S)e CciclóeGotvfca/nt TOEZICHT OP 'T CREDIETWEZEN Ridgway aanvaardt 't Noordelijk voorstel ACCOORD MET VOORGE STELDE TIJD EN PLAATS Voorbereidingen Donderdag 5 Juli Siams mislukte staatsgreep HET MOMENT VAN DE BALANS Nieuwe Chinese legergroep gearriveerd Een offensief op de valreep? Ook hij bekende Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 3 JULI 1951 42ste JAARGANG No. 12323 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 II. DIJ de Regeringsverklaring heeft de Regering zich genoodzaakt gezien krasse maatregelen af te kon digen om het gat in onze betalings balans te stoppen of kleiner te ma ken. Dit was ondermeer urgent omdat de Marshall-hulp een jaar vroeger is komen te vervallen dan waarop aan vankelijk gerekend was Zou dit gat in de betalingsbalans niet worden gestopt, dan moeten daarvoor tenslotte de laatste devie zen-reserves worden aangewend, wat het gevaar voor inflatie sterk zou vergroten. Komt de waarde van het geld op veel lager waarde, dan slaat de ankerketting voor alle zekerhe den los. De gehele sociale wetgeving, waar voor jaren door het bedrijfsleven is betaald, heeft weinig waarde meer, als iemand voor zijn ouderdomspen sioen b.v. een bosje wortelen kan kopen. De Regering heeft dus in de Rege ringsverklaring gesteld, dat 500 mil- lioen extra voor de defensie moeten worden uitgegeven. Hiervan zou 250 millioen gulden uit leningen moeten komen en 250 millioen gulden uit nieuwe belastingen. Vervolgens zou een consumptie beperking in ons land moeten intre den van circa 5 pet. en een investe ringsbeperking van circa 20 pet. De consumptiebeperking is doorgevoerd, door het prijspeil mede door afschaf fing van de subsidies op levensmid delen ongeveer 10 pet. te doen stij gen en daartegenover slechts een loonsverhoging goed te keuren van 5 pet. tot een maximum van 200" per jaar. De investeringsbeperking door voeren in de bedrijven is van iets minder eenvoudige aard. Dit zal slechts een investeringsbeperking van 20 pet. kunnen zijn voor het bedrijfsleven als geheel. Hiertoe moet nu het toezicht op het crediet-wezen mede dienstbaar worden gemaakt. Voor zover het betreft het toezicht op de banken inzake het stellen van eisen aan de solvabiliteit en liqui diteit, bestaan hiertegen geen grote bezwaren. De Verzekeringskamer houdt toe zicht op levensverzekeringen e.d. en het is dus geen bizondere controle als toezicht wordt uitgeoefend op de manipulaties der bankén, zodat de gelden der cliënten veilig be heerd worden. Met debacles als bij de Oudewater- se Bank is niemand gebaat; inte gendeel. FVAAROVER gaat het dus niet, waartegen de bezwaren rijzen bij het wetsontwerp „Toezicht op cre- dietwezen". De bezwaren gaan hiertegen, dat de Ned. Bank (maar deze is genatio naliseerd) dus de minister van Fi nanciën in feite aanwijzingen zal kunnen geven, waarheen het cre- diet zal worden geleid, naar de Over heid of naar het Bedrijfsleven. Hiertegen rijzen van verschillende kanten bezwaren, en terecht. De Overheid is momenteel de grootste creditrice van het -bankwezen. Het lijkt wel een eigenaardige toestand, wanneer de grootste creditrice de aanwijzingen aan de crediteuren zal geven, wie crediet verleend mag worden. Dat onder de huidige omstandighe den credietbeperking nodig kan zijn, wordt door verreweg de meesten van hen, die tegen dit wetsontwep grote bezwaren hebben, niet ont kend. Het heeft altijd tot de bevoegdheid van de Overheid behoord om de geld- hoeveelheid in omloop te kunnen regelen. Nu naast metaal en papier geld het girale geld grote betekenis heeft gekregen zou een onbeperkte cre- dietverlening tot desastreuse gevol gen kunnen leiden. Intussen is veel geschreven ovei de rode vloedgolf, wanneer deze be voegdheden aan de Overheid zondei meer zouden worden gegeven, omdat deze de grootste creditrice is en dus sterk voor haar eigen beleid bij de credietverlening geïnteresseerd. In vorige perioden hebben echter an dere ministers ook op het econo misch terrein grote volmachten ge kregen. Men denke maar eens aar. de vol machten verleend in de crisisjaren aan de ministers Verschuur en Steenberghe, op het gehele terrein van de Landbouwcrisiswetgeving, op het terrein van contingenteringen, invoerrechten, uitvoerpremies, waar dus toen het gehele economisch le ven in sterke mate van afhankelijk was. De genomen maatregelen werden toen onmiddellijk van kracht. De enige beperking was deze, dat de volmachten voor een bepaalde tijd werden gegeven en dat binnen twee maanden, nadat de maatregel van kracht werd, eer. wetsontwerp aan 1e Staten-Generaal moest worden voorgelegd ter goedkeuring. Verschil hierin was ook, dat deze •iniflters waren Kath. ministers, .e geen nationalisatie of socialisatie \7ANDAAG heeft generaal Matthew Ridgway, opperbevelhebber van de Verenigde Naties in Korea, het voorstel van de Noordelijken, om be sprekingen over een wapenstilstand te voeren in Kaesong, aanvaard. De boodschap van generaal Ridgway was geadresseerd aan generaal Kim il Soeng, de Noord-Koreaanse opperbevelhebber en generaal Peng Teh Hoeia, de bevelhebber van de Chinese vrijwilligers in Korea. Ridgway verklaarde dat hij bereid was om zijn afgevaardigden op 10 Juli, of als het kon vroeger, de communistische afgevaardigden te Kae song te laten ontmoeten. Hij stelde voor, dat drie van zijn verbindings officieren op 5 Juli een gelijk aantal communistische officieren zou onttmoeten. De groep van de V.N. zou het vliegveld Kimpo op 4 Juli om 11 uur 's avonds per helicopter verlaten. De hoogste in rang van de verbindingsofficieren zou niet hoger zijn dan kolonel. In geval van slecht weer zouden de officieren reizen in een convooi van jeeps. Ieder voer tuig zou voorzien zijn van een grote witte vlag. Generaal Ridgway verklaarde, dat de bedoeling van een ontmoeting van verbindingsofficieren was „een doelmatige regeling van vele details, verbonden aan de eerste ontmoeting, te verzekeren". WAAROM ZO LAAT? Dinsdagmorgen heeft radio-Peij king verklaard, dat het door de oor log geteisterde vervoerssysteem en de tijd, die nodig is om besprekin- genover een wapenstilstand voor te bereiden, de redenen zijn voor het uitstel van tien dagen om de voor stellen van generaal Ridgway voor een samenkomst na te komen. De radio, die het Pekingse „Volks dagblad" aanhaalde, zei, dat gezien deze feiten het communistische voor stel om de besprekingen tussen tien en vijftien Juli te houden als bijzon der snel moesten worden beschouwd. Het blad verklaarde voorts, dat Kaesong aan de 38ste breedtegraad de logische plaats voor onderhande lingen was, aangezien de breedte graad de militaire scheidingslijn was. Voorts heeft radio-Peking een hoofdartikel van het „Volksdagblad", het officiële orgaan van de Chinese Admiraals ontslagen Siam heeft het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken meegedeeld, dat er geen verandering komt in zijn pro-Westerse buiten landse politiek als gevolg van de opstand, die tijdens het weekeinde is onderdrukt. Radio-Bangkok heeft medegedeeld, dat hangende een onderzoek, negen admiraals, waaronder de opperbevel hebber van de Siamese marine, hun ontslag hebben gekregen en zeven eerstaanwezende officieren zijn ge schorst. Verklaard werd, dat een commissie van elf personen was benoemd om de Siamese vloot te reorganiseren. Voorts wordt gemeld, dat de ont voerde premier Piboel Songgram niet is vrijgelaten, doch dat hij ontsnapt is door naar de vaste wal te zwem men, nadat de artillerie van het le ger een schip van de marine tot zin ken had gebracht, waarop hij vast gehouden werd. Het oproer schijnt te zijn ontke tend door een groep jongere zeeoffi- communistische partij, bekendge maakt, waarin er bij de soldaten wordt aangedrongen op hun hoede te zijn om verrassende militaire maat regelen van de Verenigde Naties te voorkomen. Hoewel de onderhandelingen een strikt militair karakter hadden, zou den zij „tastbare maatregelen voor een wapenstilstand, het vaststellen van een gedemilitariseerde zóne en andere belangrijke kwesties" moeten omvatten, aldus het blad, dat er ver der bij het Chinese volk op aandringt, niet te verslappen in de campagne tot „bestrijding van de Verenigde Sta ten en hulpverlening aan Korea". Zelfs als de besprekingen succes had den, moest China zijn verdediging opbouwen, omdat „slechts als wij sterk genoeg zijn in onze nationale verdediging, wij in staat zullen zijn krachtig elke imperialistische aanval tegen ons te weerstaan", aldus het hoofdartikel. Volgens berichten uit Poesan zou de Zuid-Koreaanse regering bereid zijn deel te nemen aan de bespre kingen over een wapenstilstand. Volgens een officiële verklaring uit Argentinië zijn 15 personen gear resteerd, onder wie een kolonel en een majoor van het leger, „in ver band met een complot tegen het le ven van president Peron". De laatste tijd is er in de „Pe- ronistische pers" een campagne ge- buitenlandse belangen onrust in het land zaaien' PEN JAAR LANG vechten op Ko- rea heeft de strijdende partijen geleerd, dat het toch maar beter is, om weer vrede te sluiten. De hitte van de zomer is over hen heen ge- voêr"d"^'tegen*"„verraders','"dfê'Toor Saa"; mct w°lken van.st?' °P. de ■WOLGENS ONBEVESTIGDE BERICHTEN van het Westelijk front in Korea is een nieuwe Chinese legergroep van ongeveer 70.000 man van Mandsjoerije naar een verzamelgebied ten Noordwesten van Seoel de Zuid-Koreaanse hoofdstad, overgebracht. De gemelde aanwezigheid van deze groep op ongeveer 80 K.M. ten Noord-westen van de Zuid-Ko reaanse hoofdstad heeft bespiegelingen over een mogelijk nieuw offen- sief veroorzaakt. Aan het front waren weinig teke nen, die wezen op aanstaande wapen stilstandsmaatregelen. De Noordelijken vochten hardnek kig om hun aanvoer- en verbindings bases in het Oostelijk deel van het centrale front te beschermen. Zij hiel den standvastig stand tegen aanhou dende geallieerde pogingen om hun versterkingen af te brokkelen. Het communiqué van het achtste leger van Dinsdagmorgen meldde, dat het contact aan het front in het gebied van Kaesong waar de Noor delijken hebben voorgesteld de be sprekingen over een wapenstilstand te voeren licht was. Maar Noord oostelijk van Tsjorwon vocht de te genstander hardnekkig en troepen van de Verenigde Naties bestookten hen in het gebied van Jongsjon en ten Noordwesten van Tanggoe hevig met artillerie en luchtbombardemen ten. Het communiqué maakt melding van acties van troepen van bataljon sterkte. Troepen van de V.N. gaan voort de DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUSSEN V. S. EN WEST- DUITSLAND. De Verenigde Staten en West- -7— 77 ~7",°\J----- j Duitsland hebben gisteren officieel eieren, die sinds lang een wrok tegen dc diplomatieke betrekkingen her- de regering koesterden. I val Dr Heinz Krckeler 6heeft als zaakgelastigde aan minister Acheson in hun program voerden; juist het tegendeel was het geval. /"*VM al deze redenen is beducht- heid, te veel bevoegdheid in han den van dc ministers te leggen ter zake van dit wetsontwerp, wat niet alleen het bankwezen aangaat maar evengoed de economische bedrijvig heid, volkomen te begrijpen. Velen duchten een sterke crediet beperking voor het bedrijfsleven ten bate van het Overheidscrediet Gevolgen zouden zijn, grote liqui- aiteits-moeilijkheden in de bedrij ven, en werkloosheid als gevolg weer daarvan. Het zal dus zaak zijn, 't w.o. zó te besnoeien, dat het noodkarak- ter duidelijk tot uiting komt. dus slechts tijdelijk en automatisch aflo pend te doen zijn. Daarnaast zou van groot belang zijn als geen maatregelen konden worden genomen, als er ter zake door de minister geen overeenstem ming is bereikt met het bankwezen en bedrijfsleven. En waar de Overheid hierin het laatste woord zal moeten hebben, zou, in het geval geen overeenstem ming werd verkregen, de maatregel wel ingevoerd, doch binnen een bepaalde termijn hierop de goedkeu ring van de Staten-Generaal moeten worden verkregen. Het valt wel te verwachten, dat het in deze richting gestuurd zal worden, om te voorkomen, dat het bedrijfsleven hiervan groter bezwaar zou ondervinden dan in de gegeven omstandigheden strikt nodig is, en tevens weg te nemen de vrees, dat aan het wetsontwerp bepaalde socia- lisatietendenzen ten grondslag zou den kunnen liggen. versterkingen ten Zuiden van Koem- song aan te vallen, waar de Noorde lijken hardnekkig stand houden op heuvelruggen, die een beveiligende barrière vormen voor hun voorraad- en verbindingsbases in het Oostelijk deel van het centrale front. VERVOLGERS VAN MGR. GRÖSZ IN DE BAN. De Heilige Stoel heeft allen, die deel hebben gehad aan de arrestatie, het proces en de veroordeling van mgr. Josef Grösz, aartsbisschop van Kalocsa in Hongarije, geëxcommu niceerd. HONGARIJE WIJST DRIE LEGATIELEDEN UIT. Hongarije heeft in een krachtige nota aan de Amerikaanse legatie te Boedapest de terugroeping geëist van drie leden van deze legatie. Het heeft gedreigd met „doeltreffender maatregelen" indien de eis niet wordt ingewiligd. PLAATS VAN DE OLIEKWESTIE. Een inlands vaartuig met vol zeil passeert een tankschip, dat gemeerd ligt aan de dokken van de Anglo- Iraanse Olie Maatschappij te Aba- dan, het centrum van het olie ge schil in Perzië. De pogingen, om tot een bevredigende oplossing van het conflict te geraken worden steeds voortgezet. slechte wegen; de regens hebben hen doorweekt in de dalen, die één mod derpoel waren geworden; de vorst en de sneeuwstormen hebben hen doen huiveren bij het oversteken van bevroren rivieren. En weer kwam de modder, weer stoven de stofwol ken op en nu lijkt eindelijk de wa penstilstand nabij te zijn. Generaal Ridgway's aanbod is aanvaard 0 door de Noordelijken, die ech ter uit een oogpunt van presti ge (om hun gezicht te redden) en misschien ook wel uit doelmatig heidsmotieven, een andere tijd en een andere plaats meenden te moe- Journalist voor Praagse rechtbank William Oatis, de leider van het Praagse bureau van Associated Press bekende gisteren voor een Tsjechi sche rechtbank, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan spionnage. Er waren geen journalisten uit het Westen in de zaal aanwezig, maar twee vertegenwoordigers van dc Amerikaanse ambassade mogen het proces bijwonen. Oatis was bleek en maakte een ge spannen indruk. Hij sprak langzaam en duidelijk, maar zijn antwoorden waren zó correct, dat men niet aan de indruk kon ontkomen, dat hij een uit het hoofd geleerd lesje opzei. De Tsjechische regering heeft geen enkele correspondent van Westelij ke bladen of persbureaux de toegang tot het proces behoeven te ontzeg gen. Er zijn er namelijk geen meer. Verscheidenen zijn het land uitge zet en de laatste drie hebben Tsje- cho-Slowakije verlaten na Oatis' ar restatie op 23 April van dit jaar. De openbare aanklager sprak de beschuldiging uit, dat die drie Russel Jones van United Fr ess, Ro bert Bigio van Reuter en Gaston Fournier van A.F.P. ook betrok ken waren bij spionnage. De verklaring van Oatis onder steunde de Tsjechische beschuldi gingen tegen die drie. PROPAGANDA VOOR DE NEDER LANDSE ZUIVEL. Op dc grote Nationale Jaarbeurs te Barcelona heeft het Nederlandse Zuivelbureau een stand ingericht om een beeld te geven van hetgeen Nederland op Zuivelgebied presteert. Hoge Spaanse autoriteiten brengen een bezoek aan de Nederlandse in zending. ten voorstellen dan generaal Ridgway had voorgesteld. De eerste reactie was er een van voldoening en vreugde, dat de toe gestoken hand niet was afgewezen, maar de tweede was een zekere ver wondering, om de tegenvoorstellen. Dat de Noord-Koreanen en Chinezen in Kaesong wilden onderhandelen liever dan op het Deense hospitaal schip in dc haven van Wonsan, be greep men wel; maar waarom dat uitstel tot 10 Juli? Zat daar iets ach ter? In de oorlog wordt men nu een maal wantrouwig ten opzichte van de bedoelingen van de tegenpartij. Er moest even overleg gepleegd wor den met Washington en vandaar dat het antwoord van generaal Ridgway even op zich liet wachten. Maar van daag is het toch afgekomen en het behelst een accoord met de voorstel len van dc tegenstander. De Wester lingen hebben echter minder ge duld dan de Oosterlingen en generaal Ridgway stelde daarom alsnog voor, om alvast voorbereidende bespre kingen te houden op 5 Juli a.s. het geen de eigenlijke wapenstilstands besprekingen aanzienlijk zou kunnen bekorten. Want hoe eerder het bevel „staakt het vuren" wordt afgekon digd, des te beter. Iedere dag wordt er nog gevochten aan de Koreaanse fronten, om alsnog zo voordelig mo gelijke stellingen in te nemen, en iedere dag vallen er nog doden en gewonden. De wereld verlengt nu meer dan ooit naar het einde en iede re dag van strijd is er één tc veel. DAT EINDE nadert, zijn wij geneigd de balans op te maken van dat jaar vechten op Korea. En dan denken wij allereerst aan de Noord-Koreaanse aanval op Zuid- Korea, welke direct een storm van verontwaardiging ontketende in dc kringen der Verenigde Naties, De Veiligheidsraad trad onmiddellijk in actie en besloot dank zij de afwe zigheid der Russen tot gezamen lijk verweer. Amerika nam de leiding op zich en stuurde strijdkrachten van Japan naar het bedreigde land. Alles moest snel geïmproviseerd worden en de voorlopige strijdkrachten dei- Ver. Naties kregen het hard tc ver duren. Zij werden teruggedreven tot. in een kleine vierhoek aan dc Zuid punt van het schiereiland. Daar ver sterkten zij zich totdat generaal Mac- Arthur met een gedurfde landing bij Seoel de Noord-Koreanen in een tang greep en hen in verwarring te rugdreef tot ver over dc 38e breedte graad. Bij het naderen van de Mand- sjoerijse grens grepen echter de Chi nezen in en weer werden de verbon den legers teruggeslagen. Doch ook de aanvallen der Chinezen werden overwonnen en opnieuw werd dc 38e breedtegraad gepasseerd. De verbon den legers bleken ten slotte toch do sterkste te z(jn en het doel der aan vallers werd verijdeld. De aanvankelijke opzet van de Verenigde Naties; het afslaan van de Noord-Koreaanse agressie, is be reikt, Zuid-Korea is vrij van elke tegenstander. Maar onder het succes vol terug drijven van dc vijand zijn andere plannen en andere doelstel lingen gerijpt, welke niet verwezen lijkt konden -worden. Noord-Korea zal onder de invloedssfeer van Mos kou blijven en een voortdurend ge vaar opleveren voor een herhaling van het avontuur. Het hoofddoel is echter ongetwij feld bereikt en dat is, dat de agres- soren een lesje hebben gehad; zij weten thans, dat de Verenigde Na ties niet berusten in welke daad van geweld ook, maar dat zij zich zullen verzetten en met succes. Het arme Korea heeft intussen het gelag betaald. Dc Zuid-Koreancn zijn bevrijd, maar de hemel spare ons voor de noodzaak van zo'n be vrijding. Hoe ouder de vriendschapsban den worden des te hechter zij wor den.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1