unstleven in Leiöen A Leiden krijgt binnenkort R.K. Handelsavondschool NIEUWS UIT DE OMGEVING Laatste Berichten VRIJDAG 29 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 1 In grote behoefte voorzien In het algemeen geconstateerde feit, dat onze opgroeiende jeugd na het verlaten van L.S., Muloschool, H.B.S., e.d. minder studieijver aan de dag legde dan voor de oorlog het geval was, begint gelukkig ver andering te komen. Steeds meer komt men tot het inzicht, dat men zich voor de strijd om het bestaan moet wapenen. Toch zijn de verslagen van Midden standsexamens, examens voor de As sociatiediploma's enz., zeer in mineur gesteld 50 pet. of meer van het aan tal candidaten wordt afgewezen. De verklaring? Is het misschien onder schatting van de exameneisen? Of toch nog gebrek aan studieijver? Onze R.K. scholen van kleuter school tot H.B.S. kunnen bogen op uitstekende resultaten. Alleen op het gebied van het avondonderwijs be staat er nog weinig voor onze op groeiende jeugd. Dc R.K. Middenstandsbond, K.A.B., H.K.W., A.R.K.A. en 't R.K. School- Brig. Vrouwenvelder verliet Politie-dienst Het is meestal niet prettig om af scheid te nemen van een werkkring, v/aaraan men jarenlang verbonden is geweest. Maar zeer onaangenaam wordt zo'n afscheid, wanneer de be trokken persoon nog in de kracht van zijn leven is en nog geen behoefte heeft om van dc „Welverdiende rust op de oude dag" te gaan genieten. Afgezien nog van de vraag, of hij fi nancieel daartoe in staat is. Deze gedachten drongen zich bij ons op, toen wij gistermiddag in het Politiebureau te Leiden het afscheid bijwoonden van de heer W. C. A. Vrouwenvelder, brigadier bij de Kin- der-politie. Ook de heer D. v. d. Wal, hoofdinspecteur, moet hieraan ge dacht hebben, toen hij namens de Commissaris van Politie woorden van dank sprak voor de diensten, die de heer Vrouwenvelder aan Gemeente en Maatschappij bewezen heeft. Spr. prees de onkreukbare plichtsbetrach ting van de scheidende brigadier, die in de loop der jaren een grote schat van wetenswaardigheden met betrek king tot de Voogdijraadswerkzaam heden vergaard heeft. De heer v. d. Wal achtte dit afscheid niet alleen tot schade van de betrokkene, maar ook van het Politiecorps, omdat met hem een grote dosis ervaring verlo ren gaat. Een feit echter, waaraan helaas niets is te veranderen. Met de beste wensen voor vele goede jaren, besloot de hoofdinspecteur zijn toe spraak. Ook mej. mr. M. J. Zeelenberg, in- spectrice van de Kin'derpolitie, wilde haar afscheidswoord kort houden, in verband met huiselijke omstandighe den van de heer Vrouwenvelder. De inspectrice zeide veel geleerd te heb ben van de grote ervaring, die de scheidende brigadier bezit, en bood namens dc Recherche, de Vreemde lingendienst en de Kinder- en Zeden politie een practisch geschenk aan. Namens de eigen afdeling werd hier nog een vulpotlood aan toegevoegd, evenals een geschenkje voor mevr. Vrouwenvelder. Adjudant G. Douma bood namens de adjudanten en brigadiers een af scheidsgeschenk aan en namens de Administratie werden sigaren ge schonken. Onder het genot van een kopje thee werd tenslotte gelegen heid geboden persoonlijk afscheid te nemen van de heer Vrouwenvelder, waarvan vele leden van het Politie corps gebruik maakten. Mooi succes van de R.K. Huishoudschool De R.K. Huishoudschool aan Het Galgewater te Leiden verkeert in feestvreugde! En dat is te begrijpen, want gisteren hebben twee leerlin gen de naam van hun school op zeer bijzondere wijze hoog gehouden tij dens de nationale B.K. Kookwed- strijd voor alle Huishoudscholen in Nederland (waaraan een vormings klas verbonden is), die in de Hout- rusthallen te Den Haag werd gehou den. Na de Schoolprijs (gewonnen door een Haagse school) werd dc eerste individuele prijs in de wacht ge sleept door de dames B. Winkelmo len, Leiden, en A. van Galen, Zwam- merdam, leerlingen van de Leidse R.K. Huishoudschool. Ruim 60 scho len hadden tezamen 120 dubbeltalen meisjes gezonden, in totaal dus 240 kooksters. Door dit grote aantal is de prestatie van het Leidse duo des te groter, om als beste tweetal uit de strijd te komen. Slechts omdat het tweede duo van de Leidse school één punt tekort kwam, ontging de Leid se afgevaardigden de eerste school prijs. Dc opgave bestond in het Waar maken van een volledige maaltijd, bestaande uit vlees, aardappelen, groente en een nagerecht. Er werd vooral gelet op netheid, organisatie, zuinigheid van gasverbruik en na tuurlijk ook de smaak. Nadat de jury, bestaande uit dames van Huis vrouwen-verenigingen. dc spijzen gekeurd hadden, werd alles door de deelnemen aan de wedstrijd. De dames Winkelmolen en Van Galen ontvingen als prijs van de B.K. Emaillefabrieken, die wegens het 100-jarig bestaan deze nationale wedstrijd organiseerden, ieder een 'raai zilveren toilet-garnituur. De belangstelling van de mede-leerlin gen was groot. Niet de leraressen, maar de leerlingen zelf hadden de meisjes aangewezen, die zouden deelneemsters zelf verorberd. bestuur hebben nu de handen in el kaar geslagen om te komen tot op richting van 'n handelsavondschool. In September a.s. wordt begonnen, voorlopig met een een-jarige cursus voor het Middenstandsdiploma, een cursus voor steno en typen en cur sussen voor Boekhouden, Nederland se, Engelse, Duitse en Franse taal en handelscorrespondentie. Er wordt opgeleid voor de officiële examens, waarvan de diploma's door Rijk en Gemeente worden erkend. Dat de school aan hoge eisen zal vol doen, blijkt b.v. wel uil het feit, dat de opleiding voor het Middenstands diploma de officiële erkenning krijgt van de Landelijke Centrale voor Ka tholiek Handelsonderwijs. Lage lesgelden. Daar de cursus een ideëel doel na streeft, n.l. verantwoord onderwijs op katholieke basis, en elk streven naar winstbejag uitsluit, zullen de lesgelden zo laag mogelijk worden gesteld. Vooral ook in de omgeving en in de Rijnstreek, die één geheel vormen met Leiden, wordt veel belangstel ling voor de te openen school ver wacht. De plaatselijke verenigingen zullen dan ook verzocht worden hun medewerking te verlenen. Met vertrouwen ziet het bestuur de toekomst tegemoet, omdat het. weef, dat eindelijk voorzien wordt in oen sinds jaren bestaande behoefte, n.l. degelijk handelsonderwijs op katho lieke grondslag. Spoedig hoort u er meer van. Inlichtingen worden verstrekt door de directeur, de heer J. Meys, Rijnzichtweg 24, Oegstgeest, tel. 20313. De school zal worden gevestigd in de R.K. U.L.O.-school, Vrouwenkerk hof, Leiden, waar reeds de R.K. Avond-U.l.o. haar lessen geeft. uaert. en, (ota: bfo ciné sn UJoiPSLR „tenlc.lv Geslaagd voor de le klasse: Corne lia Anderson, H. J. B. Arentshorst, M. Bakker, W. Bakker, S. Barnhoorn, Paulien Barrau, Emmy Blonk, Ellen de Boer. J. Boersema, J. H. C. de Bruyne, F. C. Chaudron, M. J. van Dam, L. G. Dek ker, C. v. Duyn, R. F. v. Eybergen, D. J. Filippo, Cornelia de Groot, W. G. Gussekloo, L. Guyt, D. Haasbroek, G. Haasnoot, Cornelia v. Heuven, J. Hulsbergen, H. G. 's Jacob, Dina Jan sen, Wilha. Jansen. H. J. Kleer, Wi nifred Loohuizen, Anneke Louwerse, G. H. v. Maanen, J. A. Maaskant, D. Marbus, A. Meertens, G. N. Minnaard, N. A. v. d. Nagel, L. I. Noort, P. Oli vier, H. Otten, A .L. Otto, L. Ouds hoorn, Hannie Pierhagen, Cato R. v. d. Plaats, Mijntje Pluimgraaf, A. v. Rijn, H. J. J. Roelofs, H. R. Rooden- burg, P. J. Rosenberg, R. Rugebregt, Ineke Scheele, W. G. Scheeres, P. H. Schram, Tj. Segaar, J. J.A. v.Seventer, W. A. Siera, Cornelia Smit, J. G. Smit, Ridi v. d. Ster, P. C. Teekens, P. M. Tibboel, J. E. Toornvliet, Leny Verbeek, P. J. G. Verhoef, Joke Ver kerk. Chr. Verra, Ina Vogelaar, D. C. de Vroom, J. G. Wakka, G. Zaal berg. D. Stomp, W. L. Hartog. Afgewezen 16. Drie candidaten worden wegens ziekte later geëxa mineerd. Leidse Universiteit Geslaagd voor het prop.examen godgeleerdheid M. Madlener Oegst geest. A. J. Lamping Rotterdam; candidaatsexamen Nederlands recht A. E. J. Bol Rijswijk, P. L. C. Tide- man H. I. Ambacht, C. P. Bobeldijk den Haag. A. W. Helmig Haarlem, M. A. Gaaikema Amsterdam, C. Schou ten Rotterdam en C. A. Elias van Stabrouck Leiden. TECHNISCHE HOGESCHOOL. Aan de Teohnische Hogeschool te Delft slaagden voor het ingenieurs examen scheikundig ingenieur de heer A. L .Stuyts uit Leiden (met lof) en voor het ingenieurs-examen na tuurkundig ingenieur de heer J. H. Janssen uit Leiden. LEIDENAARS TERUG UIT RUSSISCHE KAMPEN. Binnenkort is in Nederland een nieuwe groep krijgsgevangenen te verwachten, die uit de kampen in de Sovjet-Unie ontslagen zijn. Het Min. van Buitenlandse Zaken heeft een lijst van 65 repatriandi ontvangen, waarop o.a. voorkomen: Pieter du Chatinier, geb. 1914 te Leiden, Jaco bus Johannes de Koning, geb. 1922 te Leiden, en Hubertus Cornelis van Meurs, geb. 1917 te Leiden. De mens in zijn vrije tijd KERKCONCERT Hoewel niet overweldigend was de belangstelling voor dit concert in de Hooglandse kerk gisteravond toch heel bevredigend. Piet Uitcr- linden aan het welluidende orgel opende, en trok door zijn muzikale opvatting in Bach's prachtige Fan tasia en fuga „g kl. t." aller aan dacht. Wellicht aanvankelyk iets onrustig, gaf hij toch een mooie voorname interpretatie, die ons zeer beïnvloedde. Hierna was 't woord aan verschillende dirigenten, die met de muziekgezelschappen, aan hun hoede toevertrouwd, zouden concerteren. Een bezwaar van deze avond was, dat 't programma, c'.at zonder enige onderbreking werd uit gevoerd, te lang was. Wij kunnen moeilijk een aanmerking maken, dat 't programma in één stijl was ge houden. De niet onderbroken 'lengte evenwel maakte 't geheel wat ver moeiend. Na Bach hoorden wij, „Concerto grosso op. 6 no. 9" van Handel onder leiding van Henk Geirnaert. Er werd een verantwoor de en alleszins aannemelijke uitvoe ring van 't werk gegeven. Het Con certino bestond uit de heren Mr. Teebaal en Akkerman. Ie en 2e viool, en de heer Van Ham, cello. Vrijdag 29 Juni. De heer A. U. uit Alphen aan den Rijn. directeur van een broodfa briek, moet gisteravond wel stom verbaasd gekeken hebben, toen hij ontdekte, dat zijn bestelauto (rood bruin, merk Bedford, kengetal H.Z. 23204) die hij geparkeerd had op de Rijnsburgesingel, verdwenen bleek te zijn. De diefstal moet gepleegd zijn tussen half zeven en kwart over acht Onmiddellijk volgde aangifte bij de politie, die nu ijverig naar de dader(s) zoekt. Wat nu volgt, heeft niets met het vorige bericht te maken. Behalve dan dat het ook betrekking heeft op ben zine. (Ver gezocht?) Gisteravond werd in „Oud Hortuszicht" een op richtingsvergadering gehouden van een Leidse SMexclub onder be scherming van de firma's Walen kamp en Stokvis. Men wil voor de Solexrijders causerieën houden, films vertonen, tochten organiseren, DIPLOMA-UITREIKING BIJ DE NED. VER. E.H.B.O. Door de Ned. Ver. E.H.B.O. afde ling Leiden werden gisteravond de officiële diploma's uitgereikt voor het seizoen 1950'51. De „Kleine Burcht" was geheel gevuld met be langstellenden, toen de voorzitter van de diplomacommissie, de heer H. van Roon, allen een hartelijk welkom toeriep. De heer J. D. Slegtenhorst, voor zitter van de vereniging, dankte in het bijzonder de docent, dokter P. Neyhoff en de dokters H. G. Nolting en C. C. Peters voor het gegeven onderwijs. De geslaagden zijn de dames E. Flentrop, V. G. Venke, R. van 't Noordende, M. KnotterSmit, A. A. Oyendijk—-Slootjes. R. v. d. Haak, J. Velstrav. d. Akker, J. van Rijn, W. Donker, M. A. Vicary, J. Zantin- ge, W. E. Oudshoorn, J. Huisman, W. v. Heusden, C. Südmantnden Rooyen, J. Willems, M. Petiet, C. v. Egmond, J. C. de Munnik, W. v. d. Bos, T. Faber, en de heren A. Kors- man, C. Guldemond, W. Oranje, M. Steenbergen, H. Arnoldus, J. Pijl, J. van Dijk, H. J. van Veggel, P. Be- kooy, M. Sep, S. v. d. Berg. B. v. Duyl, W. C. Vreenegoor, C. Heil, A. v. Vliet. B. v. Nierop, A. Majolé, H. W. v. Zijp, J. J. Kemp, F. Smits, A. v Ockenburg, J. v. Baaren, J. J. v. Huizen. De medewerkenden van deze avond, Joop Crama en zijn „Molana Hawaiians" met Dolf del Parado, het duo N. Koek en Gé Groeneweg, G. de Zwart (mondaccordeonvirtuoos) en Sikken's gemengd koor, onder lei ding van dir. B. J. Verdoorn, zorg den voor een goed besluit van de avond. enz. Secretaris is de heer L. de Boer, Sumatrastraat 54A, Leiden. Woensdagavond heeft de Alg. Ned. Jnvalidenbond, afd. Leiden, het vijf jarig bestaan gevierd in het gebouw „Prediker", Janvossensteeg, en ter gelegenheid van dit feest het bestuur hartelijk gehuldigd voor de vele wekzaamheden, ten bate van de in validen verricht. Namens de leden bood mevr. Cozijn een prachtige bondsvlag met standaard aan. De heer P. Lepelaar, een der oprichters, ontving een sigarettenkoker met inscriptie. Voorzitter H. P. Panne- koek aanvaardde de vlag in grote dankbaarheid en de heer J. C. Li vingston sloot zich, namens het hoofdbestuur hierbij aan. Daarna verzorgden het dua „Bella", de „Ma- nahiki Hawaiians" en de „Drie B's" voor een vrolijk programma. Na mens het bestuur dankte de heer J. C. de Boer na afloop hartelijk voor de belangeloze medewerking der altisten. Aan mej. C. H. Hoyink, directrice van de Huishoudschool, Rapenburg 23, is met ingang van 1 Juli a.s. eer vol ontslag verleend. Op 14 Juli zal de scheidende directrice van 4 uur tot half zes in het schoolgebouw re cipiëren. Tot opvolgster is benoemd mej. E. C. C. Oppenoorth uit Zeist, die enige jaren directrice is ge weest van de school voot vakonder wijzeressen in Djakarta. Zy maakte ook deel uit van de Studiecommissie Kohnstamm. De speeltuinvereniging „Zuider kwartier" gaat in .September a.s. het 25-jarig bestaan viern. De feeste lijkheden beginnen echter morgen middag al, wanneer op de tuin aan de Anjelierstraat (Seringenstraat) van 3 tot 11 uur een kermis gehou den wordt, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het onderhoud van de speeltuin-attributen. STADSKOK. SCHERMEN NATIONALE POLITIE- S ABELKAMPIOENSCHAPPEN. De L.P.S.V. nam gisteren in de Haagse Dierentuin met een vijftal schermers deel aan de politie-sabel- kampioenschappen. In de équipe-wed strijd behaalde het Leidse équipe de 4e prijs, een zeer eervol resultaat achter de sterke équipes van den Hlaag, Rotterdam en 's Hertogen bosch. Er namen 9 corpsen deel, Lei den was gehandicapt, doordat Van Hilten door ziekte verstek moest la ten gaan. In de hoofdafdeling werd Dijksman van 's Gravenhage kam pioen. Verzijden en Haneveld, die in de équipewedstrijd zeer goed hadden gewerkt, waren in de personele wed strijd minder op dreef en bereikten in deze 11 man sterke afdeling de 6e resp. 10e plaats. Ham, De Vos en Van der Kaay werden in de 2e afde ling in de voorronde uitgeschakeld. E.V.O.-CHAUFFEURSEXAMEN Voor het E.V.O.-chauffeursexamen Zuid-Holland, diploma B-1951, slaag den L. Noordervliet, H. Devilee en F. Pardon uit Leiden. H. A. J. v. d. Voort en H. R. v. d. Steldt uit Oegst geest. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Catharina, d. van A. W. van der Ploeg en H. B. Monteba; Louisa Carolina Maria, d. van L. P. Schamper en M. C. W. Zandvliet; Margaretha Maria Imelda, d. van G. A. Huffenreuter en C. M. Flchr; Hubertina Maria, d. van L. Ammerlaan en H. W. Förster; Alida Elizabeth, d. van C. J. Vink en G. W. Schrama; Willem, z. van J. de Vreugd en A. de Jong; Jan, z. van C. G. Martijn en J. de Boer. Ondertrouwd: I. Calkhoven en A. van der Mark; G. T. Kriek en H. M. van der Geer; W. F. Vermond en A. Zwiers; P. J. de Goede en J. M. Re- mie; W. van Zwieten en I. A. van der Meij; J. E. Leugering en J. C. van Musscher; J. G. Vreeswijk en T. Verbiest; J. Zaalberg en M. C. A. Oudshoorn; A. Aldus en A. J. Phi- lippo; A. T. F. Albers en A. D. J. Sloos; J. W. Boot en D. Lamers; E. Hogervorst en J. Roelandse; W. Baart en W. H. Riethoven; A. de Jong en de Clercq; G. W. Schuurmans en M. de Vries. Overleden: F. M. C. Poptie huisvr. van Hollebeek 57 j.; J. Dee man 69 j.; A R. Teensma huisvr. van Antonysen 34 j.; A. Noorlander huisvr. van van Dijk 68 j. OEGSTGEEST Concert. Ter gelegenheid van de verjaardag van prins Bernhard zal de harmonie „Triumph" heden avond een openbaar concert geven aan Het Witte Huis. Een collecte ten bate van 't Prins Bernhardfonds, welke Zaterdag wordt gehouden, maakt „Triumph" een muzikale rondgang. De heer A. W. Drijfhout van Hooff slaagde te Delft voor het can- didaats-examen scheikundig inge nieur. SASSENHEIM GESLAAGD ZIEKENTRIDUUM. Dinsdag, Woensdag en Donderdag hebben 84 zieken uit Lisse, Voorhout, De Kaag en Sassenheim een zieken- triduum meegemaakt in de kapel van Huize St. Bernardus, dat bij de ze gelegenheid in een bloempaleis voor Christus Koning was herscha pen. Het altaar was versierd met ro de anjers en groen, terwijl de kapel getooid was met prachtige rose hor tensia's, waartussen de 30 bedden en 54 stoelen voor de zieken stonden opgesteld. Pater Ludgartien van de Carme- lieten uit Deventer wees in zijn pre- dicaties op de zin van het lijden. Uw lyden, zo zeide hij, kan een zegen zijn als ge er een offer van weet te maken. De Plechtige H. Mis werd dagelijks opgedragen door de geestelijkheid uit de parochies, waartoe de zieken behoren. Na de H. Mis volgde steeds de plechtige handoplegging. Gisterenmiddag om half drie werd het triduum besloten met een Plech tig Lof, waaronder ieder zieke af zonderlijk de zegen met het Aller heiligste ontving. Na het lof werd het Te Deum ge zongen. De zieken waren zeer dankbaar voor de geestelijke steun, welke zij mochten ontvangen, en ook voor de speciale zorg het aanbieden van bloemen, beschikbaar stellen van auto's, de hulp van vele harde wer kers en werksters die hun ten deel was gevallen. Aan de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg slaagde de heer Th. G. Thyssen voor het candidaatsexamen economische wetenschappen. Alles klonk zeer beschaafd en goed voorbereid. Het Dubbelmannenkv/ar- tet „Inter Nos" zong onder leiding van de heer Van Wijngaarden, en had zich op de orgeltribunc opge steld, wat de zang zeker ten goede kwam. Op hun programma stond allereerst „Omnes Amici Mei" van Da Palestrina, waarvan de tcon- geving meer transparant kan en moet wezen. Dan een lied van onze tijd van Willem Landré. Een zware taak is hier weggelegd voor dc teno ren, een taak die zij lofwaardig vol brachten. Met 't wel heel bekende maar toch wel mooi lied „Zum Sanctus" van Schubert, werd deze afdeling met succes beëindigd. Een interessant en mooi werk: Cantate „Alles was ihr tut mit Worten oder mit Werken" van Buxtehude hoor den wij door het slagvaardig en goed getimbreerd Nederlands Hervormd Kerkkoor uitvoeren met 't Toon kunstorkest onder leiding van Geir naert. Ook de kleine solopartijen werden bevredigend gezongen. De uitvoering mocht er zijn. Nogmaals liet Piet Uiterlinden zich horen m 't „Orgelconcert Bes gr. tvan Han del. Dank zy de gedegen organist werd 't fraaie werk in fijn gescha keerde kleuren gerealiseerd, riet Toonkunstorkest, nu met koper en fluit uitgebreid, gaf een evenwich tige welluidende „Symphonie F gr. t." van Arne. Hulde komt toe aan Henk Geirnaert, die alles voorbe reidde. Tilly StenzLeening had haar drie zangkoren Halleluja, Zang zij onze leus en 't K. en O. Volks zangkoor, tot één groot koor saam- gevoegd om met hen en 't Toon kunstorkest een uitvoering van de „Magnificat" van Buxtehude te ge ven, een mooi glanzend werk, dat de ervaren en wilskrachtige diri- gente zeer lonend en mooi van klank ten beste gaf. Ook voor dc solis tische ensembles en soli, alle lof. Er is mooi en goed werk geleverd, maar nogmaals, zulk een program ma moet wat ingekort worden. J. Kortmann. U nadert een school, wegversmalling DE VECHTPARTIJ TUSSEN NOORDWÏJKERS EN ZANDVUORTERS. Over de oorzaak van de vecht partij tussen Noordwijkse en Zand voortse schelpenvissers vernemen wy het volgende: In Zandvoort bestaat een gemeen telijke verordening, die aan anderen dan Zandvoorters verbiedt op het gebied van deze gemeente schelpen te vissen. Desondanks hadden de Noord wij kers op Zandvoorts gebied schelpen gevist en deze op een hoop geworpen om het water eruit te la ten trekken. De Zandvoortse vissers waren het hiermede niet eens en be gonnen de door de Noordwij kers verzamelde schelpen op hun eigen vrachtauto te laden. „We krijgen jullie wel", dachten de Noordwijkers toen. Met hun auto reden zij langs het Zandvoortse strand en toen ze daar enige hopen schelpen van hun tegenstanders ontdekten, gingen ze die opladen. Een geweldige ruzie, die in een vechtpartij ontaarde, welke met de arrestatie van de Noordwyker B. hij reed opzet telijk een van zijn tegenstanders aan eindigde, was het gevolg. WASSENAAR Blauw Zwart viert 6e lustrum Vandaag is het precies 30 jaar ge leden, dat in Wassenaar werd opge richt de R.K. Sportvereniging Blauw Zwart. Het was destijds kapelaan v. d. Burg, die het initiatief tot deze op richting nam. Hij had een groepje jongens verzameld, die wekelijks in het Patronaat bijeenkwamen voor geestelijk onderricht. Op mooie zo meravonden werd er door deze jon gens een spelletje korf- en handbal gespeeld op het terrein achter het Patronaat. Toen bleek, dat er door sommige van deze Patronaatsjongens liever gevoetbald, dan gehand- of ge korfbald werd. besloot de kapelaan een voetbalclubje op te richten. Hij kreeg voor zijn plannen de steun van enkele ouders, te weten de heren P. de Smit, Th. Vogels en A. A. de Smit, welke inmiddels is overleden. Er werd een terrein gevonden aan de Kerkdam en als kleedgelegenheid deden de stallen van Beyersbergen in de Langstraat dienst. Op 29 Juni '21 werd op feestelijke wijze deze voetbalvereniging officieel opgericht. In September van dat jaar werd voor het eerst in competitieverband ge speel. Blauw Zwart deze kleu ren werden gekozen omdat ze niet zo besmettelijk waren werd inge deeld in de derde klasse van de toen malige D.H.V.B. Tien jaar later speelde Blauw Zwart in de 2e klas van de R.K.F. Nadat zes jaren wa ren doorgebracht in de tweede klas se van de I.V.C.B., werd het eerste elftal bij de fusie van de voetbal bonden in '40'41 ingedeeld in de derde klasse van de N.V.B., die na de bevrijding weer K.N.V.B. ging heten. Er moest in de loop der jaren nogal vaak naar een ander terrein worden omgezien. In de oorlog verloor Blauw Zwart haar tribune, die juist voor de oorlog van „Zuydwijck" was over genomen. Na de bevrijding werd gespeeld op een terrein in Duinreli. Een tijdelijk onderdak vond de vereniging toen ook dit terrein moest worden veria een bij de zustervereniging Was senaar. Enkele jaren geleden kon den de terreinen aan de Katwijkse- weg in gebruik genomen worden. Verleden jaar ook werd het initia tief genomen tot het stichten van een Bouwfonds en het benoemen van een bouwcommissie en het uitschrij ven van een obligatielening, waaruit de kosten van het bouwen van een kleedgelegenheid en een consumptie- tent zullen kunnen worden bestre den. Ondanks deze geldzorgen heeft het bestuur gemeend het zesde lustrum van de vereniging niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Een feestcommissie, bestaande uit de he ren D. J. Knijnenburg, D. van Leeu wen, J. Zwetsloot, D. Westgeest. G. Looyestein en J. Dekleermaker, be reidde een feestprogramma voor, dat tydens dit week-end zal worden af gewerkt. Zaterdagavond half acht worden de junioren verwacht in het R.K. Verenigingsgebouw, waar hun een gezellige avond zal worden aan geboden. Zondagmorgen wordt in de St. Willibrorduskerk om 7 uur een een plechtige Hoogmis opgedragen, waaronder algemene H. Communie van de leden. Zondag- en Maandag avond zijn er in het R.K. Vereni gingsgebouw twee grote feestavon den, die zullen worden verzorgd door de conferencier Bernard Barends en zijn gezelschap. De tweede avond, Maandag, is speciaal bestemd voor supporters. Volgende week Woensdagavond tenslotte wordt op het Blauw Zwart- terrein een jubileum wedstrijd ge speeld tussen het eerste elftal van Blauw Zwari en net eerste van VUC. Deze wedstrijd begint om 7.15 uur en wordt voorafgegaan door een ont moeting tussen de Junioren van Was. senaar en Blauw Zwart (5.45 uur). De eerstgenoemde wedstrijd zal wor den opgeluisterd door muziek van Excelsior. Brand in villa Butler brak van schrik zijn arm Hedenmorgen heeft een ernstige brand gewoed in de villa „Beuken hof", aan de Laan van Hoogwolde, bewoond door kolonel Lewis J. Wright, luchtvaart-attaché bij dc Amerikaanse ambassade. De brand werd omstreeks 5 uur ontdekt door de vrouw van de butler, welke laatste zo overhaast uit bed stapte, dat hij zijn arm brak en naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. De brand bleek te zijn ontstaan in de salon op de benedenverdieping. Er was een geweldige rookontwikkeling, waardoor nolitie en brandweer van rookmaskers gebruik moesten ma ken. Een gedeelte van de kostbare in boedel kon in veiligheid worden ge bracht. Ook enkele kisten jachtpatro nen wist men bijtijds uit het huis te verwijderen. De schade aan meubilair loopt in de duizenden. Het huis zelf leed be trekkelijk weinig schade. DE VERJAARDAG VAN DE PRINS Talloze gelukwensen stroomden in de loop van de ochtend binnen op paleis Soestdijk, waar Prins Bern hard zijn'40ste verjaardag viert. Er waren zeer veel brieven bij van kin deren, van wie enigen tekeningen hadden ingesloten. Ook waren tele grammen gestuurd door de Neder landse vrijwilligers in Korea en door de militairen op Suriname. Vijf Ambonezen boden vanochtend bloemen aan in de Ambonese kleu ren. In het begeleidend schrijven staat vermeld, dat deze bloemen- groet afkomstig is van „alle Ambo nezen, die tijdelijk in Nederland ver blijven". Vanmiddag is in de tuin achter het paleis een partijtje voor geno digden en vanvond zal de verjaar dag van de prins in intieme kring binnenshuis worden gevierd DE BORREL WORDT DUURDER Tengevolge van de verhuging van de accijns op het gedistilleerd zal, volgens mededeling van de Bedrijfs groep Horeca, van Maandag 2 Juli a.s. af, de prijs van glas gedistilleerd in restaurants, café's en bars wor den verhoogd. Al naar gelang van de prijsklasse, waarin het bedrijf is ingedeeld, zal deze verhoging variëren van 5 tot 10 et. per glas. SHINWELL OVER DE PERZISCHE KWESTIE. De Britse minister van defensie, Shinwell, heeft heden te Parijs ge zegd, dat er „reden is om te geloven, dat de Perzische regering een rede lijker standpunt zal gaan innemen terzake van de oiiekwestie". Wat ons betreft is er geen sprake van capi tuleren, aldus voegde Shinwell er aan toe op een persconferentie in het hoofdkwartier van generaal Eisen hower. „Ge zult er nota van hebben genomen, dat er een kruiser naar toe is gegaan. Er zijn nog andere voor bereidingen gaande, vergis u daarin niet." De vooruitzichten op een bestand in Korea schenen volgens - Shinwell zeer gunstig. Wie geen richting aangeelt gaat in de richting van het ziekenhuis. Verbond voor Veilig Verkeer

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2