vJo/n7! WAAK Het offensief Negende Holland-Beigië De Leidse Sportweek begonnen ZONDE R SCHULD DINSDAG 26 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 ..Korporaal, ik verneem, dat Uw mannen zich beklagen over de kou en het gebrek aan activiteit, Is dit juist?'' „Jawel sergeant". ,,Dan klopt het zaakje weer, want mijn mensen kankeren over hetzelf de" Het was 3 uur in de naeht. Op een glooiend heideveld lagen overal kleine formaties militairen in stelling, vol verwachting de aanval verbeidend, die (volgens plan) in de vroege ochtenduren zou losbarsten. 's Avonds om elf uur waren we te voet vertrokken. Een lange colonne met de noodzakelijke voertuigen in de achterhoede. Tijdens de tocht was alles niet geheel volgens plan verlo pen, want de afspraak luidde, dat do verkenningslroepen onderweg op punt X onder vuur zouden worden romen. Daar de commandant van verkenning, die hiervan op de hoogte was, op het aangeduide punt geen vuur kroeg (de vijand had zich een weinig verlaat) liet hij zijn pa trouille halt houden en wachtte ge duldig tot de aanvaller een kwartier later op kwam dagen. Ondertussen werd do gehele colonne opgehouden. In den beginne was de stemming niet overweldigend. Wanneer een soldaat de gehele dag dienst gedaan heeft en op het moment, dat hij in bed wil stappen, opdracht krijgt in volledig gevechtstenue uit te rukken voor een nachtoefening tot de volgende mor gen, dan vindt hij het te veel ge vraagd. als men nog enthousiasme verwacht ook. Gaandeweg verbeterde dit echter. Tijdens het oponthoud, zag men overal groeps- en pelotons commandanten do militairen het doel en de eventuele aantrekkelijk heden van de acties uitleggen, en wanneer een soldaat merkt, dat er werkelijks iets goeds en groots geor ganiseerd is. vergeet hij veel onge makken. Toch was de voorlichting, die door de ondercommandanten ge geven zou worden, niet van de kwa liteit, waarvan zij behoorde te zijn. Het Nederlandse leger heeft de Ame rikaanse organisatie aangenomen, en daarbij past automatisch de tactiek van het Amerikaanse leger. Het is in de huidige oorlogvoering niet meer voldoende, dat alleen de compagnies commandanten cn de hogere leiding op de hoogte zijn ven de krijgsplan nen. Iedere pelotons commandant dient volledig op de hoogte te z\jn, wat er van zijn peleton vernacht wordt en tevens dient hij een alge meen beeld te hebben van het sche ma, waarin hij werkt. Te zijner tijd, brengt deze dan zijn groepscomman danten op de hoogte en deze lichten de troep in. wanneer er uit hoofde van veldveiligheid geen bezwaar meer tegen bestaat. Reeds tijdens vroegere oefeningen is gebleken, dat velen deze nieuwe tactiek maar moeilijk kunnen aan vaarden. terwijl het resultaat van die oefeningen tevens aanduid de, dat dit onderdeel van de nieuwe tactiek een onmisbare factor voor succes is. Ook bij deae oefening was aan dit onderdeel in verschillende af delingen te weinig aandacht besteed, met als gevolg, dat verschillende mi litairen. die een uiterst belangrijke achterwaartse functie hadden, de zwaarte van hun taak in het geheel niet konden zien. Daar he( begin weinig variatie en veel ongemakken bood. was 't gevolg een hartgrondig en algeheel gekanker, zoals de twee spraak aan het begin van ons stukje reeds aanduidt. Vriend en vijand Langzaam kwam om een uur of 4 een wazig zonnetje in het Oosten. Wij hadden als taak de verdediging van de Commando Post (C.P.). De partijen waren te herkennen aan zijn hoofddeksels: een baret was vijand, een helm vriend. Nauwelijks was dit consigne doorgegeven, of een tie rend vcrbindingspeleton werd ge vankelijk de C.P. binnengezeuld. Een benauwde sergeant kwam aanrennen om te vertellen, dat hU het consigne te laat doorgekregen had. Na enige informaties bleek dit juist en de ver binding koos de vrijheid weer. Even later werd een huilend „Pag"' (zwa re mortieren) binnen gedreven. De commandant kwam even later nijdig verklaren, dat hij geen consignes ontvangen had, geen vijand was en de manoeuvre meer beschouwde als een speciale oefening voor zijn on derdeel, aan als een algemene ma noeuvre. Daar we per slot van reke ning bij de komst van de vijand door ..het Pag'' ondersteund moesten wor den, lieten we ze na een kort beraad maar weer vrij. Wij trachtten ons in tc denken Ingewikkelder werd dc situatie, toen bleek, dat verschillende com mandanten van verspreid liggende (bevriende) peletons ook niet op de hoogte waren van dc order. Tussen deze puzzles door, nam de aanval een aanvang. Na een inleidend artil lerie bombardement kwamen vlieg tuigen in actie. Met gierende duiken doken zij op onze stellingen of en verrichtten oen symbolische mitrail- lcring. Terwijl wij weggedoken on der 'n dcnncboom trachtten we ons in te denken, wolk '11 gevoel ons zou bevangen, wanneer dit eens ernst zou zijn geweest, ontwaarden we plotseling een lange kapitein, die op zijn dooie gemak rechtop in de heide stond, juist in de straal van het vliegtuig en met een verrekijker het vliegtuig bekeek. Verder konden we geen man ontdekken. Een zwoegende korporaal, die voor de aanval van POM DAtT post gereild was. om zijn manschappen vólkomen gecamou fleerd (met de gezichten tegen de grond) op te stellen had eer van zijn werk. We hadden medelijden met deze man, toen tijdens de tweede vliegtuigaanval hot merendeel van het peleton, het voorbeeld van hun kapitein gevolgd was en volkomen ongedekt midden op de hei het vlieg tuig stond aan te gapen Onze Judocus overwinnaar! Na dc vliegtuigen kwamen de tanks opzetten en daar achter de in fanterie in aanval. Van alle zijden knetterden salvo's geweer- en mi- traillèurvuur los met daar tussen door de doffe dreunen van de mor tieren en piats. Onze infanterie ver dedigde zich hardnekkig en wist tenslotte tot de aanval over te gaan. Het resultaat was, dat Judocus die (volgens plan) tot de verliezende partij behoorde, uiteindelijk tot de schare der overwinnaars gerekend werd. Om 10 uur in de morgen was de aanval afgelopen. Alhoewel de manoeuvre niet onbe vredigend genoemd wordt, zijn er toch vele ervaringen opgedaan, die een correctie behoeven, iets wat na tuurlijk erg prettig is, daar als alles volmaakt zou gaan, dc herhaling overbodig zou zijn. Er is eens een generaal geweest, die verklaarde: er bestaan geen slechte soldaten, alleen maar slechte commandanten. Ook dit is tijdens deze oefening weer zon neklaar gebleken. Er zouden drie groepen te noemen zijn. Ten eerste de onderdelen, die een actieve en enthousiaste commandant hadden; deze waren gelukkig verreweg in de meerderheid. Ten tweede, die troe pen. wier commandant de manoeu vre slechts zag als een speciale oefening voor zijn afdeling. Dit kwam voornamelijk voor bii de spe cialisten onderdelen en had tot ge volg. dat er botsingen voorkwamen met ncvenafdelingcn. Als derde zijn de weinige maar helaas aanwezige groepen tc noemen, wier comman dant niet het nodige enthousiasme cn activiteit kon opbrengen om de groep tc inspireren. Ook hier volgde do groep hun commandant. Tot slot een dwaas voorval dat (na tuurlijk) Judocus weer overkomen moest. Terwijl hij een vijandelijke verkenner bewaakte, ontvluchtte de ze man. Met, een energie, die Judocus maar heel zelden kan oobrengen, zette hij de achtervolging in en smaakte hot genoegen de nvan na 50 meter in z'n nek te sDringen en ten val tp brengen Een hevige worste ling ontstond. Manschappen storm den aan maar door een (traeiseh) misverstand, meenden ze. dat Judo cus een privé-pevechtic aan het voe ren was. met als gevolg, dat rii zich manhaftig tussen de strijdenden wierpen om hen te scheiden. Omdat Judocus met handen en voeten pro testeerde. kreeg hii (van ziin eigen mensen) een (pijnlijk) pak slaag en de gevangene was inmldde'1'-- met kostbare gegevens in het ..niet" ver dwenen. JUDOCUS Ali 't knaagt in Uw spieren, Uw gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen - en venijnige scheuten door Uw leden schieten dan is 't méér da:i tijd om Kruschen Salts te nemen. Duizenden lijders aan Rheumatlsche pijnen gingen U daarin voor. En met wonderbaarlijk gevolg. Toch is Kruschen geen tovermiddel, 't Is alleen maar de natuurlijke stimu lerende werking van Kruschens zes minerale zouten op Uw bloedzuive rende organen, die deze voorlichting te weeg brengen. Wacht er toch niet mee! Neem Kruschen Salts. Ter wille van Uw hele gestel. Uw humeur, dat keert gelijk een blad aan een boom, als die pijnen van U afvallen en ge U weer vief en fit en manter voelt worden. Zondag a s. op Duindigt De le Juli zullen voor de negende keer in de geschiedenis der drafsport de Belgen onze tegenstanders zijn in een Interland wedstrijd Het moet gezegd, dat de drafsport in België een grotere plaats inneemt dan in ons land, met gevolg, dat zijn fokproduc. ten in de afgelopen meetings snellere tegenstanders bleken dan wij. België dankte dit aan de totalisator en het is ook hieraan te danken, dat Neder land, hoewel vele goede vaderpaar- den naar België en Duitsland werden uitgevoerd, zich kon herstellen. In 1946 vond voor de eerste maal de HollandBelgië ontmoeting plaats en werd een ult-en-thuis wedstrijd georganiseerd. In 1947 waren de financiële moei lijkheden onoverkomelijk, maar in 1948 was het de renbaan te Waere- ghem (België), die de Nederlanders gastvrij ontving en zo werd in dat zelfde jaar wederom op „Duindigt" de revanche-match gelopen. De pun ten die de beide équipes in de volg orde van aankomst verzamelden, vie len in deze vier ontmoetingen ten gunste van de Belgen uit. De 5e interland wedstrijd bewees dat Holland, ondanks de opeenvol gende verloren wedstrijden, partij kon geven. De wedstrijd eindigde in een gelijke stand, doch in de zesde meeting moesten wij in de Belgen on ze meerderen erkennen. De 9e Juli 1950 defileerde een uit gelezen gezelschap voor de tribunes en werd het allerbeste en zorgvuldig getrainde draversmateriaal van beide landen aan het publiek gepresenteerd De eer moest gered worden en dit werd begrepen door de edele viervoe. ters en hun berijders, die ip de oranje 6hirts als leeuwen vochten om de eind-overwinning. Nederland won deze kamp met 33 tegen België 28 punten, De revanche van deze ontmoeting vond plaats in Ostende. De uitslag van deze wedstrijd was ten gunste van de Belgen, doch hij gaf geen zui- vsr beeld van de verrichtingen der paarden. In de laatste, beslissende cours geraakten Madame B (Ned.) en Frommentière (Belg.) in de knoop en kwamen te vallen. De achter hen dravende paarden konden dit twee tal niet ontwijken en. hoewel de rij ders er vrij goed afkwamen, brak deze ravage het moreel te veel, zo dat de achterstand niet meer was in te halen. 1 Juli 1951 zal het weer de ren baan „Duindigtzijn, die de eer te beurt valt 'de Belgen te ontvangen. De uitstekende conditie der baan en haar unieke omgeving zijn ook dit jaar doorslaggevend geweest. De wedstrijd begint om kwart voor twee en het publiek dat in grote ge tale verwacht wordt, zal deze dag ze ker kunnen genieten van een felle, doch sportieve kamp. Van de directie Stichting ..Duin digt" vernamen wij. dat de verlaagde ertrée priis ad 1.50 p, p. ook voor deze intr-land wedstrijd gehand haafd blijft. Op Vrijdag 17, Zaterdag 18 en Zon dag 19 Augustus a.s. zal te Den Haag het jaarlijks, driedaags nationaal con cours hippique worden gehouden Verschillende grote nummers zullen op het programma staan, onder meer het kampioenschap van Nederland springen over een zwaar parcours en het kampioenschap van Nederland dressuur. Faas Wilkes terug? Waarheid of „zakelijkheid'' De Rotterdamse sportcorrespon- dent van ,.De Volkskrant" schrijft het volgende aan zijn blad. De Rotterdamse sportwereld is in rep en roer. Want daar is een brief van Faas Wilkes aan zijn ouders. Er zijn natuurlijk de laatste jaren veel brieven van Wilkes uit Milaan naar Wilkes in Rotterdam gegaan. Maar dit is toch wel een brief, die hier en daar zenuwschokjes heeft veroor zaakt, want hier stond niets meer of minder in te lezen dan dat Faas weer naar Nederland zou komen. Niet voor een poosje met vacantie, maar voorgoed. En nu wacht voetbaiminnend Rot terdam en wel heel in het bijzonder hel deel, dat zijn hart aan Xerxes heeft verpand, op de thuiskomst van Faas om van hem zelf te vernemen hoe het er nu precies mee staat. En dan gaat men aan het denken en men stelt vast, dat Faas In ieder ge val ondanks verscheiden? lokkelijke aanbiedingen nog geen contract heeft getekend. Men gaat ook verdcV in zijn fanta sieën' kan dat nu wel dat een be roepsvoetballer terugkomt naar de amateurstatus? Ja dat kan inderdaad. Er staat een wachttijd voor, nvaar eigenlijk komt het er op neer, dat de amateur-commissie dergelijke zaken geval voor geval beoordeelt. Of mis schien is het ook wel een bijzonder hartig hapje voör de komende alge mene vergadering van de KNVB. Die fantasieën gaan nog verder. Er zouden er vermoedelijk nog heèl wat terugkeren, zo wordt al gezegd, want Faas is er nu nog zo centje, die suc ces heeft gehad, die in Milaan op de handen wordt gedragen en die het ginds zo best naar zijn zin heeft. Maar er zijn ook heel wat Neder landse voetballers voor wie de over gang naar hét professionalisme een grote teleurstelling is geworden. Als de weg terug mogelijk wordt, zou den velen die stellig bewandelen. Xerxes' voozitter. de heer Keeven blijft er nogal rustig onder. Natuur lijk zou Xerxes Faas graag terug heb ben maar van ander contact dan de normale vriendschappelijke verhou ding, die steeds is blijven bestaan, is geen sprake. We wachten maar rus tig af. aldus de heer Keeven. De geruchten over. oen terugkeer van Faas naar het Nederlandse voet bal zijn niet nieuw. Op grond van contacten tussen Faas Wilkes en de administrateur van Blauw Wit, de heer Koppelaar, circuleren ook reeds geruime tijd geruchten, dat Wilkes voor de Amsterdamse Stadionclub zou gaan spelen. In ieder geval schijnt de vrouw van Faas erg graag ih Amsterdam te wonen. Zij kan in Milaan niet al te best wennen. Er is ook nog een geheel andere uitleg mogelijk. Misschien is de reeds vermaard geworden brief van Faas alleen maar een opwelling geweest. En misschien is Faas zelfs meer pro fessional dan ooit. Hii heeft namelijk een zakelijke knobbel en een feit is. dat voor een in Italië zo'n gevat spe ler als hij geruchten over een voor genomen teruekeer naar Nederland voor de positie op de Italiaanse markt ni?t kwaad 2ijn... Intussen wacht voetbaiminnend Nederland met spanning op wat Faas Wilkes bij zijn terugkeer in Neder land zal hebben te vertellen. Het ziet Nederlands grootste voetbalar- tist in October al aantreden tegen de Finnen, waartegen hii in 1949 ook zijn laatste internationale wedstrijd speelde NEDERLAND—BELGIë (POLITIE). Het Nederlands politie-elftal, dat Zaterdag 30 Juni a.s. te Groningen, in het kader van het internationaal sportfestival tegen het Belgisch po- J litie-elftal zal uitkomen, is als volgt 1 samengesteld Doel: Kok (ADO). Achter: Huybregt (BW) en Mol ('t Gooi). Midden: Kammeyer (GVAV). Gi- lissen (RBC) en Remmers (BVV). Voor: Tits (Zeeburgia), van der Eist (Theole), van Onselen (Storm vogels). van der Meulen (Den Hel der) en Koole (Vlaardingen). Nederlaag wedstrijden St. Bernar dus. De uitslagen van de tot heden gespeelde wedstrijden zijn: Afd. A: St. Bernardus IStomp- wijkse Boys I 5—3; St. Bernardus I— Rijpwetering I 14; St. Bernardus I—Alph. Böys I 4—2. Afd. B: St. Bernardus IIStompw. Boys II 90; St. Bernardus II—VVOA I 0—2; St. De tweede Leidse Sportweek gisteravond ingezet met een défilé van sportverenigingen langs het stadhuis en een boksavond in de Leidse Hout. Eerlijk gezegd is de opening van dit sportprogramma ons erg tegengevallen. Het was geen de- filé van sportverenigingen, maar van enkele sportverenigingen, Dat was natuurlijk een gevolg van de weinige animo, welke er bij de verenigingen voor dit inleidend programmanum mer bestond en het organisatiecomité had de al of niet deelname niet in de hand. Maar, we kunnen ons levendig voorstellen, dat verschillende vereni gingen er niets voor voelden even over de Breestraat te marcheren zon der meer. Wanneer hiervoor b.v. een tocht naar de Leidse Hout aan ver bonden ware geweest, met daarnaast een attractief programma, dan zou het défilé zin hebben gehad. Nu voel de men er blijkbaar niets voor de leden voor zulk 'n ogenblik op te trommelen en dus maakte het défilé een wat povere indruk. En met het boksprogramma in de Leidse Hout was het eigenlijk juist andersom. Er was n.l. aangekondigd, dat bakende boksers, zoals Luc van Dam, Job Roos en de Gebrs. v. d. Zee zouden boksen en dat men dus een Interessant programma kon verwach ten. Dit was dan ook oorzaak, dat de belangstelling van de zijde van het publiek zeer groot was, zodat alle Hedenavond te 7 uur wordt op het Stadhuisplein een gymnastiekdemon- stratie gegeven, door de R.K. gym nastiekverenigingen, terwijl te 7.15 uur de Leidse jeugdzwemkampioen- schappen een aanvang nemen. beschikbare plaatsen rond de op de sintelbaan voor de tribune ge plaatste ring, wel te verstaan uit verkocht waren. Evenwel de boksers met klinkende namen hebben slechts als trekpaard- jes gefungeerd, aangezien werd me degedeeld, dat Luc van Dam en Job Roos evenals de gebrs. van der Zee slechts demonstraties te zien zouden geven. Op zichzelf natuurlijk heel aardig, maar daarvoor was „het pu bliek" niet gekomen. De uitslagen van gehouden par tijen zijn: Vos (DOS Den Haag) bokste onbeslist met Th. de Boer (School Bisschop A'dam); W. Roe- landse (DTS) Leiden)Gunters (Laakkwartier Den Haag) gew. op punten door Gunters: Haneveld (Laakkw.) w.o.p van R. Haneveld (Laakkw.); Borsboom (School Bis schop) w.o.p. van Delder (DOS): J. de Jonge (DOS) w.o.p. van Ted Vo gel (Victory A'dam); J. Pijtak (We- temans) w.o.p. van H. Kwakman (Ring A'dam). Th. de Boer won de stijlprijs van de Amsterdamse boksers, Gunters van de Hagenaars. Bernardus IIAlph. Böys II 1—1. Dinsdagavond 7.30 uur: St. Ber nardus II—SVLV II; Donderdag avond 7.30 uuri St. Bernardus I— SVLV I. LAWNTKNNIS DE WIIVIBLEDON KAMPIOEN SCHAPPEN. Bij prachtig zomerweer en voor een uitverkocht huis vingen gistermiddag de 65e Wimbledon kampioenschap pen aan met de heren enkelspelen. Voornaamste uitslagen, eerste ron de: Budge Patty (V.S.) sl. Lurie (Z.- A.) 6—1 6—1 6—4; Flam (V. S.) sl. Naresh Kumai (India) 61 62 6—2 Savitt (V. S.) sl. Cockbum (Z.A.) 6—2 6—2 6—2; Drobny (Eng.) sl. von Cramrn (Did.) 9—7 6—4 6—4; Rin kel (Ned.) sl Hyks (Tsj. Sl.) 6—2 6—0 6—0; Sturgess (Z.-Afr.) sl- Car. ter (G. B.) 6—1 6—0 6—3; Van Swol (Ned.) sl. Snart (G.B.) 6—0 6— 1 10—8. Na twee zeer snelle sets. waarin zijn tegenstander slechts één game won, kreeg van Swol in zijn partij tegen de Engelsman Snart plotseling een inzinking en na een setpunt tegen te hebben gehad kon hij slechts met de grootste moeite (108) 'n straight sets overwinning behalen. Verdere uitslagen, heren enkelspel eerste ronde- Richardson (V.S.) sl. Dehnert (Ned.) 6—2 6—3 6—2. In de tweede ronde speelt Van Swol tegen de Egyptenaar Shafei en Rinkel tegen de Zuid-Afrikaan Nor- garb Dehiert (Ned.) werd verslagen door Richardson (V.S.) met 6—2 63 6—2. KAAGWEEK 1951. De 31ste Kaagv/eek zal dit jaar, zoals reeds eerder gemeld, gehouden worden van 20 tot én met 24 Juli. Do inschrijvingen hiervoor moeten op 9 Juli binnen zijn. De eerste dag zal weer in beslag genomen worden door de onderlinge wedstrijden. Daarvoor staan weer op het programma de eenmanswed- strijden in de Vrijheidsklasse, Regen boogklasse, Drakenklasse en Pam- pusklasse benevens dames wedstrij den in Regenboog- en Pampusklasse. Verder staat de inschrijving open voor een jeugdklasse. Het programma vermeldt voorts afstandswedstrijden voor toerjachten en wherry's en onderlinge motor- boot wedstrijden. Bij de internationale en nationale zeilwedstrijden vinden wc ook dit maal iets nieuws. Er wordt nl. een teamwedstrijd gehouden -tussen de Kon. Zeilver. „Tandjong Priok" en De Kaag" op de laatste drie dagen van de Kaagweek. De leden van de KZV „Tandjong Priok", die met ver lof in Nederland zijn, kunnen zich voor deze wedstrijd aanmelden en krijgen zo mogelijk de beschikking over enige boten. Dit jaar zal deze wedstrijd wörden gehouden in de Valkenkl&sse. De HollandFriesland Regenboog wedstrijd wordt weer gehouden op de laatste drie dagen der Kaagweek. Er zullen voorts ook weer teamwed strijden zijn in andere klassen. MOTORSPORT. EÉN NIEUWTJE IN ASSEN. Vermoedelijk zal men dit jaar bij de T.T.-races te Assen electrische tijdaanwijzers gebruiken. Een nieu wigheid voor Assen, maar bij andere grote wedstrijden in Europa, vooral bij autoraces, reeds in gebruik. Op het Voorjaarscongres van de Inter nationale Motorbond (Fédération In ternationale Motocycliste) te Stock holm werd door de „Omega" fabriek officieel erkenning aangevraagd, waarover in het Najaar te Parijs wordt beslist. Dc fabriek bood aan, öhs het apparaat bij de Nederlandse T.T.-races le demonstreren. De KNMV accepteerde dit aanbod en zo zal op 7 Juli niet alleen de tot nu toe gebruikte tijdaanwijzing worden gebruikt, maar ook een proef wor den genomen met een electrische installatie. Op 2 Juli zal in de Belgische bad plaats Spa een belangrijke kwestie worden besproken door vertegen woordigers van de motorfabrikanten en de Internationale Sportcommissie van de Fédération Internationale Motocycliste Op het Congres in Stockholm dron gen de fabrikanten van motoren, die met hun merk uitkomen in de grote races bij de Sportcommissie van de F.I.M. aan op beperking van het aantal „classic events", dat voor het Wereldkampioenschap geldt. Van de acht wedstrijden, die thans op de sportkalender voorkomen, gelden er vijf en mocht volgend jaar Duits land ook deelnemen, dan worden het er negen. Hoofdzakelijk van Engelse zijde werd op een kleiner aantal Grand Prix aangedrongen, omdat men vreesde, dat de deelnemers van het Continent Engeland niet in hun programma zouden opnemen en de Engelse T.T daardoor uitsluitend een landelijk karakter zou krijgen. Dit vraagstuk zal nu in Spa worden behandeld. WIELRENNEN Swift-combinatie Hst lid Jac. de Groot werd in de Ronde van Wouw, welke gewonnen werd door Wout Wagtmans, negende. Morgenavond start hij in de Ronde van Leiden in het kader van de Leid se Sportweek. 8) Daarom was hij bemind onder de ruwe, vreemde werklieden, die voor hem door het vuur zouden hebben gegaan, indien hij het zou hebben gewild. De vriendschapsband, die dc kapi tein met Hank Ellmers van zijn jeugd af verbonden had, zocht hij na zijn vestiging in Bruckholm weder aan te knopen. Maar alles liep spaak. Immers de vrouw van Wendt zou het nooit kunnen vinden met de vrouw van een sluiswachter. De zoon van de kapitein, reeds als student door zijn moeder rijkelijk gesteund niet geld, zocht zijn vrije tijd geheel anders door te brengen dan dc vlijtige zoon van de sluis wachter. die uitsluitend voor zijn studiën leefde en een lichtzinnig le ven verafschuwde. Slechts Stina. de lieveling van haar vader, knoopte een hechte vriendschap met vrouw EUnwrs aan, die wederkerig een grote genegen heid voor het meisje opvatte. Ondanks een verschil in leeftijd van meer dan vijf jaren ontwikkelde zich tussen Meinert en het tere, klei ne meisje een broederlijke, innige verhouding, ten spijt van de hoon en spot, waarmee hij door zijn lichtzin nige schoolkameraden werd beje gend. Nog voordat Meinert als student werd ingeschreven, stierf plotseling zijn vader. Een beroerte maakte een einde aan zijn leven. Hij liet geen noemenswaard ver mogen achter. Het kleine huisje was zijn eigendom, waarin dus de wedu we, dank zij een klein pensioen, kon blijven leven. Meinert had door zijn uitmuntende vlijt aan het gymnasium een studie beurs kunnen machtig worden, zodat hij met gerustheid de toekomst kon tegemoet zien. Na met succes de ver schillende examens afgelegd te heb ben, practiseerde hij gedurende een ja»r als assistent in de kliniek van een beroemd chirurgijn, om daarna een betrekking als scheepsdokter aan te nemen Dit was voor hem dubbel aangenaam. Ten eerste omdat hij aan zijn verlangen om de wereld te zien en te leren kennen kon voldoen. Ten tweede omdat dit ambt hem finan cieel veel opbracht. Twee jaren lang was hij aldus werkzaam en bezocht vele landen en steden, waar hij veel leerde en zijn kennis vermeerderde. Na die twee jaren van zwerven en trekken, vestigde hij zich tot grote vreugde zijner moeder te Bruckholm. Wel had de eenvoudige vrouw haar schrandere zoon liever in een grotere werkkring gezien, maar in haar een zaamheid kon zij hem ook niet langer ontberen en daar zij van zichzelf niet kon verkrijgen om het vrien delijke stadje, waar haar man de eeuwige slaap sliep, te verlaten, zo vestigde Meinert zich na een kort besluit te Bruckholm. Door zijn flinkheid en beminne lijkheid, welke hij zowel aan armen als aan rijken toonde, was hij spoe dig zeer gezien en mocht hij zich weldra in een bloeiende practijk verheugen. Vooreerst bestond deze wel is waar voor het grootste gedeelte uit armen, maar na enkele gelukkige operaties en genezingen kwamen ook de meer- gegoeden tot hem. Vooral toen een influenza-cpidc- mie en kort daarna een diphteritis- epidemie uitbrak, maakte hij veel naam. De aristocratie van het stadje echter veranderde niet van genees heer. alhoewel zij Meinert met alle achting bejegende. Van tijd tot tijd echter genoot hij het bezoek van de rijken, die meer uit nieuwsgierigheid naar hem toe kwamen, dan wel om hem te steu nen. Maar wanneer hij hun dan aan stond en hun lange recepten, korte, maar veelzeggende raadgevingen gaf, dan trokken zij lange gezichten, die echter doorgaans werden wegge vaagd door glimlachjes van louter dankbaarheid jegens dr. Ellmers. die hen zo goed had geholpen. Met een oudere collega, die zich door een jarenlange en drukke prak tijk een flink vermogen had ver worven, stond de bescheiden, doch vastberaden jongeman vanaf het be gin zijner vestiging op goede voet. De oudere collegas kwamen vaak fcy hem om zijn raad te vragen en zodoende werd hii dikwijls aange zocht om gevaarlijke operaties te verrichten. Misschien was de vriendschap, welke hij genoot van de drie dokto ren in de stad. wel daarom gesloten omdat toevallig al de drie artsen volwassen huwbare dochters bezaten. Daardoor had zich reeds in stilte elk dezer mannen, schoonvader van dr. Ellmers genoemd. Meinert was tegen de dochters zijner collega's vriendelijk en be leefd, meer niet. Daardoor werd de ijverzucht dei- drie families danig geprikkeld. Het was reeds donker, toen dr. Ell mers van zijn wandeling over de dijk in de stad terugkeerde. Toen hij dwars over de markt ging, werd hij eensklaps in zijn mijmering gestoord door een zware stem, die riep: „Goede avond, waarde collega! Ik ben blij dat ik je hier tref. Ik kom juist van je huis. „Goede avond, dokter," zei Meinert en schudde zijn hand. ,.Ik ben op weg naar huis; ik had zojuist een visite gemaakt en deed daarna nog een wandelingetje, dat echter lang- ger heeft geduurd, dan ik durfde denken." „Zo, zo! Jawel, en de praktijk? Ze gaat uitmuntend zoals ik van je moe der zojuist heb vernomen. Nou, ik feliciteer je van harte! Ons is 'het vroeger ook goed gegaan," lachte hij behagel ijk. „Dank je," antwoordde Meinert en boog even. „en waarmee kan ik u dienen dokter?' „Och ja. De hoofdzaak had ik bijna vergeten. Ik wou je 's vragen of je me morgen zoudt willen assisteren bij een beenamputatie. Wil je?" „Zeker wel. Vindt de operatie in uw huis of in het ziekenhuis plaats?" „Noch bij mij, noch in het zieken huis, maar in de villa van de direc teur Kühnhold. En de tijd? Wan neer komt het u het best gelegen?" „Tussen elven cn drieën." „Uitstekend! Laten we het vast stellen op twaalf uurJe weet dus het adres: Villa Alma. Nou goed. tot morgen en bij voorbaat mijn dank! A propos, waarom kom je niet 's' aanlopen. We hebben je in geen eeuwige tijd meer gezien... Adieu!" Daarop reikte hij hem de hand en met het hoofd schuddend ging de joviale oude heer heen. Meinert liep nog sneller en sloeg een straat in die naar de haven leid de. Spoedig had hij het kleine huisje dat door een lief tuintje van de straatweg was gescheiden, bereikt. Hij liep over het klinkerpaadje en stak de sleutel in de deur Zijn operatiekamer was gelijk vloers en daarnaast lag de kleine wachtkamer, daarachter weer was de huiskamer. Op de tweede verdie ping, waarop zich de slaapkamer van Meinert bevond, woonde de weduwe Ellmers. (Wordt vervol'

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6