Kieskring Leiden van K.V.P. sneed vele vragen aan K.A.B. voorzitter over „aanranding van positie van de arbeider" 3"CoHte ZONDER SCHULD MAANDAG 25 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Er kan slechts iets bereikt worden, als men één blijft 74 Afgevaardigden uit 30 afdelingen waren aanwezig in de Vergulden Turk in Leiden toen de voorzitter Deerenberg met een beschouwing over de algemene politieke toestand deze Kringvergadering opende. Spr. herinnerde aan het partijcongres in 1949, waar toen reeds voorspeld werd, dat de middenstanders een moeilijke tijd tegemoet zouden gaan. De moeilijke tijd zou aanvaardbaar zijn, indien er een gelijke distri butie van offers plaats zou hebben. In dit opzicht voelen de middengroe pen zich bedreigd. Als er gesteld wordt, dat er geld in Nederland nodig is en wij zien dc maatregelen, die door de regering genomen worden, dan moet de K.V.P. zo nodig, als de beschermer van het eigen domsrecht daar tegen op komen. Komende tot de kwestie-Duynstee, zei de voorzitter, dat velen van ons zouden willen zeggen, dat zij zich bij hem niet thuis voelen. Critiek is goed, maar het komt vaak van die groepen, die zich steeds afzijdig heb ben gehouden. Elk critiek moet in onderling beraad kunnen worden opgelost, in het belang van de K.V.P. en van geheel Nederland. Door het aanwakkeren van deze critiek, be staat er een groot gevaar. Er kan slechts iets worden bereikt als wij één blijven. Het jaarverslag van de secr,, de heer van Mil, herinnerde niet alleen aan de vele activiteiten van de Kring, maar ook aan de achteruit gang van het ledental in het afgelo pen jaar. Met een verlies van 3368 leden was het ledenaantal gedaald tot 23131. Als een van de belang rijkste oorzaken van dit verlies noemde dc secr. de laksheid van een vrij groot aantal Afdelings besturen. Hij hoopte echter dat het jaar 1951, waarin de voorbe reidingen voor het verkiezings jaar 1952 reeds getroffen worden, hierin verbetering zou brengen. Dit jaarverslag werd besloten met een hulde aan de nagedachtenis van vijlen dc heer A. J. Loerak- kei-, die in October 1950 is overle- den. Hii was oen van de pioniers en een gezien figuur op onze Krin^-'erpaderin" waarvoor hu steeds de volle belangstelling had. Het jaarverslag van de penning meester. de heer Hoonhout, sloot met een naddlig saldo van ƒ300.— welk bedrag uit. de bestaande reserve kon worden geput. Door de kaseommissie, bestaande uit. dc heron P. J. Mooijman uit Noot dorp J. H M. Bulten uit Lisse en ACM. Speel uit Leiden, waren boeken en beseheiden nagezien en zoals dc heer Mooijman verklaarde in orde bevonden De begroting 1951 werd op een bedrag van f29000.— aan inkomsten en uiteaven vastgesteld, waaronder een bedrag van f25000.— aan inkom sten van contributie. De penning meester deed hierbij een beroep op dc afdelingsbesturen om te zorgen dat wii dit jaar wederom de 25000 leden zouden behalen. Als partiiraadslcden brachten de heren Witteman en van Mil een goed verzorgd verslag uit van de verga dering van 23 en 24 Februari te Utrecht. Rondvraag cn .mededelingen. Ten aanzien van de op de vorige vergadering gestelde vragen betref, belastingvraagstukken en het ver- menigvuldigings cijfer bij de school- i"ld heffing werd medegedeeld, dat het Partijbestuur zich hierover ge- v end heeft tot Mr. v. Haren, tot het bestuur van de Kath. Bond voor het Gezin en tot de voorzitter van de Tweede Kamerfractie. Schriftelijk ingediende vragen. Van de afdeling Bergschenhoek 1. Waarom worch een standplaatsaftrek gehandhaafd, die reeds lang onrecht vaardig is gebleken. De voorzitter noemde deze vraag niet nieuw. Alle hoop was gevestigd op het rapport Kruyt. doch dit brengt geen bevre digende oplossing. Hierover zal het laatste woord nog niet gesproken zijn. 2. Waarom kunnen belasting-amb tenaren zonder opgaaf van redenen van de opgave van de belasting plichtige afwijken en een hoge be lasting opleggen. Hierop gaf de voor zitter een vrij technische uiteenzet ting over het moeilijke belasting- vraagstuk en meende te kunnen me dedelen, dat er veranderingen hierin te verwachten zijn. Reeds zijn er vereenvoudigde aangiftebiljetten uit gereikt. 3. Wat is het bestuur van plan bij de volgende verkiezingen te doen, om duidelijk te maken, dat onze politiek in alles christelijk is geweest en meer dan de politiek van andere partijen in het belang van het land? In een vrij uitvoerige toelichting werd er op gewezen dat de voorlich ting onvoldoende was. Bij de verkie zingen geven andere partijen meestal nog meer voorlichting dan de KVP. Zelfs goede katholieken zien soms geen verschil tussen KVP en andere partijen. Omdat men het volk niet enthousiast maakt, ontvangt men ook geen geld voor de politiek. Voor een goede reclame zullen onze beste schrijvers en reclame- bureaux moeten worden ingescha keld. Met de toelichting was de voorzit ter het volkomen eens, hoewel er verschil moet zijn voor wat de grote plaatsen en het platteland betreft. De afgevaardigden van Bergschen- hoek, pastoor v. Rijn, wees erop, dat er toch zoveel mogelijk eenheid in de Kath propaganda moet zijn en bovendien moet er veel meer worden gewezen op de Katholieke betekenis vari de politiek. Mogelijk zou b.v. ook in de parochiële bladen gewezen kunnen worden hoe de Katholieke politiek moet zijn. De voorzitter meende tc weten, dat dc parochiebladen zich daar angstvallig van onthielden. De heer Oostdam uit Leiden kon dat wel be grijpen, doch hij achtte het wel van belang wanneer het grote belang van de politiek in katholieke zin naar voren werd gebracht. Vanuit de vergadering werd zelfs medegedeeld, dat de leden van „St. Augustinus" zich niet met politiek mogen bemoeien. De voorzitter stelde voor deze vraag, met toelichting in te zenden bij de Centrale Propagandaraad, waartoe wei;d besloten. Op de vraag van de afdeling Roe- lofarendsveen, hoe het bestuur denkt over de absentie van kamerleden, antwoordde de voorzitter dat dit in onze partij niet zo heel ernstig was. Als voorbeeld noemde hij de uitslag van de stemming over de progressie bij kindertoeslag welke gisteren werd gehouden, toen 27 van de 32 kath Kamerleden aanwezig waren. Door de afdeling Iiillcgom waren 2 vragen ingediend; 1. Het bestuur der afdeling Hille- gom is van mening dat het wets voorstel tot bescherming van het Credietwezen, niet alleen funest zal werken op de ontwikkeling van het bedrijfsleven, maar bovendien zal o.i. een voortgaan op deze weg ook kunnen leiden tot een zeker Staats socialisme. Indien deze gedachte juist is ligt het dan niet op onze weg alle middelen aan te wenden dit tegen te gaan? Dc voorzitter cn de heer v. d. Weijden gaven beiden een uiteenzet ting over het wetsontwerp, waaruit kon worden opgemaakt, dat Crediet- restrictie nodig is, doch dat er over de wijze waarop dit zal geschieden nogal verschil van mening bestaat met de Minister. Dc voorzitter had echter alle hoop, dat dit ontwerp door dc KVP zo niet zou worden ge accepteerd. De 2e vraag van Hillegom: Op alle mogelijke manieren wordt ons voor gehouden dat wij moeten versoberen, en hoewel wij er van overtuigd zijn, dat wij beschikken over een zeer goed ambtenaren-corps, kunnen wij toch niet de noodzakelijkheid inzien van de zeer omslachtige werkwijze van verschillende regeringsinstan ties. Gewezen werd b.v. op de uit reiking van rijbewijzen cn de nieuwe regeling voor paspoorten. De voorzitter wees erop, dat de regering en de KVP fractie niet de zelfde zijn. Ook hij kan zich. vaak niet verenigen met de grote uitga ven welke er door de regerings- bureaux worden gedaan. Meermalen zijn de mogelijke versoberingen met de fractie besproken. Ten slotte was het de afdeling Wassenaar, die met voorstellen kwam tot wijziging van het Algemeen Re glement en het Bijzonder reglement op de Afdelingen. Hierin werd voor gesteld alle functionarissen in de partij te laten aftreden 12 maanden voor de vermoedelijke datum ener periodieke Tweede Kamerverkie zing. Volgens de bestaande regle mentaire bepalingen geschiedt dit thans na elke Tweede Kamerverkie zing. Als toelichting werd hierop gege ven dat de aanleiding tot dit voorstel is de overtuiging, dat niets moet worden nagelaten wat ook maar enigermate toe kan bijdragen, de be langstelling voor de politiek te be vorderen, het politieke leven in de partij te stimuleren en ook in en door de reglementen steeds meer de democratische instelling der partij met grote invloed der leden duidelijk te doen worden. Voor dc verkiezing wil men zijn mening over het gevoerde beleid in de verkiezing tot uiting brengen. Dan is het dus democratisch daarvoor de ruimste gelegenheid te bieden. Na een nog nadere toelichting van de heer v. d. Berg uit Wassenaar zeide de voorzitter, de wenselijkheid van dit voorstel niet te kunnen in zien, terwijl het bovendien toch niet voor de a.s. verkiezing zou kunnen gelden. Toch wilde de voorzitter dit voorstel wel in het bestuur behan delen en hierover een praeadvies uitbrengen. Hierna volgde sluiting. Echtelijke ruzie De 53-jarige chauffeur Ph. B. te Diemen heeft Zaterdagmorgen na een hevige ruzie zijn 41-jarige vrouw met een priem een aantal steekwonden toegebracht, nadat hij eerst had ge poogd haar te wurgen. Daarna heeft B. getracht zich met een tafelmes de Jacht in moeilijkheden Uitgeputte drenkelingen op strand Een Duits jacht, dat Zondagmor gen op het strand onder Rockanje werd geworpen, geraakte omstreeks twee uur 's nachts op de plaat „Hin der'' voor het Haringvliet vast. Door hoog water werd t losgerukt en naar de kust gedreven. De eigenaar, de heer Kamp uit Hamburg en zijn vrouw sprongen over boord, evenals een Duitse matroos- Zij trachtten in een rubberboot aan land te komen, maar dc boot raakte vol water en werd onbestuurbaar. Gedurende dtie en een half uur hebben de mensen, hangend aan de boot in het water ge legen, totdat zij op het strand werden geworpen. Mevr. Kamp kon niet zwemmen. De gezagvoerder Caltlehr is door de reddingboot „Prinses Wilhelmina" van Stellendam van boord gehaald. Dc drie drenkelingen werd door een dochter van de strand-exploitant T. Wageveld uitgeput op het strand ge vonden. Men heeft hun dadelijk dro ge kleren verschaft -en verzorgd De scheepshond, die nog in zee zwom, werd door de 18-jarige Aart Wage veld zwemmende gered. De heer en mevrouw Kamo waren met hun schip op v/eg van Hamburg naar Lissabon, om van daar naar Ar gentinië over te steken. halsslagader af te snijden. Na te zijn verbonden is de vrouw die niet levensgevaarlijk is gewond bij buren ondergebracht De dader is in zeer ernstige toestand naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. VERSOBERING MAG NIET ALLEEN OP DE ARBEIDER DRUKKEN Ter gelegenheid van de huldiging van een vijftigtal leden van de KAB te Nijmegen, die 40 en 50 jaar lid zijn van de Kath. Arbeidersbeweging, heeft gisteren de voorzitter, de heer A. C. de Bruijn een rede gehouden over de „Dingen van de Dag", waar in hij betrok „de aanranding van de positie van de arbeiders door oppo santen", die, aldus de .spreker, zich weder rangschikken in de spelonken van reactie en conservatisme van voor dc oorlog. „Wij hopen oprecht aldus spr. dat de reactionnaire volgelingen van prof. Duynstee cn baron Van Voorst tot Voorst, d;e nu openlijk zulk een angst tonen voor de KAB, niet aan hun angst ten gronde zul len gaan. Wij geven hun deze waar borg, dat zij een veilige plaats onder de vleugels van de machtige KAB zullen krijgen, wanneer onverhoopt de ontwikkeling der dingen juist hen in het bijzonder in gevaar zou bren gen". „Eerder dan alle anderen hebben de arbeiders begrepen, dat alleen de arbeid het'Nederlandse volk nog te eten, te slapen en te wonen kan geven", aldus de Verbondsvoorzitter, volgens 't verslag in de „Volkskr." „Als dc arbeiders alle mogelijkheden hadden willen uitbuiten, die er sinds het einde van de oorlog geweest zijn om zich naar voren te dringen, dan zou men nu heel wat anders zien ARBEID EN VERSOBERING. Vrijwillig hebben de arbeiders toegestemd in een reële loonsverla ging van vijf procent, maar zij wij zen de klachten over de oplopende belastingheffing op de hogere inko mens resoluut van de hand. Deze offers zouden door de beter gesitu eerden, naar het woord der bis schoppen in hun bekende sociale Vastenbrief, vrijwillig gebracht moe ten worden als dc belastingen hen er nu niet toe dwongen. Ook zonder do wet moeten de bezitters van goe deren bereid zijn te offeren. Daarom zijn wij niet tegen prijsbescherming en niet tegen winslbcperking; daar om zouden wij het niet erg vinden als het autorijden op Zondag verbo den werd en er belasting werd ge heven op luxe reizen naar het bui tenland. En als er nog grotere offers van het Nederlandse volk gevraagd moe ten worden, dan kan het bedrag van anderhalf milliard gulden dat per jaar aan roken, snoepen en borrelen wordt uitgegeven nog een heel stuk naar beneden. Maar dan moet het gehele Nederlandse volk deze ar moede dragen en niet alleen een deel van dat volk. SOCIALE ZEKERHEID Men heeft ook de sociale positie van de arbeiders aangevochten. Maar het lijkt mij onwaarachtig, dat men sen die 10- 20-, 50.000 per jaar ver dienen, beweren dat de sociale zeker heid van de arbeiders reeds voldoen de is, aldus de Verbondsvoorzitter. De sociale positie van de arbeiders is minimaal gebaseerd op een mini mum levensstandaard. Nog altijd zijn de hoofd- en handarbeiders de economische zwakkeren. Toch zijn ze de eigenlijke voortbrengers van de producten. En daarom is ee^ ?n groot mogelijke sociale zekerheid voor hen volkomen gerechtvaard'gd. Wie zal hen beschermen tegen be- drijfsziekten. legen werkloosheid, te gen honger in de oude dag? Als de overheid dat alleen moet doen, bete kent dat slechts belastingverhoging voor hen die nu critiseren. De arbe'-ders zijn bereid, om te v. c'ken, de arbeids'ijd behoeft niet verlengd te worden. Tienduizend overwerkvergunningen werden er per jaar afgegeven met instemming van de arbeiders. Men prijst Neder land om zijn bedrijfsrust. Goe" Maar beseft men wat sociale onrust in Nederland zou betekenen? De bonafide arbeiders vragen, niet te veel, maar laat men dan ook naar hun leiders luisteren. SAMENWERKING MET N.V.V. Er is ook verzet gerezen tegen de samenwerking van KA.B. en het N.V.V. ofwel zoals men dat meent te moeten zien tussen K.V.P. en de P..vd. A. Men moge zich wel her inneren, dat het episcopaat zich tegen deze samenwerking niet verzet. Is verzet van anderen dan geen teken van tekort vertrouwen in eigen kracht? Deze samenwerking vergroot de invloed van de Katholieken, maar men moet er niet aan denken wat er van terecht zou komen als de P. v. d. A. en het N.V.V. in de opposi'ie gedreven zouden worden. Er zit nu ondanks de grote macht van de K.A.B. geen enkele Katholieke arbei der in de regering, die wij toch vol ledig steunen.. „De K.A.B. zo besloot de heer De Bruijn gaat haar eigen weg, zij is dienstbaar op alle gebieden en is be reid tot samenwerking. Het is moei lijk vol te houden dat zij alleen op macht belust is. Maar zij laat zich niet verguizen: als het moet zal zij ge voelig terugslaan. Voor de arbeiders van de K.A.B. betekent het jongste verleden echter, dat zij opnieuw waakzaam moeten zijn en hun kracht moeten putten uit de zedelijke begin selen, die de oude garde, waarvan wij vandaag een aantal leden gehuldigd hebben, bijeen heeft gebracht.' Met de overdracht va nhet 21 h.a. metende landgoed „Monnikken- braak", gelegen nab het Twentse dorpje Tubbergen, is Zondag door de stichting „Dionysius de Karthuizer" de eerste steen gelegd voor de weg, welke de Kartuizer* van Nederlandse stam, die nog steeds in buitenalndse kloosters leven, terug zal leiden naar hun vaderland, van aar zij ruim twee eeuwen geleden werden ver dreven. Minister Lieftinck deelt de Eerste Kamer mee. dat bij de Nationale Spaarraad een spaarregeling voor de rijpere jeugd in voorbereiding is, waarbij aan ongehuwden van 17 tot 25 jaar een suppletie op de rente verstrekt wordt, mits de spaargelden tot de datum van het huwelijk of het bereiken van de 25-jarige leef tijd niet opgevraagd worden. Waneer tot deze spaaractie wordt besloten en zij aan de verwachtingen beantwoordt, bestaat de mogelijkheid l.rk \oor andere categorieën soortge. lijke regelingen te ontwerpen. Minis ter Lieftinck verklaart bevordering van de spaarzin door middel van het verlenen van een suppletie op de ren te te verkiezen beven belastingfaci liteiten. IN IJSSELMEER VERDRONKEN. Zondagmorgen zijn de heer N. van Gelderop van de waterpolitie te Har derwijk cn zijn vriend, de heer F. Boesveld, met een kano het IJssel- meer opgevaren. De beide vrienden vertrokken 's morgens om 9 uur, maar waren s avonds om 19 uut nog niet terug. Men maakte zich ongerust en derhalve werd de waterpolitie te Kampen, Elburg en Urk gewaar schuwd. Men stelde een onderzoek in, evenwel zonder resultaat. Maan dagmorgen kreeg men een bericht van een familielid van een der ver misten. dat de kano met de kiel naa? boven drijvende was gevonden bij het gemaal van Oosterwolde, onge veer 100 meter uit de wal. Aange nomen wordt thans, dat deze beide jonge mensen, respectievelijk 29 en 26 jaar oud. in het IJsselmeer zijn verdronken. Naar de lijken wordt nog steeds gezocht. VOORZITTER VAN JAARBEURS GAAT HEEN. Na 25 jaar het voorzitterschap te hebben bekleed van de raad van be heer van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht, heeft dr. F. H. Fentener van Vlissingen de wens te kennen gege ven van deze functie thans te worden ontheven. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE VERSPREIDE BUIEN. Half tot zwaar bewolkt met en kele verspreide regenbuien. Zwakke tot matige Zuid-Weste lijke wind. Dezelfde of iets ho gere temperaturen. 26 Juni: zon op 4.21, onder 21.04; maan op 0.18 en onder 13.11 uur. Terugkeer Daar stopte dan op het Londense vliegveld het toestel uit Nieuw Zee land en wie kwam daar uit, zonder boordje of das in een oude gehaven de jas? Dat was de 72-jarige Wil liam (Bill) Miller. Hij voelde zich verplicht, na 50 jaren zijn broer Do nald niet meer te hebben gezien, met hem een glaasje bier te gaan drin ken, zei hij. Donald was een klein knulletje van 10 toen Bill de grote plas overstak en nu is Donald een opgewekte zestiger. Donald zat bij de haard in zijn huis te Harlesden toen die 72-jarige Bill binnenstapte. „Ik was zó stomverwonderd", zei Donald, „dat ik vijf minuten lang geen stom woord heb kunnen zeg gen". Nu gaat Bill ook nog naar Scapa Flow want daar heeft hij drie zussen wonen, een van 80, een van 77 en een van 72. Hij zal dan niet de terugreis van 20.000 k.m. naar Nieuw Zeeland maken; Bill wordt maar liever in zijn geboorteland begraven. BINNENLAND. Bij twee pluimveestapels te 01- debroek is pseudo-vogelpest gecon stateerd. Bijna zevenhonderd stuks pluimvee werd afgemaakt. Op de spoorbrug bij het Apel- doorns-Dierens kanaal is gistermor gen een auto ondet een kolentrein geraakt. De wagen werd vernield en de inzittende kwam in het kanaal te recht. Zijn toestand is zorgwekkend. De spoorbrug werd ernstig bescha digd. 5 jaar K. S. K. I. Prof. Zeegers geridderd Op bescheiden wijze hebben het dagelijks bestuur en de naaste me dewerkers te Breda het eerste jubi leum van het Katholiek Sociaal Ker kelijk Instituut gevierd. Om 10 uur Zaterdagochtend droeg Mgr. Dr. W. Koenraadt, voorzitter van het K. S. K- I. en vicaris-generaal van het bisdom Breda een plechtige H. Mis op in de kapel van de Cate chisten. Hij werd daarbij geassisteerd door pater Montanus Versteeg O.F.M, vice-voorzitter van het K. S. K. I., en pater drs. Linus Grond O.F.M.di. recteur van het regionale bureau van het K. S. K. I. te Amsterdam. Om half twaalf opende Mgr. Koen- raadt de feestelijke bijeenkomst met een toespraak, waarin hij de oor sprong en de ontwikkeling schetste van het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut. Hij bracht daarbij de grote verdiensten in herinnering van som mige afwezigen, vrienden en helpers van eerste uur, o. w. prof. dr. M- J. H. Cobbenhagen, hoogleraar van de Katholieke Universiteit te Nijmegen, de tegenwoordige generaal der pa ters Redemptoristen, pater dr. L- Buijs C.ss.R. alsmede pater dr. Apol- linaris van Leeuwen, provinciaal der Nedenandse Minderbroeders. Mgr. Koenraadt besloot zijn rede voering met de verheugende mede deling, dat het Z. H. de Paus had be haagd om prof. G. H. L. Zeegers, directeur van het K. S. K. I., te be noemen tot ridder in de orde van de H. Gregorius. Mevrouw Zeegers spel de vervolgens haar echtgenoot de onderscheiding op de borst. In zijn dankwoord wees prof. Zeegers erop, dat hij deze onderscheiding vooral beschouwde als een bewijs van waar dering van de H. Vader voor het werk van het K. S. K. I. Telefoon in de nabijheid. RECHTZAKEN HAAGS GERECHTSHOF. Gestolen maiskolven. Een huis schilder uit Noordwijk moest voor de Haagse politierechter terecht staan, omdat hij enkele malen met een jon gere buurjongen maiskolven van een veld had ontvreemd. In totaal waren 500 kolven verdwenen. Verd. had de kolven aan de varkens gevoerd. Verd. was vroeger reeds wegens diefstal in vereniging veroordeeld. De off. van just, kwalificeerde het misdrijf als stroperij en eiste f 25. boete subs. 10 dagen en twee maan den voorwaardelijk. Het vonnis luid de conform 7) Ze nam zijn hand en zei: „Neen, neen, Meindert, laat me alleen gaan. De praatjes van de mensen „Kunnen mij niets schelen en ze "iceten jouw ook niet angstig maken. \1 die geheimzinnigheden moeten ohouden. Heden nog wil ik naar je moeder gaan om je hand te vra- en. Wanneer ge van me houdt, moogt gij mij dat niet verbieden." „Om Godswil, Meinert! Daarmee zult ge alles bederven. Wacht tot vader, die enkele dagen de stad uit is. Hij houdt v^n je en zal je niet verstoten. Heb je zijn toestemming, dan blijft die van moeder ook niet zo lang uit. Geloof mij! Dat zal het beste zijn. En nu ga ik." Harde woorden lagen op zijn lip pen, maar hij kon. durfde ze niet zeggen en toen hij haar de hand wederom drukte, zei zij met moeite lachend: „Gij slimme. Gij hebt het misschien bij het rechte eind! Het Is dus zoals gij wilt. Zo spoedig je vader terugkeert, kom ik. En nu vaarwel! Lang stond hij haar na te kijken. Toen draaide 'hij zich om en zette, in tegenovergestelde richting, zijn weg voort. Had Meinert Ellmers gezegd, dat hij maar een kind was van een zee man. dit was eveneens toepasselijk op Stina. Stina's vader was kapitein geweest van e»en groot koopvaardijschip en Meinerts vader was slechts stuurman Door een hevige stortzee was de oude Ellmers tegen een mast gesla gen en had het rechter been gebro ken. De slechte middelen, die aange wend waren om het been te genezen, waren de oorzaak dat het moest ge amputeerd worden. Aldus keerde de oude Ellmers na maandenlang in het ziekenhuis ge legen te hebben naar zijn vaderland terug. Fortuin bezat hij niet. Even voordat hij terugkwam was hem een jongetje geboren. Op voorspraak van zijn reder, die hem zeer genegen was, kreeg hij de betrekking van sluiswachter in Bruckholm en daar de nood hem dwong, moest hii deze betrekking aannemen, maar de verstoorde ziele- stemming, die zich meester had gemaakt van dc kreupele,, had hem zo geschokt, dat hij altijd nors en wrevelig was. Las hij een bevordering van een zijner vrienden, dan kon hij dage- lang, zonder een woord tot iemand te spreken, langs het strand op en neer strompelen. Eerst aan de invloed van zijn flin ke zoon was het toe te schrijven, dat deze droevige stemmingen zeld zamer werden en met grotere tussen ruimten optraden. Eens was hij weer aan een treuri ge zielstoestand ten prooi. Dat was op de dag toen Meindert vijftien jaar oud werd. Op de vraag van de oude Ellmers wat zijn zoon zou wil len worden, had hij. geantwoord: „Kapitein wil ik worden, vader! Op zee wil ik, zoals Martin Haeslop, Jan Weddigen en anderen." Dit ondoordachte antwoord van het kind had de vader plotseling in een razende toorn doen uitbreken. Met zijn sterke handen had hij hem bij de schouders genomen en hij had driftig gewezen op het ongeluk, dat hy had gekregen op zee. „Dan studeer ik voor dokter!" had de verschrokken knaap uitgeroepen en daardoor was de toorn van de oude zeeman weer even snel verdwe nen als hij gekomen was. Ongeveer twee jaar na dit voor val was kapitein Wendt, nadat hij zich uit zyn drukke zaken had terug getrokken, naar Bruckholm geko men. Hij had voor zijch een mooi, klein huis laten bouwen om daarin zijn levensavond te sluiten. Henk Ellmers en Hendrik Wendt waren vrienden geweest van hun jeugd af. Zij hadden als scheepsjongen sa men de eerste reis meegemaakt en zij scheidden toen beiden met goed gevolg hun stuurmansexamen aan de school voor scheepvaart hadden afge legd. Weinige jaren later trof Ellmers het ongeluk, terwijl Wendt zich had doen kennen als een zeer bekwaam zeeman, aan wien elk reder met gerustheid zijn schip toevertrouwde. Vandaar dan ook dat hij zich een aanzienlijk vermogen had kunnen verwerven en bovendien was hij ge huwd met de dochter van een rijke cargadoor. Toch was hem deze rust niet gegund Lüder Wendt, de broer van Stina, leidde in Koningsbergen als student een los leven. Trots het vele geld, dat hij van zijn vader ont ving, maakte hij schulden. En toen de vader deze niet meer wilde be talen, ondersteunde z n moeder hem in 't geheim met grote sommen. Dat daardoor het fortuin van Wendt veel verminderde, behoeft niet gezegd te worden. De zucht tot verkwisten van de zoon dacht de vader te doen eindi gen door hem van school te halen en hem op te leiden voor zeeman. Het hielp slechts voor een korte tijd Aangespoord door het voorbeeld van zijn lichtzinnige vrienden, en weer gesteund door de geldelijke bijdragen zijner moeder, begon hij opnieuw zijn verkwistend leven. De goede man was zwak tegenover het steeds opnieuw vragen van geld door zijn vrouw en gaf immer toe, als zij hem met tranen smeekte. Zo kwam het, dat hij, wilde hij zijn ka pitaal niet aantasten, zich genood zaakt zag op zijn ouden dag weer te gaan werken. Kapitein Wendt keek intussen uit naar oen andere bron van inkomsten en vond die dan ook na enige tijd. Hij kocht namelijk verscheidene in de nabijheid van Bruckholm gelegen zandgroeven aan, om hier de zoge naamde zandballast voor schepen te laten graven. De zeilschepen nl.. die met vracht uit overzeesche landen komen, en van uit de haven hunner bestemming geen nieuwe lading kunnen innemen, nemen een zekere •hoeveelheid zand en stenen in, om hun stabiliteit en zeilvaardigheid op de zee zonder vrachtlading te kunnen bevaren. Dit zand te leveren en in de schepen te brengen is de zaak der „ballastondernemers" De kapitein had nu deze zaak overgenomen, doch door allerlei omstandigheden had hij in plaats van hieraan te verdienen, er veel geld op toegegeven. Daarbij kwam, dat de uitgaven van zijn vrouw steeds buitensporiger werden. De vele zorgen, de huiselijke nog meer dan die van zijn zaken, had den het haar van de k^mtein wit gemaakt als sneeuw en diepe groe ven gegraven in zijn gezicht. Maar steeds nog schreed hij kaarsrecht te midden zijner arbeiders en zijn diepe kalme stem vuurde de vele Poolce en Italiaanse arbeiders in zijn zand groeven meer aan dan al bet snel den en drijven van zijn oprichters. En als het gold, een schip ter rech ter tijd gèreed te maken voor de uitvaart, waartoe dikwijls deg en nacht gewerkt moest worden, dan was kapitein Wendt steeds oo zijn post. Hij zag er zelfs ook geen be zwaar in, zelf de hand aan het ruwe werk te slaan. /Wordt vervolgd»).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2