Malik komt niet te voorschijn Nog geen opheldering over Maliks voorstel MALIK IS NIET TE SPREKEN Ver. Staten zoeken contact met Moskou Afnemende strijd in Korea Olie-conflict neemt scherpe vormen aan ABADAN Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 27 JUNI 1951 42ste JAARGANG No. 12318 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 K. S. K. I. KJOG dezer dagen lazen we, dat het aantal Katholieken op aar de geschat wordt op 400 millioen. Ook werden getallen opgegeven van andere godsdienstige genootschap pen en stromingen. Een simpele vergelijking van de cijfers toonde aan, dat de Kerk van Rome de meeste aanhangers heeft. Zulk een overzicht zegt bitter weinig en kan slechts bemoedigend werken op de genen, die er trots op gaan tot het grootste kerkgenootschap ter wereld te behoren. Het is echter gevaarlijk vooral in de tegenwoordige tijd zijn be moediging te vinden in de omvang van de Kerk. Cijfers betekenen als het om de vestiging of schraging van een geloofsovertuiging gaat, nie mendal. De Kerk zou even goed draagster van de waarheid zijn, als zij door de overgrote meerderheid in de steek werd gelaten en (het zou niet voor de eerste maal -zijn) veracht en uitgeworpen, in kelders en ach terbuurten moest onderduiken. Cijfers betekenen slechts iets, wan neer zij aantonen hoe de massa tot het Christendom wordt gebracht en het Christendom beleeft en door die beleving gelukkig wordt gemaakt. De Kerk is immers niet bedoeld als een keur-troep, doch bestemd „voor alle mensen". In dat opzicht zijn de boven-ver- melde cijfers echter teleurstellend, zowel kwantitatief als kwalitatief bezien. Zij geven een uiterst ruwe schatting, welke weinig waarde heeft, en bovendien weinig hou-vast biedt om de inwerking van het ge loof op de menigte te peilen. Zij lenen zich al te makkelijk tot een geruststelling, terwijl er veel meer aanleiding tot verontrusting is. In tal van landen, die voor Katho liek doorgaan, is de geloofsbeleving van de meerderheid hoogst opper vlakkig. In andere landen is het daarmee ogenschijnlijk beter ge steld, doch ook daar wordt een „ge ruisloze afval" geconstateerd, welke de aanwas door geboorte en beke ring aanmerkelijk overtreft. Dat is ook het geval in Nederland. Men kan er en mag er een zeker welbehagen in scheppen, dat ruim 3 y. millioen Nederlanders zich bij de volkstelling als Katholiek hebben opgegeven (ongeveer 38 pet. der be volking, waarvan de meerderheid woont „bóven de Moerdijk"), wan neer men daarnaast constateert, dat bv. een verandering van levens-om standigheden voor velen aanleiding is als een dorre vrucht van de boom te vallen, is er wel reden en nood zaak het grote getal op zijn om vang en gehalte te keuren en nauw keurig te onderzoeken. Een fruitte ler, die een vruchtboom heeft, welke zich met een weelde van bloesems tooit, maar waarvan vele vruchten verdrogen en verdorren of niet tot volle rijpheid komen, zal niet rusten voor hij de plantenziekten-kundige dienst raad heeft gevraagd, hoe het euvel kan worden verholpen. Gelijkerwijze handelt een fabri kant, die de afzet van zijn producten ziet teruglopen en pijnlijk de wen selijkheid ervaart van een weten schappelijke markt-analyse. Ook op godsdienstig gebied wordt in Nederland zeer sterk de behoefte gevoeld aan een methodisch onder zoek van de bevolking naar de in vloed, welke velerlei omstandigheden op de geloofs-praktijk uitoefenen en als vrucht van dit onderzoek, het aangeven van de menselijke middelen en de uiterlijke mogelijkheden, om het geloof brandend te doen blijven in de harten. Zulk een onderzoek be hoort tot de taak van het K. S. K. I., het Katholiek Sociaal-Kerkelijk In stituut, dat dezer dagen even voor het voetlicht trad bij de so-bere her denking van zijn vijf-jarige werk zaamheid en de erkenning van zijn verdiensten in de persoon van prof. Zeegers. De meeste Katholieken zul len voordien nooit van het K. S. K. I. hebben vernomen. Het instituut is, krachtens zijn aard, ook geen instel ling, welke aan de grote weg tim mert, doch daarom is het goed de aandacht te vestigen op de stille wer kers, die geduldige en gestage arbeid van uitnemend groot belang verrich ten voor het het heil van Katholiek Nederland een arbeid welke door het episcopaat hogelijk wordt ge waardeerd. De zo zeer begeerde samen werking tussen priester en leek, het samengaan van wetenschap en ziel- zorg-practijk moge in dit instituut een lichtend voorbeeld vinden. Het K S. K. I. „heeft slechts een dienen de taak; het wil slechts de geestelijk heid helpen bij het stellen van de diagnose en het zoeken van een the- raoie; het zal zich nooit met de eigen. i:ike zielzorg bemoeien: waar deze begint, houdt het werk van het K. S. K. I. op" zo lezen wii in een voor lichtende brochure. Wanneer men nagaat, hoe de Nederlandse Staat een uitvoerig en kostbaar apparaat on derhoudt. om de sociale en economi sche toestand van het volk te meten; wanneer men bedenkt hoe de groot bedrijven hun werkzaamheid baseren op wetenschappelijke gegevens, zal men ook licht de noodzaak van een methodisch onderzoek van de gods dienstige gezindheid inzien. Het werk van het K. S. K. I. is trouwens ge lijk de tweede vice-voorzitter pater Montanus Versteeg O.F.M. ons uiteen- ~ctte geboren uit de nood van de '^lzorg en uit de gebleken wense- '■heid. wil men iets bij de burger- instantie bereiken, met be-1 Er is op het ogenblik nog geen opheldering te krijgen over de be doelingen van Rusland inzake het voorstel van een wapenstilstand in Korea. Alle pogingen van Westelijke zijde om nadere inlichtingen t* verkrijgen strandden, doordat Malik wegens „ziekte" niet in staat wal aan de voorzitter van de Algemene Vergadering der uno, de Pers En- tezam noch andere gedelegeerde te ontvangen. Afleidingsmanoeuvre Minister Acheson deelde gisteren in de commissie voor Buitenlandse aangelegenheden uit het Huis van Afgevaardigden mede, dat een op lossing in Korea de wereld de gele genheid zal bieden zich terug te trekken van het punt, „dat wel eens zeer dicht bij de rand van de af grond zou kunnen liggen." Gevraagd of het wapenstilstands- voorstel van Malik soms de bedoe ling had de aandacht van de gebeur tenissen in Perzië, Birma of andere punten af te leiden, antwoordde Acheson: „Het is mogelijk", hier aan toevoegend, dat de Amerikaan se regering bezig is opheldering te verkrijgen over het Russische voor stel. V.N. NOG NIET BIJEEN. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen heeft de Israëlische delega tie enkele andere delegaties bij de V.N. gepolst over de suggestie om 'n bijzondere zitting van de Algemene Vergadering te beleggen ter bespre king van de Koreaanse kwestie, doch tot dusver was geen beslissing hierover genomen. Een aantal be langrijke delegaties „voelden niet al te veel" voor een dergelijke zit ting op het ogenblik, zo werd er aan toegevoegd. Volgens de diplomatieke mede werker van de „New-York Times", James Reston, hebben de Verenigde Staten besloten, als eerste voorlo pige stap na het voorstel van Malik zich direct tot de Sovjet-Unie te wenden. Het Amerikaanse ministe- van buitenlandse zaken heeft volgens Reston de geallieerde ver tegenwoordigers de indruk gegeven, dat het bereid is met de Russen over een staken van het vuren in Korea te spreken, mits daarbij ook ter sprake gebracht wordt de kwes tie van bevredigende garanties je- gen herleving van communistische agressie in Korea. De eerste stap zou dus niet via de Verenigde Na ties, doch door de Verenigde Sta ten zelf geschieden en naar men verwacht spoedig, hetzij te Moskou hetzij te New-York, aldus Reston. ""afwijzende houding van ZUID-KOREA. Generaal Ridgway, de geallieerde opperbevelhebber voor het Verre Oosten, heeft gisteren met de Zuid- koreaanse president Syngman Rhee in Poesan, de zetel der Zuidkore- aanse regering geconfereerd over de Russische vredesvoorstellen. Te voren had Rhee na een kabinetszit ting een in krachtige bewoordingen gestelde verklaring uitgegeven, waarin hij zegt dat de Zuidkoreaan- se regering tegenstander is van elke wapenstilstand, waardoor de com munisten niet uit Zuid-Korea ver dwijnen en het gehele land niet wordt herenigd. „Mijn regering en soldaten zullen blijven vechten tot- geen aanvullende verklaring uit, zo dat het er op lijkt alsof de 71-jarige president in zijn houding blijft vol harden. De leden van de buitenlandse di plomatieke missies in Korea en de UNO-vertegenwoordigers vinden Rhee's verklaring erg onaangenaam. Zij zeggen dat hij door zijn botte weigering een eventuele wapenstil stand in gevaar brengt. Reeds lang heeft deze staatsman de naties, wel ke in Korea strijden in verlegenheid gebracht. Toen men in de UNO over het overschrijden van dc 38ste pa rallel confereerde, stelde Zuid-Ko rea de grote naties voor een voldon gen feit door troepen over de grens te sturen. En nu zegt Rhee: „Elke zogenaamde vrede, waarbij het land door een kunstmatige grens ver deeld wordt is volkomen onaan vaardbaar. Elk voorstel dat de agres sors in het bezit laat van een deel van Korea is een belediging. „Het feit dat de leiders van de Sovjet-Unie vrede zoeken is voor ons een bewijs dat, zodra ze merken dat hun doel niet door middel van wapens kan worden verwezenlijkt, zy het door diplomatieke dubbelzin nigheid proberen te bereiken." Rhee drong er op aan, dat elk plan voor een vredesverdrag, geba seerd dient te zijn op de terugtrek king van de communistische troe pen tot achter de Jaloe. Hij eiste dat de Zuidkoreaanse regering vol ledig op de hoogte zal worden ge houden van alle besprekingen over de wapenstilstand. Tot nu toe werd Rhee niet altijd geconsulteerd a>, beslissingen moesten worden ge nomen. Het Noord-Koreaanse radiosta tion te Pjongjrng heeft Dinsdag dat zulk een overeenkomst tot stand avond voor het eerst melding ge- is gekomen." aldus Rhee. Na dc bij- maakt van het voorstel van Malik, eenkomst met Ridgway gaf Rhee'De radio gaf geen commentaar. HET PROCES TEGEN MGR. GRöSZ TE BOEDAPEST. Mgr Joseph Grösz, aartsbisschop van Kalecza en opvolger van kardinaal Mindszen- ty als hoofd der Hongaarse geeste lijkheid met zijn medebeklaagden Hevey en Farkas tüdens de behan deling van het proces voor de volks rechtbank te Boedapest. Trekken Chinezen weer iets terug? De strijd in Korea nam vandaag in hevigheid af. Er zijn tekenen, dat de communisten hun dekkingseenheden terugtrekken en het rechtstreek se contact met dc verbondenen verbreken. De verbonden troepen heb ben in het Oostelijke deel van de centrale sector van het front kleine vorderingen gemaakt en hooggelegen terreinen ten Oosten cn Noord-Oos ten van Koemwha heroverd. Dc plaatselijke tegenaanvallen van de tegenstander waren lichter dan gisteren, doch ten Noord-Westen van Hwatsjon, ten Oosten van Koemwha, ondervonden de verbondenen nog zware tegenstand. Amerika protesteert opnieuw De Amerikaanse regering heeft te Praag opnieuw een krachtig pro test ingediend tegen het vasthou den van twee piloten een Ame rikaan en een Noor die op 8 Juni met hun straaljagers een noodlan ding op Tsjecho-Slowaaks gebied moesten uitvoeren. In de nota wordt gewezen op het feit, dat de piloten nu al meer dan 14 dagen vastgehouden worden, ter wijl de Tsjecho-Slowaakse regering op een „onderzoek" aandringt naar de omstandigheden waaronder de vlucht plaats had. De Amerikaanse regering heeft reeds herhaaldelijk betoogd, dat de piloten tijdens een oefenvlucht uit de koers waren ge raakt en onopzettelijk ovèr de grens zijn gevlogen. laatste vrije bisschop van tsjechoslowakïje BRITSt KRUISER VOOR Tankers bevolen weg te varen |*^E TOESTAND IN HET PERZIS CHE oliegeb'ed wordt snel slechter. Dc Britse kruiser „Mauritius" bevindt zich op het ogenblik in dc wateren voor Abadan, gereed om in te grijpen. Zelfs wordt, te Cairo verwacht, dat weldra Britse troepen uit de zóne van het Suez-kanaal naar Basra in Irak zullen worden ge transporteerd. Volgens het Engelse ministers van oorlog zijn echter nog geen troepenbewegingen naar Irak of Perzië uitgevoerd. Inmiddels heb ben alle Britse tankboten opdracht gekregen, Abadan terstond te verlaten. De leider der Anglo-Iranian Oil Cy in Perzië, Drake, is Perzië reeds ontvlucht. Dc Engelse minister Morrison noemde de toestand „zeer ernsDg", terwijl de .Amerikaanse minister Acheson zeide, geen enkel Lichtpunt te zien in de oliekwestie. Stugge houding van Teheran Het opstomen van de „Mauritius" naar Abadan heeft in Perzische poli tieke kringen grote bezorgdheid ge wekt, zo verneemt. A.P.. Premier Mossadeq zou waarschijnlijk een speciale kabinetzitting bijeenroepen om de nieuwe situatie te bespreken. Deze ontwikkeling is het onmid dellijk gevolg van de stugge hou ding van Perzië, dat zich in het ge schil over de olie-ontvangstbewijzen niet wil matigen en de formulering „ontvangen van de Iraanse Nationa- J le Oliemaatschappij" wil handha- I ven, terwijl het ook star blijft vast houden aan de nieuwe anti-sabota- gewet, die de Britten het werken in de olievelden welhaast onmogelijk zal maken. „Als Perzië dit wetsont werp dóórzet, heeft de „Anglo-Ira- nian" geen andere keus dan de raf finaderij in Abadan binnen enkele dagen te sluiten", waarschuwde Morrison. Het was dc krachtigste verkla ring, die de minister tot nu toe in bet conflict heeft afgelegd. Luid ge juich' steeg op uit de rijen van de gespannen luisterende afgevaardig den in het Lagerhuis, toen het zen den van de kruiser werd aange kondigd hetgeen Morrison moti veerde met te zeggen, dat de Per zen krachtens het volkenrecht ver antwoordelijk zijn voor de bescher ming van de Britse onderdanen in Perzië. „Doch zijn de Perzen daar toe niet in staat, dan is de .Britse re gering gedwongen, zelf die taak ter hand te nemen, met gebruik van alle nodige middelen", aldus Morri son. En hy voegde er aan toe: „Het Huis kan gerust zijn, dat wij alle voorbereidingen hebben ge troffen en op zeer korte termijn tot actie kunnen overgaan". WAAROM DRAKE PERZIë VERLIET De algemene bedrijfsleider van de olieraffinaderij te Abadan, Eric Drake,, die thans te Basra vertoeft, heeft verklaard, dat hij Perzië ver laten had op advies van de Britse ambassadeur, sir Francis Shepherd, nadat hij tevergeefs getracht had van de Perzische autoriteiten te ver krijgen, dat zij de tegen hem geuite beschuldigingen van sabotage introk ken. In een te Basra tot het in Per zië blijvende Engelse personeel ge richte boodschap zegt Drake onder meer, dat het werk zal worden voortgezet, zolang het vergund is, en dat dc Brits-Iraanse oliemaat schappij hem verzocht had te Basra met het werk voort te gaan. De Perzische autoriteiten eisten Dinsdagavond bij het vertrek van vliegtuigen van de Boac met de laatste groepen Engelse vrouwen en kinderen, die Abadan verlaten, con tante betaling voor de brandstof. PAKISTANS OLIEPERSONEEL UITGENODIGD De Perzische ambassade te Karat- sji heeft ervaren oliepersonecl uit Pakistan uitgenodigd in Perzië te komen werken, aldus een bericht in de „Times". Gratis visa worden onmiddellijk verstrekt, aldus heeft de ambassade volgens de correspon dent te Karatsji bekend gemaakt. gr. G. Matocha, bisschop van ütz, de laatste bisschop van Tsjechoslowakije, die nog volle vrij heid geniet en na de arrestatie van Mgr. Beran het hoogste kerkelijke I gezag in Tsjechoslowakije vertegen woordigt, wordt de laatste dagen heftig aangevallen door de commu nistische pers van Praag. Het paleis van de bisschop wordt door de pers genoemd een nest van kerkelijke reactie. Van daar uit wordt de actie geleid om de kapitalisten terug aan de regering te brengen. Na de arres tatie van Mgr. Beran zou nu Mgr. Matocha de leider van de oppositie zijn. De twee secretarissen, die hij in j dienst had, zijn voor de keuze ge- steld om van het bureau van de bisschop uit communistische propa ganda te voeren of de gevangenis in te gaan. trouwbare cijfers op tafel te komen. In het bijzonder bij het opvoeren van de industrialisatie en de woningbouw is de behoefte klemmend een nauw keurig inzicht te hebben in de gods dienstige problemen, welke zich daar bij voordoen. Het K. S K I. werkt op vo11^- toeren zij het met hoogst be scheiden middelen om de ontwik keling der problemen vóór te blijven en advies te kunnen verstrekken. Een dergelijke weldadige arbeid in 't be lang van de Kevk mocht niet onder de korenmaat blijven en verdient ieders warme belangstelling en me dewerking, waar deze zouden worden gevraagd. RIDGWAY AAN HET FRONT. Vergezeld door de bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, ge neraal Van Fleet, heef de opperbe velhebber van dc Verenigde Naties, generaal Ridgway, Dinsdag een be zoek aan het front in Korea gebracht. Hij inspecteerde een frontgcdeelte, waar de Noordelijken, naar men ge looft, een nieuw offensief voorberei den. Genraal Ridgway zei tot verslag gevers, dat het gewoon routinebc- zoek was en verklaarde dat de troe pen in dc best mogelijke conditie ver keerden. Hij zei, dat hij voor een wapenstil. stand „ijzerharde" voorwaarden zou nodig hebben. DE CHINESE LUCHTMACHT. Thomas Finlotter, de Amerikaanse minister voor de luchtmacht, heeft Dinsdag verklaard, dal de Chinese luchtmacht van 200 vliegtuigen in October van het vorig jaar tot onge veer 1000 op hef ogenblik was uitge breid. Deze lucïïTmacht zou volledig in de strijd geworpen kunnen wor den. De Amerikaanse luchtmacht was voorbereid op de nieuwe toestand. IToewel een volledige verdediging niet mogelijk zou zijn, werden alle voor bereidingen getroffen om aan een eventuele aanval het hoofd te bic den. Volgens Finlotter, die onlangs een bezoek gebracht heeft aan het Verre Oosten, bevindt dc gehele Chi nese luchtmacht zich in Mandsjoc- rije. Arqentijnse atoomgeheimen Wie biedt er iets voor? De Argentijnse atoomgeleerde prof. Richter heeft te Buenos Aires aan verslaggevers tc verstaan gege ven, dat Argentinië „indien het een goede transactie kan afsluiten mis schien bereid zal zijn atoomgehei men te verkopen". Aan de verslaggevers, die een be zoek brachten aan het Argentijnse atoomcentrum Muemul, 1360 km. ten Zuiden van daar, vertelde Richter dat ook de mogelijkheid bestaat, dat Argentinië zijn geheimen zal prijsgeven in ruil voor machines cn grondstoffen, die het nodig heeft voor dc ontwikkeling van het atoomonderzoek en van de industrie. Hij verklaarde, dat de proefne ming die hij over 6 a 8 maanden zal doen, „de wereld verbaasd zal doen staan'' cn misschien de weg zal effe nen voor het gebruik van de atoom energie in hoogovens en electrische centralen. PERZEN HIJSEN DE OLIE VLAG Een in het wit geklede menigte was getuige van het hijsen van de vlag der Nationale Iraanse Olie Maatschappij op het hoofdgebouw der raffinaderijen tc Abadan, de grootste ter wereld, tijdens de over name van de Anglo-Iraanse Olie Maatschappij. Zelfs de balcons van waar men slechts weinig zal hebben kunnen zien) waren dicht bezet met tc eschouwers. K-o-weitje.. De mond der eenvoudigen dikwyls de diepste waarheid.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1