstrijden ge speeld, n.l. twee tegen Boskoop, wel ke beide in een gelijk spel, resp. Jl2 en 11, eindigden, één tegen Nieuw koop welke met 50 werd gewonnen en de laatste tegen Unio, welke met 41 werd verloren. Onder het zingen van hun clublied verlieten de Denen Boskoop weer, nagewuifd door de gastheren. 'JODEGRAVEN Te Rotterdam slaagde voor het examen typiste mej Annie Voorn. DE KWAKEL Gymnastiek. Zondag heeft de sportvereniging DWS haar jaarlijkse sportdag gehouden. Om half drie werd uit de gymnastiekzaal afgemar cheerd achter de muziekvereniging A.V.E.N.U. naar het sportterrein Er werd een uitgebreid programma uitgevoerd o.a. brugwerk, ringen zwaaien, hoogrek, vrije oefeningen. Vooral het werk op de evenwichts- balk, uitgevoerd door dames, trok zeer de aandacht van het publiek. Al les bij elkaar een mooie middag. Voetballers gingen uit. Zondag hcild dc voetbalver. KDO haar jaar lijkse uitgaansdag. Om half negen werd er gestard met twee bussen. Het eerste doel was een bezoek aan het mede-lid J. Vork in Berg en Bos te Bilthoven. Hem werd een fruit mand aangeboden. Daarna werd door gereden naar Soest, waar het tweede elftal van KDO het op moest nemen tegen BCD II, welke wedstrijd werd gewonnen door BCD. Om 2 uur trad KDO aan voor een wedstrijd tegen het eerste elftal van BCD. BCD bleek heel wat sterker te zijr dan de onze, doch er werd toch aardig, spel gegeven. De rust ging in met 30 voor BCD. Na de rust wist KDO ech ter nog 2 maal te doelpunten en BC D nog eenmaal, zodat het einde kwam met 4—2 voor BCD. Na de wedstrijd werd de tocht voortgezet naar Austerlitz en tenslotte ging men nog even aan in Vinkeveen. HAZERSWOUDE Raadsvergadering- De raad van Hazerswoude komt Donderdag a.s. om 7.15 uur in vergadering bijeen. Op de agenda staat o.m.: Herdenking van de invoering der gemeentewet 100 jaar geleden; Toespraak van de Minister van Binnenl. Zaken per ra dio; Antwoord daarop van de Burg. van Rotterdam van uit de vergade ring van de raad van genoemde ge meente. Vaststelling van het verme- nigvuldigingscijfer voor het school geld over 19511952; Toekenning aan het gemeentepersoneel van een voor schot op de over 1951 toe te kennen vacantietoeslag. Het diploma van de cursus Bloe- mensierkunst, uitgaande van de .afd. Boskoop van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde, werd uit gereikt aan mej. A. H. de Ruiter en mej. P. M. T. de Ruiter. HAZERSWOUDE (H R.) VERKEERSONGEVAL. Door het sterke remmen sloeg gis terenavond in 't Zwaantje een volks wagen enige malen over de kop. De inzittenden, twee jongemannen uit Aalsmeer, maakten de buiteling mede en werden daarna met zitplaats en al op de straatweg geslingerd, waar zij geheel versuft bleven lig gen. Een juist passerende arts kon geen ernstig letsel vinden. De auto werd zwaar beschadigd; een begin van brand kon worden geblust, LEIMUIDEN Ouden van dagen. Ongeveer 160 ouden van dagen uit Leimuiden en Rijnsaterwoude hebben gisteren een prachtige uitgaansdag gehad. In 4 autobussen van Maarse en Kroon maakte men een tocht via Uitnoorn naar Hilversum en vandaar naar Soestdijk en Valkeveen, waar reeds een heerlijke maaltijd gereed stond. Op de terugtocht werd een bezoek gebracht aan Schiphol. Tegen de avond arriveerde het gezelschap weer in de gemeente. Bij de West- MA EEN GEHEIME ZITTING van ruim anderhalf uur legde de voorz., burgemeester jhr. mr. F H. van Kinschot, gistermiddag in de ge meenteraad van Leiden de volgende verklaring af: „In verband met de in de pl. pers gedane publicaties inzake de aankoop van gronden in Oegstgeest door deze gemeente, meen ik er goed aan te doen mede te de len, dat, aangezien de financiële gevolgen van dit raadsbesluit moeten worden beoordeeld door de door de regering eerst kort geleden geïn stalleerde investeringscommissie, op voorstel van B, en W., na overleg met Ged. Staten, door Uwe vergadering is besloten, teneinde de termijn binnen welke Ged. St. hun beslissing ter zake kunnen nemen, te verlen gen, het raadsbesluit tot aankoop in te trekken en een nieuw besluit te nemen, opdat Ged. St, gelegenheid hebben deze aangelegenheid bij de investeringscommissie aanhangig te maken. Aan de geheime zitting, waarna deze verklaring werd afgelegd, was een agenda voorafgegaan, die wei nig stof tot bespreking opleverde. Aan de heer J. J. Th. van den Hoorn, leraar Engels aan de 5-jarige H.B.S., werd op eigen verzoek eervol ont slag verleend per 1 September a.s. Ter voorziening in de ontstane va cature was aan de raad een aanbe veling voorgelegd van twee perso nen nl. de heren L. Korrelboom te Rijswijk en B. J. Wevers te Utrecht. Met 29 van de 32 uitgebrachte stem men werd eerstgenoemde gekozen. Medewerking zegde de raad toe naar aanleiding van de verzoeken van het bestuur van de Inrichting van Liefdadigheid voor R.K. voor respectievelijk aanschaffing van leer- einder Plas werden de ouden van dagen met muziek afgehaald. Verschillende sprekers onder wie burgemeester Bakhuizen spraken woorden van waardering voor de organisatie van deze tocht. De ouden van dagen waren erg verheugd over deze prachtige dag. BURGERVEEN Oranjcvcr. Juliana De Oranje feesten te Burgerveen hadden even als vorige jaren ook Vrijdag en Za terdag weer een grote belangstelling en mede daardoor ontbrak het niet aan gezellligheid. Vrijdagavond werd de bekende wielerwedstrijd op tour- fietsen gehouden door 26 deelnemers De uitslagen hiervan luiden: 1. L. Wesselius; 2. G. Mokkenstorm; 3. Buys; 4. van de Oever; 5. Kors. Vrijdagmiddag werden de kinder spelen gehouden, waarvan de uitsla gen zijn; Meisjes van 67 jaar. Turf rapen: 1. N Loosbroek; 2. Nellie Munsterman; 3. Dia Cornelisse; Jon gens 67 jaar, Turfrapen: 1. Co Baak; 2. Johan van Loo; 3. Kees Steegman. Meisjes van 89 jaar Wasophan- gen: 1. Ansje Munsterman; 2. Gerie v. d. Blom; 3. Huibje van de Linden. Jongens van 89 jaar Blokjesrapen: 1. Simon Munsterman; 2. Wiebe Ooms; 3. Jan de Breuk. Meisjes van 1011 jaar. Fles vul len en vlaggetje steken: 1. Elsje Hei- ligersbcrg; 2. Bertha Betjes; 3. Jan- nie van de Linden. Jongens 1011 jaar Tonrollen onder touw: 1. Karei Eickhoff; 2. Rein Joren; 3. Dick van Leeuwen. Meisjes van 1213 jaar: Plankje lopen: 1. Marijtje van Bruin; 2. Nel de Breuk; 3. Nelly Dekker. Jongens van 1214 jaar Zaklopen: 1. Gerrit Visser; 2. Wim van Leeuwen; 3. Goof van Leeuwen. De uitslagen van de Zaterdagmid dag gehouden volksspelen luiden: Heren Tobbetje steken: 1. Klaas Idelenburg: 2. Arie Roubos; 3. Ger rit Joren. Dames. Plankje lopen met turfrapen: 1. Mevr. Bruinsma; 2. Mevr. Verburg; Mevr. Velser. Heren Touwtrekken: 1. Jan van Woerkom en Piet Michel; 2. Co. van de Lin den en Gerrit Joren. De Oranjever. Juliana besloot Za terdagavond haar feesten met een schitterend vuurwerk ROELOFARENDSVEKN Raadsvergadering. De gemeen teraad is ter vergadering opgeroe pen op Donderdag a.s. te 7.15 uur i.v.m. het 100-jarig bestaan van de Gemeentewet. Voorts wordt nog aan de orde gesteld: Voorstel tot wijzi ging van de algemene Politieveror dening. Benoeming van een commis sie voor het ontwerpen van een al gemene Politieverordening. 'HTKRWOUDE Gemeenteraad. De raad dezer gemeente komt Donderdag 5 Juli te 7 uur n.m. bijeen. Op de agende staat o.m.: Herdenking van de dag, waar op 100 jaar geleden de Gemeentewet werd afgekondigd. Stemming over het voorstel van B. en W. om afwij zend te beschikken op het verzoek van het bestuur van de St. Bernar- dusschool om gelden ^beschikbaar te stellen voor een nieuwe leesmetho de. Voorstel B. en W. om eervol ont slag te verlenen aan mevr. M. Kouw- Stalenberg als tijdelijk onderwijze res nuttige handwerken. Benoeming van een vakonderwijzeres voor de nuttige handwerken aan de O. L. school. De aanbeveling luidt: mej. M. J. v. d. Post. L.T.J.-voetbal. Als een voor-fi nale voor de grote L.T.J.-Sportdag, welke de afd. Groenendijk zal uit schrijven speelde de afd. Zoeterwou- de gisteravond tegen de Haagsche Schouw. Deze wedstrijd had een eind stand van. 33. Na verlenging verlo ren de Zoeterwoudse L.T.J.-ers met 43. Deze kans om geplaatst te wor den is daarmede verkeken. De hard nekkigheid van de L.T.J.-ers zal het misschien mogelijk maken, om de volgende kans te grijpen. middelen en inrichting van een lo kaal voor huishoudonderwijs. Mevr. Braggaar-De Does (P.v.d.A j en de heer Geertsema vroegen de aandacht voor de moeilijke positie, die het openbaar onderwijs heeft ten opzich te van het bijz. onderwijs. De eerste merkte op, dat de huishoudschool op de Oude Vest verschillende voorzie ningen nodig heeft, waarna de heer Geertsema (V.V.D.) zeide, dat de bijz. scholen hun onderhoud niet moesten binden aan de letter van de wet, maar rekening dienden te hou den met de financiële positie van de gemeente. De bedragen leken hem vrij hoog. Weth. v. Schaik antwoordde hier op, dat dit niet het geval was en de diverse bedragen door de gemeente in overleg met het betreffende schoolbestuur zo laag mogelijk wer den vastgesteld. Raad hield een touwtje vast. De instandhouding en afsluiting van wegen, welke niet tot de com petentie van rijk of provincie beho ren, werd in 1934 door de raad opge dragen aan B. en W. Door enige wij zigingen in de wetgeving diende de raad zich hieromtrent opnieuw uit te spreken. Men bleek het niet eens te zijn met het voorstel van B. en W. om de oude toestand te conti nueren. De heer Lombert (K.V.P voelde er niets voor, om de touwtjes uit handen te geven, terwijl de heer Woudstra (Prot. Chr.) het definitief gesloten verklaren van wegen tot de competentie van de raad wilde zien. De voorz merkte op, dat de conse quentie hiervan zou zijn, dat de af sluiting van ieder steegje in de raad zou moeten worden gebracht. De raad zag hierin echter geen be zwaar en nam de voorgestelde wij ziging van de heer Woudstra met grote meerderheid van stemmen aan. Het verzoek van de Gereformeer de Schoolver., om medewerking voor onderbrenging van een klas der l.o.- school van de Stadhouderslaan in een lokaliteit der Ger. Kerk aan de Lan menschansweg werd ingewilligd. Naar aanleiding van het voorstei van de heer Woudstra tot het inwin nen van advies van de Proeftuin Zuid Hollands Glasdistrict te Naald wijk en het instellen van een com missie met betrekking tot het ge schikt maken van gronden voor de tuinbouw, deelde de voorz. mede, dat een en ander reeds is geschied. Het aankopen van enkele perce len en verschillende begrotingswij zigingen werden zonder op- of aan merkingen goedgekeurd, evenals het aankopen van percelen weiland in de gem. Warmond en het aangaan van een overeenkomst tot ruiling van deze gronden. Nog een verklaring. Voor de rondvraag legde de voorz. nogmaals een verklaring af, thans namens B. en W., in verband met de onregelmatigheden bij de Sted. Fa brieken voor Gas en Electriciteit bij de afgifte van slakken uit koolgas- ovens. „B. en W. achten het gewenst", al dus de verklaring, „de raad mede te delen, dat een commissie uil de le den van hun college is ingesteld ten einde in deze kwestie een nauwkeu rig onderzoek in te stellen. B. en W. zijn voornemens t.z.t. mededeling te doen van de resultaten van dat on derzoek en eventueel van de geno men disciplinaire maatregelen Bij de rondvraag beantwoordde weth. Jongeleen de vraag van de heer Aalders: inzake de vele ambte naren, die op Zaterdagochtend de opening van de nieuwe Trekvaart- brug bijwoonden. De weth. zeide, dat het slechts hoofden van bij deze kwestie betrokken diensten betrof en enkele ambtenaren, die met het tot standkomen van deze brug te maken hadden gehad. Hun aanwezigheid, evenals het aanvaarden van een gra tis ter beschikking gestelde Eltax- bus, achtte hij volkomen verant woord. De heer Lombert wilde de balda digheid van de jeugd bestrijden dooi de jeugd op een of andere manier hierbij zelf een rol te laten spelen. Wethouder v. d. Kwaak deelde mede, dat met ingang van Woens dag a.s. met een proeftijd van 4 maanden iedere Woensdag een groente- en fruitmarkt zal worden gehouden. Het plaatsen van een verkeerspost bij de wegenkruising Breestraat-Ho- gewoerd enz. ondervindt moeilijk heden, omdat er nog geen bord is uitgevonden, dat hier bruikbaar is, aldus merkte weth. Jongeleen op naar aanleiding van een uit de ver gadering gestelde vraag. Wat het rapport betrof over de tarieven van de Stadsgehoorzaal kon Ifij echter mededelen, dat een commissie met de samenstelling hiervan bezig is, doch dat er vele moeilijkheden over wonnen moeten wórden. Op Woensdag groente, fruit en bloemen IN DE GISTEREN gehouden vergadering van de gemeenteraad heeft de wethouder van het Marktwezen, de heer D. van der Kwaak, mede gedeeld, dat Leiden met ingang van morgen een tweede weekmarkt rijk zal zijn. Het betreft hier een Woensdagse markt voor groenten, fruit en bloe men, welke uitsluitend open staat voor ingezetenen der gemeente Lei den, en welke gehouden zal worden bij wijze van proef gedurende de, maanden Juli tot en met October, des middags vanaf 1 uur tot in de zomermaanden 7 uur, in de wintermaanden 6 uur, gelijk de Za terdagse markt. De eigenlijke aanleiding hiertoe is geweest een verzoek van een der Zaterdagse groenteverkopers aan de Minister van Voedselvoorziening in Den Haag om voor Leiden naast de algemene markt ook een markt dag voor groente, fruit en bloemen in het leven te roepen. Op een daarna door de betreffende minister aan het Leidse gemeente bestuur gestelde vraag, is /een uit voerig onderzoek ingesteld naar de wenselijkheid van een dergelijke markt, waarvan de hierboven ge memoreerde beslissing het uiteinde lijk resultaat werd. Over een en ander heeft gister middag de heer Weima. directeur van de Markt- en Havendienst, ons een uiteenzeting gegeven. De gemeente heeft natuurlijk in de eerste plaats cpntact gezocht met de diverse groepen van belangheb benden uit het bedrijfsleven, terwijl voorts een onderzoek in het land werd ingesteld, waarbij bleek, dat in tal van plaatsen, grotere en veel kleinere dan Leiden, twee marktda gen per week werden gehouden. Aangezien Leiden nu, als centrum van Rijnland, steeds een belangrijke rol door haar markten heeft ver vuld, meende het gemeentebestuur met de wethouder van het markt wezen vooraan, dat men alles in het werk moet blijven stellen om de trek van de omgeving naar de stad te stimuleren en te handhaven, voor zover hij reeds bestaat. Bij de meest direct-belanghebben- den. de groentehandelaren, bestond aanvankelijk veel critiek op het plan, doch na rijp beraad is men unaniem tot de overtuiging gekomen, dat de instelling van een dergelijke markt niet zulk een slecht idee was. Er is voor deze markt, welke ge houden zal worden op de Boter markt, een commissie van advies in het leven geroepen, waarin zitting hebben een lid van de Federatie van Groenten-, Fruit- en Bloemenhan delaren, een lid van het Veilingbe- rstuur, een vertegenwoordiger van de groente- en fruitverkopers en een van de bloemenverkopers. Door het instellen van deze markt hoopt men tevens het meerdere ge bruik van groenten, een belangrijk deel van onze voedselvoorziening te stimuleren. D ie rare stank In Leiden en omgeving hebben gisteren vele mensen hun neus in de lucht gestoken en zich afgevraagd: Wat stinkt er zo? Niemand wist het antwoord op de ze vraag en daarom bracht men het verschijnsel onder in de rubriek „Leidse Luchtjes" Na informatie kunnen wij echter getuigen, dat Leiden deze zoete, weeïge stank niet zelf produceert. We kunnen wel veel in Leiden, maar zoiets -neen! Een superfosfaatfabriek in Vlaar- dingen zorgt voor deze verrassing. Zij wasemt de bekende stank uit, die door de wind wordt opgenomen en door de lucht naar elders wordt ver voerd Bij gelegenheid daalt het geurtje neder over een argeloze stad. Den Haag heeft er ook last van en de actie-radius van de fosfaatfabriek schijnt zich uit te strekken tot Haar lem. We kunnen dus nog het een en an der verwachten. VOORMALIG AGENTSCHAP HOUDER DER PTT TOT 1 JAAR VEROORDEELD. De Haagse Arrondissementsrecht bank deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen de 35-jarige A. van L. uit Leiden, sigarenfabrikant van beroep, en veroordeelde hem con form de eis van de officier van justi tie tot één jaar gevangenisstraf me» aftrek. Aan van L. was ten laste ge legd dat hij als agentschaphouder der PTT bijna 25.000 gulden had ve duisterd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2