S)e CcicWSoii^mit Kans op wapenstilstand in Korea Perzië trekt anti-sabotagewet in MOSKOU EN NEW YORK OPTIMISTISCH HET EERSTE TEKEN VAN BIJDRAAIEN Over een jaar zijn wij sterk genoeg Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 29 JUNI 1951 42ste JAARGANG Mossadeq gaat overstag Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.40 p. w., 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 NIEUWE BELASTINGEN ONGEVEER twee weken lang zal de Tweede Kamer bezig zijn met de behandeling van een aantal belastingontwerpen, die ten doel hebben 245 millioen in de schatkist te brengen. Deze belastingverzwaring is nood zakelijk geworden door de verhoog de uitgave voor de defensie ad 500 millioen, waarvan de helft door le ningen en de andere helft door ver hoogde belastingen zal moeten wor den gedekt. Het betreft hier een hele serie van belasting ontwerpen, waarbij de lagere inkomens zoveel mogelijk zijn ontzien. Minister Lieftinck is daarvoor ge komen met de volgende ontwerpen: De inkomstenbelasting wordt aan gevuld met een extra belasting op de bedrijfswinsten, waarbij de eerste 8000 worden vrijgelaten. Deze extra belasting is progressief en loopt van 5 boven de 8000 tot 10.000 en daarboven 74 Hier tegen is reeds scherpe critick ont staan. Men noemt dit een herleving van de pas afgeschafte ondernemers- belasting en in strijd met het rechts beginsel van de gelijkheid in belas tingen, daar deze alleen op de on dernemers wordt gelegd en niet op de vaste inkomens. Voorts wordt in de inkomsten belasting een beperking van de kin deraftrek voorgesteld door verschui ving van de leeftijdsgrens van 21 naar 16 jaar behalve voor gebrek kige en studerende kinderen. Tenslotte vraagt de minister in deze sector een beperking van de vervroegde afschrijvingsmogelijk heid op dc investeringen, welke nu tot een derde ineens kon worden gedaan. De minister van financiën wil nu bepalen, dat deza. afschrijving niet meer zal mogen bedragen dan 10% per jaar. Vervolgens is er een verhoging van het tarief der Vennootschapsbe lasting. Voor de winst boven f 50.000 wordt het tarief van 40 verhoogd tot 45 a 50 Voor de winst bene den 50.000 wordt het tarief met 5% verhoogd. De vermogensbelasting, die thans 5 per duizend bedroeg, wordt volgens het ontwerp van 6 tot 7 per duizend. Het successierecht wordt verhoogd voor alle groepen. Van ouders op kinderen bedroeg dit van 3 tot 17% en het moet worden van 34 tot 20 De omzetbelasting krijgt voor be paalde artikelen een superweelde- tarief van 30 naast het weelde- tarief van 15 De omzetbelasting bij levering door grossiers aan de kleinhandel wordt verhoogd van 4 tot 1 Een aantal artikelen als zeep, olie e.d. zullen geheel worden vrijgesteld. Een verhoging van de motorrij tuigenbelasting houdt in een verho ging met 30 van het bestaande tarief voor vrachtauto's en autobus sen,' van 40 voor motorrijwielen en van 60 tot 120 voor personen auto's. Tezamen met de reeds aangeno men verhoging van het accijns op gedistilleerd zullen deze belasting- verzwaringen 245 millioen opbren gen. De meeste van deze verhogin gen zijn bedoeld voor vijf jaar. Per manent alleen zijn de nieuwe rege ling omtrent de kinderaftrek, de verhoging van het successierecht en de omzetbelasting, van welke laatste trouwens de hoogste opbrengst wordt verwacht namelijk 75 mil lioen ineer. Het enige lichtpunt voor het za kenleven, op wie deze belastingver zwaring voornamelijk zal komen te drukken, is de nieuwe wijze van winstberekening, waardoor men zijn voorraad van 1 Januari 1950 op de balans mag brengen voor de prijs van 1950 ondanks de intussen inge treden prijsverhogingen. Men mag dan zelf kiezen tussen het opgeven MOTORSCHIP „TAMAR" TE WA TER GELATEN. In tegenwoor digheid van een groot aantal geno digden is van een der hellingen van de N.V. Scheepswerf en Machinefa briek „De Merwede" te Hardinxveld het m.s. „Tamar" (dadel) gebouwd voor rekening van de rederij „Zim Israel Navigation Company Ltd", Haifa, Israel, met goed gevolg te wa ter gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw G. Jo seph, echtgenote van de Israëlische minister van Verkeer. De „Tamar" glijdt van de helling. van de technische voorraad of de economische voorraad. De bedoeling hiervan is te voorkomen, dat over schijnwinst belasting moet worden betaald. Deze verandering zal de fiscus ongeveer honderd millioen kosten. /"\VER deze belastingen nu is de Tweede Kamer druk aan het discussiëren en reeds de eerste dag van de discussies heeft bewezen, dat hier conflictstof voldoende ligt. Behalve een principieel debat over het gevoerde financieel beleid, dat noch door voor noch door tegenstan ders van de minister wordt gepre zen, schijnt men nu toch lijnrecht tegenover elkander te staan. Van socialistische zijde eist men het mid del van gedwongen leningen en credietcontróle en als men daar dan niet aan wil zwaardere belastingen, die echter door de ondernemers zul len moeten worden opgebracht. Nu kan men van deze ontwerpen moei lijk zeggen, dat hier een nieuwe last op de kleinere inkomens wordt ge legd. Deze worden, enkele kleinig heden uitgezonderd, geheel ontzien. Van socialistische zijde verdedigt men dit met de bewering, dat deze inkomens reeds voor driehonderd millioen hebben gezorgd door de afschaffing van de levensmiddelen subsidies, welke de schatkist drie honderd millioen opbracht en in de hogere prijzen werd verdisconteerd. Alsof deze hogere prijzen niet door de middenstand worden betaald! Men is van die zijde reeds met be dreigingen komen aandragen als „de arbeidsvrede is afhankelijk van de offers, die nu worden gevraagd door middel van deze belastingontwer pen." Dat is niet mis. Stelt men daartegenover de eisen, die men van andere zijde laat horen en die op veel punten verlichting vragen en het zal deze en de komende week wel amendementen regenen dan valt het te voorzien, dat er nog wel botsingen zullen volgen en dat de conflictstof tussen de P. v. d. A. en de rechterzijde in voldoende mate aanwezig is. Wij willen op de debatten, die pas begonnen zijn, nog niet vooruitlopen. Het is goed, dat de kleinere inkomens zijn ont- zien, maar eisen als de P. v. d. A. hier stelt mèt de wijze waarop zij worden gesteld, zijn allerminst ge schikt om de zo noodzakelijke sa menwerking tussen de beide groot ste partijen te bevorderen. Er ko men nu zeer scherpe kanten te voor schijn, maar daarvoor zijn dan ook het volgend jaar de verkiezingen in het zicht. SLOTBIJEENKOMST NATIONALE DEMOBILISATIERAAD. De Na tionale Demobilisatie Raad heeft Donderdag ter gelegenheid van het beëindigen van zijn werkzaamheden een officiële bijeenkomst gehouden in Esplanade te Utrecht. Z.K.H. Prins Bernhard, voorzitter van de Nationale Demobilisatie Raad hield de openingsrede, welk moment door de foto wordt weergegeven. V.l.n.r.: Minister president dr. W. Drees; Z.K.H. Prins Bernhard; Mr. Kranenburg, Staatssecretaris van Oorlog en de heer W. J. van Rhijn, algemeen secretaris van de N.D.R. Doodvonnis over Sweerts gehandhaafd Het vonnis, waarbij de oud-SS'er Sweerts tot dc doodstraf werd ver oordeeld, blijft gehandhaafd. Sweerts had verzet aangetekend tegen het vonnis van de Belgische krijgsraad te Tongeren van 1946, waarbij hij bij verstek ter dood werd veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. Hij ver klaarde geen kennis te hebben ge had van dit vonnis, omdat hij in het buitenland vertoefde. De krijgsraad tc Luik deed giste ren uitspraak. Hij achtte het argu ment van force majeure slechts aan nemelijk tot 1948, het jaar waarin Sweerts in Nederland werd vrijge laten. Na 1948 heeft hij zonder twij fel kennis kunnen nemen van de uitspraak. Het verzet werd bijge volg niet ontvankelijk verklaard. Opgemerkt dient tc worden, dat in het afgelopen jaar aan geen enkele ter dood veroordeelde Belgische orlogsmisdadiger het doodvonnis werd voltrokken. INFLATIEGEVAAR IN WEST- DUITSLAND De Westduitse vice-kanselier, dr Blücher heeft Donderdag verklaard, dat West-Duitsland voor het acute gevaar staat, dat het als gevolg van een nieuwe stijging van lonen en prijzen in de onmogelijkheid zal ko men te verkeren de concurrentie op de wereldmarkt het hoofd te bieden. Hij drong aan op onmiddellijke sta bilisering van de lonen en prijzen in de bondsrepubliek. Madeie pteciAetUity dei uaotótetCen IJET AMERIKAANSE Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft giste ren onthuld, dat Gromyko in zijn aan Amerika's ambassadeur te Moskou Kirk, gegeven opheldering over het Russische vredesvoorstel, nadrukkelijk gezegd heeft, dat de onderhandelingen beperkt dienen te blijven tot een wapenstilstand. De onderhandelaars zouden geen poli tieke of territoriale kwesties mogen aanroeren dit zou voorbehouden zijn aan de bij Korea betrokken partijen doch wél garanties tegen een eventuele hernieuwde agressie kunnen bespreken. Er stonden de Sov jet-regering echter geen speciale stappen voor een vreedzame oplossing van het Koreaanse conflict voor oge n. Gromyko detailleerde ook precies, wie er naar Russische mening aan de bestandsbesprekingen zouden moeten deelnemen, namelijk het UNO- en het Zuid-Koreaanse op- fJankócAep^n wachten óituaüe af J7EN PAAR UUR nadat de Anglo Iranian Oil company bekend had gemaakt, dat zij zich gedwonge n zag om de grote raffinaderij te Abadan geleidelijk te sluiten, deelde de Perzische regering mee, dat zij bereid was om de nieuwe anti-sabo tagewet in te trekken om het de employé's van de maatschappij mo gelijk te maken, aan het werk te blijven op de olievelden in Perzisc he dienst. De wet had het onder breken van de oliestroom strafbaar gesteld en de Engelsen waren niet van plan om onder een dergelijke voortdurende bedreiging te werken. DE TANKVLOOT. Donderdag heeft de Brits-Iraanse oliemaatschappij te Londen mede gedeeld, dat al haar tankschepen met bestemming Abadan naar an dere plaatsen zijn gedirigeerd. An dere belangrijke oliemaatschappijen waren eveneens bezig hun schepen naar andere plaatsen te dirigeren, aldus deze verklaring. Vele schepen hebben order ge kregen, naar nieuwe bestemmingen te varen, andere schepen op weg naar Abadan zijn geïnstrueerd naar geschikte havens te varen om op nadere orders te wachten, of routes te volgen, waarvan, indien nodig, gemakkelijk kan worden afgeweken. Op het ogenblik liggen 40 tank schepen in of bij de monding van de Sjat el Arab, waaraan Abadan is ge legen, en te Masjoer. Alle schepen in de toegangen tot de laadplaatsen hebben order gekregen de Sjat el Arab af te varen tot beneden de „drempel" (een zandbank, die de haven afsluit) om daar te wachten op nadere bevelen. BRIEF AAN TRUMAN. Mossadeq, de Perzische premier, heeft een brief aan president Tru man gezonden, waarin hij belooft, dat de olie naar het Westen zal blij ven vloeien. „Treedt er echter stag natie op, dan is dat de schuld van de Anglo-Iranian". In de brief was geen verzoek opgenomen aan de Amerikaanse president om als be middelaar op te treden. De Indiase premier Nehroe lieeft Mossadeq aangespoord om ter wille van de vrede gematigdheid te be trachten en te proberen tot een compromis met de Engelsen te ko men. Perzië zal geen vertegenwordiger zenden naar de zitting van het In ternationale Hof van Justitie, dat Zaterdag het Brits-Perzische geschil zal behandelen. Naar de financiële redacteur van Reuter meldt, heeft Perzië de finan ciering van zijn invoer drastisch beperkt. Dit bevestigt, dat Perzië gebrek krijgt aan sterling en andere buitenlandse valuta zodra zij de be talingen weigerde, welke de Anglo- Iranian aanbood. De andere uitvoer van Perzië dekt slechts een kwart gedeelte van de invoer. De regering van Perzië heeft een moratorium afgekondigd op bepaal de verplichtingen, welke de Per zische importeurs reeds hebben aangegaan. Een stopzetting van de opneming van nieuwe credieten zou op den duur de invoerhandel tol stilstand brengen. Het vonnis tegen mgr. Grösz De Paus bad Zoals gisteren in het kort gemeld, is mgr. Joseph Grösz, aartsbisschop van Kalocsa, door de rechtbank te Boedapest veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens „poging tot samenzwering tegen de Hongaarse regering'' Pater Ferenc Verzer, voormalig prior van een klooster, is ter dood veroordeeld wegen 't aanzetten van rijke boeren en volksvijandige ele menten tot het vermoorden van Rus sische soldaten". Hij is 32 jaar en de jongste van de negen beschuldigden, die terecht hebben gestaan. Verder zijn er straffen uitgedeeld van 138 jaar gevangenisstraf. Rechter Vilmo Solti zeide, dat de vonnissen mild waren vanwege de verzachtende omstandigheden in de meeste gevallen, zoals de invloed van het Vaticaan, volledige bekente nis van de beklaagden en hun goede staat van dienst in het verleden. Op twee na tekenden alle veroor deelden hoger beroep aan. In gezaghebbende Vaticaanse krin gen noemde men het aan mgr. Groesz opgelegde vonnis „een nieu- misdaad tegen de Katholieke Kerk de vrijheid en de menselijke wzardigheid" De waarnemende staatssecretaris van het Vaticaan, Giovanni Montini stelde de Paus onmiddellijk na dc ontvangst van het nieuws over de veroordeling op de hoogte. De Paus zeide niets, doch bad voor „de nieu we martelaar van het geloof en de vrijheid", zo werd verklaard. Het Vaticaanse blad „Osservatore Romano" verklaarde, dat mgr. Groesz in de gevangenis wordt opgesloten „opdat zijn stem niet meer zal wor den gehoord en opdat zijn vonnis anderen, die de rechten van God en het christelijke geweten tegen de tyrannie willen verdedigen, zal af schrikken" PROTESTDEMONSTRATIES IN BOEDAPEST. Reizigers, die uit Boedapest in Wenen zijn aangekomen, hebben te genover de correspondent van het K.N.P. in Wenen verklaard, dat het in de Hongaarse hoofdstad tot pro testdemonstraties is gekomen tegen de arrestatie en veroordeling van Mgr. Josef Grösz, aartsbisschop van Kalocsa. Volgens dezelfde verklaringen zou de politie onmiddellijk hebben inge grepen en talrijke demonstranten gearresteerd hebben. perbevel aan de ene en militaire ver tegenwoordigers van de Noord-Ko- reanen en de Chinese vrijwilligers aan de andere zijde. Van de mening van Peking over het Russische vredesvoorstel droeg Moskou geen kennis, had Gromyko gezegd. Volgens het Chinese blad „Goen- djidjibao" zijn de Chinezen het vol komen eens met Maliks voorstellen. Peking heeft altijd een vreedzame regeling van het Koreaanse conflict voorgestaan en heeft het Russische initiatief van verleden jaar gesteund door in Augustus 1950 een telegram te zenden aan de Veiligheidsraad al dus dit blad. Naar A.P. in welingelichte diplo matieke kringen te Moskou ver neemt, wordt daar dc kans op een wapenstilstand en het beërffdigen van de oorlog op Korea groot geacht. Ook hoge functionarissen van de V.N. hebben zich Donderdag opti mistisch uitgelaten over de mogelijk heid van een bestand in Korea bin nen enkele dagen, zo meldt Reuters correspondent Michael Fry. Een woordvoerder van de V.N. zeide: „Tot dusver hebben wij het gevoel, dat het goed gaat." Hij kon echter niet precies zeggen, wat de volgende stap zou zijn. De algemene verwachting bij de V.N. is, dat de volgende stap door president Truman, als opperbevel hebber van het verenigd commando, zal moeten worden gedaan, gezien de wens van de Sow jet-Russische re gering om de onderhandelingen over een wapenstilstand op militair ni veau tc laten voeren. De opdracht om dergelijke onderhandelingen te beginnen zou door president Tru man aan generaal Ridgway gegeven moeten worden. Van t Koreaanse front Naar gemeld wordt, rukten de verbondenen Donderdagavond naar het Noorden op zoals zij wilden, zonder dat de Noordelijken hierop reageerden. Overdag hadden de ge allieerden hevige aanvallen in de gebieden van Kocmhwa en Koem- song aan de oostelijke flank van de centrale sector moeten afslaan. Na dat dc Noordelijken de verbonde nen aanvankelijk gedwongen had den enig terrein prijs te geven in de omgeving van Kocmhwa, moesten zij zich later terugtrekken. Een an der gevecht ten Noorden van Hwatsjon eindigde met een verder terugtrekken van de Noordelijken. In de nacht schijnt dc tegenstand der Noordelijken bij Kocmhwa weer te zijn opgelaaid, doch volgens een woordvoerder van liet achtste leger corps waren Vrijdagmorgen nage noeg alle aanvallers gevlucht. TROEPENBEWEGINGEN IN NOORD-KOREA. Volgens A.F.P. heerst op dc wegen van Noord-Korea reeds enkele da gen grote bedrijvigheid. In de afge lopen nacht zouden 2000 voertuigen naar het frontgebied getrokken zijn. De voornaamste concentratiepunten zouden zich bij Kaesong, Pjong- gang, Koemsong en Koemhwa be vinden. Aldus verklaart generaal Gruenther n\E WESTELIJKE WERELD is nog niet in staat Europa tc verdedigen. Maar over een jaar zal een eventuele agressor op zijn tellen moeten passen. Aldus lt.-generaal Alfred M Gruenther, de chef-staf van gene raal Eisenhower, in een bijeenkomst van de American Club of Paris. De tot dusver gemaakte vorderingen noemde Gruenther „markant" en „uitgesproken". NEEMT OP BEDELSTAF Sinds enige weigen is de bisschop van Breda, Z.H. Ekc. Mgr. Jos. Bae- ten, op pad gegaan om in alle deke naten van Brabant en Zeeland, die onder zijn herdelijke zorgen vallen, te spreken over de noden van zijn bisdom. Reeds heeft de bisschop het grootste deel van Brabant bewerkt, volgende maand zal hij de parochies in Zeeuws-Vlaanderen bezoeken. De bisschop maakt deze tocht op verzoek van het comité Noodfonds Breda, waarin een geestelijke en vele leken, afkomstig uit organisaties als mede fabrieken, en andere personen uit het maatschappelijk leven zit ting hebben. In overleg met de bis schop is nu een actie op touw gezet, waarbij ieder volwassen onderdaan zich tot taak stelt 10 cent te offeren voor de noden van het bisdom. Overal waar de bisschop komt, vindt hij stampvolle kerken. In een voudige woorden zet Mgr. Baeten Ze kunnen onder drie punten wor den samengevat: 1. Vrijwel alle Noordatlantische lan den hebben de militaire diensttijd verlengd. 2. De militaire begrotingen van alle Atlantische landen zijn aanzien lijk verhoogd. 3. Het moreel is verbeterd. Gruenther zette voorts uiteen, dat er nog twee commando's zullen ko men, gelijkwaardig aan dat van Eisenhower. De centraal-Europese sector zal dienst moeten doen als de kurk op de fles. Deze sector staat onder leiding van Eisenhower per- do's krijgen voorlopig voornamelijk uiteen, waarin dc noden bestaan, waarbij hij niet alleen de aandacht vraagt voor de verwoeste kerken, maar ook de beide seminaries in de aandacht aanbeveelt. Hoewel de eerste resultaten pas aan het begin van Juli te wachten zullen zijn, schijnt toch de hoop ge wettigd, dat een aanzienlijke steun van de gelovigen het gevolg van de ze actie zal zijn. de beschikking over marine- en luchtstrijdkrachten. Het hoofdkwartier van Eisen hower heeft thans een staf van 221 officieren. Alleen Portugal, IJsland en Luxemburg zijn niet vertegen woordigd. Ongeveer dc helft van deze officieren is Amerikaan, voorts zijn er veertig Britse, 38 Franse, dertien Italiaanse, acht Belgische en zes Nederlandse officieren aan het hoofdkwartier verbonden. Do Verenigde Staten hebben zo veel officieren geleverd omdat ze een grote bevolking hebben. Maar Eisenhower acht zich niet langer een vertegenwoordiger van een indivi dueel land en zou gaarne zien, dat de leden van zijn staf dezelfde hou ding aannamen. Het probleem van de gemeenschappelijke verdediging is het enig belangrijke. KoAAettie... Afgunst en nijd blijven als bran dende benauwenissen en als een koortsvisiocn in een mens naspran- gen. Ze maken eigen wezen in zich zelf verward en slecht.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1