3)eftMdóe(Eowlcvtü Amerika bereid tot vreedzame regeling Mits het een reële poging is Truman's antwoord op Malik's voorstel Storm over Hongarije Is Peking het met Malik eens? n A DINSDAG 26 JUNI 1951 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes l.fO Directeur: C. M. v. HANIERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOI Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.4 MERIKA IS VANDAAG, evenals voorheen, bereid om deel te nemen aan een vreedzame regeling voor Korea", verklaarde president Truman gisteren. „Maar het moet dan ook een regeling zijn, die volko men een eind maakt aan de agressie en die het dappere Koreaanse volk veiligheid en vrede weergeeft". Met deze woorden gaf Truman Amerika's standpunt weer tegenover het door Malik gelanceerde wapenstilstands- voorstel, zonder dat de Amerikaanse president overigens met zoveel woorden van de Russische suggestie gewag maakte. Maar tegelijkertijd gaf Truman in ongemeen krachtige bewoordingen duidelijk te verstaan, dat de Verenigde Staten niet van plan zyn, in een valstrik te lopen. GEEN OVERIJLDE ACTIES. President Truman voerde het woord bij de inwijding van het lucht vaartlaboratorium, genoemd naar wij len generaal H. Arnold, die de lucht oorlog tegen Duitsland heeft geleid. Hij had zijn redevoering van te vo ren opgesteld, doch bracht er tijdens het weekeind nog enige wijzigingen in kennelijk naar aanleiding van het Russische voorstel. Hij waarschuwde voor overijlde acties, die het risico van een wereld oorlog inhouden, maar tegelijkertijd voor slap optreden, dat een beloning zou zijn van agressie. „Wij moeten het hoofd koel houden en vastberaden zijn. Als wij ontmoe digd raken of ongeduldig worden kunnen wij alles verliezen waarvoor wij werken. Maar als wij slagen zul len wij een der belangrijkst^, keer punten in de geschiedenis der mens heid hebben gemarkeerd. Dan zullen wij een vaste wereldvrede hebben verzekerd, die jaren kan duren". Truman wees er op, dat de aan vallers op Korea niet hebben bereikt, wat zij verwachtten. Integendeel de verenigde volken zijn vaster aan eengesloten dan tevoren. „De aanval op Korea heeft de vrije volken ge prikkeld om met dodelijke ernst hun verdediging te organiseren. Amerika gaat voorop door 40 milliard uit te geven voor zijn bewapening, maar ook andere landen offeren een aan zienlijk deel van hun nationale in spanning. Nooit tevoren in de ge schiedenis hebben wij zulke maatre gelen genomen om de vrede te hand haven nooit zijn de kansen, die een aanvaller tegen zich krijgt, zo duidelijk afgebakend vóór een aanval werd ontketend". „Maar het Kremlin", zo voer Tru man voort, „probeert nog steeds, de vrije volken onderling te verdelen. Want wat het Kremlin het meest vreest is de eenheid van de vrije we reld. Zijn doel is, ons te beroven van onze geallieerden. Indien het daarin namelijk slaagt, kan het zijn plan uit voeren om de wereld land voor land onder zijn heerschappij te brengen". Dat is op Korea mislukt en als ge volg daarvan is er nieuwe hoop op gevlamd in de harten der vrije vol ken, die vreesden, een voor een ten offer te zullen vallen aan de Russi sche expansiezucht. De communisten op Korea zijn verslagen, ze hebben meer dan een millioen man verloren, het ene leger na het andere, en zijn nu teruggeworpen op hun uitgangs punt. BOOSAARDIGE AANVALLEN. man. „Dat is in dit land de methode om tot beslissingen te komen. Maar sommige lieden hebben een cam pagne ontketend om het vertrouwen van het volk in zijn regering te ver nietigen. Zij vallen de integriteit van de stafchefs aan. Zij hebben boosaar dige aanvallen gedaan op generaal Bradley (de voorzitter der gezamen lijke stafchefs). Zij hebben getracht de loyaliteit te besmeuren van minis ter Marshall, die onze strategie heeft geleid tot de overwinning in de groot ste oorlog van de geschiedenis, zij hebben welbewust geprobeerd Dean Acheson te vernietigen, die een van de grootste ministers van Buitenland se Zaken is, welke onze geschiedenis heeft gekend.Het is tijd, dat aan deze vuilspuiterij een einde komt". „Dit is het ogenblik" zo besloot Truman „om tot hen die verdeeld heid zaaien en verwarring stichten te zeggen: „Geen politieke partij heeft op de lange duur iets bereikt door in een tijd van groot gevaar een onverantwoordelijk spel te drijven met de veiligheid van het land." AMERIKAANSE REACTIE. „Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ook buiten gewone behoedzaamheid in zijn com mentaar aan de dag gelegd", zo wordt erop gewezen, „omdat het re kening moet houden met de andere vijftien landen, die eveneens strijd krachten in Korea hebben. Er wordt in dit verband op gewezen, dat het ministerie, enige uren na het uit spreken door Malik van zijn rede, niet daarop in krachtige termen commentaar wil geven zonder de regeringen der andere, in de Kore aanse strijd betrokken staten, te hebben geraadpleegd. De voornaamste oorzaak van de voorzichtigheid van het State De partment is gelegen in de wijze waarop Malik een politiek voorstel doet, dat slaat op de militaire toe stand in Korea. Indien b.v Maliks voorstel zou worden aanvaard en de verbonden strijdkrachten van de 38ste breedtegraad zouden worden teruggetrokken, rijst de militaire vraag of hiermede van de zijde der communisten beoogd wordt de linies op het slagveld te verplaatsen en hen militair in een betere positie te doen komen. Het gevaar van een onverhoedse tegenaanval door de communisten en het verbreken van een gesloten wa penstilstand bestaat altijd. Op zich zelf verwerpen de Verenigde Staten het denkbeeld van een gedemilitari seerde zóne niet. Er kan enige waar de aan dit gedeelte van Maliks voor stel worden toegekend, al behoeft dit niet noodzakelijkerwijs een te rugtrekken van de 38ste breedte graad in te houden. De woordvoerder verklaarde ver der nog, dat het komen tot een sta king der vijandelijkheden in Korea groter moeilijkheden oplevert dan het geval was in Indonesië en bij de gevechten tussen Israël en zijn Ara bische buurstaten, „daar bij het Ko reaanse conflict te grote mogendhe den betrokken zijn". Niet-officiële waarnemers te To kio vroegen zich vandaag af of de hiervoor weergegeven en door gene raal Ridgway's hoofdkwartier voor publicatie vrij gegeven verklaring van „een welingelichte bron van het bureau van de Amerikaanse politie ke raadgever van generaal Ridgway" door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is geïnspi reerd en zo ja, waarom dit is ge schied. De woordvoerder verklaarde ten slotte nog, dat zijn opmerkingen niet als officieel moeten worden be schouwd. Hij ontkende eveneens, dat zij rechtstreeks door het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken of door generaal Ridgway zouden zijn ingegeven. ALGEMENE VERGADERING DER V.N. BIJEEN? Secretaris-generaal Trygve Lie heeft op zijn reis naar Amerika te Londen verklaard, dat de algemene vergadering der Verenigde Naties bijeen zal moeten komen, om de toe stand te bespreken, welke ontstaan is door het doen van de voorstellen van Malik. Trygve Lie heeft zijn va- cantie in Noorwegen afgebroken. TRYGVE LIE BREEKT VACANTIE AF Trygve Lie, de secretaris-generaal der Verenigde Naties zal zijn vacan- tie in Noorwegen bekorten en via Londen naar New York vliegen, ver nam Reuter gisteravond laat in Os lo. Lie zal morgen in New York aan komen. Wat zegt men van Maliks voorstel PARIJS ZIET ER WEL WAT IN Maandag heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Schuman verklaard, dat de Franse regering de verklaring van Malik beschouwt als „een positief element voor zover het het beginnen van onderhandelin gen over een bepaald punt, namelijk het staken van de vijandelijkheden in Korea en het terugtrekken van de troepen aan beide zijden van de 38ste breedte graad, mogelijk maakt, zonder voorafgaande politieke voor waarden". Volgens Schuman onderzoekt de Franse regering de tekst van Maliks redevoering. „Het schijnt, dat de Sowjet-afgevaardigde voor de eerste maal sedert een jaar geleden de oorlog in Korea begon, heeft beseft, dat, als men vrede wil, eerst de oor log gestaakt moet worden", aldus Schuman. „ALS PEKING ER MEE ACCOORD GAAT" De Britse minister van Buiten landse Zaken, Morrison, heeft Maan dagnamiddag in het Lagerhuis ge zegd, dat de Britse regering naar wegen en middelen zoekt om door te gaan op het door Malik gedane voor stel ten aanzien van een staken van het vuren in Korea. Wanneer de ver klaring van Malik, was gedaan met het ernstige verlangen om vrede in Korea te bewerkstelligen en wanneer deze gevoelens door Chinezen en Noord-Koreanen werden gedeeld, zou het mogelijk zijn „voortgang te maken in die richting, die wiy allen wensen". „OPPASSEN", ZEGT TITO Het Joegoslavische ministerie van Buitenlandse Zaken is van mening, dat het voorstel van de Sowjet-afge vaardigde bij de V.N. Jacob Malik, met reserve moet worden tegemoet getreden, aldus meldt het Joegosla vische persbureau Tanjoeg. In de verklaring wordt gezegd, dat, indien Maliks voorstel „echt gemeend" is, het „een toegeven bete kent van het falen van de gehele politiek, die in het afgelopen jaar door de Sowjet regering is georgani seerd en gesteund". Het ministerie was ook van me ning, dat het voorstel een „gewone propaganda truc" zou kunnen zijn, aldus Tanjoeg. Nederlands standpunt De geest van Malik Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag beschouwt de voorstellen van Malik inzake het sluiten van een wapen stilstand in Korea als uiterst belang- rk doch is van mening, dat deze voorstellen gezien moeten worden in de geest, waarin Malik zijn toe spraak hield. In zijn rede voor de zender van de U.N.O. sprak Malik over de mogelijkheid van een vrede in Korea maar tevens ondernam hij ook heftige aanvallen op de Weste lijke mogendheden. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie verklaarde: „Als de voorstellen van Malik werkelijk een kans bieden om de agressie in Korea te doen eindigen, zal de Ne derlandse regering deze gaarne ern stig in overweging nemen in overleg met de andere landen, die troepen daarheen hebben gezonden. Het is voorts van belang te weten, welk standpunt de regering van Peking tegenover de voorstellen van Malik inneemt". WAPENSTILSTAND IS NOG GEEN OPLOSSING. In een officieel voor publicatie vrij gegeven verklaring van het hoofdkwartier van generaal Ringway te Tokio wordt de volgende uitlating van een Amerikaanse diplomatieke woordvoerder aangehaald: „De Ver enigde Staten gevoelen zich niet verlokt tot het aanvaarden van het voorstel om de verbonden strijd krachten van de 38ste breedtegraad terug te trekken, daar het vraagstuk van het vinden van een oplossing voor het Koreaanse geschil veel ver der gaat dan slechts een terugtrek ken van troepen." ZU1D-KOREA WIL ALLES OF NIETS. De Zuid-Koreaanse ambassadeur in de V.S., dr Yoe Tsjang Yang, heeft Maandag verklaard, dat Zuid-Ko- rea elke overeenkomst betreffende staken van het vuren van de hand zal wijzen, die niet voorziet in „de volledige hereniging van het Ko reaanse schiereiland". Dit was gezegd in een boodschap van president Syngman Rhee uit Poesan. Dr. Yoe verklaarde, dat hij twij felde aan de oprechtheid van het voorstel van Malik. Gromyko af Andrie Gromyko, de Sowjet-Rus- sische afgevaardigde naar de confe rentie van plaatsvervangers te Pa rijs, is gisteren om half twee met de andere leden van de delegatie in een Dakota van de Russische luchtmacht van het vliegveld Orly (Parijs) naar Moskou vertrokken. DE TOON IS NOG KRIJGSZUCHTIG Radio-Peking deelt mede, dat het te Peking verschijnende blad „Volks dagblad" in een hoofdartikel ver klaart, het geheel eens te zijn met de voorstellen van Malik voor een vredelievende regeling van het Ko reaanse conflict. Maliks voorstel, aldus het blad, vormt een nieuwe proef of de Ver enigde Staten „een les hebben ge leerd" en bereid zijn het Koreaanse conflict op vreedzame wijze te re gelen. Indien Amerika vrede wenste kon het ingaan op de „herhaalde voorstellen van de Chinese volks republiek, de Sowjet-Unie en ande re landen, die de vrede wensen". Indien de Verenigde Staten het voorstel van de hand zouden wijzen, AARTSBISSCHOP GROESZ. Portret van Mgr. Joseph Groesz, de Hongaarse Aartsbisschop die voor een gerechtshof te Boedapest terecht stond om zich te verantwoorden voor dezelfde feiten, waarvan des tijds kardinaal Mindzsenty werd be schuldigd. Liquidatie der kerkelijke hiërarchie Voor de tweede maal is dc storm der vervolging over de Kerk in Hon garije losgebarsten; ditmaal heeft hij zijn voornaamste slachtoffer ge vonden in de persoon van Mgr. Grösz, aartsbisschop van Kalocsa en voorzitter van dc Hongaarse bis schoppenconferentie. Het proces, dat tegen hem wordt gevoerd, onder leiding van dezelfde rechter, die ook kardinaal Mindszenty heeft veroor deeld, verloopt zoals dit van te voren is vastgesteld door Istvan Kossa, de leider van het kort geleden ingestel de bureau voor Kerkelijke Zaken te Boedapest. Kossa is een berucht communist van de oude garde. Zijn oorspronke lijk beroep is stratenmaker. Spoedig na de eerste wereldoorlog kwam hij als communistisch afgevaardigde in het parlement. Na 1945 was hij enige tijd minister van financiën. Wie zijn naam opzoekt in het politieregister zal tot de ontdekking komen, dat hij verscheidene malen wegens dief stal met de politie in aanraking is gekomen. Bovendien staat hij als drankzuchtig bekend. Deze man is het, die het Kremlin heeft uitverko ren om de betrekkingen tussen Kerk en Staat in Hongarije te onderhou den en te regelen. Wat zich tegenwoordig in Honga rije afspeeld is dc koude liquidatie van de hiërarchie en van de geeste lijkheid. die getrouw blijven aan de H. Stoel. Daarnaast wordt de nog overgebleven élite der Kath. Kerk uit de weg geruimd. Zo werd de laatste dagen de vice-provinciaal der paters Jezuiëten in Hongarije, pater Csavossy Elemer, gearresteerd. Onder de tienduizenden, die de laat ste tijd uit Boedapest zijn gedepor teerd bevinden zich zeer vele leiden de Katholieken. Intiemer wordt het proces tegen Aartsbisschop Grösz en acht anderen voortgezet. Er werden gisteren 24 getuigen gehoord, waarvan allen op één na zich in arrest bevinden. Hugo Payr, industrieel en oud worstelkampioen, verklaarde o.a. dat 1st van Friedrich, die als minister president van de tcgenrevolutic zou zijn aangewezen, zijn ambtseed wilde afleggen in handen van Mgr. Grösz, die als „voorlopig staatshoofd" zou zijn benoemd. DE STRIJD IN INDO-CHINA. Troepen der Vietminh hebben vandaag voor het eerst in zes maan den de Indo-Chinese hoofdstad, Sai gon, beschoten. Vijf granaten kwa men terecht bij het douanepakhuis aan de rivier. Er waren geen per soonlijke ongelukken. zouden de Koreaanse en Chinese strijdkrachten „zeker in staat zijn de overwinning op do vijandelijke in vallers te Voltooien". Het hoofdartikel somt een aantal verklaringen door de minister van buitenlandse zaken, Tsjoe en Lai, en andere Chinese leiders op, waarin aangedrongen wordt op het terug trekken van alle vreemde troepen en het regelen door dc Koreanen zelf van hun eigen problemen Het blad beschuldigt de regering van de V.S. er van „deze juiste en redelijke standpunten en voorstellen herhaaldelijk te hebben verworpen en voor te gaan met het uitbreiden van het Koreaanse conflict, het be dreigen van de Chinese veiligheid en het beledigen van de Chinese vrede lievende ontwerpen." De strijd in Korea wordt beschre ven als „een Amerikaanse aanvals oorlog, die communistische overwin ningen hebben doen mislukken." Zwaarste straf De openbare aanklager te Boeda pest heeft vandaag de „zwaarste straf" geëist tegen de Hongaarse aartsbisschop mgr. Grösz. Deze eis betekent dat mgr. Grösz zowel tot de doodstraf, als tot levenslang ge vangenisstraf kan worden veroor deeld. De aanklager, die ook optrad in het proces tegen kardinaal Minds zenty, verklaarde, dat het volk eiste, dat dc „grootste gestrengheid bij de toepassing van de wet" zou worden betracht en dat „zijn vijanden meedo genloos gestraft" zouden worden. De vonnissscn dienden een waarschu wing te zijn voor „alle vijanden van het Hongaarse volk in het buiten land", dat het „Hongaarse volk zich verenigd zal verzetten tegen aansla gen op de vrede". De beschuldigden, zo vervolgde hij, hadden geen kans te ontkennen on der aanwezigheid „van de bezwaren de bewijzen IS HÉT SERIEUS? u^iJ DE AANVAJNQ van het tweede jaar van de Korea-oorlog is Ja cob Malik met zijn vredesvoorstel ge komen. Men kan niet zeggen, dat de Westerse wereld er afwijzend tegen over staat; integendeel: iedere gele genheid, die ook maar een klein perspectief biedt, wordt gretig aan gegrepen om een einde te maken aan een strijd, welke men allang grondig moe is. Maar men kan ook niet zeg gen, dat het Westen nu overmatig enthousiast is. De wereld heelt nu leergeld genoeg betaald; zij heeft zo pas vriend Gromyko naar huis 0 /.ien gaan met z'n zak vol niet aanvaardbare agenda's en staart zich niet langer olind op het zwaaien met een vredespalm. Men stelt zich nu terecht dc vraag of degene, die met zo n kalm zwaan daarmede ook vredelievende bedoe lingen heeft. En dat zal nog moeten blijKen. Dc inleiding, welke Malik hield op zijn voorstel, gaf daarvan al bitter weinig te bespeuren. Het was één en al aanval op de Westerse mo gendheden en beschuldigingen aan net adres van Amerika. Het Westen pleegt agressie, zit vol met aanvals plannen, houdt een krankzinnige be wapeningswedloop enz. Daarnaast staat de vreedzame Sovjet-Unie, die consequent de zaak van de vrede dient, niemand bedreigt en niets an ders doet dan alsmaar streven naar vredelievende betrekkingen met alle staten. Het schijnt een soort poging tot massa-suggestie te zijn van de kant van dc Russen, om altijd maar weer hetzelfde te herhalen in de ijdelc hoop, dat de wereld tenslotte gelo ven zal. En in elk geval, zijn wij er al zozeer aan gewend geraakt, dat wij zulke beschuldigingen voor ken nisgeving aaunemen, zonder er ver der aandacht aan te schenken. De Nederlandse regering heeft ex- bij het bepalen van haar houding ten opzichte van Maliks voorstel wel re kening mee gehouden, want ons mi nisterie van buitenlandse zaken ver klaart, dat het voorstel gezien moet v/orden in de geest van Maliks toe spraak „die helaas ook aanvallen op de Westerse mogendheden behelst". Indien wij echter teveel op Maliks woorden letten, komt er helemaal niets van terecht. En die geest? Wel. licht is het dc houding van een jon gen, die op z'n kop heelt gekregen en zich niettemin een houding tracht .e geven. Want hierop komt het tenslotte aan: willen de Chinezen, die door Moskou in de oorlog zijn gedreven, nu op aanwijzing van datzelfde Mos kou cr nu mee uitscheiden, of niet? Moskou heeft geprobeerd, een streek uit te halen. Dat is mislukt. Erkent het nu, zijn mislukking en wil het er een einde aan maken, welnu, dan kan dat gebeuren, onafhankelijk van de toon, waarin zijn vredesaan bod klinkt. President Truman heeft in die geest reeds geantwoord; Amerika is bereid, mits het een werkelijk vre desaanbod is en de agressie in Korea daarmee werkelijk uit de wereld wordt geholpen. Maliks voorstel bevatte ge n voor. waarden, zoals de gebruikelijke eis van toelating tot de Verenigde Na ties en overdracht van Formosa. Dat is een voordeel, want anders was het voorstel al reeds bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Dat wil echter niet zeggen, dat Peking deze eisen heeft laten vallen; maar dat is dan een zorg voor later. Het eerste wat nu te doen schijnt, iü de bijeenroeping van de Veiligheids raad. waar men de nadere bijzonder heden over de wapenstilstand zal kunnen bespreken. De secretaris-ge neraal van de UNO, Trygve Lie, heeft zijn vacantie reeds afgebroken, en is op weg naar New-York. Het wachten is nu nog op een dui delijk antwoord van Peking. Welis waar heeft Mao officieus door middel van een dagbladartikel la ten doorschemeren, dat hij het met Malik eens is, maar een meer recht streeks antwoord lijkt toch wel ge wenst, voordat men gaat praten. KaVie.ltte... Lopen in de nacht, dat zuivert het gemoed. Dan spreekt de natuur tot de mens met veel dieper zin dan ooit overdag. Maar behalve een oproep tot onder linge eenheid tussen de Verenigde Naties was president Truman's toe spraak tevens een beroep op de re publikeinen om terug te keren tot een gemeenschappelijke buitenlandse politiek, een twee-partijen derhalve. „Ik heb natuurlijk niets tegen een eerlijke politieke strijd", aldus Tru- PRINSES WILHELMINA IN NOOR WEGEN. H.K.H. Prinses Wilhel- mina zal een vacantie van enige we ken in Noorwegen doorbrengen. Zij zal verschillende plaatsen van het land bezoeken.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1